Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τα πράγματα χειροτερεύουν


σκαλομενος

Recommended Posts

Γεια σας είμαι 17 χρονών και πάσχω μάλλον από κάποια είδος κοινωνικής φοβίας.

Αυτό άρχισε πριν από 2 χρονιά ειχα μπει σε μια παρεα που περναγα καλα μαζι τους δεν ειχα ενιαίες για τιποτα γεματος χαρα και ορεξη για ζωη.πιναμε τσιγαρα αραζαμε ακουγαμε ραπ μουσικι και γενικα προτιμαγαμε αυτην την κουλτουρα..Τελος παντων θα ερθω πιο κοντα στο προβλημα.Αρχησα να εσθανομαι μιωνεκτικα σιγα σιγα με τον καιρο κάπως αποποινικοποιημένος οτι και καλα ειμαι με τους δικουσ μου και οχι με αλλον σαν μια ομαδα ετσι την εβλεπα.αλλα με τον καιρο χειροτέρευε γινομουνα πιο χαμηλων τονον και δεν ειχα πολλη ορεξη.τορα τους τελευταιους 3-4 μηνες εχει χειροτερεψει πολυ.Κλεινομαι στον εαυτο μου και σκεφτομαι συνεχια πραγαματα που ειπα που εκανα και μου φενοντε λαθος και συνεχεια πευτω ψυχολογικα με πραγματα που ειναι εντελος ασημντα. Τις περισοτερες φορες στο δρομο ντρεπομαι να κοιταω στα ματια εναν περαστικο και νιωθω σαν ******ς..Ιδιος με τις κοπελες που παλια μαρεσε να φλερταρω τωρα αμα τυχει και με κοιταει καποια την κοιταω με πιανει ανγχος και κοιταω αλλου με πιανει καπια αμηχανια.Το χειροτερο που με πιανει ειναι οτι σκαλονο τοσο πολυ στον τονο της φονης μου οσο και σε αυτα που λεω δυσκολευομαι να βγαλω αυτα που θελω να πω ενα πραγμα σαν να μου εχουνε κολλησει το στομα και να μην μπορω να μιλισω.εχω απογοητευτει ποτε δεν με ειχα φανταστει ετσι γιατι παντα ειμουν ενα παιδι γεματο χαρα χωρις απογοητευσει και παντα ειμουν σιγουρος για το οτι εκανα..Και τοτι νομιζω πως συνεχος με κριτικαρουν με ταλεπορει και αυτο.Δεν περιμενα ποτε πως θα καθωμουν να εψαχνα για ψυχολογους κτλπ.Σορρυ για το μεγαλο κειμενο απλα οποιος μπορει να μου βρει καποια λυσει η να το συζητουσαμε θα το εκτημουσα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


καλησπερα..δεν εχω καταλαβει καποια πραγματα απο αυτα που λες...ποιος δεν σου φερεται σωστα?η παρεα σου η η οικογενεια σου?επισης με το "πιναμε κανα τσιγαρο" αννοεις χασις?και τι ειναι αυτο που σε κανει να νιωθεις μειωνεκτικα?γιατι εγω απο προσωπικη μου εμπειρια μπορω να σου πω πως τα σχολια και η κριτικη των "φιλων" μου με κανανε να νιωθω παρομοια με σενα...πολυ χαμηλη αυτοπεποιθηση μιλαμε!!!!παντως αν δεν περνας καλα σε μια παρεα γιατι να μεινεις προσκωλημενος εκει?μη πεφτεις στη παγιδα να κανεις οτι κανουν οι αλλοι για να νιωθεις οτι ανηκεις καπου.οποιος δεν μπορει να σε εκτιμησει γι'αυτο που εισαι,για τον χαρακτηρα σου ,την ηθικη σου(γιατι πιστευω πως εχεις...)τοτε δεν αξιζει το κοπο να μενεις εκει και να χαλιεσαι.... και επισης ειναι τοσα πολλα που χανεις (οπως το να φλερταρεις μια κοπελα...)που δεν αξιζει για κανενα λογο να τα χασεις!!!!!

το παιδι σου ειναι ο μονος ανθρωπος που αγαπας ενευ ορων πριν καν τον γνωρισεις..:!:

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα..δεν εχω καταλαβει καποια πραγματα απο αυτα που λες...ποιος δεν σου φερεται σωστα?η παρεα σου η η οικογενεια σου?επισης με το "πιναμε κανα τσιγαρο" αννοεις χασις?και τι ειναι αυτο που σε κανει να νιωθεις μειωνεκτικα?γιατι εγω απο προσωπικη μου εμπειρια μπορω να σου πω πως τα σχολια και η κριτικη των "φιλων" μου με κανανε να νιωθω παρομοια με σενα...πολυ χαμηλη αυτοπεποιθηση μιλαμε!!!!παντως αν δεν περνας καλα σε μια παρεα γιατι να μεινεις προσκωλημενος εκει?μη πεφτεις στη παγιδα να κανεις οτι κανουν οι αλλοι για να νιωθεις οτι ανηκεις καπου.οποιος δεν μπορει να σε εκτιμησει γι'αυτο που εισαι,για τον χαρακτηρα σου ,την ηθικη σου(γιατι πιστευω πως εχεις...)τοτε δεν αξιζει το κοπο να μενεις εκει και να χαλιεσαι.... και επισης ειναι τοσα πολλα που χανεις (οπως το να φλερταρεις μια κοπελα...)που δεν αξιζει για κανενα λογο να τα χασεις!!!!!

 

Κανεις δεν μου φερθεικε ασχημα ωστε να με πληγωσει ισα ισα με εκανε να νιωθω καλα η παρεα μου απλα μερικες φορες και με βριζανε η με κοροιδευανε για αρκετη ωρα αυτοι κανανε τον χαβαλε τους και προσπαθουσαν μαλλον να με κανουν να ανταποδοσω αλλα εγω δεν ειχα ορεξη παντα οποτε γινοταν αυτο με αποτελεσμα αυτη να γελανε και εγω να μην γουσταρω καθολου..επισεις για τα τσιγαρα καλα καταλαβες αλλα τωρα πινω σπανια γιατι οποτε πινω εσθανομαι πολυ χαλια πευτω τελιος..Με τις κοπελες δεν ξερω πως να αντιδρασω γιατι παντα ερχομαι σε μια αμηχανια και αρχηζω καπως να χανω τα λογια μου να μην ξερω τι να πω..και για αυτο που σου ειπα οτι οταν με κοιταζει μια κοπελα νομιζω τις περισοτερες φορες με κοιταει επιδει με βρισκει καπως περιεργο και οχι ελκιστικο..

Link to comment
Share on other sites

εχεισ σκεφτει μηπως σε χαλαει το τσιγαρο?

Εκτοσ αυτου μηπως απλα δεν εισαι ικανοποιημενοσ με αην καθημερινοτητα σου,τισ παρεες σου....ψαξου για καμια δραστηριοτητα που να σε γεμιζει.Και μην αγχωνεσαι,σχεδον ολοι περασαμε καποιου ειδουσ κολληματα σε αυτην την ηλικια,απλα ο καθενασ με διαφορετικο τροπο.

Και μακρια απο τα ντροκια,μονο κακο μπορουν να σου κανουν.Δεν χρειαζονται υποκαταστατα για να περασεις καλα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, όπως τα λές μάλλον η παρέα που έχεις πιο πολύ κακό σου κάνει παρά καλό. Και δεν μιλάω για το τσιγάρο, που και αυτο καλό δεν νομίζω ότι σου κάνει, αλλά τα σχόλιά τους. Όταν κάποιος είναι φίλος σου, θες να τον κάνεις να νιώθει καλά με τον ευαυτό του να έχει αυτοπεποίθηση και όχι να του κάνεις ντου και να τον στριμώχνεις στην γωνία. Όλοι έχουμε κάνει πειράγματα μεταξύ μας όχι όμως ομαδική επίθεση και όταν βλέπεις οτι κάποιος νιώθει άβολα με αυτό που του λές δεν συνεχίζεις. Εγώ θα έβρισκα σιγά σιγά νέα παρέα.

Μην νιώθεις άβολα με τους άλλους, να ξέρεις όλοι νιώθουν άβολα. Και εγώ ακόμα ειμαι και πολύ ντροπαλή και υπάρχουν φάσεις που είμαι με άγνωστος σε μένα ανθρώπους και νιώθω άβολα και είμαι 29 ΕΤΩΝ!! Φαντάσου!!! Απλά σαν άνθρωπος είσαι πιο ευαίσθητος και σε ενδιαφέρει η γνώμη των άλλων. Και οταν νιώθεις άβολα γύρνα το στην πλάκα, μην τα βλέπεις όλα "βαριά".:wink:

VH6Dp2.png

ivf7p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

εχεισ σκεφτει μηπως σε χαλαει το τσιγαρο?

Εκτοσ αυτου μηπως απλα δεν εισαι ικανοποιημενοσ με αην καθημερινοτητα σου,τισ παρεες σου....ψαξου για καμια δραστηριοτητα που να σε γεμιζει.Και μην αγχωνεσαι,σχεδον ολοι περασαμε καποιου ειδουσ κολληματα σε αυτην την ηλικια,απλα ο καθενασ με διαφορετικο τροπο.

Και μακρια απο τα ντροκια,μονο κακο μπορουν να σου κανουν.Δεν χρειαζονται υποκαταστατα για να περασεις καλα

 

Αυτο σκευτωμαι και εγω οτι ειναι μια φαση που την περναει καθε ανθρωπος αλλα με διαφορετικο τροπο..νταξι ειμαι ευσθητο ατομο αλλα 8α8ελα ναμουνα λιγο πιο δυνατος αλλα δεν πειραζει...Ειμαι σιγουρος οτι τα ντρογια δεν φερνουν ευτηχια αλλα δυυστιχια 3ερω αρκετα καλα τι παιζει με αυτο το θεμα..αλλα οσο και να πεσω ψυχολογικα δεν 8α μου περασει ποτε απο το μυαλο να μπλεχτω με δαφτα..κανα ποτακι ναι κανα τσιγαρο ναι αλλα μεχρι εκει..!Δεν νομιζω να εχω καποιο σοβαρο προβλημα γιατι μου τυχενουν φασεις μεσα στην μερα που ειμαι τελιως φυσιολογικα και μπορω και μιλαω και ανταποκρινωμαι με χαλαρο τροπο και οχι με ανχγος και αλλες φορες να ειμαι ανχγομενος και να σκεφτομαι μειονεκτικά για τον εαυτό μου μακαρι να μου περασει και να μην ξυπναω καθε μερα με τον φοβο οτι θα ειμαι ετσι γιατι το έχω βαρεθεί!

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!

Ειμαι ενα ατομο που περασα πολυ εντονη εφηβεια.. με ολαα αυτα που κανεις και εσυ και περασα τη φαση της ανασφααλειας.Ημουν και εγω σε παρεες που καναμε εντονα πειραγμαατα για χβαλε.. μεχρι που δεχτηκα και εγω τετοιαα πειραγματα και καταλαβα ποσο λαθος ηταν.Αν η παρεα σε χλαει .. μην χαλιεσαι .. θα βρεις μια αλλη.Αυτες οι παρεες πανε και ερχονται.. εισαι νεος και εχεις να γνωρισεις πολυ κοσμο ακομα.Εγω θα σου προτεινα να κανεις κατι.. ναα τονισεις την αυτοπεποιθηση σου.Για παραδειγμα κατι με χομπι η αθλητισμο.Ας πουμε κικ μποξινκ.. σιγουρα θα σε κανει να νιωθεις πιο δυνατο..και το σωμα σου θα δυναμωσει.. και δυσκολα θα σε κοροιδευει καποιος!

Για σκεψου κατι τετοιο...

FvxMp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αυτο σκευτωμαι και εγω οτι ειναι μια φαση που την περναει καθε ανθρωπος αλλα με διαφορετικο τροπο..νταξι ειμαι ευσθητο ατομο αλλα 8α8ελα ναμουνα λιγο πιο δυνατος αλλα δεν πειραζει...Ειμαι σιγουρος οτι τα ντρογια δεν φερνουν ευτηχια αλλα δυυστιχια 3ερω αρκετα καλα τι παιζει με αυτο το θεμα..αλλα οσο και να πεσω ψυχολογικα δεν 8α μου περασει ποτε απο το μυαλο να μπλεχτω με δαφτα..κανα ποτακι ναι κανα τσιγαρο ναι αλλα μεχρι εκει..!Δεν νομιζω να εχω καποιο σοβαρο προβλημα γιατι μου τυχενουν φασεις μεσα στην μερα που ειμαι τελιως φυσιολογικα και μπορω και μιλαω και ανταποκρινωμαι με χαλαρο τροπο και οχι με ανχγος και αλλες φορες να ειμαι ανχγομενος και να σκεφτομαι μειονεκτικά για τον εαυτό μου μακαρι να μου περασει και να μην ξυπναω καθε μερα με τον φοβο οτι θα ειμαι ετσι γιατι το έχω βαρεθεί!

 

Πολυ φυσιολογκα τα βλεπω ολα αυτα,.Και οπως ειπε κι η κοπελια μεχρι να γερασουμε θα υπαρχουνε διαφορες φασεις που θα βιωνουμε!Ανασφαλειες-ψυχοπλακωματα-αγοραφοβιεσ- και αλλοτε νιωθουμε τοσο δυνατοι με αυτοπεποιθηση ,στοιβαροι-αξιοι!!!!! Ανθρωπακια ειμαστε βρε

Οσο για τα drugs δεν ανεφερες την συχνοτητα,εγω θα σου προτυνα να μη το ξαναβαλεισ στο στομα σου,δεν σου ταιριαζει!!! Και ξερεις ε,ολοι παντα πιστευαν οτι μπορουν να το ελεγχουν,συμμαθητες,φιλοι...και τωρα τους βλεπω στο δρομο να μου ζηταν 1 ευρω...

Και επειδη εχω κανει πρωταθλητσμο στο kick boxing,θα συμφωνησω με την μαελα,ειναι τελεια εμπειρια αν σου αρεσει ο πρωταθλητισμος κι θα σου ανοιξει νεο κυκλο γνωριμιων. Α!εγω ειμαι 31χρονων

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!

Ειμαι ενα ατομο που περασα πολυ εντονη εφηβεια.. με ολαα αυτα που κανεις και εσυ και περασα τη φαση της ανασφααλειας.Ημουν και εγω σε παρεες που καναμε εντονα πειραγμαατα για χβαλε.. μεχρι που δεχτηκα και εγω τετοιαα πειραγματα και καταλαβα ποσο λαθος ηταν.Αν η παρεα σε χλαει .. μην χαλιεσαι .. θα βρεις μια αλλη.Αυτες οι παρεες πανε και ερχονται.. εισαι νεος και εχεις να γνωρισεις πολυ κοσμο ακομα.Εγω θα σου προτεινα να κανεις κατι.. ναα τονισεις την αυτοπεποιθηση σου.Για παραδειγμα κατι με χομπι η αθλητισμο.Ας πουμε κικ μποξινκ.. σιγουρα θα σε κανει να νιωθεις πιο δυνατο..και το σωμα σου θα δυναμωσει.. και δυσκολα θα σε κοροιδευει καποιος!

Για σκεψου κατι τετοιο...

 

Απο μικρος κανω γυμναστικες πηγενα και μποξ και γενικα οταν εχεις καλη ψυχολογια εχεις ορεξι και για γυμναστικη.Τα εχω παρατησει τωρα τελευτεα επιδει ασχολουμε σηνεχια με αυτο το θεμα..Αλλα η γυμναστικη ειναι το καλυτερο πραγμα για να σου ανεβασει την ψυχολογια και το ιθικο..!Ειναι το πιο σπαστικο πραγμα να λειτουργεις με αυτο το σκεπτικο γιατι θυμαμε πως ειμουν και πως ειμαι..Αλλα ευχομαι να το ξεπερασω γιατι ετσι δεν κανεις τιποτα..Καλυτερα να εχεις δυσκολειες στην ζωη σου με αποτυχιες ωστε να μπορεις να τις διορθοσεις παρα να εισε σε αυτο τριπακι του μυαλου!!εγω σκευτομαι τους αλλους που ειναι πιο βαρια απο μενα και ενταξι καπως ανακουφιζωμαι..ΟΛΑ ΣΤΟ ΜΥΑΛΟ ΕΙΝΑΙ η καλυτερη συμβουλη ενος φιλου που μου ειχε δωσει παλια..και σε καθε περιπτωση που ειμουν χαλια ψυχολογικα ειχα την δυναμη και με την μια γινωμουνα καλα γτ το πιστευα αυτο που μου ειχε πει..αλλα τωρα δεν πολυ μπορω!!Λες νανε προβλημα αυτο που εχω?η μια φαση της ζωης?Γιατι δεν το περναω συνεχια αυτο..

Link to comment
Share on other sites

Πολυ φυσιολογκα τα βλεπω ολα αυτα,.Και οπως ειπε κι η κοπελια μεχρι να γερασουμε θα υπαρχουνε διαφορες φασεις που θα βιωνουμε!Ανασφαλειες-ψυχοπλακωματα-αγοραφοβιεσ- και αλλοτε νιωθουμε τοσο δυνατοι με αυτοπεποιθηση ,στοιβαροι-αξιοι!!!!! Ανθρωπακια ειμαστε βρε

Οσο για τα drugs δεν ανεφερες την συχνοτητα,εγω θα σου προτυνα να μη το ξαναβαλεισ στο στομα σου,δεν σου ταιριαζει!!! Και ξερεις ε,ολοι παντα πιστευαν οτι μπορουν να το ελεγχουν,συμμαθητες,φιλοι...και τωρα τους βλεπω στο δρομο να μου ζηταν 1 ευρω...

Και επειδη εχω κανει πρωταθλητσμο στο kick boxing,θα συμφωνησω με την μαελα,ειναι τελεια εμπειρια αν σου αρεσει ο πρωταθλητισμος κι θα σου ανοιξει νεο κυκλο γνωριμιων. Α!εγω ειμαι 31χρονων

 

Το χορτο μου αρεσει αλλα θα το πιω μονο οταν νιωθω οτι χρειαζετε και οχι οπως παλια καθε μερα χωρις λογο γιατι αυτα που μας ποτιζουν ειναι 100% οτι θα σε βγαλει σε προβλημα και οχι σε κατι καλο..το εχω κοψει αρκετο καιρο πινω οποτε ειμαι ενταξη με την ψυχολογια μου ωστε να μην με ριξει..Οσο με τις γυμναστικες θα αρχισω παλι γιατι εχω αρχισει και γυνομαι λαπας ολη την ορα στο pc καμια βολτα και ενταξη αλλα δεν ειναι ετσι!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

νομιζω πως εκτος απο αυτα που αναφερουν τα κοριτσια,το θεμα ειναι να αλλαξεις εσυ τον τροπο που βλεπεις τον εαυτο σου...νιωθω πως δεν σε εκτιμας και πολυ...γιάυτο ξεσκονισε λιγακι το μυαλο σου και σκεψου τι σε κανει να νιωθεις δημιουργικος και τι σε κανει να εκτονωνεσαι και να χαλαρωνεις...δεν θα σου κανω συστασεις για το χορτο(αν και εμενα προσωπικα δεν μου αρεσει..)γιατι ειναι καθαρα δικο σου θεμα,απλα μεινε μακρια απο βαρυτερα πραγματα.....και επισης μην εισαι τοσο σιγουρος οτι οι κοπελες σε κοιτανε γιατι εισαι περιεργος,γιατι αποκλειεις το γεγονος να αρεσεις δηλαδη?αν προσεχεις να εισαι νηφαλιος οταν βγαινεις εξω και να εισαι λιγακι περιποιημενος(χωρις υπρβολες)δεν νομιζω οτι εχεις καποιο λογο να μην φλερταρεις..μια-δυο θα το βρεις ,μη κολλας!!!σταματα να σκεφτεσαι τα κατα του εαυτου σου,ποιος ειναι τελειος στη τελικη?,και μη ξεχνας οτι αυτο που εκπεμπουμε στους αλλους ειναι αυτο που πιστευουμε για μας.αρα προσπαθησε να σκεφτεσαι σε τι εισαι καλος και θα ανεβει σιγα σιγα η αυτοπεποιθηση σου..μην πεφτεις,ερχεται και καλοκαιρι,κριμα ειναι....και γνωμη μου,μακρια απο "φιλους" που σε ριχνουν...μην τους αφηνεις να σε καταπινουν...

το παιδι σου ειναι ο μονος ανθρωπος που αγαπας ενευ ορων πριν καν τον γνωρισεις..:!:

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου και από εμέναα,

εισαι νέο παιδί και είναι κρίμα να "χαλιέσαι" έτσι, καταρχάς θα εστιάσω την προσοχή σου στα ακόλουθα:

1) Σε ότι αφορά την χρήση ναρκωτικών ΕΝΗΜΕΡΩΣΟΥ ΚΑΙ ΚΟΦΤΑ... έχεις πέσει στην παγίδα "με ένα τσιγαράκι μου φτιάχνει η ψυχολογία κλπ".. υπάρχουν εκατομύρια πράγματα να σου φτιάξουν την ψυχολογία, ΟΧΙ ΤΑ ΔΗΛΗΤΗΡΙΑ

2) Εχεις ενδιαφέροντα? δηλ. έχεις τελειώσει το σχολείο? έχεις περάσει σε καποια σχολή? ξέρεις "τι θα γίνεις όταν μεγαλώσεις?"

3) Οι παρέες μας είναι η αντανάκλαση του εαυτού μας... προφανώς οι συγκεκριμένες παρέες δεν έχουν σχέση με σένα γι' αυτό και σε χαλάνε, να βρεις ανθρώπους που έχετε κοινά ενδιαφέρονται, κοινά σημεία.

4) Τα ανεβοκατεβάσματα στην ψυχολογία των ανθρώπων γενικά είναι κάτι που σε όλους συμβαίνει ανάλογα με το τι συμβαίνει στη ζωή μας... κανένας άνθρωπος δεν μπορεί να είναι συνέχεια χαρούμενος ή συνέχεια λυπημένος... όλα έχουν ένα μέσο όρο... εάν σε πιάνουν οι μαύρες σου κάνε πράγματα που σε ευχαριστούν...

Είσαι νέο παιδί και έχεις όλη την ζωή μπροστά σου, ζήσε την και μην αναλώνεσαι σε βλακείες....

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου και από εμέναα,

εισαι νέο παιδί και είναι κρίμα να "χαλιέσαι" έτσι, καταρχάς θα εστιάσω την προσοχή σου στα ακόλουθα:

1) Σε ότι αφορά την χρήση ναρκωτικών ΕΝΗΜΕΡΩΣΟΥ ΚΑΙ ΚΟΦΤΑ... έχεις πέσει στην παγίδα "με ένα τσιγαράκι μου φτιάχνει η ψυχολογία κλπ".. υπάρχουν εκατομύρια πράγματα να σου φτιάξουν την ψυχολογία, ΟΧΙ ΤΑ ΔΗΛΗΤΗΡΙΑ

2) Εχεις ενδιαφέροντα? δηλ. έχεις τελειώσει το σχολείο? έχεις περάσει σε καποια σχολή? ξέρεις "τι θα γίνεις όταν μεγαλώσεις?"

3) Οι παρέες μας είναι η αντανάκλαση του εαυτού μας... προφανώς οι συγκεκριμένες παρέες δεν έχουν σχέση με σένα γι' αυτό και σε χαλάνε, να βρεις ανθρώπους που έχετε κοινά ενδιαφέρονται, κοινά σημεία.

4) Τα ανεβοκατεβάσματα στην ψυχολογία των ανθρώπων γενικά είναι κάτι που σε όλους συμβαίνει ανάλογα με το τι συμβαίνει στη ζωή μας... κανένας άνθρωπος δεν μπορεί να είναι συνέχεια χαρούμενος ή συνέχεια λυπημένος... όλα έχουν ένα μέσο όρο... εάν σε πιάνουν οι μαύρες σου κάνε πράγματα που σε ευχαριστούν...

Είσαι νέο παιδί και έχεις όλη την ζωή μπροστά σου, ζήσε την και μην αναλώνεσαι σε βλακείες....

Να ξεκινισω με τα ναρκωτηκα:δεν ειμαι καινουργιος στην φαση οτι πινω τσιγαρα ουαου.. ξερω τι γινετε και με αυτα πινω οποτε το νιωσω και οχι χωρις λογο και αιτια εχω παρει αρκετα μαθηματα ωστε να μην γινω θημα των ναρκοτικων γιατι τα παραδηγματα και οι συνεποιες απο αυτα ειναι διπλα μου και ξερω τι ταλεπορια ειναι..Εχω βαλει σκοπο να περασω καπου μηχανικος πλοιων και επυσεις εχω βαλει κανονες στην ζωη μου τι πρεπι και τι δεν πρεπει οσο και αν σου ακουγετε περιεργο επιδει ειμαι στην εφηβια..Απλα αυτο που αναρωτιεμαι ειναι γιατι να εχω τοσα σκαμπανευασματα στην ψυχολογια μου αυτο με εκανε να απορω..και επυσεις αναρωτιεμαι μηπως εχω κοινονικη φοβια γιατι τα συμπτωματα που εχω διαβασει ειναι κοντα με τα δικα μου..επυσεις ξερω οτι τα ατομα αυτα υποφερουν καθε μερα εγω 1μιση χρονο ειμαι ετσι αλλα με διακοπες..την μια με πιανει την αλλη με αφινει και δεν μπορω να καταλαβω αν ειναι προβλημα η αν ειναι μια φαση που περναω επιδει ειμαι στην εφηβια.!

Link to comment
Share on other sites

Να ξεκινισω με τα ναρκωτηκα:δεν ειμαι καινουργιος στην φαση οτι πινω τσιγαρα ουαου.. ξερω τι γινετε και με αυτα πινω οποτε το νιωσω και οχι χωρις λογο και αιτια εχω παρει αρκετα μαθηματα ωστε να μην γινω θημα των ναρκοτικων γιατι τα παραδηγματα και οι συνεποιες απο αυτα ειναι διπλα μου και ξερω τι ταλεπορια ειναι..Εχω βαλει σκοπο να περασω καπου μηχανικος πλοιων και επυσεις εχω βαλει κανονες στην ζωη μου τι πρεπι και τι δεν πρεπει οσο και αν σου ακουγετε περιεργο επιδει ειμαι στην εφηβια..Απλα αυτο που αναρωτιεμαι ειναι γιατι να εχω τοσα σκαμπανευασματα στην ψυχολογια μου αυτο με εκανε να απορω..και επυσεις αναρωτιεμαι μηπως εχω κοινονικη φοβια γιατι τα συμπτωματα που εχω διαβασει ειναι κοντα με τα δικα μου..επυσεις ξερω οτι τα ατομα αυτα υποφερουν καθε μερα εγω 1μιση χρονο ειμαι ετσι αλλα με διακοπες..την μια με πιανει την αλλη με αφινει και δεν μπορω να καταλαβω αν ειναι προβλημα η αν ειναι μια φαση που περναω επιδει ειμαι στην εφηβια.!

 

Για τα ναρκωτικά δεν μπαίνω καν στην διαδικασία συζήτησης, ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΠΛΑΚΑ ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟ ΛΟΓΟ, και ας ακουστώ κακή μαμα! :) για τα θέματα της ψυχολογίας γενικά, σε κάθε άνθρωπο είναι διαφορετικά τα πράγματα... δηλ. άλλα είναι θέματα εφηβείας, άλλα γίνονται γιατί συμβαινουν κάποια σοβαρά (ή που να τα θεωρούμε εμείς σοβαρά) .. κάθε άνθρωπος βιώνει διαφορετικά κάποιες καταστασεις.... παίζει πολύ σημαντικό ρόλο και το περιβάλλον γυρω σου.. δηλ. υπάρχουν άτομα π.χ. οικογένεια, φίλοι που να μοιράζεσαι τους προβληματισμούς, τα προβλήματά σου κ.λ.π?? για τους φίλους μάλλον την απάντηση την ξέρω εφόσον οι συγκεκριμένες παρέες μεγαλύτερη ανασφάλεια σου δημιουργούν παρά σε βοηθούν... εγώ θα σε συμβούλευα να συζητάς με την οικογένειά σου τα πράγματα που σε απασχολούν... επειδή όμως σε έναν έφηβο του είναι δύσκολο να λέει κάποια πράγματα σε τόσο οικείους ανθρώπους όχι γιατί δεν μπορούν να τον καταλάβουν αλλά γιατί πολλές φορές δεν θέλει να ακούσει τα πράγματα που έχουν να του πουν, θα σε συμβούλευα να κάνεις να απευθυνθείς σε κάποιον φορέα που έχει δημιουργηθεί για παροχή συμβουλών σε νέους ανθρώπους που αντιμετωπίζουν διάφορες καταστάσεις... μην παρεξηγηθώ... δεν εννοώ να ξεκινήσεις ψυχολόγο :) εννοώ ότι υπάρχει γραμμή συμβουλευτικής υποστήριξης νέων... δεν χάνεις τίποτε να πάρεις ένα τηλέφωνο.... εκεί απαντούν ειδικοί.. σε αυτό το φόρουμ κυρίως μαμάδες (που κάποιες βέβαια ξέρουμε καλύτερα από τους ειδικούς :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...