Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

επανασυνδεση με πρωην


koun17

Recommended Posts

Είναι ένα θέμα που με προβληματίζει εδώ και καιρό! Με τον πρώην μου είχα σχέση 1,5 χρόνο και κάτι και το καλοκαίρι (Αύγουστο) χωρίσαμε από δικό μου λάθος (έλειπα διακοπές και επειδή περνούσα καλά δε γυρνούσα και νευρίασε και χωρίσαμε) . Μπορεί ο λόγος του χωρισμού να μην ήταν τόσο σημαντικός σε σχέση με άλλους χωρισμούς , αλλά για τη δική μας σχέση ήταν ένας από τους μεγαλύτερους. Αυτός όταν επέστρεψα ήρθε κάτω από το σπίτι μου και με παρακαλούσε να τα ξαναβρούμε αλλά επειδή όσο έλειπα έβλεπα διάφορα σούξου μούξου στο fb με κάτι κορίτσια ( αν και δεν έγινε τελικά τίποτα με καμία τους ) αρνήθηκα να τα βρω μαζί του από εγωισμό. Ένα μήνα αργότερα δεν άντεξα και του έστειλα μήνυμα του είπα ότι ήθελα να είμαστε ξανά μαζί και όπως είναι φυσικό αυτός από εγωισμό πάλι μου είπε ότι τελικά δε θέλει να τα ξαναβρούμε γιατί πιστεύει ότι το επόμενο καλοκαίρι θα γίνουν τα ίδια και κάτι τέτοια και ότι είναι σίγουρος για την απόφαση του. Τελευταία όμως ανεβάζει διάφορα τραγούδια στο fb που δείχνουν ότι ακόμα έχει αισθήματα για μένα , γιατί τα τραγούδια αυτά μιλούν για αναμνήσεις για πληγωμένες καρδιές για χωρισμούς και τέτοια. Εγώ θέλω να προσπαθήσω να κάνω άλλη μια τελευταία προσπάθεια να τα ξαναβρούμε μπας και γίνει τίποτα γιατί δε μπορώ να σταματήσω να τον σκέφτομαι ,όμως δεν ξέρω κατά πόσο θα έχει αποτέλεσμα και φοβάμαι μήπως φάω τα μούτρα μου .Μαζί του έχω να μιλήσω 1 μήνα και κάτι και δεν έχω δείξει αυτόν το μήνα τίποτα για τα αισθήματα μου οπότε δε μπορεί να ξέρει πως νιώθω. Σκέφτομαι να κάνω αυτή τη προσπάθεια στα γενέθλια του που είναι σε λίγες μέρες όμως δεν ξέρω πως να τον προσεγγίσω . Να τον πάρω τηλέφωνο (και να του πω να πάμε για καφέ?) , να του στείλω στο fb και να του πω το ίδιο με την μία, να δω πως θα κυλήσει η συζήτηση; τι έχετε να μου προτείνετε; και αν μου αρνηθεί την πρόταση για καφέ τότε τι πρέπει να κάνω; Ευχαριστώ πολύ για το χρόνο που αφιερώσατε να το διαβάσετε :confused: τι άλλο μπορώ να κάνω για να τον ξανακερδίσω; έχετε να μου προτείνετε καμιά καλύτερη ιδέα;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα, το γεγονός ότι πέρναγες καλά στις διακοπές και δεν γύρναγες δεν του δείχνει ότι τον υπολόγιζες και πολύ και ίσως να μην ήσουν και τόσο ερωτευμένη. Είσαι σίγουρη για τα αισθήματά σου για αυτον; Γιατί είναι κρίμα να τον πείσεις να τα βρείτε και να του κάνεις πάλι τα ίδια, θα τον πληγώσεις πιο πολύ. Τώρα αν θες να είστε μαζί εγώ θα σου πρότεινα να τον πάρεις τηλέφωνο να του ευχηθείς και να του πείς αν θέλει να τα πείτε και απο κοντά. Άν αρνηθεί αν θες μπορείς να του πείς αν αλλάξεις γνώμη πάρε με να τα πούμε εγώ θα το ήθελα. Εγώ κάτι τέτοιο θα έκανα. Καλύτερα να μιλήσετε απο να του τα πεις γραπτά στο fb.

VH6Dp2.png

ivf7p2.png

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου κοπελα μου!

 

Αρχικα θα ηθελα να σε ρωτησω ποσο χρονων εισαι και για ποσο διαστημα ελειπες στις διακοπες σου. Αν ελειπες μια βδομαδα και δεν ηθελες να γυρισεις νωριτερα νομιζω οτι ειναι εκεινος υπερβολικος γιατι ολοι μας θελουμε λιγο χρονο με φιλους να περασουμε καλα και να ξεφυγουμε. Τωρα αν ελειπες ενα μηνα, εχει δικιο εκεινος. Εσυ τον σκεφτοσουν και σου ελειπε οσο ησουν διακοπες?

 

Και εγω πιστευω οτι ειναι καλυτερο να τα πειτε απο τηλεφωνο και οχι απο facebook. Και επισης αν μπορεσεις να τον πεισεις να βρεθειτε να συζητησετε (μπορει και να μην τα βρειτε τελικα) αλλα θα πρεπει να μιλησετε ηρεμα. Να ακουσει ο καθενας τη γνωμη του αλλου και να δειτε αν μπορειτε να πατε παρακατω.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, το γεγονός ότι πέρναγες καλά στις διακοπές και δεν γύρναγες δεν του δείχνει ότι τον υπολόγιζες και πολύ και ίσως να μην ήσουν και τόσο ερωτευμένη. Είσαι σίγουρη για τα αισθήματά σου για αυτον; Γιατί είναι κρίμα να τον πείσεις να τα βρείτε και να του κάνεις πάλι τα ίδια, θα τον πληγώσεις πιο πολύ. Τώρα αν θες να είστε μαζί εγώ θα σου πρότεινα να τον πάρεις τηλέφωνο να του ευχηθείς και να του πείς αν θέλει να τα πείτε και απο κοντά. Άν αρνηθεί αν θες μπορείς να του πείς αν αλλάξεις γνώμη πάρε με να τα πούμε εγώ θα το ήθελα. Εγώ κάτι τέτοιο θα έκανα. Καλύτερα να μιλήσετε απο να του τα πεις γραπτά στο fb.

 

ναι είμαι απολύτως σίγουρη ότι θέλω να τα ξαναβρούμε, έκανα αυτή την βλακεία και την μετάνιωσα,ευχαριστώ πάντως πάρα πολύ για τη συμβουλή! :) Μάλλον τελικά τηλέφωνο θα πάρω και θα κάνω την τελευταία μου προσπάθεια και ο θεός βοηθός. Αν πάλι δε δεχτεί να βρεθούμε ίσως είναι καλύτερα έτσι γιατί μετά από τόσο καιρό να κρατάει τέτοιο εγωισμό δε γίνεται, προφανώς και δε με ήθελε τόσο πολύ. Για την ακρίβεια αν ήθελα να προχωρήσω και εγώ είχα πολλές ευκαιρίες αλλά κάθομαι και στεναχωριέμαι για αυτόν και δε μπορώ ούτε να με φανταστώ αγκαλιά με κάποιον άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου κοπελα μου!

 

Αρχικα θα ηθελα να σε ρωτησω ποσο χρονων εισαι και για ποσο διαστημα ελειπες στις διακοπες σου. Αν ελειπες μια βδομαδα και δεν ηθελες να γυρισεις νωριτερα νομιζω οτι ειναι εκεινος υπερβολικος γιατι ολοι μας θελουμε λιγο χρονο με φιλους να περασουμε καλα και να ξεφυγουμε. Τωρα αν ελειπες ενα μηνα, εχει δικιο εκεινος. Εσυ τον σκεφτοσουν και σου ελειπε οσο ησουν διακοπες?

 

Και εγω πιστευω οτι ειναι καλυτερο να τα πειτε απο τηλεφωνο και οχι απο facebook. Και επισης αν μπορεσεις να τον πεισεις να βρεθειτε να συζητησετε (μπορει και να μην τα βρειτε τελικα) αλλα θα πρεπει να μιλησετε ηρεμα. Να ακουσει ο καθενας τη γνωμη του αλλου και να δειτε αν μπορειτε να πατε παρακατω.

 

 

Κοίτα εγώ είμαι 18 χρονών και αυτός 19.Ξέρω πως είμαι σε νεαρή ηλικία και δε θα έπρεπε να στεναχωριέμαι για τέτοια, όμως καρδιά είναι αυτή τι να κάνουμε? Η αλήθεια είναι ότι έλειπα γύρω στον ένα μήνα και του δίνω όλα τα δίκια που πήρε αυτή την απόφαση. Όσο ήμουν διακοπές τον σκεφτόμουν συνέχεια όμως αυτός έχει -ή τουλάχιστον είχε- πάρα πολύ ανασφάλεια. Μιλούσαμε στο τηλέφωνο για αρκετές ώρες και αν τύχαινε να περάσω δίπλα σε κάποιον και να μιλάει και να ακουστεί η φωνή του, μετά ακολουθούσε ανάκριση (και μετά άντε να τον πείσεις ότι ήταν ένας άγνωστος που περνούσε) . Κατά πάσα πιθανότητα θα τον πάρω τηλέφωνο τελικά και θα του πω όλα όσα θέλω (δηλαδή να βρεθούμε κτλ) και ότι είναι να γίνει θα γίνει.Το συζήτησα το θέμα και με τη μαμά και μου είπε καλύτερα έτσι, θα φανεί και αν με ήθελε πραγματικά ή αν υποκρινόταν (γιατί όποιος θέλει αλήθεια δύσκολα αρνείται τέτοια ευκαιρία όσο εγωισμό και να έχει μέσα του) . Θα φανεί! Ευχαριστώ πάντως πάρα πάρα πολύ για τη συμβουλή! :)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Παντως αυτο με την υπερβολικη ανασφαλεια να το προσεξεις, μπορει να καταντισει φοβερα καταπιεστικο για σενα.

Μια σχεση για να προχωρησει χρειαζεται εμπιστοσυνη, μετα απο 1,5 χρονο ξερει τι κοριτσι εισαι, δεν γινεται να σου κανει ανακριση επειδη ακουστηκε καποιος να μιλαει διπλα σου, ουτε να χρειαζεται να μιλατε για ωρες προκειμενου να ειναι ησυχος οτι τον αγαπας.

Ειναι διαφορετικο να θες τον αλλον κοντα σου γιατι σου λειπει και αλλο γιατι νιωθεις ανασφαλεια για το τι κανει, ή για το γεγονος οτι μπορει και περναει καλα χωρις εσενα. Ειναι διαφορετικο να θελει να μιλατε με τις ωρες γιατι θελει να σε ακουει συνεχεια και αλλο γιατι θελει να κανει συνεχως ανακριση,να σε τσεκαρει κλπ. Αλλο ο ερωτας και αλλο το κομπλεξ εν ολιγοις! Και αν φοβαται παρα πολυ μην τον κερατωσεις... τοτε προσεχε τριπλα μην σε κερατωσει εκεινος. Συγνωμη αν στο χαλαω απλα απο αυτα που ανεφερες για τη συμπεριφορα του και την ανασφαλεια του διακρινω μια υπερβολη απο μερους του.

Και εγω παντως ειμαι υπερ του τηλεφωνηματος, ακριβως οπως τα εγραψε η φραουλιτσα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

Καλησπέρα θα ήθελα να σας πω κ εγω την ιστορία μου...Είμαι 17 χρονών και εδώ και 2 χρόνια τα είχα με ένα παιδί 22 χρονών...Ελειπε 9 μήνες στρατό και ξαφνικά οταν γύρισε με ζήτησε να χωρίσουμε ήταν πολύ απότομος μαζί μου μου έλεγε πως δεν πάει άλλο και ότι δεν με έκανε ευτυχισμένη και πολλές άλλες δικαιολογίες και ότι δεν θα χαθούμε και ότι θα έχουμε επαφή...Εγώ έκανα το λάθος να τον παρακαλέσω έδειχνε να θέλει κάτι (δεν είμαι σίγουρη βέβαια) αλλα δεν αλλάζει γνώμη ☹ με τίποτα τον έβαλαν λογια και οι φιλοι του και βγαίνει με αλλη κοπελα :( τον θέλω πίσω και δεν ξέρω τι να κανω :/ οταν του μιλουσα και έλεγα κάποια πράματα δεν το πήγαινε τόσο στο φιλικό αλλα μετα αν τον έλεγα σ'αγαπάω και τέτοια με είπε ξεκολλα και ξεπέρασε με δεν ταιριάζουμε και τέτοια ένα σωρό δικαιολογίες:/ τον αγαπάω εχω δει μερικά πράματα στο ίντερνετ που λένε για στάδιο μη επικοινωνίας κτλ σκεφτομε να τα εφαρμόσω αλλΑ ειμαι τόσο χάλια που δεν ξέρω πώς να αντιδράσω:( 

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πρίν, Machatiso είπε:

Καλησπέρα θα ήθελα να σας πω κ εγω την ιστορία μου...Είμαι 17 χρονών και εδώ και 2 χρόνια τα είχα με ένα παιδί 22 χρονών...Ελειπε 9 μήνες στρατό και ξαφνικά οταν γύρισε με ζήτησε να χωρίσουμε ήταν πολύ απότομος μαζί μου μου έλεγε πως δεν πάει άλλο και ότι δεν με έκανε ευτυχισμένη και πολλές άλλες δικαιολογίες και ότι δεν θα χαθούμε και ότι θα έχουμε επαφή...Εγώ έκανα το λάθος να τον παρακαλέσω έδειχνε να θέλει κάτι (δεν είμαι σίγουρη βέβαια) αλλα δεν αλλάζει γνώμη ☹ με τίποτα τον έβαλαν λογια και οι φιλοι του και βγαίνει με αλλη κοπελα :( τον θέλω πίσω και δεν ξέρω τι να κανω :/ οταν του μιλουσα και έλεγα κάποια πράματα δεν το πήγαινε τόσο στο φιλικό αλλα μετα αν τον έλεγα σ'αγαπάω και τέτοια με είπε ξεκολλα και ξεπέρασε με δεν ταιριάζουμε και τέτοια ένα σωρό δικαιολογίες:/ τον αγαπάω εχω δει μερικά πράματα στο ίντερνετ που λένε για στάδιο μη επικοινωνίας κτλ σκεφτομε να τα εφαρμόσω αλλΑ ειμαι τόσο χάλια που δεν ξέρω πώς να αντιδράσω:( 

 

Mίλησε με τη μητέρα σου, ή κάποια θεία, μεγαλύτερη αδερφή, ξαδέρφη ή όποιον άλλο μεγαλύτερο νιώθεις κοντά σου να ξεσπάσεις και να παρηγορηθείς. Τον πρώην σου, απλά άσε τον ήσυχο. Στην καλύτερη περίπτωση το να τον κυνηγήσεις και άλλο θα σε κάνει να φαίνεσαι αξιολύπητη, στη χειρότερη θα αντιδράσει και δικαιολογημένα άσχημα. Σε καμία περίπτωση δε θα γυρίσει πίσω. Δεν είναι φάση, δεν είναι στάδιο της σχέσης, ο άνθρωπος σου ξεκαθάρισε ότι η σχέση τελείωσε και προχώρησε με τη ζωή του. Κλάψε, θύμωσε, βγες να διασκεδάσεις, αλλά κατάλαβε ότι ούτε οι φίλου του φταίνε, ούτε καν εσύ. Απλά ο άνθρωπος προχώρησε στη ζωή του, άλλαξε, απομακρυνθήκατε και τελείωσε. Βγαίνει με άλλη κοπέλα αφού χώρισε με εσένα, από όσο καταλαβαίνω δε σου μίλησε άσχημα ούτε σου έδωσε ψεύτικες υποσχέσεις, σεβάσου του γιατί και στον εαυτό σου κακό κάνεις, και δεν υπάρχει απολύτως τίποτα για να σώσεις. Σχέσεις των λίγων μηνών ή και ετών τελειώνουν συνέχεια, πόσο μάλλον σε αυτές τις ηλικίες που οι άνθρωποι αλλάζουν γρήγορα. Επικεντρώσου σε κάτι που να σου αρέσει να κάνεις, βάλε άλλους στόχους στη ζωή σου, είτε είναι φροντιστήριο, μαθήματα, εξετάσεις, ένα άθλημα, μια καλοκαιρινή δουλειά, και σε λίγο καιρό όλο αυτό θα είναι απλά μία ανάμνηση.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!δεν ειμαι ο καταλληλος ανθρωποσ να στο πω γιατι και εγω στα 17 μου ειχα "πεσει στα πατωματα" για αγορι αλλα δεν αξιζει να καθεσαι και να χαλιεσαι για καποιον ο οποιοσ σου ειπε να χωρισετε ,ειτε γιατι δεν θελει αλλο ,ειτε γιατι ακομα χιεροτερα του εβαλαν λογια οι φιλοι του,αν του εβαλαν λογια οι φιλοι του σημαινει οτι ειναι ανθρωποσ που δινει σημασια σε τριτους και παλι θα σου ξανακανει τα ιδια!!εισαι 17 χρονων ,εχουμε καλοκαιρακι,παρε τισ φιλεσ οσυ πηγαινε για μπανιο,για καφε,μια βολτα τελοσπαντων και μην καθεσαι να σκεφτεσαι κανεναν που σε εχει στενοχωρησει!!και φυσικα με τισ φιλεσ σου δεν υπαρχει λογοσ να συζητας για το αγορι γιατι δεν μπορεισ να το αφησεισ πισω!!εγω λεω να μην επικοινωνησεισ καθολου μαζι του,ασχολησου με τον εαυτο σου και αν τυχον επικοινησει αυτοσ καποια στιγμη εγω θα προτεινα να μην του δωσεισ την παραμικρη σημασια!!μπορω να καταλαβω πως νιωθεισ γιατι ειναι φασεισ που ολοι εχουμε περασει!!αλλα τωρα τα σκεφτομαι και χαμογελαω!!μια συμβουλη:ποτε δεν θα παρακαλας κανεναν!!και κυριως αντρες γιατι το περνουν πανω τους!!ο αντρας θελει να σε "κυνηγησει"!!αυτο εχω καταλαβει απο τισ σχεσεισ μου!!

Link to comment
Share on other sites

On 30/6/2018 at 1:25 ΜΜ, Machatiso είπε:

Καλησπέρα θα ήθελα να σας πω κ εγω την ιστορία μου...Είμαι 17 χρονών και εδώ και 2 χρόνια τα είχα με ένα παιδί 22 χρονών...Ελειπε 9 μήνες στρατό και ξαφνικά οταν γύρισε με ζήτησε να χωρίσουμε ήταν πολύ απότομος μαζί μου μου έλεγε πως δεν πάει άλλο και ότι δεν με έκανε ευτυχισμένη και πολλές άλλες δικαιολογίες και ότι δεν θα χαθούμε και ότι θα έχουμε επαφή...Εγώ έκανα το λάθος να τον παρακαλέσω έδειχνε να θέλει κάτι (δεν είμαι σίγουρη βέβαια) αλλα δεν αλλάζει γνώμη ☹ με τίποτα τον έβαλαν λογια και οι φιλοι του και βγαίνει με αλλη κοπελα :( τον θέλω πίσω και δεν ξέρω τι να κανω :/ οταν του μιλουσα και έλεγα κάποια πράματα δεν το πήγαινε τόσο στο φιλικό αλλα μετα αν τον έλεγα σ'αγαπάω και τέτοια με είπε ξεκολλα και ξεπέρασε με δεν ταιριάζουμε και τέτοια ένα σωρό δικαιολογίες:/ τον αγαπάω εχω δει μερικά πράματα στο ίντερνετ που λένε για στάδιο μη επικοινωνίας κτλ σκεφτομε να τα εφαρμόσω αλλΑ ειμαι τόσο χάλια που δεν ξέρω πώς να αντιδράσω:( 

Κορίτσι κατά αρχάς ψυχραιμία... Είσαι σε μια ηλικία μικρή που τώρα αρχίζεις να μαθαινεις τις σχέσεις...έχεις να δεις και να μάθεις πολλά . Εμπειρίες είναι όλα αυτά μεσα από τις οποίες διδασκεσαι. Θα περάσει και κάτι νέο θα σου χτυπήσει την πόρτα.

Εφόσον ομως το αγόρι έχει πάει παρακάτω με νέα κοπέλα, τι νόημα έχει να παρακαλάς;; 

Βγες με τις παρέες σου, διασκέδασε ,ζήσε τα όμορφα σου και δροσερά σου χρόνια που δεν γύριζοθν πίσω και γενικώς κάνε πράγματα για σένα. Ότι είναι να συμβεί θα συμβεί...

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...