Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΜΕΓΑΛΗ ΠΕΡΙΠΕΤΕΙΑ


NANA

Recommended Posts

Σας γραφω απο το κινητο μου. Ειμαι στο Παπαγεωργιου. Την παρασκευη το βραδυ χωρις κανενα εμφανη λογο σπασανε τα νερα μου στην 28η εβδομαδα. Δεν ετρεξαν πολλα αλλα υποψιαστικα και καλεσα το γιατρο ο οποιος ειδοποιησε εδω που ευτυχως ευφημερευε. Ειναι η δευτερη φορα που τα γραφω γιατι την πρωτη χαθηκαν και θα ειμαι λιγο συνοπτικη.

Dwnjp2.png

O ΑΝΤΩΝΗΣ ΜΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ 4/4/09

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 88
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Την παρασκευη το βραδυ χωρις κανενα εμφανη λογο μου εσπασαν τα νερα. Δεν εφυγε μεγαλη ποσοτητα αλλα σταγονες ομως παρολα αυτα καλεσαμε το γιατρο και μας εστειλε εδω αφου ευτυχως εφημερευε και ειχε ειδοποιησει. Μετα απο λιγη καθηστεριση αγωνια και λοιπα στο σαλονι των επειγοντων με εξετασαν και ειπαν οτι τα υγρα ηταν αμνιακα και οχι κατι αλλο. Εγινε εισαγωγη με σκοπο να μεινω σε ακινησια 1-2 βδομαδες επειδη ειχα ακομα πολλα υγρα μεσα ωστε να μεινει στην κοιλια οσο το δυνατον περισσοτερο το μωρο. Αναφερω τα γεγονοτα χωρις πολλες περιγραφες σε συναισθηματα λογο κινητου και γιατι ετσι και αλλιως δεν περιγραφεται ο τρομος που ακολουθησε.

Dwnjp2.png

O ΑΝΤΩΝΗΣ ΜΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ 4/4/09

Link to comment
Share on other sites

:!::!::!::!: πω πω κοριτσάκι...... φαντάζομαι την αγωνία σου....

κάνε ότι σου λένε οι ιατροί και όλα θα πάνε καλά!

σε ποιά εβδομάδα είσαι τώρα???

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

Link to comment
Share on other sites

συνεχεια γραφω και χανονται. Το επομενο βραδυ σοκαριστηκα γιατι πηραν ξαφνικα την απεναντι μου για καισαρικη και εμεινα μονη στο δωματιο. Σκεφτομουν αρκετη ωρα για να παω τουαλετα γιατι δεν ηθελα να σηκωνομαι και να φευγουν υγρα αλλα τελικα πηγα. Μαζι με τα ουρα ειδα οτι εφυγε και λιγο αιμα και θεωρησα απαραιτητο να το αναφερω στις νοσοκομες. Ενημερωραν εναν γιατρο με ρωτησαν αν ποναω και αρνηθηκα. Με εστειλαν για υπνο αλλα λιγο αργοτερα περασε ο γιατρος και μου πε 8:00 το βραδυ οτι δεν εχει καποια δουλεια και αν θελω να με εξετασει.

Dwnjp2.png

O ΑΝΤΩΝΗΣ ΜΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ 4/4/09

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αχ κουραγιο και ευχομαι να πανε ολα καλα. Να εισαι οσο γινεται ηρεμη και προσπαθησε να μεινεις στο κρεβατι. Ειλικρινα ευχομαι ολα καλα

Η Κατερινούλα μου εχει αποκτησει αδερφούλη 

Link to comment
Share on other sites

παρολο που ειχα ψιλονυσταξει και δεν πονουσα εκανα κουραγιο και πηγα στο εξεταστηριο γιατι ηθελα να το δω. Η εξεταση εκανε τον εφημερευον να καλεσει τον δικο μου και να του πει οτι πρεπει να ερθει και μαλιστα να μπει πρωτος λογο τραχηλου αν καταλαβα καλα. Με επιασε τρεμουλο σε λιγα λεπτα με μισοετοιμασαν και με πηγαν στο χειρουργειο. Απο δω και περα οποια μανουλα δεν εχει κανει καισαρικη καλο ειναι να μη διαβασει γιατι η δικη μου ειναι μεμονομενη περιπτωση. Θα γραψω ενα τελευταιο pοςτ που να αρχιζει με τη λεξη ΤΕΛΟΣ οπου δεν θα υπαρχει προβλημα να το διαβασουν.

Dwnjp2.png

O ΑΝΤΩΝΗΣ ΜΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ 4/4/09

Link to comment
Share on other sites

παρολο που ειχα ψιλονυσταξει και δεν πονουσα εκανα κουραγιο και πηγα στο εξεταστηριο γιατι ηθελα να το δω. Η εξεταση εκανε τον εφημερευον να καλεσει τον δικο μου και να του πει οτι πρεπει και μαλιστα να μπει πρωτος. Με επιασε τρεμουλο σε λιγα λεπτα με μισοετοιμασαν και με πηγαν στο χειρουργειο. Απο δω και περα οποια μανουλα δεν εχει κανει καισαρικη καλο ειναι να μη διαβασει γιατι η δικη μου ειναι μεμονομενη περιπτωση. Θα γραψω ενα τελευταιο pοςτ που να αρχιζει με τη λεξη ΤΕΛΟΣ οπου δεν θα υπαρχει προβλημα να το διαβασουν.

Dwnjp2.png

O ΑΝΤΩΝΗΣ ΜΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ 4/4/09

Link to comment
Share on other sites

παρολο που ειχα ψιλονυσταξει και δεν πονουσα εκανα κουραγιο και πηγα στο εξεταστηριο γιατι ηθελα να το δω. Η εξεταση εκανε τον εφημερευον να καλεσει τον δικο μου και να του πει οτι πρεπει και μαλιστα να μπει πρωτος. Με επιασε τρεμουλο σε λιγα λεπτα με μισοετοιμασαν και με πηγαν στο χειρουργειο. Απο δω και περα οποια μανουλα δεν εχει κανει καισαρικη καλο ειναι να μη διαβασει γιατι η δικη μου ειναι μεμονομενη περιπτωση. Θα γραψω ενα τελευταιο pοςτ που να αρχιζει με τη λεξη ΤΕΛΟΣ οπου δεν θα υπαρχει προβλημα να το διαβασουν.

Dwnjp2.png

O ΑΝΤΩΝΗΣ ΜΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ 4/4/09

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

παρολο που ειχα ψιλονυσταξει και δεν πονουσα εκανα κουραγιο και πηγα στο εξεταστηριο γιατι ηθελα να το δω. Η εξεταση εκανε τον εφημερευον να καλεσει τον δικο μου και να του πει οτι πρεπει και μαλιστα να μπει πρωτος. Με επιασε τρεμουλο σε λιγα λεπτα με μισοετοιμασαν και με πηγαν στο χειρουργειο. Απο δω και περα οποια μανουλα δεν εχει κανει καισαρικη καλο ειναι να μη διαβασει γιατι η δικη μου ειναι μεμονομενη περιπτωση. Θα γραψω ενα τελευταιο pοςτ που να αρχιζει με τη λεξη ΤΕΛΟΣ οπου δεν θα υπαρχει προβλημα να το διαβασουν.

Dwnjp2.png

O ΑΝΤΩΝΗΣ ΜΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ 4/4/09

Link to comment
Share on other sites

παρολο που ειχα ψιλονυσταξει και δεν πονουσα εκανα κουραγιο και πηγα στο εξεταστηριο γιατι ηθελα να το δω. Η εξεταση εκανε τον εφημερευον να καλεσει τον δικο μου και να του πει οτι πρεπει και μαλιστα να μπει πρωτος. Με επιασε τρεμουλο σε λιγα λεπτα με μισοετοιμασαν και με πηγαν στο χειρουργειο. Απο δω και περα οποια μανουλα δεν εχει κανει καισαρικη καλο ειναι να μη διαβασει γιατι η δικη μου ειναι μεμονομενη περιπτωση. Θα γραψω ενα τελευταιο pοςτ που να αρχιζει με τη λεξη ΤΕΛΟΣ οπου δεν θα υπαρχει προβλημα να το διαβασουν.

Dwnjp2.png

O ΑΝΤΩΝΗΣ ΜΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ 4/4/09

Link to comment
Share on other sites

μετα απο πολλες γρηγορες και αποτυχημενες προσπαθειες να βρουνε φλεβες ενω ταυτοχρονα κρατουσαν ιστορικο με βαλαν μεσα. Φυσικα ακυρωσαν ολες τις αλλες καισαρικες μαζι και της κοπελας απεναντι μου. Με εβαλαν να σκυψω και μετα απο ποση ωρα μου καναν ενεση ξιλοκαινης στο δευτερολεπτο επισκληριδιο και μετα ραχιαια την οποια την προσπαθησαν 2-3 φορεσ ενω τους ακουγα να λενε 2 εκατοστα, 4 κλπ. Ενω απορουσα πως αντεχω και δεν μενω απο καρδια καταλαβαινω οτι ειμαι μιση ωρα σκυμενη και ακομα δεν ξεκινησαμε.

Dwnjp2.png

O ΑΝΤΩΝΗΣ ΜΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ 4/4/09

Link to comment
Share on other sites

αφου αρχισαν να μουδιαζουν τα ποδια μου με ξαπλωσαν και μου τα ανοιξαν. Τοτε παρατηρισα ενα ταυτοχρονο ανοιγμα των στοματων και μια κινητικοτητα.ακουσα να λενε κατι για ποδια που εβλεπαν αλλα μετα που ξαναρωτησα το αρνηθηκαν. Εγω παντως ενιωθα κατι. Αρχισαν να λενε μεταξυ τους πως με εστειλαν ετσι στο χειρουργειο απροετοιμαστη κλπ. Εγω συνεχιζω να σκεφτομαι οτι απο ωρα σε ωρα θα με προδωσει η καρδια μου και θα μεινω. Το ευχαριστο ηταν οτι το μωρακι κλωτσουσε.

Dwnjp2.png

O ΑΝΤΩΝΗΣ ΜΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ 4/4/09

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΕΧΩ αγχωθει τόσο πολύ με αυτά που γράφεις που σκέφτομαι συνέχεια ότι αφού τα γράφει σημαίνει ότι τώρα είναι καλά!

περιμένω με αγωνιά!

02/6/07 γίναμε ένα

16/6/08 πρώτο θαυματακι 30/4/10 δεύτερο θαυματακι

Καληνύχτα Ελλάδα,ο τόπος που γέννησε την Δημοκρατία κατάντησε να σκοτώνει την ελευθερία της έκφρασης. Καλό ταξίδι Σωκράτη 19.7.2010

Link to comment
Share on other sites

η αναισθησιολογος αρχισε με μια βελονα να με τσιμπαει απο πανω προς τα κατω και να με ρωταει αν το νιωθω. Εγω το ενιωθα και για αυτο μου εβαλε κι αλλη δοση. Επειδη δεν μπορουσαν αλλο να περιμενουν γυρναν και μου λενε (σε μενα που βλεπω βελονα και σκεφτομαι ολη την πορεια της στο δερμα και τα παιζω) το εξης: θα ξεκινησουμε να σε σκιζουμε και αμα πονεσεις πες μας να σταματησουμε... Και ως εκ θαυματος ουτε παλι εμεινα απο καρδια. Εσφυξα τα χερια παρακαλεσα για μια ακομα φορα τον θεο να με βοηθησει ωσπου ακουσα να λενε ενταξει ανοιμαμε. .. Ακακουφιστηκε η αναισθησιολογος και γω περισσοτερο.

Dwnjp2.png

O ΑΝΤΩΝΗΣ ΜΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ 4/4/09

Link to comment
Share on other sites

φυσικα δεν μπορω να κοιμηθω ευκολα και δε θα μπορουσα αφου εχω το κινητο και ατελειωτη ωρα εστω και αργα να μη σας τα πω. ετσι και αλλιως δεν θα χω ουτε μετα αλλο μεσο, στη δουλεια εχω προς το παρον μονο ιντερνετ και στο κινητο. Συνεχιζω...

Dwnjp2.png

O ΑΝΤΩΝΗΣ ΜΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ 4/4/09

Link to comment
Share on other sites

ακολουθησαν χερια που πατουραν και πασπατευαν εβγαζαν και εβαζαν και εγω τα ενιωθα ολα εκτος απο πονο. Και το μωρο που κλωτσουσε ακομα οταν ειχε μισοβγει το ενιωσα. Μετα ακουσα 3 φορες κλαμα σαν να ηταν ενα νεογεννητο γατακι. Το εφερε η νεογνολογος διπλα στο κευαλι μου για 30 δευτερα και ειδα μπροστα στα ματια μου το πιο ανυπερασπιστο πλασμα του κοσμου. Ηταν φασκιωμενο και φαινοταν μονο το κεφαλακι του.Ακομα και οταν εφυγε η κοπελα κοιτουσα με ανοιχτο το στομα.

Dwnjp2.png

O ΑΝΤΩΝΗΣ ΜΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ 4/4/09

Link to comment
Share on other sites

μετα απο ωρα ραψιματος μου αναφεραν οτι το μωρο ειναι καλα στην πρωτη εικονα και ειναι 1140 γρ. Με βγαλαν απο το χειρουργειο στο εξω δωματιο που περιμενα πριν οπου ηταν σε αναμονη η κοπελα απεναντι μου. Φυσικα της ειπα οτι ολα ηταν ευκολα και η γιατροι τελειοι. Ηταν και το δικο της προωρο αλλα 34 εβδομαδων και οχι 28 σαν το δικο μου.

Dwnjp2.png

O ΑΝΤΩΝΗΣ ΜΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ 4/4/09

Link to comment
Share on other sites

ΤΕΛΟΣ μετα την μιαμισης ωρας καισαρικη δεν μπορουσα με τιποτα να κουνησω τα ποδια μου σε αντιθεση με την απεναντι κοπελα που βγηκε αργοτερα. Η δοση που μου εβαλαν ηταν για ελεφαντα. Ευχαριστησα ολους τους συμετεχοχτες και κρεμαστηκα απο τα χειλια της νεογνολογου που ηρθε για το επομενο μωρακι. Μου ειπε οτι για την 28 εβδομαδα του τα 1140 γρ ηταν πολυ καλα. Της απεναντι κοπελας στην 34 ηταν 1680 και αντιστοιχουσε σε 32 εγδ. Φυσικα μεγαλυτερο ρολο παιζει η ηλικια παρα τα κιλα.

Dwnjp2.png

O ΑΝΤΩΝΗΣ ΜΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ 4/4/09

Link to comment
Share on other sites

τελειωνοντας με τις κουραστικες αλλα για μενα συμαντικες λεπτομεριες εφτασα να περναω τωρα το δευτερο μολις 24ωρο πονωντας πολυ (οι αδερφες μου ειπαν οτι ειναι φυσικος ο μεγαλυτερος πονος γιατι η μητρα ειναι στο 3ο παιδι. Εχοντασ χασει απο αποτομο σηκωμα 1 φορα της αισθησεις μου και εχοντας περασει διαφορα στις ευτυχως-δυστηχως πολλες επισκεψεις των αδερφων-γιατρων. Την πρωτη μερα βγαλαν καθετηρα, τη δευτερη ορο και πριν λιγο τα υπολοιπα εκτος της ραχιαιας.

Dwnjp2.png

O ΑΝΤΩΝΗΣ ΜΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ 4/4/09

Link to comment
Share on other sites

Τέλος καλό όλα καλά, έτσι? Εντάξει είσαι τώρα από τη νάρκωση?

Να σου ζήσει το μωράκι σου! Μια χαρά το βάρος του για 28εβδομάδων, μπράβο του και και μπράβο σου.

Τελικά γνωρίζετε τι προκάλεσε τη ρήξη των αμνιακών υγρών?

Ευχαριστώ το θεό που μου χάρισε δυο υπέροχες κορούλες

Link to comment
Share on other sites

τα συμαντικοτερα που αφορουν το μωρο τα αφησα για το τελος. Πρωτη φορα καταφερα και το ειδα σημερα στις 6μιση. Αυτη τη φορα ηταν ολογυμνο. Μετα απο το πρωτο σοκ (ευτυχως την προηγουμενη ειδα φωτο που εβγαλε ο αντρας μου) το θεαμα ξεπερνουσε καθε φαντασια.

Dwnjp2.png

O ΑΝΤΩΝΗΣ ΜΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ 4/4/09

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...