Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Recommended Posts

εδώ και κάποιες μερες ο γιός μου (τώρα 3,5 μηνών) βάζει συχνά τα χέρια του στο στόμα και πιπιλάει τον αντιχειρά του.πιπίλα δεν θέλει με τίποτα.ηξερα ότι τα μωρά το κάνουν αύτό αλλά απο τόσο νωρίς???και επίσης έχει νόημα η αποστείρωση πια αφου βάζει τα χέρια στο στόμα??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Η δικια μου η κορη το εκανε αυτο απο σχεδον 2 μηνων.. Ηταν συνεχεια με ενα χερι μες στο στομα. Ο παιδιατρος μας ελεγε πως μαλλον εχει αρχισει η προετοιμασια για την οδοντοφυϊα. Πολυ πιθανο να συμβαινει το ιδιο και με το δικο σου μωρακι. Εμεις παντως, δοντι ειδαμε στους 7 μηνες.. :roll:

Οσο για την αποστειρωση νομιζω πως ολο και καποιο νοημα θα εχει παρολο που βαζει συνεχεια τα χερακια στο στομα. Στο κατω - κατω ποσο βρωμικα μπορει να ειναι, αφου δεν μπουσουλαει ακομα? Δεν διαφωνω πως εχει μικροβια αλλα νομιζω πως ειναι καλο να συνεχισετε να αποστειρωνετε. Εμας ο γιατρος μας ειχε πει να τη σταματησουμε στους 5.5 μηνες που ξεκινησαμε φρουτοκρεμα και κρεμα βανιλια. Βεβαια εγω τη σταματησα στους 7 μηνες. Οχι γιατι προσφερε κατι στο μωρο, απλα εγω ηθελα να νιωθω σιγουρια.

Αν προσεχεις να ειναι καθαρα τα χερακια του, πιστευω δεν θα εχετε καποιο προβλημα!

Να σου ζησει ο μπεμπης σου!! :D

Μετρα ποσα χερια ειναι εκει για να σκουπισουν το δακρυ σου και μετα κρινε το ποσο πλουσιος εισαι!

nDtZp2.png

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζησει κοπελα μου......οπως στα λεει η Φαιη ειναι....κι εμενα η δικια μου απο 1,5-2 μηνων περιπου εβαζε το χερι ολο στο στομα και αρχισαμε μετα το δαχτυλο...πιπιλα δεν επιασε ποτε την εφτυνε! Αποστεριρωση θα συνεχισεις κανονικα μεχρι να σου πει οκ ο παιδιατρος! Αλλο το ενα αλλο το αλλο!

 

Εμεις εχουμε καταληξει με καλο στο δαχτυλο αλλα δεν αγχωνομαι καποια στιγμη θα το κοψει δε μπορει! Προς το παρον την αφηνω να το χαρει γιατι βλεπω οτι την ηρεμει...οποτε ασ΄τον! Καλα κανει! Μονο να προσεχεις να ειναι τα χερακια καθαρα!

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! Κι εμένα η μικρή από 1,5 είχε οοολο το χέρι στο στόμα (ή τουλάχιστον το προσπαθεί) πιπίλα με ΤΙΠΟΤΑ, η παιδίατρος είπε ότι εξερευνεί το χέρι της και όταν θα πάει να το κόψει θα ξεκινήσουμε με τα δοντάκια και θα το ξαναρχίσει.....οπότε μας είχε πει δεν τη γλυτώνετε!!! Βέβαια εμάς το κάνει και όταν πεινάει!!!! Πάντως μην ανησυχείς τα περισσότερα μωράκια που ξέρω το κάνουν!

 

Αποστείρωση μας είπε μέχρι τον τέταρτο!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμάς ο παιδίατρος μας είπε να σταματήσουμε την αποστείρωση όταν τα παιδί θα αρχίσει να βάζει παιχνίδια, χέρια κτλ στο στόμα. Ξεκίνησε 3,5 μηνων, αλλά σταμάτησα αποστείρωση όταν πήγε 5 μηνών επειδή φοβόμουν. Ο παιδίατρος βέβαια μου έλεγε πως δεν έχει νόημα αυτό που έκανα, αλλά εγώ έτσι αισθανόμουν πιο σίγουρη.

I LOVE LOVE LOVE MY LOVEs!!!

kk3v338aind9kxn9.png

 

kk3v94dfbst5o12x.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Το καμάρι μου (3,5 μηνών) εδώ και 20 μέρες βάζει όλο το χέρι στο στόμα, αλλά και οτι βρει μπροστά του να προεξέχει (π.χ. τη μύτη μου).

Σχετικά με το πότε κόβεται η αποστείρωση οι γνώμες διίαστανται: Άλλοι λένε στο 2 μήνες, μια και μέχρι τότε έχει πάρει όλα τα αντισώματα και άλλοι στους 6 μήνες που ξεκινάει ρυζάλευρα

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...