Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΤΗΣ ΑΡΠΑΖΕΙ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλες και όλους!!!

 

Θα ήθελα τα φώτα σας και τη γνώμη σας για ένα θέμα συμπεριφοράς του μικρού μου!

 

Τα δίδυμά μου είναι 20 μηνών και ο μικρός μου συνηθίζει να κάνει το εξής:

Μόλις δει την αδερφή του με ένα παιχνίδι στο χέρι ή με την πιπίλα και την κούκλα της ορμάει κατευθείαν να τα πάρει. Δεν την χτυπάει, αλλά έχει ένα απίστευτο τρόπο να της παίρνει ό,τι κρατάει αρκεί να το θέλει.

Αυτό γίνεται από τότε που ο μικρός μπορούσε να καταλάβει και να πιάνει πράγματα.

 

Αν η αδερφή του το δώσει δική του πιπίλα και το πανάκι του της επιστρέφει τα δικά της αντίστοιχα πράγματα, όχι όμως πάντα τα παιχνίδια.

 

Κατά τα άλλα όμως τη λατρεύει, μοιράζεται μαζί της ό,τι του προσφέρεις ή σου ζητάει να δώσεις και στην αδερφή του. Την ταΐζει από το φαΐ του, την φιλάει όταν χτυπάει, τη βοηθάει στα δύσκολα, ανησυχεί όταν είναι σε άγνωστο χώρο και δεν την βλέπει κάπου γύρω. Επίσης τη φωνάζει να δουν μαζί το αγαπημένο τους παιδικό, να παίξουν κοινό παιχνίδι, να κάνουν μαζί σκανδαλιές καί όταν είμαι στο μπάνιο για να τον πλύνω θέλει και την αδερφή του. Γενικά την φροντίζει και την προστατεύει.

 

Την ιστορία αυτή με τα παιχνίδια την κάνει και με παιδάκια τα με το οποία έχει επαφή (τις ανηψιές μου κυρίως).

Πιο σπάνια δε με παιδιά με τα οποία δεν βλέπεται πολύ συχνά. Στην περίπτωση αυτή αν του εξηγήσεις ότι το παιδάκι έχει έρθει για λίγο και μετά θα φύγει του παραχωρεί το παιχνίδι.

 

Η μικρή από την άλλη, μόλις ο μικρός της πάρει τα πράγματα βάζει τα κλάμματα και περιμένει από ένα μεγαλύτερο να δώσει τη λύση ή να της πει τι να κάνει.

 

Δεν θέλω να τη μάθω να επιτίθεται ούτε να τον χτυπάει. Το έκανε κάποιες φορές πιο παλιά, αλλά τώρα το έχει σταματήσει. Από την άλλη όμως δεν θέλω και να κάθεται άπραγη ή να περιμένει τη λύση από τους μεγαλύτερους.

 

Θα με βοηθούσε αν άκουγα μερικές απόψεις για την αντιμετώπιση και των δύο.

Επίσης θα ήθελα πολύ και τη γνώμη της Μαρίας της Στυλιανάκη.

 

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Για δες εδω που εχουμε κανει κομμα αληλεγγυης

:lol:http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?p=625478#625478

 

Για την ιστορια να πω οτι τα αγορακια παντα ειναι πιο ζορικα. Επισης το να μοιραζονται ειναι θεμα γενικα σε αυτη την ηληκια οποτε ποσο μαλλον καθημερινα.

 

Αυτο που θα εκανα θα ηταν να του παρω το παιχνιδι και να στρεψω την προσοχη μου στην μικρη και να της λεω διαφορα : Αχ καημενουλα μου σε πονεσε? Εχεις δικιο και να σου αγγαλιτσες κλπ. Αδιαφορια σε εκεινον και την μικρη και ενα αλλο παιχνιδι να παιζουμε (γιατι αν εκανε σαν υστερικος να το παρει αθ το εδινα αλλα θα επαιρνα κατι αλλο να ενθουσιασω την μικρη :wink: ). Θα καταλαβει πως δεν ειναι αποδεκτη η συμπεριφορα του.

Αυτα τωρα στα λεω στην θεωρια. Για την πραξη ρωτα με σε 1-2 χρονακια :roll:

Το να παρει τον ελεγχο η μικρη και να βαραει μην το σκεφτεσαι καν σαν λυση. Βεβαια απο την αλλη πως θα μαθει να διεκδικει τα δικαιωματα της. Να διεκδικει καπως χωρις να επιτρεπεται το πανω χερι κατω χερι μεταξυ τους θα ηταν το σωστο αλλα .....

Αχ παλι αγχωθηκα . Το να μεγαλωνεις παιδι ειναι σαν να μαγειρευεις αγνωστο φαγητο χωρις συνταγη γμτ.

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...