Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Καθαρισμός και φύλαξη χαλιών-τιμές


Elinaki

Recommended Posts

Είπα να ανοίξω αυτό το θέμα μια και σε λίγο καιρό πρέπει να δούμε τι θα κάνουμε με τα χαλιά. Τις προηγούμενες χρονιές τα έδινα για καθαρισμό και φύλαξη και μου στοίχιζε ο κούκος αηδόνι. Πέρισυ έδωσα το ένα (για 5m2 χαλί μηχανής μου πήρε 78Ε με ΦΠΑ:shock:) και τα άλλα δύο τα έπλυνα με Karpex στην ταράτσα. Κοψομεσιάστηκα και το αποτέλεσμα δεν ήταν και σπουδαίο, δηλαδή δε βγήκαν όλοι οι λεκέδες. Φέτος είπα να τα δώσω και τα 3 μόνο για καθάρισμα και ψάχνω τις τιμές. Εχω βρει από 4 έως 4,50Ε το τετραγωνικό χωρίς ΦΠΑ, μόνο καθάρισμα. Είναι λίγα, είναι πολλά δεν ξέρω :confused::confused::confused:

Αγόρια μου είστε οι λατρείες μας!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


περσι εμεις τα δωσαμε πρωτη φορα εξω μονο καθαρισμα με 3,80ε το m2 και τα φερνουνε μετα απο 1 μηνα σπιτι....δεν νομιζω οτι επιτρεπεται να δημοσιευσω ονομα..... δωσαμε 2 χαλια μηχανης 3m και το κοστος 58,50ε.....το εψαξα αλλα δεν βρηκα πιο φτηνα...

Link to comment
Share on other sites

και εγώ βρήκα τελικά μια πολύ οικονομική εταιρία που μαζί με φύλαξη και πλύσιμο θα μου πάρει κάτω απο 100 ευρώ....για δύο χαλιά μεγάλα και 1 παιδικό μεγάλο

Link to comment
Share on other sites

περσι εμεις τα δωσαμε πρωτη φορα εξω μονο καθαρισμα με 3,80ε το m2 και τα φερνουνε μετα απο 1 μηνα σπιτι....δεν νομιζω οτι επιτρεπεται να δημοσιευσω ονομα..... δωσαμε 2 χαλια μηχανης 3m και το κοστος 58,50ε.....το εψαξα αλλα δεν βρηκα πιο φτηνα...

 

Φυσικά και επιτρέπεται εφόσον δεν κάνεις εσκεμμένα διαφήμιση.

Για λέγε...

 

εγώ βρήκα αυτό

 

http://www.tsoonami.gr/deal/2e-gia-agora-koyponioy-poy-sas-dinei-ekptwsi-45pc-gia-paralabi--katharismo-kai-fylaksi-olwn-twn-typw/978?utm_source=tsoonami_GR&utm_campaign=dd67e55034-GR_%CE%91%CE%A4%CE%97_2012_04_27_ALL_DEALS&utm_medium=email

 

τι λέτε?

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

περσι εμεις τα δωσαμε πρωτη φορα εξω μονο καθαρισμα με 3,80ε το m2 και τα φερνουνε μετα απο 1 μηνα σπιτι....δεν νομιζω οτι επιτρεπεται να δημοσιευσω ονομα..... δωσαμε 2 χαλια μηχανης 3m και το κοστος 58,50ε.....το εψαξα αλλα δεν βρηκα πιο φτηνα...

 

Θωμαή, στείλε με μνμ τα στοιχεία σε παρακαλώ.

Ευχαριστώ πολύ :)

Αγόρια μου είστε οι λατρείες μας!

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που πρέπει να κοιτάτε δεν είναι μόνο η τιμή, αν και η τιμή είναι και συνάρτηση ποιότητας εργασίας, εξευτελιστική τιμή και καλό αποτέλεσμα δύσκολο σε αυτό το πολυδάπανο επάγγελμα. Πρέπει να εξετάζουμε και το ποιός μπαίνει στο σπίτι μας να πάρει τα χαλιά, να είναι άνθρωπος εμπιστοσύνης, τίμιος, που θα κάνει σωστά τη δουλειά του χωρίς να μας κοροιδέψει. Τώρα αν όλα αυτά που γράφω δεν αξίζουν να δώσει κανείς 15 ευρώ παραπάνω στο γενικό σύνολο, είναι θέμα επιλογής. Τα χαλιά σας κοστίζουν μια περιουσία, μη ρισκάρετε να τα δίνετε σε προσφορές που δεν ξέρετε τί δουλειά θα σας κάνουν και αν θα σας τα πλύνουν και σας τα προσέξουν, αλλά και σε τί κατάσταση θα σας τα επιστρέψουν.

Link to comment
Share on other sites

Καθαρή μπορεί να βγει και μια κουβέρτα αν την πλύνουμε στο σπίτι μας με τους 2 εξής τρόπους:

1) να τη βάλουμε στο πλυντήριό μας, που θα κάψει ρεύμα και με το καλό ποιοτικώς απορρυπαντικό μας. Θα βγει καθαρή και οπτικά και ουσιαστικά.

2) να τη βάλουμε στο μπαλκόνι μας με λάστιχο, χωρίς να ξοδέψουμε σε ρεύμα και με φτηνό απορρυπαντικό. Θα βγει καθαρή οπτικά, όχι ουσιαστικά.

 

Κάπως έτσι συμβαίνει και με τα ταπητοκαθαριστήρια και όχι μόνο. Εγώ είμαι καθηγήτρια ιταλικών και παίρνω την ώρα για ιδιαίτερο ένα συγκεκριμένο ποσό, χαμηλό, αλλά τόσο ώστε να καλύπτω τα έξοδά μου και να έχω και κάποιο ποσό για να ζήσω. Αν ρίξω την τιμή κάτω από το κόστος, τότε πρέπει να ρίξω και την ποιότητα και τα έξοδα ανά μάθημα (φωτοτυπίες κλπ) και να αλλάξω και τρόπο μεταφοράς μου στα μαθήματα.

Link to comment
Share on other sites

Παλιά έδωσα το χαλί μου σε ενα φυλλάδιο με προσφορές και μου το έφεραν ακριβως όπως το είχα δώσει, μύριζε χάλια! Πέρυσι το έδωσα στο 5asec και μου το έφεραν μια χαρά, πρέπει να πλήρωσα γύρω στα 42 ευρώ για χειροποιητο μεγάλης διάστασης χαλί και νομίζω ήταν με βιολογικό καθαρισμό. Οπότε και για φέτος σε αυτούς με βλέπω...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Eφω τα δινω στον Ανταρα με 7,5 το τετραγωνικο με φυλαξη.Ειναι λιγο πιο ακριβος αλλα κανει πολυυυυ καλη δουλεια.ΑΑΑ!!!!!!!

Ασε που τα χαλια μου ειναι υφαντα και χειροποιητα και δεν ρισκαρω πια να τα δωσω αλλου...

A14gp2.png

XEMvp2.png

Link to comment
Share on other sites

Eφω τα δινω στον Ανταρα με 7,5 το τετραγωνικο με φυλαξη.Ειναι λιγο πιο ακριβος αλλα κανει πολυυυυ καλη δουλεια.ΑΑΑ!!!!!!!

Ασε που τα χαλια μου ειναι υφαντα και χειροποιητα και δεν ρισκαρω πια να τα δωσω αλλου...

Συμφωνώ στον τρόπο επιλογής σου

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν μπορούν να πληρώνουν όλοι μια περιουσία για τα χαλιά, καταλήγοντας έτσι να τα πληρώσουν στη διπλή τιμή από όσο τα αγόρασαν με τα χρόνια, υπάρχουν και οι επαγγελματίες που κάνουν καλή δουλειά σε καλή τιμή. Εγώ πέρισυ (και θα τα δώσω και φέτος) τα έδωσα εδώ για καθαρισμό και φύλαξη και έμεινα ΠΟΛΥ ευχαριστημένη. Άριστοι επαγγελματίες και άριστη η δουλειά τους. (και είναι οι φθηνότεροι που υπάρχουν, από όσο κοίταξα στο internet).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ ψάχνω μόνο για φύλαξη. Τα χαλιά μας είναι καινούργια και δεν έχουμε ούτε λεκέδες ούτε πολλά πολλά, οπότε δεν θέλω πλύσιμο. Γνωρίζετε πόσο πάει για φύλαξη μόνο, ή δεν τα παίρνουν μόνο για αυτό???

Link to comment
Share on other sites

Εμείς παίρνουμε 3 ευρώ το τετραγωνικό +φπα μόνο φύλαξη που ισχύει μέχρι 20Δεκέμβρη του τρέχοντος έτους. Αν ενδιαφέρεσαι στείλε μου μήνυμα!

και ποσο περνετε για καθαρισμο χωρις φυλαξη?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! 'Εχω ένα πρόβλημα με τα χαλιά μου. Τα είχα στο πατάρι όλα πλυμμένα καθαρά, τυλιγμένα, 7-8 χαλιά, 3 μεγάλα σαλονιού, 1 μεγάλο παιδικό κ κάποιοι διαδρόμοι. Πέρασε νερό απ'το φωταγωγό κ βράχηκαν χωρίς να το καταλάβω κ μούχλιασε σε όλα η κάτω πλευρά. Τα έπλυνα με ξύδι, με βόρακα, με φάρμακο για πλύσιμο στο χέρι, τα είχα 1 βδομάδα απλωμένα στον ήλιο αλλά τίποτα, η μαυρίλα δεν έφυγε. Υποτίθεται με ολ'αυτά που έκανα ο μύκητας σκοτώθηκε αλλά δε μπορώ να τα απλώσω ξέροντας οτι απο κάτω είναι μαύρα, είμαι αλλεργική κ έχω μικρά παιδιά, υπάρχει περίπτωση να καθαρίσουν σε καθαριστήριο;;; Ρώτησα σε 1 αλλά είπε όχι, είμαι επαρχία κ δεν έχουμε πολλούς...:cry::cry::cry:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα! 'Εχω ένα πρόβλημα με τα χαλιά μου. Τα είχα στο πατάρι όλα πλυμμένα καθαρά, τυλιγμένα, 7-8 χαλιά, 3 μεγάλα σαλονιού, 1 μεγάλο παιδικό κ κάποιοι διαδρόμοι. Πέρασε νερό απ'το φωταγωγό κ βράχηκαν χωρίς να το καταλάβω κ μούχλιασε σε όλα η κάτω πλευρά. Τα έπλυνα με ξύδι, με βόρακα, με φάρμακο για πλύσιμο στο χέρι, τα είχα 1 βδομάδα απλωμένα στον ήλιο αλλά τίποτα, η μαυρίλα δεν έφυγε. Υποτίθεται με ολ'αυτά που έκανα ο μύκητας σκοτώθηκε αλλά δε μπορώ να τα απλώσω ξέροντας οτι απο κάτω είναι μαύρα, είμαι αλλεργική κ έχω μικρά παιδιά, υπάρχει περίπτωση να καθαρίσουν σε καθαριστήριο;;; Ρώτησα σε 1 αλλά είπε όχι, είμαι επαρχία κ δεν έχουμε πολλούς...:cry::cry::cry:

 

Θα πρέπει να βρεις κάποιον με μηχάνημα-ελεγκτή υγρασίας χαλιών καθώς και με ειδικά καθαριστικά για μύκητες και ένζυμα: Μόνο με εξειδικευμένα μηχανήματα και φροντίδα θα επανέλθουν

Link to comment
Share on other sites

Θα πρέπει να βρεις κάποιον με αυτό το μηχάνημα καθώς και με ειδικά καθαριστικά για μύκητες και ένζυμα: https://www.facebook.com/photo.php?v=286107934812758&set=vb.224159694340916&type=2&theater Μόνο με εξειδικευμένα μηχανήματα και φροντίδα θα επανέλθουν

 

Καλησπέρα! 'Εχω ένα πρόβλημα με τα χαλιά μου. Τα είχα στο πατάρι όλα πλυμμένα καθαρά, τυλιγμένα, 7-8 χαλιά, 3 μεγάλα σαλονιού, 1 μεγάλο παιδικό κ κάποιοι διαδρόμοι. Πέρασε νερό απ'το φωταγωγό κ βράχηκαν χωρίς να το καταλάβω κ μούχλιασε σε όλα η κάτω πλευρά. Τα έπλυνα με ξύδι, με βόρακα, με φάρμακο για πλύσιμο στο χέρι, τα είχα 1 βδομάδα απλωμένα στον ήλιο αλλά τίποτα, η μαυρίλα δεν έφυγε. Υποτίθεται με ολ'αυτά που έκανα ο μύκητας σκοτώθηκε αλλά δε μπορώ να τα απλώσω ξέροντας οτι απο κάτω είναι μαύρα, είμαι αλλεργική κ έχω μικρά παιδιά, υπάρχει περίπτωση να καθαρίσουν σε καθαριστήριο;;; Ρώτησα σε 1 αλλά είπε όχι, είμαι επαρχία κ δεν έχουμε πολλούς...:cry::cry::cry:

 

Το πλέγμα από κάτω να ξέρεις αλλάζει πολύ εύκολα και μπαίνει καινούριο, οπότε δεν θα έχεις πρόβλημα με αυτό. Το θέμα είναι να γίνει σωστός καθαρισμός και να μην είναι μόνο καθαρά στο μάτι και όχι ουσιαστικά, γιατί έχεις όπως είπες, πρόβλημα με αλλεργίες. Ο επαγγελματικός καθαρισμός αφαιρεί ολοκληρωτικά τις μικρο-τοξίνες, όπως τα ακάρεα σκόνης και τα περιττώματά τους, τη μούχλα και άλλα βλαβερά αλλεργιογόνα από τα χαλιά, εκτός από λεκέδες. Ενας καθαρισμός χαλιών στο σπίτι μόνο επιφανειακά μπορεί να καθαρίσει κάποιους λεκέδες, ενώ η ηλεκτρική σκούπα δεν αφαιρεί επαρκώς ούτε τη σκόνη που εισχωρεί στο βάθος του χαλιού, με αποτέλεσμα όταν τα κλείσετε σε νάυλον για να τα αποθηκεύσετε να αναπτυχθούν εκατομμύρια μικροοργανισμοί στους οποίους θα παίξει και το παιδί σας τον επομενο χειμώνα.

Link to comment
Share on other sites

Το πλέγμα από κάτω να ξέρεις αλλάζει πολύ εύκολα και μπαίνει καινούριο, οπότε δεν θα έχεις πρόβλημα με αυτό. Το θέμα είναι να γίνει σωστός καθαρισμός και να μην είναι μόνο καθαρά στο μάτι και όχι ουσιαστικά, γιατί έχεις όπως είπες, πρόβλημα με αλλεργίες. Ο επαγγελματικός καθαρισμός αφαιρεί ολοκληρωτικά τις μικρο-τοξίνες, όπως τα ακάρεα σκόνης και τα περιττώματά τους, τη μούχλα και άλλα βλαβερά αλλεργιογόνα από τα χαλιά, εκτός από λεκέδες. Ενας καθαρισμός χαλιών στο σπίτι μόνο επιφανειακά μπορεί να καθαρίσει κάποιους λεκέδες, ενώ η ηλεκτρική σκούπα δεν αφαιρεί επαρκώς ούτε τη σκόνη που εισχωρεί στο βάθος του χαλιού, με αποτέλεσμα όταν τα κλείσετε σε νάυλον για να τα αποθηκεύσετε να αναπτυχθούν εκατομμύρια μικροοργανισμοί στους οποίους θα παίξει και το παιδί σας τον επομενο χειμώνα.

Ευχαριστώ, έχεις απόλυτο δίκιο...Θα δω τι μπορώ να κάνω. Οτι το πλέγμα αλλάζει δε το ήξερα, αλλά για να βρω εδώ κοντά να κάνουν τέτοια, μάλλον δύσκολο. Θα το ψάξω καλύτερα μπας κ βρω άκρη γιατί είναι κρίμα, καινούρια χαλιά, 2 φορές μόνο τα'χα στρώσει...:-(

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

καλημερα!ηθελα να ρωτησω αν ξερει κανεις τι μπορω να κανω με τα χαλια μου,γιατι θελω σιγα σιγα να τα μαζεψω...

περισι τα ειχα πλυνει στην αυλη μου...φετος ομως που ειμαι εγγυος αυτο ειναι αδυνατο...γενικα ειναι φτηνα χαλια,οχι τιποτα το σπουδαιο,και απο οτι βλεπω αν τα στειλω για καθαρισμα εξω θα μου κοστισει περισσοτερο απο οτι τα αγορασα...η αληθεια ειναι πως ειμαστε 2 ατομα στο σπιτι και ποτε δεν παταμε με τα παπουτσια μεσα στο σπιτι,και τα χαλια δεν εχουν λεκεδες αλλα δεν μπορω και να τα αποθηκευσω ετσι...οσο να'ναι εχουν σκονη!διαβασα σε ενα σαιτ πως αν ριξεις μια ελαφρια στρωση σοδας και την αφησεις κανενα μισαωρο,και μετα σκουπισεις καλα το χαλι με την ηλεκτρικη,και με καινουρια σακουλα στη σκουπα,οτι και καθαριζει και απολυμαινεται....το εχετε δοκιμασει?

αν ξερει κανεις ας απαντησει!ευχαριστω εκ των προταιρων:-P

το παιδι σου ειναι ο μονος ανθρωπος που αγαπας ενευ ορων πριν καν τον γνωρισεις..:!:

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!ηθελα να ρωτησω αν ξερει κανεις τι μπορω να κανω με τα χαλια μου,γιατι θελω σιγα σιγα να τα μαζεψω...

περισι τα ειχα πλυνει στην αυλη μου...φετος ομως που ειμαι εγγυος αυτο ειναι αδυνατο...γενικα ειναι φτηνα χαλια,οχι τιποτα το σπουδαιο,και απο οτι βλεπω αν τα στειλω για καθαρισμα εξω θα μου κοστισει περισσοτερο απο οτι τα αγορασα...η αληθεια ειναι πως ειμαστε 2 ατομα στο σπιτι και ποτε δεν παταμε με τα παπουτσια μεσα στο σπιτι,και τα χαλια δεν εχουν λεκεδες αλλα δεν μπορω και να τα αποθηκευσω ετσι...οσο να'ναι εχουν σκονη!διαβασα σε ενα σαιτ πως αν ριξεις μια ελαφρια στρωση σοδας και την αφησεις κανενα μισαωρο,και μετα σκουπισεις καλα το χαλι με την ηλεκτρικη,και με καινουρια σακουλα στη σκουπα,οτι και καθαριζει και απολυμαινεται....το εχετε δοκιμασει?

αν ξερει κανεις ας απαντησει!ευχαριστω εκ των προταιρων:-P

 

μπορεις να βρεις προσφορες που ερχονται στο σπιτι και τα καθαριζουν.γενικα το θεωρω απαραδεκτο σε μοκετες που εχω εγω να πληρωνω καθαρισμο οσο τα αγορασα!!να φανταστεις φετος δεν εστρωσα ολο το σπιτι γι αυτο το λογο.δεν εχουν ριξει καθολου τις τιμες κ για μενα ειναι υπερβολικες.ισως επειδη ειναι εποχιακο επαγγελμα κ κοιτανε να βγαλουν τα εξοδα ολης της χρονιας.

NRNSp2.pngsMstp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...