Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

χαμομηλι για δυσκοιλιοτητα???


Recommended Posts

δινουμε χαμοληλι σε νεογγενητο για τη δυσκοιλιτητα. θηλαζει αλλα η παιδιατρος εβαλε ενα γευμα ξενο γαλα ειδικο για παλινδρομηση και απο τοτε ξεκινησε ηη δυσκοιλιοτητα ...ποσες μερες μπορει να μεινει χωρις να ενεργηθει???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλα μην την ακους καν. Ακους εκει σε παιδι που θηλαζει ξενο γαλα με εντολη γιατρου. :evil: Τι αλλο θα ακουσω. Επισης και το χαμομηλι μια απο τα ιδια θα ελεγα. Δεν χρειαζεται καν. Για παιδι με ξενο γαλα ξερω οτι τα ορια να ενεργηθει ειναι 3 μερες. Τωρα αν θηλαζει τι να σου πω. Δεν ειχαμε θεμα.

Καθε ποτε ενεργειτε? Εχει παλινδρομηση? Ειναι πολυ βαρυ το γαλα για την παλινδρομηση και καθετε σαν στοκος στο στομαχακι του.

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Καλα μην την ακους καν. Ακους εκει σε παιδι που θηλαζει ξενο γαλα με εντολη γιατρου. :evil: Τι αλλο θα ακουσω. Επισης και το χαμομηλι μια απο τα ιδια θα ελεγα. Δεν χρειαζεται καν. Για παιδι με ξενο γαλα ξερω οτι τα ορια να ενεργηθει ειναι 3 μερες. Τωρα αν θηλαζει τι να σου πω. Δεν ειχαμε θεμα.

Καθε ποτε ενεργειτε? Εχει παλινδρομηση? Ειναι πολυ βαρυ το γαλα για την παλινδρομηση και καθετε σαν στοκος στο στομαχακι του.

 

Συμφωνώ απόλυτα και συμπληρώνω: Κόψε το ξένο και ΑΛΛΑΞΕ παιδίατρο. :?

Για μωρό με αποκλειστικό θηλασμό, νομίζω το όριο για να ενεργηθεί είναι 4 ημέρες

Νομίζω ότι για την παλινδρόμηση υπάρχει σιροπάκι ή σταγόνες, γιατί δεν σου πρότεινε κάτι τέτοιο? Μάλλον δεν θα έχει ποσοστό για φάρμακο, παρά μόνο για το γάλα που σου πρότεινε :twisted::evil::twisted::evil:

 

Α και για ρώτα και την Αγλαΐα :wink:

Η ΒΛΑΚΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΙΟ ΧΑΡΙΣΜΑ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΜΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΚΑΤΑΧΡΗΣΗ ΤΗΣ.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ και εγώ απόλυτα με τα κορίτσια.

 

Αλλαξε γιατρό γρήγορα, σταμάτα το χαμομήλι και πριν ξεκινήσεις θεραπείες ή γάλατα για παλινδρόμηση, έλεγξε τις ποσότητες φαγητού που τρώει το μωρό σου.

 

Εμένα η πρώτη παιδίατρος του έδινε αντιαναγωγικά γάλατα χωρίς να χρειάζεται. Απλώς δε μπορούσε να καταλάβει οτι οι ποσότητες που έτρωγε τότε το παιδί ήταν υπερβολικές για την ηλικία του με αποτέλεσμα να κάνει αναγωγές. Του μειώσαμε το γάλα, του αυξήσαμε τα γεύματα και τέλος.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

κατα αρχην να σου πω οτι παρολο που δεν θυλασα οσο ηθελα γιατι μου κοπηκε λογω κουρασης αντιμετωπισα το ιδιο προβλημα με σχετικο γαλα για γοπ.η γνωμη μου ειναι να μην δινεις τιποτα και σιγα σιγα θα φτιαξει απο μονο του.απλα να το βαζεις να ρευεται και ενδιαμεσα στα γευματα.εισαι πολυ τυχερη που μπορεις και θυλαζεις οποτε μην δινεις στο μωρακι σου ξενα γαλατα και ειδικα αυτα για την γοπ που γινονται σαν τσιμεντο μεσα στο στομαχακι του

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Για μωρό με αποκλειστικό θηλασμό, νομίζω το όριο για να ενεργηθεί είναι 4 ημέρες

 

Για μωρό με αποκλειστικό θηλασμό δεν υπάρχει όριο. Μπορεί να φτάσει και 2 εβδομάδες αλλά και παραπάνω. Αν είναι μαλακά δεν θεωρείται δυσκοιλιότητα. Σε μας έφτασε μέχρι και 12 μέρες, όπου μας είπε ο γιατρός και του κάναμε κλυσματάκι.

Link to comment
Share on other sites

παιδιά (συγνώμη για το off topic) σχετικά με το χαμομήλι πρέπει να ξέρετε ότι πα;iζει ρόλο ο χρόνος βρασμού για το αποτέλεσμα.Βοηθάει αν έχει βράσει λίγο,αν το βράσετε πολύ ώρα, προκαλεί δυσκοιλιότητα ανεξάρτητα απο την ηλικία του ατόμου :-)

ΜΙΑ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΗ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΑΠΟ ΤΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΔΩΡΑ ΠΟΥ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ

Ρατσιστής δεν γεννιέσαι … γίνεσαι

Link to comment
Share on other sites

Εμας μας ειχε πει η παιδιατρος οτι μπορει να περασει και μια βδομαδα χωρις να ενεργηθει. Βεβαια οπως υπαρχει αντι αναγωγικο γαλα υπαρχει και για τη δυσκοιλιοτητα. Παντως μπορεις να δοκιμασεις να τρως πραγματα που βοηθουν στην λειτουργια του εντερου και θα περασουν και στο γαλα. Εγω θυμαμαι οτι "πηγαιναμε" μαζι..

Link to comment
Share on other sites

εμάς πάντως έκλαιγε πάρα πολύ έντονα όταν δεν μπορούσε να κάνει κακά του και το κλύσμα δεν είναι καλό να το κάνεις, μόνο σε εξαιρετικές περιπτώσεις. Το χαμομήλι μας έσωσε, αλλά πίνει ξένο γάλα. Και τα κακά του δεν ήταν σκληρά, αλλά για κάποιο λόγο δεν μπορούσε να τα κάνει. Κι εμάς μας είχε πει η παιδίατρος ότι μπορεί να κάνει μέρες, αλλά όχι όταν το ενοχλούν και κλαίει συνέχεια! Δεν υπάρχει λόγος να βασανίζεις το παιδάκι για να μην δώσεις χαμομήλι!! Σιγά το πράγμα!!! Δεν βλέπω πού είναι το κακό να δώσεις λίγο ενδιάμεσα στο γεύματα χωρίς ξένο γάλα όμως, σκέτο!! Είσαι τόσο τυχερή που θηλάζεις!!! Και απ'ότι είδα με τον δικό μου, θέλει ένα σύστημα το χαμομήλι, όχι όποτε βλέπεις ότι δεν έχει κάνει να του δίνεις. Μπορεί βέβαια να είναι διαφορετικά στο κάθε μωρό. Στον δικό μου, μόνο αν του έδινα συστηματικά 2 φορές την ημέρα έκανε 1 φορά. Νεογέννητο μιλάμε, φαντάσου να μην του έδινα... Το περισσότερο που τον έχω αφήσει είναι 2 μέρες αλλά έκλαιγε τόσο πολύ και αναγκάστήκαμε να του κάνουμε και κλύσμα. Δεν καταλαβαίνω, από το να σπαράζει το παιδί σου και τελικά να κάνεις κλύσμα, τι κακό έχει το χαμομήλι. Στη δική σου περίπτωση σκέτο!!

H9ROp3.png

 

 

 

KZr6p3.png

Link to comment
Share on other sites

και μάλιστα του δίνω ένα χαμομήλι της milupa κάτι σαν σκόνη, που βρίσκω στο φαρμακείο, όχι βράσιμο τον ανθό κλπ, είναι πιο ασφαλές απ'ότι μου είπε η παιδίατρος. Μάλιστα συμβουλεύτηκα 2 παιδιάτρους για το θέμα, και οι 2 μου είπαν το ίδιο.

H9ROp3.png

 

 

 

KZr6p3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...
και μάλιστα του δίνω ένα χαμομήλι της milupa κάτι σαν σκόνη, που βρίσκω στο φαρμακείο, όχι βράσιμο τον ανθό κλπ, είναι πιο ασφαλές απ'ότι μου είπε η παιδίατρος. Μάλιστα συμβουλεύτηκα 2 παιδιάτρους για το θέμα, και οι 2 μου είπαν το ίδιο.

 

 

και γω το εχω δωσει, αλλα δυστυχως εχει ζαχαρη...........

Link to comment
Share on other sites

koritsia ....me to malako!!! min staurwnete tous/tis paidiatrous me to paramikro! otan exoume anagki se autous/autes trexoume...kai otan mas lene kati pou isws na min mas aresei i isws na exoume alli gnwmi kateu8eian na tous/tis allaxoume??? tin douleia tous prospa8oun na kanoun kai oxi na steiloun ta aggeloudia mas ston allon kosmo!!!!

sto 8ema mas twra!!!

i diskiliotita antimetwpizetai opws kai stous megalous me xamomilaki!!! kai kalo 8a itan to xamomili na min to 8umomaste mia fora sto toso!!! ta mwra pou pinoun xeno gala kalo 8a einai mera para mera na pinoun 50ml xwris omws auto na antika8ista kapoio geuma! to xamomili malakwnei ta enterakia kai voi8aei stin kali leitourgia tous!!! mporeite episis na kanete to gnwsto xamomilogalo!!!mazi gala kai xamomili!!! auto tis milupa - kitrino kouti - einai polu kalo!!!

oso gia ta mwrakia pou apokleistika pinoun mitriko gala....den vriskw pou einai to kako na pioun ligo xamomilaki!!! i akoma kai gala eidko gia diskilotita!!!

to na agkomaxaei ena mwro den einai o,ti kalutero!!!

 

to diko mou mwro - aurio kleinei tous 2 mines - pinei xeno gala kai malista 2 eidwn anakatemena - kai xamomili arketa suxna....eimaste duskilioi an perasei diastima 2-3 imerwn xwris xamomilaki exoume provlima! exoume valei kai upo8eto kai exoume kanei kai klisma ta opoia den mporeis na ta kaneis suxna!!

den nomizw na dexetai kapoios/a to paidi tou na min energeite gia mia bdomada, deka meres!! einai krima otan mporoume na ta voii8isoume kai den to kanoume!

Link to comment
Share on other sites

και γω το εχω δωσει, αλλα δυστυχως εχει ζαχαρη...........
fistikaki δεν βλέπω στο κουτί να λέει για ζάχαρη, έχει υδατάνθρακες μήπως θέλεις να πεις? Ζάχαρη πάντως στη σύνθεση δεν αναφέρει...Εϊμαι και άσχετη με αυτά, αλλά δεν είναι το ίδιο, έτσι δεν είναι?

H9ROp3.png

 

 

 

KZr6p3.png

Link to comment
Share on other sites

ΤΟ ΑΛΑΝΘΑΣΤΟ ΜΠΡΟΚΟΛΟ ΤΟ ΞΕΒΟΥΛΟΤΙΚΟ ΝΑ ΤΡΩΣ ΕΣΥ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΧΑΜΟΜΗΛΙ ΜΕ ΖΑΧΑΡΗ ΕΓΩ ΠΟΥ ΘΗΛΑΖΑ ΑΥΤΟ ΕΚΑΝΑ ΚΑΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ Ο ΜΙΚΡΟΥΛΗΣ ΜΟΥ ΠΡΙΤΣ ΠΡΙΤΣ ΤΟΥ ΠΗΓΑΙΝΕ ΙΧΙΧΙΧΙ

 

Λεμέ και κανένα αστειάκι χιχιχιιχιχ

 

Επίσης μπορείς να του δώσεις χαμομήλι το δικό μας το απλό στο μωράκι το φυσικό όχι τα φακελάκια..

 

Φιλιά

.....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 7 months later...

Γεια σας!!Ειμαι καινουργια μαμα!Θα ηθελα την βοηθεια σας.το μωρο μου ειναι 4,5 μηνων και ειναι δυσκοιλιος.Εχουμε αλλαξει ποσα γαλατα αλλα δεν καναν τιποτα τωρα πινει το frisolac comfort και μαλλον θα ξανααλλαξουμε.Η παιδιατρος μου ειπε να κανω το γαλα του με χαμομηλι που πινουμε εμεις κ οχι με νερο.Το εχετε ξανακουσει?Δεν ξερω τι να κανω....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...