Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Tips για τις καλοκαιρινές διακοπές....


Chris

Recommended Posts

Καλημέρα σας!!! Μετά από μία εκτενή έρευνα αποφασίσαμε να πάμε με τον 9μηνο μπέμπη μας διακοπές για 2 εβδομάδες σε νησί...Θα μείνουμε σε ένα ξενοδοχείο κοντά στην θάλασσα και το δωμάτιο μας θα έχει κουζίνα μια και ο μικρός τρώει αλεσμένες τροφές..θα ήθελα να ρωτήσω όλες και όλους εσάς που έχουν ήδη αυτή την εμπειρία αν θέλουν να μοιραστούν κάποια "tips"-κολπάκια που θα κάνουν την ζωή μας ευκολότερη αυτές τις μέρες...είτε έχει να κάνει με κάποια πράγματα που θα πρέπει οπωσδήποτε να πάρουμε μαζί μας (εκτός από τα αυτονόητα αξεσουάρ-παρκοκρέβατα -καρότσι) είτε με πραγματάκια που θα πρέπει να προσέξουμε εκεί ή να αποφύγουμε.Προσπαθώ ας πούμε να καταλάβω πως θα καταφέρω να είμαι το πρωϊ στις 10 στην παραλία έχοντας ετοιμάσει την σούπα-μεσημεριανό του παιδιού, την φρουτόκρεμα του και το αυτοκίνητο φορτωμένο με τα πραγματα που θα χρειαστούμε στην παραλία!! Πιστεύω ότι όλοι όσοι εμπίπτουν στην ίδια κατηγορία με μένα θα έχουν τέτοιου είδους απορίες...κι έσεις οι "παλαιότεροι" είστε οι πιο κατάλληλοι για να μας βοηθήσετε!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


εμείς που πήγαμε ένα τριήμερο πάντως κάναμε τα εξής

το φαγητο το φτιάχναμε από το βράδυ, το πρωί φτιάχναμε τη φρουτόκρεμα μόλις την έτρωγε κατά τις 9-9.30 πηγαίναμε για μπάνιο. στις 12 φεύγαμε από την θάλασσα έτσι και αλλιώς είναι επικίνδυνος ο ήλιος. στη 1-1.30 έτρωγε το μεσημεριανό μετά βγαίναμε όλοι μαζί για φαγητό. μετά γυρνάγαμε ξεκουραζόμασταν για μεσημεράκι και το απογευματάκι που είχε πέσει ο ήλιος πάλι μπανάκι και της έπαιρνα την κρεμούλα της εκεί. 8 περίπου επιστρέφαμε και της ετοίμαζα το φαγητό για την άλλη μέρα (μέρα παρά μέρα φτιάχνω φαγητό) και καθόμασταν στο μπαλκονάκι το βραδάκι. αυτά. ελπίζω να βοήθησα λιγάκι.

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites

Εγώ στις διακοπές του έδινα τα γεύματα ως εξής:

Πρωί γάλα στο σπίτι και μετά βουρ για παραλία (το αυτοκίνητο ήταν φορτωμένο από το βράδυ).

Στην παραλία την κρέμα που γίνεται με νερό και σκόνη. Μπόλικο νεράκι και στο σπίτι κατά τις 12.30

Στις δύο του έδινα φρουτόκρεμα. ήταν και ζέστη, του άρεσε το δροσερό.

Κοιμόταν, και το απογευματάκι (νωρίς, κατά τις 5.30 -6.000 έτρωγε το φαγάκι του). Το ετοίμαζα το μεσημέρι μαζί με το φαγητό μας ή είχα έτοιμο το κρέας και έβραζα τελευταία στιγμή τα λαχανικά.

Το βράδυ το γάλα του σε ... όποια ταβέρνα βρισκόμασταν και... ύπνο στο καρότσι. Δεν είχα κουραστεί καθόλου. Απλά είχα αλλάξει λίγο τη σειρά. Και μία δύο φορές είχα δώσει θυμάμαι και το μεσημέρι κρέμα (αν βγαίναμε να φάμε έξω). Μόνο που τότε φρόντιζα αντί για νεράκι να το δίνω να πίνει φρέσκο χυμό, οπότε να πάρει και κάποιες βιταμίνες. Συνήθως όμως το μεσημέρι στις διακοπές τρώμε κι εμείς κάτι ελαφρύ στο 'σπίτι'.

Link to comment
Share on other sites

Καλα, είστε φοβερές!!!! Θέλει πάντως πολύ καλή οργάνωση, από ότι κατάλαβα....θα πειράζει αν αλλάξουμε την σειρά των γευμάτων του..; αλλιώς, το να φτιάχνω την χορτο-κρεατόσπυπα από την προηγούμενη είναι και αυτή πολύ καλή ιδέα...στο καράβι θα χρειαστεί να προσέξω κάτι ιδιαίτερο..είναι και πολλές οι ώρες....

Link to comment
Share on other sites

Η πρώτη φορά είναι πάντα δύσκολη. Σημασία έχει να παίρνει το παιδί τα γεύματά του. Τα φρούτα του, τα λαχανικά του, τα δημητριακά του κλπ. Βέβαια παρά να του φτιάχνεις τη φρουτόκρεμα στο σπίτι και να του τη δίνεις στις 11.00 στην παραλία, χωρίς καμία βιταμίνη πλέον, είναι πολύ καλύτερα να την τρώει το μεσημεράκι, φρέσκια φρέσκια, οπότε και θα είναι φουλ στις βιταμίνες. όσο για το καράβι, να πάρεις καμπίνα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλά θα είναι. Το πρόβλημα όμως το καλοκαίρι δεν είναι να κρατήσουμε το φαί ζεστό, αλλά να μην αλλοιωθεί από τη ζέστη. Για λίγο χρόνο όμως πρέπει να είναι καλά.

Link to comment
Share on other sites

Τα θερμός φαγητού είναι κάλα, τα κρατάει σε σταθερή θερμοκρασία..εγώ πάντα βάζω την σούπα του εκεί χλιαρή...και θα σε βολέψει και αργότερα, τον χειμώνα...είχα πάρει από τα JUMBO κάτι μεγάλα για το φαγητό και αρκετά οικονομικά, γιατί της Chicco είναι λίγο "τσιμπημένα"..

Maya εννοείται ότι η καμπίνα θα είναι απαραίτητη..αν είναι να κουραστώ τόσο πολύ μέχρι να φτάσω, καλύτερα να κάτσω στο σπίτι μου.. : )

 

Και βέβαια η φρουτόκρεμα τρώγεται επι τόπου..αλλιώς είναι δώρον άδωρο....

Φαντάζομαι ότι για την παραλία θα χρειαστούμε και ψυγειάκι ή κάτι τέτοιο...;

Που το ακουμπούσατε το παιδί στην παραλία;επανω σε ψάθα με πετσετούλα;

Link to comment
Share on other sites

Εγω με το φαγητο εφτιαξα για 6 μερες μοσχαρι, κοτοπουλο και λαχανικα, εβαλα την μεριδα σε εξι διαφορετικες γυαλες μικρες και κατευθειαν στην καταψυξη...την μερα που ταξιδευαμε τα εβαλα με παγοκυψελες σε μια φρεεζερ μπαγκ απο το σουπερμαρκετ την παιρνεις.

οταν φτασαμε τα εβαλα της γυαλες στην καταψυξη και καθε μερα με μπεν μαριε ζεσταινα την μεριδα του...κανενα προβλημα μονο την φρουτοκρεμα εφτιαχνα και γιαουρτακι δροσερο το απογευμα

e977372361.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλα, είστε φοβερές!!!! Θέλει πάντως πολύ καλή οργάνωση, από ότι κατάλαβα....θα πειράζει αν αλλάξουμε την σειρά των γευμάτων του..; αλλιώς, το να φτιάχνω την χορτο-κρεατόσπυπα από την προηγούμενη είναι και αυτή πολύ καλή ιδέα...στο καράβι θα χρειαστεί να προσέξω κάτι ιδιαίτερο..είναι και πολλές οι ώρες....

 

ποσες ωρες ταξιδευει το καραβι??? προσοχη γιατι το αιρκοντισιον ειναι πολυ ανεβασμενο και μπορει να κρυοσετε...

e977372361.png
Link to comment
Share on other sites

Τόσο κρύο λες να κάνει εκεί μέσα;Η αλήθεια είναι ότι έχω να ταξιδέψω πολλά χρόνια με καράβι και έχω ξεχάσει πως είναι...: ) Θα είναι περίπου 7 ώρες ταξίδι..οπότε μάλλον πρέπει να έχω μαζί και ζακετούλα-κουβερτούλα κλπ....

Κατεψυγμένο το φαγητό πως είναι; Δεν αλλοιώνεται η γεύση του; Είναι πολύ βολικό αυτό που λες...αλλά στο ξενοδοχείο δεν ξέρω σε τι κατάσταση θα είναι η κατάψυξή τους... αμα τελικά δεν είσαι σπίτι σου τίποτα δεν είναι αυτονόητο... : (

Link to comment
Share on other sites

εγώ δεν είπα τη φρουτόκρεμα να την τρώμε στην παραλία..εμείς την τρώγαμε κατά τις 9.30 πριν πάμε στη θάλασσα..

 

 

Εγώ πάλι, ούτε καν αναφερόμουνα σε εσένα, φυσικά και δεν το είπες, πώς σου ήρθε να απαντήσεις σε προσωπικό επίπεδο? Άλλωστε εσύ, αφού θηλάζεις, και καθόλου, που λέει ο λόγος, να μην την έδινες τη φρουτόκρεμα, το μικρό σου θα ήταν καλυμμένο!

Link to comment
Share on other sites

ναι βρε maya μου και εγώ το είπα προς αποοφυγήν παρεξηγήσεως..σχεδόν τίποτα δεν έπαιρνα στη θάλασσα μόνο την κρεμούλα το απόγευμα....η καθεμιά μαμά φτιάχνει όμως διαφορετικά το πρόγραμμά της ανάλογα με τις ανάγκες του μωρού της

 και αποθηλασε επιτελους!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...