Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μετά από 5 χρόνια θέλω να μάθω το γιατί !!!


Recommended Posts

Φυσικά, κανείς δεν μπορεί να το αποκλείσει αυτό, εκ των υστέρων. Αλλά, τις πιο πολλές φορές, μοναδικός υπαίτιος είναι η λανθασμένη (ή η ανύπαρκτη) βοήθεια που λαμβάνει η μητέρα.

 

Θα ήμουν οπωσδήποτε μία από τις μητέρες που "δεν είχαν γάλα", αν από σπόντα (και ενώ είχα ξεκινήσει το ξένο) δε γνώριζα τη La Leche League, οπότε έλαβα επιτέλους τις σωστές οδηγίες, που στο μαιευτήριο είχαν περιοριστεί στο "αυτό το παιδί είναι νηστικό" (το μωρό είχε φτάσει 16 ίκτερο και είχε χάσει κάτω από 3 κιλά, ενώ είχε γεννηθεί 3,5)...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 128
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλά' date=' αυτή η εικόνα είναι επιεικώς αποκρουστική...:rolleyes:[/quote']

 

ναι...αποκρουστικο να βλεπω μια μανα να κανει με το στηθος της αυτο για το οποιο φτιαχτηκαν οι μαστοι κι οχι αποκρουστικο να πινει γαλα αγελαδας το ανθρωπακι...το διαβασα κι αυτο....η λεξη αποκρουστικο νομιζω ειναι λιγγγγγγο τραβηγμενη;;;;

H μάνα του λόχου: 2006-2008-2011-2015

 

39177juaehpmaxa.gif

Link to comment
Share on other sites

εγω παλι θα συμφωνησω με την ekavi σε αυτα που εγραψε για την αντιμετωπιση απο γιατρους νοσοκομειο κλπ...κανεις δε σαμποταρει το θηλασμο, ΟΛΟΙ σου λενε ποσα πολλα ειναι τα οφελη του...αλλα αποτην αλλη δεν καθονται 10 ωρες να σου μιλουν και γι αυτο...το πιο σωστο ειναι να το αφησουν στην κριση μας το θεμα....στο κατω κατω ο γιατρος μια προτροπη θα μας κανει...η επιλογη ειναι δικη μας...επιπλεον, η κυρια αρμοδιοτητα του γιατρου ειναι να εξεταζει την υγεια του παιδιου μας

Link to comment
Share on other sites

και φυσικα να μην εξηγησεις σε κανεναν,αυτο με το θηλασμο μου φαινεται πως εχει γινει λιγο 'μοδα' χωρις κανενα λογο!προσωπικα μπορεσα να θηλασω 40 μερες και δεν εχω κανενα προβλημα,και καθολου ναμην θηλαζα δεν καταλαβαινω γιατι τρελενονται καποιες/οι,λενε για το καλο του παιδιου και το ενα και το αλλο και η φυση και μπλα μπλα....καποτε οι γονεις μας δεν ειχαν την δυνατοτητα ουτε ευκολης γεννας ουτε ζεστου νερου ουτε ετοιμου γαλατος,τωρα εχουμε καποιες δυνατοτητες που μας βοηθανε.μαθαμε τωρα ολες βγαινουμε εξω καθομαστε για καφε και η διπλανη ταιζει το μωρο!!!!δεν μου αρεσει να το βλεπω αυτο,και ας πειτε οτι θελετε ειναι προσωπικη μου αποψη και την λεω ελευθερα!

 

Νομιζω οτι τα οφελη του θηλασμου ειναι γνωστα ...αν οχι υπαρχουν απειρες πηγες να ενημερωθεις.Τωρα αν εσενα δε σε αφορουσε το τι ειναι καλυτερο για το μωρο αλλα το τι ειναι βολικο για σενα...η αν απλα δε γουσταρες να θηλασεις δικαιωμα σου.Δεν καταλαβαινω καν γιατι γραφεις σε θεμα περι θηλασμου εφοσον ο θηλασμος ειναι κατι που δε σε αφορα...ωστοσο δικαιωμα σου κι αυτο.

 

Οσο για αυτη την καραμελα με τις καφετεριες 4 χρονια θηλασω τα παιδια μου δεν εχω βρεθει διπλα σε θηλαζουσα μαμα ουτε μια φορα.Που πατε εσεις και συνεχως βλεπετε μαμαδες να θηλαζουν και μαλιστα με το βυζι απ εξω που ενοχληστε κιολας πραγματικα απορω.

 

Για τη θεματοθετρια θα πω απλα να φησει πισω οτι εγινε...να χαιρεται το παιδακι της και να μη στεναχωριεται.Σε ενα επκμενο μωρακι μπορεις να ξαναδοκιμασεις με ηρεμια και χωρις αγχος.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βρε Μαρουσκάκι' date=' κάνω πλάκα! Έχω τοποθετηθεί πολλάκις υπέρ του ανεμπόδιστου, δημόσιου θηλασμού![/quote']

 

παω πασο τοτε γτ απο τα υπολοιπα που εγραψες κι εγω για φαν σε εκοψα...με μπερδεψες....κι εγω τις ελαχιστες φορες που ετυχε να δω μαμα να θηλαζει εξω ηταν πολυ διακριτικη κι οσο καλυμμενη γινοταν....το ιδιο κι εγω τις λιγες φορες που χρειαστηκε γτ εγω δε νιωθω ανετα να το κανω...

H μάνα του λόχου: 2006-2008-2011-2015

 

39177juaehpmaxa.gif

Link to comment
Share on other sites

Ναι, υπάρχουμε κι εμείς που δεν έχουμε πολύ γάλα, και δεν είναι στο χέρι μας φτάνουν οι τυψεις γι αυτο.. Δε θα σας κουράσω, θα σας πω μόνο ότι ήμουν απόλυτα ενημερωμένη για το θηλασμό, ξεκίνησα με πολύ μεράκι,ήμουν η μόνη που θήλαζε κάθε δυο ώρες στην κλινική ενώ οι άλλες κοιμόντουσαν, και το αποτέλεσμα να κοντέψει να πάθει αφυδάτωση το μωράκι μου γιατί ακολουθούσα κατα γράμμα τις συμβουλές να μη δώσω καθόλου ξένο. Ε μετά βέβαια έδωσα, κι από τη στιγμή που κατάφερε το καημενούλι μου να φάει από το μπουκάλι, ούτε να το πλησιάσει το στήθος.. Ημερών ήταν και όταν το έβαζα έκλαιγε και γυρνούσε το κεφάλι του από την άλλη. Η σύμβουλος δε με πίστευε μέχρι που το είδε με τα μάτια της, δεν κατάφερε ούτε η ίδια να το βάλει και μ άφησε επιτέλους ήσυχη με τα όλες μπορούν να θηλάσουν, όλα τα μωρά θέλουν το στήθος, εσύ κάτι δεν κάνεις καλά κτλ. Επίσης, όσες στο περιβάλλον μου θηλάζουν ήταν κάτι που έγινε πολύ φυσικά και αβίαστα,γιατί απλά είχαν γάλα και τα μωράκια συνεργαζόντουσαν..

 

Φυσικά αξίζει τον κόπο όλες να προσπαθήσουν να θηλάζουν, αλλά αν δε γίνει, ψυχραιμία δε χάλασε κι ο κόσμος..

Link to comment
Share on other sites

παω πασο τοτε γτ απο τα υπολοιπα που εγραψες κι εγω για φαν σε εκοψα...με μπερδεψες....κι εγω τις ελαχιστες φορες που ετυχε να δω μαμα να θηλαζει εξω ηταν πολυ διακριτικη κι οσο καλυμμενη γινοταν....το ιδιο κι εγω τις λιγες φορες που χρειαστηκε γτ εγω δε νιωθω ανετα να το κανω...

 

Μόνο φαν; Μπροστά μου, ο Παπαβεντσης μοιάζει με τσιράκι της Νutricia!!! :lol::lol:

 

Πέρα από την πλάκα, τώρα, είναι αστείο να συζητάμε για τύψεις των μαμάδων. Όλοι ξέρουμε ποιοι φταίνε για τα τραγικά ποσοστά θηλασμού (και σίγουρα δεν είναι ούτε το "βόλεμα" των μαμάδων, αλλά ούτε και οι σπάνιες καταστάσεις ανεπαρκούς παραγωγής).

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι λαθος οτι κοβοντας το συμοληρωμα επανερχεται το γαλα....και οπως ειπε και καποιο κοριτσι παραπανω δε μιλαμε για περιπτωσεις προωρων η με κοντο χαλινο η τεσπα με καποιο θεμα...επισης ακομη και παιδια με αλλεργια θηλαζουν....απλως η μαμα κοβει οτι ενοχλει το μωρο.... Και ναι στο θηλασμο δεν υπαρχουν ωραρια...μπορει να φαει δεκα λεπτα και μετα απο τρεις ωρες...μπορει να ειναι και μιαμιση ωρα στο στηθος ομως....και δεν πεινουν παντα....πονανε....νυσταζουν....στο στηθος ηρεμουν. .

 

Απλώς η μαμά κόβει ότι ενοχλεί το μωρό;;; Νομίζεις τόσο απλό είναι; Δεν θα σου εξηγήσω σε τι elimination diets έχω καταφύγει γιατί δεν είναι το θέμα μας αλλά για με δυο λόγια μέχρι και δυο βδομάδες γαλοπούλα με ρύζι έτρωγα χωρις τίποτα άλλο όλη μέρα για να καταλάβω τι τον ενοχλεί .. Δεν τολμούσα ούτε ρίγανη να βάλω!

Όσο για χαλινο αλλεργίες κλπ δεν είναι η μειώνουητα αυτό προσπαθώ να σου πω, είναι ο λόγος που μωρά δεν θέλουν το στήθος δημιουργούν ένα σωρό προβλήματα στο στήθος της μάνας και στο τέλος η παραγωγή μειώνεται.. Και κανένας δεν πήρε χαμπάρι το γιατί!

Link to comment
Share on other sites

Επίσης μερικες φορές το ότι δεν παίρνει βάρος το μωρό ή το ότι κλαίει το συνδέουμε με μειωμένη παραγωγή, ενώ μπορεί να παίζουν ρόλο και άλλοι εντελώς άσχετοι παράγοντές (αλλεργία/ δυσανεξία, ΓΟΠ, κοντός χαλινός που δεν επιτρέπει να θηλάσει, κακές θηλαστικές κινήσεις, σύγχυση θηλών, απεργία θηλασμού.) και εντελώς αντίθετοι (υπερπαραγωγή ή έντονο αντανακλαστικό καθόδου).

 

Ναι 100000%!

Και το πρόβλημα ότι πααααααααρα πολλοί γιατροί η ακόμα και συμβούλοι γαλούχιας δεν αναγνωρίζουν τα παραπονω

Μέχρι και εδώ παρά πολύ λίγες κοπέλες τα αναφέρουν

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επίσης μερικες φορές το ότι δεν παίρνει βάρος το μωρό ή το ότι κλαίει το συνδέουμε με μειωμένη παραγωγή, ενώ μπορεί να παίζουν ρόλο και άλλοι εντελώς άσχετοι παράγοντές (αλλεργία/ δυσανεξία, ΓΟΠ, κοντός χαλινός που δεν επιτρέπει να θηλάσει, κακές θηλαστικές κινήσεις, σύγχυση θηλών, απεργία θηλασμού.) και εντελώς αντίθετοι (υπερπαραγωγή ή έντονο αντανακλαστικό καθόδου).

 

Αυτές οι πέντε γραμμούλες που έγραψε η μιρικι , είναι το ζουμί της υπόθεσης.

Πώς στο καλό , βρε παιδιά , καταλαβαίνουμε (κι εμείς και οι γιατροί και το συγγενολόϊ) οτι δεν έχουμε γάλα;;;Θέλω μια απάντηση επιστημονικά τεκμηριωμένη.Πώς είμαστε σίγουροι οτι δεν είναι κάτι απο αυτά που αναφέρει η μιρικη;Και πώς είμαστε σίγουροι οτι το γάλα κάποιας δεν είναι "καλό";Το αναλύσαμε στο χημείο του κράτους;Μήπως κάποιους γιατρούς τους βολεύει αυτή η διάγνωση , επειδή βαροιύνται να ασχοληθούν με το θηλασμό ή με περαιτέρω εξετάσεις;

 

Επιπλέον το πρόγραμμα στο θηλασμό ή/ και στον ύπνο που επιβάλλει η μητέρα και η χρήση πιπίλας μπορεί να δυσκολέψουν τα πράγματα. Μερικές φορές ακόμη και το να φοράς το μωρό σου με μάρσιππο μπορεί να δημιουργήσει θέματα, καθώς μερικά μωρά ξεχνιούνται έτσι (το επισημαίνει και η Στέλλα Σταμουλάκη στο blog της) οπότε πρέπει η μαμά να το θυμάται και να προσφέρει συχνά.

 

Πάρα πολύ σημαντική παρατήρηση , οδηγεί στο συμπέρασμα οτι πρέπει να αντιλαμβανόμαστε το θηλασμο σαν γενικότερο 'τρόπο ζωής' ,κρίκο μιας αλυσίδας και όχι σαν ένα μεμονωμένο κομμάτι , που απαιτούμε ως δια μαγείας να καταφέρουμε.

 

Κάθε περιπτωση είναι εντελώς μοναδική. Μπορεί να καταφέρεις να θηλάσεις αποκλειστικά ακόμη κι αν το μωρό δεν μπήκε στο στήθος το πρώτο μισάωρο (ναι εμείς ήμασταν αυτοί, μπήκε το 4ο 24ωρο ΑΛΛΆ αντλούσα σαν την παλαβή με νοσοκομειακό θήλστρο), μπορεί και όχι. Ένα σωρό "μπορεί" παίζουν. Χρειάζεσαι κατάλληλη καθοδήγηση και υποστήριξη.

 

Συμφωνώ απολύτως.

 

Υ.Γ. Δεν έχω διαβάσει όλα τα ποστ.

Link to comment
Share on other sites

προσπαθησα να τα διαβασω ολα,προσωπικα θηλασα και με το στηθος και εβγαζα με το θηλαστρο μονο 30 και απο τα 2 για 30+λεπτα!με αποτελεσμανα του δινω και ξενο γιατι δεν χορταινε!θελω να πω το προσπαθησα τουλαχιστον ετσι πιστευω εγω,δεν μπαινω στη διαδικασια να δω αν μια μανα το προσπαθησε περισσοτερο ή λιγοτερο δεν με απασχολει αρκει αυτη να νιωθει καλα!απλα δεν μου αρεσει να καθομαι καπου γενικα και η διπλανη μου να εχει το στηθος εξω,αναρωτιεμαι γιατι δεν βγαινει αφου εχει φαει το παιδι.οσο για τους γιατρους γεννησα σε δημοσιο και δεν χρειαστηκε να μου πουνε κατι για το θηλασμο,απλα μια μαια μου ειπε καποια πραγματα.

Link to comment
Share on other sites

Ekavi' date=' δε χάνεις τίποτα να κάνεις μία καμπύλη σακχάρου και ινσουλίνης![/quote']

 

Δεν νομίζω ότι υπάρχει τέτοιο θέμα, γιατί όλες οι εξετάσεις που έκανα στις εγκυμοσύνες ήταν άψογες.

 

Ο θηλασμός είναι μια μεγάλη ταλαιπωρία κι όταν δεν έχεις την κατάλληλη ενημέρωση ή τις αντοχές το έχασες το παιχνίδι (του αποκλειστικού). Καταρχήν θηλάζεις με ξυπνητήρι. Ανα δίωρο, διομισάωρο βαριά. Απʼτην πρώτη μέρα. Πολύ θα ήθελα να μάθω αν κάποια που διατείνεται ότι δεν είχε γάλα έβαζε τόσο συχνά το μωρό στο στήθος, δε ρωτάω ειρωνικά, πραγματικά από περιέργεια, καθώς 3 γυναίκες/νέες μαμάδες που ξέρω εγώ το είχαν δώσει έξω στις μαίες όλο το βράδυ (οπότε εκ των πραγμάτων δεν θα είχε μέλλον ο θηλασμός) κι έτσι δεν έχω άλλα κοντινά μου παραδείγματα.

.

Αν και είμαι στην κατηγορία που είχε γάλα έστω για κάποιους μήνες, αλλά όχι αρκετό για να θηλάσω αποκλειστικά, στο πρώτο μωρό θήλαζα συνέχεια. Και όταν δεν θήλαζα έβγαζα ότι μπορούσα με το θήλαστρο. Ειδικά τον πρώτο μήνα δεν έκανα και τίποτα άλλο όλη μέρα από το να ασχολούμαι με τον θηλασμό. Στο μαιευτήριο μου το έφερναν συνέχεια (και τη νύχτα)

Στο δεύτερο δεν θήλαζα συνέχεια, αλλά το αποτέλεσμα ήταν το ίδιο.

 

Επίσης ξέρω γυναίκες που είναι πλήρως άσχετες και ανενημέρωτες, δεν βάζουν ούτε ξυπνητήρια, ούτε τίποτα, ούτε ακολουθούν κάποιο πρόγραμμα, παρόλαυτά θήλασαν άνετα και χωρίς κούραση (κατ΄ομολογίαν τους) μέχρι τουλαχιστον το έτος.

Link to comment
Share on other sites

Ενα μωρο που θηλαζει κανει πιο συχνα γευματα...ειδικα τους πρωτους μηνες.Λες να υπαρχει δλδ μαμα η οποια προτιμαει να καθεται να ταιζει στην καφετερια αντι να πινει το καφεδακι της? Το οτι αναγκαζεται να θηλαζει δημοσια δε σημαινει οτι εβγαλε το παιδι εξω νυστικο...ουτε γινεται να κλειστει μεσα στο σπιτι μη τυχον και χρειαστει να θηλασει εξω και παρεξηγηθει η διπλανη.Μαμαδες ειμαστε ας δειξουμε και λιγη κατανοηση...δε βλαπτει.

 

Κατα τ αλλα προσωπικα πιστευω πως μια μαμα η οποια θηλασε με μεγαλη ευκολια δε θα καταλαβει ποτε κια μαμα που αντιμετωπισε δυσκολιες οπως και μια μαμα που δυσκολευτηκε και ταλαιπωρηθηκε ποτε δε θα δεχτει το οτι ο θηλασμος ειναι το πιο ευκολο πραγμα αρκει να το κανεις σωστα.Η καθε κια ας κανει λοιπον οτι θεωρει καλυτερο για το δικο της μωρακι...οπως και οσο αντεχει κι αυτη υιατι αλλες αντοχες εχει η μια αλλες η αλλη και ας μην κρινουμε τη διπλανη μας και τις επιλογες της.

Link to comment
Share on other sites

Τα πρώτα μου δύο παιδιά, τα κοριτσάκια μου, τα θήλασα 5 και 7 μήνες με τα χίλια ζόρια, θεωρούσα τον θηλασμό ό,τι πιο δύσκολο είχα κάνει μέχρι τότε. Σταμάτησα τελικά επειδή κουράστηκα πολύ και βαρέθηκα. Θεωρούσα δε ότι είχα θηλάσει για πολύυυυ μεγάλο χρονικό διάστημα και εννοείται ήμουν και πολύ ευχαριστημένη με τον εαυτό μου. :-)

 

Τον μπέμπη μου τώρα τον θηλάζω ήδη 15 μήνες και έχω σκοπό να συνεχίσω τον θηλασμό για τουλάχιστον 2 χρόνια, θεωρώντας πλέον ότι ο θηλασμός είναι ό,τι ευκολότερο και φυσικότερο μου έχει συμβεί. Τι έκανα διαφορετικό; Απλά δεν άκουσα αυτή τη φορά τις γνώμες "ειδικών" (τάισμα κάθε 3 ώρες, τάισμα 15 λεπτά από το ένα στήθος και 15 από το άλλο" κλπ). Ακολούθησα το ένστικτό μου, έβαζα το μωρό στο στηθος ΔΙΑΡΚΩΣ τον πρώτο καιρό, τύχαινε να θηλάζω ακόμη και δύο ώρες συνεχόμενες, ακόμη και κάθε τέταρτο. Έκανα όλες τις δουλειές στο σπίτι, τα διαβάσματα των παιδιών κλπ. έχοντας το μωρό στο μάρσιπο και θηλάζοντάς το συνεχώς. Εννοείται ότι θήλαζα - και εξακολουθώ να θηλάζω - και εκτός σπιτιού, οπουδήποτε. Οι πρώτοι 2 μήνες δεν ήταν εύκολοι, το αποτέλεσμα όμως με δικαίωσε, πραγματικά αυτή τη φορά ο θηλασμός ήρθε σαν κάτι τόσο φυσικό και απλό που ακόμη κι εγώ που είχα εμπειρία από τα δύο προηγούμενα μωρά μου εντυπωσιάστηκα!

 

Κάθε περίπτωση λοιπόν είναι διαφορετική, ακόμη και για την ίδια μαμά. Σαν γενικό συμπέρασμα πάντως πιστεύω ότι για να πετύχει η συνταγή του θηλασμού παίζουν ρόλο ένα σωρό παράγοντες: οι αντοχές της μαμάς, η στήριξη από το περιβάλλον, η σωστή πληροφόρηση, η καλή ψυχολογική κατάσταση, η σωστή στάση θηλασμού, το ίδιο το μωρό, ο καλός ύπνος, η κατασκευή σώματος (πχ φίλη μου με επίπεδες θηλές δυσκολεύτηκε παααρα πολύ να θηλάσει και τελικά εγκατέλειψε) κλπ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

 

Οσο για αυτη την καραμελα με τις καφετεριες 4 χρονια θηλασω τα παιδια μου δεν εχω βρεθει διπλα σε θηλαζουσα μαμα ουτε μια φορα.Που πατε εσεις και συνεχως βλεπετε μαμαδες να θηλαζουν και μαλιστα με το βυζι απ εξω που ενοχληστε κιολας πραγματικα απορω.

.

 

Εγώ πάλι όταν έχει καλό καιρό όντως βλέπω συνεχώς γυναίκες να θηλάζουν έξω!!! Μάλλον δεν το έχεις παρατηρήσει! Πρόσφατα μάλιστα με το που μπήκε γυναίκα με καρότσι στην καφετέρια μια γνωστή μου σχολίασε: Άντε πάλι αυτές με τα καρότσια:D.Λές και πρέπει να είναι μαντρωμένες ένα πράμα...

Πάντως εγώ δεν ενοχλούμαι, αυτές δεν ξέρω γιατί άμα τις πάρει χαμπάρι η κόρη μου τις κοιτάζει συνέχεια και τις δειχνει και με το ζόρι την κραταω να μην πάει εκεί, θέλει να πάει να δεί πώς τρώει το μωρό!

Link to comment
Share on other sites

Σαν γενικό συμπέρασμα πάντως πιστεύω ότι για να πετύχει η συνταγή του θηλασμού παίζουν ρόλο ένα σωρό παράγοντες: οι αντοχές της μαμάς, η στήριξη από το περιβάλλον, η σωστή πληροφόρηση, η καλή ψυχολογική κατάσταση, η σωστή στάση θηλασμού, το ίδιο το μωρό, ο καλός ύπνος, η κατασκευή σώματος (πχ φίλη μου με επίπεδες θηλές δυσκολεύτηκε παααρα πολύ να θηλάσει και τελικά εγκατέλειψε) κλπ.

 

Ακριβώς. Είναι ελάχιστες οι μαμάδες που, αφού έχουν εξασφαλίσει όλα τα παραπάνω, εξακολουθούν να μην μπορούν να θηλάσουν. Η δε σωστή στάση θηλασμού είναι το Α και το Ω, καθώς τα περισσότερα προβλήματα απορρέουν από το λεγόμενο "poor latching". Μπορεί μία μαμά να νομίζει ότι το μωρό θηλάζει σωστά και "ενώ είναι 20 ώρες την ημέρα στο στήθος, δεν παίρνει βάρος". Αν το μωρό δε θηλάζει σωστά, οι 20ώρες δεν προσφέρουν τίποτα παραπάνω από τα 20 λεπτά...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι όταν έχει καλό καιρό όντως βλέπω συνεχώς γυναίκες να θηλάζουν έξω!!! Μάλλον δεν το έχεις παρατηρήσει! Πρόσφατα μάλιστα με το που μπήκε γυναίκα με καρότσι στην καφετέρια μια γνωστή μου σχολίασε: Άντε πάλι αυτές με τα καρότσια:D.Λές και πρέπει να είναι μαντρωμένες ένα πράμα...

Πάντως εγώ δεν ενοχλούμαι, αυτές δεν ξέρω γιατί άμα τις πάρει χαμπάρι η κόρη μου τις κοιτάζει συνέχεια και τις δειχνει και με το ζόρι την κραταω να μην πάει εκεί, θέλει να πάει να δεί πώς τρώει το μωρό!

 

Να παει να δει πώς τρώει το μωρό. Ώστε όταν μεγαλώσει να μην της τη δίνουν αυτές με τα καρότσια που λέει η φίλη σου και να θεωρεί το θηλασμό κάτι φυσικό.

 

Λειτουργούμε και ως πρότυπο για τις επόμενες γενιές. Όπως ακριβώς (δεν) ήταν και οι δικές μας μητέρες που οι επιστήμονες και οι αντιλήψεις της εποχής τις απομάκρυναν από το θηλασμό.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Απλώς η μαμά κόβει ότι ενοχλεί το μωρό;;; Νομίζεις τόσο απλό είναι; Δεν θα σου εξηγήσω σε τι elimination diets έχω καταφύγει γιατί δεν είναι το θέμα μας αλλά για με δυο λόγια μέχρι και δυο βδομάδες γαλοπούλα με ρύζι έτρωγα χωρις τίποτα άλλο όλη μέρα για να καταλάβω τι τον ενοχλεί .. Δεν τολμούσα ούτε ρίγανη να βάλω!

Όσο για χαλινο αλλεργίες κλπ δεν είναι η μειώνουητα αυτό προσπαθώ να σου πω, είναι ο λόγος που μωρά δεν θέλουν το στήθος δημιουργούν ένα σωρό προβλήματα στο στήθος της μάνας και στο τέλος η παραγωγή μειώνεται.. Και κανένας δεν πήρε χαμπάρι το γιατί!

 

Για μένα ήταν απλό...είχε ΓΟΠ, έκοψα τα γαλακτοκομικά και το μωρό συνήλθε...Ναι, δεν είχα πολλές επιλογές τι να φάω, αλλά ήθελα να το παλέψω...Άντε, άσε με εμένα, είμαι απλή περίπτωση.Της αδερφής μου η κόρη είχε αλλεργία σε γάλα, μοσχάρι, αυγά...Η αδερφή μου ...σκέψου τι έτρωγε....Θήλασε 20 μήνες..Μπράβο σου για την προσπάθεια...αλλά ο κοντός χαλινός και οι αλλεργίες ΔΕΝ είναι η πλειονότητα....Εσύ έπεσες στην δύσκολη περίπτωση....Και πάλι μπράβο γιατί το πάλεψες ..:-P:-P:-P

H μάνα του λόχου: 2006-2008-2011-2015

 

39177juaehpmaxa.gif

Link to comment
Share on other sites

Μόνο φαν; Μπροστά μου' date=' ο Παπαβεντσης μοιάζει με τσιράκι της Νutricia!!! :lol::lol:

 

:mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen::mrgreen: [b']χαχαχα![/b]

 

Πέρα από την πλάκα, τώρα, είναι αστείο να συζητάμε για τύψεις των μαμάδων. Όλοι ξέρουμε ποιοι φταίνε για τα τραγικά ποσοστά θηλασμού (και σίγουρα δεν είναι ούτε το "βόλεμα" των μαμάδων, αλλά ούτε και οι σπάνιες καταστάσεις ανεπαρκούς παραγωγής).

 

Εμένα θα μου πεις??Έλα να σου πω πόσα ταξίδια πάει με ευγενική χορηγία γάλακτος και κρεμών στενός συγγενής του συζύγου μου παιδίατρος....:?:-?:?:-?

H μάνα του λόχου: 2006-2008-2011-2015

 

39177juaehpmaxa.gif

Link to comment
Share on other sites

Για μένα ήταν απλό...είχε ΓΟΠ, έκοψα τα γαλακτοκομικά και το μωρό συνήλθε...Ναι, δεν είχα πολλές επιλογές τι να φάω, αλλά ήθελα να το παλέψω...Άντε, άσε με εμένα, είμαι απλή περίπτωση.Της αδερφής μου η κόρη είχε αλλεργία σε γάλα, μοσχάρι, αυγά...Η αδερφή μου ...σκέψου τι έτρωγε....Θήλασε 20 μήνες..Μπράβο σου για την προσπάθεια...αλλά ο κοντός χαλινός και οι αλλεργίες ΔΕΝ είναι η πλειονότητα....Εσύ έπεσες στην δύσκολη περίπτωση....Και πάλι μπράβο γιατί το πάλεψες ..:-P:-P:-P

 

;););)

Link to comment
Share on other sites

Και σίγουρα όπως είπε κι ένα κορίτσι παραπάνω ακόμη και για την ίδια γυναίκα ο θηλασμός κάθε παιδιού είναι διαφορετικός γιατί αλλάζουν πολλά από παιδί σε παιδί...Το ένα τρώει 10 λεπτά και κοιμάται τρεις ώρες, το άλλο έχει αλλεργίες και πρέπει να προσέχεις τι τρως, στο τρίτο είσαι πολύ κουρασμένη γιατί έχεις άλλα δυο μες στα πόδια σου να θέλουν τσίσα, διάβασμα, καθεμιά ξέρει τι...κι ο κατάλογος συνεχίζεται.Το πιο βασικό??Η καλή ψυχολογία της μανούλας.Αν είναι να θηλάζω και να κλαίω όλη μέρα...να μου λείπει το βύσσινο, μόνο κακό κάνω στο μωρό μου, χίλιες φορές το μπιμπερό...Η ήρεμη μαμά είναι το πρώτο που χρειάζεται το μωρό...Και τα θηλάζοντα βρέφη κι όσα τράφηκαν με μπιμπερό μεγαλώνουν....Καθεμιά κάνει ό,τι λειτουργεί στην οικογένειά της!Να χαίρεστε τα παιδάκια σας όλες!:-D:-D:-D

H μάνα του λόχου: 2006-2008-2011-2015

 

39177juaehpmaxa.gif

Link to comment
Share on other sites

Να παει να δει πώς τρώει το μωρό. Ώστε όταν μεγαλώσει να μην της τη δίνουν αυτές με τα καρότσια που λέει η φίλη σου και να θεωρεί το θηλασμό κάτι φυσικό.

 

Λειτουργούμε και ως πρότυπο για τις επόμενες γενιές. Όπως ακριβώς (δεν) ήταν και οι δικές μας μητέρες που οι επιστήμονες και οι αντιλήψεις της εποχής τις απομάκρυναν από το θηλασμό.

 

Θα συμφωνήσω με μιρίκι....Άφησέ την να πάει κοντά να δει...Εγώ κορίτσια δεν έχω...έχω τρεις γιους, αλλά είναι απόλυτα εξοικειωμένοι με το θηλασμό κι ελπίζω αύριο μεθαύριο αν η γυναίκα τους το αποφασίσει να δοκιμάσει, να τη στηρίξουν έχοντας αυτά τα βιώματα.... :-D

H μάνα του λόχου: 2006-2008-2011-2015

 

39177juaehpmaxa.gif

Link to comment
Share on other sites

Να παει να δει πώς τρώει το μωρό. Ώστε όταν μεγαλώσει να μην της τη δίνουν αυτές με τα καρότσια που λέει η φίλη σου και να θεωρεί το θηλασμό κάτι φυσικό.

 

Λειτουργούμε και ως πρότυπο για τις επόμενες γενιές. Όπως ακριβώς (δεν) ήταν και οι δικές μας μητέρες που οι επιστήμονες και οι αντιλήψεις της εποχής τις απομάκρυναν από το θηλασμό.

 

Καλά, την έχω αφήσει 2 φορές το καλοκαίρι να πάει να δεί αλλά προφανώς της φάνηκε ενδιαφέρον και θέλει να βλέπει συνέχεια! Εγώ πιο πολύ φοβάμαι να μην ενοχλήσουμε.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...