Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Παιδιά/Ενήλικες σε θεραπεία Ομοιοπαθητικής


Recommended Posts

Καλησπέρα!μολις γυρίσαμε απ το νοσοκομείο με διάγνωση λαρυγγίτιδα για τον τρίχρονο γιό μου.Η γιατρός είπε να δώσω δύο ml soldesanil κι αν υποτροπιάσει τη νύχτα να τρέξουμε με ανοιχτά παράθυρα στο αυτοκίνητο,νοσοκομείο.Έδωσα το φάρμακο κι ο μικρός κοιμάται με ανοιχτό το τζάμι του παραθύρου.Βήχει κάθε 4 λεπτά.Πότε καταλαβαίνω πως πρέπει να πάμε νοσοκομείο?

 

Δε σας ειπαν να ξαναπαρει soldesanil????

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 603
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Δεν παίρνεις το γιατρό να ρωτήσεις καλύτερα; Ποιος θ αναλάβει ευθύνη να σου πει διαδικτυακά μωρέ και πώς θα δώσεις βάση;

 

Περαστικά...

 

Δεν έχεις άδικο....ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως δυστυχώς μου το έχουν πει αρκετοί γιατροί η συχνή χρήση dexamethasone δεν βγαίνει σε καλό, εξασθενει τη ανοσοποιητικό και μια αρρώστια απλή μπορεί και να μην την βγάλεις καθαρή!!

 

Scratee να σε ρωτήσω, βασικά το κρουπ η η βρογχιολιτιδα δεν ειναι ιοί καθεαυτόι σωστά; Και τα προέρχονται απο άλλο ιό και μετά μας βγαίνει σε κρουπ η βρογχιολοτιδα σωστά;

 

Η συχνή χρήση φυσικά δεν κάνει καλό. Αλλά πολύ σπάνια ένα παιδί θα κάνει χρήση μεγάλης ποσότητας, λόγω λαρυγγιτιδας.

 

Σωστά το λες, η λαρυγγιτιδα οφείλεται ή σε ιωση (που ξεκινάει με καταρροή, πυρετάκο κτλ) ή σε ερεθιστικούς παράγοντες (Π.χ οι διαφορες θερμοκρασίας που ενοχλούν το δικό σου).

Link to comment
Share on other sites

Μητσουκο, περαστικά!

 

Η miriki έχει δίκιο. Αλλά, πιθανότατα, ο γιατρός σας εννοούσε να πάτε στο νοσοκομείο αν ο μικρός αρχίσει τον ίδιο βήχα με την προ κορτιζόνης κατάσταση (που σημαίνει ότι, ίσως, θέλει κάτι παραπάνω). Τώρα, ο συριγμος είναι ένα θέμα...Κανονικά, θα έπρεπε να μην ακούγεται. Τέλος πάντων, τον πρώτο και τον τελευταίο λόγο τον έχει ο παιδίατρός μας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μητσουκο' date=' περαστικά!

 

Η miriki έχει δίκιο. Αλλά, πιθανότατα, ο γιατρός σας εννοούσε να πάτε στο νοσοκομείο αν ο μικρός αρχίσει τον ίδιο βήχα με την προ κορτιζόνης κατάσταση (που σημαίνει ότι, ίσως, θέλει κάτι παραπάνω). Τώρα, ο συριγμος είναι ένα θέμα...Κανονικά, θα έπρεπε να μην ακούγεται. Τέλος πάντων, τον πρώτο και τον τελευταίο λόγο τον έχει ο παιδίατρός μας.[/quote']

 

Καλημέρα!μια ώρα μετά τη λήψη της κορτιζόνης σταμάτησε ο βήχας και λίγο αργότερα κι ο συριγμός.Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

και η Ναταλία Δραγούμη στο κλάμπ :D

 

---------------------------------------------------------

Σήμερα αγαπητό ημερολόγιο είχαμε την ετήσια μας επίσκεψη στον ομοιοπαθητικό μας. Από τις λίγες φορές που η Κ και ο Φ ετοιμάζονται με χαρά να πάνε στο γιατρό, κι αυτό γιατί η συνεδρία έχει ως εξής: Ο γιατρός στον καθένα με τη σειρά του, τους κάνει διάφορες ερωτήσεις για τον εαυτό τους, καταγράφοντας έτσι το ιστορικό που χρειάζεται ώστε να βρει το φάρμακο που ταιριάζει σε κάθε περίπτωση. Οι ερωτήσεις είναι αρκετά προσωπικές και αφορούν τις γεύσεις που τους αρέσουν, τις φοβίες τους, τις αγωνίες τους, το αν και πότε ιδρώνουν, αν κοκκινίζουν, αν κοιμούνται μπρούμυτα ή ανάσκελα, αν τα χεράκια τους είναι κρύα, αν είναι ανασφαλείς και άλλα. Τα παιδιά απαντούν πολύ ειλικρινά και συγκεντρωμένα, παίρνοντας πολύ σοβαρά τη διαδικασία. Τους αρέσει που κάποιος τους ζητάει για μια ώρα μια τόσο σημαντική συνεργασία. Αυτή τη διαδικασία την κάνω κι εγώ, για μένα, κάποια άλλη ώρα και οι ερωτήσεις αυτές, ενώ κάποιες έχουν και ψυχολογικό χαρακτήρα, δεν έχουν καμία σχέση με ψυχανάλυση την οποία έχω κάνει παλαιότερα για οκτώ χρόνια. Όμως, η ομοιοπαθητική μπορεί να βοηθήσει και σε διαταραχές που έχουν ψυχολογικά αίτια όπως αϋπνίες, άγχος, φοβίες κτλ.

 

Εγώ είμαι τύπος που γενικά «αγαπάει» τους γιατρούς και δεν τους φοβάται. Ενημερώνομαι συνεχώς, προσέχω τη διατροφή μου, γυμνάζομαι, νοιάζομαι για τα χημικά που μας περιτριγυρίζουν αλλά δεν είμαι φανατικά εναλλακτική. Κάνω κάθε χρόνο τις εξετάσεις μου με την τεχνολογία της συμβατικής ιατρικής, επισκέπτομαι τους γιατρούς που χρειάζεται κάθε φορά και γενικά έχω τα μάτια και τα αυτιά μου ανοιχτά. Δεν απορρίπτω κάτι μόνο και μόνο επειδή είναι χημικό. Όλοι ξέρουμε ότι και η χημεία είναι απαραίτητη και σώζει ζωές. Έχω όμως επιλέξει να μην την χρησιμοποιώ, αν δεν μου είναι άκρως απαραίτητη. Σε αυτό, λοιπόν, με βοηθά η κλασσική ομοιοπαθητική ιατρική.

 

Η γνωριμία μου με αυτή ήταν πριν από 12 χρόνια, όταν δηλαδή μπήκα στον κόσμο των παιδιών. Παλαιότερα, είκοσι χρόνια πριν, είχα κάτι φίλους συναδέλφους που δεν έπιναν καφέ γιατί έκαναν «ομοιοπαθητική». Έχοντας άγνοια τότε, τους ρώτησα τι έχουν και κάνουν ομοιοπαθητική και μου απάντησαν «τίποτα συγκεκριμένο». Δεν μου έδωσαν το περιθώριο περαιτέρω ερωτήσεων, αλλά αργότερα το κατάλαβα: Η ομοιοπαθητική είναι επιλογή και στάση ζωής. Δεν την εφαρμόζεις μόνο όταν έχεις κάποιο σύμπτωμα, αλλά και για να δυναμώσεις γενικά το ανοσοποιητικό σου σύστημα και να έχεις γερό οργανισμό.

 

Πριν 12 χρόνια, λοιπόν, επειδή το νεογέννητο μωρό μου είχε έκζεμα, μού συνέστησε ο συμβατικός μου παιδίατρος να δοκιμάσω την ομοιοπαθητική. Πέρα από το ότι έκανε πολύ καλό στο έκζεμα του μωρού, είναι ένας τύπος ιατρικής τον οποίο εφαρμόσαμε οικογενειακώς με έμφαση στα παιδιά και λειτουργεί ως εξής: Αφού λοιπόν ο γιατρός πάρει το ιστορικό σου για περίπου μία ώρα, σου χορηγεί τα ανάλογα «χάπια», τα οποία αγοράζεις από το φαρμακείο σε σχετικά χαμηλές τιμές. Τα χάπια αυτά δεν είναι χημικά και φτιάχνονται από φυτά ή ορυκτά. Είναι κάψουλες που ανοίγουν και μέσα περιέχουν κάτι σαν άσπρη σκόνη λίγο γλυκιά, την οποία πασπαλίζουμε στη γλώσσα του μωρού. Όταν τα παιδιά μεγαλώσουν, πιπιλάνε την κάψουλα. Το όλο θέμα είναι να βρει ο γιατρός το χάπι που σου ταιριάζει και φυσικά να μην πίνεις καφέ και μέντα γιατί λειτουργούν ως αντίδοτο στα ομοιοπαθητικά χάπια κι έτσι ακυρώνεται η αποτελεσματικότητά τους. Τα χαπάκια τα παίρνεις με άδειο στομάχι -είναι σημαντικό αυτό- για όσο διάστημα σου πει ο γιατρός. Παρακολουθείς μόνος σου τα συμπτώματα και κατόπιν έχεις μια τηλεφωνική συνεργασία με το γιατρό. Σιγά-σιγά μπαίνεις στο νόημα και δεν χρειάζεται να τον παίρνεις συνεχώς τηλέφωνο.

 

Η επίσκεψη στο ιατρείο για τα παιδιά μου -εκτός απροόπτου- είναι περίπου μια φορά το χρόνο. Έχω δει θεαματικά αποτελέσματα στις ιώσεις. Τα παιδιά μου είναι άνω των 10 ετών και έχουν πάρει αντιβίωση μόνο μια φορά στη ζωή τους για σταφυλόκοκκο. Κατά τη διάρκεια της χρονιάς αρρωσταίνουν πολύ σπάνια από ιώσεις και αν αρρωστήσουν το περνάνε πολύ ελαφριά. Έχουν χάσει ελάχιστες μέρες σχολείου γιατί η ομοιοπαθητική έχει δυναμώσει και θωρακίσει το αμυντικό τους σύστημα. Έχω δει να θεραπεύεται ουρολοίμωξη, ωτίτιδα, λαρυγγίτιδα, γαστρίτιδα, δερματικά, αϋπνίες και πολλά άλλα. Η κόρη του άντρα μου η Ε είναι 17 χρονών και δεν έχει πάρει ποτέ αντιβίωση. Με τον ομοιοπαθητικό μου συζητάω και ό,τι με απασχολεί σε σχέση με τον ψυχισμό των παιδιών μου όπως φοβίες πριν κοιμηθούν, τικ, εκνευρισμούς κτλ. Έχω φυσικά και το συμβατικό μου γιατρό και καταφέρνω και τα συνδυάζω. Η αντιβίωση υπάρχει στο ντουλάπι μου και σε περίπτωση ανάγκης, αν δεν τα καταφέρω με την ομοιοπαθητική, φυσικά θα τη χορηγήσω στο παιδί μου.

 

Δεν παροτρύνω κανέναν να ακολουθήσει αυτή τη μέθοδο γιατί για τα ζητήματα υγείας ο καθένας πρέπει να τα ψάχνει όλα. Απλώς επειδή εμένα μου έχει ταιριάξει ως μέθοδος και φιλοσοφία, δηλαδή βλέπω καθημερινά αποτελέσματα, ένιωσα την ανάγκη να καταγράψω την προσωπική μου εμπειρία.

 

http://www.infokids.gr/2015/03/episkepsi-me-ta-paidia-ston-omoiopathit/

Link to comment
Share on other sites

και η Ναταλία Δραγούμη στο κλάμπ :D

 

---------------------------------------------------------

Σήμερα αγαπητό ημερολόγιο είχαμε την ετήσια μας επίσκεψη στον ομοιοπαθητικό μας. Από τις λίγες φορές που η Κ και ο Φ ετοιμάζονται με χαρά να πάνε στο γιατρό, κι αυτό γιατί η συνεδρία έχει ως εξής: Ο γιατρός στον καθένα με τη σειρά του, τους κάνει διάφορες ερωτήσεις για τον εαυτό τους, καταγράφοντας έτσι το ιστορικό που χρειάζεται ώστε να βρει το φάρμακο που ταιριάζει σε κάθε περίπτωση. Οι ερωτήσεις είναι αρκετά προσωπικές και αφορούν τις γεύσεις που τους αρέσουν, τις φοβίες τους, τις αγωνίες τους, το αν και πότε ιδρώνουν, αν κοκκινίζουν, αν κοιμούνται μπρούμυτα ή ανάσκελα, αν τα χεράκια τους είναι κρύα, αν είναι ανασφαλείς και άλλα. Τα παιδιά απαντούν πολύ ειλικρινά και συγκεντρωμένα, παίρνοντας πολύ σοβαρά τη διαδικασία. Τους αρέσει που κάποιος τους ζητάει για μια ώρα μια τόσο σημαντική συνεργασία. Αυτή τη διαδικασία την κάνω κι εγώ, για μένα, κάποια άλλη ώρα και οι ερωτήσεις αυτές, ενώ κάποιες έχουν και ψυχολογικό χαρακτήρα, δεν έχουν καμία σχέση με ψυχανάλυση την οποία έχω κάνει παλαιότερα για οκτώ χρόνια. Όμως, η ομοιοπαθητική μπορεί να βοηθήσει και σε διαταραχές που έχουν ψυχολογικά αίτια όπως αϋπνίες, άγχος, φοβίες κτλ.

 

Εγώ είμαι τύπος που γενικά «αγαπάει» τους γιατρούς και δεν τους φοβάται. Ενημερώνομαι συνεχώς, προσέχω τη διατροφή μου, γυμνάζομαι, νοιάζομαι για τα χημικά που μας περιτριγυρίζουν αλλά δεν είμαι φανατικά εναλλακτική. Κάνω κάθε χρόνο τις εξετάσεις μου με την τεχνολογία της συμβατικής ιατρικής, επισκέπτομαι τους γιατρούς που χρειάζεται κάθε φορά και γενικά έχω τα μάτια και τα αυτιά μου ανοιχτά. Δεν απορρίπτω κάτι μόνο και μόνο επειδή είναι χημικό. Όλοι ξέρουμε ότι και η χημεία είναι απαραίτητη και σώζει ζωές. Έχω όμως επιλέξει να μην την χρησιμοποιώ, αν δεν μου είναι άκρως απαραίτητη. Σε αυτό, λοιπόν, με βοηθά η κλασσική ομοιοπαθητική ιατρική.

 

Η γνωριμία μου με αυτή ήταν πριν από 12 χρόνια, όταν δηλαδή μπήκα στον κόσμο των παιδιών. Παλαιότερα, είκοσι χρόνια πριν, είχα κάτι φίλους συναδέλφους που δεν έπιναν καφέ γιατί έκαναν «ομοιοπαθητική». Έχοντας άγνοια τότε, τους ρώτησα τι έχουν και κάνουν ομοιοπαθητική και μου απάντησαν «τίποτα συγκεκριμένο». Δεν μου έδωσαν το περιθώριο περαιτέρω ερωτήσεων, αλλά αργότερα το κατάλαβα: Η ομοιοπαθητική είναι επιλογή και στάση ζωής. Δεν την εφαρμόζεις μόνο όταν έχεις κάποιο σύμπτωμα, αλλά και για να δυναμώσεις γενικά το ανοσοποιητικό σου σύστημα και να έχεις γερό οργανισμό.

 

Πριν 12 χρόνια, λοιπόν, επειδή το νεογέννητο μωρό μου είχε έκζεμα, μού συνέστησε ο συμβατικός μου παιδίατρος να δοκιμάσω την ομοιοπαθητική. Πέρα από το ότι έκανε πολύ καλό στο έκζεμα του μωρού, είναι ένας τύπος ιατρικής τον οποίο εφαρμόσαμε οικογενειακώς με έμφαση στα παιδιά και λειτουργεί ως εξής: Αφού λοιπόν ο γιατρός πάρει το ιστορικό σου για περίπου μία ώρα, σου χορηγεί τα ανάλογα «χάπια», τα οποία αγοράζεις από το φαρμακείο σε σχετικά χαμηλές τιμές. Τα χάπια αυτά δεν είναι χημικά και φτιάχνονται από φυτά ή ορυκτά. Είναι κάψουλες που ανοίγουν και μέσα περιέχουν κάτι σαν άσπρη σκόνη λίγο γλυκιά, την οποία πασπαλίζουμε στη γλώσσα του μωρού. Όταν τα παιδιά μεγαλώσουν, πιπιλάνε την κάψουλα. Το όλο θέμα είναι να βρει ο γιατρός το χάπι που σου ταιριάζει και φυσικά να μην πίνεις καφέ και μέντα γιατί λειτουργούν ως αντίδοτο στα ομοιοπαθητικά χάπια κι έτσι ακυρώνεται η αποτελεσματικότητά τους. Τα χαπάκια τα παίρνεις με άδειο στομάχι -είναι σημαντικό αυτό- για όσο διάστημα σου πει ο γιατρός. Παρακολουθείς μόνος σου τα συμπτώματα και κατόπιν έχεις μια τηλεφωνική συνεργασία με το γιατρό. Σιγά-σιγά μπαίνεις στο νόημα και δεν χρειάζεται να τον παίρνεις συνεχώς τηλέφωνο.

 

Η επίσκεψη στο ιατρείο για τα παιδιά μου -εκτός απροόπτου- είναι περίπου μια φορά το χρόνο. Έχω δει θεαματικά αποτελέσματα στις ιώσεις. Τα παιδιά μου είναι άνω των 10 ετών και έχουν πάρει αντιβίωση μόνο μια φορά στη ζωή τους για σταφυλόκοκκο. Κατά τη διάρκεια της χρονιάς αρρωσταίνουν πολύ σπάνια από ιώσεις και αν αρρωστήσουν το περνάνε πολύ ελαφριά. Έχουν χάσει ελάχιστες μέρες σχολείου γιατί η ομοιοπαθητική έχει δυναμώσει και θωρακίσει το αμυντικό τους σύστημα. Έχω δει να θεραπεύεται ουρολοίμωξη, ωτίτιδα, λαρυγγίτιδα, γαστρίτιδα, δερματικά, αϋπνίες και πολλά άλλα. Η κόρη του άντρα μου η Ε είναι 17 χρονών και δεν έχει πάρει ποτέ αντιβίωση. Με τον ομοιοπαθητικό μου συζητάω και ό,τι με απασχολεί σε σχέση με τον ψυχισμό των παιδιών μου όπως φοβίες πριν κοιμηθούν, τικ, εκνευρισμούς κτλ. Έχω φυσικά και το συμβατικό μου γιατρό και καταφέρνω και τα συνδυάζω. Η αντιβίωση υπάρχει στο ντουλάπι μου και σε περίπτωση ανάγκης, αν δεν τα καταφέρω με την ομοιοπαθητική, φυσικά θα τη χορηγήσω στο παιδί μου.

 

Δεν παροτρύνω κανέναν να ακολουθήσει αυτή τη μέθοδο γιατί για τα ζητήματα υγείας ο καθένας πρέπει να τα ψάχνει όλα. Απλώς επειδή εμένα μου έχει ταιριάξει ως μέθοδος και φιλοσοφία, δηλαδή βλέπω καθημερινά αποτελέσματα, ένιωσα την ανάγκη να καταγράψω την προσωπική μου εμπειρία.

 

http://www.infokids.gr/2015/03/episkepsi-me-ta-paidia-ston-omoiopathit/

 

Αν και:

1) Δεν εχω δοκιμασει ποτε την ομοιοπαθητικη και διατηρω τις επιφυλαξεις μου

2)Αγαπαω περισσοτερο τη χημεια απο σενα

 

Σε παραδεχομαι γιατι μας τα αφηγηθηκες απλα, με ειλικρινεια, ωριμοτητα και σοβαροτητα ;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αγαπητές μου κυρίες για μια ακόμη φορά να υπενθυμίσω οτι το ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ thread ειναι για εμας τους βαρεμένους που υποστηρίζουμε την ομοιοπαθητική. Μπορείτε να κάνετε copy paste το κείμενο εκεί που την κράζουν και να βγάλετε το άχτι σας :)

 

Σας αγαπώ

Καλημέρες :)

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητές μου κυρίες για μια ακόμη φορά να υπενθυμίσω οτι το ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ thread ειναι για εμας τους βαρεμένους που υποστηρίζουμε την ομοιοπαθητική. Μπορείτε να κάνετε copy paste το κείμενο εκεί που την κράζουν και να βγάλετε το άχτι σας :)

 

Σας αγαπώ

Καλημέρες :)

 

Χαχα..... μαζι σου!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αγαπητές μου κυρίες για μια ακόμη φορά να υπενθυμίσω οτι το ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ thread ειναι για εμας τους βαρεμένους που υποστηρίζουμε την ομοιοπαθητική. Μπορείτε να κάνετε copy paste το κείμενο εκεί που την κράζουν και να βγάλετε το άχτι σας :)

 

Σας αγαπώ

Καλημέρες :)

 

Γιατί, βρε συ; Η love4 δεν ειρωνεύτηκε κανέναν, απλά νόμιζε ότι τα λόγια της Δραγούμη ήταν δικά σου. Προφανώς το "χαχαχα" πήγαινε στο ότι συνειδητοποίησε την παρεξήγηση. Εκτός αν εγώ κατάλαβα λάθος...

 

ΥΓ: ώστε την κράζουν, ε;;; Για κάτσε να πάω κι εγώ μια βόλτα από εκεί!!! (πλάκα κάνω) :P

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει πια σεβασμός, ξεχάστε το! Εγω θα ήθελα να χρησιμοποιήσω αυτο το θρεντ για να δώ τις εμπειρίες των άλλων μαμάδων, τι βοήθησε και τι οχι, ποςο καιρό πήρε κλπ ...αλλα που; Εδώ ειναι για να βριζουμε μόνο και να κοροϊδεύουμε όποιον ακολουθεί ομοιο... Αυτά!

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει βρε κορίτσι, έτσι γίνεται συνήθως στα φόρουμ. Οι συζητήσεις εκτρέπονται. Γιατί κι εσύ δεν κατέληξες να ανταλλάσεις συνταγές μαγειρικής στο θέμα για τον φόβο των ενέσεων? ;)

 

Εγώ μπήκα για να ρωτήσω ποια είναι η Ναταλία Δραγούμη και γιατί την κράζουν (άσχετο με το θέμα αλλά τι να κάνω που μου δημιουργήθηκε η απορία) :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Για την έλλειψη σεβασμού, έχεις δίκιο. Ευκαιρία να ζητήσω και εγώ συγνώμη, αν κάποια στιγμή απάντησα με ειρωνία. Κατά τα άλλα, όμως, είναι αρκετά οξύμωρο να υπάρχει δημόσιο thread όπου, στην ουσία, να αποθαρρύνεται ο αντίλογος, σε ένα φόρουμ με τίτλο "Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων". Φαντάσου να ανοίξει άλλος τόπικ με ιστορίες για το νερό του Καματερού (όχι, δεν το αναφέρω ως παραλληλισμό προς την ομοιοπαθητική, αλλά ως "θεραπεία" για την οποία επίσης είχαν καταγραφεί πάμπολλες μαρτυρίες ίασης)...

Link to comment
Share on other sites

Πάντως αυτό που λέει, ότι δίνει ομοιοπαθητικά αλλά έχει και την αντιβίωση στο ντουλάπι για περίπτωση ανάγκης (ελπίζω να μιλάει μεταφορικά) δεν σε γεμίζει και εμπιστοσύνη για την ομοιοπαθητική.

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει βρε κορίτσι, έτσι γίνεται συνήθως στα φόρουμ. Οι συζητήσεις εκτρέπονται. Γιατί κι εσύ δεν κατέληξες να ανταλλάσεις συνταγές μαγειρικής στο θέμα για τον φόβο των ενέσεων? ;)

 

Εγώ μπήκα για να ρωτήσω ποια είναι η Ναταλία Δραγούμη και γιατί την κράζουν (άσχετο με το θέμα αλλά τι να κάνω που μου δημιουργήθηκε η απορία) :rolleyes:

 

Little monkey εγω δεν κορόιδεψα κανέναν!! Και τις συνταγές της έδωσα σε πμ! Το ότι κατι άλλο πρόκειπτει απο ενα θέμα ειναι κατι αθώο (εξάλλου ανοίξαμε και καινούριο θέμα για αυτο ) και δεν εχει καμμια σχέση με την κοροϊδία!!

Link to comment
Share on other sites

Για την έλλειψη σεβασμού' date=' έχεις δίκιο. Ευκαιρία να ζητήσω και εγώ συγνώμη, αν κάποια στιγμή απάντησα με ειρωνία. Κατά τα άλλα, όμως, είναι αρκετά οξύμωρο να υπάρχει [b']δημόσιο[/b] thread όπου, στην ουσία, να αποθαρρύνεται ο αντίλογος, σε ένα φόρουμ με τίτλο "Ελληνική Εταιρία Ενημέρωσης Γονέων". Φαντάσου να ανοίξει άλλος τόπικ με ιστορίες για το νερό του Καματερού (όχι, δεν το αναφέρω ως παραλληλισμό προς την ομοιοπαθητική, αλλά ως "θεραπεία" για την οποία επίσης είχαν καταγραφεί πάμπολλες μαρτυρίες ίασης)...

 

Και τι σχέση εχει ο διάλογος με την ειρωνία;

Δεν νομίζω να αποθαρρύνεται ο αντίλογος γιατι και εσύ το έχεις κάνει ουκ ολίγες φορές και κανένας δεν ειπε τίποτα

Λιγο σεβασμό ομως, έλεος πια!

Link to comment
Share on other sites

Η κοροϊδία καλό είναι να αποφεύγεται, πάντως η εκτροπή από το θέμα είναι συχνό φαινόμενο και δεν παρατηρείται μόνο όταν συζητάμε την ομοιοπαθητική.

 

Στο θέμα με τις ενέσεις, μπορεί να αντάλλαξες συνταγές με ΠΜ αλλά πριν από αυτό είχαμε κάνει (κι εγώ μαζί, δεν βγάζω την ουρά μου απέξω) ολοκληρο διάλογο για τη διατροφή των μωρών και τη δική μας, που καμία σχέση δεν είχε με το φόβο των ενέσεων.

 

Την ειρωνία είναι λίγο δύσκολο να την αποφύγεις όταν μιλάς για ομοιοπαθητική. Είναι όπως όταν μιλάς για το μάτι. Άλλοι το πιστεύουν γιατί έτσι, κι άλλοι το κοροϊδεύουν γιατί δεν έχει λογική εξήγηση. Με την ομοιοπαθητική είναι λίγο χειρότερα τα πράγματα, γιατί η εξήγηση που δίνεται δεν έχει λογική.

Link to comment
Share on other sites

Η κοροϊδία καλό είναι να αποφεύγεται, πάντως η εκτροπή από το θέμα είναι συχνό φαινόμενο και δεν παρατηρείται μόνο όταν συζητάμε την ομοιοπαθητική.

 

Στο θέμα με τις ενέσεις, μπορεί να αντάλλαξες συνταγές με ΠΜ αλλά πριν από αυτό είχαμε κάνει (κι εγώ μαζί, δεν βγάζω την ουρά μου απέξω) ολοκληρο διάλογο για τη διατροφή των μωρών και τη δική μας, που καμία σχέση δεν είχε με το φόβο των ενέσεων.

 

Την ειρωνία είναι λίγο δύσκολο να την αποφύγεις όταν μιλάς για ομοιοπαθητική. Είναι όπως όταν μιλάς για το μάτι. Άλλοι το πιστεύουν γιατί έτσι, κι άλλοι το κοροϊδεύουν γιατί δεν έχει λογική εξήγηση. Με την ομοιοπαθητική είναι λίγο χειρότερα τα πράγματα, γιατί η εξήγηση που δίνεται δεν έχει λογική.

 

Για πες μου τι σχέση εχει η εκτροπή θέματος με το να νταουνιαζεις κάποιον ψυχολογικά για τις ιδεολογίες του; Έχουμε καταντήσει να τα λέμε μέσω πμ γιατι ξέρουμε τι εχει να γίνει αν πούμε κατι δημόσια!

Εγω ήθελα να προτείνω κατι χθες για να ενισχυθεί το ανοσοποιητικό και ήξερα τι θα γινόταν και δεν είχα καμμια όρεξη, οπότε και δεν το έκανα!

Οπότε ναι νικησατε μπράβο !!

 

Η κοπέλα έγραψε κατι πιο κάτω και απαντήσανε με χαχα μερικες..

Το ότι δεν σου αρέσει εσένα κατι δεν σημαίνει ότι σου δίνει δικαίωμα να το κοροιδεψεις, .. Δεν ξέρω για σένα αλλα εγω θα ήμουν πολύ απογοητευμένη αν το έκανε αυτο ο γιος μου!

 

Και μετά μιλάνε για μπουλινγκ στα σχολεία..

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...