Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

πάρτι 1ης δημοτικού χωρίς τους γονείς


Recommended Posts

Το Σάββατο όλα τα παιδιά της τάξης είναι καλεσμένα σε πάρτι στο σπίτι συμμαθήτριάς τους, χωρίς όμως τη συνοδεία γονέων. Η αλήθεια είναι ότι αρχικά εξεπλάγην μετά όμως σκέφτηκα ότι οι άνθρωποι ίσως να μην μπορούν λόγω οικονομικών ή έλλειψης χώρου. Τον ρώτησα τι θέλει να κάνει και μου είπε ότι χωρίς εμένα δε θέλει να πάει, σεβαστό και θα ενημερώσω τους ανθρώπους έγκαιρα. Αν σας έχει τύχει κάτι ανάλογο, τι κάνατε;

Αγόρια μου είστε οι λατρείες μας!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 52
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Το Σάββατο όλα τα παιδιά της τάξης είναι καλεσμένα σε πάρτι στο σπίτι συμμαθήτριάς τους, χωρίς όμως τη συνοδεία γονέων. Η αλήθεια είναι ότι αρχικά εξεπλάγην μετά όμως σκέφτηκα ότι οι άνθρωποι ίσως να μην μπορούν λόγω οικονομικών ή έλλειψης χώρου. Τον ρώτησα τι θέλει να κάνει και μου είπε ότι χωρίς εμένα δε θέλει να πάει, σεβαστό και θα ενημερώσω τους ανθρώπους έγκαιρα. Αν σας έχει τύχει κάτι ανάλογο, τι κάνατε;

 

Ακριβώς το ίδιο θα έκανα και'γω.Θα τον ρωτούσα και αν ήθελε να πάει θα τον έστελνα...

Η πρόσκληση έγραφε χωρίς τους γονείς ?

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς το ίδιο θα έκανα και'γω.Θα τον ρωτούσα και αν ήθελε να πάει θα τον έστελνα...

 

Η πρόσκληση έγραφε χωρίς τους γονείς ?

κι εγώ το ίδιο θα έκανα, αλλά ΜΟΝΟ αν ήξερα και τους γονείς.

Link to comment
Share on other sites

Ελινάκι μου, εμείς φέτος σε όσα (σε πάρα πολλά δηλαδή) παιδικά πάρτυ προσκληθήκαμε από τους συμμαθητές του... ήταν άνευ γονέων (πλην μίας περίπτωσης). Απ' ότι κατάλαβα γίνεται κυρίως λόγω έλλειψης χώρου (πααααάρα πολλά παιδιά, βάλε συγγενείς και φίλους!).

 

Την πρώτη φορά, εγώ είχα απίστευτο άγχος:? (το παιδί κανένα:roll:) και κόντεψα να του το βγάλω από τη μύτη:?. Μετά συνήθισα!:rolleyes:

 

Να σου πω μόνο ότι σε κάθε πάρτυ απ' αυτά που έχουμε πάει υπάρχουν 3-4 μαμάδες που δεν φεύγουν (είτε γιατί το θέλουν οι ίδιες είτε γιατί τους το ζητάνε τα παιδιά τους), έχουν θέσει τον σχετικό προβληματισμό στις εκάστοτε οικοδέσποινες και παρέμειναν κι αυτές χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα! Γιατί δεν μιλάς με την μαμά του παιδιού?

 

Μεγαλώνουν τ' αγόρια μας, μεγαλώνουν...:cool:

Link to comment
Share on other sites

Ντάλια μου η πρόσκληση έγραφε επί λέξη: Το πάρτυ είναι μόνο για παιδιά .

 

Ζώπυρόν μου εμάς είναι το 5ο πάρτι που μας καλούν φέτος και το 1ο που είναι μόνο για τα παιδιά. Η αλήθεια είναι ότι αν μου έλεγε ότι ήθελε να πάει θα τον έστελνα και πιθανόν να πήγαινα στο πάρκο απέναντι με το φραπέ για να βλέπω :lol:. Με τη μαμά του κοριτσιού λέμε ένα γεια, έχουμε συναντηθεί σε άλλα πάρτι, τον μπαμπά τον βλέπω στο νήπιο όταν πάω να πάρω τον μικρό και εκείνος τη μικρή αδελφούλα, μια χαρά παιδιά μου φαίνονται! Δεν αγχώνομαι τόσο με το περιβάλλον και με τους ανθρώπους γιατί είμαστε σχεδόν όλοι μια γειτονιά, όσο για τα μπαλκόνια -τα τρέμω κυριολεκτικά- μήπως πανω στο παιχνίδι βγουν έξω.

 

Η ιδέα να μιλήσω στη μαμά είναι πολύ καλή. Θα της πω την αλήθεια, ότι δε θέλει να έρθει μόνος του. Αν μου πει ότι μπορώ να πάω θα πάμε, αν όχι θα την ευχαριστήσω για την πρόσκληση.

 

Αχ μεγαλώνουν έχεις δίκιο κι η καρδούλα μας το ξέρει:cool:

Αγόρια μου είστε οι λατρείες μας!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μεγαλώνουν ναι. Πρόβλημα χώρου, ναι (εμείς πως χωράγαμε?) αλλά ένα παιδί 7-8 ετών είναι ακόμα πολύ μικρό για να μην έχει επίβλεψη. Και ύστερα αυτοί οι γονείς πως παίρνουν την ευθύνη τόσων πολλών μικρών παιδιών? Εγώ σαφέστατα δεν θα το έκανα ποτέ (το να καλέσω τα παιδιά ΜΟΝΟ), λες και είναι λυκειόπαιδα. Ούτε και θα το άφηνα μόνο. Αλλά ούτε και θα άφηνα τη μαμά που καλεί να μη γνωρίζει τον λόγο που δεν πάμε. Θα της έλεγα ειλικρινέστατα πως το παιδί μου είναι πολύ μικρό για να το αφήσω μόνο του σε ξένο σπίτι.

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το απόγευμα που ήμουν στη σχολή γονέων, συζήτησα το θέμα με τη μαμά μιας συμμαθήτριάς του κι ήταν και κείνη προβληματισμένη. Η μικρή επίσης δε θέλει να πάει χωρίς τη μαμά της. Αποφάσισα να πάρω τηλ. αύριο το απόγευμα τη μαμά που κάνει το πάρτι και να της πω την αλήθεια. Εντωμεταξύ κι ο μπαμπάς μας που το συζητήσαμε είναι αρνητικός στο να πήγαινε μόνος του, ακόμη κι αν το ήθελε.

Αγόρια μου είστε οι λατρείες μας!

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω σε σπιτι θα άφηνα, σε άλλο χώρο θα άφηνα αλλά θα καθόμουν απ'έξω να προσέχω μην φύγουν! (στο σπίτι δεν μπορείς εύκολα να το κάνεις)

θα φοβόμουν αν ήταν διαμέρισμα σε ψηλό όροφο με πιθανότητα τα παιδιά να βγουν στα μπαλκόνια - πιο να πρωτοκοιτάξεις.

Έχεις υπόψη πως είναι ο χώρος?

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια και εμάς φέτος σε ένα μόνο πάρτυ έγραφε αυτό το "πάρτυ είναι μόνο για παιδιά" και ούτε κάν το συζήτησα με την κόρη μου. Πήγαμε οι δύο μας και είπα στην μαμά ότι η Α. δεν μπορεί να κάτσει μόνη της και μας καλοδέχτηκα μια χαρά. Απο τα 10 παιδάκια που ήταν καλεσμένα μόνο 3 μαμάδες πήγαμε μαζί με τα παιδιά μας, αλλά θεωρώ ότι είναι πολύ μικρά τα παιδιά για μόνα τους. Πάντως εμείς που σε λιγες μέρες θα κάνουμε το πάρτυ μας η πρόσκληση γράφει ότι είναι για όλη την οικογένεια. Εγω ευθύνη για τόσα παιδιά δεν μπορώ να έχω με τίποταααααααααααααααα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμάς δεν μας έχει τύχει, αλλά νομίζω θα τον άφηνα, ειδικά τέλος του χρόνου, που λίγο πολύ ξέρεις παιδάκια και γονείς. Εκτός φυσικά να είχα ειδικό και συγκεκριμένο λόγο, οπότε θα τον εξηγούσα. Μπορεί να προσφερόμουν να βοηθήσω τη μαμά, λέγοντας: μήπως θέλεις βοήθεια με τόσα παιδάκια? Αν μου έλεγε όχι, έχω κανονίσει, δεν θα επέμενα, ούτε θα πήγαινα, γιατί θεωρώ ότι θα έχει κάνει τον προγραμματισμό της.

Γενικά νομίζω ότι είναι λίγο νωρίς για πάρτυ μόνο με παιδιά, όμως δεν θα το διαφοροποιούσα το παιδί, εκτός αν δεν ήθελε, που το θεωρώ τελείως απίθανο....

Link to comment
Share on other sites

είχε παει περισυ η δικιά μου (6χρ. τότε -νήπια) σε πάρτυ μόνο για τα παιδιά. Πέρασε τέλεια απ' όσο μου είπε. Βεβαίως όμως γνώριζα την οικογένεια και τα παιδια μας αντάλλασαν επισκεψεις κατ' οικον ασυνόδευτα. Το πάρτυ έγινε στην αυλή του σπιτιου και υπήρχαν παιδαγωγοι (και η μαμα δασκαλα ήταν), που απασχολούσαν τα παιδια με ομαδικά παιχνίδια.

Δε βρισκω ότι 6 χρ. παιδακια ειναι τόσο μικρα για να πανε σε σπίτι ασυνόδευτα (δεν θα περιμενουμε να πανε στο λυκειο). Αν ήταν όμως το πάρτυ σε παιδοτοπο ή πλατεια κτλ, σίγουρα θα το συνοδευα σε διπλανο τραπεζι διακριτικά:cool:.

και φυσικά όπως ειπώθηκε είδη...θα ρωτουσα και το παιδι τι θέλει να κάνει.

Link to comment
Share on other sites

Δε βρισκω ότι 6 χρ. παιδακια ειναι τόσο μικρα για να πανε σε σπίτι ασυνόδευτα (δεν θα περιμενουμε να πανε στο λυκειο).

 

και εγώ το ίδιο πιστεύω.;)

Επίσης μου δόσατε μια πολύ καλή ιδέα για το επόμενο μας πάρτυ μιας που και τα οικονομικά πλέον έχουν στενέψει. ( elinaki γι'αυτό ρωτησα τι έγραφε η πρόσκληση για να πέρνω ιδέες )

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Πάντως εμάς που μας έκανε πάρτυ η μαμά μας κάθε χρόνο στο δημοτικό, ουδέποτε ήρθαν μαμάδες ή μπαμπάδες!Μεγαλύτερα αδέρφια όμως ναι, καθώς είχαμε κι εμείς μεγαλύτερη αδερφή που έφερνε μερικούς δικούς της φίλους. Πάντα οι γονείς ερχόντουσαν μια συγκεκριμένη ώρα να τα πάρουν ή τους τηλεφωνούσαν τα παιδάκια για να έρθουν. Αλλά και στα άλλα πάρτυ δεν υπήρχαν άλλες μαμάδες...Να φταίει που τότε όλοι οι γονείς γνωριζόντουσαν πάνω κάτω μιας και μέναμε όλοι στην ίδια περιοχή της πόλης; Δεν ξέρω...Σήμερα βέβαια όλοι είναι πιο πονηρεμένοι ως προς την ασφάλεια των παιδιών. Τότε παίζαμε όλο το καλοκαίρι έξω στη γειτονιά και δεν ανησυχούσαν οι γονείς, τώρα δεν βλέπεις παιδάκι μόνο του ούτε για να πάει στο περίπτερο!

 

Εγώ πάντως θα το άφηνα αν συμπαθούσα/εκτιμούσα τη μαμά του...

Πολύ αργά για να είναι εγκαίρως, αλλά πολύ νωρίς για να είναι αδύνατον!

Link to comment
Share on other sites

Αν ο Μιχάλης μου έλεγε ότι ήθελε να πάει δεν ξέρω τι θα έκανα ειλικρινά! Από τη μια εγώ τον θεωρώ ικανό να μείνει χωρίς εμένα σε ένα πάρτι με τους φίλους του μαζί, από την άλλη δεν γνωρίζω καλά τους γονείς της μικρής ώστε να έχω εμπιστοσύνη. Κι εντάξει, οι γονείς μου φαινονται μια χαρά, αλλά θα 'ναι μόνο αυτοί εκεί; Αν είναι και άλλοι μεγάλοι, θείοι, ξαδέρφια; Επίσης, ο μπαμπάς μας είναι αρνητικός για τους λόγους που ανέφεραν οι περισσότεροι οπότε, αν το παιδί ήθελε να πάει, θα μπλεκόμασταν περισσότερο :?. Το πάρτι γίνεται στο σπίτι, ξέρω το δρόμο αλλά δεν ξέρω πως ακριβώς είναι, πολυκατοικία, μονοκατοικία, αν έχει αυλή ή όχι. Επίσης θα ήταν η πρώτη φορά που θα πήγαινε κάπου μόνος του. Στις επισκέψεις που ανταλλάσσουμε οι μαμάδες τωνφίλων του μένουν και πίνουμε καφέ, εκτός από μια περίπτωση ανάγκης που μια μαμά μου άφησε για 2 ώρες τα παιδιά της.

Dalia, η πρόσκληση στο τέλος έγραφε: "Υ.Γ. Το πάρτι είναι ΜΟΝΟ για παιδιά!!!".

Αγόρια μου είστε οι λατρείες μας!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ ούτε θα καλούσα ποτέ παιδάκια χωρίς τους γονείς τους, ούτε θα έστελνα το παιδί μου μόνο του, σε τόσο μικρή ηλικία για πολλούς και διάφορους λόγους όπως:

 

1) Είναι αλλεργική σε κάποια πράγματα, τι θα γίνει αν φάει κάτι που δεν πρέπει?

2) Σε μπαλκόνι δεν είναι να την αφήνεις μόνη της, η πρώτη κίνηση που κάνει είναι να σκαρφαλώσει πάνω σε κάτι ( ο νοών νοείτω)

3) Σε πρόσφατη συγκέντρωση που είχα πάει ΠΑΡΟΥΣΙΑ μου ήταν ένα παιδάκι που της σακάταψε τα πόδια με το "καράτε" του και η μάνα του καθόταν ατάραχη ενώ εγώ είχα περιορίσει το παιδί μου να μην παίζει με τα άλλα για να μη φάει το ξύλο της ζωής του.

 

Τι θα γίνει δηλαδή? Θα πρέπει να δώσω οοοοοολες αυτές τις οδηγίες στην οικοδέσποινα και να περιμένω να τις τηρήσει προσεχτικά????

 

Όσες είσαστε διατεθειμένες να κάνετε πάρτυ χωρίς γονείς, παρακαλώ σκεφτείτε ΠΟΣΟ ΜΕΓΑΛΗ ΕΥΘΥΝΗ ΑΝΑΛΑΜΒΑΝΕΤΕ.

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

κι εγω δε θα το συζητουσα να παει μονη της η κορη μου ...τα παιδια σε ενα ξενο σπιτι δε ξερεις πως θα συμπεριφερθουν κι αν θα παραφερθουν μαζι με τους φιλους τους να κανουν κατι που λογικα μονα δε θα καναν. θα πανε πχ τουαλετα η θα ντραπουν? αλλο:εγω σπιτι μου πχ εχω μαζεψει πραγματα που θεωρω επικινδυνα, για να χτυπησουν-σκαρφαλωσουν-κανουν ζημια εχω καλυψει πριζες κ.α... ο αλλος γονιος πιστευει το ιδιο? τα παιδια ειναι πολυ περιεργα!!!! μπορουν να κανουν το πιο αψυχολογητο πραγμα. εγω ετσι οπως βλεπω 6-7-8 χρονα να συμεριφερονται γενικα στο περιγυρο μου το θεωρω απιστευτο τοσα παιδια με επιβλεψη ενος η 2 γονιων.

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

Εμένα η κορη μου πάει β δημοτικού και μας εχουν τυχει πολλά πάρτυ μόνο για παιδιά.Εχει πάει σε όλα και εχει περάσει τέλεια απ ότι μου εχει πει.

Σε αρκετά επίσης πάρτυ που εχω πάει και εγώ, οι περισσότερες μαμάδες της τάξης τα αφήνουν μόνα τους.Φανταστείτε σε 3 πάρτυ της τάξης που ηταν καλεσμένη όλη η τάξη (με γονείς) ειμασταν και στα 3 οι ίδιες 4 μαμάδες.

Δεν θεωρώ πάντως ότι τα 7 χρονα είναι τόσο μικρά για να μην τα αφηνεις μόνα τους.Αν κρινω απ την κορη μου και τους συμμαθητές της ούτε σε μπαλκονια ανεβαίνουν, ουτε βάζουν τα χέρια τους σε πρίζες,ουτε κάνουν εξαιρετικά επικίνδυνα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ούτε θα καλούσα ποτέ παιδάκια χωρίς τους γονείς τους, ούτε θα έστελνα το παιδί μου μόνο του, σε τόσο μικρή ηλικία για πολλούς και διάφορους λόγους όπως:

 

1) Είναι αλλεργική σε κάποια πράγματα, τι θα γίνει αν φάει κάτι που δεν πρέπει?

2) Σε μπαλκόνι δεν είναι να την αφήνεις μόνη της, η πρώτη κίνηση που κάνει είναι να σκαρφαλώσει πάνω σε κάτι ( ο νοών νοείτω)

3) Σε πρόσφατη συγκέντρωση που είχα πάει ΠΑΡΟΥΣΙΑ μου ήταν ένα παιδάκι που της σακάταψε τα πόδια με το "καράτε" του και η μάνα του καθόταν ατάραχη ενώ εγώ είχα περιορίσει το παιδί μου να μην παίζει με τα άλλα για να μη φάει το ξύλο της ζωής του.

 

Τι θα γίνει δηλαδή? Θα πρέπει να δώσω οοοοοολες αυτές τις οδηγίες στην οικοδέσποινα και να περιμένω να τις τηρήσει προσεχτικά????

 

Όσες είσαστε διατεθειμένες να κάνετε πάρτυ χωρίς γονείς, παρακαλώ σκεφτείτε ΠΟΣΟ ΜΕΓΑΛΗ ΕΥΘΥΝΗ ΑΝΑΛΑΜΒΑΝΕΤΕ.

 

ΗARLOW θεωρώ ότι ένα παιδάκι α'δημοτικού πρέπει να ξέρει αν είναι αλλεργικό, τι δεν πρέπει να φάει. ( ξέρω 3 παιδάκια με αλλεργίες που από τα 4 τους ήξεραν τι είναι απαγορευτικά για αυτά ) ή στην τελική συνενοήσε με την οικοδέσποινα....

 

Έχει τύχει να φιλοξενήσω στο σπίτι πολλές φορές παιδάκια χωρίς τους γονείς και πλέον αφού πήρα την ιδέα από εδώ λέω γιατί όχι και στο πάρτυ..

 

Δεν ξέρω αλλά εγώ το έχω "φιλοσοφίσει" λίγο διαφορετικά...πιστεύω ότι για το καλό των παιδιών μας πρέπει να βάλουμε στην άκρη τις δικές μας φοβίες....Ο δικός μου, μαζί με τα αγόρια από δίπλα άρχισαν και κατεβαίνουν στη γειτονιά...πάνε έρχονται στον πάνω μαχαλα όπου βρίσκουν και άλλα παιδιά από το σχολείο:lol::lol: όπου είναι ναι μεν κοντά αλλά δεν έχω οπτική επαφή, παρά μόνο τους ακούω...εκεί που παίζουν ποδόσφαιρα, μήλα...έρχονται πέρνουν όπλα και παίζουν πόλεμο....ή μαλώνουν ή πέφτει καμιά ψιλή....

 

Όλο το απόγευμα είμαι στην τσίτα αλλά και τι να κάνω ρε κορίτσια ??

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αλλά εγώ το έχω "φιλοσοφίσει" λίγο διαφορετικά...πιστεύω ότι για το καλό των παιδιών μας πρέπει να βάλουμε στην άκρη τις δικές μας φοβίες....Ο δικός μου, μαζί με τα αγόρια από δίπλα άρχισαν και κατεβαίνουν στη γειτονιά...πάνε έρχονται στον πάνω μαχαλα όπου βρίσκουν και άλλα παιδιά από το σχολείο:lol::lol: όπου είναι ναι μεν κοντά αλλά δεν έχω οπτική επαφή, παρά μόνο τους ακούω...εκεί που παίζουν ποδόσφαιρα, μήλα...έρχονται πέρνουν όπλα και παίζουν πόλεμο....ή μαλώνουν ή πέφτει καμιά ψιλή....

 

Όλο το απόγευμα είμαι στην τσίτα αλλά και τι να κάνω ρε κορίτσια ??

 

Νομίζω ότι το αν αφήνει κανείς το παιδί του να παίξει κάτω απ΄το σπίτι ή λίγο πιο πέρα εξαρτάται από την ωριμότητα του παιδιού, απ΄το πως είναι το μέρος που θα πάει (αν έχει ήσυχο και μη πολυσύχναστο δρόμο, αν είναι μια γειτονιά που γνωρίζονται οι άνθρωποι κι υπάρχει μια επαφή, απ' την παρέα του παιδιού και κυρίως απ΄το κατά πόσο νοιώθει έτοιμος ο γονιός να είναι στην τσίτα για όση ώρα το παιδί λείπει. Δεν είναι εύκολο να κάθεται ένας γονιός σε αναμμένα κάρβουνα μα θεωρώ ότι όταν εκπληρώνονται βασικές προϋποθέσεις, καλό είναι να δίνουμε στα παιδιά την ευκαιρία να στηρίζονται στα πόδια τους. Στη δική μου γειτονιά δεν ισχύει τίποτα απ΄όλα αυτά γι' αυτό και το παιχνίδι είναι πάντα υπό την επίβλεψή μας. Ενώ στο χωριό θα τον αφήσω να πάει με το ποδήλατο στον ξαδερφό του που μενει 300 μέτρα πιο κει ή να βγουν να παίξουν μπάλα στο δρόμο.

Αγόρια μου είστε οι λατρείες μας!

Link to comment
Share on other sites

Δεν θεωρώ πάντως ότι τα 7 χρονα είναι τόσο μικρά για να μην τα αφηνεις μόνα τους.Αν κρινω απ την κορη μου και τους συμμαθητές της ούτε σε μπαλκονια ανεβαίνουν, ουτε βάζουν τα χέρια τους σε πρίζες,ουτε κάνουν εξαιρετικά επικίνδυνα πράγματα.

συμφωνώ, αλλά υπάρχουν παιδακια 7χρονα που φερονται σαν 2χρονα -τώρα το ποιος φταίει????????

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω μείνει ποτέ σε πάρτυ που έχουν πάει τα παιδιά μου από την ηλικία των 5 ετών και μετά. Ειδικά εδώ που είμαστε τώρα, στο εξωτερικό, θεωρείται αυτονόητο ότι η πρόσκληση αναφέρεται μόνο στα παιδιά, κανένας γονιός δεν αναρωτιέται! Εννοείται πως όταν κάποιος αποφασίσει να κάνει κάτι τέτοιο, έχει προβλέψει να έχει και άλλα άτομα ενήλικα (αδέλφια του, κάποιους φίλους, κλπ) στο σπίτι και έχει μοιράσει αρμοδιότητες επίβλεψης αναλόγως. Όλα αυτά τα χρόνια δεν έχω διαπιστώσει ποτέ αβλεψίες ή έλλειψη επαρκούς προσοχής στα προσκεκλημένα παιδιά. Κι όταν αντίστοιχα κάνω εγώ τέτοια πάρτυ φροντίζω να έχω μεριμνήσει για όλα τα θέματα ασφαλείας. Το να είμαστε πίσω συνέχεια από τα παιδιά δεν νομίζω ότι ενισχύει την ασφάλειά τους, αλλά τα κάνει λιγότερο υπεύθυνα. Είναι άλλο όταν πχ είμαστε στο πάρκο, όπου μέχρι που ήταν 11 χρονών τα κοίταζα όση ώρα ήμασταν εκεί συνέχεια (με πονοκέφαλο γύρναγα κάθε φορά από την παιδική χαρά) γιατί οι κίνδυνοι είναι πολλαπλοί και ΠΡΕΠΕΙ να επαγρυπνούμε. Σε ένα σπίτι φίλου όμως το ζήτημα είναι τελείως διαφορετικό και νομίζω ότι κάνει καλό στα παιδιά να νιώθουν την ευθύνη του εαυτού τους και μια σχετική "ελευθερία" υπό συνθήκες ασφαλείας φυσικά (εφόσον υπάρχουν άλλοι ενήλικες στο σπίτι).

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Καλησπέρα. Επαναφέρω το θέμα γιατί μας έτυχε αυτές τις μέρες κάτι παρόμοιο. Ο γιος μου είναι 8 ετών, και ο συμμαθητής του τον κάλεσε στο πάρτυ που θα γίνει σπίτι του αλλά χωρίς τους γονείς. Δεν ξέρω καθόλου τους γονείς του παιδιού, και το σπίτι του είναι αρκετά μακριά από το δικό μας. Ο δικός μου θέλει πολύ να πάει. Εσείς τι θα κάνατε στην θέση μου?

Link to comment
Share on other sites

Vasiliki εμενα πανε απο το προνηπιο ετσι σε παρτυ. Την πρωτη φορα ρωτησα την μαμα της εορταζουσας και μου ειπε οτι δεν χρειαζεται να μεινω.. Περισι που πηγε πρωτη φορα ο μικρος εμεινα αλλα ημουν η μοναδικη και μεχρι και τα πιτσιρικια μου την ειπαν.

ιΑν το παρτυ ειναο σε φαστ-φουντ/ μακρυα απο το σπιτι καθομαι εκει γυρω. Προσφατα που πηγαμε σε ενα και γυρισα σπιτι ουσιαστικα περασα ολη την ωρα στο πηγαινε ελα (λογω αλλων υποχρεωσεων πηγαμε στο παρτυ μια ωρα πιο αργα)

Link to comment
Share on other sites

σε σπιτι που δεν γνωριζω και σε τοσο μικρη ηλικια, οχι δεν θα τον αφηνα να παει...απο μονη της προσκληση που αναγραφει μονον για παιδια, δεν μου αρεσει σαν ιδεα...δεν εχει να κανει με την ωριμοτητα του παιδιου, πως θα στειλει ενας γονιος το παιδι του σε σπιτι που ποτε δεν εχει γνωρισει τους ιδιοκτητες του??επειδη ειναι συμμαθητες και μονον??μηπως εχουμε γινει πολυ large πια??

και οι γονεις που προσκαλουν, πως αναλαμβανουν μια τετοια ευθυνη??με παιδια που δεν γνωριζουν πως συμπεριφερονται??

εχω εναν μικρο πριγγηπα στην αγκαλια μου...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...