Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΚΟΝΤΟΣ ΟΜΦΑΛΙΟΣ ΛΩΡΟΣ?


fenia

Recommended Posts

Βρε παιδια, ε.ιμαι στον 9ο μήνα και ξαφνικα έχω αγχωθει μήπως ο ομφαλιος λώρος είναι κοντός. Αν υπήρχε τέτοια περίπτωση δεν θα το ειχαν δει εως τώρα??? Έχετε καμμια εμπειρία στο θέμα?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Fenia μου με το καλό το μωράκι σου!!! :D:D

Πως το σκέφτηκες αυτό;; Σου είπε τίποτα ο γιατρός σου;;

Πρώτη φορά το ακούω αυτό… :shock::shock:

Μάλλον είναι μόνο η ιδέα σου και οι ορμόνες που σε κάνουν να αγχώνεσαι με το παραμικρό. :)

Πάντως μην ανησυχείς γιατί αν ίσχυε κάτι τέτοιο σίγουρα σε κάποιον υπέρηχο θα το είχαν ανακαλύψει… :wink:

tRGJp2.png1054268gj3rg6cc5t.gif
Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...
Βρε παιδια, ε.ιμαι στον 9ο μήνα και ξαφνικα έχω αγχωθει μήπως ο ομφαλιος λώρος είναι κοντός. Αν υπήρχε τέτοια περίπτωση δεν θα το ειχαν δει εως τώρα??? Έχετε καμμια εμπειρία στο θέμα?

 

 

Αν και η κοπέλα θα έχει γεννήσει τώρα, να ενημερώσω ότι υπάρχει τέτοια περίπτωση, είναι πολύ σπάνια και είναι πολύ δύσκολο να φανεί υπερηχογραφικά γιατί απλώς, το μήκος του ομφάλιου λώρου δεν μπορεί να μετρηθεί με υπέρηχο.

Αννα Κονοβέση

Μαία - Ψυχοπροφυλάκτρια,

Εκπαιδεύτρια Α' Βοηθειών

Link to comment
Share on other sites

Ο κοντός ομφάλιος λώρος, δυστυχώς δεν φαίνεται στον υπέρηχο. Η βαφτισιμιά μου είχε αυτό το πρόβλημα (ο πατέρας γιατρός, ξεκινούσε ειδικότητα στη μαιευτική). Ο αδελφός της (είχε προηγηθεί) δεν είχε κανένα πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πάντως μην ανησυχείς γιατί αν ίσχυε κάτι τέτοιο σίγουρα σε κάποιον υπέρηχο θα το είχαν ανακαλύψει… :wink:

 

Ας έχουμε υπόψη μας ότι δεν φαίνονται όλα με τον υπέρηχο. Μπορούμε να δούμε το 75% περίπου των περιπτώσεων. Όλα τα υπερηχογραφήματα κύησης το αναφέρουν στο τέλος της σελίδας του υπερηχογραφήματος που σας δίνουν.

Αννα Κονοβέση

Μαία - Ψυχοπροφυλάκτρια,

Εκπαιδεύτρια Α' Βοηθειών

Link to comment
Share on other sites

Και μένα η Κατερίνα είχε κοντό λώρο, δεν φάνηκε σε κάνεναν υπέρηχο αλλά γέννησα μια χαρά, δεν υπάρχει πρόβλημα!!!

 

Και εμενα το ιδιο συνεβη στην Ηλεκτρα!!!

Γεννησα φυσιολογικα και δεν παρουσιαστηκε κανενα προβλημα, απλα ο γιατρος μου ειπε εκεινη τη στιγμη, οτι ηταν κοντος ο ομφαλιος λωρος. :D

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Και στη δική μου περίπτωση το ίδιο συνέβει. Όταν βγήκε η μπέμπα μου μου είπε ο γιατρός ότι ήταν πολύ κοντός ο ομφάλιος λώρος αλλά δεν δημιουργήθηκε κανένα πρόβλημα!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ.ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΑΝ ΣΤΟ ΝΤΟΠΛΕΡ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΕΝΑΣ ΚΟΝΤΟΣ ΟΜΦΑΛΙΟΣ ΛΩΡΟΣ?ΠΩΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΙΓΟΥΡΕΥΤΩ ΑΝ ΕΙΝΑΙ Η ΟΧΙ .ΑΠΟ ΜΙΑ ΑΝΑΦΟΡΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΟΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΕΤΟΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ .ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΞΕΡΩ ΑΠΟ ΤΩΡΑ ΑΝ ΟΝΤΩΣ ΙΣΧΥΕΙ ΚΑΙ ΑΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΩ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ?

eQMGp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πιστεύω ότι φαίνεται. Στη δική μου εξέταση με ενμέρωσε ο γιατρός ότι είναι όλα καλά και μέσα σε όλα ανέφερε ότι είναι μια χαρά και το μήκος του ομφάλιου λώρου. Άρα φαίνεται. Γιατί δεν ρωτάς τον ίδιο τον γιατρό σου εφόσον είναι κάτι που σε ανησυχεί;

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites

ERIANTON εγω δεν ειμαι σιγουρη αν φαινεται γιατι ειχε τυλιχτει ο μικρος με τον ομφαλιο λωρο 3 φορες γυρω απ τον λαιμο τουκ ο ιατρος μου ειπε οτι αν ειναι μεγαλος τοτε θα γεννηθει φυσιολογικα.Αλλα μεχρι την ωρα που γεννησα δεν ξεραμε το μηκος του λωρου.Απλα τον ειδαμε οταν γεννηθηκε.

Καλο ειναι για οτι ανυσηχιες εχεις να ρωτας τον ιατρο σου!Αν και πιστευω οτι αγχωνεσαι αδικα!!!!Θα τα πουμε και απο κοντα την Παρασκευη!!!!!

ΤΑΣΟΣ 9/2/09

ΧΡΗΣΤΟΣ 21/7/10

ΘΑΝΟΣ 21/7/10

Link to comment
Share on other sites

ΕΡΙΑΝΤΟΝ μου αν ειχες το γιατρο μου θα σου έλεγε 'και κοντος να ειναι τι έγινε??Ποιος σου ειπε ότι θα έχει προβλημα και τί μπορεις να κανεις για να τον μακρυνεις?' Μη σκεφτεσαι άσχημα πράγματ, μονο θετικες σκεψεις. Όλα θα πάνε καλα!!!!

Link to comment
Share on other sites

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΑΛΕΚΑΚΙ.ΑΠΛΑ ΜΟΥ ΕΒΑΛΕ ΤΗΝ ΙΔΕΑ ΚΑΙ ΕΧΩ ΚΟΛΛΗΣΕΙ.ΑΦΟΥ ΤΟΝ ΒΛΕΠΩ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΥΠΝΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΩ ΦΥΣΙΟΛΟΓΙΚΑ.ΑΣΤΑ!!

eQMGp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στα ποστ του Νοεμβριου κοπέλες με κπντο λώρο γεννησαν κανονικα. Επίσης κοπέλες με κόμπο στο λώρο γεννησαν κανονικά. Από την άλλη η Γιωτουλα 26 έκανε καισαρικη. Όλα ειναι θέμα γιατρου από ό,τι καταλαβαινω και λίγης τυχης. Και στην χειροτερη να κανεις καισαρική, που δε νομιζω, και τι έγινε??? Απόλαυσε το υπόλοιπο της εγκυμοσυνης και για τα πρ'αγματα που δε μπορεις να κανεις κατι έτσι και αλλιως, πίστεψε στο Θεούλη και στην καλη σου τυχη. Όλα θα πανε καλα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...