Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΟΜΑΔΑ ΑΙΜΑΤΟΣ  

1.089

  1. 1. ΟΜΑΔΑ ΑΙΜΑΤΟΣ

    • Α+
      518
    • Α-
      158
    • Β+
      248
    • Β-
      92
    • Ο+
      723
    • Ο-
      291
    • ΑΒ+
      215
    • ΑΒ-
      57


Recommended Posts

εγω Β+,ο αντρας μου Β- και ο μπεμπης μας 0+..ειναι λογικο?

 

 

 

http://www.biology.arizona.edu/human_bio/problem_sets/blood_types/inherited.html

 

Eαν κοιταξεις σ αυτο το πινακακι θα δεις οτι ειναι απολυτα λογικο ;)

 

Τα παιδια σας θα ειναι ειτε Ο ειτε Β

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 328
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

  • 1 month later...
  • 3 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις

μαμά Ο+

μπαμπάς Β+

κωνσταντίνος Β+

μπουμπού δεν ξέρω πρέπει να κάνει εξέταση.

 

Κ εμεις το ιδιο! Να σε ρωτησω, το αγορακι σου εκανε ικτερο οταν γεννηθηκε; Συγγνωμη για το off topic

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Διαφημίσεις

γεια σου Ria

 

ε για καλο και για κακο καντε μια επαληθευση της ομαδας

δεν ειναι τιποτα

 

κανονικα πρεπει να βγει θετικο το παιδακι σας

αλλα υπαρχουν και καποιες σπανιες εξαιρεσεις

με υπολοιποτητα γονιδιων που καταπατουν τους γενικους κανονες

θα μπορουσε να ειναι τετοια σπανια περιπτωση ο μικρος σας

 

εσενα η ομαδα αιματος σου ειναι σιγουρη αφου εχεις γεννησει

αλλα μπορει να ειναι του αντρα σου λαθος

εαν εχει το χαρτι του στρατου να ξερεις οτι δεν τα αποτελεσματα δεν ειναι απολυτως σωστα

ας παει σε ενα μικροβιολογικο να κανει εναν ελεγχο πρωτα

Link to comment
Share on other sites

γεια σου Ria

 

ε για καλο και για κακο καντε μια επαληθευση της ομαδας

δεν ειναι τιποτα

 

κανονικα πρεπει να βγει θετικο το παιδακι σας

αλλα υπαρχουν και καποιες σπανιες εξαιρεσεις

με υπολοιποτητα γονιδιων που καταπατουν τους γενικους κανονες

θα μπορουσε να ειναι τετοια σπανια περιπτωση ο μικρος σας

 

εσενα η ομαδα αιματος σου ειναι σιγουρη αφου εχεις γεννησει

αλλα μπορει να ειναι του αντρα σου λαθος

εαν εχει το χαρτι του στρατου να ξερεις οτι δεν τα αποτελεσματα δεν ειναι απολυτως σωστα

ας παει σε ενα μικροβιολογικο να κανει εναν ελεγχο πρωτα

 

Σ΄ευχαριστώ για την απάντηση! Βασικά ο πατέρας μου έχει 0-, οπότε εγώ το έχω σίγουρα σε υπολοιπόμενο, αν το έχει και ο άντρας μου τότε δικαιολογείται αν θυμάμαι καλά από τη βιολογία στο σχολείο! Από το μαιευτήριο μας είπαν να κάνουμε ξανά εξέταση στο μικρό, όχι εμείς, αλλά δε ρώτησα κι εγώ το γιατί, μετά μου ήρθε!

8hwQp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Υπάρχει περίπτωση να έκαναν λάθος;;;; Έγραψαν στο βιβλιάριο του μικρού 0- αλλα εγω και ο άντρας μου εχουμε + ,εγω Α και εκείνος 0 αλλα θετικό!!! Μπορει ο μικρος να εχει αρνητικό ρέζους;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σχετικά με τα Rhesus... Ένα άτομο που έχει τον παράγοντα Rhesus είναι Rhesus θετικό και μπορεί να έχει γονότυπο RR ή Rr, όπου R είναι τα επικρατή και r τα υπολειπόμενα αλληληλόμορφα γονίδια.

Ένα άτομο που δε φέρει τον παράγοντα Rhesus είναι Rhesus αρνητικό και έχει γονότυπο rr.

Όταν έχουμε δύο γονείς που είναι ετερόζυγα άτομα και φέρουν τον παράγοντα Rhesus (έχουν Rhesus θετικό δηλαδή), υπάρχει 25% πιθανότητα να γεννηθεί παιδί με Rhesus αρνητικό.

 

Προσωπικά, έχω 0- και είμαι παιδί μίας μαμάς με 0- και ενός μπαμπά με Α+. Όταν η μαμά μου ήταν έγκυος, υπήρχε μεγάλος φόβος να δημιουργηθεί πρόβλημα αν έπαιρνα την ομάδα αίματος του μπαμπά μου, γιατί μπορεί ο οργανισμός της μαμάς μου να δημιουργούσε αντισώματα. Αυτό λέγεται αιμολυτική νόσος και απ'ό,τι ξέρω ισχύει (σαν πιθανότητα) σε όλες τις ομάδες αίματος που δε δέχονται αίμα από την ομάδα του μπαμπά, αν το παιδάκι έχει ομάδα διαφορετική της μαμάς του.

 

Οι φόβοι υπάρχουν όταν:

  • η μαμά έχει 0- και ο μπαμπάς οποιαδήποτε άλλη ομάδα,
  • η μαμά έχει 0+ και ο μπαμπάς Β-,Β+,Α-,Α+,ΑΒ+ ή ΑΒ-
  • η μαμά έχει Β- και ο μπαμπάς 0+,Β+,Α-,Α+,ΑΒ- και ΑΒ+
  • η μαμά έχει Β+ και ο μπαμπάς Α-, Α+, ΑΒ- και ΑΒ+
  • η μαμά έχει Α- και ο μπαμπάς 0+,Β-,Β+,Α+,ΑΒ- και ΑΒ+
  • η μαμά έχει Α+ και ο μπαμπάς Β-, Β+, ΑΒ- και ΑΒ+
  • η μαμά έχει ΑΒ- και ο μπαμπάς έχει 0+, Β+,Α+ και ΑΒ+
  • και αν η μαμά έχει ΑΒ+ δεν υπάρχει πιθανότητα τέτοιου κινδύνου.

που είναι και η συμβατότητα για τις μεταγγίσεις αίματος.

 

Προφανώς, οι περιπτώσεις είναι πολλές και οι γιατροί σας θα είναι σε θέση να προστατέψουν εσάς και το έμβρυό σας οποιαδήποτε στιγμή. Εγώ παραθέτω απλά κάποιες γενικές θεωρητικές πληροφορίες.

 

Όλα αυτά από όλα τα επιλογής μαθήματα Βιολογικής φύσης, του ΤΕΑΠΗ. Η απόδειξη γιατί ο άντρας μου με φώναζε φυτό, από όταν με γνώρισε :shock:

Link to comment
Share on other sites

Σχετικά με τα Rhesus... Ένα άτομο που έχει τον παράγοντα Rhesus είναι Rhesus θετικό και μπορεί να έχει γονότυπο RR ή Rr, όπου R είναι τα επικρατή και r τα υπολειπόμενα αλληληλόμορφα γονίδια.

Ένα άτομο που δε φέρει τον παράγοντα Rhesus είναι Rhesus αρνητικό και έχει γονότυπο rr.

Όταν έχουμε δύο γονείς που είναι ετερόζυγα άτομα και φέρουν τον παράγοντα Rhesus (έχουν Rhesus θετικό δηλαδή), υπάρχει 25% πιθανότητα να γεννηθεί παιδί με Rhesus αρνητικό.

 

Προσωπικά, έχω 0- και είμαι παιδί μίας μαμάς με 0- και ενός μπαμπά με Α+. Όταν η μαμά μου ήταν έγκυος, υπήρχε μεγάλος φόβος να δημιουργηθεί πρόβλημα αν έπαιρνα την ομάδα αίματος του μπαμπά μου, γιατί μπορεί ο οργανισμός της μαμάς μου να δημιουργούσε αντισώματα. Αυτό λέγεται αιμολυτική νόσος και απ'ό,τι ξέρω ισχύει (σαν πιθανότητα) σε όλες τις ομάδες αίματος που δε δέχονται αίμα από την ομάδα του μπαμπά, αν το παιδάκι έχει ομάδα διαφορετική της μαμάς του.

 

Οι φόβοι υπάρχουν όταν:

  • η μαμά έχει 0- και ο μπαμπάς οποιαδήποτε άλλη ομάδα,
  • η μαμά έχει 0+ και ο μπαμπάς Β-,Β+,Α-,Α+,ΑΒ+ ή ΑΒ-
  • η μαμά έχει Β- και ο μπαμπάς 0+,Β+,Α-,Α+,ΑΒ- και ΑΒ+
  • η μαμά έχει Β+ και ο μπαμπάς Α-, Α+, ΑΒ- και ΑΒ+
  • η μαμά έχει Α- και ο μπαμπάς 0+,Β-,Β+,Α+,ΑΒ- και ΑΒ+
  • η μαμά έχει Α+ και ο μπαμπάς Β-, Β+, ΑΒ- και ΑΒ+
  • η μαμά έχει ΑΒ- και ο μπαμπάς έχει 0+, Β+,Α+ και ΑΒ+
  • και αν η μαμά έχει ΑΒ+ δεν υπάρχει πιθανότητα τέτοιου κινδύνου.

που είναι και η συμβατότητα για τις μεταγγίσεις αίματος.

 

Προφανώς, οι περιπτώσεις είναι πολλές και οι γιατροί σας θα είναι σε θέση να προστατέψουν εσάς και το έμβρυό σας οποιαδήποτε στιγμή. Εγώ παραθέτω απλά κάποιες γενικές θεωρητικές πληροφορίες.

 

Όλα αυτά από όλα τα επιλογής μαθήματα Βιολογικής φύσης, του ΤΕΑΠΗ. Η απόδειξη γιατί ο άντρας μου με φώναζε φυτό, από όταν με γνώρισε :shock:

Καλησπέρα.μπορω να σε ρωτήσω αν γνωρίζεις βέβαια;Εχω ομάδα αίματος A+ Και ο άντρας μου 0+,το μωρο πήρε 0-..Δεν ξέρω πως έγινε! Υπάρχει περίπτωση να εχω πρόβλημα με την δεύτερη εγκυμοσύνη; Εχω δημιουργήσει αντισώματα; Τι πρεπει να κάνω;ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.μπορω να σε ρωτήσω αν γνωρίζεις βέβαια;Εχω ομάδα αίματος A+ Και ο άντρας μου 0+,το μωρο πήρε 0-..Δεν ξέρω πως έγινε! Υπάρχει περίπτωση να εχω πρόβλημα με την δεύτερη εγκυμοσύνη; Εχω δημιουργήσει αντισώματα; Τι πρεπει να κάνω;ευχαριστώ!

Το παιδί σας θα μπορούσε να είχε ομάδα αίματος είτε Α είτε Ο και ρέζους είτε θετικό είτε αρνητικό (προφανώς σε ό,τι αφορά στο ρέζους είστε ετερόζυγοι και οι δύο: +/- εσύ, +/- ο σύζυγος και κληροδοτήσατε και οι δύο το - σας στο μωράκι -/-. Έτσι έγινε :).

Αντισώματα ενδέχεται να δημιουργήσει ο οργανισμός της μητέρας όταν η ίδια έχει ρέζους αρνητικό και το κυοφορούμενο έμβρυο θετικό. Εσύ δεν έχεις κάτι να φοβάσαι.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα.μπορω να σε ρωτήσω αν γνωρίζεις βέβαια;Εχω ομάδα αίματος A+ Και ο άντρας μου 0+,το μωρο πήρε 0-..Δεν ξέρω πως έγινε! Υπάρχει περίπτωση να εχω πρόβλημα με την δεύτερη εγκυμοσύνη; Εχω δημιουργήσει αντισώματα; Τι πρεπει να κάνω;ευχαριστώ!

 

Να το χαίρεστε! Το μωράκι είναι μέσα στις 25% πιθανότητες που γεννιούνται με Rhesus αρνητικό από δύο γονείς με Rhesus θετικό.

Εσείς που έχετε Α+, θα έχετε πιθανές επιπλοκές μόνο αν ο μπαμπάς έχει Β+/- και ΑΒ+/-, οπότε με τον άντρα σας δεν έχετε φόβο.

Αν από την άλλη είχατε εσείς το αίμα του συζύγου και ο σύζυγος το δικό σας, τότε ναι, θα υπήρχαν κάποιοι φόβοι, αλλά τώρα είστε ασφαλής!

 

Edit

Τώρα είδα το μήνυμα της Κικής. Τα ίδια λέμε :-P

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

καλημερα σας οταν λετε

 

Οι φόβοι υπάρχουν όταν:

η μαμά έχει 0- και ο μπαμπάς οποιαδήποτε άλλη ομάδα,

η μαμά έχει 0+ και ο μπαμπάς Β-,Β+,Α-,Α+,ΑΒ+ ή ΑΒ-

η μαμά έχει Β- και ο μπαμπάς 0+,Β+,Α-,Α+,ΑΒ- και ΑΒ+

η μαμά έχει Β+ και ο μπαμπάς Α-, Α+, ΑΒ- και ΑΒ+

η μαμά έχει Α- και ο μπαμπάς 0+,Β-,Β+,Α+,ΑΒ- και ΑΒ+

η μαμά έχει Α+ και ο μπαμπάς Β-, Β+, ΑΒ- και ΑΒ+

η μαμά έχει ΑΒ- και ο μπαμπάς έχει 0+, Β+,Α+ και ΑΒ+

και αν η μαμά έχει ΑΒ+ δεν υπάρχει πιθανότητα τέτοιου κινδύνου.

που είναι και η συμβατότητα για τις μεταγγίσεις αίματος.

 

Δλδ εγω που ειμε Ο+ και ο αντρας μου Α+ ειπαρχουν φοβοι?γιατι να πω την αληθεια μπερδευτηκα λιγο τωρα.:confused::confused::confused:

XabOp3.png

QMaEp3.png

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σας οταν λετε

 

Οι φόβοι υπάρχουν όταν:

η μαμά έχει 0- και ο μπαμπάς οποιαδήποτε άλλη ομάδα,

η μαμά έχει 0+ και ο μπαμπάς Β-,Β+,Α-,Α+,ΑΒ+ ή ΑΒ-

η μαμά έχει Β- και ο μπαμπάς 0+,Β+,Α-,Α+,ΑΒ- και ΑΒ+

η μαμά έχει Β+ και ο μπαμπάς Α-, Α+, ΑΒ- και ΑΒ+

η μαμά έχει Α- και ο μπαμπάς 0+,Β-,Β+,Α+,ΑΒ- και ΑΒ+

η μαμά έχει Α+ και ο μπαμπάς Β-, Β+, ΑΒ- και ΑΒ+

η μαμά έχει ΑΒ- και ο μπαμπάς έχει 0+, Β+,Α+ και ΑΒ+

και αν η μαμά έχει ΑΒ+ δεν υπάρχει πιθανότητα τέτοιου κινδύνου.

που είναι και η συμβατότητα για τις μεταγγίσεις αίματος.

 

Δλδ εγω που ειμε Ο+ και ο αντρας μου Α+ ειπαρχουν φοβοι?γιατι να πω την αληθεια μπερδευτηκα λιγο τωρα.:confused::confused::confused:

 

antigonh καλησπέρα! Δεν ξέρω να σε διαφωτίσω αλλα κ εγω είμαι 0+ κ ο άντρας μου Β+. Όταν γέννησα τον μικρούλη μου ανέβασε ίκτερο μέσα σε 2 ώρες κ έψαχναν για ασυμβατότητα κάτι για το οποίο ποτέ δεν μου μίλησε ο γιατρός. Τελικά είπαν οτι δεν οφείλεται σε αυτό, μετά απο εξετάσεις που έκαναν. Εγω να σου πω έχω αμφιβολίες....τώρα είμαι πάλι έγκυος κ το έχω άγχος....

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Εγω Α(+), ο μπαμπας Ο(- ) και η μικρουλα βγηκε Ο(-)..... Διοτι τα πήραμε όοοοοοοοοοοοοοοοοοοοολα από τον μπαμπα...αυτό θα αφήναμε??? !!

 

Τωρα σκέφτομαι τα εγγονια...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Εγω εχω 0- και ο συζηγος Α+ ειμαι εγκυος στην 18 εβδομαδα και εδω κι 3 μηνες καθε μηνα μαζι με τις κλασικες εξετασεις κανω την εξεταση εμεση coombs.Δωστε βαση πολυ σε αυτη την εξεταση οσες εχετε ασυνβατοτητα Rhesus με του συντροφου σας.πολλοι γιατροι την παραβλεπουν η ειναι ανιδεοι προς αυτη.παρακατω διαβασα μια κοπελα που λεει οτι δεν γνωριζει τι ομαδα αιματος ειναι,αν ειναι εγκυος και ο γιατρος της δεν εχει μπει στον κοπο καν να της ζητησει να κανει εξεταση αιματος για το Rhesus της τι να πω,τρομαζω σε τι χερια επεσε.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...