Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΠΟΛΥΣΗ - ΤΑΜΕΙΟ ΑΝΕΡΓΙΑΣ, ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ?


Recommended Posts

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ,

ΒΟΗΘΕΙΑ... ΕΧΩ 18 ΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΜΙΑ ΕΤΑΙΡΕΙΑ, ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΕΓΙΝΑ ΜΗΤΕΡΑ, ΠΗΡΑ ΑΔΕΙΑ ΕΠΑΠΕΙΛΟΥΜΕΝΗ ΤΟΝ ΔΕΚΕΜΒΡΙΟ ΤΟΥ 2007 ΚΑΙ ΓΕΝΝΗΣΑ ΠΡΟΩΡΑ ΤΟΝ ΙΑΝΟΥΑΡΙΟ ΤΟΥ 2008, ΣΤΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΠΗΡΑ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ΚΥΟΦΟΡΙΑΣ, ΛΟΧΕΙΑΣ , ΤΟ ΜΕΙΩΜΕΝΟ ΩΡΑΡΙΟ ΣΕ ΣΥΝΕΧΟΜΕΝΗ ΑΔΕΙΑ ΚΑΙ ΤΟ 6 ΜΗΝΟ ΤΟΥ ΟΑΕΔ.ΕΧΩ ΓΥΡΙΣΕΙ ΣΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΕΔΩ ΚΑΙ ΔΥΟ ΜΗΝΕΣ. ΑΝ ΜΕ ΑΠΟΛΥΣΕΙ Ο ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ ΜΟΥ ΤΩΡΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΑΡΩ ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΝΕΡΓΕΙΑΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΠΟΣΟ ΚΑΙΡΟ?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 553
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ,

ΒΟΗΘΕΙΑ... ΕΧΩ 18 ΧΡΟΝΙΑ ΣΕ ΜΙΑ ΕΤΑΙΡΕΙΑ, ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΕΓΙΝΑ ΜΗΤΕΡΑ, ΠΗΡΑ ΑΔΕΙΑ ΕΠΑΠΕΙΛΟΥΜΕΝΗ ΤΟΝ ΔΕΚΕΜΒΡΙΟ ΤΟΥ 2007 ΚΑΙ ΓΕΝΝΗΣΑ ΠΡΟΩΡΑ ΤΟΝ ΙΑΝΟΥΑΡΙΟ ΤΟΥ 2008, ΣΤΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΠΗΡΑ ΤΗΝ ΑΔΕΙΑ ΚΥΟΦΟΡΙΑΣ, ΛΟΧΕΙΑΣ , ΤΟ ΜΕΙΩΜΕΝΟ ΩΡΑΡΙΟ ΣΕ ΣΥΝΕΧΟΜΕΝΗ ΑΔΕΙΑ ΚΑΙ ΤΟ 6 ΜΗΝΟ ΤΟΥ ΟΑΕΔ.ΕΧΩ ΓΥΡΙΣΕΙ ΣΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΕΔΩ ΚΑΙ ΔΥΟ ΜΗΝΕΣ. ΑΝ ΜΕ ΑΠΟΛΥΣΕΙ Ο ΕΡΓΟΔΟΤΗΣ ΜΟΥ ΤΩΡΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΑΡΩ ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΝΕΡΓΕΙΑΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΠΟΣΟ ΚΑΙΡΟ?

 

Απ'οσο ξερω δεν μπορει να σε απολύσει

Link to comment
Share on other sites

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΟΤΙ ΤΟ ΕΨΑΞΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΜΕ ΑΠΟΛΥΣΕΙ ΓΙΑΤΙ ΕΧΕΙ ΠΕΡΑΣΕΙ 1 ΧΡΟΝΟΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΤΟΚΕΤΟ. ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΤΑ ΕΝΣΗΜΑ ΤΗΣ ΚΥΟΦΟΡΙΑΣ- ΛΟΧΕΙΑΣ-6ΜΗΝΟ ΟΑΕΔ ΤΙ ΓΙΝΕΤΕ? Ο ΟΑΕΔ ΔΙΝΕΙ ΕΠΙΔΟΜΑ Η ΔΕΝ ΜΕΤΡΑΕΙ ΤΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΑΥΤΟ ΣΑΝ ΧΡΟΝΟΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ.

Link to comment
Share on other sites

Λογικά ο ΟΑΕΔ θα σε πληρώνει 1χρ. με έναρξη την ημέρα της απόλυσής σου. Γιατί μπερδευεις κυοφορεία λοχεία και 6μηνο με απόλυση; Μπορείς και δικαιούσαι επίδομα ανεργίας κανονικά. Θυμάσε που ο ΟΑΕΔ μας σφραγίζει την καρτελα του ΙΚΑ και γράφει επάνω τις ημέρες της άδειας μητρότητας; Αυτό το κάνει για να μετράνε οι ημέρες σαν κανονικές εργάσιμες και όχι σαν ασθένεια ή κάτι άλλο. Γιατί όμως να σε απολύσουν; Είναι τόσο άσχημα τα πράγματα ή το θέλεις και εσύ σκεπτόμενη την αποζημείωση και τα χρήματα του ΟΑΕΔ;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση.

τα πραγματα είναι αρκετα ζορικα το πίεσα λιγο και εγω γιατι δεν άντεχα ειχα καψονια και κοντρες ειναι και ο φοβος του δευτερου παιδιού όλα μαζι προς τα εκεί οδηγούν δεν είναι να τρεχω σε ψυχιατρους τωρα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οπότε σε συμφαίρει να μείνεις έγκυος το δευτερο παιδί, έτσι κερδίζεις παράταση 2χρ. χαλαρά και άλλο 1 χρ. ΟΑΕΔ. Να μην αγχώνεσαι με τα καψόνια και να αποφευγεις τις κόντρες, όταν σε τσαντίζουν να σκέφτεσαι το παιδάκι σου και θα σου αλλάζει η διάθεση. Είναι δύσκολο αλλά όχι ακατόρθωτο. Αυτά που περνάς τα έχω περάσει και εγώ και άλλες μαμάδες πιστευω αλλά σκέψου ότι είναι σημαντικότερη η χαρά της μητρότητας από οποιαδήποτε δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΥΜΠΑΡΑΣΤΑΣΗ ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΥΠΟΜΟΝΗ ΑΡΚΕΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΟΤΕΡΑ ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΕΓΚΥΜΟΣΥΝΗ . ΤΩΡΑ Η ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΠΑΡΑΙΤΗΘΩ ΚΑΙ ΝΑ ΤΑ ΧΑΣΩ ΟΛΑ Η ΝΑ ΖΟΡΙΣΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΓΙΑ ΑΠΟΛΥΣΗ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΝΑ ΚΕΡΔΙΣΩ ΤΗΝ ΑΠΟΖΗΜΙΩΣΗ ΜΟΥ ΚΑΙ 1 ΧΡΟΝΟ ΣΤΟ ΤΑΜΕΙΟ. ΑΛΗΘΕΙΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΚΑΝΑ ΚΑΛΑ ΑΛΛΑ ΕΧΩ ΦΤΑΣΕΙ ΣΤΑ ΟΡΙΑ ΜΟΥ ΜΗ ΣΟΥ ΠΩ ΤΑ ΞΕΠΕΡΑΣΑ. ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΣΤΟΝ ΕΡΓΑΣΙΑΚΟ ΧΩΡΟ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΑ ΚΑΙ ΤΟ ΞΕΡΩ ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΑ ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΤΟΣΟ ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΥΠΗΡΕΣΙΑ ΑΛΛΑ ΤΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΜΟΥ ΜΕ ΕΧΕΙ ΑΝΑΓΚΗ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΡΕΛΗ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ.ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΤΗΝ ΓΙΑΝΝΑ Η. Κ ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΤΕΛΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΑΠΟΛΥΣΗ.ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΠΗΡΑ ΜΙΑ ΣΑΦΗΣ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΑΥΤΟ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΑΕΔ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΞΕΡΩ ΑΝ ΤΟ 6ΜΗΝΟ ΛΟΓΙΖΕΤΑΙ ΩΣ ΗΜΕΡΕΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΓΙΑ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΝΕΡΓΙΑΣ.ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΩ 125 ΜΕΡΕΣ ΕΡΓΑΣΙΑΣ ΣΤΟ ΤΕΛΑΙΤΕΟ 14ΜΗΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΕΠΙΔΟΤΗΘΩ ΓΙΑ 2ΦΟΡΑ.ΥΠ ΟΨΙΝ ΟΤΙ ΜΟΛΙΣ ΜΕ ΑΣΦΑΛΙΣΕ ΤΟ ΑΦΕΝΤΙΚΟ ΜΟΥ ΕΜΑΘΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΕΓΚΥΟΣ ΟΧΙ ΟΜΩΣ ΕΣΚΕΜΜΕΝΑ ΟΠΩΣ ΠΙΣΤΕΨΕ ΑΥΤΟΣ . ΤΟ 6ΜΗΝΟ ΕΦΑΡΜΟΣΤΗΚΕ 2 ΜΗΝΕΣ ΜΕΤΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΑ ΤΙΠΟΤΑ.ΦΥΣΙΚΑ ΜΟΛΙΣ ΕΠΕΣΤΡΕΨΑ ΜΟΥ ΑΝΑΚΟΙΝΩΘΗΚΕ Η ΑΠΟΛΥΣΗ ΜΟΥ ΑΦΟΥ ΠΕΡΑΣΕΙ ΤΟ 12ΜΗΝΟ ΑΠΟ ΤΟΝ ΤΟΚΕΤΟ.ΔΟΥΛΕΨΑ 7,5 ΜΗΝΕΣ ΕΚΑΤΣΑ 10 Κ ΘΑ ΔΟΥΛΕΨΩ ΑΛΛΟΥΣ 3,5.ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΑΝ ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ ΤΟ ΕΠΙΔΟΜΑ ΑΝΕΡΓΙΑΣ;ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Ακουσα πριν απο λιγο σε εκτακτο δελτιο στη τηλεοραση αυτη την φραση και "ανατριχισα"!Εχει καμια σας ιδεα τι ακριβως σημαινει αυτο?Η πρωτη μου σκεψη ειναι απολυση χωρις αποζημιωση αλλα ο αντρας μου λεει οτι αυτο αποκλειετα!Η επιχειρηση που εργαζομαι(απο σεμπτεβρη θα ξαναπιασω δουλεια)δεν παει καθολου καλα και ηδη εχουν κλεισει 3 καταστηματα και μεχρι στιγμης δεν εχουν κανει ουτε μια απολυση γιατι δεν εχουν για αποζημιωσεις και πολυ φοβαμαι οτι αν τυχον ειναι αυτο που σκεφτομαι θα μεινουμε ανεργοι....:evil::evil::evil::evil:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Γειά σας,

 

απολύθηκα ακριβώς 1 χρόνο μετά το τοκετό.

Ήθελα να ρωτήσω, μπορεί να πάρει μία μητέρα με 1 παιδί επίδομα ανεργίας, άν έχει άλλες πηγές εισοδήματος, και άν ναι, μέχρι τί ποσό καλύπτει?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δε στο λεω με 100% σιγουρια αλλα νομιζω πως θα παρεις ταμειο ανεργιας... σημασια εχει να σε απολυσανε, θα πας τα δικαιολογιτικα στον οαεδ κι απο κει θα σου πουν σιγουρα, αλλα νομιζω ειναι ασχετο.... και παλι με επιφυλαξη το λεω..........

Link to comment
Share on other sites

ο μονος λογος που δε μπορουσες να παρεις επιδομα ειναι παραλληλα να εισαι και ελευθερος εππαγελματιας....

 

ή να μην εχεις τα απαιτουμενα ενσημα.....(θελει καποια μινιμουμ....)

 

κανε κανονικα τα χαρτια σου ....δεν εχουν εισοδηματικα κριτηρια .....

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

οσο για το ποσο...αν ησουνα με ημιαπασχοληση ειναι 340 (Ανευ προστατευομενου

μελους)

 

αν εισαι με πληρη τοτε παει απο 46ο περιπου και αναλογα με τα προστατεουμενα μελη που εχεις ανεβαινει

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

το παιρνεις ...τι σημασια εχει αν εχεις εισοδημα απο ενοικιο...εφοσον εισαι απολυμενη εισαι και ανεργη..:wink:

σιγα μην σου ζητησουν ε9..:lol:

(αν και στο δημοσιο ολα να τα περιμενεισ)

να πας να καταθεσεις τα χαρτια σου....

www.babiesphotos.comall i have ever wanted,all i have ever needed is here in my arms....

Link to comment
Share on other sites

Απο απαιτούμενα ένσημα και ημέρες εργασίας είμαι καλυμμένη. Το θέμα είναι οτι άν κάποιος έχει τέτοιου είδους εισοδήματα πχ 15.000 το χρόνο είναι στην ίδια θέση με κάποιον που παίρνει 5.000ή ακόμη και με άλλον που δεν έχει κανένα εισόδημα? Μακάρι να είναι έτσι....'Εχω ένα μικρό εισόδημα αλλά το δάνειο του σπιτιού και μείον ένας μισθός μας βάζουν μέσα...

Link to comment
Share on other sites

απο οσο ξερω μπορεις..να πας στον οαεδ της περιοχης σου να καταθεσεις τα χαρτια σου.αν χρειαστεις βοηθεια για τα δικαιολογητικα μη διστασεις,τα εχω και προσφατα(μαιο πηγα)

children=world:D

happy children=better world:wink:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Πήγα και εγώ στον Οαεδ αλλα για ακόμα μια φορά δεν με εξυπηρέτησαν!!!Το θέμα μου είναι πως τα ένσημα μου είναι όλα το 2008 και έιναι πάνω απο 200 μετά έμεινα εγκυος και λόγω προβλήματος έπαιρνα αναρρωτικές, έπειτα πήρα το εξάμηνο και τώρα ήρθε η ώρα της απόλυσης. Όταν της είπα όλα αυτά στο Γκισέ και αν μπορώ να βγώ ταμείο μου είπε φέρε μου τα ΄ενσημα και την απόλυση και θα σου πώ αν δικαιούσαι... κινέζικα μιλάω????

Link to comment
Share on other sites

Αν βγώ στο ταμείο και τα παιδιά τα έχει ο άντρας μου στο βιβλιάριο όπως κι εμένα..παίρνω αυτό το 10 τις εκατό για κάθε παιδί?η πρέπει να τα έχω σε μένα ασφαλισμένα?Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Link to comment
Share on other sites

Αν βγώ στο ταμείο και τα παιδιά τα έχει ο άντρας μου στο βιβλιάριο όπως κι εμένα..παίρνω αυτό το 10 τις εκατό για κάθε παιδί?η πρέπει να τα έχω σε μένα ασφαλισμένα?Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

 

Δυστυχως οχι. θα το επαιρνες εαν τα παιδια τα ειχες προστατευομενα μελη στο δικο σου βιβλιαριο, εκτος εαν εχει αλλαξει κατι αλλα δεν νομιζω. Μπορεις ομως να τα μεταφερεις σε σενα. Εγω πηγα στα κεπ και τα μετεφερα, σε 3 μερες το ειχαν κανει.

Επειδη κι εγω σε λιγο καιρο θα ειμαι ανεργη το εψαξα και μεριμνησα ηδη και τα εβαλα σε μενα πριν λιγες μερες. Ακουσατε για μειωση στο επιδομα ανεργιας ή ειναι ραδιο αρβυλα? Ξερει κανεις??

Link to comment
Share on other sites

Ναι, φυσικά και θα πάρεις την προσαύξηση για κάθε παιδί που έχεις.

Δεν έχει καμία σχέση σε ποιόν είναι ασφαλισμένο το παιδί.

 

Είναι προστατευόμενα μέλη και για σένα και για τον άντρα σου άσχετα που είναι ασφαλισμένα.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...