Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Η ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΜΟΥ 1/500.000!!!!


ikas

Recommended Posts

Δεν θελω να κουρασω με πολλα λογια απλα να σας πω πως εδω και 10 μερες περιπου ζω κυριολεκτικα απο θαυμα!οι γιατροι μου ειπαν πως η περιπτωση που περασα ειναι 1 στις 500.000 και σας την μεταφερω για ενα μονο λογω.ΜΕΓΑΛΗ ΠΡΟΣΟΧΗ!!!εχω ενα κοριτσακι 20 μηνων και κατα λαθος μενω εγκυος και λιγο πριν τα χριστουγεννα σε πολυ πολυ πρωιμη εγκυμοσυνη αποφασιζω να κανω εκτρωση οχι γιατι δεν το ηθελα πραγματικα αλλα για πρακτικους λογους.τελος παντων παω στον γιατρο κανουμε υπερυχο μου λεει οτι ακομα δεν εχει δημιουρηθει το εμβρυο δεν εχει καρδουλα δλδ ειναι ιστος ακομη, και 22 Δεκεμβριου κανω την επεμβαση.μετα την επεμβαση για 3-4 μερες δεν ειχα αιμα αλλα καφε υγρα οπως τα τελειωματα της περιοδου το αγνοησα σαν γεγονος και δεν ενημερωσα τον γιατρο μου.μετα απο καμια εβδομαδα ειχα φαει το βραδυ με πιανει διαροια και εμετος λεω δηλητηριασα παλι αγνοησα το γεγονος,ωσπου την δευτερα 11/1 και 10 λεπτα πριν φυγει ο αντρας μου για την δουλεια το τονιζω αυτο και μεινω μονη τετλειως με το παιδι γιατι δεν εχω καποιον δικο μου εδω ουτε συγγενεις ουτε φιλους ουτε γνωστους,αρχιζει ενας δυνατος πονος στην κοιλια που σιγα σιγα εξαπλωνοταν προς το στομαχι με εχει κοψει κρυος ιδρωτας και ταση λιποθυμιας και να ουρλιαζω απο τον πονο να μην μπορω να σηκωσω ουτε το ποδι μου για να περπατησω φωναζει ο αντρας μου ασθενοφορο ιδιωτικου νοσοκομειου γιατι αυτο τυχαινει να ειναι πολυ κοντα μας σχεδον 10 λεπτα αποσταση απο το σπιτι, και τελικα μετα απο λιποθυμιες μεσα στο ασθενοφορο στο νοσοκομειο,να με βλεπουν διαφοροι γιτροι και να μην μπορουν να καταλαβουν τι εχω ερχεται και γυναικολογος και μου κανουν β χοριακη απου δειχνει εγκυμοσυνη!!!!!!!!ΕΞΩΜΗΤΡΙΟ.ΔΗΛ. ημουν εγκυος σε δυο,ενα μεσα στην μητρα και ενα εξω αυτο λοιπον συμβαινει 1/ 500000 δεν μπορει να πιασει ο υπερυχος το εξωμητριο αν ειναι κατω απο της 8 εβδομαδες και εκεινο με πολυ τυχη αν το δεν ο γιατρος.αποτελεσμα λοιπον ηταν να σπασει το εξωμητριο και μεσα σε 15 λεπτα να παθω εσωτερικη αιμοραγια τοσο μα τοσο μεγαλη που το αιμα καλυψε σχεδον το μισο μου σωμα μπηκα αμεσα χειρουργειο με 5-6 πιεση φανταστειται οτι μου βγαλανε 800ml αιμα απο την κοιλια το στομαχι την σπληνα αν σκεφτηται πως 2 λιτρα ειανι ολο το αιμα μας και φυσικα αφαιρεσαν και την μια σαλπιγγα που ειχε καταστραφει εντελως. Εζησα απο θαυμα απο καθαρη τυχεη αν ο αντρας μου ηταν ηδη στην δουλεια ή αν ειχε φυγει θα πεθαινα!!!!!!!! και το μωρο μου?????δεν μπορω να φανταστω τι θα εκανε το παιδι μου.γραφω και σοκαρομαι μονο στην ιδεα.δεν μπορουσα να ειδοποιησω κανεναν, δεν εχω και κανεναν να ειδοποιησω βεβαια!ΠΡΟΣΟΧΗ ΚΟΡΙΤΣΙΑ να τα ψαχνεται ολα και να ρωτατε τα παντα στον γυναικολογο σας .ρωτησα 2 γιατρους μετα το συμβαν και οι 2 ειπαν το ιδιο ατι εγινε η εκτρωση πολυ νωρις αν γινοταν αργοτερα ισως το εβλεπαν και το εξωμητριο.εγω παλι ηθελα να το κανω νωρις για συναισθηματικους λογους κυριως πριν ακομα εχει χτυπους η καρδουλα του.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΤΟΝ ΘΕΟ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΖΩΝΤΑΝΗ ΠΛΕΟΝ ΚΑΙ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΞΑΝΑΧΑΙΡΟΜΑΙ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


:shock::shock::shock::shock::shock: τι να πώ ρε κοπέλα μου, περαστικά σου εύχομαι και μην σκέφτεσαι κάν τι θα είχε γίνει αν έλειπε ο άντρα σου.ήταν εκεί και αυτό έχει σημασία:roll::roll:

Ευγενία10/08/2007 Χριστιάννα 11/06/2011

Link to comment
Share on other sites

:shock: :shock: :shock: :shock: :shock: Περαστικά!!!!

Να σου πω κάτι πολύ ωμά...

δεν είχε έρθει ακόμα "η ώρα" σου γιαυτό και ο Θεός σου είχε στείλει εκεί τον άντρα σου!

 

Προσπέρασέ το! Ό,τι έγινε- έγινε!

Κοίτα την κορούλα σου και ξεχασέτα όλα!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ikas μου περαστικα. Πραγματικα δεν ειχε ερθει η ωρα σου ακομα. Το ιδιο ακριβως επαθε και μια φιλη μου, εμεινε εγκυος με ενα εξωμητριο και ενα ενδομητριο. Η μονη διαφορα ειναι οτι εκεινη δεν διεκοψε την κυηση και στις 10 εβδομαδες επαθε ρηξη, ανημερα τα χριστουγεννα και μπήκε στο νοσοκομειο αρων αρων στην ιδια κατασταση με σενα. Εντωμεταξυ ηταν στο Αιγιο λογω γιορτων και ευτυχως που εφημερευε το νοσοκομειο της περιοχης. Εχει και αυτη ενα παιδακι 4 χρονων και αυτο που ειπε, αν και προσπαθουσε πολυ καιρο για 2ο, ειναι οτι δεν την ενδιεφερε το μωρο που εχασε αλλα οτι θα αφηνε το παιδακι της ορφανο. Εκανε γυρω στις 5-6 εβδομαδες να συνελθει πληρως.

CYaip2.png
Link to comment
Share on other sites

απ οσο ξερω, οι γιατροι προχωρανε σε διακοπη κυησης απο συγκεκριμενη εβδομαδα και μετα, αν δεν κανω λαθος απο την 8η και μετα..

 

μηπως ηταν επιπολαιοτητα του γιατρου σου να σου κανει αποξεση τοσο νωρις? σε ποια εβδομαδα εκανες την επεμβαση?

 

περαστικα, καλη αναρρωση... !!!!!!

Link to comment
Share on other sites

καλά ikas ανατρίχιασα!!! Πάγωσα μόλις το διαβασα!!!!

Εγώ είμαι η αντίθετη περίπτωση. Επειδή ανεβαιναν οι χοριακές και δεν υπήρχε κάτι στη μήτρα(το είχα αποβάλει με αίμα αλλά οι χοριακές ανέβαιναν) Με φόβησαν για εξωμήτριο το οποίο κάποιοι το έβλεπαν κιόλας και έκανα ολόκληρη λαπαροσκόπηση τσάμπα για να μου που στο τέλος ότι δεν ήταν!!!!

Περαστικά σου εύχομαι... Να είσαι καλά!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ευχαριστω πολυ για τις ευχες σας κοριτσια.πιστευω πως η δικη μου περιπτωση και για αυτον τον λογω την ανακοινωσα ειναι ενα παραδειγμα προς ολες μας να ψαχνομαστε λιγο παραπανω απο οσο πρεπει καμια φορα για να ειμαστε καλυμμενες σε οποιο ενδεχωμενο υπαρχει.ευχαριστω για τα λογια συμπαραστασης σας.ο γιατρος δεν ξερω αν εχει ευθυνη για την εκτρωση.εγω επεμενα να γινει να τελειωνω για μπορω να περασω τις γιορτες μαζι με την οικογενεια μου χωρις αγχος.πραγματι μετα την 8η εβδομαδα γινεται μια εκτρωση εγω ημουν δεν ημουν στην 4η.ηταν πραγματι πολυ νωρις.αλλα που να φανταστω το ενδεχομενο και του εξωμητριου εδ οι γιατροι και δεν μπορουν να φανταστουν το συγκεκριμενο συμβαν.απλα προχωραω πια αν και ψυχολογικα ειναι δυσκολο να το αποδεχτω δεν μπορω να κανω αλλιως βλεπω το παιδακι μου να παιζει και σκεφτομαι πως ισως να μην το ξαναεβλεπα να μην το χαιρομουνα να μην χαιροταν και η κορη μου την αγκαλια της μαμας και ολα αυτα που τα σκεφτεσαι και το μυαλο τρελλενεται στις σκεψεις.ενα ειναι σιγουρο πως τελικα οταν φτανεις τοσο κοντα στον θανατο οταν κυνδινευεις πραγματικα σταματας να θεωρεις καποια πραγματα δεδομενα και ισως αυτο σε κανει καλυτερο ανθρωπο και με τους γυρους σου και με τον εαυτο σου.και ναι τελικα η ευτυχια ειναι στιγμες που πρεπει να τις ζουμε πολυ δυνατα!

Link to comment
Share on other sites

ikas κατ' αρχήν περαστικά...

έχω μια ερώτηση... όταν έκανες τον υπερηχο, είδατε τουλάχιστον σάκο? Ή μόνο την πάχυνση του ενδομητρίου? Γιατί αν όντως πήγες πολύ νωρίς (4η εβδομάδα) δε θα φαίνονταν και πολλά... Θέλω να πω, πράγματι υπήρχε έμβρυο στη μήτρα ή μήπως ο γιατρός σου πήγε να δικαιολογήσει τα αδικαιολόγητα?

EXXQp3.pngAIzKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!!!Η δικη μου ιστορια εχει ως εξης

Στις 2/12/2006 και μετα απο μια καλη εγκυμοσυνη 36 εβδομαδων ερχεται στον κοσμο ο μικρος μου αγγελος!!!Τον Νοεμβριο του 2008 και εχοντας δυο αρνητικα test κυησεως μαζι με 5 ημερες καφε υγρα αντι για κανονικη περιοδο ανακαλυπτω τελικα μεσω χοριακης η οποια σχετικα διπλασιαζοταν(εφτασε μεχρι και 9.000μον) oτι εχω εξωμητρια κυηση στο μεσο της αριστερης σαλπιγγας με εμβρυο που μεγαλωνε φυσιολογικα(ακουσαμε καρδουλα).Τελικα αφαιρεθηκε λαπαροσκοπικα το κυημα και η αριστερη σαλπιγγα(εμεινε 1 εκατοστο).Τον Φεβρουαριο του 2009 κανω σαλπιγγογραφια η οποια δειχνει την δεξια σαλπιγγα βατη και τον Μαρτιο μετα απο υπερηχο ο οποιος εδειξε ωορρηξια αριστερα (απο την μερια που δεν ειχα σαλπιγγα)εχω το οκ απο τον γιατρο μου να ξεκινησω προσπαθειες.Τον Μαϊο μπαινω επειγοντως χειρουργειο λογω ρηξης εξωμητριας κυησης αριστερα!!!!Εμεινα εγκυος απο την μερια που δεν ειχα σαλπιγγα και στο διαστημα που μεσολαβησε απο τον τελευταιο υπερηχο τον Μαρτιο ειχα κανονικα περιοδο και αρνητικο τεστ κυησεως!!!!!Μπηκα χειρουργειο με χοριακη 15000 και αιμορραγια μεχρι τους πνευμονες!!!κανενας απο τους γιατρους δεν μπορει να μου εξηγησει πως εγινε αυτο!!και ευτυχως για μενα που ειμαι νοσηλευτρια σε δημοσιο νοσοκομειο και την ωρα που επαθα την ρηξη ημουν στην δουλεια.Αν ημουν σπιτι με το μωρο θα κινδυνευε σοβαρα η ζωη μου.Δυστηχως συμβαινουν και αυτα.Τα ποσοστα της περιπτωσης μου(δευτερη εξωμητρια κυηση εκει που δεν υπαρχει σαλπιγγα) ειναι 1/1.500.000.Ευτυχως ΖΩ!!!Φιλικα,

Ελπιδα

Link to comment
Share on other sites

Τι λες ρε παιδακι μου? Ευχομαι να ηταν η τελευταια περιπετεια με την υγιεα σου. Πω πω, σοκαριστηκα περισσότερο τωρα, την περιπτωση της ΙΚΑς, επειδή την περασαμε με τη φιλη μου, ειχα μια ιδεα, αλλα αυτο... Και μη χειροτερα

CYaip2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοίτα τι μπορεί να συμβεί!:shock::shock::shock::shock: τι να πώ βρε κορίτσια; νομίζω όμως και εγώ ότι στην περίπτωση της ikas μεγαλύτερο μερίδιο ευθύνης φέρει ο γιατρός. Περαστικά εύχομαι.

Link to comment
Share on other sites

:shock: :shock: :shock: :shock: :shock: Περαστικά!!!!

Να σου πω κάτι πολύ ωμά...

δεν είχε έρθει ακόμα "η ώρα" σου γιαυτό και ο Θεός σου είχε στείλει εκεί τον άντρα σου!

 

Προσπέρασέ το! Ό,τι έγινε- έγινε!

Κοίτα την κορούλα σου και ξεχασέτα όλα!!

 

 

:!::!::!::!::!::!::!::!::!::!:

Τι ωραιο να εισαι μανουλα!!!

Link to comment
Share on other sites

Καταρχάς περαστικά και στις δύο σας. Και μην ξεχνάτε η ζωή είναι μπροστά. Οφείλω να πω ότι σοκάρομαι γιατί είναι η τρίτη φορά που ακούω την ίδια ακριβώς περίπτωση και ανησυχώ.Τι γίνεται με αυτές τις εξωμήτριες κυήσεις. Πολλά περιστατικά τελευταία. Σθνέβαιναν και παλαιότερα και δεν ταμαθαίναμε άραγε απλά κατέληγαν άσχημα? Ή είναι φαινόμενο της εποχής μας και αν ναι που μπορεί να αφείλεται? Αν υπάρχει κάποιος ειδικός να μας διαφωτίσει. Είμαι κι εγώ μαμά και σίγουρα θα κάνω κι άλλο παιδάκι, αλλά εκτός από τις δύο φίλες του forum ξέρω και άλλες δύο περιπτώσεις πανομοιότυπες και αναρωτιέμαι γιατί ανησυχώ λίγο. Ευχαριστώ. Και κορίτσια και πάλι δύναμη και κουράγιο.

an1cCw--SeR1210MTE5ZGx6fDI1ODQ5MDgwZGF8T3VyIGFuZ2VsIGlz.gif
Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια περαστικα και στις δυο σας !!! Λυπαμαι πολυ που σας συνεβη κατι τετοιο, πραγματικα συγκλονιστηκα γιατι δεν ειχε τυχει να ακουσω κατι παρομοιο. Ησασταν τυχερες μεσα στην ατυχια σας. Ειμαι σιγουρη οτι θα βγειτε δυνατοτερες, μετα απο αυτην την εμπειρια σας. Να χαιροσαστε τα παιδακια σας.

Link to comment
Share on other sites

Ikas πέρασες μεγάλη περιπέτεια αλλά ευτυχώς που όλα πήγαν καλά.

Και οι δυο περιπτώσεις είναι πράγματι σπάνιες αλλά ευτυχώς είχαν αίσιο τέλος.

Να χαίρεστε τα παιδάκια σας.

Αλήθεια από πότε μπορούμε να καταλάβουμε αν μια κύηση είναι ενδομήτρια ή εξωμήτρια;

Δημήτρης 25/01/07

Εβελίνα 12/04/08

Χριστίνα 04/10/10

Link to comment
Share on other sites

.

Αλήθεια από πότε μπορούμε να καταλάβουμε αν μια κύηση είναι ενδομήτρια ή εξωμήτρια;

 

Πηγαίνοντας στον γυναικολόγο μόλις διαπιστώσουμε την εγκυμοσύνη. Στην πρώτη επίσκεψη βλέπει αν η κύηση είναι ενδομήτρια ή όχι

Είμαι πλέον μια πολύτεκνη μαμά!!!!

I have been blessed with five angels!

qwlrp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Μη στενοχωριέσαι. Μπράβο που μας το αναφέρεις, διότι είναι πολύ χρήσιμο για μας. Κατά τα άλλα, θα σε συμβουλέψω όπως όλοι οι υπόλοιποι κουράγιο και πήγαινε να ανάψεις κανένα κεράκι στην Εκκλησία.

Φιλιά από μένα.

Σε ευχαριστώ που μου δίνεις κουράγιο.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...