Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ !! ΚΑΤΑΒΟΛΗ ΤΟΥ ΕΠΙΔΟΜΑΤΟΣ ΜΗΤΡΟΤΗΤΑΣ ΑΠΟ ΤΟ ΙΚΑ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΠΡΟΩΡ


Recommended Posts

Για όσες μανούλες στάθηκαν άτυχες και είχαν μια γέννα με πολύ πρόωρο τοκετό και δυστυχώς το παιδάκι δεν τα κατάφερνε, το ΙΚΑ δεν έδινε τίποτα από παροχές μητρότητας, με αποτέλεσμα να πρέπει να πάει κανείς για δουλειά. Με την εγκύλιο αυτή, τα πράγματα αλλάζουν και έτσι δικαιούνται τους 4 μήνες λοχείας και κυοφορίας.

 

 

ΛΙΝΚ της εγκυκλίου

 

http://www.synigoros.gr/pdf_01/9057_4_ika.pdf

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Διαφημίσεις


Δυστυχώς δεν ισχύει στην περίπτωση οταν εχει προηγηθεί ασθένεια λόγω επαπειλούμενης κύησης , τότε σου δίνουν μόνο την λοχεια 63 ημερες και πρέπει να επιστρεψεις στην δουλειά σου μετα δηλ μετα απο 63 ημέρες . Αυτο έγινε στην περίπτωση μου και ας είχα απευθυνθεί στο Συνήγορο του Πολιτη .

:wdZ6p3.png

 

arhIp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
Δυστυχώς δεν ισχύει στην περίπτωση οταν εχει προηγηθεί ασθένεια λόγω επαπειλούμενης κύησης , τότε σου δίνουν μόνο την λοχεια 63 ημερες και πρέπει να επιστρεψεις στην δουλειά σου μετα δηλ μετα απο 63 ημέρες . Αυτο έγινε στην περίπτωση μου και ας είχα απευθυνθεί στο Συνήγορο του Πολιτη .

 

κακως δεν πειρες και τις υπολοιπες μερες κι εγω ειχα επαπειλουμενη κυηση και ημουν σε ασθενεια. στο ικα αρχικα μου ειπαν οτι δεν δικαιουμε τις υπολοιπες μερες.ομως με λιγο θρασος , μπολικη επιμονη και υπομονη τις αναγκασα να τηλεφωνισουν στα κεντρικα και τους ειπαν που κακως δεν μου χορηγησαν και τα δυο επιδοματα .:wink:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια, μια χαρά χορηγούνται και τα δύο επιδόματα, απλά πρέπει να πέσεις σε υπαλλήλους που ξέρουν γιατί αλλιώς... άστα... Επίσης σημαντικό είναι να φαίνονται όλα τα ένσημα. Εκεί ίσως υπάρξει μια μικρή καθυστέρηση.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...