Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εγκυμοσύνη & αυτοάνοσο νόσημα


Recommended Posts

Ποναω πολυ οταν εχει πολυ υγρασια! Και ενω παντα ποναγα σε αγκωνες καρπους και γονατα τους τελευταιους μηνες με πιανει πονος και στον αυχενα, μεση, πλατη και μενω κανονικα χωρις να μπορω να κουνηθω......

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 182
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Ποναω πολυ οταν εχει πολυ υγρασια! Και ενω παντα ποναγα σε αγκωνες καρπους και γονατα τους τελευταιους μηνες με πιανει πονος και στον αυχενα, μεση, πλατη και μενω κανονικα χωρις να μπορω να κουνηθω......

 

Να ήξερες πώς σε νοιώθω...

Link to comment
Share on other sites

η κατασταση μου δεν τοσο σοβαρη και δεν παιρνω φαρμακα απλα μου ειπε ο γιατρος οτι μετα την γεννα θα κανουμε μια προλυπτικη αγωγη (κραταει 2 χρονια ) για να μειωθουν τα περιστατικά...αλλα μεχρι να γεννησω θα εχω γερασει!!!τελοσπαντων θα δουμε..:(:(:(

 

Να σε ρωτησω και κατι αλλο γεννησες κανονικα ή καισαρικη ? γιατι μου ειπαν οτι μονο με καισαρικη γιατι η πιεση και το αγχος αυξανει τις πιθανοτητες (δεν πρεπει να αγχωνομαι και να στρεσαρομαι γιατι δεν βοηθαει γενικα την κατασταση μου ) ουτε επισης θα θηλασω...:mad::sad:

 

melita μου καλήμερα!!! Πασχω από σκληρυνση κατά πλάκας απο το 2006 - το 2008 γέννησα τον γιό μου - μέχρι τότε δεν είχα κάνει καμιά θεραπεία!!! Σε όλη την διάρκεια της εγκυμοσύνης ήμουν πολύ καλά δν κατάλαβαινα τίποτα...Με το που γέννησα είχα κάποια προβλήματα άλλα ξεκινόντας την θεραπεία με ιντερφερόνη ολα έφτιαξαν και τώρα είμαι αρκετα καλά, βεβαια απο εστίες άλλο τιποτα -γεμάτη αλλα η κλινική εικόνα έχει σημασία και όχι το πόσες εστίες έχεις...Να μην φοβάσαι τίποτα όλα θα πανε πολύ καλά.... οτι χρειαστείς εδώ ειμαι...

 

φιλιά

Link to comment
Share on other sites

Το ξερω γλυκια μου οτι μπορεις να με καταλαβεις... Ωρες ωρες με πιανει το παραπονο οταν ειμαι μονη μου... Δεν θελω να με βλεπει κανεις να υποφερω πιο πολυ ψυχολογικα απο σωματικα...

Link to comment
Share on other sites

Το ξερω γλυκια μου οτι μπορεις να με καταλαβεις... Ωρες ωρες με πιανει το παραπονο οταν ειμαι μονη μου... Δεν θελω να με βλεπει κανεις να υποφερω πιο πολυ ψυχολογικα απο σωματικα...

 

Στην πρώτη έξαρση ήμουν 3 μήνες ανάπηρη. Κυριολεκτικά όμως. Ολες μου οι αρθρώσεις απο τον αυχένα έως τα δάκτυλα των ποδιών μου με πονούσαν υπερβολικά και φυσικά είχα την δυσκαψία που δε με άφηνε ούτε να σηκώσω το χέρι μου. Αξιζει να πω οτι είμαι πολύ ανθεκτική στον πόνο... Αλλά εκεί την άκουσα... Δε θα ξεχάσω τον άντρα μου (που τότε είμασταν απλώς ζευγάρι) που με έπαιρνε αγκαλιά για να με παει στο μπάνιο το πρωι και να με πλύνει. Τί τραβηξε και αυτός!! Ο Θεος να τον έχει καλά.

 

Το χειρότερο όμως δεν ήταν αυτό που τράβαγα απο τους πόνους αλλά αυτό που τράβαγα απο τους γιατρούς που δε μπορούσαν να διαγνώσουν τί είχα για 1 χρόνο. Ελεος δηλαδή!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ευχαριστώ βρε βιλλυ,

 

Θα παω σημερα στην γυναικολογο να δω τι θα πει ....Ελπιζω να μην αργησω πολυ και στις 9 ξου ξου ξου αλλα δεν ειμαι αισιοδοξη!!!Νομιζω οτι ειναι καποιες γυναικες που δεν εχουν την τυχη να ειναι μητερες μαλλον ειμαι μια απο αυτες...:-(οσο σκληρο και αν ακουγεται....

Θα σου αυριο τι ειπαμε....φιλακια

Link to comment
Share on other sites

Εμενα μου διαγνωστηκε σχετικα αμεσως.... Το λαικο εχει παρα πολυ καλους ρευματολογους... Στην αρχη με το ειδαν τα χερια μου μου ειπαν οτι μαλλον προκειται για ρευματοειδη αθριτιδα.. Αλλα αφου με περασαν απο κοσκινο κατεληξαν σε λιγοτερο απο μηνα στον ΣΕΛ...

Link to comment
Share on other sites

melita μου καλήμερα!!! Πασχω από σκληρυνση κατά πλάκας απο το 2006 - το 2008 γέννησα τον γιό μου - μέχρι τότε δεν είχα κάνει καμιά θεραπεία!!! Σε όλη την διάρκεια της εγκυμοσύνης ήμουν πολύ καλά δν κατάλαβαινα τίποτα...Με το που γέννησα είχα κάποια προβλήματα άλλα ξεκινόντας την θεραπεία με ιντερφερόνη ολα έφτιαξαν και τώρα είμαι αρκετα καλά, βεβαια απο εστίες άλλο τιποτα -γεμάτη αλλα η κλινική εικόνα έχει σημασία και όχι το πόσες εστίες έχεις...Να μην φοβάσαι τίποτα όλα θα πανε πολύ καλά.... οτι χρειαστείς εδώ ειμαι...

 

φιλιά

 

γεια σου renen,

ευχαριστω πολυ για τον ενδιαφερον.Εμενα περυσι μου παρουσιαστηκε.Δεν θα το ξεχασω ποτε τυφλωθηκα στον αριστερο ματι.Δεν εβλεπα τιποτα και ενα απιστευτο πονο...εκανα εισαγωγη στο νοσοκομειο (γεννηματα)για μια εβδομαδα με ενδοφλεβια κορτιζονη αφου βεβαια μου εκανα αξονικη,μαγνητικη και παρακεντηση στην σπονδυλικη στηλη...Οι εστιες φανηκαν στην μαγνητικη αλλα το μονο αισιοδοξο ειναι οτι η παρακεντηση βγηκε αρνητικη που βεβαια χαροποιησε νευρολογο και οφθαλμιατρο...εγω βεβαια να πεθανω οπως και ο αντρας μου...

Εσυ προσπαθησες για πολυ καιρο να μεινεις εγκυος ή τσακ μπαμ??...γιατι εγω δεν τα εχω καταφερει ακομα :-( οπως ξερεις ....:-(

 

φιλακια

Link to comment
Share on other sites

γεια σου renen,

ευχαριστω πολυ για τον ενδιαφερον.Εμενα περυσι μου παρουσιαστηκε.Δεν θα το ξεχασω ποτε τυφλωθηκα στον αριστερο ματι.Δεν εβλεπα τιποτα και ενα απιστευτο πονο...εκανα εισαγωγη στο νοσοκομειο (γεννηματα)για μια εβδομαδα με ενδοφλεβια κορτιζονη αφου βεβαια μου εκανα αξονικη,μαγνητικη και παρακεντηση στην σπονδυλικη στηλη...Οι εστιες φανηκαν στην μαγνητικη αλλα το μονο αισιοδοξο ειναι οτι η παρακεντηση βγηκε αρνητικη που βεβαια χαροποιησε νευρολογο και οφθαλμιατρο...εγω βεβαια να πεθανω οπως και ο αντρας μου...

Εσυ προσπαθησες για πολυ καιρο να μεινεις εγκυος ή τσακ μπαμ??...γιατι εγω δεν τα εχω καταφερει ακομα :-( οπως ξερεις ....:-(

 

φιλακια

 

Προσπάθουσα άρκετο καιρό,αλλά τίποτα...Μέχρι που ένα μήνα σταμάτησα να το σκέφτομαι και ειπα "αν είναι να έρθει θα έρθει" κ εκείνο τον μήνα έμεινα έγκυος...Γι'αυτο μην αγχώνεσε...θα έρθει..Η "απομυελινωση" δεν εμποδίζει την σύληψη, το άγχος την εμποδιζει...

 

φιλάκια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημερα Μελιτα..

 

Σιγουρα ειναι αδικια και οταν ακους για παιδια στα σκουπιδια απο τις ειδησεις σου ερχεται να μπεις στην τηλεοραση απο τα νευρα σου:evil::evil:!!!!!!!!!!

Εγω εχω και προβλημα ωορρηξιας περαν του αυτοανοσου λογω φαρμακων και γι αυτο αργησε το πρωτο 5 χρονια και το δευτερο 8 χρονια ως τωρα:-(:sad:

 

Εσυ ομως αν κανεις ωορρηξια και ο συζυγος ειναι ενταξει τοτε θα τα καταφερεις,,,,,,,ισως αργησεις λιγο,,,,αλλα θα τα καταφερεις...:-P:-P

 

Οπως το εχω καταλαβει εγω στα αυτοανοσα αντιδρα στο γονιμοποιημενο ωαριο ο ιδιος ο οργανισμος και του επιτιθεται αμεσως..

 

Ο γυναικολογος μου μου ειχε πει καποτε οτι σιγουρα εχω μεινει εγκυος αρκετες φορες αλλα ο οργανισμος μου σταματαει τη γονιμοποιηση τοσο νωρις που ουτε προλαβαινω να καταλαβω οτι ειμαι εγκυος..:mad::-x

 

Αρα μου λεει, δεν ειναι αδυνατον να γινει..Απλα θα αργησω περισσοτερο...........Το προβλημα στην ουσια λοιπον ειναι η ωορρηξια μου περισσοτερο παρα το αυτοανοσο,,,,,,,,,,

 

Εσυ λοιπον, κατα τη γνωμη μου παντα, δε θα πρεπει να εχεις ιδιαιτερο προβλημα

 

ΕΛΠΙΖΩ να μην αδιαθετησεις στης 9 --ξου, ξου--- αλλα αν ο μη γενετω συμβει πηγαινε σε αυτη τη γιατρο που λες και πες μου και εμενα τι σου

ειπε:eek::-o:-o:-o:-o:-o:-o:-o

 

Ισως ετσι ηρεμησεις λιγο και ξε-αγχωθεις γιατι παιζει και αυτο το ρολο του.....

 

Φιλακια προς το παρον

Γεια σου Βιλλυ,

 

Λοιπον πηγα στην γυναικολογο κοιταξε τις μαγνητικες και χαμογελασε λεγοντας οτι ειμαι μια χαρα αυτη την στιγμη (οι εστιες δεν ειναι ενεργες)και οτι προσ το παρον να βαλουμε το θεμα στο ντουλαπακι και να ασχοληθουμε με την επιθυμητη εγκυμοσυνη ...Θα κανω κατα την 3 μερα τησ περιοδου καποιες ορμονικες εξετασεις μετα κατα την 8η μερα ενα υπερηχο την 21η μετρηση της προγοστερωνη και την 16η επαν.υπερηχο...:-(απο τη καταλαβα τον επομενο μηνα θα ειμαι συνεχεια με τα ποδια

ανοιχτα και θα με τρυπανε για εξετασεις...Επισης μου ειπε οτι ολα αυτα που περασα (αχγος κ στεναχωρια) ηταν φυσικο να μην εχω μεινει εγκυος...Δεν ξερω εχει γυρισει το ματι μου οπως μου ειπε και η renen οτι ειναι να γινει θα γινει!!!

σε κουρασα φιλακια καλο βραδυ....:mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου Βιλλυ,

 

Λοιπον πηγα στην γυναικολογο κοιταξε τις μαγνητικες και χαμογελασε λεγοντας οτι ειμαι μια χαρα αυτη την στιγμη (οι εστιες δεν ειναι ενεργες)και οτι προσ το παρον να βαλουμε το θεμα στο ντουλαπακι και να ασχοληθουμε με την επιθυμητη εγκυμοσυνη ...Θα κανω κατα την 3 μερα τησ περιοδου καποιες ορμονικες εξετασεις μετα κατα την 8η μερα ενα υπερηχο την 21η μετρηση της προγοστερωνη και την 16η επαν.υπερηχο...:-(απο τη καταλαβα τον επομενο μηνα θα ειμαι συνεχεια με τα ποδια

ανοιχτα και θα με τρυπανε για εξετασεις...Επισης μου ειπε οτι ολα αυτα που περασα (αχγος κ στεναχωρια) ηταν φυσικο να μην εχω μεινει εγκυος...Δεν ξερω εχει γυρισει το ματι μου οπως μου ειπε και η renen οτι ειναι να γινει θα γινει!!!

σε κουρασα φιλακια καλο βραδυ....:mrgreen:

 

Μπραβο Μελιτα μου..

Χαιρομαι που δε βρεθηκε καποιο προβλημα σε πρωτη φαση απο το αυτοανοσο..:lol:

 

Οποτε περιμενω νεα σου απο τις ορμονολογικες και μακαρι να ειναι τελειες:-P Υπομονη (αυτο που θα εισαι με τα ποδια ανοιχτα καθε τρεις και λιγο οντως ειναι σπαστικο) και οσο μπορεις χαλαρωσε...

 

Ποτε δε με κουραζεις, να το ξερεις αυτο:-P:-P:-P

 

ΦΙΛΑΚΙΑ

1DqRp3.png

 

EFmCp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ποναω πολυ οταν εχει πολυ υγρασια! Και ενω παντα ποναγα σε αγκωνες καρπους και γονατα τους τελευταιους μηνες με πιανει πονος και στον αυχενα, μεση, πλατη και μενω κανονικα χωρις να μπορω να κουνηθω......

 

Ποσο σε νοιωθω βρε elerina μου να ηξερες!!!!!!!!!!

 

Παυσιπονα παιρνεις?? Σε ρωταω γιατι αν αρχισεις τις προσπαθειες για μπεμπε μην την πατησεις σαν εμενα που κανενας γιατρος εδω στην Ελλαδα δε με ενημερωσε οτι τα παυσιπονα σε θεραπευτικη βαση διαταρασουν εως και αναστελουν την ωορρηξια και επρεπε να το διαβασω σε ενα site και να το τυπωσω και να του το χωσω στη μουρη(γυναικολογου και ρευματολογου)

για να λαβω την απαντηση ^Α!! ναι... Μπορει να φταιει και αυτο που δε μενεις εγκυος τοσα χρονια τωρα!!!!!!!!!!

 

Και εμενα μου ειχαν πει για το πλακενιλ οτι δε πειραζει στην εγκυμοσυνη ουτε η κορτιζονη που επαιρνα 36mg την ημερα μεχρι να γεννησω..

Το πιο σημαντικο ειναι να ειναι, οσο γινεται φυσικα, υπο ελεγχο το αυτοανοσο οταν μεινεις εγκυος..

 

Σημερα με τον Νοτια και τη βροχη και εγω χαλια ημουν.. Αστα να πανε..

1DqRp3.png

 

EFmCp3.png

Link to comment
Share on other sites

Σε όλες εύχομαι υγεία. Καινούρια είμαι κι εγώ. Μαμά 2 παιδιών με τη μικρότερη κόρη μου (3 σήμερα) να πάσχει από Οικογενή Μεσογειακό Πυρετό. Ανήκει στις σπάνιες παθήσεις και είναι αυτοάνοσο. Πολύ ταλαιπωρία με γιατρούς που δεν ξέρουν τι τους γίνεται. Ακολουθούμε φαρμακευτική αγωγή από 1 έτους και ... για πάντα. Ας λέμε και πάλι καλά. Υπάρχουν πολλά-πολλά χειρότερα!!!

Link to comment
Share on other sites

5 χρόνια είχε να μου κάνει έξαρση το αυτοάνοσο (αλλά έχω την πεθερούλα μου που φρόντισε να μου το "ξυπνήσει"). Τις τελευταίες μέρες είμαι χάλια. Με το ζόρι ψιλοπερπατάω και ερχομαι στη δουλειά. Μαρτύριο... Χθες δε μπορούσα ούτε να αλλάξω πάνα του μωρού. Αισθάνομαι σα γρια...

 

Μη ξεχάσω να συμφωνήσω με τη Βιλλυ οτι "Το πιο σημαντικο ειναι να ειναι, οσο γινεται φυσικα, υπο ελεγχο το αυτοανοσο οταν μεινεις εγκυος". Αυτο μου το είχαν πει όλοι οι γιατροί.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε όλες εύχομαι υγεία. Καινούρια είμαι κι εγώ. Μαμά 2 παιδιών με τη μικρότερη κόρη μου (3 σήμερα) να πάσχει από Οικογενή Μεσογειακό Πυρετό. Ανήκει στις σπάνιες παθήσεις και είναι αυτοάνοσο. Πολύ ταλαιπωρία με γιατρούς που δεν ξέρουν τι τους γίνεται. Ακολουθούμε φαρμακευτική αγωγή από 1 έτους και ... για πάντα. Ας λέμε και πάλι καλά. Υπάρχουν πολλά-πολλά χειρότερα!!!

 

 

Γεια σου ekp,

 

ευχομαι να πανε ολα καλα με την κορη σου...Δεν ξερω τι συναισθηματα και τι περνας γιατι δεν εχω γινει μανα (ελπιζω συντομα)...Με στεναχωρει ομως που περνας πολλα με τους γιατρους..Αν θελεις να σου στειλω το ονομα του νευρολογου μου (Επικουρος καθηγητης νευρολογιας πανεπιστημιου αθηνων)αλλα και στον Γεννηματα οι νευρολογοι ειναι φοβεροι και παρα πολυ ευγενικοι ειδικα η κα.Τσιαρα ειδικευεται στα αυτοανοσα..

Παντως συμφωνω μαζι σου οτι υπαρχουν πολυ χειροτερα....και εγω αυτο προσπαθω να σκεφτομαι αλλα πολλες φορες οταν το σκεφτομαι πολυ εντονα παντα λεω γιατι σε εμενα...μου βγαινει ο εγωισμος...αλλα διωχνω γρηγορα αυτες τις σκεψεις γιατι ντρεπομαι για την αχαριστια μου!!

 

φιλακια και να προσεχεις αλλα πανω απο ολα να μην σε βλεπει η κορη σου στεναχωρημενη:-)

Link to comment
Share on other sites

Σε όλες εύχομαι υγεία. Καινούρια είμαι κι εγώ. Μαμά 2 παιδιών με τη μικρότερη κόρη μου (3 σήμερα) να πάσχει από Οικογενή Μεσογειακό Πυρετό. Ανήκει στις σπάνιες παθήσεις και είναι αυτοάνοσο. Πολύ ταλαιπωρία με γιατρούς που δεν ξέρουν τι τους γίνεται. Ακολουθούμε φαρμακευτική αγωγή από 1 έτους και ... για πάντα. Ας λέμε και πάλι καλά. Υπάρχουν πολλά-πολλά χειρότερα!!!

 

τι να σου γλυκιά μου??? Μπροστά σε αυτό που νοιώθεις και περνάς το δικό μου φαίνετε ένα μεγάλο ΤΙΠΟΤΑ...Πόσες φορές όταν ο μικρός μου έχει απλά ένα πυρετό λέω μακάρι να είχα εγώ πυρετό η' ακόμα και υποτροπή και όχι αυτός.... Εύχομαι μέσα απο την καρδια μου όλα απο εδώ και εμπρός να πηγαίνουν πολυ καλα..

 

Σε φιλώ και είμαστε εδώ για σένα σε ότι χρειαστείς...

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο Μελιτα μου..

Χαιρομαι που δε βρεθηκε καποιο προβλημα σε πρωτη φαση απο το αυτοανοσο..:lol:

 

Οποτε περιμενω νεα σου απο τις ορμονολογικες και μακαρι να ειναι τελειες:-P Υπομονη (αυτο που θα εισαι με τα ποδια ανοιχτα καθε τρεις και λιγο οντως ειναι σπαστικο) και οσο μπορεις χαλαρωσε...

 

Ποτε δε με κουραζεις, να το ξερεις αυτο:-P:-P:-P

 

ΦΙΛΑΚΙΑ

 

 

Kαλημερα βιλλυ,

 

Πηγα γιατρο χθες και να σου πω δεν ξερω πως νιωθω....Εχει βρεθει μια εστια στον αυχενα που υπολογιζει οτι αυτο προηπηρχε (ξεχασα να σου πω οτι ειχα μια υποτροπη στις γιορτες ) απλα στην μαγνητικη του καλοκαιριου δεν σταθηκαν στον αυχενα....Η γενικη εικονα μου ειναι καλη το θετικο ειπε δεν υπαρχουν καινουργιες εστιες και το ενα εχει μειωθει αλλα το αρνητικο οτι ειχα υποτροπη μεσα στο 1εξαμηνο...Αν μου παρουσιαστει παλι μεσα στους 6 μηνες και δεν ειμαι εγκυος μου ειπε οτι θα πρεπει να αλλαξουμε τα σχεδια μας για παιδι και να ξεκινησουμε την αγωγη!Τι εχεις να πεις:-(:sad:?

Προς το παρον μου εδωσε κατι βιταμινες που βοηθαει το νευρικο συστημα και γενικα τον οργανισμο για 2 μηνες...Οπωσ καταλαβαινεις πρεπει να γκαστρωθω γρηγορα!!!

Μου ειπε να μην φοβαμαι και οτι ολα θα πανε καλα....

Θα δειξει...καλημερα...

Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα βιλλυ,

 

Πηγα γιατρο χθες και να σου πω δεν ξερω πως νιωθω....Εχει βρεθει μια εστια στον αυχενα που υπολογιζει οτι αυτο προηπηρχε (ξεχασα να σου πω οτι ειχα μια υποτροπη στις γιορτες ) απλα στην μαγνητικη του καλοκαιριου δεν σταθηκαν στον αυχενα....Η γενικη εικονα μου ειναι καλη το θετικο ειπε δεν υπαρχουν καινουργιες εστιες και το ενα εχει μειωθει αλλα το αρνητικο οτι ειχα υποτροπη μεσα στο 1εξαμηνο...Αν μου παρουσιαστει παλι μεσα στους 6 μηνες και δεν ειμαι εγκυος μου ειπε οτι θα πρεπει να αλλαξουμε τα σχεδια μας για παιδι και να ξεκινησουμε την αγωγη!Τι εχεις να πεις:-(:sad:?

Προς το παρον μου εδωσε κατι βιταμινες που βοηθαει το νευρικο συστημα και γενικα τον οργανισμο για 2 μηνες...Οπωσ καταλαβαινεις πρεπει να γκαστρωθω γρηγορα!!!

Μου ειπε να μην φοβαμαι και οτι ολα θα πανε καλα....

Θα δειξει...καλημερα...

 

Καλησπερα Μελιτα:-P

Καταρχην προσπαθησε να μην αγχωθεις απο τωρα γιατι ετσι κι αλλιως δεν ειναι σιγουρο οτι κατι θα βρεθει στους 6 μηνες οποτε μη χειροτερεψεις την κατασταση σου απο το αγχος σου και μονο.

Αν παρεις αγωγη ξερεις τι φαρμακα ειναι αυτα? κατα ποσο επηρεαζουν την γονιμοτητα σου η τυχον εγκυμοσυνη?

Γνωμη μου ειναι να ενημερωσεις την γυναικολογο σου γι αυτα τα τελευταια νεα για να καταλαβει και αυτη πως ο χρονος παιζει σημαντικο ρολο στην περιπτωση σου. Ξερεις κατι? Μη νομιζεις οτι τα αυτοανοσα ειναι κατι που ολοι οι γυναικολογοι γνωριζουν!!! Ισως να πρεπει να της το δωσεις εσυ να το καταλαβει οτι βιαζεσαι λιγο παραπανω να μεινεις εγκυος γαι λογους υγειας και οχι απλα ανυπομονησιας!!!

 

Ισως σου δωσει κατι, ορμονες ας πουμε, να επιταχυνει την συληψη.Ή ισως παρακολουθησετε την ωορρηξια σου με υπερηχο καθε μηνα και κανετε πιο προγραμματισμενες επαφες με το συζυγο.( Αληθεια πως παει με τη θεραπια του?)

 

Μην απελπιζεσαι κοριτσι μου..Αυτη τη στιγμη εισαι καλα. Αυτο εχει σημασια.Για αυριο ποιος ξερει? Αυτο δεν ισχυει μονο για εμας που εχουμε προβλημα υγειας. Ισχυει για ολους.

 

Σου ευχομαι καλο Σαββατοκυριακο και οτι χρειαστεις μη διστασεις....

Φιλακια:lol:

1DqRp3.png

 

EFmCp3.png

Link to comment
Share on other sites

Kαλημερα βιλλυ,

 

Πηγα γιατρο χθες και να σου πω δεν ξερω πως νιωθω....Εχει βρεθει μια εστια στον αυχενα που υπολογιζει οτι αυτο προηπηρχε (ξεχασα να σου πω οτι ειχα μια υποτροπη στις γιορτες ) απλα στην μαγνητικη του καλοκαιριου δεν σταθηκαν στον αυχενα....Η γενικη εικονα μου ειναι καλη το θετικο ειπε δεν υπαρχουν καινουργιες εστιες και το ενα εχει μειωθει αλλα το αρνητικο οτι ειχα υποτροπη μεσα στο 1εξαμηνο...Αν μου παρουσιαστει παλι μεσα στους 6 μηνες και δεν ειμαι εγκυος μου ειπε οτι θα πρεπει να αλλαξουμε τα σχεδια μας για παιδι και να ξεκινησουμε την αγωγη!Τι εχεις να πεις:-(:sad:?

Προς το παρον μου εδωσε κατι βιταμινες που βοηθαει το νευρικο συστημα και γενικα τον οργανισμο για 2 μηνες...Οπωσ καταλαβαινεις πρεπει να γκαστρωθω γρηγορα!!!

Μου ειπε να μην φοβαμαι και οτι ολα θα πανε καλα....

Θα δειξει...καλημερα...

 

Καλησπερα Μελιτα:-P

Καταρχην προσπαθησε να μην αγχωθεις απο τωρα γιατι ετσι κι αλλιως δεν ειναι σιγουρο οτι κατι θα βρεθει στους 6 μηνες οποτε μη χειροτερεψεις την κατασταση σου απο το αγχος σου και μονο.

Αν παρεις αγωγη ξερεις τι φαρμακα ειναι αυτα? κατα ποσο επηρεαζουν την γονιμοτητα σου η τυχον εγκυμοσυνη?

Γνωμη μου ειναι να ενημερωσεις την γυναικολογο σου γι αυτα τα τελευταια νεα για να καταλαβει και αυτη πως ο χρονος παιζει σημαντικο ρολο στην περιπτωση σου. Ξερεις κατι? Μη νομιζεις οτι τα αυτοανοσα ειναι κατι που ολοι οι γυναικολογοι γνωριζουν!!! Ισως να πρεπει να της το δωσεις εσυ να το καταλαβει οτι βιαζεσαι λιγο παραπανω να μεινεις εγκυος γαι λογους υγειας και οχι απλα ανυπομονησιας!!!

 

Ισως σου δωσει κατι, ορμονες ας πουμε, να επιταχυνει την συληψη.Ή ισως παρακολουθησετε την ωορρηξια σου με υπερηχο καθε μηνα και κανετε πιο προγραμματισμενες επαφες με το συζυγο.( Αληθεια πως παει με τη θεραπια του?)

 

Μην απελπιζεσαι κοριτσι μου..Αυτη τη στιγμη εισαι καλα. Αυτο εχει σημασια.Για αυριο ποιος ξερει? Αυτο δεν ισχυει μονο για εμας που εχουμε προβλημα υγειας. Ισχυει για ολους.

 

Σου ευχομαι καλο Σαββατοκυριακο και οτι χρειαστεις μη διστασεις....

Φιλακια:lol:

1DqRp3.png

 

EFmCp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
Γεια σας,

 

Πρωτη φορα γραφω...Ευχομαι καλη επιτυχια σε οσες θελουν να αποκτησουν ενα μωρακι!!!

 

Η ερωτηση μου ειναι αν καποια απο εσας εχει καποιο αυτοανοσο και ειναι εγκυος ή γέννησε..προβλήματα,εμπειρίες....Θα με βοηθουσε παραπολυ καθε απαντηση σας...Περυσι διαγνωστηκα με απομυελωνιτικη νοσο (η παρακέντηση βγηκε αρνητικη και οι γιατροι μου ειπαν οτι ειναι σε ελαφρια μορφη και δεν εχω κανενα προβλημα να μεινω εγκυος αλλα δεν εχουμε καταφερει ακομα...

 

Ευχαριστώ

 

τωρα ειδα το μνμ σου.

 

σου εστειλα pm

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...