Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ανακαίνιση Κουζίνας


4 U

Recommended Posts


Διαφημίσεις


λοιπόν θα σου πώ για 2 εταιρείες πολύ οικονομικές σχετικα με ΟΛΕΣ τις υπόλοιπες....

 

Την κουζίνα μου εγώ την έβαλα απο την εταιρεία

 

MILENO. Λεωφόρος Βουλιαγμένης 346

Άγιος Δημήτριος, T.K. 173 42

( Δ. Αγίου Δημητρίου, Ν. Αττικής).

Τηλ. 2109916395

 

Φαντάσου 8 τετραγωνικά κουζίνα (σκέψου ένα Πι στο μυαλό σου η πάνω πλευρά 4 μέτρα και οι 2 πλάγιες απο 2 μέτρα....) υπερμοντέρνα με βαγονάκια, αμοβολλές, μηχανισμούς αέρα όλα τα ντουλάπια που σηκωνόντουσαν και το ξύλο δρυς χρώμα vegge - beige μου στοίχισε ΟΛΟ μαζί με εργασία κομπλέ 3.200?.....

 

Από την άλλη μια φίλη μου μια αντοιστιχη σε μήκος και σχέδιο κουζίνα την πήρε απο

 

http://www.avelon.gr/

 

και τις στοιχισε γύρω στα 5.500?

 

αυτά!!!!

 

τοσα πολλα ζητανε αμαν κ ελεγα να μην ζητησω παλι απο το γαμπρο μου να μου κανει μια ντουλαπα μεγακη που θελω γιατι των εχω ζαλισει πραγματικα...ολο κατι βαζω καθε 6 μηνες,,,κ ελεγα να αγορασω ετοιμη αλλα πολλα ρε κοριτσια απο ικεα τι τιμες εχουν?? εχει βαλει καμια να μας πει εχω ενα τοιχο αδειο κ ελεγα να βαλω μια ντουλαπα για πλαστικα...

http://62.1.2.212/products.php?pid=20846&pc=3387&RC http://62.1.2.212/products.php?pid=20846&pc=3387&RC θελω τετοια περιπου αλλα οχι συρωμενη κ την θελω για την κουζινα απλα θελω να ειναι τετραγωνη κ να εχει 4 πορτες δεν ξερω αν καταφερα να σας δωσω να καταλαβετε...αν ξερει κανειςπου μπορω να βρω πιο φθηνα .

Link to comment
Share on other sites

Ελενα εχω εναν πολυ καλο και οικονομικο μαραγκο μπορεις να του δωσεις τα μετρα και την ποιοτητα του ξυλου και να παρεις και απο εκει μια τιμη.Δεν γραφω τα στοιχεια του για να μην θεωρηθει διαφημηση.Αν θες σου στελνω π.μ.

Link to comment
Share on other sites

μωρε μαργκος ειναι κ ο γαμπρος μου ελεγα να παρω ετοιμη ντουλαπα..γιατι καμια φορα δεν μου αρεσει το τελικο αποτελεσμα αν δεν το δω πρωτα...γιαυτο ελεγα να παρω ετοιμη αυτη την φορα... εχει παει καμια στα σατο?? εχουν τωρα 50 % εκπτωση .... εκει εχει κουζινες δεν ειχα προσεξει ποτε η μονο ντουλαπια κ επιπλα??

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Σε μαραγκό/ξυλουργείο της γειτονιάς μας φτιάξαμε την καινούργια μας κουζίνα με 150 ευρώ το μέτρο. Τα ξύλα ήταν τα ίδια και καλύτερα από ΙΚΕΑ και συναφή μαγαζιά, μάλιστα μας ενημέρωσε ότι ο ίδιος κατασκευάζει πολλές από τις κουζίνες του συγκεκριμένου καταστήματος. Το αποτέλεσμα είναι άψογο και είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένη.

it's never too late to start all over again

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 4 months later...

Γνωριζει κανεις σας να μου πει αν το καταστημα τρυπανι στην θεσσαλονικη αναλαμβανει κουζινες και σε αλλες πολεις,τιμες και γενικα πληροφοριες για το συγκεκριμενο καταστημα?θα με βοηθουσατε πολυ γιατι σκεφτομαι ολοκληρωτικη αλλαγη κουζινας και απο οτι ειδα σαν σχεδια μου αρεσαν πολυ δεν ξερω αν θα μου αρεσουν βεβαια και οι τιμες τους !!!!!

αλλα και για οτι γνωριζετε για ηλεκτρικες συσκευες franke θα το εκτιμουσα

Ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...
Γνωριζει κανεις σας να μου πει αν το καταστημα τρυπανι στην θεσσαλονικη αναλαμβανει κουζινες και σε αλλες πολεις,τιμες και γενικα πληροφοριες για το συγκεκριμενο καταστημα?θα με βοηθουσατε πολυ γιατι σκεφτομαι ολοκληρωτικη αλλαγη κουζινας και απο οτι ειδα σαν σχεδια μου αρεσαν πολυ δεν ξερω αν θα μου αρεσουν βεβαια και οι τιμες τους !!!!!

αλλα και για οτι γνωριζετε για ηλεκτρικες συσκευες franke θα το εκτιμουσα

Ευχαριστω εκ των προτερων

οι τιμες σιγουρα δεν θα σου αρεσουν...εμεις καναμε την κουζινα σε μαραγκο 16 ντουλαπια με ξυλο οξια η δρυς δεν θυμαμαι,στο πανω μερος με σχεδια και τζαμακια σε καποια απο αυτα και 8 κατω με παγκο αδιαβροχο και συστημα αυτοματο κλεισιμο(απλα τα σπρωχνεις και κλεινουν μονα τους)και μας βγηκε 4.000ε ενω στο οικονομικοτερο μαγαζι με κουζινες ιταλικες απο μελαμινη εβγαινε 9.000ε η φτηνοτερη...φιλη μου που πηρε απο ικεα(προσωπικα τα θεωρω απατη....αντε για κανενα φοιτητη καλα ειναι αλλα για σπιτι....???)συνολο πανω κατω 8 ντουλαπια και πληρωσε 3.500ε!!!ψαξτο καλα!

το παιδι σου ειναι ο μονος ανθρωπος που αγαπας ενευ ορων πριν καν τον γνωρισεις..:!:

Link to comment
Share on other sites

εγώ ψάχνω για κουζίνα και εχω απογοητευτεί,ή ειναι πανάκριβα ή δεν μου αρέσουν,είχα ενα πολύ καλό κ φθηνό μαραγκό που πια δεν αναλαμβάνει λόγω προβλήματος υγείας οπότε κοιταω σε εταιρείες αλλά μου λένε κατι 7-8 χιλ ευρω που δεν παίζει να δώσω,ήθελα μέχρι 3.000

Link to comment
Share on other sites

Είναι ανάλογα τι θα επιλέξεις. Εμείς το είχαμε ψάξει πάρα πολύ καλά και καταλήξαμε στο ΙΚΕΑ. Οι τοπικοί κουζινάδες είναι πολύ οικονομικοί και κάνουν και ευκολίες. Αλλά η χαμηλότερη τιμή που είχαμε πάρει ήταν 1000 ευρώ παραπάνω από του ΙΚΕΑ. Και οι μηχανισμοί δεν ήταν ίδιας ποιότητας. Του ικεα είναι οι καλύτεροι (αυστριακοί, μου διαφεύγει το όνομα. Ο μαραγκός όταν δεν ξέραμε, μας είχε πει ότι με αυτούς τους μηχανισμούς η κουζίνα θα ανέβαινε από 3,500 σε 5,500 ευρώ. Και φανταστείτε την έκπληξη μας όταν ξεπακετάραμε τους μηχανισμούς του ικεα και είδαμε την μάρκα!!).

 

Το πρόβλημα με το ικεα και εκεί που την πατήσαμε εμείς, είναι ότι θες να επεκτείνεις την κουζίνα σου ή να κάνεις αλλαγή ή σε φθορά και έχει καταργηθεί το πορτάκι, εκεί κλάφτα.

Και εγγύηση που έχουν απλά σου επιστρέφουν την αξία λεει, όχι το προϊόν εφόσον έχει καταργηθεί. Χαιρετίσματα δηλαδή.

 

Με 2 χρόνια κουζινα ΙΚΕΑ, είμαι υπερευχαριστημένη ποιοτικά και αισθητικά επί το πλείστον. Την σχεδιάσαμε όμως τόσο προσεκτικά.... μας πήρε 6 μήνες. Και μας έκαναν πολλά λάθη στην παραλαβη - υπομονή να 'χεις να πηγαίνεις να στα αλλάζουν.

 

Και ποτέ πάγκος από το ΙΚΕΑ, τον άλλον μήνα έχει φουσκώσει, έχει γδαρθεί... χάλια μαύρα είναι. Πάγκο πάρτε από αλλού. Και οι νεροχύτες χάλι, οι inox, κάθε μέρα θέλουν πλύσιμο, αλλιώς ειναι σαν απλυτοι μήνες.

 

antigoni, εμείς με ψιλοακριβό πορτάκι, κουζίνα 4χ4 με νησίδα στη μέση και 2 ντουλάπες 2,36 ύψος μας έφτασε με κάτι επεκτάσεις και αλλαγές τις 3000. Αν ειχαμε επιλέξει πιο οικονομικές πόρτες, θα είχαμε πληρώσει κάπου 2300.

Link to comment
Share on other sites

Είναι ανάλογα τι θα επιλέξεις. Εμείς το είχαμε ψάξει πάρα πολύ καλά και καταλήξαμε στο ΙΚΕΑ. Οι τοπικοί κουζινάδες είναι πολύ οικονομικοί και κάνουν και ευκολίες. Αλλά η χαμηλότερη τιμή που είχαμε πάρει ήταν 1000 ευρώ παραπάνω από του ΙΚΕΑ. Και οι μηχανισμοί δεν ήταν ίδιας ποιότητας. Του ικεα είναι οι καλύτεροι (αυστριακοί, μου διαφεύγει το όνομα. Ο μαραγκός όταν δεν ξέραμε, μας είχε πει ότι με αυτούς τους μηχανισμούς η κουζίνα θα ανέβαινε από 3,500 σε 5,500 ευρώ. Και φανταστείτε την έκπληξη μας όταν ξεπακετάραμε τους μηχανισμούς του ικεα και είδαμε την μάρκα!!).

 

 

Της bloom είναι οι μηχανισμοί.Ακριβώς τα ίδια με σένα μου είχε πει κι εμένα μαραγκός!

Το έχω γράψει και παλιότερα, δεν θυμάμαι αν ήταν σε αυτό το θέμα, έχω κι εγώ κουζίνα από το ΙΚΕΑ, είναι σχεδόν 3 χρόνια τώρα.

Είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένη με την λειτουργικότητά της (το σχέδιο ήταν δικό μου και το έκανα πολύ εύκολα με το πρόγραμμα που έχει στο site του ΙΚΕΑ, τώρα πια και στα ελληνικά), την ποιότητα και το κόστος της. Έβαλα το δεύτερο πιο ακριβό πορτάκι, παντού βαγονέτα κι όχι ντουλάπια, ψηλές ντουλάπες, γωνιακό μύλο που προεκτείνεται μέχρι έξω και που σε άλλες εταιρείες κόστιζε πανάκριβα και γενικώς ότι μου γυάλισε το έβαλα. Συνολικά 8τμ. εδάφους, 3τμ. κρεμαστά διπλά πάνω-κάτω και 120x236μ. ντουλάπες κόστισαν 3.000 -3.500 μαζί με πάγκο, μεταφορά, και συναρμολόγηση.

Ούτε ο πάγκος μου έχει πάθει τίποτε κι ας πατάει και στο πάτωμα, ούτε τίποτε άλλο!

Και η συναρμολόγηση είναι πανεύκολη, απλά χρειάζεται 2 άτομα για τα κρεμαστά (ένας κρατάει, ένας βιδώνει). Εμείς παρακολουθώντας τους μαστόρους του ΙΚΕΑ με τον άντρα μου, εμπιστευτήκαμε και αγοράσαμε και συναρμολογήσαμε μόνοι μας ντουλάπια για το μπάνιο μας (από την σειρά της κουζίνας!)και έχουν γίνει μια χαρά και δεν έχουν πάθει και τίποτε, παρ'όλο που σε αυτό το μπάνιο μπανιαριζόμαστε όλοι κι έχει τους ατμούς και την υγρασία.Βέβαια στην περίπτωση αυτή δεν ισχύει η εγγύηση που κανονικά είναι 25 χρόνια, αλλά δεν πειράζει με 400 ευρώ έβαλα στο μπάνιο μου ντουλάπια που χωράνε όλες μου τις πετσέτες, μπουρνούζια απορρυπαντικά και καλλυντικά που είναι απαραίτητα σε ένα μπάνιο συν τεράστιο καθρέπτη, σε αισθητική που με καλύπτει απόλυτα!

Εγώ πάντως στο θέμα "κουζίνα" ψηφίζω ΙΚΕΑ σίγουρα, δεν ξέρω αν φαίνεται!!

(Το ωράιο ήταν ότι την ίδια κουζίνα σε διάταξη αλλού μου την πουλούσαν από 8.000 εως 22.000!!!!)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Της bloom είναι οι μηχανισμοί.Ακριβώς τα ίδια με σένα μου είχε πει κι εμένα μαραγκός!

Το έχω γράψει και παλιότερα, δεν θυμάμαι αν ήταν σε αυτό το θέμα, έχω κι εγώ κουζίνα από το ΙΚΕΑ, είναι σχεδόν 3 χρόνια τώρα.

Είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένη με την λειτουργικότητά της (το σχέδιο ήταν δικό μου και το έκανα πολύ εύκολα με το πρόγραμμα που έχει στο site του ΙΚΕΑ, τώρα πια και στα ελληνικά), την ποιότητα και το κόστος της. Έβαλα το δεύτερο πιο ακριβό πορτάκι, παντού βαγονέτα κι όχι ντουλάπια, ψηλές ντουλάπες, γωνιακό μύλο που προεκτείνεται μέχρι έξω και που σε άλλες εταιρείες κόστιζε πανάκριβα και γενικώς ότι μου γυάλισε το έβαλα. Συνολικά 8τμ. εδάφους, 3τμ. κρεμαστά διπλά πάνω-κάτω και 120x236μ. ντουλάπες κόστισαν 3.000 -3.500 μαζί με πάγκο, μεταφορά, και συναρμολόγηση.

Ούτε ο πάγκος μου έχει πάθει τίποτε κι ας πατάει και στο πάτωμα, ούτε τίποτε άλλο!

Και η συναρμολόγηση είναι πανεύκολη, απλά χρειάζεται 2 άτομα για τα κρεμαστά (ένας κρατάει, ένας βιδώνει). Εμείς παρακολουθώντας τους μαστόρους του ΙΚΕΑ με τον άντρα μου, εμπιστευτήκαμε και αγοράσαμε και συναρμολογήσαμε μόνοι μας ντουλάπια για το μπάνιο μας (από την σειρά της κουζίνας!)και έχουν γίνει μια χαρά και δεν έχουν πάθει και τίποτε, παρ'όλο που σε αυτό το μπάνιο μπανιαριζόμαστε όλοι κι έχει τους ατμούς και την υγρασία.

Εγώ πάντως στο θέμα "κουζίνα" ψηφίζω ΙΚΕΑ σίγουρα!

(Το ωράιο ήταν ότι την ίδια κουζίνα σε διάταξη αλλού μου την πουλούσαν από 8.000 εως 22.000!!!!)

 

ΜΠΡΑΒΟ EviQ!!!! της bloom!!!!! Εγώ έχω επιλέξει τον μύλο που απλά περιστρέφεται και πιστεύω πως είναι ότι καλύτερο έχω επιλέξει. Δυστυχώς ο πάγκος μου ακουμπάς κάτι και γδέρνεται, χάλια, άσε, 1ος μήνας και φούσκωσε σε σημείο μάλιστα που δεν είχε κοπεί και όχι κοντά στον νεροχύτη. Αλλά η εγγύηση δεν καλύπτει φουσκώματα.

 

Εμείς συναρμολογήσαμε μόνοι μας. Αν είσαι πολύ προσεκτικός με τις οδηγίες και είστε 2 άτομα ειναι εύκολο.

Link to comment
Share on other sites

xena μου ευχαριστώ πολύ,θα πάω και στο ικεα να δω,όπου το συζήτησα μου έλεγαν οτι το ικεα είναι για κανα εξοχικό που δεν σε πολυνοιάζει και δεν έχει και καθημερινή χρήση,αλλά απ οτι ακούω αρκετοι είστε ευχαριστημένοι απο εκεί,μακάρι να βρω και έπιπλο μπάνιου γιατί εχτες μου ξεφούρνισε ο νοικάρης οτι και αυτό εκτός απο τη κουζίνα και μια ντουλάπα έχει "φθορές" ,οπότε μας βλέπω για αντικατασταση!

Link to comment
Share on other sites

xena μου ευχαριστώ πολύ,θα πάω και στο ικεα να δω,όπου το συζήτησα μου έλεγαν οτι το ικεα είναι για κανα εξοχικό που δεν σε πολυνοιάζει και δεν έχει και καθημερινή χρήση,αλλά απ οτι ακούω αρκετοι είστε ευχαριστημένοι απο εκεί,μακάρι να βρω και έπιπλο μπάνιου γιατί εχτες μου ξεφούρνισε ο νοικάρης οτι και αυτό εκτός απο τη κουζίνα και μια ντουλάπα έχει "φθορές" ,οπότε μας βλέπω για αντικατασταση!

 

Κι εμείς αρχικά σε σπίτι που νοικιάζαμε βάλαμε την κουζίνα. Είδαμε από εκεί ότι ήταν καλή (οι μηχανισμοί κλπ μείναν σε άριστη κατάσταση μετά απο 2 νοικάρηδες και σε διάστημα 4,5 χρόνων) κι έτσι αποφασίσαμε να κάνουμε για το σπίτι μας χωρίς ενδοιασμούς, εφόσον κυρίως μας έβγαινε και οικονομικότερη.

Για το μπάνιο κορίτσια εγώ πήρα ένα πολύ οικονομικό, νομίζω η σειρά λέγεται ΛΙΛ και πλήρωσα για έπιπλο μπάνιου 60Χ50 25 ευρώ αν θυμάμαι καλά; Κάθε μέρα βρέχεται από το ντουζ αλλά δεν έχει πάθει (ακόμη) τίποτα. Ετσι πήραμε σχεδόν όλη τη σειρά κι έχω φτιάξει κι εγώ υπέροχο μπάνιο.

 

Πωπω.... μισώ την εξυπηρέτηση του ΙΚΕΑ (γιατί αν δεν ξέρεις σου δίνουν ότι θελουν), αλλά πρέπει να μου δώσουν κατιτίς για την διαφήμιση.... :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...