Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

άγχος γιά το πώς θα είναι η ζωή μου με το μωρό...


Recommended Posts

καλησπέρα σε όλες,εύχομαι να έχουμε μία σύντομη και ελάχιστα επώδυνη γέννα!Αυτό που με φοβίζει είναι το πώς θα είναι η ζωή μου μετά τη γέννα,έχω φίλες μου που γέννησαν πρόσφατα και μου έλεγαν ότι οι πρώτοι μήνες είναι πολύ δύσκολοι.Το κακό είναι ότι λόγω του ότι στέλνω παιδιά γιά πτυχίο -είμαι καθηγήτρια-θα μπορώ να λείπω μόνο γιά 1 μήνα,που σημαίνει ότι θα πρέπει να βρω τρόπο να τα κάνω όλα μαζί...δουλειά,μωράκι,ξενύχτια,κατάθλιψη εγκυμοσύνης...δεν ξέρω αν και πώς θα τα καταφέρω..:roll:

:P
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


οντως συμφωνω με την ηλιαννα

 

εγω ξαναδουλεψα οταν η μικρη μου εγινε 2 μηνων. κι εγω με παιδακια δουλευα και στο σπιτι μαλιστα.

αν εχεις τον αντρα σου για βοηθεια ολα καλα θα πανε.

μην αγχωνεσαι

Link to comment
Share on other sites

το θεωρώ δεδομένο γιατί το έχουν περάσει όλες οι φίλες μου,μάλιστα τις έβλεπα από κοντά και το καταλάβαινα...με έχει φάει το αγχος γιά όλα,γιά το αν θα είμαι καλά με το άντρα μου ή θα τον παραμελήσω,γιά τον αν θα είμαι καλή μαμά...

:P
Link to comment
Share on other sites

Η γυναικεια φυση ειναι τοσο δυνατη και προνοητικη ωστε δεν προκειται να περασεις τιποτα απο ολα αυτα. Απο τη στιγμη που γινεσαι μανα ολα τα αλλα σου φαινονται τοσο απλα οπου και ανταποκρινεσαι αψογα. Εξ' αλλου ολα στο μυαλο μας ειναι! Εγω δουλευα σε ολη την εγκυμοσυνη και επεστρεψα μολις το μικρουλη μου ηταν 25 ημερων. Ειμα και εγω καθηγητρια και απλα επεισα τον εαυτο μου οτι δεν θα παθω τιποτα απο τα ''παρατραγουδα'' του τοκετου για να μπορω να σταθω στα ποδια μου. Και να σου πω και κατι, υπηρξαν γονεισ μαθητων μου οι οποιοι δεν ειχαν καταλαβει ουτε οτι ημουν εγκυος, ουτε οτι γεννησα φυσικα. Απλα το εμαθαν πολυ αργοτερα κατα τυχη. Λοιπον μελλουσα μανουλα και συναδελφε, απολαυσε το υπολοιπο της εγκυμοσυνης σου, την υπεροχη εμπειρια του τοκετου και φυσικα τη μητροτητα η οποια δεν συγκρινεται με τιποτα και ολα θα γινουν οπως πρεπει να γινουν χωρις αγχος και σκοτεινες σκεψεις. ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ!;)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δεν ειναι δεδομενο οτι θα παθεις επιλοχεια καταθλιψη!!!δεν συμβαινει παντα!!!

οι μερες που θα ερθουν θα ειναι μοναδικες και δεν θα τις ξεχασεις ποτε!!!οι περισσοτερες επιστρεψαμε γρηγορα στη δουλεια και με λιγη βοηθεια απο τους συζυγους ή απο τις μαμαδες μας ολα πηγαν καλα!!!μην αγχωνεσαι αδικα ολα θα πανε καλα σου ευχομαι ολοψυχα να εχεις μια καλη γεννα με ενα πονο που λενε!!!!

qOUNp2.png.
Link to comment
Share on other sites

Τη ζωη την παιρνεις οπως ερχεται και την αντιμετωπιζεις σε real χρονο και οχι υποθετικα.

 

Σταματα να βασανιζεις το μυαλο σου με τις χειροτερες υποθεσεις γιατι ετσι προιδεαζεσαι αρνητικα. Οταν με το καλο γεννησεις μπορει να εχεις 1000 λογους να παθεις καταθλιψη και 1000 λογους για να μην παθεις. Ολες οι γυναικες δεν αντιμετωπιζουν με τον ιδιο τροπο τον ερχομο του παιδιου και σημαντικο ρολο παιζουν οι συνθηκες που υπαρχουν σε καθε σπιτι και κατα την διαρκεια της λοχειας.

 

Εγω αν σου περιγραψω το πως γεννησα και τι αντιμετωπισα τους πρωτους μηνες της ζωης του παιδιου εσυ σαν θεατης θα αντιληφθεις διαφορετικα τα πραγματα σε σχεση με εμενα που τα εζησα, οποτε μην μπαινεις σε τετοια τρυπακια ανευ λογου.

 

Ναι ο πρωτος χρονος του παιδιου ειναι δυσκολος για καποιους και πιο ευκολος για καποιους αλλους αλλα αυτο δεν μπορεις να το προκαταβαλλεις. Ασε που το γεμισμα ψυχης που παιρνει απο ενα τοσο δα ανθρωπακο σου δινει την δυναμη ενος υπερηρωα που μπορει να καταφερει τα παντα ακομα κι αν καποιες φορες μπορει να φαινεται οτι λυγιζει.

 

Γιαυτο χαλαρωσε και απολαυσε το χρονο που εχεις για τον εαυτο σου μεχρι να ερθει το μωρο σου. Και κοιμησου οσο περισσοτερο μπορεις.

Link to comment
Share on other sites

οσο αγχωνεσαι, τοσο προκαλεις ασχημες καταστασεις....

απολαυσε τη καινουρια σου ζωη!!!!!!!

δυσκολιες θα υπαρχουν σιγουρα, αλλα ειναι υπεροχα βασανα αυτα.....

θα εχεις δυο υπεροχα ματακια να σε κοιτανε!!!!!! τι αλλο θες;;;;

στο χερι σου ειναι να ερθουν ολα πιο ομαλα....

θετικη ενεργεια χρειαζεται και φυσικα τον αντρα σου να σου συμπαραστεκεται και να σε βοηθαει!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Μια απο τα ίδια και εγώ!! Αγχόνομαι με μικροπράγματα και το μόνο που ακούω απο όλους είναι οτι χάνω το καιρό μου με τέτοιες σκέψεις και οτι οι στιγμές που περνάνε και θα περάσουν όταν γεννήσω και μετά θα πρέπει να τις απολαμβάνω!?!?! Πώς μπορώ να ηρεμήσω όταν δεν ξέρω τι μου ξημερώνει?!?! :? :-?

EwCip3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια μην αγχώνεστε....Μπορεί ο πρώτος καιρός να είναι δύσκολος αλλά κάθε φορά που θα σας χαμογελάει το μωράκι σας θα τα ξεχνάτε όλα.....!!!!!!!

G2Mbp3.png

--------------------------------------------------

Μy boy is 5 years old-my girl is 3 years old!

Link to comment
Share on other sites

Τη ζωη την παιρνεις οπως ερχεται και την αντιμετωπιζεις σε real χρονο και οχι υποθετικα. ...

Εγω αν σου περιγραψω το πως γεννησα και τι αντιμετωπισα τους πρωτους μηνες της ζωης του παιδιου εσυ σαν θεατης θα αντιληφθεις διαφορετικα τα πραγματα σε σχεση με εμενα που τα εζησα, οποτε μην μπαινεις σε τετοια τρυπακια ανευ λογου.

Σωστά... Όπως τα κατάφεραν όλοι θα τα καταφέρεις κι εσύ, μπορεί και καλύτερα. Μην αφήνεις κανέναν να σε τρομάζει, άσε που είναι πολύ πιθανό να βάζουν και μια δόση υπερβολής στις τρομακτικές ιστορίες που σου λένε για να δείξουν πόσο άξιοι είναι. Βλέποντας και κάνοντας και ό,τι βρέξει ας κατεβάσει...

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα! με το καλό να έρθει το μωράκι σου και να είναι γερό. Σίγουρα θα είναι δύσκολα το πρώτο διάστημα, θα έχει ξενύχτι, κούραση αλλά και πολλές χαρές!!! Για την κατάθλιψη που αναφέρεις, μην συγχέεις το άγχος και τα νεύρα που πιθανόν να σου δημιουργηθούν με τη κατάθλιψη. Προσπάθησε να δεχτείς βοήθεια από το περιβάλλον σου (θα τη χρειαστείς...) και καλό κουράγιο αν είσαι υποχρεωμένη να γυρίσεις στη δουλειά σου.

Πάντως δεν είναι υποχρεωτικό να γίνουν όλα τα παραπάνω μπορεί όλα να κυλίσουν τέλεια!!!!;)

Λινακι μου κοιμήσου..... σε παρακαλώ!!!

  

Link to comment
Share on other sites

αχχχχ εγώ πώς νοσταλγώ τις πρώτες μέρες με το μωρό στο σπίτι!!

έπλεα σε πελάγη ευτυχίας με ένα μόνιμο χαμόγελο στα χείλη κ ένα χτυποκάρδι ευφορίας!!

δεν έπαθα ποτέ κατάθλιψη..το αντίθετο θα έλεγα!! είχα ένα πολύ ήσυχο μωράκι, κοιμοταν ωωωωρες πολλές, θήλασε εύκολα όλα ήταν τέλεια...

 

τώρα πιά μου βγάζει την πίστη όλη μέρα να την κυνηγάω!!!!

μην αγχώνεσαι!! όλα θα πάνε τέλεια!!! και αν δεν πάνε απλά τα αντιμετωπίζεις όταν έρθουν..τώρα απόλαυσε τις ώρες σου χωρίς το μωρό κ μετά τις ώρες σου με το μωρό!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μια απο τα ίδια και εγώ!! Αγχόνομαι με μικροπράγματα και το μόνο που ακούω απο όλους είναι οτι χάνω το καιρό μου με τέτοιες σκέψεις και οτι οι στιγμές που περνάνε και θα περάσουν όταν γεννήσω και μετά θα πρέπει να τις απολαμβάνω!?!?! Πώς μπορώ να ηρεμήσω όταν δεν ξέρω τι μου ξημερώνει?!?! :? :-?

 

Ενα θα σου πω.....αντε δυο....αλλα κρατα καλα στο μυαλο σου. Η ζωη σου μετα απο το παιδι δεν θα ειναι ΠΟΤΕ ιδια με πριν. ΠΟΤΕ. ...... για καλυτερα ή για χειροτερα. Εχει και απο τα δυο το πιατο......

 

.....ΑΛΛΑ να ξερεις οτι εισαι ευλογημενη γιατι αυτος ο ανθρωπος που θα φερεις στον κοσμο θα σε κανει να καταλαβεις οτι οσο και αν ΝΟΜΙΖΕΣ οτι εχεις αγαπησει, δεν ειχες δει ΤΙΠΟΤΑ ακομα......ξερω τι λεω.......:wink: δεν ηξερα οτι μπορουσα να φτασω σε τετοια επιπεδα αγαπης. Οτι θα ειναι ο μονος ανθρωπος εν ζωη για τον οποιο μπορω να κοψω λωριδες ολο μου το σωμα και να του το δωσω......τετοια αγαπη ειναι μονο της μανας......και το καταλαβα οταν εγινα.....ΜΑΝΑ......

 

Καλη λευτερια......

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

Ενα θα σου πω.....αντε δυο....αλλα κρατα καλα στο μυαλο σου. Η ζωη σου μετα απο το παιδι δεν θα ειναι ΠΟΤΕ ιδια με πριν. ΠΟΤΕ. ...... για καλυτερα ή για χειροτερα. Εχει και απο τα δυο το πιατο......

 

.....ΑΛΛΑ να ξερεις οτι εισαι ευλογημενη γιατι αυτος ο ανθρωπος που θα φερεις στον κοσμο θα σε κανει να καταλαβεις οτι οσο και αν ΝΟΜΙΖΕΣ οτι εχεις αγαπησει, δεν ειχες δει ΤΙΠΟΤΑ ακομα......ξερω τι λεω.......:wink: δεν ηξερα οτι μπορουσα να φτασω σε τετοια επιπεδα αγαπης. Οτι θα ειναι ο μονος ανθρωπος εν ζωη για τον οποιο μπορω να κοψω λωριδες ολο μου το σωμα και να του το δωσω......τετοια αγαπη ειναι μονο της μανας......και το καταλαβα οταν εγινα.....ΜΑΝΑ......

 

Καλη λευτερια......

 

έτσι ειναι!

 

επειτα ειναι βεβαια αδιακρισια να ρωτησω πως ειναι τα οικονομικα σου,αλλα

αν έχεις εστω και μια μικρη άνεση καλυτερα να κοψεις απο καπου αλλου

και να επενδυσεις σε μια πληρωμενη βοηθεια στο σπιτι για τους πρωτους μηνες.Αν υπαρχει μαμα ή πεθερα που θελουν να σε βοηθησουν,δεξου το μονο αν εχεις πολυ καλη επικοινωνια μαζι σους.Διαφορετικα μεγαλωνουν οι πιθανοτητες να την παθεις τελικα την επιλοχεια!!Το λεω αυτο για τη βοηθεια γιατι αν παψει να σε απασχολει το μαγειρεμα η καθαριοτητα και τα σχετικα,ολο το χρονο που δεν εισαι στη δουλεια θα μπορεις να τον αφιερωνεις στο μωρο σου που σε έχει τοση αναγκη και δεν πρεπει να χασεις τη στιγμη, στον αντρα σου για να μη χαθειτε και στον εαυτο σου που θα σου ανεβασει τη διαθεση..και φυσικα σε λιγο υπνο!Ρεαλιστικα μιλωντας ,καποια βραδια στην αρχη μπορει να κοιμηθεις 3 ώρες μονο!οποτε αν 2 ωριτσες μες στη μερα προσεχει καποιος το παιδακι σου για να παρεις έναν υπνακο ειναι μεγαλη δουλεια και πραγματικη ασπιδα κατα της καταθλιψης!Επισης αφου ανησυχεις τοσο για την επιλ.καταθλιψη -μια γνωμη λεω- προσπαθησε να θηλασειςέστω και για το μικρο διαστημα που μπορεις!εκτος απο όλα τα αλλα που θα σας προσφερει,βοηθαει και σε αυτο!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!Με το καλό να δεχθείς το μωράκι σου. Λοιπόν, από προσωπική πείρα σου λέω ότι το καλύτερο φάρμακο για όλα τα μετά της γέννας που εννοείται ότι δεν είναι απαραίτητο να σου συμβούν το καλύτερο φάρμακο είναι μια αγκαλιά με το μωρό και η επαγγελματική σου ενασχόληση. Το μυαλό ξεφευγει και είναι και ένα διάλειμμα από την καθημερινότητα που στην αρ΄χή όντως ίναι πολύ ρουτίνα. Θεωρώ κι εγώ ότι οι πρώτοι 2 μήνες είναι λίγο διαφορετικοί, δεν θα έλεγα δύσκολοι, από την άποψη ότι αν είναι το πρώτο μωρό πρέπει να προσαρμοστείς σε τελείως πρωτόγνωρες καταστάσεις. Όμως, θα δεις ότι μμετά τη γέννα θα καταλάβεις πόσο μικρά ήταν όσα έκανες μέχρι τώρα στη ΄ζωή σου μπροστά στο μεγαλείο του να κρατάς το παιδί σου στην αγκαλιά σου. Και σου μιλάω επισημαίνοντας ότι εγώ είμαι από τις γυναίκες που με διάλυσαν οι ορμόνες τον πρώτο μήνα μετά τη γέννα. Μετά φυσικά τα θυμόμουνα και τώρα ακόμα και γελάω. Να θυμάσαι ότι κάθε άνθρωπος είναι διαφορετικός και ότι αν για κάποια φίλη σου ήταν δύσκολα δεν σημαίνει ότι θα είναι και για σένα. Έχω φίλες που δεν είχαν καμία επιλόχειο, καμία δυσκολία σχετική με το μωρό αν και η δουλειά τους ήταν πολύ πιεστική και φίλες που ακόμα γκρινιάζουν με 3χρονα παιδιά. Αν το δεις θετικά και ήρεμα τίποτα δεν πρόκειται να συμβει. Και συμφωνώ κι εγώ ότι καλό είναι να ζητάς βοήθεια. Είτε μαμάδες, είτε κάποια κοπέλα. Πολλά φιλιά και ετοιμάσου για την ομορφότερη νέα αφετηρία στη ζωή σου. Πίστεψε με δεν μπορείς να φανταστείς τώρα για τη μαγεία μιλάμε!!!

an1cCw--SeR1210MTE5ZGx6fDI1ODQ5MDgwZGF8T3VyIGFuZ2VsIGlz.gif
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

κορίτσια,σας ευχαριστώ γιά τα υπέροχα πράγματα που γράψατε,η καθεμία επεσήμανε και κάτι πολύτιμο...Τελικά γέννησα στις 18 Αυγούστου τον πρίγκιπά μου και όντως έχω πάθει πλάκα..Επιλόχειο κατάθλιψη δεν ξέρω αν βίωσα ή αν βιώνω ακόμα.Δεν υπάρχει κάποια αξιοσημείωτη μεταβολή στη συμπεριφορά μου.Απλά θυμάμαι ότι,μία βδομάδα μετά την επιστροφή από το μαιευτήριο ένιωθα πολύ άσχημα όταν βραδιαζε,δεν ήθελα να μένω μόνη μου ούτε καν στο δωμάτιο και παρακαλούσα να μην ξυπνήσει το μωρό γιατί μου φαινόταν βουνό η φροντίδα του.Πρέπει να του έσπασα τα νεύρα του άντρα μου,του είχα γίνει τσιμπούρι..:rolleyes:Αυτό κράτησε 3-4 μέρες.Δουλειά θα πάω από την άλλη βδομάδα οπότε δεν ξέρω αν θα είμαι καλύτερα ή χειρότερα τότε.Προς το παρόν,η κούραση είναι πραγματικά μεγάλη-δεν κοιμάται συνήθως πάνω από 2.5 ώρες-αλλά όταν χαμογελάει ή κάνει αυτά τα ναζάκια,γίνομαι ζελές και εγώ και ο αντρούλης μου...

Είναι εμπειρία ΜΟΝΑΔΙΚΗ.......

:P
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...