Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΝΕΣΕΙΣ ΗΠΑΡΙΝΗΣ


Recommended Posts

Γειά σας, είμαι 29 χρονών, στην πρώτη εγκυμοσύνη μου (ενός τριμήνου) και εντελώς τυχαία, διαπιστώθηκε ΣΥΝΔΙΑΣΜΕΝΗ ΘΡΟΜΒΟΦΙΛΙΑ δηλαδή ομόζυγη σε ένα γονίδιο (από τους 2 δηλ. γονείς) και ετερόζυγη στο άλλο (δηλ. από έναν γονιό), πράγμα πιο επικύνδινο από την απλή θρομβοφιλία...Ο αιματολόγος μου έδωσε ενέσεις ηπαρίνης και έχω κάνει μέχρι στιγμής 4 και τα'χω δεί όλα. Κάθε που πάω να μπήξω μέσα τη βελόνα, αναρρωτιέμαι πώς θα το κάνω αυτό για τόσους μήνες. Μπορεί κάποιος να μου πεί πώς το αντιμετώπισε?

Γειά σας, είμαι καινούριο μέλος και θα ήθελα να μιλήσω για τις ενέσεις ηπαρίνης που κάνω γιατί μάλλον θέλω λίγη υποστήριξη...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 207
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΜΑΡΙΑΝΝΑΚΙ.

ΣΕ ΕΜΕΝΑ ΔΙΑΠΙΣΤΩΘΗΚΕ ΑΠΛΗ ΘΡΟΜΒΟΦΙΛΙΑ ΚΑΙ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΕΝΕΣΗ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ (ΚΑΘΕ ΠΡΩΙ). ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΝΟΜΙΖΑ ΟΤΙ ΔΕ ΘΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΩ ΓΙΑ ΠΟΛΥ ΚΑΙΡΟ ... ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΟΤΑΝ Ο ΓΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΘΑ ΤΗΝ ΚΑΝΩ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΓΕΝΝΗΣΩ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΝΑ ΤΙΣ ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ...ΤΡΕΛΛΑΘΗΚΑ :shock: .

ΟΜΩΣ ΤΩΡΑ, ΜΕΤΑ ΑΠΟ 5 ΠΕΡΙΠΟΥ ΜΗΝΕΣ (ΕΙΜΑΙ ΣΤΗΝ 24Η ΕΒΔΟΜΑΔΑ) ΘΕΩΡΩ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΕΥΚΟΛΟ!!! ΤΗΝ ΚΑΝΩ ΜΕ ΚΛΕΙΣΤΑ ΜΑΤΙΑ, ΧΩΡΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΟ Η' ΣΩΜΑΤΙΚΟ ΚΟΣΤΟΣ! :wink:

ΘΑ ΤΟ ΔΕΙΣ ΚΑΙ ΕΣΥ...ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΣΥΝΗΘΕΙΑ, ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΟΤΑΝ ΒΛΕΠΕΙΣ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ Ο ΜΟΝΟΣ ΙΣΩΣ ΤΡΟΠΟΣ ΓΙΑ ΕΝΑ ΜΩΡΑΚΙ... ΤΟΤΕ ΣΙΓΟΥΡΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ...

 

υ.γ. ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΙΣ ΕΝΕΣΕΙΣ ΤΙΣ ΕΚΑΝΑ ΣΤΗΝ ΚΟΙΛΙΑ, ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΙΡΟ ΟΜΩΣ ΑΡΧΙΣΑ ΝΑ ΤΙΣ ΚΑΝΩ ΣΤΟΥΣ ΓΛΟΥΤΟΥΣ (ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΟ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΑ ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΙΟ ΑΝΩΔΥΝΟ)

t6c4p3.pngXRnsp2.png

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Μην ανησυχείς ή φοβάσαι. Μεά τις πρωτες 10 συνηθίζεις. Εγώ βρίσκομαι στην 21η εβδομάδα και κάνω από την πρώτη μέρα που έμαθα για την εγκυμοσύνη μου ενεση clexan στην κοιλιά. Το μονο μου κώλλυμα είναι ότι δεν μπορώ να τις κάνω εγω. Μου τις κάνει ο άντρας μου, ο οποίος στην αρχή είχε φρικάρει αλλά τώρα εχει εξοικιωθεί τόσο που έχει γινει και ο πρώτος!! ελαφροχέρης και με κυνηγάει να μου τις κάνει χιχι. Τώρα για αργότερα δεν ξέρω αν θα τις συνεχίσω στην κοιλιά ή κάπου αλλού. Εξαρτάται τι οδηγίες θα μας δώσει ο γιατρός. Μην φοβάσαι. Όλα είναι μια συνήθεια. Ακόμα και αυτό. Με το καλό σου ευχομαι.

Link to comment
Share on other sites

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΟΛΟΝΩΝ ΣΑΣ (ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΝΑ ΧΕΙΡΙΖΟΜΑΙ ΚΑΛΑ ΤΟ SITE ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΚΑΝ ΑΝ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΓΡΑΦΩ ΤΩΡΑ ΘΑ ΔΗΜΟΣΙΕΥΤΕΙ...)...ΤΙΣ ΕΚΑΝΑ ΑΡΧΙΚΑ ΣΤΗΝ ΚΟΙΛΙΑ (ΕΧΩ ΓΙΝΕΙ ΣΑΝ ΣΚΥΛΙ ΤΗΣ ΔΑΛΜΑΤΙΑΣ) ΑΛΛΑ ΜΕΤΑ ΛΕΩ ΑΣ ΠΑΩ ΣΤΟ ΠΟΔΙ ΜΗΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΚΑΙ ΠΕΘΑΝΑ ΣΤΟΝ ΠΟΝΟ... ΑΜΑ Η ΚΟΙΛΙΑ ΓΕΜΙΣΕΙ ΜΕΛΑΝΙΕΣ ΠΑΝΤΟΥ, ΜΕΤΑ ΠΩΣ ΘΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΧΤΥΠΑΩ ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΣΗΜΕΙΟ?? ΚΑΙ ΚΑΤΙ ΑΛΛΟ ΘΑ'ΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ...ΟΤΑΝ ΛΕΜΕ ΣΤΗΝ ΚΟΙΛΙΑ, ΜΙΛΑΜΕ ΟΤΙ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΤΡΥΠΑΜΕ ΣΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΚΟΙΛΙΑ, ΚΑΙ ΨΗΛΑ ΚΑΙ ΧΑΜΗΛΑ? ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΞΕΡΩ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ Η ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΔΥΟ ΔΑΧΤΥΛΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΦΑΛΟ..

Γειά σας, είμαι καινούριο μέλος και θα ήθελα να μιλήσω για τις ενέσεις ηπαρίνης που κάνω γιατί μάλλον θέλω λίγη υποστήριξη...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

επισης και κάτι άλλο.... ο λόγος που δεν προτιμάω να μου τις κάνει κάποιος άλλος είναι επειδή όταν δεν ξέρω πότε θα "καρφώσει", τσιτώνω. Ενώ όταν είμαι εγώ και την κάνω σε μένα, παίρνω την ανάσα και καρφώνω !! (τί ωραία......)..εγώ ένα έχω να πώ..Με αυτά που περνάμε, ελπίζω τα μωρά μας να βγούνε πολύ όμορφα, το καλό που τους θέλω !!!

Γειά σας, είμαι καινούριο μέλος και θα ήθελα να μιλήσω για τις ενέσεις ηπαρίνης που κάνω γιατί μάλλον θέλω λίγη υποστήριξη...

Link to comment
Share on other sites

Αν τις κάνεις στην κοιλιά θα τις κάνεις σε όλη την περιφέρεια. Και σε αποσταση 2 δαχτυλων απο τον αφαλό και πιο χαμηλά και πιο ψηλά. Δεν ξέρω πως σου τις έχουν δείξει αλλά αν "τσιμπάς" και ανασηκώνεις το σημείο που θες να την κάνεις, την κάνεις εκει και αμέσως το αφήνεις δεν θα κάνεις μελανιές. Εγώ πάλι μόνη μου το λέω, δεν μπορώ, ανατριχιάζω. Μελανιές μέχρι στιγμής έχω κάνει μόνο 2 στους 4 μήνες που τρυπιέμαι και αυτό για αναγκάστηκε ο άντρας μου να με ζουπίξει λίγο παραπάνω καθώς εχει αρχίσει να σκληραίνει το δέρμα και δεν πιάνει ευκολα κρέας...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές! Και εγώ νόμιζα οτι επειδή δεν κάνω τώρα τελευταία μελανιές, οτι το κάνω λάθος... Πες μου κάτι..λίγο άσχετο..έχεις άλλα παιδιά ή είναι το πρώτο σου? Αν είναι το πρώτο σου, ένιωθες καμιά φορά φόβο μέσα σου, ή ένα συναίσθημα ευθύνης που σε τρόμαζε...? εγώ ξυπνάω καμιά φορά τα βράδια, και κάνω κάτι σκέψεις που μου δημιουργούνε απίστευτες ενοχές.... οτι και καλά αλλάζει η ζωή μου, δεν θα ξανακοιμηθώ τα βράδια γιατί θα τρέχω πάνω κάτω...., οτι το σπίτι θα είναι συνέχεια γεμάτο από κόσμο και δε θα ξαναβρώ ποτέ ησυχία και κάτι τέτοια πράγματα..μία φίλη μου μου είπε οτι είναι φυσιολογικό..εγώ νιώθω απίστευτες ενοχές. Βέβαια όταν βλέπω το υπερηχογράφημα τα ξεχνάω όλα, αλλά μετά από λίγο καιρό, με πιάνει ένα πράγμα, λες και περνάω επιλόχεια κατάθλιψη πριν ακόμα γεννήσω ! Είναι φυσιολογικό νομίζεις?

Γειά σας, είμαι καινούριο μέλος και θα ήθελα να μιλήσω για τις ενέσεις ηπαρίνης που κάνω γιατί μάλλον θέλω λίγη υποστήριξη...

Link to comment
Share on other sites

ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΜΑΡΙΑΝΝΑΚΙ.

υ.γ. ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΤΙΣ ΕΝΕΣΕΙΣ ΤΙΣ ΕΚΑΝΑ ΣΤΗΝ ΚΟΙΛΙΑ, ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΙΡΟ ΟΜΩΣ ΑΡΧΙΣΑ ΝΑ ΤΙΣ ΚΑΝΩ ΣΤΟΥΣ ΓΛΟΥΤΟΥΣ (ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΟ ΨΥΧΟΛΟΓΙΚΑ ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΙΟ ΑΝΩΔΥΝΟ)

 

ELISA για ρώτησε τον γιατρό άν είναι οκ να κάνεις τις ενέσεις στους γλουτούς, γιατί ο αιματολόγος μου με περιόρισε μόνο κοιλιά, πόδι και χέρι... άν σου έχει πει οκ, τότε όλα καλά, αλλά σε αντίθετη περίπτωση που δεν τον έχεις ρωτήσει, δεν τον ρωτάς γιατ σίγουρα? (πω πω....μένουμε έγκυες και φοβόμαστε και την σκιά μας...τί να πούνε οι γιαγιάδες μας που δεν είχανε τίποτα από όλα αυτά....)

Γειά σας, είμαι καινούριο μέλος και θα ήθελα να μιλήσω για τις ενέσεις ηπαρίνης που κάνω γιατί μάλλον θέλω λίγη υποστήριξη...

Link to comment
Share on other sites

Ρίξε και εδώ μια ματιά: http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=1720

 

τελικά από ό,τι καταλαβαίνω, θα έπρεπε όλοι οι γυναικολόγοι από την αρχή της εγκυμοσύνης να βάζουν την έγκυο να κάνει εξετάσεις θρομβοφιλίας! Δεν καταλαβαίνω γιατί περιμένουνε πρώτα να χάσεις ένα παιδί για να μπούνε στην διαδικασία να στο προτείνουνε... Θα'πρεπε να είναι μέσα στις κλασικές εξετάσεις έτσι δεν είναι?

Γειά σας, είμαι καινούριο μέλος και θα ήθελα να μιλήσω για τις ενέσεις ηπαρίνης που κάνω γιατί μάλλον θέλω λίγη υποστήριξη...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ρίξε και εδώ μια ματιά: http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=1720

 

τελικά από ό,τι καταλαβαίνω, θα έπρεπε όλοι οι γυναικολόγοι από την αρχή της εγκυμοσύνης να βάζουν την έγκυο να κάνει εξετάσεις θρομβοφιλίας! Δεν καταλαβαίνω γιατί περιμένουνε πρώτα να χάσεις ένα παιδί για να μπούνε στην διαδικασία να στο προτείνουνε... Θα'πρεπε να είναι μέσα στις κλασικές εξετάσεις έτσι δεν είναι?

 

Σίγουρα τουλάχιστον οι κοπέλες που έχουν κάποιο ιστορικό στην οικογένεια. Απ' ότι έχω καταλάβει είναι περισσότερο κληρονομικό. (Έτσι ήταν με την ξαδερφούλα μου. Είχε η μαμά της)

Link to comment
Share on other sites

Είχα 2 αποβολές και έτσι αποφάσισα να το ψαξω μαζί με τον γιατρό. Βεβαια στην πορεία τελικά έμαθα ότι το ειχε συγγενικό μου προσωπο και δεν μας ενημέρωσε έγκαιρα. Είναι τελικά μόνο κληρονομικό αλλά δεν ξέρεις πότε θα σου παρουσιαστεί. Η ζωή σου φυσικά και θα αλλάξει. Ήδη η δική μου εχει αρχίζει και αλλάζει αφού προγραμματίζω κάποια πράγματα με βαση την έλευση του νέου μέλους της οικογένειας μας. Και μου αρέσει αλλιώς δεν θα επιδίωκα να κάνω παιδί ούτε "να τραβάω" αυτά που τραβάω (χαλάλι του) με τις ενέσεις τις αδιαθεσίες τα φάρμακα κλπ. Νομίζω ότι μπροστά στην ιδέα να έχεις ενα παιδι στην αγκαλιά σου όλο φαινονται τόσο ευκολα και μικρα. Το βλέπεις Μαριαάννακι όπως είπες και εσύ ακόμα και όταν βλέπεις το μωρό σου στον υπέρηχο, για φαντάσου να το έχεις στα χερια σου, να κλαιει να γελάει να κουνιέται κλπ Αξίζει οποιαδήποτε θυσία. Υπομονή και όλα θα περάσουν και ούτε που θα το καταλαβάινεις. Πόσο εισαι ακριβώς τώρα? σε ποια εβδομάδα?

Link to comment
Share on other sites

τελικά από ό,τι καταλαβαίνω, θα έπρεπε όλοι οι γυναικολόγοι από την αρχή της εγκυμοσύνης να βάζουν την έγκυο να κάνει εξετάσεις θρομβοφιλίας! Δεν καταλαβαίνω γιατί περιμένουνε πρώτα να χάσεις ένα παιδί για να μπούνε στην διαδικασία να στο προτείνουνε... Θα'πρεπε να είναι μέσα στις κλασικές εξετάσεις έτσι δεν είναι?

 

Εγώ έκανα προληπτικά σήμερα το πρωί και περιμένω αποτελέσματα την επόμενη Παρασκευή. Ας ελπίσουμε να πάνε όλα καλά μέχρι τότε...

Link to comment
Share on other sites

Είχα 2 αποβολές και έτσι αποφάσισα να το ψαξω μαζί με τον γιατρό. Βεβαια στην πορεία τελικά έμαθα ότι το ειχε συγγενικό μου προσωπο και δεν μας ενημέρωσε έγκαιρα. Είναι τελικά μόνο κληρονομικό αλλά δεν ξέρεις πότε θα σου παρουσιαστεί. Η ζωή σου φυσικά και θα αλλάξει. Ήδη η δική μου εχει αρχίζει και αλλάζει αφού προγραμματίζω κάποια πράγματα με βαση την έλευση του νέου μέλους της οικογένειας μας. Και μου αρέσει αλλιώς δεν θα επιδίωκα να κάνω παιδί ούτε "να τραβάω" αυτά που τραβάω (χαλάλι του) με τις ενέσεις τις αδιαθεσίες τα φάρμακα κλπ. Νομίζω ότι μπροστά στην ιδέα να έχεις ενα παιδι στην αγκαλιά σου όλο φαινονται τόσο ευκολα και μικρα. Το βλέπεις Μαριαάννακι όπως είπες και εσύ ακόμα και όταν βλέπεις το μωρό σου στον υπέρηχο, για φαντάσου να το έχεις στα χερια σου, να κλαιει να γελάει να κουνιέται κλπ Αξίζει οποιαδήποτε θυσία. Υπομονή και όλα θα περάσουν και ούτε που θα το καταλαβάινεις. Πόσο εισαι ακριβώς τώρα? σε ποια εβδομάδα?

Τώρα μόλις μπαίνω στον τέταρτο μήνα και θα κάνω λήψη τροφοβλάστη την Τετάρτη γιατί μου βρήκαν αυξημένο αυχενικό υγρό, αλλά μάλλον δε θα'ναι τίποτα..Σήμερα δεν ξέρω τί λάθος έκανα...Πήγά να βάλω την ένεση στην κοιλιά μου και δεν έμπαινε ! Τρείς αποτυχημένες προσπάθειες έκανα και δεν ξέρω γιατί...την έκανα πολύ κάθετα? δεν χρησιμοποίησα πολύ δύναμη? έβαλα τα κλάματα, και στο τέλος την έκανα. Απλά δεν ξέρω τί λάθος έκανα που δεν το έκανα τις προηγούμενες...πρέπει να την βάζουμε απότομα έτσι δεν είναι? ξαφνικά αισθάνομαι οτι εκεί που πήγαινα να πάρω το κολάι, πήγα πάλι 3 βήματα πίσω... δεν ξέρω τί να κάνω...

Γειά σας, είμαι καινούριο μέλος και θα ήθελα να μιλήσω για τις ενέσεις ηπαρίνης που κάνω γιατί μάλλον θέλω λίγη υποστήριξη...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τελικά από ό,τι καταλαβαίνω, θα έπρεπε όλοι οι γυναικολόγοι από την αρχή της εγκυμοσύνης να βάζουν την έγκυο να κάνει εξετάσεις θρομβοφιλίας! Δεν καταλαβαίνω γιατί περιμένουνε πρώτα να χάσεις ένα παιδί για να μπούνε στην διαδικασία να στο προτείνουνε... Θα'πρεπε να είναι μέσα στις κλασικές εξετάσεις έτσι δεν είναι?

 

Εγώ έκανα προληπτικά σήμερα το πρωί και περιμένω αποτελέσματα την επόμενη Παρασκευή. Ας ελπίσουμε να πάνε όλα καλά μέχρι τότε...

 

καλη επιτυχία εύχομαι !! Να μας πείς τί έγινε

Γειά σας, είμαι καινούριο μέλος και θα ήθελα να μιλήσω για τις ενέσεις ηπαρίνης που κάνω γιατί μάλλον θέλω λίγη υποστήριξη...

Link to comment
Share on other sites

Μαριαννάκι μην πανικολάβεσαι. Το εχω πάθει και εγω. Μπορεί απλά να μην την εβαλες καλά ή να αρχιζει να σφιγγει και να τσιτώνει το δερμα σου. Εχει αρχίσει να μεγαλώνει η κοιλίτσα σου και σκλυραίνει το δερμα σου. Μην ξεχνάς να βάζεις από εδω και πέρα κρεμούλα και για τις ραγάδες αλλά και να σου μαλακώνει το δέρμα. Και μην την βάζεις απότομα θα σε πονέσει, σιγά σιγά. Ετισ τουλάχιστον μου την κάνει εμένα ο άντρας μου γιατι μόνη μου δεν μπορώ. Χαλάρωσε. Αν τυχόν δυσκολεύεσαι στο συγκεκριμένο σημείο πηγαινε λίγο πιο κει. Επίσης μερικές φορές φταινει και οι ενέσεις. Μπορεί η βελόν ανα είναι στραβή ή λιγο πιο χοντρη. Εχει συμβει και αυτο.

Link to comment
Share on other sites

ΜΑΡΙΑΝΝΑΚΙ,

ΠΡΩΤΑ ΑΠΟ ΟΛΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΣΟΥ ΣΥΝΕΒΕΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΤΙΠΟΤΑ, ΓΙΑΤΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΗΝ ΕΒΑΛΕΣ ΚΑΛΑ ΤΗΝ ΕΝΕΣΗ Ή ΝΑ ΤΗΝ ΕΒΑΛΕΣ ΑΠΟΤΟΜΑ.

 

ΕΙΜΑΙ ΕΓΓΥΟΣ ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΜΟΥ ΚΑΙ ΠΑΡΟΛΑ ΑΥΤΑ, ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΠΑΝΙΚΟΒΛΗΘΗΚΑ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΜΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΓΡΑΨΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΝ ΔΗΛΑΔΗ ΚΑΝΩ ΣΩΣΤΑ ΤΗΝ ΕΝΕΣΗ (ΔΗΛΑΔΗ ΣΤΟΥΣ ΓΛΟΥΤΟΥΣ).

ΠΗΡΑ ΛΟΙΠΟΝ ΕΝΤΡΟΜΗ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΞΗΓΗΣΕ ΟΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΝΩ ΟΠΟΥ ΘΕΛΩ: ΣΤΗΝ ΚΟΙΛΙΑ, ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ, Ή ΣΤΑ ΠΟΔΙΑ (ΑΡΑ ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ ΓΛΟΥΤΟΥΣ), ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΥΠΟΔΟΡΙΑ (ΔΗΛΑΔΗ ΣΤΟ ΛΙΠΟΣ). ΕΠΙΣΗΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΝΑ ΤΗΝ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΟΥΜΕ ΜΕ ΥΠΕΥΘΥΝΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΕ ΦΟΒΟ Ή ΜΕ ΠΑΝΙΚΟ (ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΔΙΚΙΟ). ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ Ο ΦΟΒΟΣ ΚΑΙ Ο ΠΑΝΙΚΟΣ ΔΕΝ ΜΑΣ ΑΦΗΝΕΙ ΝΑ ΧΑΡΟΥΜΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΥΠΕΡΟΧΗ ΠΕΡΙΟΔΟ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΜΑΣ... :D

t6c4p3.pngXRnsp2.png

Link to comment
Share on other sites

Μαριαννάκι μην πανικολάβεσαι. Το εχω πάθει και εγω. Μπορεί απλά να μην την εβαλες καλά ή να αρχιζει να σφιγγει και να τσιτώνει το δερμα σου. Εχει αρχίσει να μεγαλώνει η κοιλίτσα σου και σκλυραίνει το δερμα σου. Μην ξεχνάς να βάζεις από εδω και πέρα κρεμούλα και για τις ραγάδες αλλά και να σου μαλακώνει το δέρμα. Και μην την βάζεις απότομα θα σε πονέσει, σιγά σιγά. Ετισ τουλάχιστον μου την κάνει εμένα ο άντρας μου γιατι μόνη μου δεν μπορώ. Χαλάρωσε. Αν τυχόν δυσκολεύεσαι στο συγκεκριμένο σημείο πηγαινε λίγο πιο κει. Επίσης μερικές φορές φταινει και οι ενέσεις. Μπορεί η βελόν ανα είναι στραβή ή λιγο πιο χοντρη. Εχει συμβει και αυτο.

 

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΑ ΜΟΥ ! ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΑΚΟΜΑ ΚΛΑΙΩ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΒΑΛΩ...ΑΔΙΟΡΘΩΤΗ..... !!!

Γειά σας, είμαι καινούριο μέλος και θα ήθελα να μιλήσω για τις ενέσεις ηπαρίνης που κάνω γιατί μάλλον θέλω λίγη υποστήριξη...

Link to comment
Share on other sites

ΜΑΡΙΑΝΝΑΚΙ,

ΕΙΜΑΙ ΕΓΓΥΟΣ ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΜΟΥ ΚΑΙ ΠΑΡΟΛΑ ΑΥΤΑ, ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΠΑΝΙΚΟΒΛΗΘΗΚΑ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΜΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΓΡΑΨΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΝ ΔΗΛΑΔΗ ΚΑΝΩ ΣΩΣΤΑ ΤΗΝ ΕΝΕΣΗ (ΔΗΛΑΔΗ ΣΤΟΥΣ ΓΛΟΥΤΟΥΣ).

ΠΗΡΑ ΛΟΙΠΟΝ ΕΝΤΡΟΜΗ ΤΟΝ ΓΙΑΤΡΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΞΗΓΗΣΕ ΟΤΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΝΩ ΟΠΟΥ ΘΕΛΩ: ΣΤΗΝ ΚΟΙΛΙΑ, ΣΤΑ ΧΕΡΙΑ, Ή ΣΤΑ ΠΟΔΙΑ (ΑΡΑ ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ ΓΛΟΥΤΟΥΣ), ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΥΠΟΔΟΡΙΑ (ΔΗΛΑΔΗ ΣΤΟ ΛΙΠΟΣ). ΕΠΙΣΗΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ ΝΑ ΤΗΝ ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΖΟΥΜΕ ΜΕ ΥΠΕΥΘΥΝΟΤΗΤΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΕ ΦΟΒΟ Ή ΜΕ ΠΑΝΙΚΟ (ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΔΙΚΙΟ). ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ Ο ΦΟΒΟΣ ΚΑΙ Ο ΠΑΝΙΚΟΣ ΔΕΝ ΜΑΣ ΑΦΗΝΕΙ ΝΑ ΧΑΡΟΥΜΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΥΠΕΡΟΧΗ ΠΕΡΙΟΔΟ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΜΑΣ... :D

 

ΩΧ ΑΙΣΘΑΝΟΜΑΙ ΑΣΧΗΜΑ... ΔΕΝ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΣΕ ΠΑΝΙΚΟΒΑΛΛΩ ! ΑΠΛΑ ΕΛΕΓΑ ΝΑ ΡΩΤΑΓΕΣ ΓΙΑ ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΣΗ ΕΠΕΙΔΗ Ο ΑΙΜΑΤΟΛΟΓΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ Η ΧΕΡΙ Η ΠΟΔΙ Η ΚΟΙΛΙΑ, ΑΛΛΑ ΑΦΟΥ ΣΟΥ ΕΙΠΕ ΟΚ Ο ΓΥΝΑΙΚΟΛΟΓΟΣ ΣΟΥ, ΕΤΣΙ ΕΙΝΑΙ ! ΚΑΤΣΕ ΤΩΡΑ ΓΙΑΤΙ ΑΜΑ ΤΕΛΕΙΩΣΟΥΝ ΟΙ ΤΡΥΠΕΣ ΣΤΗΝ ΚΟΙΛΙΑ ΘΑ ΠΙΑΣΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΠΩΠΟΥΛΗ!!!!!

Γειά σας, είμαι καινούριο μέλος και θα ήθελα να μιλήσω για τις ενέσεις ηπαρίνης που κάνω γιατί μάλλον θέλω λίγη υποστήριξη...

Link to comment
Share on other sites

Εμένα πάλι μου έχει πει οτι καλό ειναι να γινονται στην κοιλια γιατι είναι πιο κοντά στην μήτρα. Τώρα αργότερα που μπορεί να σκληρύνει ή να δυσκολεύομαι θα μου πει. Σιγουρα όμως δεν πρέπει να αλλάζεις συνέχεια μέρος και πρέπει να εισαι τυπική στην ώρα που θα τις κάνεις. Δηλ. αν τις κάνεις στις 8 το πρωί πρέπει να τις κανεις συνέχεια στις 8 το πρωί. Σε αυτό είναι αυστηρός. Σημερα που συμπτωματικά εχω ραντεβού για την Β' επιπέδου θα δει και την εξέταση που έκανα την Anti -Xa (θα την κάνεις και εσύ κάποια στιγμή - απλή αιματολογική) και θα τον ρωτήσω και για το μέρος που μπορώ εκτός από την κοιλιά να τις κάνω.

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα κάπου οτι όταν κάνει η γυναίκα ένεση ηπαρίνης, δεν επιτρέπεται η επισκληρίδιος στη γέννα ! Είναι αλήθεια αυτό ή γράφουνε ό,τι θέλουνε? Γιατί άν δεν κάνω επισκληρήδιο προτιμώ να το κρατήσω μέχρι να βγεί μόνο του !

Γειά σας, είμαι καινούριο μέλος και θα ήθελα να μιλήσω για τις ενέσεις ηπαρίνης που κάνω γιατί μάλλον θέλω λίγη υποστήριξη...

Link to comment
Share on other sites

Μαριαννάκι καλησπέρα. Χτες πήγα στον γιατρό για Β΄επιπέδου. Ευτυχώς όλα καλά και ο μπεμπης μου ειναι μια χαρά. Λοιπόν τον ρώτησα για τις ενέσεις και μου είπε ότι μπορώ να τις κάνω και αλλού αλλά αν δεν έχω κάποιο πρόβλημα ας τις συνεχίσω εκει που τις αρχισα. Τωρα αυτό που θα ήθελα να σου πω και σε σένα και στις άλλες κοπέλες είναι αυτό που μου εξήγησε χτες σχετικά με την θρομβοφιλία. Λοιπόν οι ενέσεις που κάνουμε τώρα δεν ειναι θεραπευτικές αλλά προληπτικές. Δηλ. μπορεί να έχουμε θρομβοφιλία αλλά ουσιαστικά τις ενέσεις τις κάνουμε για να μην αρχίσουν να γίνονται θρόμβοι. ΠΡΟΛΗΠΤΙΚΑ. Αυτή την στιγμή δεν έχουμε θρόμβους γιατι κάνουμε αντιπηκτικές. Αν τις σταματήσουμε ή οι εξετάσεις μας δεν ειναι ικανοποιητικές τότε οι γιατροί μας θα μας που τι θα κάνουμε.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης για επισκληρίδιο δεν μου είπε κάτι. Το μόνο που δεν επιτρέπει σε μένα, ειναι το κάπνισμα, αν και δεν καπνίζω και δεν θα πρέπει ποτέ να πάρω αντισσυληπτικά. Αυτά. Μην πανικοβάλλεσαι. Το ένα δεν νομίζω να επιρρεάζει το άλλο. Μερικές φορές κάποια αρθρα μας μπερδεύουν και μας αποπροσανατολίζουν. Επιβεβαίωσε την πληροφορία με τον γιατρό σου. Μάκια.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου Κωνσταντινάκι,

Σχετικά με τις ενέσεις ηπαρίνης μου είπε και εμένα ο αιματολόγος να τις κάνω σε συνδιασμό με salospir και η πιθανότητα να αποβάλλουμε είναι μία τοις χιλίοις νομίζω... Για μετά τη γέννα, μου είπε οτι έως και 100% μπορεί να εγγυηθεί οτι δε θα έχουμε πρόβλημα αρκεί να παίρνουμε κάθε μέρα εφ'όρου ζωής Salospir και φολικό οξύ...

Πολύ χαίρομαι που όλα σου πήγανε καλά!!έγώ σήμερα θα πάω για λήψη τροφοβλάστη γιατί μου βρήκε αυξημένο αυχενικό υγρό αλλά μου είπε οτι συνήθως απορροφάται αλλά για καλό και για κακό....

Αντε...κι άλλες βελόνες !!!! το μωρό θα βγεί εξαρτημένο !!!

Γειά σας, είμαι καινούριο μέλος και θα ήθελα να μιλήσω για τις ενέσεις ηπαρίνης που κάνω γιατί μάλλον θέλω λίγη υποστήριξη...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...