Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Λευκάδα????


maria70

Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 149
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Λευκάδα πήγα πέρσι και μάλλον θα πάω και φέτος. Είναι υπέροχα. Ενώ το φαγητό είναι αξιοπρεπές και φθηνό, τα ξενοδοχεία είναι πανάκριβα 90-130ε. Καλύτερα να επιλέξετε ενοικιαζόμενα δωμάτια. Θα κάνετε την δουλειά σας με πολύ λιγότερα χρήματα. Αν μπείτε στο site της Νομαρχιακής αυτοδιοίκησης Λευκάδας, έχει όλα τα καταλύματα και τα ξενοδοχεία με τηλέφωνα, φωτογραφίες και διευθύνσεις.

Grow up and get a life!

Link to comment
Share on other sites

Αν θες να πετύχεις ησυχία, καλές τιμές στο κατάλυμα και μια αξιοπρεπή παραλία για μπανάκι με τα παιδάκια τότε το ιδανικό μέρος είναι η Λιγιά. Βρίσκεται ανάμεσα στην Χώρα της Λευκάδας και το Νυδρί.

 

Το Νυδρί είναι καλή επιλογή γιατί έχει τα πάντα, μαγαζιά, τζερτζελέ, ξεσκάς αν είσαι ζευγάρι, είναι και ίσωμα, τσουλάει εύκολα το καροτσάκι, αλλά δυστυχώς η παραλία του είναι απαίσια.

 

Ο Άγιος Νικήτας είναι ΥΠΕΡΟΧΟΣ. Γοητευτικό ψαροχώρι με γαλαζοπράσινα νερά αλλά βρίσκεται πάνω σε μια διαβολεμένη κατηφόρα/ανηφόρα που θα σας κουράσει πολύ μέχρι να πάτε στην παραλία. Ειδικά για γονείς με πολύ μικρά παιδιά...δεν το συζητώ. Παρόλα αυτά πηγαίνετε μια φορά. Αξίζει.

 

Αποφύγετε την Βασιλική. Απαίσια παραλία και πολύ απομακρυσμένο μέρος.

 

Αν τα παιδάκια είναι του δημοτικού, μείνετε Νυδρί. Αν είναι μωρά, Λιγιά.

Grow up and get a life!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μαρία μου η αδερφή μου πήγε περυσι Λευκάδα και της άρεσαν πολύ οι εκδρομούλες που έκαναν με τα καραβάκια. Να πάτε γιατί βλέπεις πολύ ωραία μέρη!

Για ξενοδοχεία δεν ξέρω, γιατί η αδερφή μου έμεναν σε ένα στο κέντρο που ήταν παραπάνω από χάλια αλλά δεν είχαν επιλογές γιατί ήταν με γκρουπ.

Πάντως είναι καλά για οικογένεια από ότι μου είπε, γιατί είναι ήσυχο νησί. Για ελεύθερους όπως ήταν εκείνη με τη φίλη της δεν λέει τίποτα.

Καλά να περάσετε! :D:D

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κι εμεις πήγαμε Λευκάδα πέρυσι.

Ωραία μέρη,διαφορετικές παραλίες αλλά ένα μειον:μεγάλες αποστάσεις και χάλια δρόμος με στροφές.

Εκτός κι αν αράξετε σε ένα μέρος και δείτε το πολύ 1-2 άλλα πχ Πόρτο Κατσίκι.

Για ξενοδοχείο δεν μπορώ να σου πω γιατί δε θυμάμαι όνομα και γιατί εμείς μέναμε στη Βασιλική που είναι όμορφο και γραφικό λιμανάκι αλλά μακρυά από τα υπόλοιπα στο νησί και μας φάγανε οι διαδρομές.

Στο Νυδρί πάντως θα κάνετε σίγουρα τσάρκες με τα παιδιά κανένα απογευματάκι για παγώτο ή βραδάκι για μπυρίτσα (εσείς) και χυμό (τα παιδιά).

Α και βολτίτσες για ψώνια (τοπικά γλυκά,παξιμαδοκούλουρα και ενθύμια) στην πόλη της Λευκάδας στα γραφικά σοκάκια.

Αν θυμηθώ κι άλλα θα σου πω..

Link to comment
Share on other sites

Αν θυμηθώ κι άλλα θα σου πω..

 

Εγώ γιατί θέλω να ξεχάσω ότι πήγα ποτέ εκεί??? :lol::lol::lol::lol::lol::lol: Και τσάμπα να μου λέγανε όλα τα έξοδα πληρωμένα, δεν ξαναπάταγα το πόδι μου εκεί!

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

Link to comment
Share on other sites

Αν θυμηθώ κι άλλα θα σου πω..

 

Εγώ γιατί θέλω να ξεχάσω ότι πήγα ποτέ εκεί??? :lol::lol::lol::lol::lol::lol: Και τσάμπα να μου λέγανε όλα τα έξοδα πληρωμένα, δεν ξαναπάταγα το πόδι μου εκεί!

 

:lol::lol::lol::lol::lol::lol: Και η αδερφή μου το ίδιο, αλλά εκείνη για τον λόγο, ότι δεν ήταν το κατάλληλο νησί για ελεύθερους.

n3kPp3.png

zewgp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μιας και η καταγωγή μου είναι σχεδόν από κει έχω να προτείνω την απίστευτη παραλία που δεν πατάει κόσμος. :wink: Στην γεφυρούλα δεξιά όπως ταξιδεύετε από Βόνιτσα, είναι ένα εργοστάσιο εγκαταλελειμμένο. Εκεί πίσω από το εργοστάσιο έχει την απίστευτη αμμουδιά, πάντα καθαρή, Ιόνιο, και δεν μαζεύετε κόσμος, όλοι πάνε στις γνωστές παραλίες. Αξίζει τον κόπο πάντως. :wink::wink:

 

Και μιας και η φίλη maryp είπε ότι δεν θέλει να ξαναπατήσει, έτσι λέω και εγώ για την Κρήτη. Πήγα 3 φορές και έπαθα πνευμονία, έσπασα τον αντίχειρα και έκανα ένα ψιλοκάταγμα στο δεξί πόδι. Δεν θα ξαναπάω αυτό είναι το σίγουρο. :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Αν θυμηθώ κι άλλα θα σου πω..

 

Εγώ γιατί θέλω να ξεχάσω ότι πήγα ποτέ εκεί??? :lol::lol::lol::lol::lol::lol: Και τσάμπα να μου λέγανε όλα τα έξοδα πληρωμένα, δεν ξαναπάταγα το πόδι μου εκεί!

 

:lol::lol::lol::lol::lol::lol: Και η αδερφή μου το ίδιο, αλλά εκείνη για τον λόγο, ότι δεν ήταν το κατάλληλο νησί για ελεύθερους.

 

mata: Πες την αδερφή σου πως ΚΑΝΕΝΑ ΝΗΣΙ δεν είναι κατάλληλο πια για ελεύθερους. Στο λέω εντίμως που έχω γυρίσει τα πάντα. Αν πάντως είναι η αδερφή σου γύρω στα 25, η Πάρος είναι πολύ καλή επιλογή. Όχι όμως ότι θα γίνει και κάτι. Το ΝΗΣΙ=ΔΕΣΜΟΣ έχει πάψει να υφίσταται εδώ και πολύ καιρό.

Grow up and get a life!

Link to comment
Share on other sites

Μιας και η καταγωγή μου είναι σχεδόν από κει έχω να προτείνω την απίστευτη παραλία που δεν πατάει κόσμος. :wink: Στην γεφυρούλα δεξιά όπως ταξιδεύετε από Βόνιτσα, είναι ένα εργοστάσιο εγκαταλελειμμένο. Εκεί πίσω από το εργοστάσιο έχει την απίστευτη αμμουδιά, πάντα καθαρή, Ιόνιο, και δεν μαζεύετε κόσμος, όλοι πάνε στις γνωστές παραλίες. Αξίζει τον κόπο πάντως. :wink::wink:

 

Και μιας και η φίλη maryp είπε ότι δεν θέλει να ξαναπατήσει, έτσι λέω και εγώ για την Κρήτη. Πήγα 3 φορές και έπαθα πνευμονία, έσπασα τον αντίχειρα και έκανα ένα ψιλοκάταγμα στο δεξί πόδι. Δεν θα ξαναπάω αυτό είναι το σίγουρο. :lol::lol::lol:

 

 

Την Αμμόγλωσσα λες μάλλον. Ναι όντως, εκεί ήταν και το μοναδικό μπάνιο που ευχαριστηθήκαμε όσο είμασταν στη Λευκάδα. Αλλά να κάνεις τόσα χλμ για μια μέτρια παραλία, που τελικά είναι η καλύτερη που μπορει να πάει οικογένεια με παιδιά στο συγκεκριμένο μέρος... ειναι too much! :wink:

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

Link to comment
Share on other sites

Αν θυμηθώ κι άλλα θα σου πω..

 

Εγώ γιατί θέλω να ξεχάσω ότι πήγα ποτέ εκεί??? :lol::lol::lol::lol::lol::lol: Και τσάμπα να μου λέγανε όλα τα έξοδα πληρωμένα, δεν ξαναπάταγα το πόδι μου εκεί!

 

 

Κάθε άνθρωπος έχει ένα μέρος που μισεί για τους δικούς του λόγους. Οι αναμνήσεις μας καθορίζουν και τα συναισθήματά μας. Εγώ δεν ξαναπατώ Άνδρο.

Grow up and get a life!

Link to comment
Share on other sites

ΛΕΥΚΑΔΑΡΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!

 

Πηγαίνω εκεί 5 χρόνια σερί , το τέλειο μέρος! (Ψάχνω για κανά οικοπεδάκι btw) Πολύ καλό ξενοδοχείο SANTA MARINA στον Άγιο Νικήτα έμεινα εκεί τρία χρόνια, να ζητήσεις να έχεις θέα τη Θάλλασσα.

 

Η πλευρά του Ιονίου πελάγος δηλ προς .Άγιου Νικήτα έχει τις εξής φοβερές παραλίες

 

1. ΠΕΥΚΟΥΛΙΑ <-ΚΑΛΗ . EYΚΟΛΗ ΠΡΟΣΒΑΣΗ

2. ΚΑΘΙΣΜΑ <-ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΚΑΙ ΚΟΣΜΙΚΗ

3. ΠΑΡΑΛΙΑ ΜΗΛΟΣ ΤΟΥ ΑΓΙΟΥ ΝΙΚΗΤΑ--> Διαφήμιση της COSMOTE πέρυσι. ΤΕΛΕΙΑ. Πας με καραβάκι η από κομάντο προσβαση μονοπάτι

4. ΕΓΚΡΕΜΝΟI <- ΤΕΛΕΙΑ. THE BEST PLACE ON EARTH

5. ΠΑΡΑΛΙΑ ΑΘΑΝΙ (ΓΙΑΛΟΣ. Καμία σχέση με την ΜΙΚΡΟΣ ΓΥΑΛΟΣ) -> THE SECOND BEST PLACE ON EARTH

6. PORTO ΚΑΤΣΙΚΙ <-ΑΠΛΑ ΚΑΛΗ . ΠΟΛΥΔΙΑΦΗΜΙΣΜΕΝΗ . Σιγά τη βλακεία εδώ που τα λέμε. Μια φορά έχω πάει όλα τα χρόνια. Απορώ γιατί πάει εκεί ο κόσμος. (Ευτυχώς από την άλλη γιατί αφήνουν άδεια Γυαλό και Εγκρεμνούς για εμένα!!!)

 

Χωριό Αγ. Νικήτας - > ΠΟΛΛΛΥ Γραφικό , μέτριο φαϊ , καλά ξίδια

 

Γενικά η Ιόνια πλευρά είναι ΤΕΛΕΙΑ. αλλά είναι πολύ άγρια για παιδιά....

 

Πάμε στην άλλη πλευρά:

 

Η πλευρά που κοιτάζει Στερεά Ελλάδα (Λυγιά->Νικιάνα->Νυδρί->Πόρος) δεν έχει καλές παραλίες , αλλά είναι children Friendly!!

 

Ανάμεσα σε Λυγιά και Νικιάνα ενα από καλύτερο ξενοδοχείο στα Ιόνια Νησιά το υπερχλιδάτο IONIAN BLUE. Να πάτε για καφέ.

 

Φαί στου Πανταζή στη Νικιάνα. BEST

 

Ωραίο ξενοδοχειο αλλά τσιμπημενούτσικο είναι το RED TOWER.

 

Το Νυδρί το χειρότερο μέρος του ΣΥΜΠΑΝΤΟΣ . ΜΑΑΑΚΡΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!

 

Πόρος -> ΜΙΚΡΟΣ ΓΥΑΛΟΣ, ωραία παραλία, η καλύτερη της "άσχημης" πλευράς

 

Βόρειο Μέρος: Άγιος Ιωάννης. Μέτρια παραλία , μερικά καλά rooms to let.

Νότιο Μέρος: Βασιλική -> Φρέσκο ψάρι , μέτρια παραλία και σε απόσταση ένα εκατομμύριο χιλιόμετρα από οτιδήποτε ενδιαφέρον έχει το νησί

 

Πόλη της Λευκάδας . Ωραία για περίπατο την νύχτα.

 

Θα βάλω και φωτο αργοτερα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ας πω και εγώ τη γνώμη μου για τη Λευκάδα μιας και πηγαίνουμε σχεδόν 20 χρόνια (είμαστε προνομιούχοι γιατί έχουμε ένα λυόμενο εκεί).

 

Πάρα πολύ όμορφη είναι η νότια πλευρά του νησιού με πάρα πολύ ωραία χωρία (Βασιλική, Πόρος, Σύβοτα), αλλά είναι λίφο δύσκολη η πρόσβαση στη πόλη της Λευκάδας.

 

Η Ανατολική πλευρά του νησιού κοιτάει προς Αιτωλοακαρνανία και οι παραλίες δεν είναι απότομες και έχουν άμμο. Για κάποιον που έχει παιδιά σε μικρή ηλικία νομίζω πως είναι η καλύτερη επιλογή.

 

όσον αφορά τη Δυτική πλευρά του νησιού που κοιτάει προς το Ιόνιο νομίζω πως τα λόγια είναι περιττά. Δεν έχω να προτείνω κάποια παραλία γιατί κάθε μία έχει την ομορφιά της.

 

Το φαγητό είναι πολύ καλό και ο κόσμος φιλόξενος. Όσον αφορά τις τιμές των ξενοδοχείων εξαρτάται πάντα από το πού θέλεις να νοικιάσεις και τι. Μπορείς πάντα να βρεις κάτι το οποίο είναι σύμφωνο με το budget του καθενός.

 

Αν τελικά αποφασίσετε να πάτε σας εύχομαι καλές διακοπές και καλή διαμονή (αν και είμαι σίγουρη ότι θα μείνετε ευχαριστημένοι).

.png.png
Link to comment
Share on other sites

ΠΟΛΥ ΧΡΗΣΙΜΕΣ ΟΙ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΣΑΣ ΓΙΑΤΙ Κ ΕΜΕΙΣ ΘΕΛΟΥΜΕ ΝΑ ΠΑΜΕ ΜΕ ΤΟ 13 ΜΗΝΩΝ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΜΑΣ ΛΕΥΚΑΔΑ ΚΑΙ ΕΝΑΣ ΛΟΓΟΣ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΕΧΕΙΣ ΠΡΟΣΒΑΣΗ ΜΕ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΚΑΡΑΒΙ. ΑΝ ΚΑΙ ΟΙ ΓΝΩΣΤΟΙ ΜΑΣ ΛΕΝΕ ΥΣΤΕΡΙΕΣ ΤΥΠΟΥ ΠΟΥ ΘΑ ΠΑΤΕ;;; ΘΑ ΚΑΝΕΙ ΣΕΙΣΜΟ ΦΕΤΟΣ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΤΕΤΟΙΑ ΕΜΕΙΣ ΛΕΜΕ ΝΑ ΜΗΝ ΧΑΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΕΥΚΑΙΡΙΑ. ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΚΑΘΗΣΕΙ ΤΟ ΜΙΚΡΟ...

ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΑΙΡΟ ΠΟΥ ΤΗΣ ΑΛΛΑΞΑΜΕ ΚΑΘΙΣΜΑΤΑΚΙ ΤΗΣ ΕΠΟΜΕΝΗΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑΣ, ΜΑΣ ΒΓΑΖΕΙ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΦΤΑΣΟΥΜΕ ΣΤΟΝ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟ ΜΑΣ. ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΑΝΕΝΔΟΤΗ ΒΕΒΑΙΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΗ ΒΓΑΖΩ ΟΣΟ ΚΑΙ ΝΑ ΚΛΑΙΕΙ, ΑΛΛΑ ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΦΤΑΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΕΤΟΙΜΗ ΝΑ ΞΕΡΑΣΩ ΚΑΙ ΜΕ ΕΝΑ ΚΕΦΑΛΙ ΚΑΖΑΝΙ! :(

ΘΑ ΗΡΕΜΗΣΕΙ ΠΟΤΕ ΝΑ ΚΑΘΕΤΑΙ ΣΑΝ ΠΑΙΔΑΚΙ????

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Λοιπόν απο τα γραφόμενά σας το καλύτερο μέρος για οικογένεια με παιδιά είναι Λυγιά και Νικιάνα;;;

Δεν θέλουμε να πήξουμε κιόλας.....θέλουμε να μπορούμε το βραδάκι να κάνουμε τις βόλτες μας σε παραλιακά μαγαζάκια για παγωτάκι, φαγάκι με τις μικρές!

 

Για πέιτε πού είναι καλύτερα;;;

 

Είχα σκοπό για Βασιλική αλλά κάποιες απόψεις διίστανται...επίσης έψαχνα για Νυδρί μέχρι που είδα ότι κάποιες το θεωρείτε χάλια...

 

Μπερδεύτηκα.... :?

Φιλοθέη 9χρ,Κωνσταντίνα 7χρ., Άγγελος 3χρ.

Link to comment
Share on other sites

Μακριααααααααααααααααααααααααα από το βρωμονυδρί. Το μισό χωριό βρωμάει βοθρίλα!!

 

Το ομορφότερο χωριό στη Λευκάδα είναι ο Άγιος Νικήτας αλλά οι καταπληκτικές του παραλίες (Μήλος , Κάθισμα, Πευκούλια) έχουν κύμα! Δεν νομίζώ ότι είναι για παιδάκια κάτω των 5-6 ετών.

 

Εγώ φέτος με βαρια καρδιά θα μείνω Νικιάνα.

 

Το κόλπο είναι ότι θα αφήνω τον μπέμπη στους παππουδογιαγιάδες (που θα τους κουβαλήσω μαζί , να τον πλατσουρίζουν στην Νικιάνα ) ενώ εγώ....

 

...εφυγαα γι ΚΑΘΙΣΜΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!

 

Υ.Γ.

 

Βασιλική: Ένας άριστος τρόπος να μισήσεις την Λευκάδα. Απόσταση: Δέκα χιλιάδες χιλιόμετρα από οτιδήποτε άλλο στην Λευκάδα. Ωραίο ψάρι. Ωραίος Fredo στην καφετέρια τέρμα βάθος μώλου , δίπλα στο άγαλμα... Έχει και σέρφερς . Εντυπωσιακοί!

Link to comment
Share on other sites

Οπότε Νικιάνα είναι καλύτερα;;;...για εμάς τις πτωχές οικογένειες;;; :lol:

 

Έχει και βολτούλα στην παραλία με μαγαζάκια;;;ε;;;;έχει;;;

 

Θάλασσα έχει καλή η Βασιλική;;;

Φιλοθέη 9χρ,Κωνσταντίνα 7χρ., Άγγελος 3χρ.

Link to comment
Share on other sites

Βολτούλα στην πόλη της Λευκάδας σε απόσταση 3-4 χιλιόμετρα με το τουτού σας.

 

Η βολτούλα στην παραλία της Νικιάνας δεν έχει κάποια γραφικότητα , έχει όμως την ταβέρνα του Πανταζή που εγγυημένα θα σου προσφέρει 3-4 κιλάκια με τους μεζέδες του.

 

Α ρε Πανταζαραααα σου ρχομαιαιαιαιαιαιιιιιιιι!!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...