Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΧΑΛΑΣΕ Η ΚΟΥΜΠΑΡΙΑ;


athens2006

Recommended Posts

Για τη βάπτιση του μικρου μας, μας ειχε προτεινει η γυναίκα του ξαδέλφου μου να γίνει νονα.

Καναμε αρκετη παρεα, βρισκομασταν 2 φορες την εβδομαδα, ήταν και να μας παντρεψει αλλα παρουσιαστηκε ενα προβλημα και τελικα μας παντρεψε η μαμα του ξαδελφου μου και θεια μας που ειναι και πολυ προχο.

Οταν γεννησα ήρθαν στο μαιευτηριο, έφεραν και δωρο του μωρου και την ημερα που επεστρεψα στο σπιτι ήρθαν και το ασημωσαν για να κλεισει η κουμπαρια.

Απο τοτε εχει περασει 1,5 μηνας και δεν έχουν εμφανιστει. Τηλεφωνο αν δεν παρω εγω δεν καλουν.

Η ολη αλλαγη συμπεριφορας ξεκινησε τωρα που ο ξαδελφος μου επιασε δουλεια. Καταλαβαινω οτι δουλευει υπερβολικα πολλες ωρες, 7 μερες την εβδομαδα, απο το απογευμα μεχρι τα αξημερωτα, οποτε το πρωι κοιμαται και κατα συνεπεια δεν υπαρχει χρονος για επισκεψεις. Αλλα ενα τηλεφωνο;

Εγώ απο την αλλη θελω να ξέρω περιπου ποτε θα κανουμε βαπτιση. Δεν θελω να το μαθω τελευταια στιγμη. Και το σημαντικοτερο, αν εξακολουθει να θελει να γινει νονα.

Ετσι, λοιπον, πηρα το θαρρος και την καλεσα να την ρωτησω για τα βαφτισια. Μου ειπε πως δεν εχει συζητησει καθολου με τον αντρα της αλλά πως Οκτωβρη που υπολογιζαμε εμεις, θα βαφτισουν και το παιδακι του αδελφου του ξαδελφου μου. Εγω καλοπροαιρετα αναγνωριζω οτι δυο βαφτισεις σε ενα μηνα ειναι πολυ, ποσο μαλλον που η μια θα γινει εξωτερικο. Της ειπα να το συζητησει με τον ξαδελφο μου και να εχουν υποψιν τους οτι εμεις σκεφτομαστε να κανουμε τη βαφτιση εκτος Αθηνων, λογω καταγωγης. Η απαντηση της ηταν αποστομοτικη : ε, τοτε ειναι που δεν θα μπορεσουμε τελικα...

Εγω εμεινα καγκελο, αν και επρεπε σε συνδυασμο με την αλλη ατακα που ακουσα"αφου το ειπαμε θα το κανουμε", να της πω οτι δεν θελω να μου βαφτισει το παιδι.

Ουτε απο υποχρεωση θελω, ουτε γιατι απλα το ειπαμε. Αν δεν μπορει να ερθει τωρα μια βολτα να δει το μωρο και εμας που ειχαμε υποτιθεται καλες σχεσεις, μετα ποτε θα μπορει; Η νονα του πρωτου μενει σε αλλη πολη και τα τηλεφωνα πανε και ερχονται, και οταν μπορει η κοπελα κατεβαινει να μας δει.

Για πειτε και εσεις, μηπως να της πω οτι καταλαβαινω πως πιεζονται με δυο βαφτισεις και δεν πειραζει αν δεν μπορουν; Αρκει να μου το πει. Γιατι ξεχασα να σας πω και την τελευταια ατακα, οταν αναφερθηκα στο οικονομικο, "ε, τωρα δεν ξερω αν θα μπορω τοτε, αυτο θα το ξερω 2-3 μηνες πριν" Δηλαδη τελευταια στιγμη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Να σου ζήσει κοπέλα μου αν και σου έχω ξαναευχηθεί! Ελπίζω να εισαι καλά και το μωράκι σου ναι είναι υγιέστατο και καλότυχο! Το θέμα της κουμπαριάς ειναι ΜΕΓΑΛΟ ΠΡΑΓΜΑ τελικά παρεξηγήσεις γίνονται ......... άσε και εγώ δεν τραβάω λιγα αφού λεω να γίνει η βάφτιση να τελειώνουμε ξυνή πήγε να βγει. Αν έχεις κι άλλη πρόταση απο αλλου τότε εισαι τυχερή! Την παίρνεις ένα τηλέφωνο της το ξαναλές αν δεις οτι σου αρχίζει τα περίεργα που έχουν οι νονοι και οι νονές τότε της λες ευγενικά και χωρίς παρεξήγηση ότι θα το βαφτίσει άλλος το μωρό.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα τα είχα πάρει άσχημα... Οι ατάκες που σου είπε, με έστειλαν:

 

ε, τοτε ειναι που δεν θα μπορεσουμε τελικα...

αφου το ειπαμε θα το κανουμε

ε, τωρα δεν ξερω αν θα μπορω τοτε, αυτο θα το ξερω 2-3 μηνες πριν

 

Εγώ θα της έλεγα "άστο μη ζορίζεσαι...Ξέχνα ότι το είπαμε"...

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites

Δεν ηξερα οτι η η νονονονα κανονιζει ποτε θα γινει η βαφτιση και ο γονιος περιμενει να της πει!

Εγω ξερω οτι σε συνενοηση και οι 2 βρισκουν ημερομηνια....οχι ομως να το καθορισει μονο η νονα.

οι ατακες ηταν απαραδεκτες.

Αν υπαρχει αλλο ατομο να γινει νονα η νονος καλυτερα να προχωρησετε ετσι.θα μπορουσες να πεις λοιπον στην γυναικα του ξαδελφου σου οτι επειδη δεν θελεις να τους ζοριζεις οικονομικως αλλα και για το ποτε θα γινει(μιας και εχουν αλλημ ια βαφτιση) οτι καλυτερα να μην προχωρησετε γιατι θελετε κιολας να βαφτισετε την ταδε μερα οπωσδηποτε.Δικαιολογια βρισκεις.

Εφοσον εκεινη εξηγειτε ετσι μην ντρεπεσαι καθολου.

Νονοι γινονται ΜΟΝΟ πολυ δικα μας προσωπα.Κανεις αλλος

Link to comment
Share on other sites

ερωτηση 1η:

αυτοι θα αποφασισουν ποτε μπορουν? Οχι εσυ? (ή τουλαχιστον όχι σε συννεοηση?)

 

ερωτηση 2η:

άλλη δουλεια δεν εχουν αυτοι? Παιδια βαφτιζουν?

 

ερωτηση 3η:

αν "χαλασει η κουμπαρια", εχετε κατι άλλο υπ'οψιν ή θα ψαχνεις απεγνωσμενα?

 

η γνωμη μου:

Εγω νομιζω οτι πρεπει να τους καλεσετε στο σπιτι και να το θεσετε στα ισα:

εμεις θελουμε να βαφτισουμε το μωρό μας Σεπτεμβρη, Οκτωβρη ή Νοεμβρη στην Αλεξανδρουπολη. Θα σας πληρωσουμε το ξενοδοχειο. Αποφασιστε ημερομηνια και πειτε μας τις επομενες 15 μερες, γιατι αλλιως να ψαξουμε καποιον άλλο νονο. Καθαρα και ξαστερα. Εγω πάντα ετσι ημουν στις σχεσεις μου και (πιστεψε με..) δεν ειμαι μονη μου στη ζωη μου!!!

 

(p.s. τα παραδειγματα μηνων και περιοχων ειναι καθα ενδεικτικα!! :) )

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν ηξερα οτι η η νονονονα κανονιζει ποτε θα γινει η βαφτιση και ο γονιος περιμενει να της πει!

Εγω ξερω οτι σε συνενοηση και οι 2 βρισκουν ημερομηνια....οχι ομως να το καθορισει μονο η νονα.

οι ατακες ηταν απαραδεκτες.

Αν υπαρχει αλλο ατομο να γινει νονα η νονος καλυτερα να προχωρησετε ετσι.θα μπορουσες να πεις λοιπον στην γυναικα του ξαδελφου σου οτι επειδη δεν θελεις να τους ζοριζεις οικονομικως αλλα και για το ποτε θα γινει(μιας και εχουν αλλημ ια βαφτιση) οτι καλυτερα να μην προχωρησετε γιατι θελετε κιολας να βαφτισετε την ταδε μερα οπωσδηποτε.Δικαιολογια βρισκεις.

Εφοσον εκεινη εξηγειτε ετσι μην ντρεπεσαι καθολου.

Νονοι γινονται ΜΟΝΟ πολυ δικα μας προσωπα.Κανεις αλλος[/quote]

 

 

Συμφωνώ απόλυτα! Αλλα γλυκιά μου casperaki αν δεν έχεις άλλη επιλογή δυστυχώς ζορίζεσαι και υποχωρείς για να γίνει η βάφτιση και να ηρεμήσεις όταν δεν έχεις άλλη πρόταση........ δυστυχώς και εγώ αυτό κάνω στις 18 Απριλίου βαφτίζω τον μικρό μου (δεν έχω παράπονο απο τους νονούς αλλα έχω παράπονο με τον τρόπο που έγινε η κουμπαριά) αν έχεις διαβάσει την ιστορία μου θα το θυμηθείς αλλα τι να κάνω.........

Link to comment
Share on other sites

Θα περιμενω να περασει το ΣΚ γιατι ειπαν πως μπορει να ερθουν να τα πουμε απο κοντά.

Διαφορετικα Δευτερα πρωι προς τα εκει προσανατολιζομαι, να τους πω οτι δεν χρειαζεται να κανουν κατι απο υποχρεωση. Οσον αφορα για αλλο νονο, δεν εχουμε καποια προταση αλλα ο αντρας μου ηθελε να προτεινει σε ενα γνωστο μας. Θα δουμε..

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι το μήνυμα έχει δοθεί. Μην περιμένεις τίποτε άλλο να σου πει. Πες της εσυ ότι καταλαβαίνεις την πίεση και τη δυσκολία με 2 βαφτήσεις και πως δεν υπάρχει λόγος να ζοριστεί κανένας σας. Εξάλλου στη κουμπαριά σημασία έχει η επαφή και οι σχέσεις των 2 οικογενειών. Αν αργότερα φανεί ότι οι σχέσεις είναι καλές, μπορέι να σας δοθεί κάποια άλλη ευκαιρία για κουμπαρια. Τι να τα κάνεις τα δώρα τα ακριβά αν δεν βλέπεις το παιδί, να δεθείς μαζί του και σαν οικογένεια να κάνετε παρέα?

Link to comment
Share on other sites

Θα περιμενω να περασει το ΣΚ γιατι ειπαν πως μπορει να ερθουν να τα πουμε απο κοντά.

Διαφορετικα Δευτερα πρωι προς τα εκει προσανατολιζομαι, να τους πω οτι δεν χρειαζεται να κανουν κατι απο υποχρεωση. Οσον αφορα για αλλο νονο, δεν εχουμε καποια προταση αλλα ο αντρας μου ηθελε να προτεινει σε ενα γνωστο μας. Θα δουμε..

 

 

 

Μακάρι κοπέλα μου! Στο εύχομαι!

Link to comment
Share on other sites

Άδέρφια έχετε εσείς ή ο σύζηγος? Αν ναι. τότε είναι μία καλή κουμπαριά που μπορεί να γίνει και πολύ απλά χωρίς να χρειάζεται να γίνουν όλα τα τυπικά μεταξύ των κουμπάρων. Ξέρω πολλούς φίλους που το έχουν διαλέξει και έχουν ξενοιάσει από δωρα τυπικά κα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το ολο θεμα με την ξαδελφη ειναι οτι εγω εχω ηδη ψυχραθει. Γνωρισαν το καινουργιο αφεντικο του ξαδελφου και εχουν γινει αυτοκολλητοι και εμας μας ξεχασαν. Τωρα που το σκεφτομαι αποστασιοποιημενη, οταν γνωρισαν εμας ειχαν κανει περα τους κουμπαρους που τους παντρεψαν. Εμενα αυτου του ειδους οι σχεσεις δεν μου αρεσουν. Δεν ψαχνω δωρα ακριβα και φαμφαρες, θελω να ειναι ολα καλα.

Και οσον αφορα για αλλο νονο, ακομη και αν ο φιλος του αντρα μου πει οτι δεν μπορει, υπαρχουν ακριβως και αδελφια εκατερωθεν και ξαδελφια που οι σχεσεις εχουν δοκιμαστει στο χρονο

Link to comment
Share on other sites

Το ολο θεμα με την ξαδελφη ειναι οτι εγω εχω ηδη ψυχραθει. Γνωρισαν το καινουργιο αφεντικο του ξαδελφου και εχουν γινει αυτοκολλητοι και εμας μας ξεχασαν. Τωρα που το σκεφτομαι αποστασιοποιημενη, οταν γνωρισαν εμας ειχαν κανει περα τους κουμπαρους που τους παντρεψαν. Εμενα αυτου του ειδους οι σχεσεις δεν μου αρεσουν. Δεν ψαχνω δωρα ακριβα και φαμφαρες, θελω να ειναι ολα καλα.

Και οσον αφορα για αλλο νονο, ακομη και αν ο φιλος του αντρα μου πει οτι δεν μπορει, υπαρχουν ακριβως και αδελφια εκατερωθεν και ξαδελφια που οι σχεσεις εχουν δοκιμαστει στο χρονο

 

Έτσι είναι. Δεν τους έχεις ανάγκη. Θα βρεθεί κάποιος άλλος να βαφτίσει το παιδί, έστω από την οικογένεια. Το θέμα είναι ότι όπως κάνουν πέρα τους κουμπάρους τους, μετα θα κάνουν πέρα και το παιδί...

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites

IRENE μην ανγχονεσαι καθε εμποδιο για καλο φανταζεσαι τι νονοι θα ηταν αυτοι για το παιδακι σου ουτε τα τυπικα δεν ειχαν. οταν θα μεγαλωσει το μωρακι και θα θελει τους νονους του ή που θα βλεπει το αδερφακι του οτι εχει καλη σχεση με την νονα του θα ζηλευει οποτε διαλεξε ενα νονο σωστο για το παιδακι σου :P;) εχω καει και ξερω

:DΝΙΚΟΛΑΣ 22/01/09 ΜΠΕΜΠΗΣ 05/01/2011 ΤΑ ΑΓΓΕΛΟΥΔΙΑ ΜΟΥ:D
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά είμαι πολύ τυχερή από τη νονά μου. Ακόμη και τώρα που είμαι παντρεμένη, έχω παιδάκι και κοντεύω τα 34 η νονά μου θα έρθει το σ/κ να μου δώσει τα δώρα μου! Άρα ξέρω πόσο σημαντικό είναι η καλή σχέση νονάς - βαφτιστηριού. Γι ΄αυτό κι εγώ έχω βαφτίσει ένα κοριτσάκι το οποίο τώρα πια έχει κλείσει τα 20!!! και το απόγευμα θα πάω για τη λαμπάδα της!

Θέλω να πω πως είναι πολύ σοβαρό το θέμα επιλογής νονού. Είναι μια σχέση που να μπορεί να αντέξει στο χρόνο. Καλό είναι να μιλήσεις με την κοπέλα και αφού την ευχαριστήσεις για την αρχική της πρόθεση να πεις πως καταλαβαίνεις οτι έρχεται σε δύσκολη θέση και την απαλάσσεις!!!

Εμένα θα την βαφτίσουν η αδελφή μου και ένας ξάδελφος του άντρα μου. Είναι και οι δύο πολύ ενθουσιασμένοι και νομίζω πως η επιλογή μου θα με δικαιώσει! Έχουν ενθουσιαστεί και με το ότι θα γίνει η βάφτιση σε νησί!!!

Καλή επιτυχία σου εύχομαι.

GUryp2.png
Link to comment
Share on other sites

Επειδή οποίος καεί από το χυλό φυσάει και το γιαούρτι όπως λέει και ο λαος ...και επειδη είμαι πάθουσα με το γιο μου.Μακριά κανε άλλη επιλογή για να έχει το παιδάκι σου νονούς και να μην βρίσκεις αργότερα δανεικους.

ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ Η ΖΩΗ ΜΟΥ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κι εγώ της ίδιας γνώμης είμαι. Αφού είδες τέτοια συμπεριφορά από τώρα, είναι ένα μήνυμα που δεν πρέπει να το αγνοήσεις.

 

Και να σου πω και κάτι, μην κάνουμε την ζωή μας δύσκολη. Τα πράγματα είναι απλά. Κι εγώ έτσι σαν και εσένα είμαι, προβληματίζομαι, πως θα το πω, πως θα το πάρει ο άλλος αλλά όταν βλέπεις ότι έχεις να κάνεις με γαιδούρια (συγνώμη κιόλας για την έκφραση) κάθε ντροπή πάει περίπατο.

 

Περίμενε λίγο -πολύ λίγο- και πες τους ότι δεν χρειάζεται να κάνουν τίποτα από υποχρέωση κι ότι θα βρεις την άκρη (μην πεις ότι έχεις ήδη βρει άλλον κουμπάρο γιατί θα φανεί ότι έγινε επίτηδες).

 

Πες μας τι έγινε!

squsqusbu20090629_-8_George.png
Link to comment
Share on other sites

συμφωνω με τις προλαλησασες ...και κατι ακομη...καλυτερα ειναι να καθυστερησετε τη βαφτιση και να βρειτε εναν πραγματικα καλο νονο...μη βιαζεστε να ορισετε ημερομηνια...τι παιδι δε θα παθει τιποτα....βρες πρωτα ενα καλο νονο τσεκαρετε τον πως θα ειναι σε ενα βαθος χρονου και μετα βορυ βαφτιση.....

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

Επειδη το θεμα ουσιαστικα αφορα το παιδακι σου,θα σου ελεγα να μην σκεφτεσαι πως θα το πεις και πως θα το παρουν.Σημασια εχει να εχει το παιδακι σου διπλα του σωστους νονους που θα το αγαπανε.Αν απο τωρα ξεκινησαν ετσι τα πραγματα,ειναι σιγουρο οτι και αργοτερα θα υπαρξουν παρεξηγησεις κλπ.

Εμεις να σου πω την αληθεια αποκλεισαμε τον κουμπαρο που μας παντρεψε για να γινει νονος(αφου ασημωσε το παιδι και ουσιαστικα ειχε κλεισει η κουμπαρια),βεβαια του το ειπαμε με τροπο ωστε να μην παρεξηγηθει,γιατι ειχαμε δει οτι δεν ηταν πολυ κοντα με το παιδι(σαν δεσιμο συναισθηματικα κλπ)αλλα ηταν και μακρια(σε χιλιομετρα).

Τα παιδιά μου....η ζωή μου

Link to comment
Share on other sites

Η ξαδέλφη στο είπε ξεκάθαρα δεν νομίζω ότι χρειάζεται κάτι άλλο. Τέτοια θέματα που αφορούν και οικονομικά ζητήματα είναι πολύ λεπτά, όταν ο άλλος ρίχνει σπόντες ότι δεν μπορεί ή στο λέει ξεκάθαρα ότι δεν θα μπορέσουν δεν χρειάζεται άλλη εξήγηση, δεν θέλουν. Οπότε βρες κάποιον άλλο ή εν τέλει βάλε εσύ τα έξοδα και πρότεινε σε κάποιον στενό συγγενή ή φίλο που έχεις θάρρος και τέλος.

Link to comment
Share on other sites

ειμαι σε αναζητηση νονου αλλα τιποτα ακομα

αυτα ειναι τυχερα

ειχε πει μια ξαδερφη μου οτι θα το βαφτιζε απο την εγκυμοσυνη που μαλιτα ειχαμε και καλες σχεσεις αλλα

τελικα αποφασισαν με τον συντροφο της οτι καποτε θα παντρευτουν και μου ειπε τελικα λογω και κρισης οτι δεν μπορει λολ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

 

Αληθεια αν θυμαμαι καλα ειχες πει οτι ειχες προβληματα με τα παιδια του αντρα σου απο τον πρωτο γαμο με αυτο το θεμα τι γινετε????

Να σου ζησει το νεο μελος!!!!!!!!

Η οικογενοια μου ειναι ολη μου η ζωη

 

328e.jpg328ep3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Μετά από 5 μηνες και 20 μερες πριν τη βαπτιση επανερχομαι με το ιδιο θεμα.

Η νονα μας ειναι απαραδεκτη. Εχει δει το μπεμπη στο συνολο απο την ημερα επιστροφης του απο το μαιευτηριο 3 φορες!!!

Ειμαστε ουτε 20 μερες πριν τη βαπτιση και δεν εχει παρει τιποτα!

Νομιζε οτι θα παει στο καταστημα και θα της πουν ενταξει τα παιρνετε τωρα, μου ειπε.

Εχω τα προσκλητηρια μπροστα μου και δεν τα στελνω ελπιζοντας να αλλαξουμε νονα. Ολοι βεβαια εχουν ειδοποιηθει τηλεφωνικως.

Εχω παραγγειλει τις μπομπονιερες, εχουμε παρει ρουχα, εχω κλεισει ξενοδοχεια και κομμωτηρια για την κουμπαρα και η κουμπαρα αφαντη.

Μεχρι τωρα εκανα υπομονη γιατι ο πατερας μου και ο πατερας του νονου ειναι αδελφια και δεν ηθελα να δημιουργησω καμια συγκρουση. Τωρα ομως εχει παραγινει το κακο, ειμαστε πριν τη βαπτιση και θα γελανε ολοι μαζι μας γιατι θα βαπτισω το παιδι χωρις ρουχα! Εγω πηγα ειδα για βαπτιστικα γιατι δεν προλαβαινει, πηγα στο mall ρε κοριτσια και εχει 3-4 μαγαζια, πηγα και στο μαρουσι εχει αλλα 2-3, ε, ποσες επιλογες να εχω; Και γιατι να τα διαλεξω εγω; Της ειπα ποσο κοστιζουν και ξεροκαταπιε μαλλον. Εγω φταιω; της ειπα να παει να ψωνισει στις εκπτωσεις. Ουτε να δει δεν πηγε. Ουτε για σταυρο, ουτε για δικα τους ρουχα. Και ουτε τηλεφωνο. Μου ειπε μονο πως θα κανονισει σημερα ή αυριο να ερθει να παμε να τα κλεισουμε.

Τα χω παρει πολυ. Αν δεν με παρει τηλεφωνο και ερθει εως αυριο οπως ειπε, γεια σας, θα της πω πως δεν θελω να γινουν αναδοχοι. Δεν ειναι μονο τα ρουχα και τα δωρα αλλά μην ειμαστε παραλογοι. Οταν ειναι να βαπτισεις μετρανε και αυτα. Και μετα τι; Καθε χριστουγεννα και πασχα θα την ψαχνουμε να μας δωσει τα δωρα; Και του μεγαλου η νονα ειναι 600 χλμ μακρυα και στις γιορτες ειναι μια βδομαδα νωριτερα τα δωρα στο σπιτι. και τηλεφωνα και ολα καλα. αυτοι γιατι εχουν αλλαξει ετσι δεν ξερω. αλλα και εγω εφτασα στα ορια μου. Σ/κ περιμενω μια ξαδελφη μου επισκεψη, αν εχουν αδιαφορησει οι αλλοι θα προτεινω σε αυτη να κανει τη βαπτιση που υπεραγαπαει και τον μικρο.

Link to comment
Share on other sites

Με όλο το θάρρος, πιστεύω πως η συγκεκριμένη κοπέλα είναι τελείως ακατάλληλη για να γίνει ανάδοχος του παιδιού σου. Απαράδεκτη συμπεριφορά!

The love of my life....

 

Link to comment
Share on other sites

Μετά από 5 μηνες και 20 μερες πριν τη βαπτιση επανερχομαι με το ιδιο θεμα.

Η νονα μας ειναι απαραδεκτη. Εχει δει το μπεμπη στο συνολο απο την ημερα επιστροφης του απο το μαιευτηριο 3 φορες!!!

Ειμαστε ουτε 20 μερες πριν τη βαπτιση και δεν εχει παρει τιποτα!

Νομιζε οτι θα παει στο καταστημα και θα της πουν ενταξει τα παιρνετε τωρα, μου ειπε.

Εχω τα προσκλητηρια μπροστα μου και δεν τα στελνω ελπιζοντας να αλλαξουμε νονα. Ολοι βεβαια εχουν ειδοποιηθει τηλεφωνικως.

Εχω παραγγειλει τις μπομπονιερες, εχουμε παρει ρουχα, εχω κλεισει ξενοδοχεια και κομμωτηρια για την κουμπαρα και η κουμπαρα αφαντη.

Μεχρι τωρα εκανα υπομονη γιατι ο πατερας μου και ο πατερας του νονου ειναι αδελφια και δεν ηθελα να δημιουργησω καμια συγκρουση. Τωρα ομως εχει παραγινει το κακο, ειμαστε πριν τη βαπτιση και θα γελανε ολοι μαζι μας γιατι θα βαπτισω το παιδι χωρις ρουχα! Εγω πηγα ειδα για βαπτιστικα γιατι δεν προλαβαινει, πηγα στο mall ρε κοριτσια και εχει 3-4 μαγαζια, πηγα και στο μαρουσι εχει αλλα 2-3, ε, ποσες επιλογες να εχω; Και γιατι να τα διαλεξω εγω; Της ειπα ποσο κοστιζουν και ξεροκαταπιε μαλλον. Εγω φταιω; της ειπα να παει να ψωνισει στις εκπτωσεις. Ουτε να δει δεν πηγε. Ουτε για σταυρο, ουτε για δικα τους ρουχα. Και ουτε τηλεφωνο. Μου ειπε μονο πως θα κανονισει σημερα ή αυριο να ερθει να παμε να τα κλεισουμε.

Τα χω παρει πολυ. Αν δεν με παρει τηλεφωνο και ερθει εως αυριο οπως ειπε, γεια σας, θα της πω πως δεν θελω να γινουν αναδοχοι. Δεν ειναι μονο τα ρουχα και τα δωρα αλλά μην ειμαστε παραλογοι. Οταν ειναι να βαπτισεις μετρανε και αυτα. Και μετα τι; Καθε χριστουγεννα και πασχα θα την ψαχνουμε να μας δωσει τα δωρα; Και του μεγαλου η νονα ειναι 600 χλμ μακρυα και στις γιορτες ειναι μια βδομαδα νωριτερα τα δωρα στο σπιτι. και τηλεφωνα και ολα καλα. αυτοι γιατι εχουν αλλαξει ετσι δεν ξερω. αλλα και εγω εφτασα στα ορια μου. Σ/κ περιμενω μια ξαδελφη μου επισκεψη, αν εχουν αδιαφορησει οι αλλοι θα προτεινω σε αυτη να κανει τη βαπτιση που υπεραγαπαει και τον μικρο.

 

 

τι γινετε ρ κοριτσια??????ολες οι μαμαδες εχουμε προβληματα με τους νονους????????δηλ.κολλανενα πουνε οτι δεν θελουν και τους αρεσει να υπαρχουν προβληματα πριν την βαφτιση?????????ελεος πια.κ εγω κοριτσι μου αντιμετωπιζω ενα οχι ακριβως ιδιο προβλημα με το νονο.(το'χω γραψει σε αλλο τοπικ).εμας ο νονος πηρε ρουχα κτλ αλλα επειδη ειναι μεγαλα ειπα να του παρουν κατι πιο μικρο.δυστυχως εμεις εχουμε την μαμα του που ανακατευεται παντου.εγω του ειπα οτι ειχα να του πω κ εκεινος ελεγε οτι φυσικα κ θελει να βαφτισει το παιδι κ ποτε δεν τεθηκε θεμα οικονομικο κτλ κτλ.βρε αφου η μανα σου μου τα ειπε ολα αυτα ειναι δυνατον να λεει ψεμματα?????????κ να επιμενει οτι θα το βαφτισει τον μικρο.κ δυστυχως θα τον βαφτισει.το παιδι απο την μερα που γεννηθηκε το ειδε 2 φορες.μια την μερα που γεννηθηκε κ την 2η οταν ηρθε να μας δει την προηγουμενη εβδομαδα.την κυριακη εχουμε την βαφτιση κ ακομη δεν εχει ερθει να το ξαναδει το παιδι γιατι λεει περιμενουν κατι γεννητουρια...ειναι δυνατον??????????ελα κ αν γεννησει η κοπελα φυγε βρε παιδι μου.αδιαφορος πληρως.εσυ τουλαχιστον αλλαξε νονα αφου δεν πηραν κ τα ρουχα και τα αλλα...αλλαξε τωρα που μπορεις....για το καλο του παιδιου σου,για να μην καταληξεις σαν κ μενα κ σαν αλλες χιλιαδες μαμαδες.κ προς θεου οταν δεν μπορει καποιος να κανει την βαφτιση ας μας το λεει.δεν ειμαστε κερβεροι.καταλαβαινουμε πολλα περισσοτερα απ'οσο νομιζουν........

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα ,

τελικα πιστευω πως αυτος που σε παντρευει ή αυτος που βαφτιζει το παιδι σου πρεπει να ειναι ο στενοτερος ανθρωπος του περιβαλλοντος σου που αγαπαει πρωτα απο ολα το παιδακι....ειτε ειναι η γειτονισα ...ειτε ο περιπτερας...κτλ κτλ.:mrgreen:

 

το ιδανικο για μενα ειναι να βαφτισει το παιδι καποιος που το αγαπαει πολυ....οχι καποιος που κανει παρεα με τους γονεις....γιατι οι παρεες καποιες φορες καταστρεφονται....οποτε μενει το παιδακι χωρις αναδοχο!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...