Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

LGBT (lesbian gay bi trans) parenting - γονείς ίδιου φύλου - γονεικός ρόλος


Recommended Posts

σημειώνω εδώ κάποια αποσπάσματα απο links που μπορείτε να διαβάσετε όσον αφορά την γονική ιδιότητα ζευγαριών ίδιου φύλου.

 

υιοθεσία απο lgbt ( lesbian gay bi trans people)

http://en.wikipedia.org/wiki/LGBT_adoption

(εκεί θα δείτε τις χώρες που επιτρέπουν την υιοθεσία απο γονείς ίδιου φύλου)

 

http://www.bloggernews.net/17669

According to the 2000 census, there were 163,879 households with children being raised by same-sex couples. That number is said to have climbed from between 1 and 9 million children.

 

 

About 67 studies have been conducted by the American Psychological Association, focusing on children of gay parents. Each of these studies proved that children do the same no matter which environment they grow up in. The American Medical Association and the American Academy of Pediatrics agree with these findings. Also, only 6 percent of these families have children that are actually adopted. Most are of the group who had a parent come out after they were conceived.

 

http://www.apa.org/about/governance/council/policy/parenting.aspx

 

Lesbian and Gay Parents

 

Many lesbians and gay men are parents. In the 2000 U. S. Census, 33% of female same-sex couple households and 22% of male same-sex couple households reported at least one child under the age of 18 living in the home. Despite the significant presence of at least 163,879 households headed by lesbian or gay parents in U.S. society, three major concerns about lesbian and gay parents are commonly voiced (Falk, 1994; Patterson, Fulcher & Wainright, 2002). These include concerns that lesbians and gay men are mentally ill, that lesbians are less maternal than heterosexual women, and that lesbians' and gay men's relationships with their sexual partners leave little time for their relationships with their children. In general, research has failed to provide a basis for any of these concerns (Patterson, 2000, 2004a; Perrin, 2002; Tasker, 1999; Tasker & Golombok, 1997). First, homosexuality is not a psychological disorder (Conger, 1975). Although exposure to prejudice and discrimination based on sexual orientation may cause acute distress (Mays & Cochran, 2001; Meyer, 2003), there is no reliable evidence that homosexual orientation per se impairs psychological functioning. Second, beliefs that lesbian and gay adults are not fit parents have no empirical foundation (Patterson, 2000, 2004a; Perrin, 2002). Lesbian and heterosexual women have not been found to differ markedly in their approaches to child rearing (Patterson, 2000; Tasker, 1999). Members of gay and lesbian couples with children have been found to divide the work involved in childcare evenly, and to be satisfied with their relationships with their partners (Patterson, 2000, 2004a). The results of some studies suggest that lesbian mothers' and gay fathers' parenting skills may be superior to those of matched heterosexual parents. There is no scientific basis for concluding that lesbian mothers or gay fathers are unfit parents on the basis of their sexual orientation (Armesto, 2002; Patterson, 2000; Tasker & Golombok, 1997). On the contrary, results of research suggest that lesbian and gay parents are as likely as heterosexual parents to provide supportive and healthy environments for their children.

 

όχι στον ρατσισμό βάση της σεξουαλικής προτίμησης κάποιου στο θέμα της υιοθεσίας, κηδεμονίας και επίσκεψης του γονέα, αλλά και υπηρεσίες αναπαραγωγής:

 

"THEREFORE BE IT FURTHER RESOLVED that APA shall take a leadership role in opposing all discrimination based on sexual orientation in matters of adoption, child custody and visitation, foster care, and reproductive health services;"

 

 

 

Ένα πολύ ωραίο σχόλιο....

"

Treva5 said,

in October 22nd, 2008 at 11:49 am

 

I raised two boys in a Lesbian household and I must say that their friends told us that we taught them to be more sensitive to others. Furthermore, our kids were emotionally stronger in the end because of the taunting some people gave them. Today both are productive citizens and are a joy to be around. However, what I have noticed just as they did heterosexual families tend to teach hate and that is sad. Not only were our sons stronger emotionally from being raised by Lesbians they also had to fight the hate from being half-white and half-black. I must thank God for the parents of those kids that were allowed to play with our sons because those parents were sensitive enough to teach their children how to really love one another regardless of the differences in skin and family setting.

"

 

 

Οι ανησυχίες που έχει η κοινωνία, είναι ΑΒΑΣΙΜΕΣ, γιατί ΚΑΜΙΑ έρευνα δεν έχει δείξει κάτι που να τις επιβεβαιώνει:

 

Children of Lesbian and Gay Parents

 

As the social visibility and legal status of lesbian and gay parents has increased, three major concerns about the influence of lesbian and gay parents on children have been often voiced (Falk, 1994; Patterson, Fulcher & Wainright, 2002). One is that the children of lesbian and gay parents will experience more difficulties in the area of sexual identity than children of heterosexual parents. For instance, one such concern is that children brought up by lesbian mothers or gay fathers will show disturbances in gender identity and/or in gender role behavior. A second category of concerns involves aspects of children's personal development other than sexual identity. For example, some observers have expressed fears that children in the custody of gay or lesbian parents would be more vulnerable to mental breakdown, would exhibit more adjustment difficulties and behavior problems, or would be less psychologically healthy than other children. A third category of concerns is that children of lesbian and gay parents will experience difficulty in social relationships. For example, some observers have expressed concern that children living with lesbian mothers or gay fathers will be stigmatized, teased, or otherwise victimized by peers. Another common fear is that children living with gay or lesbian parents will be more likely to be sexually abused by the parent or by the parent's friends or acquaintances.

 

Results of social science research have failed to confirm any of these concerns about children of lesbian and gay parents (Patterson, 2000, 2004a; Perrin, 2002; Tasker, 1999). Research suggests that sexual identities (including gender identity, gender-role behavior, and sexual orientation) develop in much the same ways among children of lesbian mothers as they do among children of heterosexual parents (Patterson, 2004a).

 

 

...σε μια συζήτηση είπαμε το εξής- εάν το πρότυπο σχέσης γυναίκας άντρα μας κάνει ετεροφυλόφιλους, και το πρότυπο σχέσης με άτομα ίδιου φύλου κάνει τα παιδιά ομοφυλόφιλα (οι φόβοι όσων έχουν ανησυχίες για αυτά τα πράγματα),

τότε πώς έγιναν τόσα παιδιά gay/lesbian όταν προήρθαν απο γονείς ετεροφυλόφιλους?

Δεν μπορεί να έχουμε δύο μέτρα και δύο σταθμά....

 

δεν υπάρχει καμία επιστημονική απόδειξη για το ότι η αποτελεσματικότητα του γονεικού ρόλου έχει σχέση με την σεξουαλική προτίμηση των γονέων:

 

WHEREAS there is no scientific evidence that parenting effectiveness is related to parental sexual orientation: lesbian and gay parents are as likely as heterosexual parents to provide supportive and healthy environments for their children (Patterson, 2000, 2004; Perrin, 2002; Tasker, 1999);

 

έρευνα με 1300 υιοθετημένα παιδιά εκ των οποίων ένα (μικρό) ποσοστό (155) ζούσε με γονείς ίδιου φύλου.

http://www.realjock.com/article/1514/

The results, published this month in the Adoption Quarterly, show that, in the words of lead study author Scott Ryan, dean of the School of Social Work at The University of Texas at Arlington, "There is no difference in children raised by gay or lesbian parents and heterosexual parents. People are people." Added Paige Averett, an assistant professor of social work at East Carolina University, "There are implications for social work educators, adoption professionals and policy makers in this and other recent studies. We must pay attention to the data indicating that gay and lesbian parents are as fit as heterosexual parents to adopt, because at least 130,000 children are depending on us to act as informed advocates on their behalf." Averett was referring to the estimated number of children currently awaiting adoption in the U.S.

(130.000 παιδιά περιμένουν για να υιοθετηθούν αυτή τη στιγμή, στην αμερική.....)

στατιστικές

http://adoption.about.com/od/gaylesbian/f/gayparents.htm

 

Question: How Many Children Have Gay Parents in the US?

According to the Child Welfare Information Gateway, between 8 and 10 million children are being raised in gay and lesbian families.

Gay Adoption FAQ #1 | FAQ #2 | FAQ #3 | FAQ #4 | FAQ #5 | FAQ #6 | FAQ #7 | FAQ #8 | FAQ #9 | FAQ #10

 

Answer: (Scroll down for more information on gay adoption.)History of Gay and Lesbian Families by the Numbers

 

There were an estimated 300,000 to 500,000 gay and lesbian biological parents in 1976. In 1990, an estimated 6 to 14 million children have a gay or lesbian parent.

Latest statistics from the U.S. Census 2000, the National Survey of Family Growth (2002), and the Adoption and Foster Care Analysis and Reporting System (2004) include:

 

  • An estimated two million GLB people are interested in adopting.
  • An estimated 65,500 adopted children are living with a lesbian or gay parent.
  • More than 16,000 adopted children are living with lesbian and gay parents in California, the highest number among the states.
  • Gay and lesbian parents are raising four percent of all adopted children in the United States.
  • Adopted children with same-sex parents are younger and more likely to be foreign born.

 

 

 

 

και επειδή ότι και να λέει ο κάθε ερευνητής ή ψυχολόγος, τίποτα δεν μετράει όσο τα λόγια ενός παιδιού...

[YOU TUBE]<object width="480" height="385"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/watch?v=sxnjQdMpnCM&hl=en_GB&fs=1"></param><param name="allowFullScreen" value="true"></param><param name="allowscriptaccess" value="always"></param><embed src="http://www.youtube.com/watch?v=sxnjQdMpnCM&hl=en_GB&fs=1" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="480" height="385"></embed></object>[/YOU TUBE]

 

ένα απο τα σχόλια σε αυτό το βίντεο τα λέει όλα -

The poise and maturity of this young girl shows that a gay couple can raise a wonderful child just like a straight couple can.

 

αυτό το βίντεο είναι συγκλονιστικό, κ αυτό το κορίτσι , ... υποκλίνομαι στον λόγο της. 12 ετών, και άλλαξε την ιστορία στην περιοχή του Βερμόντ,

δίνοντας απάντηση σε όλους όσους εναντιώνονταν στο γάμο ομοφυλόφιλων, που έλεγαν ότι "αυτό που μας ενδιαφέρει, είναι τα παιδιά"....μιλησε μπροστά στους υπευθύνους, μπροστά σε όλο τον κόσμο, για να υπερασπιστεί το δικαίωμα των γονιών της, να είναι παντρεμένοι και αποδεκτοί απο την κοινωνία.

 

(εδώ τραγουδάει, οι τιτλοι είναι στα αγγλικά)

http://il.youtube.com/watch?v=sfUROlQ1CVE&feature=related

τι γλυκό αγόρι,... (αναγκαζόταν να λέει ψέμματα για τους γονείς του επειδή δεν τους αποδέχονταν)

 

γονείς με υιοθετημένο αγοράκι

επισης με 5 παιδιά

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • UFO

    UFO 161 δημοσιεύσεις

  • DALIA

    DALIA 121 δημοσιεύσεις

  • Jarett

    Jarett 104 δημοσιεύσεις

  • Thaumataki

    Thaumataki 97 δημοσιεύσεις

http://en.wikipedia.org/wiki/LGBT_parenting και εδώ έχει τα επίσημα κείμενα με τα οποία έχουν αποφανθεί οργανισμοί

(πχ αμερικανική παιδιατρική ακαδημία, αντίστοιχες στον καναδά κ σε άλλες χώρες)

για αυτό το θέμα

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

μ αρεσει που μπηκε τετοιο θεμα στο φορουμ μας. καλο ειναι σιγα σιγα να αποδαιμονοποιουμε τις διαφορετικες σεξουαλικες προτιμησεις του καθενα και να μην αρνιομαστε σε αυτα τα ατομα θεμελιωδη δικαιωματα.

 

αυτο που λεω παντα εγω για να υπερασπιστω το δικαιωμα των γκει ζευγαριων να εχουν παιδια (ειτε βιολογικα ειτε υιοθετημενα) ειναι πως τοσα χρονια που παιδια ειχαν μονο ετεροφυλα ζευγαρια εχουμε δει πως κατεληγαν να γινονται και καλοι ανθρωποι και κακοι, και γκει και στρειτ, οποτε καταλαβαινουμε πως το φυλο η οι σεξουαλικες προτιμισεις των γονιων δεν επηρεαζουν τη ζωη των παιδιων τους. αυτο που ειναι σημαντικο ειναι ο γονιος να ειναι σωστος απεναντι στο παιδι του και να το διαπαιδαγωγισει σωστα. αυτο ομως δεν εχει καμια σχεση με την σεξουαλικοτητα των γονιων.

Link to comment
Share on other sites

edit admin

στην πρώτη δημοσίευση στο βίντεο (αγγλικά), μιλάει ένα παιδί για αυτήν ακριβώς την εμπειρία. Παρακαλούμε να διαβάζετε τουλάχιστον την πρώτη δημοσιευση ενός θέματος στο οποίο τοποθετείστε, ενώ εάν είναι σε άλλη γλώσσα κάποιο κομμάτι αυτής, ζητήστε είτε απο την διαχείριση είτε απο τα μέλη να σας δοθεί μετάφραση στα Ελληνικά.

 

 

Τί λέμε βρε παιδιά τώρα;;;;;Το παιδί το ρωτήσαμε;;; Θα πηγαίνει στο σχολείο και τα παιδία είναι πολυ σκληρα και θα το κοροΐδεύουν, ''Ο πατερας σου ο @@@ ή η μάνα σου η λεσβία''..Πώς μπορούμε να καταστρέψουμε τον ψυχισμό ενός παιδιού; Δεν έχω πρόβλημα με το γάμο ομοφυλοφίλων, γιατί είναι ΕΝΗΛΙΚΕΣ, έχω πρόβλημα όμως όταν αναλαμβάνουν τη γαλούχηση ενός ανήλικου. Καταλαβαίνει το παιδί τη διαφορετικότητά του από τα άλλα παιδιά και αυτό του δημιουργεί συμπλέγματα. Σκοπός των ενηλίκων είναι να προστατεύει τους ανήλικους....Με τους ομοφυλόφιλους κανένα πρόβλημα δεν έχω, δικαίμωμά τους οι όποιες προτιμήσεις τους, από τη στιγμή που δε με βλάπτουν, αλλά υπάρχουν και κάποια όρια!

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τί λέμε βρε παιδιά τώρα;;;;;Το παιδί το ρωτήσαμε;;; Θα πηγαίνει στο σχολείο και τα παιδία είναι πολυ σκληρα και θα το κοροΐδεύουν, ''Ο πατερας σου ο @@@ ή η μάνα σου η λεσβία''..Πώς μπορούμε να καταστρέψουμε τον ψυχισμό ενός παιδιού; Δεν έχω πρόβλημα με το γάμο ομοφυλοφίλων, γιατί είναι ΕΝΗΛΙΚΕΣ, έχω πρόβλημα όμως όταν αναλαμβάνουν τη γαλούχηση ενός ανήλικου. Καταλαβαίνει το παιδί τη διαφορετικότητά του από τα άλλα παιδιά και αυτό του δημιουργεί συμπλέγματα. Σκοπός των ενηλίκων είναι να προστατεύει τους ανήλικους....Με τους ομοφυλόφιλους κανένα πρόβλημα δεν έχω, δικαίμωμά τους οι όποιες προτιμήσεις τους, από τη στιγμή που δε με βλάπτουν, αλλά υπάρχουν και κάποια όρια!

 

μα το θεμα ακριβως ειναι πως πρεπει τα μυαλα ολων μας να αλλαξουν και να μην αντιμετωπιζουμε τους ομοφυλοφιλους και τα ομοφυλα ζευγαρια σαν ανωμαλια, παραξενια, αηδια η οτιδηποτε αλλο.

και απο αυτα που γραφεις ειναι σαν να λες οτι ο υπολοιπος κοσμος, οι "κανονικοι" ειναι αυτοι που θα καταστρεψουν την ψυχολογια των παιδιων και οχι οι ιδιοι οι γονεις! και σε αυτο συμφωνω κι εγω.

 

αλλα και παλι συμπλεγματα κατωτερωτητας/διαφορετικοτητας εχουν και τα παιδια των αλλοδαπων καθως και αυτα τυγχαινουν ασχημης συμπεριφορας απο το περιβαλλον τους.

 

 

αυτο το "ο πατερας σου ειναι @@@ και η μανα σου ειναι λεσβια" οπως λες thaumataki αυτο πρεπει να σταματησει! σ αυτο πρεπει να μπουν ορια και οχι στα δικαιωματα των ομοφυλοφιλων!....

:)

Link to comment
Share on other sites

μ αρεσει που μπηκε τετοιο θεμα στο φορουμ μας. καλο ειναι σιγα σιγα να αποδαιμονοποιουμε τις διαφορετικες σεξουαλικες προτιμησεις του καθενα και να μην αρνιομαστε σε αυτα τα ατομα θεμελιωδη δικαιωματα.

 

αυτο που λεω παντα εγω για να υπερασπιστω το δικαιωμα των γκει ζευγαριων να εχουν παιδια (ειτε βιολογικα ειτε υιοθετημενα) ειναι πως τοσα χρονια που παιδια ειχαν μονο ετεροφυλα ζευγαρια εχουμε δει πως κατεληγαν να γινονται και καλοι ανθρωποι και κακοι, και γκει και στρειτ, οποτε καταλαβαινουμε πως το φυλο η οι σεξουαλικες προτιμισεις των γονιων δεν επηρεαζουν τη ζωη των παιδιων τους. αυτο που ειναι σημαντικο ειναι ο γονιος να ειναι σωστος απεναντι στο παιδι του και να το διαπαιδαγωγισει σωστα. αυτο ομως δεν εχει καμια σχεση με την σεξουαλικοτητα των γονιων.

 

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου!!Έχω ψάξει το θέμα και πιστεύω ότι τα ομοφυλόφιλα ζευγάρια μπορούν εξίσου ένα παιδί σωστά,αρκεί να το δεχτεί η κοινωνία μας για να μην υπάρχουν προβλήματα με τον ρατσισμό!

n0tup2.png και θηλάζουμε!!!:D

 

06.02.2011 Ήρθες καρδιά μου...

Link to comment
Share on other sites

Τί λέμε βρε παιδιά τώρα;;;;;Το παιδί το ρωτήσαμε;;; Θα πηγαίνει στο σχολείο και τα παιδία είναι πολυ σκληρα και θα το κοροΐδεύουν, ''Ο πατερας σου ο @@@ ή η μάνα σου η λεσβία''..Πώς μπορούμε να καταστρέψουμε τον ψυχισμό ενός παιδιού; Δεν έχω πρόβλημα με το γάμο ομοφυλοφίλων, γιατί είναι ΕΝΗΛΙΚΕΣ, έχω πρόβλημα όμως όταν αναλαμβάνουν τη γαλούχηση ενός ανήλικου. Καταλαβαίνει το παιδί τη διαφορετικότητά του από τα άλλα παιδιά και αυτό του δημιουργεί συμπλέγματα. Σκοπός των ενηλίκων είναι να προστατεύει τους ανήλικους....Με τους ομοφυλόφιλους κανένα πρόβλημα δεν έχω, δικαίμωμά τους οι όποιες προτιμήσεις τους, από τη στιγμή που δε με βλάπτουν, αλλά υπάρχουν και κάποια όρια!

 

Εγώ είμαι παιδί ετεροφυλόφιλων γονέων,παρόλα αυτά δέχτηκα πολύ κορόιδεμα από τα παιδιά στο σχολείο λόγω της καταγωγής μου!Τα παιδιά κοροιδεύουν οτιδήποτε διαφορετικό από αυτά (ανάπηρους,μαύρους,κουτσούς κτλ.),δεν έχουν ωριμάσει ακόμα για να καταλάβουν και να δεχτούν το διαφορετικό.

n0tup2.png και θηλάζουμε!!!:D

 

06.02.2011 Ήρθες καρδιά μου...

Link to comment
Share on other sites

μα το θεμα ακριβως ειναι πως πρεπει τα μυαλα ολων μας να αλλαξουν και να μην αντιμετωπιζουμε τους ομοφυλοφιλους και τα ομοφυλα ζευγαρια σαν ανωμαλια, παραξενια, αηδια η οτιδηποτε αλλο.

και απο αυτα που γραφεις ειναι σαν να λες οτι ο υπολοιπος κοσμος, οι "κανονικοι" ειναι αυτοι που θα καταστρεψουν την ψυχολογια των παιδιων και οχι οι ιδιοι οι γονεις! και σε αυτο συμφωνω κι εγω.

 

αλλα και παλι συμπλεγματα κατωτερωτητας/διαφορετικοτητας εχουν και τα παιδια των αλλοδαπων καθως και αυτα τυγχαινουν ασχημης συμπεριφορας απο το περιβαλλον τους.

 

 

αυτο το "ο πατερας σου ειναι @@@ και η μανα σου ειναι λεσβια" οπως λες thaumataki αυτο πρεπει να σταματησει! σ αυτο πρεπει να μπουν ορια και οχι στα δικαιωματα των ομοφυλοφιλων!....

:)

 

Εγώ είμαι παιδί ετεροφυλόφιλων γονέων,παρόλα αυτά δέχτηκα πολύ κορόιδεμα από τα παιδιά στο σχολείο λόγω της καταγωγής μου!Τα παιδιά κοροιδεύουν οτιδήποτε διαφορετικό από αυτά (ανάπηρους,μαύρους,κουτσούς κτλ.),δεν έχουν ωριμάσει ακόμα για να καταλάβουν και να δεχτούν το διαφορετικό.

Πόσο μάλλον Αννούλα, να δεχτούν παιδί ομοφυλοφίλων. Δεν ξέρω εάν ένα παιδί από μια τέτοια οικογένεια θα μπορούσε να ζήσει σε ένα υγειές περιβάλλον. Η οικογένεια έχει άλλη υπόσταση στη δική μου ιδιοσυγκρασία...Λυπάμαι, αλλά δεν μπορώ να το δεχτώ όσο οπισθοδρομικό κι αν σας ακούγεται αυτό. Ρατσίστρια απένατι στις σεξουαλικές προτιμίσεις του καθενός δεν είμαι, αλλά δεν μπορούμε να ''καταστρέψουμε'' ένα παιδάκι...Ο καθένας ας κάνει ό,τι θέλει στο κρεβάτι του, αρκεί να μη βλάπτει τρίτους και πίστέψτε με..ένα παιδί μιας τέτοιας οικογένειας βλάπτεται...

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

εγω όσες διαφορετικές οικογενειες ετυχε να γνωρίσω τα παιδια τους ήταν πολύ πιο ισορροπημένα . ψυχικά γεματα , και ηρεμα απο τις so called φυσιολογικές οικογενειες!!!

τωρα γιατι αυτο ?

γιατι προφανώς οι γονείς ήταν έτοιμοι για αυτα που θα αντιμετώπιζαν και είχαν θωρακίσει -προετοιμάσει και τον εαυτό τους αλλα και τα παιδια τους ....

(nurse jakie αστειο αλλα καλό στην σειρά οπου ο ενας γιατρός έχει δυο μαμαδες ... να την δείτε την σειρά:-) )

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εγω όσες διαφορετικές οικογενειες ετυχε να γνωρίσω τα παιδια τους ήταν πολύ πιο ισορροπημένα . ψυχικά γεματα , και ηρεμα απο τις so called φυσιολογικές οικογενειες!!!

τωρα γιατι αυτο ?

γιατι προφανώς οι γονείς ήταν έτοιμοι για αυτα που θα αντιμετώπιζαν και είχαν θωρακίσει -προετοιμάσει και τον εαυτό τους αλλα και τα παιδια τους ....

(nurse jakie αστειο αλλα καλό στην σειρά οπου ο ενας γιατρός έχει δυο μαμαδες ... να την δείτε την σειρά:-) )

Δηλαδή έχεις γνωρίζει παιδια ομοφυλόφιλων στην Ελλάδα ;;;; :shock:

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ο καθένας ας κάνει ό,τι θέλει στο κρεβάτι του, αρκεί να μη βλάπτει τρίτους και πίστέψτε με..ένα παιδί μιας τέτοιας οικογένειας βλάπτεται...

σορι δεν σε πιστεύω καθώς αυτό που λες ειναι και αυθέρετο προσωπικό σου συμπερασμα αλλα και εντελώς μα εντελώς αντίθετο με την παιδοψυχιατρική που έχει γνωμοδτήσει - αποφανθει και βγαλει επιστημονικάσυμπεράσματα επι του θεματος

ΠΙΣΤΕΨΕ ΜΕ ! :-)

τωρα ... είναι τελείως αλλο να μην το σου αρεσει μια τετοια οικογενεια ... τελείως ΄΄ομως απο το να λες ..."πιστεψτε με "... !!!

παντα φιλικά

Link to comment
Share on other sites

σορι δεν σε πιστεύω καθώς αυτό που λες ειναι και αυθέρετο προσωπικό σου συμπερασμα αλλα και εντελώς μα εντελώς αντίθετο με την παιδοψυχιατρική που έχει γνωμοδτήσει - αποφανθει και βγαλει επιστημονικάσυμπεράσματα επι του θεματος

ΠΙΣΤΕΨΕ ΜΕ ! :-)

τωρα ... είναι τελείως αλλο να μην το σου αρεσει μια τετοια οικογενεια ... τελείως ΄΄ομως απο το να λες ..."πιστεψτε με "... !!!

παντα φιλικά

Όταν το παιδί αυτό λόγω της διαφορετικότητάς του, στο σχολείο θα είναι ο περίγελος και θα λαμβάνει χλευασμό, όλο αυτό κάποια στιγμή θα οδηγήσει σε ξεσπάσματα θυμού! Αυτό πόσο υγειές θα μπορούσε να είναι;

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Όταν το παιδί αυτό λόγω της διαφορετικότητάς του, στο σχολείο θα είναι ο περίγελος και θα λαμβάνει χλευασμό, όλο αυτό κάποια στιγμή θα οδηγήσει σε ξεσπάσματα θυμού! Αυτό πόσο υγειές θα μπορούσε να είναι;

αυτο παλι που λες είναι ΜΙΑ ΥΠΟΘΕΣΗ

καθώς ναι μεν μπορέι να συμβεί αλλα το παιδι είναι τοσο μα τοσο ετοιμο για αυτο καθώς επίσς και το περιβαλλον του (ενηλίκων δλδ δασκαλοι κλπ - θελοντας και μη ) που προστατεύουν την ιδιωτικότητα της οικογενειας ...αρα και το παιδι

 

με την ίδια λογική ενα κοντο παιδι δεν θα πρεπει να γεννηθεί γιατι είναι διαφορετικό και θα το χλευάσουν

ή ενα τυφλό παιδι

ή ενα παιδι αναπύροων

η ενα παιδι απο μεικτή οικογενεια ..

η

ή

ή ...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αυτο παλι που λες είναι ΜΙΑ ΥΠΟΘΕΣΗ

καθώς ναι μεν μπορέι να συμβεί αλλα το παιδι είναι τοσο μα τοσο ετοιμο για αυτο καθώς επίσς και το περιβαλλον του (ενηλίκων δλδ δασκαλοι κλπ - θελοντας και μη ) που προστατεύουν την ιδιωτικότητα της οικογενειας ...αρα και το παιδι

 

με την ίδια λογική ενα κοντο παιδι δεν θα πρεπει να γεννηθεί γιατι είναι διαφορετικό και θα το χλευάσουν

ή ενα τυφλό παιδι

ή ενα παιδι αναπύροων

η ενα παιδι απο μεικτή οικογενεια ..

η

ή

ή ...

Άλλο κοντο, χοντρό, τυφλό κλπ.. Εδώ περνάς απο τη Συγγρού βράδυ και λες πάμε μια απο τον παράδρομο να σπάσουμε πλάκα. Πόσο μάλλον αυτό το παιδί να γίνει αποδεκτό! Και μην πας μακρία..δες το ρατσισμό που αντιμετωπίζουν παιδιά απο μονογονεΐκές οικογένειες κι είναι πολύ κρίμα.

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

χμ...αν και κατι τετοια θεματα τα γουσταρω με χιλια μιας και μπορεις να μαθεις και κατι απο τις αποψεις των αλλων και συνηθως τα αρθρα που ανεβαζονται εχουν μεγαλο ενδιαφερον...ωστοσο θα προσπαθησω να μη συμμετασχω μιας και η συλλογη μου απο καρτουλες ολο και μεγαλωνει!!!

 

Την αποψη μου εξαλλου την εχω εκφρασει σε παρομοιο θεμα.Ωστοσο θα το παρακολουθω μπα και συμμορφωθω και αλλαξω γνωμη...

Link to comment
Share on other sites

χμ...αν και κατι τετοια θεματα τα γουσταρω με χιλια μιας και μπορεις να μαθεις και κατι απο τις αποψεις των αλλων και συνηθως τα αρθρα που ανεβαζονται εχουν μεγαλο ενδιαφερον...ωστοσο θα προσπαθησω να μη συμμετασχω μιας και η συλλογη μου απο καρτουλες ολο και μεγαλωνει!!!

 

Την αποψη μου εξαλλου την εχω εκφρασει σε παρομοιο θεμα.Ωστοσο θα το παρακολουθω μπα και συμμορφωθω και αλλαξω γνωμη...

Νίκη μου για να μην ανατρέχω παραπάνω..μπορείς σε παρακαλώ να μου πείς περιληπτικά την άποψή σου ;

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

εγω καταλαβα τις προθέσεις μην νομίζεις ...

και κατανοώ την αγωνία σου ...αλλα είσαι λαθος

(με το συμπαθειο και όλη την καλή διαθεση αυτο ε? )

 

εδω μιλαμε για δυο ομόφυλους γονεις που έχουν φτύσει

αίμα να κανουν παιδι και όπως κατεμε

ενα ζευγαρι που προσπαθεί να κανει παιδι

(συχνα με αυτο το ρημαδι το ¨οποιο ¨κόστος)

αξίζουν ΑΝ ΜΗ ΤΙ ΑΛΛΟ αμεριστο σεβασμο

αγαπη

και αποδοχή απο μας γιατι σου εγγυώμαι

 

ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΏΡΙΜΟΥ Γονείς απο τον οποιοδήποτε έχεις γνωρίσει στην ζωή σου !!!

Link to comment
Share on other sites

χμ...αν και κατι τετοια θεματα τα γουσταρω με χιλια μιας και μπορεις να μαθεις και κατι απο τις αποψεις των αλλων και συνηθως τα αρθρα που ανεβαζονται εχουν μεγαλο ενδιαφερον...ωστοσο θα προσπαθησω να μη συμμετασχω μιας και η συλλογη μου απο καρτουλες ολο και μεγαλωνει!!!

 

Την αποψη μου εξαλλου την εχω εκφρασει σε παρομοιο θεμα.Ωστοσο θα το παρακολουθω μπα και συμμορφωθω και αλλαξω γνωμη...

χαααααααααααααααααχαχαχαχαχαχαχα

χαααααααααααχαχαχαχαχα

Link to comment
Share on other sites

εγω καταλαβα τις προθέσεις μην νομίζεις ...

και κατανοώ την αγωνία σου ...αλλα είσαι λαθος

(με το συμπαθειο και όλη την καλή διαθεση αυτο ε? )

 

εδω μιλαμε για δυο ομόφυλους γονεις που έχουν φτύσει

αίμα να κανουν παιδι και όπως κατεμε

ενα ζευγαρι που προσπαθεί να κανει παιδι

(συχνα με αυτο το ρημαδι το ¨οποιο ¨κόστος)

αξίζουν ΑΝ ΜΗ ΤΙ ΑΛΛΟ αμεριστο σεβασμο

αγαπη

και αποδοχή απο μας γιατι σου εγγυώμαι

 

ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΏΡΙΜΟΥ Γονείς απο τον οποιοδήποτε έχεις γνωρίσει στην ζωή σου !!!

Ναι ρε συ..συζήτηση κάνουμε δεν παρεξηγώ! Κάτσε γιατί σε χάνω...Πώς μπορούν 2 ομοφυλόφιλοι άντρες να κάνουν παιδί ;; ( Εάν δεν υιοθετήσουν βέβαια )

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Guest
Το θέμα αυτό είναι κλειστό για νέες απαντήσεις
×
×
  • Δημιουργία νέου...