Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εγχειρηση για ωοθηκικη κυστη εχει κανει καμια?


salvia:)

Recommended Posts

γεια σας κοριτσια..

πριν λιγους μηνες ειπαμε με τον αντρα μου να αρχισουμε προσπαθειες για μωρακι και στους αρχικους ελεγχους που καναμε ανακαλυψαμε οτι εχω μια κυστη στην ωοθηκη οποια κατα τον γιατρο μου πρεπει να αφαιρεθει πριν εχουμε εγκυμοσυνη.

 

μου προτεινε καταρχην αντισυλληπτικα για ενα εξαμηνο τουλαχιστον να δουμε αν απορροφηθει απο μονη της και σε δευτερη φαση λαπαροσκοπικη επεμβαση αφαιρεσης.

 

οι 6 μηνες περασαν και η κυστη δεν εχει φυγει και μαλλον πρεπει να καταφυγουμε στην εγχειρηση.

 

φοβαμαι ομως και δεν ειμαι και σιγουρη αν ειναι τοσο σημαντικο να την αφαιρεσω.

 

εχει καποια απο σας καποια σχετικη εμπειρια? τι ειδους εγχειρηση κανατε? ποτε και που εγινε η εγχειρηση και ποιο ηταν το αποτελεσμα? πηγαν ολα καλα? υπηρξε καποια επιπλοκη?:?:

 

να αναφερω κι οτι η κυστη ειναι απλη (εχει νερο δηλαδη μεσα) και εχει μεγεθος 5 εκατοστα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


εγω!!!!!!!!!πριν απο 8 χρονια εκανα χειρουργειο για αφαιρεση κυστων....

ο γιατρος μου ηταν απαραδεκτος ομως....δευτερα με ειδε και τεταρτη με χειρουργησε.....ουτε να περιμενουμε μεχρι τον επομενο κυκλο,ουτε αντισυλληπτικα ουτε τπτ...........εκανα κανονικο χειρουργειο με τομη καισαρικης και ειχα δυσκολη αναρρωση......και το κορυφαιο,ρωτωντας αργοτερα τον επομενο γυναικολογο μου και μερικους ακομη,εμαθα οτι για κυστη 4,5εκ δεν γινεται χειρουργειο αφου πρωτα δεν ακολουθηθει αγωγη με αντισυλληπτικα για καποιο χρονικο διαστημα....

γενικως κατεληξα στο συμπερασμα οτι το χειρουργειο μου εγινε για εκπαιδευτικους λογους....πολλοι μαθητευομενοι:mad:

 

στα δικα σου:θεωρω οτι ο γιατρος σου εκανε αυτο που επρεπε για να δει μηπως φυγει η κυστη απο μονη της...........ειχα μαθει οτι πολλες φορες αναμεσα στην περιοδο μας,δημιουργουνται κυστουλες,οι οποιες ομως φευγουν με την επομενη περιοδο,η δικη σου προφανως δεν ειναι τετοια και εφοσον δεν εφυγε με τα αντισυλληπτικα,το πιο σωστο ειναι να αφαιρεθει......βεβαια δεν ξερω εαν επηρεαζει την γονιμοτητα γιατι τοτε δεν προσπαθουσα να μεινω εγκυος........ουτε ειχα ρωτησει κατι σχετικο....

 

η λαπαροσκοπικη αφαιρεση ειναι πιο ανωδυνη;)

 

ΑΛΛΑ εαν εχεις αμφιβολιες για το αν πρεπει να κανεις την αφαιρεση,γιατι δεν παιρνεις δευτερη και τριτη γνωμη?εαν δεις οτι πανω-κατω τα ιδια σου λενε,τοτε ενταξει........

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ για την απαντηση Ξενια!!! λυπαμαι πολυ που ειχες τοσο ασχημη εμπειρια! ο γιατρος αυτος ηταν απαραδεκτος!

 

εγω πηρα και δευτερη γνωμη. και οι δυο συμφωνουν οτι αν θελω δεν κανω εγχειριση αλλα αποδεχομαι τους κινδυνους που μπορει να υπαρξουν (συστροφη η διαρρηξη) αλλα διαφωνησαν ως προς το ειδος της επεμβασης! ο ενας ειπε για παρακεντηση (εισαγεται μια βελονα απο τον κολπο μεσα στην κυστη και αναρρωφαται το υγρο) και ο αλλος μιλησε για λαπαροσκοπικη αφαιρεση.

 

αυτο που εχω μαθει με τα χρονια ειναι πως οταν ενας γιατρος σου δινει την επιλογη αν θες η οχι να το κανεις σημαινει πως πραγματικα δεν ειναι κατι σπουδαιο το προβλημα που εχεις.

 

διαβαζοντας σε ενα αμερικανικο σαιτ οπου γυναικες που εκαναν αφαιρεση εγραφαν την εμπειρια τους,ολες ανεφεραν πως η κυστη τους ηταν τεραστια (χαρακτηριστικα μια εγραφε για μεγεθος μπαλας του μπασκετ!!!)

Link to comment
Share on other sites

κι εγω εχω κανει χειρουργειο για αφαιρεση κυστης.... τελικα δεν χρειαζοταν αλλα αυτο ειναι μια μεγαααλη ιστορια...

στα δικα σου τωρα.. ποσο μεγαλη ειναι η κυστη σου? ποσα εκατοστα δηλαδη? εγχειρηση γινεται συνηθως σε κυστεις μεγαλυτερες των πεντε χιλιοστων... για να κανεις συστροφη η κυστη σου πρεπει να ειναι αρκετα μεγαλη και ηδη να σε ενοχλει σημαντικα... αλλιως ειναι πολυ δυσκολο....

αν παρολα αυτα θελεις να την αφαιρεσεις η λυση της παρακεντησης θεωρω πως ειναι και η πιο ανωδυνη... να εχεις υποψη σου ομως πως συνηθως οι κυστεις ξαναδημιουργουνται... θα ελεγα να παρεις και μια τριτη γνωμη... παντως το οτι και οι δυο σου δινουν την επιλογη του να αφησεις τα πραγματα ως εχουν δειχνει οτι δεν ειναι κατι επειγον... εγω στη θεση σου δεν θα εκανα τιποτα... αλλα αυτη ειναι η προσωπικη μου γνωμη...! Καλη τυχη ο,τι κι αν αποφασισεις...

32e4p3.png

 

wdwIp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κι εγω μπηκα επειγοντως στο χειρουργειο για δυο λογους σκωληκοειδιτιδα και αφαιρεση κυστης μεγαλης στην ωοθηκη, ειχα και αιμα πονους κλπ

ημουν στα επειγοντα εφημεριας σε νοσοκομειο εξωτερικου, ηταν γενικος χειρουργος οχι γυναικολογος

πηγαν ολα καλα,,,δεν ξερω αν επρεπε να βγει,,,αλλα ο χειρουργος στα επειγοντα την εβγαλε, ετσι εκρινε

 

λαπαροσκοπικα εγινε,,,δεν μου δημιουργησε κανενα προβλημα ολο αυτο

Link to comment
Share on other sites

ειχα κυστη στην ωοθηκη για περιπου 2 χρονια.ηταν 6.5 εκ.το εψαξα οσο δεν μπορειτε να φανταστειτε,καποιος γιατρος τελοσπαντων ηθελε να με βαλει στο χειρουργειο την αλλη μερα με την αμοιβη του κανονισμενη εννοειται,ενας αλλος μου ειπε πως δεν κανει πασαλειμματα κ πως θα μου εκανε ανοιχτο χειρουργειο αλλα οχι αμεσως,ας εκανα τις διακοπουλες μου κ μετα σε κανενα μηνα :shock: κ αυτος ηθελε 2 χιλιαρικακια και της κλινικης χωρια :shock:,μετα πηγα σε δημοσιο νοσοκομειο και μου ειπαν μη τυχον σε ξεγελασει κανεις κ σε βαλει σε χειρουργειο...χειρουργουμε κοντα στα 10 εκατοστα.μετα πηγα κ σε αλλο δημοσιο νοσοκομειο κ ο γιατρος μου ειπε καλυτερα να την βγαλουμε την εχεις καιρο κ δεν θα μπορεσεις να μεινεις εγκυος.αυτος δεν ηθελε λεφτα ηταν γνωστος κ θα περιμενα την σειρα μου στα χειρουργεια.ΚΑΙ μετα πηγα στο σημερινο γιατρο μου και μου ειπε ΑΝ αποφασισεις να μεινεις εγκυος και δεν μπορεσεις ΤΟΤΕ θα την βγαλεις μεχρι τοτε θα την παρακολουθουμε να μην μεγαλωσει.και πως η μονη και καλυτερη θεραπεια ηταν η εγκυμοσυνηεπισης μου ειπε πως και να την βγαλω πολυ πιθανον να ξαναφυτρωσει!!!εγω εκατσα τα σκεφτηκα κ ειπα να την βγαλω στο ρνβ που θα μου κλειναν στο δημοσιο νοσοκομειο.σημειωτεον τα αντισυλληπτικα απαγορευονται σε μενα γιατι στο παρελθον παλι για κυστη στην ιδια ωοθηκη επαθα θρομβωση ....ετσι απλα.τελικα εμεινα αναπαντεχα εγκυος αφου εγω περιμενα το χειρουργειο και δεν προσεχαμε ιδιαιτερα με τον συζυγο που τοτε ηταν μονο σχεση.συμπερασματα δικα σας για το συστημα και τους γιατρους.επισης ο γιος μου ειναι 15 μηνων και η κυστη εφυγε στον 2ο μηνα εγκυμοσυνης και δεν ξαναρθε.

Link to comment
Share on other sites

@ zefi : η κυστη μου ειναι 5,5 μηκος 4,3 πλατος. λιγο πιο πανω απο το "επικινδυνο" μεγεθος δηλαδη. αλλα δεν με ενοχλει καθολου. μονο πολυ σπανια να με πονεσει στο σεξ.:oops:

γιατι λες πως δεν επρεπε να αφαιρεσεις τη δικια σου?

 

@ jackrussel : ευτυχως ολα πηγαν καλα στην περιπτωση σου!:-D

ομως επειδη δεν καταλαβα, και η κυστη και η σκωληκοειδης σου εμφανισαν το προβλημα η ηταν μονο η σκωληκοειδης και επι τη ευκαιρια ο γιατρος ειπε να βγαλει την κυστη?

 

@ stella : ποσο μου ανεβασε το ηθικο η ιστορια σου! να σου ζησει και το μωρακι-θεραπευτης σου!! :-D

εγω τωρα συνεχιζω τα αντισυλληπτικα μπας και μπορεσει να μειωθει το μεγεθος λιγο και μετα αν ολα πανε καλα θα προσπαθησουμε για εγκυμοσυνη.

κι εμενα ο γιατρος μου ζητα περιπου 3000ε για τη λαπαροσκοπικη και μου λεει πως αν δεν την βγαλω η ωοθηκη αυτη δεν προκειται να βγαλει ωαριο και μονο με την αλλη ωοθηκη αν μεινω εγκυος. κι οτι η κυστη μου εκφυλιζει την ωοθηκη και μπορει να μου την αχρηστεψει αν μεγαλωσει. και πως αν μεινω εγκυος μπορει να μου τυχει τοτε καμια διαρρηξη ή συστροφη και να χρειαστω χειρουργειο που θα σημαινει κινδυνο στο εμβρυο! αυτο με τρομαζει περισσοτερο απο ολα! η κυστη μου ειναι χρονια και εχει σκληρυνει ο ιστος που την περιβαλλει και ειναι δυσκολο να απορροφηθει - γι αυτο τα χαπια δεν μπορεσαν να κανουν τιποτα.

 

 

 

παρακεντηση δεν θελω να κανω γιατι δεν ενδεικνυται για νεες κοπελες γιατι κατα 100% θα ξαναδημιουργηθει αλλα η λαπαροσκοπηση (ειδα και βιντεακια πώς γινονται--απαπα τραγικο ειναι, θελετε λινκ ?:rolleyes:) ειναι πιθανο να δημιουργησουν αλλα προβληματα πχ ουλωδη ιστο στην ωοθηκη, τραυματα στην ωοθηκη η τη μητρα κλπ..

 

α, και το αλλο...οπως ειπα ο γιατρος ζητα 3000ε. σε ενα σαιτ μιας κλινικης ελεγε για την ιδια επεμβαση οι τιμες ξεκινανε απο 800ε! πολυ μεγαλη διαφορα.. κι αρχισα να αμφισβητω τους αγαθους σκοπους του γιατρου μου...:?

Link to comment
Share on other sites

να το ψαξεις γιατι η ιατρικη ειναι το μεγαλυτερο εμποριο.πατανε στην αγωνια και την εμπιστοσυνη μας και μας αρμεγουν.πανε σε δημοσιο νοσοκομειο εκει δεν θα εχουν συμφερον απο σενα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ημουν φοιτητρια εξωτερικο για μερες ενοιωθα χαλια,πονοι στην κοιλια στομαχι αλλα ειχα και αιμα, εκτος περιοδου γονιμων ημερων κλπ,,,αρκετο,,χρωμα περιεργο,,ουτε κοκκινο ουτε ροζ ουτε καφε,,,ενα περιεργο πορτοκαλι

 

παω νοσοκομειο πηραν αιμα κλπ υπερηχο δεν θυμαμαι κιολας και μπαινω για σκωληκοειδιτιδα λαπαροσκοπικα

ετσι ειδαν την κυστη στην ωοθηκη,ηταν λεει μεγαλη εβγαλαν κι αυτη

 

τι να πω! αυτο εζησα αυτο λεω, επρπεπε δεν επρεπε:?:,,κουσουρι δεν μου εμεινε

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
γεια σας κοριτσια..

πριν λιγους μηνες ειπαμε με τον αντρα μου να αρχισουμε προσπαθειες για μωρακι και στους αρχικους ελεγχους που καναμε ανακαλυψαμε οτι εχω μια κυστη στην ωοθηκη οποια κατα τον γιατρο μου πρεπει να αφαιρεθει πριν εχουμε εγκυμοσυνη.

 

μου προτεινε καταρχην αντισυλληπτικα για ενα εξαμηνο τουλαχιστον να δουμε αν απορροφηθει απο μονη της και σε δευτερη φαση λαπαροσκοπικη επεμβαση αφαιρεσης.

 

οι 6 μηνες περασαν και η κυστη δεν εχει φυγει και μαλλον πρεπει να καταφυγουμε στην εγχειρηση.

 

φοβαμαι ομως και δεν ειμαι και σιγουρη αν ειναι τοσο σημαντικο να την αφαιρεσω.

 

εχει καποια απο σας καποια σχετικη εμπειρια? τι ειδους εγχειρηση κανατε? ποτε και που εγινε η εγχειρηση και ποιο ηταν το αποτελεσμα? πηγαν ολα καλα? υπηρξε καποια επιπλοκη?:?:

 

να αναφερω κι οτι η κυστη ειναι απλη (εχει νερο δηλαδη μεσα) και εχει μεγεθος 5 εκατοστα.

Καλησπέρα,ειχα και εγω κυστη στην ωοθηκη που δεν εφευγε με την χρηση των αντισυλληπτικων οποτε προχωρησα σε λαπαροσκοπηση, και τον επομενο μηνα, εμεινα καπακι εγκυος!!!!Οποτε μην το σκεφτεσαι,προχωρα..........

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έκανα αφαίρεση κυστης τον Ιούνιο. Ήταν 6 εκατοστα. Περίμενα 2 κύκλους μήπως εξαφανιστεί και μετά εγχειρήστηκα ρομποτικά. Είναι πιό ακριβές απ΄την λαπαροσκόπηση και οι τομές μικροτερες. Η γιατρός μου δεν το διαπραγματεύτηκε καν. Ήταν απόλυτη στο ότι πρέπει να αφαιρεθεί. Είχε φοβηθεί και για κακοήθεια λόγω της όψης της. Τρίτη μπήκα, Τετάρτη βγήκα. Εαν ο γιατρός σου σου λέει να το κάνεις και τον εμπιστεύεσαι, μην το αφήνεις

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
ειχα κυστη στην ωοθηκη για περιπου 2 χρονια.ηταν 6.5 εκ.το εψαξα οσο δεν μπορειτε να φανταστειτε,καποιος γιατρος τελοσπαντων ηθελε να με βαλει στο χειρουργειο την αλλη μερα με την αμοιβη του κανονισμενη εννοειται,ενας αλλος μου ειπε πως δεν κανει πασαλειμματα κ πως θα μου εκανε ανοιχτο χειρουργειο αλλα οχι αμεσως,ας εκανα τις διακοπουλες μου κ μετα σε κανενα μηνα :shock: κ αυτος ηθελε 2 χιλιαρικακια και της κλινικης χωρια :shock:,μετα πηγα σε δημοσιο νοσοκομειο και μου ειπαν μη τυχον σε ξεγελασει κανεις κ σε βαλει σε χειρουργειο...χειρουργουμε κοντα στα 10 εκατοστα.μετα πηγα κ σε αλλο δημοσιο νοσοκομειο κ ο γιατρος μου ειπε καλυτερα να την βγαλουμε την εχεις καιρο κ δεν θα μπορεσεις να μεινεις εγκυος.αυτος δεν ηθελε λεφτα ηταν γνωστος κ θα περιμενα την σειρα μου στα χειρουργεια.ΚΑΙ μετα πηγα στο σημερινο γιατρο μου και μου ειπε ΑΝ αποφασισεις να μεινεις εγκυος και δεν μπορεσεις ΤΟΤΕ θα την βγαλεις μεχρι τοτε θα την παρακολουθουμε να μην μεγαλωσει.και πως η μονη και καλυτερη θεραπεια ηταν η εγκυμοσυνηεπισης μου ειπε πως και να την βγαλω πολυ πιθανον να ξαναφυτρωσει!!!εγω εκατσα τα σκεφτηκα κ ειπα να την βγαλω στο ρνβ που θα μου κλειναν στο δημοσιο νοσοκομειο.σημειωτεον τα αντισυλληπτικα απαγορευονται σε μενα γιατι στο παρελθον παλι για κυστη στην ιδια ωοθηκη επαθα θρομβωση ....ετσι απλα.τελικα εμεινα αναπαντεχα εγκυος αφου εγω περιμενα το χειρουργειο και δεν προσεχαμε ιδιαιτερα με τον συζυγο που τοτε ηταν μονο σχεση.συμπερασματα δικα σας για το συστημα και τους γιατρους.επισης ο γιος μου ειναι 15 μηνων και η κυστη εφυγε στον 2ο μηνα εγκυμοσυνης και δεν ξαναρθε.

ax na kseres poso tharos moy edoses...eixa mia kysth edo kai ena xrono peripoy htan 4 ekatosta..tora emeina egyos kai h kysth megalose kai egine 6.5 ekatosta...o giatros moy thelei na me xosei sto xeiroyrgeio kala stekei ayto poy moy leei? den eimai oyte 5 evdomadon akoma....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Κορίτσια γεια σας!!πριν 6 μήνες είχα μια κυστη 6 εκατοςτα στην δεξιά σαλπιγγα,έκανα λαπαροσκοπηση,δεν κατάλαβα τιποτα ολα καλα!!αρχισα αντισύλλιπτικα γιατι δεν εχω σταθερό κύκλο!!πριν λίγες ημέρες ένιωσα μερικά πονακια κ πήγα για υπέρηχο κ μου βρίσκουν παλι στην δεξιά σαλπιγγα παλι κυστη 6.3 εκατοστά!υπαρχει καμία κοπέλα που να της εχει συμβεί το ίδιο;θεωρώ πολυ μικρό το διάστημα να ξανά βγει,αν μπορεί κάποια να με βοηθήσει ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΚΑΙ μετα πηγα στο σημερινο γιατρο μου και μου ειπε ΑΝ αποφασισεις να μεινεις εγκυος και δεν μπορεσεις ΤΟΤΕ θα την βγαλεις μεχρι τοτε θα την παρακολουθουμε να μην μεγαλωσει.και πως η μονη και καλυτερη θεραπεια ηταν η εγκυμοσυνηεπισης μου ειπε πως και να την βγαλω πολυ πιθανον να ξαναφυτρωσει!!!

 

 

 

Ετσι ακριβώς είναι. Η δική μου κύστη ήταν 7,5 εκ. (μικρή μπάλα ποδοσφαίρου την είχε χαρακτηρίσει ο γιατρός) και όμως ήταν πολύ ψύχραιμος και εναντίον της επέμβασης παρ'όλο που εγώ τον πίεζα γιατί ήθελα να ξεμπερδεύω. Πήρα αντισυλληπτικά, η κύστη μου μειώθηκε, έμεινα έγκυος με την πρώτη προσπάθεια αμέσως μόλις τα έκοψα και μετά την γέννα η κύστη εξαφανίστηκε.

Δικό μου συμπερασμα, οι περισσότεροι γιατροί σκέφτονται την τσέπη τους. Πάρτε δεύτερη, τρίτη και τέταρτη γνώμη.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...