Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

2 1/5 ετων"πόνοι ανάπτυξης"...


Recommended Posts

το κλασσικο σοκ που τα πιανει στο γιατρο,ευτυχως εμεις την τελευταια φορα που πηγαμε ηταν κυριος και φαντασου παρεξενευτηκε και η γιατρος.αντε να κανετε τις εξετασειςς να ηρεμησεις και συ.αλλο μαρτυριο για να του παρουν αιμα,τον τρυπησαν 3φορες τον ερημο να του βρουν φλεβα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


honeybunny σ'ευχαριστω, μακάρι να ναι όλα καλά..σχετικά με την αιμοληψια και τις βελονες γενικότερα , ο παιδίατρος μας συμβούλεψε να του βάζουμε στο σημείο που θα τρυπηθει μια κρεμουλα αναισθησιας -Emla λέγεται.. Την βάζεις μια ωρα νωρίτερα και τα μικρούλια δεν ενοχλούνται τόσο.. Έτσι κάναμε και τα περισσότερα εμβόλια..

Link to comment
Share on other sites

εμενα ειναι 95 εκ.βαση μετρησης παιδιατρου πριν 2 μηνες και γυρω στα13,5 κιλα.Δεν νομιζω να χει παρει αλλο βαρος και υψος.η παιδιατρος μου τον λεει μετριο στο αναστημα.περιμενουμε νεα απο τον παιδιατρο σου αν πας!

Καλημέρα κορίτσια.Τα ύψη που αναφέρετε ειναι ξαπλωμένα ή όρθια;Γιατι εμενα πλεον τον μετραει όρθιο κ χανει κανα δυο-τρεις πόντους απο το ξαπλωμενος.Αν ειστε και εσεις όρθιοι μαλλον ειμαστε πολυ κοντουληδες.Για να καταλαβαιτε πριν 5μηνες που γιναμε δύο τον μετρησε όρθιο 90εκ,μετα 3μηνες που τον ξαναπηγα μου λεει 88εκ λεω τι εγινε κ μου ειπε οτι ορθιος λιγο χανει.Επειδη ειναι κ αρκετά πρόωρος ανησυχω λίγο κ τον εχω τον καημενο στο μικροσκόπιο

Link to comment
Share on other sites

Hoppe77 καλημέρα! Εμάς απο 13 μηνών -που στεκόταν καλά στα ποδαράκια του- άρχισε να τον μέτρα όρθιο..πάντως μην ανησυχείς,στην ηλικια αυτή σημαντικό ειναι το παιδί να παίρνει υψος σταθερά και ας ειναι και 2-3 πόντοι..ανησυχούμε αν μείνουν στάσιμα για κάποιους μήνες..ή αν πέφτουν συνέχεια στις καμπύλες..

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια πήγαμε στον παιδίατρο και απο την περιγραφή των συμπτωμάτων & την κλινική εξέταση,μας είπε οτι μάλλον πρόκειται για πόνους ανάπτυξης ..για να ειμαστε όμως σίγουροι θα κανουμε μια σειρά εξετάσεων (αιματολογικές)ώστε να έχουμε την πραγματική εικόνα ..

 

Οι αιματολογικές αλήθεια τι δείχνουν; Ίσως κάποια φλεγμονη; εγώ φανταζόμουν ότι θα μας ζητούσε ακτινογραφία, βλακεια μου ε;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οι αιματολογικες, σε πρωτη φαση, δειχνουν τη γενικοτερη εικονα του οργανισμου, ειναι το πρωτο που κανεις, διοτι αν πχ ειναι καλες ειναι πολυ καλο σημαδι, ησυχαζεις και το ψαχνεις με την ησυχια σου, εαν δεν ειναι καλες θορυβεισαι αμεσως και το ψαχνεις ΑΜΕΣΑ

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια.Τα ύψη που αναφέρετε ειναι ξαπλωμένα ή όρθια;Γιατι εμενα πλεον τον μετραει όρθιο κ χανει κανα δυο-τρεις πόντους απο το ξαπλωμενος.Αν ειστε και εσεις όρθιοι μαλλον ειμαστε πολυ κοντουληδες.Για να καταλαβαιτε πριν 5μηνες που γιναμε δύο τον μετρησε όρθιο 90εκ,μετα 3μηνες που τον ξαναπηγα μου λεει 88εκ λεω τι εγινε κ μου ειπε οτι ορθιος λιγο χανει.Επειδη ειναι κ αρκετά πρόωρος ανησυχω λίγο κ τον εχω τον καημενο στο μικροσκόπιο

 

και τον δικο μου ορθιο τον μετραει,την τελευταια φορα που τον μετρησε ηταν 95 εκ,το θετικο ειναι οτι για το μετρημα καθεται κυριος και τον μετραει με την ησυχια της,τωρα αν εχει αποκλιση με το ξαπλωτος δεν ξερω.μην αγχωνεσαι με το υψος,και μενα ολοι μου τον λενε κοντουλη αλλα δεν δινω βαση.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα!πηραμε τις εξετασεις..ολα καλά!!! Τελικά τις περισσότερες φορές ειναι πόνοι που οφείλονται στην "ανάπτυξη"και δεν κρύβουν κάτι ανησυχητικό...εύχομαι ολα τα παιδάκια να ναι καλα!

Link to comment
Share on other sites

Εμείς κάναμε γενικές εξετάσεις γιατί πόναγε κάθε νύχτα στο καλάμι. Κλάμα γοερό σε σημείο να ανησυχήσω πολύ. Ειναι σχεδόν 4 κ τον πήγαμε σε ορθοπεδικό. Μας έγραψε εξετάσεις μέχρι κ για καρκίνο(μακριά από μας), αν κ οι ενδείξεις δεν ήταν ανγσυχητικές. Μας είπε ότι ανησυχούμε όταν: οι πόνοι είναι έντονοι κ στο ίδιο σημείο κ κατά την διάρκεια της ημέρας. Όταν το παιδί δεν ανακουφίζεται με παυσίπονο κ παραπονιέται εντονα. Πάντως γενικά μην αφήνετε τίποτα στην τύχη. Μην βγάζετε μόνες συμπεράσματα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμείς κάναμε γενικές εξετάσεις γιατί πόναγε κάθε νύχτα στο καλάμι. Κλάμα γοερό σε σημείο να ανησυχήσω πολύ. Ειναι σχεδόν 4 κ τον πήγαμε σε ορθοπεδικό. Μας έγραψε εξετάσεις μέχρι κ για καρκίνο(μακριά από μας), αν κ οι ενδείξεις δεν ήταν ανγσυχητικές. Μας είπε ότι ανησυχούμε όταν: οι πόνοι είναι έντονοι κ στο ίδιο σημείο κ κατά την διάρκεια της ημέρας. Όταν το παιδί δεν ανακουφίζεται με παυσίπονο κ παραπονιέται εντονα. Πάντως γενικά μην αφήνετε τίποτα στην τύχη. Μην βγάζετε μόνες συμπεράσματα.

 

Συμφωνω απολυτα...τις περισσοτερες φορες δεν ειναι τιποτε το ανησυχητικο ομως ΕΠΙΒΑΛΛΕΤΑΙ να κανουμε αιματολογικες εξετασεις για οποιοδηποτε πονο σε ποδια/μεση που επιμενει...Οι πονοι αναπτυξης ειναι το συνηθισμενο και ακινδυνο σεναριο, ομως παντα επιβαλλεται η ενημερωση του γιατρου μας αμεσα και οχι απλα να θεωρησουμε πως προκειται για τους πονους αναπτυξης που εχει και το "ταδε" παιδακι της φιλης μας

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το λέω εκ πείρας μιας κ παιδάκι γνωστής μας, είχε πόνους στο μπούτι. Επί 1 χρόνο πόνος κ οι γονείς σε συνδυασμό με τον παιδίατρο έλεγαν πόνοι αναπτυξης. Φέτος διαγνώστηκε με σάρκωμα προχωρημένου σταδίου κ αφαίρεσαν το κόκαλο του παιδιού. Οπότε διερεύνηση!!!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια φυσικά δεν αφήνουμε τιποτα στην τύχη..αν μας παραπονεθεί το παιδί, το ακούμε με προσοχή και παρατηρούμε κάθε τι ασυνήθιστο για να το πούνε στον γιατρό μας..ποτέ μην πιστέψετε οτι απλά θέλει να προσέλκυσει

το ενδιαφέρον..Οι εξετάσεις που γίνονται αποκλείουν πιθανότητες φλεγμονών κ.α σοβαρών παθήσεων...η Konstantina εχει απόλυτο δίκιο!!!επίσης προσοχή σε πόνους που συνοδεύονται απο δυσκολία στο περπάτημα η' στο τρέξιμο..

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το λέω εκ πείρας μιας κ παιδάκι γνωστής μας, είχε πόνους στο μπούτι. Επί 1 χρόνο πόνος κ οι γονείς σε συνδυασμό με τον παιδίατρο έλεγαν πόνοι αναπτυξης. Φέτος διαγνώστηκε με σάρκωμα προχωρημένου σταδίου κ αφαίρεσαν το κόκαλο του παιδιού. Οπότε διερεύνηση!!!

 

ΑΧ, ξερεις για ποσους "παιδιατρους" εχω ακουσει εγω οι οποιοι ειναι υπευθυνοι για ακρωτηριασμους στα ακρα των παιδιων αλλα και για ακομη χειροτερη εξελιξη στην υγεια τους? Αυτοι ειναι οι παιδιατροι που ειναι μονο για τα εμβολια και τις ιωσεις....γι αυτο πιστευω πως τα κριτηρια μας οταν επιλεγουμε παιδιατρο λιγο πρεπει να αφορουν το αν ειναι υπερμαχος του θηλασμου, η του ρυζαλευρου...αλλου ειναι η ΑΞΙΑ του παιδιατρου...να εξεταζει τα παντα που του προκαλουν το παραμικρο "ερωτηματικο" χωρις να τρομοκρατει τους γονεις...εκει ειναι η ΜΑΓΚΙΑ:rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Love4 συμφωνώ μαζί σου, απλά κ οι γονείς έχουν ευθύνη. Εγώ το πρώτο τηλ. σίγουρα το κάνω στον παιδίατρο, απο κει κ πέρα όταν επιμένει ένα πρόβλημα απευθύνομαι στην συγκεκριμένη ειδικότητα. Κ η παιδίατρος μου είναι ανοιχτή σε αυτό κ το εκτιμω πολύ. Πχ μου λέει πήγαινε στον οφθαλμίατρο ή στον ορθοπεδικό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Love4 συμφωνώ μαζί σου, απλά κ οι γονείς έχουν ευθύνη. Εγώ το πρώτο τηλ. σίγουρα το κάνω στον παιδίατρο, απο κει κ πέρα όταν επιμένει ένα πρόβλημα απευθύνομαι στην συγκεκριμένη ειδικότητα. Κ η παιδίατρος μου είναι ανοιχτή σε αυτό κ το εκτιμω πολύ. Πχ μου λέει πήγαινε στον οφθαλμίατρο ή στον ορθοπεδικό.

 

Παρολα αυτα, εμεις μπορει να νομιζουμε οτι χρειαζεται ορθοπαιδικος η οφθαλμιατρος αλλα στην πραγματικοτητα να χρειαζεται πχ νευρολογος...οποτε η συμβολη του παιδιατρου ειναι καταλυτικη..!!

Εμενα οταν η κορη μου ειχε σοβαρο προβλημα, εκεινος ηταν που το ψιλιαστηκε.....οτανμετα νοσηλευτηκε η κορη μου για μεγαλο διαστημα...εκει να δεις τι ακουγα για παιδιατρους...ΣΟΔΟΜΑ ΚΑΙ ΓΟΜΟΡΑ.... ενας εστελνε τοπαιδι για φυσιοθεραπειες, αλλος του ελεγε να τρωει καλυτερα...ενω τα παιδια ηταν ΣΟΒΑΡΑ ΑΡΡΩΣΤΑ....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...