Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

SOSSSS. Μειωση ποσοτητας;;;;


Recommended Posts

Καλησπερα κοριτσια

Χρειαζομαι τα φωτα σας.

Εχω δυο κοριτσακια, ενα 6 ετων κ το αλλο 3 μηνων.

Θηλαζω αποκλειστικα τη μικρη μου κ παιρνει βαρος, λιγο αλλα εχει παρει 10 ποντους υψος κ η γιατρος δεν ανησυχει.

Αυτο που με προβληματιζει ειναι οτι τις τελευταιες 15 μερες το στηθος μου αδειαζει πολυ γρηγορα. 5 λεπτα το ενα κ 3 το αλλο κ μετα η μικρη κλαιει. Μονο το βραδυ γεμιζει.

Η μικρη τρωει ανα δυο η τρεις ωρες το πολυ.

Τι μπορω να κανω για να αυξησω το γαλα μου;

ΥΓ: δεν ξεκουραζομαι λογω κ της μεγαλης μου κορης, ειναι στην 1 δημοτικου, κ εχω χασει πολλα κιλα.

Ευχαριστω....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 76
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Το μωρο ποσες πανες βρέχει;

Κανει τουλαχιστον 8 γεύματα (και παραπάνω ιδανικά) ;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα Nina-Nana. Κανει 9 με 10 γευματα και λερωνει 7 πανεσ με τσισα κ 2-3 με κακα καθημερινα. τα κακα της ειναι μουσταρδι κ νερουλα.

Τωρα που κοιμηθηκε η μπουμπου 4 ωρες, σπανιο αυτο, και κοιμηθηκα κ εγω ξυπνησα πρησμενη κ ετρωγε για 20 λεπτα. Γιατι εγινε αυτο; Γιατι ξεκουραστηκα;

Κατα τη διαρκεια της ημερας ομως ειναι αδυνατον να ξεκουραστω. Δεν εχω βοηθεια.

Ευχαριστω....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα Nina-Nana. Κανει 9 με 10 γευματα και λερωνει 7 πανεσ με τσισα κ 2-3 με κακα καθημερινα. τα κακα της ειναι μουσταρδι κ νερουλα.

Τωρα που κοιμηθηκε η μπουμπου 4 ωρες, σπανιο αυτο, και κοιμηθηκα κ εγω ξυπνησα πρησμενη κ ετρωγε για 20 λεπτα. Γιατι εγινε αυτο; Γιατι ξεκουραστηκα;

Κατα τη διαρκεια της ημερας ομως ειναι αδυνατον να ξεκουραστω. Δεν εχω βοηθεια.

Ευχαριστω....

Η ξεκούραση παίζει ρόλο αλλα και η διατροφη πολυ μεγάλο!Αφου δεν εχεις την δυνατότητα για ξεκούραση κοιτα να τρως καλα.Κι οταν λέω καλα οχι κενές θερμίδες αλλα πρωτεΐνη καθημερινά,φρουτα, ξηρούς καρπούς κ.α.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα Nina-Nana. Κανει 9 με 10 γευματα και λερωνει 7 πανεσ με τσισα κ 2-3 με κακα καθημερινα. τα κακα της ειναι μουσταρδι κ νερουλα.

Τωρα που κοιμηθηκε η μπουμπου 4 ωρες, σπανιο αυτο, και κοιμηθηκα κ εγω ξυπνησα πρησμενη κ ετρωγε για 20 λεπτα. Γιατι εγινε αυτο; Γιατι ξεκουραστηκα;

Κατα τη διαρκεια της ημερας ομως ειναι αδυνατον να ξεκουραστω. Δεν εχω βοηθεια.

Ευχαριστω....

 

Ολα καλα μου φαίνονται!

Απλα εχεις εδραιώσει γαλουχια και το μωρο θηλαζει πιο γρηγορα κι αποτελεσματικα. Γιατι να χρειαζεται να αυξήσεις το γαλα σου;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μου ειπαν οτι οσο μεγαλωνει το μωρο θα τρωει κ πιο πολυ ωρα κ θα τρωει ανα 3 ωρο κ οχι 2 ωρο. Φοβαμαι μηπως δεν της φτανει κ γι'αυτο δεν κοιμαται πολυ.

Μηπως στην προσπαθεια μου να της κανω καλο με το θηλασμο την ταλαιπωρω....

Link to comment
Share on other sites

Μου ειπαν οτι οσο μεγαλωνει το μωρο θα τρωει κ πιο πολυ ωρα κ θα τρωει ανα 3 ωρο κ οχι 2 ωρο. Φοβαμαι μηπως δεν της φτανει κ γι'αυτο δεν κοιμαται πολυ.

Μηπως στην προσπαθεια μου να της κανω καλο με το θηλασμο την ταλαιπωρω....

 

Τα πεινασμένα μωρα φαίνονται αμέσως και σιγουρα δε βρεχουν 7 πανες.

Αυτοί που σου το ειπαν πως ειναι δυνατόν να ξέρουν το ωραριο του δικού σου μωρου;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Συγγενεις τα λενε, δυστυχως. Μεγαλυτερης ηλικιας που δεν θηλασαν ποτε κ τα ξερουν ολα. Τωρα να μου πεις γιατι τις ακουω... ;;; Ε, δεν μπορει λεω κατι βλεπουν που δεν βλεπω κατι ξερουν που δεν ξερω.

Ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σας.

Μου δωσατε θαρρος να συνεχισω!! Δεν θα ακουω κανεναν αποδω κ περα.

Link to comment
Share on other sites

Μου ειπαν οτι οσο μεγαλωνει το μωρο θα τρωει κ πιο πολυ ωρα κ θα τρωει ανα 3 ωρο κ οχι 2 ωρο. Φοβαμαι μηπως δεν της φτανει κ γι'αυτο δεν κοιμαται πολυ.

Μηπως στην προσπαθεια μου να της κανω καλο με το θηλασμο την ταλαιπωρω....

 

Πω πω τι βλακεία αυτο που είπαν;;; Ξεχνά το ωράριο δεν υπαρχει!!

Τι παιδιατροι , τι σύμβουλοι θηλασμου μου είπαν και καλα τρίωρο και βλακείες!

Οταν το παιδι πεινάει πρεπει να φαει! Και το γαλα μας χωνεύεται σε 1,5 ώρα πως θα περιμένει το παιδι ενα τρίωρο; Δηλαδη το ιδιο θα περιμένεις ενα παιδάκι που τρωει ξένο;

 

By the way το παιδι δεν ταλαιπωρείται, τρελλαινεται για βυ***ι και ζεστασιά

Εσυ ταλαιπωρεισαι αλλα στον προγραμμα ειναι αυτα... Άμα κουράζεσαι και θες να σταματήσεις καντο απο σενα εξαρτάται... Αλλα το παιδι γουστάρει στα σιγουρα μην σταματήσεις για αυτο :-)

Good luck!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μπορει να μην κοιμαμαι αλλα δεν θα το σταματησω μεχρι να το βαρεθει η ιδια!!!!

Ειναι απιστευτο σαν συναισθημα κ απιστευτα τα οφελη για το παιδι.

Link to comment
Share on other sites

Άστο μωράκι σου να φάει όσο θέλει ακόμα κι αν αυτό είναι για 5 λεπτά και μην ακούς κανένα! Εκείνο ξέρει και τρώει όσο ακριβώς θέλει! Και γω ταλαιπωρήθηκα πάρα πολύ με αυτό το θέμα,άλλες φορές θήλαζε 5 λεπτά και άλλες γινόταν το αυτοκόλλητο μου και θήλαζε κανα δίωρο και έλεγα τα κάνω όλα λάθος μέχρι που φώναξα την μαία στο σπίτι και μου είπε ότι τα έκανα όλα μια χαρά...τώρα αυτό με τα τρίωρα ούτε εγώ το καταλαβαίνω... πως τρώνε αυτά τα παιδιά τα βάζουν σε χρονοπρόγραμμα???? :)

yVUtp2.png

lK3Up3.png

Link to comment
Share on other sites

Και να πίνεις πολλά νερά. Και χυμούς. Τα ίδια πέρασα και εγώ στο δεύτερο, συνέχεια νόμιζα ότι δεν είχα γάλα, αλλά μια χαρά θήλασα για 9 μήνες. Και μόνο που το βάζεις το μωρό στο στήθος όποτε ζητήσει να πιει γάλα χωρίς να κοιτάς το ρολόι, το γάλα σου θα αυξηθεί αν όντως υπάρχει τέτοιο πρόβλημα. Και σίγουρα ο μόνος που ταλαιπωρείται είσαι εσύ, που σέρνεις συνέχεια ένα μωρό πάνω στο στήθος σου. Υπομονή λίγο ακόμα, θα στρώσει το πράγμα.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μου ειπαν οτι οσο μεγαλωνει το μωρο θα τρωει κ πιο πολυ ωρα κ θα τρωει ανα 3 ωρο κ οχι 2 ωρο. Φοβαμαι μηπως δεν της φτανει κ γι'αυτο δεν κοιμαται πολυ.

Μηπως στην προσπαθεια μου να της κανω καλο με το θηλασμο την ταλαιπωρω....

 

 

Δες λίγο: ο γιος μου είναι 13 μηνών. Ακόμα ξυπνάει ανά τρίωρο και ζητάει γάλα. Ξένο γάλα πλέον. Και τη μέρα τρώει καλά, δεν είναι νηστικός. Με αυτό σου λέω ότι δεν μπορείς να βάλεις χρονικά περιθώρια σε ένα μωρό : "Τώρα θα πεινάσεις και θα φας, και δεν θα ξαναπεινάσεις για άλλες πέντε ώρες (το πέντε είναι ευσεβής δικός μου πόθος) ".

Κάποια στιγμή θα αραιώσει τους θηλασμούς, όποτε νιώσει αυτό έτοιμο όμως και όχι όποτε πουν οι παιδίατροι και οι συγγενείς. Οι οποίοι γενικά σε αυτό το θέμα δεν ξέρουν την τύφλα τους, και δεν βλέπουν τίποτα παραπάνω από εσένα.

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα μανούλες! Χρειάζομαι τα φώτα σας!

Ο μπεμπης μου είναι 37 ημερών και θηλάζει αποκλειστικά. Ανέκτησε το βάρος γέννησης σε 5 μέρες και τον πρώτο μήνα πήραμε 1400 γρ - συνυπολογίζοντας το βάρος που έχασε τις πρώτες μέρες. Βρέχει και λερώνει πολλές πάνες κάθε μέρα και ολα μοιάζουν τέλεια. Τις τελευταίες μέρες όμως προβληματίζομαι με την ποσότητα γάλακτος που εχω. Μοιάζει να έχει λιγοστέψει κι ο μικρός να μη χορταινει. Το στήθος δεν τρέχει πια όπως πριν και το βράδυ είναι άδειο κι από τις 2 πλευρές με αποτέλεσμα να εκνευριζεται ο μπεμπης και να κλαίει. Είναι ενήμερη για τα άλματα ανάπτυξης, αλλά φοβάμαι μήπως δεν τα καταφέρνω τελικά. Έχετε παρόμοια εμπειρία;; Κάθε συμβουλή είναι ευπρόσδεκτη και με το παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Με αλμα ανάπτυξης μου μοιάζει.Συνηθως κρατάει καμια βδομάδα και αφού είσαι ενήμερη μην ανηςυχεις.Μεχρι τους 3 μηνες περίπου που δεν εχει εδραιωθεί καλα η γαλουχια θα περάσετε μερικά τέτοια ανήσυχα απογεύματα.ολα καλα.

Link to comment
Share on other sites

Με αλμα ανάπτυξης μου μοιάζει.Συνηθως κρατάει καμια βδομάδα και αφού είσαι ενήμερη μην ανηςυχεις.Μεχρι τους 3 μηνες περίπου που δεν εχει εδραιωθεί καλα η γαλουχια θα περάσετε μερικά τέτοια ανήσυχα απογεύματα.ολα καλα.

 

Αλεξια ευχαριστώ πολυ που μου απάντησες.

Σημερα ήμασταν χειρότερα, οι μαστοί φαίνονταν άδειοι από το μεσημέρι. Ο μικρος ετρωγε κι αποκοιμιόταν στο στηθος καθε φορα. Μολις τον πηγαινα στο κρεββατι, ξυπνούσε πάλι και ξανα απο την αρχη. 2 φορες κοιμήθηκε αρκετα - κι αυτες σε σλινγκ! Από κανενα 20λεπτο βέβαια.

Πιο πολυ κανει θηλαστικες κινησεις παρα καταπίνει.

Καθε ποσο προτεινετε να αλλαζω πλευρα;

Είναι λογικό να μην τρεχει το γαλα πια;

Πως θα καταλαβω οτι προσαρμοστηκε στις απαιτησεις του μικρου, αν συμβαινει αυτο; Γιατι εμενα μου μοιάζει να μη χορταινει ο μικρουλης μου και πολυ στενοχωριεμαι. 2 βραδια του εδωσα 40 ml αντλημενο για να κοιμηθει (το ειχα βγαλει το πρωι που οι μαστοι παραηταν γεματοι - το πρωι είμαστε ενταξει, απο το μεσημερι ξεκινάει το πρόβλημα).

Πολλες ερωτήσεις το ξέρω, έχω αγχωθει λιγάκι όμως με το θέμα αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Ο μαστός δεν ειναι σαν την ουροδοχο κύστη που αδειάζει και γεμίζει.Παραγει γαλα για οσο θηλαζει το μωρο.Εσυ να προσεχείς να τρως καλα και να πίνεις αρκετό νεράκι και σύντομα θα αυξηθεί και η παραγωγή,θελει λίγες μερες υπομονη μόνο.Μαστό να αλλάζεις καθε φορα που το παιδι χάνει το ενδιαφέρον του για το πρωτο και στον επόμενο θηλασμο ξεκινάς απο αυτο που έδωσες τελευταίο.

Link to comment
Share on other sites

Ο μαστός δεν ειναι σαν την ουροδοχο κύστη που αδειάζει και γεμίζει.Παραγει γαλα για οσο θηλαζει το μωρο.Εσυ να προσεχείς να τρως καλα και να πίνεις αρκετό νεράκι και σύντομα θα αυξηθεί και η παραγωγή,θελει λίγες μερες υπομονη μόνο.Μαστό να αλλάζεις καθε φορα που το παιδι χάνει το ενδιαφέρον του για το πρωτο και στον επόμενο θηλασμο ξεκινάς απο αυτο που έδωσες τελευταίο.

 

Σε ευχαριστώ παρά πολυ. Φαίνεται πως πάμε καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι πολυ είστε καλυτερα!Να περιμένεις κι αλλα τέτοια.Εμεις θυμαμαι περασαμε ενα τέτοιο πολυ ανήσυχο αλμα περίπου 2-2,5 μηνων.Μετα ολα ηταν πιο εύκολα,ειδικά μετα τους 3!!καλους θηλασμους!!!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια να ρωτησω κ εγω κατι?πως καταλαβαινουμε αν εχει εδραιωθει η γαλουχια?ειμαστε 47 ημερων με βαρος 3750 κ βρεχει 6-8 πανες κ εχουμε 4-6 λερωμενες θηλαζουμε 8-10 φορες κ αντλω 10-12 πινει 450 αντλημενο μεσα στη μερα τα μισα δικο μου κ τα μισα απο δοτρια...επισης τα εκρηκτικα κακα ση,αινουν υπερπαραγωγη?(εχουν ομως μουσταρδι χρωμα οχι πρασινο ουτε βλεννες)ευχαριστω πολυ!

AfgIp2.png

 

our daugher 5/8/2009

our son 2/9/2012

our little girl 11/10/2014 we love you all♥

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια να ρωτησω κ εγω κατι?πως καταλαβαινουμε αν εχει εδραιωθει η γαλουχια?ειμαστε 47 ημερων με βαρος 3750 κ βρεχει 6-8 πανες κ εχουμε 4-6 λερωμενες θηλαζουμε 8-10 φορες κ αντλω 10-12 πινει 450 αντλημενο μεσα στη μερα τα μισα δικο μου κ τα μισα απο δοτρια...επισης τα εκρηκτικα κακα ση,αινουν υπερπαραγωγη?(εχουν ομως μουσταρδι χρωμα οχι πρασινο ουτε βλεννες)ευχαριστω πολυ!

Γιατι αντλείς τοσο πολυ;Δύσκολα να εδραιωθεί η γαλουχια με τον ρυθμό που το κάνετε νομίζω... Εργαζεσαι;

Link to comment
Share on other sites

Γιατι αντλείς τοσο πολυ;Δύσκολα να εδραιωθεί η γαλουχια με τον ρυθμό που το κάνετε νομίζω... Εργαζεσαι;

 

υπαρχει μεγαλη πιθανοτητα να γυρισω στην δουλεια νωριτερα απ οτι υπολογιζα οποτε αντλω για 2 λογους διατηρηση της γαλουχιας κ για να κανω αμεσα τραπεζα.γιατι λες οτι ειναι δυσκολο?τι κανω λαθος?

AfgIp2.png

 

our daugher 5/8/2009

our son 2/9/2012

our little girl 11/10/2014 we love you all♥

Link to comment
Share on other sites

Η εδραίωση της γαλουχιας σημαίνει πλήρη προσαρμογή της παραγωγής στις ανάγκες του μωρου,κάτι το οποίο σ'εσας ειναι δυσκολο γιατι αντλείς πολυ και ισως θα εχεις υπερπαραγωγή αν δεν εχεις ήδη.Καλο ειναι για τους 2 πρώτους μηνες τουλάχιστον ο θηλασμος να ειναι αποκλειστικός και ανεμποδιςτος χωρις παρεμβάσεις.Αν συνεχίσεις να αντλείς να το κανείς πολυ συγκεκριμένες ώρες για να προσαρμοστεί το στηθος και σ΄αυτη την διαδικασία αφού θες να κανείς Τραπεζα.Αληθεια χρειαστικες δοτρια παρα τις αντλήσεις;

Link to comment
Share on other sites

Η εδραίωση της γαλουχιας σημαίνει πλήρη προσαρμογή της παραγωγής στις ανάγκες του μωρου,κάτι το οποίο σ'εσας ειναι δυσκολο γιατι αντλείς πολυ και ισως θα εχεις υπερπαραγωγή αν δεν εχεις ήδη.Καλο ειναι για τους 2 πρώτους μηνες τουλάχιστον ο θηλασμος να ειναι αποκλειστικός και ανεμποδιςτος χωρις παρεμβάσεις.Αν συνεχίσεις να αντλείς να το κανείς πολυ συγκεκριμένες ώρες για να προσαρμοστεί το στηθος και σ΄αυτη την διαδικασία αφού θες να κανείς Τραπεζα.Αληθεια χρειαστικες δοτρια παρα τις αντλήσεις;

 

σ ευχαριστω παρα πολυ για τις διευκρινησεις!ναι χρειατηκα δοτρια γιατι στην αρχη δεν αντλουσα επαρκη ποσοτητα κ ειχαμε μια μικρη στασιμοτητα στο βαρος.

AfgIp2.png

 

our daugher 5/8/2009

our son 2/9/2012

our little girl 11/10/2014 we love you all♥

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...