Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΑΙΔΙΚΟΙ ΣΤΑΘΜΟΙ ΣΤΗΝ ΚΥΨΕΛΗ


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους.

Μηπως ξέρεις κανείς να μου πει καμιά κουβέντα για ''ΤΟ ΚΑΡΑΒΑΚΙ'' και '' ΤΟ ΜΕΛΙ'' παιδικούς σταθμούς στην Κυψέλη γιατί δεν ξέρω ποιον να διαλέξω?? Ευχαριστώ μαμάδες και μπαμπάδες..:confused:

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


καλησπέρα,

 

γιά το ΜΕΛΙ έχω ακούσει καλά λόγια από μία γνωστή μου. Σκοπεύω να τους επισκεφτώ την άλλη εβδομάδα, όπως και 2-3 ακόμη σταθμούς στήν Αθήνα και μετά θα σας πω και εγώ τις απόψεις μου! :P

Link to comment
Share on other sites

Ευθυμία μου έχεις αγοράκι ή κοριτσάκι και πόσο ετών είναι;

Βρήκες τελικά σταθμό;

Εγώ έχω μία κορούλα 20 μηνών και μένω στην Κυψέλη. Την πηγαίνω στην "ΜΕΛΩΔΙΑ" Κυκλάδων 15, δίπλα στο θέατρο του Λευτέρη Βογιατζή. Είμαι κάτι παραπάνω από ευχαριστημένη! Δεν περίμενα ότι ένα παιδάκι μόλις 20 μηνών θα μπορούσε να έχει τέτοια εξέλιξη. 3 μέρες πήγαινε μόνο στον σταθμό και άρχισε ήδη να τρώει μόνη της! Στο σπίτι γινότανε πόλεμος την ώρα του φαγητού! Είναι πολύ οργανωμένοι, καθαριότητα εξαιρετική και η μικρούλα μου παρόλο που μας αποχωρίστηκε για πρώτη φορά είναι πολύ ευτυχισμένη. Για το "καραβάκι" και το "μέλι" δεν έχω ιδία άποψη γιατί δεν τα επισκέφθηκα ποτέ αλλά και δεν έχω ακούσει κάτι που να μου κινήσει το ενδιαφέρον. Ήμουνα αποφασιμένη από την αρχή ότι θα πήγαινα την μικρή στην "ΜΕΛΩΔΙΑ" γιατί είχα τις καλύτερες συστάσεις από την παιδίατρό μας που είναι και η γιατρός του σχολείου και την εμπιστεύομαι απόλυτα κι έτσι δεν μπήκα στην διαδικασία να κάνω βόλτες. Από την πρώτη στιγμή που τους επισκέφθηκα πείστηκα για τα λεγόμενα της γιατρού μας κι βγήκα κερδισμένη.

Ελπίζω να σε βοήθησε η γνώμη μου.

Σου εύχομαι καλή αναζήτηση!

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια και εγω που μενω στην κυψελη, ψαχνω να βρω που θα παω την κορη μου. Ειχα σκοπο να παω και εγω στη Μελωδια, Ευχαριστουμε Μαριετα για τις πληροφοριες.

Ξερετε καθολου τον Κοντορεβυθουλη? Ειναι και αυτος στην κυψελη, στην Παρνηθος. Εχετε ακουσει κατι? ΠΑντως για το Μελι εχω ακουσει καλα πραγματα.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

καλησπέρα,

είμαι καινούργια και θα ήθελα αν ξέρει κάποιος απο παιδικούς σταθμους στην Κυψέλη να με βοηθήσει! Έχω ένα γιο (Κωνσταντίνος) δυόμισι ετών και σκέφτομαι να τον στείλω παιδικό σταθμό απ τον Σεπτέμβριο, αλλά δεν ξέρω που. Ευχαριστώ.:roll::roll::roll:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Κοριτσια εχω δει τον Μελωδια εν 'ωρα λειτουργίας, μου άρεσε η σπιτική μυρωδιά του φαγητου, τα κορίτσια ήταν πολύ γλυκά με την μικρή μου, ο χώρος συμπαθητικός.αν και σε αυλη υστερεί, όπως όλοι άλλωστε στην Κυψέλη. Μου άφησε καλές εντυπώσεις.

Το Μέλι το είδα απόγευμα, είχε αρκετούς χώρους μέσα για παιγνίδι,δυο αυλές είναι μεσα στις επιλογές μου.Το καραβάκι επίσης συμβιβαστικό, με προσιτα διδακτρα αν και δεν μου επέτρεψαν να το δω εν ώρα λειτουργίας. Η φωλίτσα δεν με έβαλαν καν μέσα χωρις απογευματινό ραντεβού έτσι δεν μπήκα καν στον κόπο.

Ειδα καο τον dorothy snot, στην Ιπποκράτους και μου άρεσε, ειναι κοντα στις προτιμήσεις μουκαι σ΄αυτό που ψάχνω, αλλα ψάχνω ακόμη........

Link to comment
Share on other sites

Ξεχασα να γράψω οτι ήταν ο μόνος σταθμος που επέμενε για πρωινο ραντεβου για να τον δω σε λειτουργία. Μου άρεσε πολύ αυτό , μου φάνηκε ειλικρινές και ότι δεν έχει να κρύψει τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

ΕΧΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΝΑ ΠΑΙΔΑΚΙ 5 ΕΤΩΝ, ΤΟΝ ΓΕΡΑΣΙΜΟ, ΠΑΕΙ ΣΤΗΝ ΜΕΛΩΔΙΑ ΕΔΩ ΚΑΙ ΔΥΟ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΗ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΤΟΜΕΙΣ! ΕΠΙΣΗΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΤΟΝΙΣΩ, ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑ ΤΗΣ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ ΠΟΥ ΝΙΩΘΩ ΑΦΗΝΩΝΤΑΣ ΤΟ ΠΑΙΔΙ ΜΟΥ ΣΤΟΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΣΤΑΘΜΟ. ΔΙΟΤΙ, ΥΠΑΡΧΕΙ Η ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΗ ΠΡΟΣΟΧΗ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ, ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ ΚΑΤΑΡΤΙΣΜΕΝΑ ΑΤΟΜΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΙΑΜΟΡΦΟΣΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ, ΤΗΝ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΤΟΥΣ, ΤΗΝ ΨΥΧΑΓΩΓΙΑ ΤΟΥΣ, ΤΗΝ ΚΑΘΑΡΙΟΤΗΤΑ ΤΟΥΣ, ΤΙΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΕΤΕΠΕΙΤΑ ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥΣ! ΣΑΣ ΣΥΝΗΣΤΩ ΑΝΕΠΙΦΥΛΑΚΤΑ ΤΟΝ ΠΑΙΔΙΚΟ ΣΤΑΘΜΟ ΜΕΛΩΔΙΑ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟ ΔΙΚΟ ΣΑΣ ΝΙΝΙ!!!! ΜΕ ΕΚΤΙΜΗΣΗ, ΑΓΓΕΛΙΚΗ. ΜΗΤΕΡΑ ΓΕΡΑΣΙΜΟΥ!!!!:lol::lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γειά σας. Βλέπω το forum συχνά αλλά έχω πολύ καιρό να γράψω. Ψάχνω σταθμό για τη μικρή και είδα αυτό για το baby smile. Τους επισκέφθηκα και δεν μπορώ να πω ότι ενθουσιάστηκα, μέτρια πράγματα από άποψη χώρου και αυλής,, η υπεύθυνη φαίνεται να ξέρει τη δουλειά της, αλλά δεν έχω και πολλές επιλογές. Θα κάνω αίτηση και στους δημοτικούς στην Αγ Λαύρας, αλλά δεν έχω ....μέσον εεεεεεεεεε ελπίδες ήθελα να γράψω.

Ξέρετε τίποτα για τους δημόσιους που είναι εκεί (επί της Λαύρας, στην Πολυλά και Λαύρας & Ηρακλείου????)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν γνωριζω κατι για αυτους δεν μενω στην περιοχη αυτη. Για το baby smile θελω να πω όπως και ολους τους παιδικους στην Κυψελη οτι υστερουν στην αυλη. τΤο συκγεκριμένο όμως εχει ξεχωριστο χωρο υπνου , αλλαγων πανας και αρκετα μεγαλες αιθουσες χωρις σκαλοπατια , μου φανηκε ασφαλές για την μικρή μου που ειναι ενος ετους.;)

Link to comment
Share on other sites

agy, εμείς πάμε στα "Στρουμφάκια", που είναι σε ένα στενό της Λ. Γαλατσίου κι έχει τους ίδιους υπεύθυνους με το Baby Smile. Είμαστε πολύ ικανοποιημένοι. Εάν θέλεις περισσότερες πληροφορίες, στη διάθεσή σου.

ΜΑΡΙΑ30, έχω ακούσει πολύ καλά λόγια για το σταθμό που βρίσκεται ένα στενό κάτω από την Αγ. Λαύρας, πίσω από τον ΟΑΕΔ.

Link to comment
Share on other sites

agy, εμείς πάμε στα "Στρουμφάκια", που είναι σε ένα στενό της Λ. Γαλατσίου κι έχει τους ίδιους υπεύθυνους με το Baby Smile. Είμαστε πολύ ικανοποιημένοι. Εάν θέλεις περισσότερες πληροφορίες, στη διάθεσή σου.

ΜΑΡΙΑ30, έχω ακούσει πολύ καλά λόγια για το σταθμό που βρίσκεται ένα στενό κάτω από την Αγ. Λαύρας, πίσω από τον ΟΑΕΔ.

 

Σου εχω στειλει προσωπικο μήνυμα,περιμένω νέα σου

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
Καλησπέρα σε όλους.

Μηπως ξέρεις κανείς να μου πει καμιά κουβέντα για ''ΤΟ ΚΑΡΑΒΑΚΙ'' και '' ΤΟ ΜΕΛΙ'' παιδικούς σταθμούς στην Κυψέλη γιατί δεν ξέρω ποιον να διαλέξω?? Ευχαριστώ μαμάδες και μπαμπάδες..:confused:

Καλησπέρα και καλή χρονιά. Υγεία πάνω απ' όλα στα παιδάκια μας. Εχω επισκεφθεί το ΚΑΡΑΒΑΚΙ και μόνο γι' αυτό μπορώ να σου πω την άποψή μου. Πήγα ένα πρωϊ μίλησα με την διευθύντρια του σταθμού, είδα όλους τους χώρους εν ώρα λειτουργίας και μάλιστα έπεσα πάνω στο πρωϊνό που μου έκανε εντύπωση ότι ήταν σερβιρισμένο σε πιατάκια και πολύ πλούσιο. Απ' ότι είδα ήταν πολύ περιοποιημένος χώρος, ευγενικές οι νηπιαγωγοί και πολύ τρυφερές με τα παιδιά. Εμεινα τρία τέταρτα περίπου και μπορώ να πω ότι ενθουσιάστηκα. Ήδη έχω αφήσει τα στοιχεία μου για να κάνω εγγραφή τον Ιούνιο εκεί.

Link to comment
Share on other sites

πριν πολλάααααα χρόνια πήγαινε το βαφτιστηράκι μου στον παιδικό σταθμό "η φωλίτσα"

είναι επί της Μπερόβου, είναι μεταξύ δικαστηρίων και πλατείας Κυψέλης, κοντά στην εκκλησία Τίμιος Σταυρός

πολύ όμορφο μέρος, καθαρό, περιποιημένο, αλλά μίλάμε για 12 χρόνια πριν

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα και καλή χρονιά. Υγεία πάνω απ' όλα στα παιδάκια μας. Εχω επισκεφθεί το ΚΑΡΑΒΑΚΙ και μόνο γι' αυτό μπορώ να σου πω την άποψή μου. Πήγα ένα πρωϊ μίλησα με την διευθύντρια του σταθμού, είδα όλους τους χώρους εν ώρα λειτουργίας και μάλιστα έπεσα πάνω στο πρωϊνό που μου έκανε εντύπωση ότι ήταν σερβιρισμένο σε πιατάκια και πολύ πλούσιο. Απ' ότι είδα ήταν πολύ περιοποιημένος χώρος, ευγενικές οι νηπιαγωγοί και πολύ τρυφερές με τα παιδιά. Εμεινα τρία τέταρτα περίπου και μπορώ να πω ότι ενθουσιάστηκα. Ήδη έχω αφήσει τα στοιχεία μου για να κάνω εγγραφή τον Ιούνιο εκεί.

 

κ εμενα μου αρεσε τον ειδα αλλα τελικα δεν πηγα

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

επιτελους κι αλλες μαμαδες απο κυψελη!!!νομιζα οτι ειμαι μονη μου:shock:!!! η κορη μου ειναι 8 μηνων και δεν την παω σταθμο ακομα.εχω τη μαμα μου που την κραταει.αργοτερα το σκεφτομαι για να ειναι πιο κοινωνικη αλλα μεχρι τοτε θα δουμε.χαρηκα πολυ που ειδα θεμα για την περιοχη μας γιατι δεν εχω βρει εδω καμια κοπελα απο κυψελη.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλημέρα, είμαι καινούργια στο forum. Ήθελα να ρωτήσω αν έχει κανείς προσωπική άποψη για το σταθμό Φωλίτσα στην Άνω Κυψέλη και για το Καραβάκι (επίσης στην Κυψέλη). Έχω επισκεφθεί όλους τους σταθμούς της περιοχής και οι επικρατέστεροι είναι οι Φωλίτσα, Καραβάκι και Μελωδία, αλλά δεν ξέρω ποια απόφαση να πάρω...

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Καλησπερα,

 

Εγω πηγαίνω το μικρό μου στο παιδικό σταθμό Μελωδία από 2 χρονών. Δεν έχω να πω παρα τα καλύτερα λόγια για τη φροντίδα, την αγάπη το ήθος των ανθρώπων που δουλεύουν εκεί. Ειναι πολύ σημαντικό να βλεέπεις το παιδί σου να γυρνάει σπίτι καθε μεσημέρι και να είναι χαρούμενο!! Η επιλογή μας έγινε κατόπιν έρευνας και σε άλλους παιδικούς εκεί γύρω κ μπορω να πω ότι μονο τυχαία δεν ήταν!! Χιλια Μπράβο σε όλες τις κοπέλες!!

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Εγω εχω εναν γιο σχεδον 3 χρονων,που μεχρι προσφατα πηγαινε "Στο Καραβακι",και ειμαι πολυ ευχαριστημενη(σταματησε λογο της αφιξης του 2ου γιου,και αυτο προσωρινα μεχρι να επιστρεψω στην δουλεια).Οταν εψαχνα για παιδικο-τοτε ηταν 8μηνων-και ρωτησα στο Μελι μου ειπαν απο 12μηνων πως παιρνουν μωρα.Σχεδον 2 χρονια που πηγαινε στο Καραβακι(τωρα παει Δημοσιο παιδικο και τρεχω ΜΟΝΙΜΑ!!!)ειχαμε πολυ καλη συνεργασια με το προσωπικο.Ηταν ολοι τους πολυ ευγενικοι και αν ολα πανε καλα απο Σεπτεμβρη θα τους στειλουμε και τους δυο ξανα στο Καραβακι(ο μικρος δεν θα εχει χρονισει)Το προτεινω ανεπιφυλακτα,ο γιος μου εκλαιγε οταν γυρναγε απο το σχολειο,για τετοια αγαπη μιλαμε...

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

καμια μαμα που ξεκινησε το παιδακι της φετος να μας πει γνωμη υπαρχει?

ψαχνω κι εγω αν και νομιζω πως στην κυψελη 1-2 αξιζουν...

pasxalitsa v

το καλύτερο δώρο της ζωής μας...είναι ΕΔΩ!!!

kALOp3.png

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα! είμαι φρέσκια μαμά και πρόκειται να ξεκινήσω έρευνα για ιδιωτικούς παιδικούς σταθμούς στην Κηφισιά. Γνωρίζετε τίποτα για έναν

καινούργιο " Η έπαυλις των πελαργών", στην Κανάρη πίσω από τον πλάτανο?

μέσα είναι πολύ ωραίος, πήγα και τον είδα. θα ήθελα όμως πληροφορίες από κάποια μαμά.είμαι νέα στο forum και θα 'ηθελα να ανταλλάξουμε απόψεις.

Πάντως για τα δεδομένα των βορείων προαστίων είναι οικονομικός( 300-350 Ευρώ).

 

Επίσης, ξέρει καμία μαμά το " Κόκκινο Παράθυρο" πίσω απο το ΚΑΤ?

ειναι μικρός, οικογενειακός σταθμός και τον έχουν ζεστοί άνθρωποι, και αυτός επίσης είναι πολύ οικονομικός.Ωραία μονοκατοικία και τα ΣΚ λειτουργεί ως παιδότοπος.

Γενικά, προτείνετε αν γνωρίζετε καλούς παιδ.σταθμούς στην Κηφισιά και προσιτούς στην τιμή.....

 

φιλικά,

 

vivianna

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλημερα,

 

τη μικρή μου, μετα το Πασχα, θα την ξεκινησω επίσης στη Μελωδία, όπως συνεχίζει και ο μεγάλος. Έχεις κάνει έρευνα στην περιοχή γενικότερα;

 

 

καμια μαμα που ξεκινησε το παιδακι της φετος να μας πει γνωμη υπαρχει?

ψαχνω κι εγω αν και νομιζω πως στην κυψελη 1-2 αξιζουν...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Για μωράκι στο καραβάκι δεν θα ελεγα τα καλυτερα συμφωνα με την εμπειρια μου αλλα τον ειχα δει πριν μια τετραετια που εψαχνα για την κορη μου που ηταν τοτε 1 ετους. Για μεγαλυτερα παιδακια πρεπει να ειναι καλυτερα.Το μελι μου ειχε φανει πιο καλος αλλα δεν με αφηνε να ειμαι, αν χρειαζοταν, παρουσα στην προσαρμογη.

Οπως και να εχει οτι και να διαλεξετε καντε μια επισκεψη αναγνωριστικη και ζητηστε να δειτε την ταξη που προκειται να ειναι το παιδι σας εν ωρα σχολειου. Με μια ματια(δεν χρειαζετε πολυ ωρα) μπορει να καταλαβατε πολλα πραγματα!

4fnbp3.png

fdBUp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...