Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

γεννηση κοριτσιού με συγγενές εξάρθρημα


Recommended Posts

γεια σε ολες και όλους. Μόλις πριν ένα μήνα γέννησα και εγώ το 4ο μου μωρό του οποίο ειναι μια μπεμπούλα φαγανή και ζουλιχτερή.:PΤο μόνο πρόβλημα είναι ότι γεννήθηκε με συγγενές εξάρθρημα ισχίων και μου είπε ο παιδίατρος να την έχω με διπλή πάνα για να ειναι ανοιχτά τα πόδια της συνέχεια ακόμη και όταν την θηλάζω.Οπως καταλαβαίνετε το καημενούλι πιάνεται γιατί ειναι συνέχεια ανάσκελα και με τα ποδια ανοιχτά :cry:.Μου είπε επίσης ότι είναι μία κατάσταση συνηθισμένη για τα κοριτσια πιο πολύ από ότι για τα αγόρια.Υπάρχει καμία μαμά που να ξέρει κάτι για τ ο θέμα ???Θα ένιωθα καλύτερα αν γνωριζα κάποιον που να γνωρίζει εμπειρικά κάτι για αυτό.Εκ των προτέρων ευχαριστώ πολύ.

[sIGPIC][/sIGPIC]" Και μη πιστέψεις ότι μπορείς να κατευθύνεις την πορεία της αγάπης, γιατί η αγάπη, αν σε βρει άξιο, θα κατευθύνει εκείνη τη δική σου πορεία."

 

ΧΑΛΙΛ ΓΚΙΜΠΡΑΝ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Μελίνα μου να σου ζήσει. Εγώ γεννήθηκα με τέτοιο πρόβλημα αλλά τότε ήταν άλλα χρόνια και δε το πήραν χαμπάρι και ανγκάστηκαν να κάνω χειρουργείο όταν ήμουν ενός. Τότε το αντιλήφτηκαν. Παρ΄ όλα αυτά μεγάλωσα χωρίς κανένα πρόβλημα, γυμναζόμουν πολύ χωρίς κανένα πρόβλημα και γενικά ποτε δεν είχα κάτι. Επιεδή μου έχουν μιλήσει για κληρονομικότητα το έψαξα πολύ πριν κάνω το γιο μου και από ό,τι είδα δεν είναι κάτι σοβαρό. Άλλοι γιατροι το αντιμετωπίζουν με διπλή πάνα, αλλοι με ειδικό μηχάνημα για τους πρώτους τρεις μήνες. Εξαράται σε τι βαθμό το έχει. Ο παιδίατρός μου, μου είχε πει ότι αν τυχόν το είχε κάποιο από τα παιδιά μου, θα του βάζαμε το μηχάνημα και όχι πάνα για να τελειώνουμε γρηγορότερα και πιο σίγουρα. Στα κορίτσια εμφανίζεται 7 φορές πςρισσότερο σε σχέση με τα αγόρια, λόγω των ορμονών τους, και υπάρχουν δύο κατηγορίες: αυτές που απλά υπάρχει εξάρθρωση και αυτές που υπάρχεις υποπλασία της άρθρωσης. Φαντάζομαι, για να σου έχει βάλει μόνο πάνα, το μωράκι σου θα έχει εξάρθρωση.

Πάντως μην ανησυχείς, δεν είναι κάτι που θα χρειαστεί ιδιαίτερος κόπος για να φτιαχτεί και δε θα έχει κανένα πρόβλημα μετά. Εσείς έιχατε κληρονοικότητα??

Link to comment
Share on other sites

Μην ανυσηχης καθολου,εμενα η κορη μου το ειχε και μεχρι περιπου και τον 4ο μηνα της φορουσα διπλη πανα.Μετα τον τεταρτο μηνα πηγαμε και περασαμε εναν υπερηχο και ειδαμε οτι τα ισχυα της ειχαν επανελθει και ηταν μια χαρα.

Δεν ειναι τιποτα ανυσηχητικο αρκει να το δειτε απο την αρχη και με τις καταλληλες οδηγιες του γιατρου σας ολα θα πανε καλα.

Οπως ανεφερατε και πιο πανω ειναι πολυ συχνο φαινομενο στα κοριτσακια.

Να σου ζησει η πριγκιπεσσα σου!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Melina4kids να σου ζησει η μπουμπουκα σου!!!

Εμεις χωρις καμια κληρονομικοτητα ανακαλυψαμε (η παιδιατρος) οταν η Μαρκελλα ηταν 2 περιπου μηνων οτι εχει χαλαρα ισχια. Αφου το επιβεβαιωσε με υπερηχο επρεπε να φοραει διπλη πανα για 2 μηνες!!! Την λυπομουν απιστευτα αλλα τη Μαρκελλα μαλλον δεν τη χαλουσε ιδιατερα... Επειτα απο 2 μηνες ηταν ολα οκ... Δεν ξερω αν ειναι το ιδιο πραγμα, αλλα οντως η διπλη πανα βοηθαει απιστευτα... και ο χρονος περναει γρηγορα!!!

Να σας πανε ολα καλα ευχομαι!!!

.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...
γεια σε ολες και όλους. Μόλις πριν ένα μήνα γέννησα και εγώ το 4ο μου μωρό του οποίο ειναι μια μπεμπούλα φαγανή και ζουλιχτερή.:PΤο μόνο πρόβλημα είναι ότι γεννήθηκε με συγγενές εξάρθρημα ισχίων και μου είπε ο παιδίατρος να την έχω με διπλή πάνα για να ειναι ανοιχτά τα πόδια της συνέχεια ακόμη και όταν την θηλάζω.Οπως καταλαβαίνετε το καημενούλι πιάνεται γιατί ειναι συνέχεια ανάσκελα και με τα ποδια ανοιχτά :cry:.Μου είπε επίσης ότι είναι μία κατάσταση συνηθισμένη για τα κοριτσια πιο πολύ από ότι για τα αγόρια.Υπάρχει καμία μαμά που να ξέρει κάτι για τ ο θέμα ???Θα ένιωθα καλύτερα αν γνωριζα κάποιον που να γνωρίζει εμπειρικά κάτι για αυτό.Εκ των προτέρων ευχαριστώ πολύ.

 

 

Καλησπέρα Μελίνα.Με λένε Δήμητρα.Τον Μάρτιο που μας πέρασε γέννησα και εγω ένα υπέροχο κοριτσάκι με το ίδιο πρόβλημα.Γύρισα πολλούς και ιδιωτικούς γιατρούς που σημαίνει οτι πλήρωνα για να μου πουν τα ίδια και τα ίδια.Αγόρασα ειδικά πανιά που λέγονται πάνες.Τα σχεδίασε ο άντρας μου,τα έκοψε και η μητέρα μου τα έραψε.Βάλαμε και χαρτόνι μέσα όπως μας είπαν.Μετά από λίγο διάστημα και αφού δεν είχε πρόοδο το παιδί αγοράσαμε έναν ''ΚΗΔΕΜΟΝΑ''.Ειναι σαν σαλοπέτα ρουχαλάκι.Ο γιατρός μου έλεγε οτι θα γίνει καλά.Το αποτέλεσμα ηταν 2 και μισό μηνών το παίδι και μέχρι σήμερα να φοράει γύψω ο οποίος καλύπτει σχεδεόν όλο του το σώμα.Η ταλαιπωρία που τραβάμε το παιδί και εμείς δεν περιγράφεται.Στις 6/10 θα πάμε γαι αλλαγή.Δεν ξέρω για πόσο καιρό θα το φοράει.Αν δεις το μνμ μου απάντησέ μου,Αρχικά να μου πεις για την κορούλα σου και αν θέλεισ να με ρωτήσεις κατι.Χάρηκα που σου μίλησα.

Link to comment
Share on other sites

Το αποτέλεσμα ηταν 2 και μισό μηνών το παίδι και μέχρι σήμερα να φοράει γύψω ο οποίος καλύπτει σχεδεόν όλο του το σώμα.Η ταλαιπωρία που τραβάμε το παιδί και εμείς δεν περιγράφεται.Στις 6/10 θα πάμε γαι αλλαγή.Δεν ξέρω για πόσο καιρό θα το φοράει.Αν δεις το μνμ μου απάντησέ μου,Αρχικά να μου πεις για την κορούλα σου και αν θέλεισ να με ρωτήσεις κατι.Χάρηκα που σου μίλησα.

καλησπέρα Δήμητρα, καταλαβαίνω και την κουρασή σου και τη στεναχώρια σου αλλά θέλω να σε διαβεβαιώσω ότι το μωρό σου δεν καταλαβαίνει τίποτα. Σε εμένα - επειδή ήταν και στα δύο πόδια- ο γιατρός το πήρε χαμπάρι όταν περπάτησα που ήμουν ήδη ενός χρονών και ήταν αργά. Έκανα τέσσερα χειρουργεία, δύο στο κάθε πόδι, και για ένα χρόνο μπαινόβγαινα στο νοσοκομείο Πεντέλης με γύψο και στα δύο πόδια. Το ένα πόδι μέχρι τον αστράγαλο και το άλλο μέχρι το γόνατο. Τελικά όλα πήγαν καλά, έκανα αθλητισμό στην πορεία και μάλιστα σε βαριά αθλήματα και ποτέ δεν είχα το παραμικρό πρόβλημα. Ποτέ δεν με πόνεσαν τα πόδια μου, ουτε καν στην εγκυμοσύνη που πήρα τρομερά κιλά.

Εγώ φυσικά το μόνο που θυμάμαι από όλα αυτά είναι εικόνες του νοσοκομείου. Η μαμά μου λέει ότι όσο και αν στεναχωριόνταν, μόλις με είδε και περπάτησα κανονικά, της πέρασαν όλα. Έστι εύχομαι να γίνει και στην δικη σας περίπτωση, που είναι ευκολότερη από την δική μου εφ΄όσον το έχτε δει νωρίς. Περαστικά στημικρούλα σας, όλα θα πάνε καλά!

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

Αν και γνωρίζω ότι το θεμα ειναι αρκετα παλιό γραφω απάντηση για όποια μητερα ανησυχήσει και ψαξει στο forum για αυτό το προβλημα.

Εγω γεννηθηκα με συγγενες εξαρθημα το 1983 και περπατάω φυσιολογικότατα χωρις κανενα προβλημα.

Ειναι παθηση κληρονομική και μπορείτε μόνοι σας να το καταλαβετε αν το μωρο εχει προβλημα ξαπλωνοντάς το ανασκελα. Αν τα πόδια του δεν ανοιγουν διαπλατα απευθυνθειτε στον γιατρό σας. Αν και απ΄οσο ξερω το ελεγχουν ουτως ή άλλως.

Αν εχει μικρό προβλημα (όπως ο ξαδερφός μου) του φορας δυο πανες και ειναι όλα καλά. Αν το πρόβλημα είναι μεγαλύτερο (όπως σε μένα) τότε με εναν ειδικό ναρθηκα που εφαρμόζεται στην κούνια τα πόδια μπαίνουν στη θέση τους. Όλα αυτά, ΠΡΙΝ ΠΕΡΠΑΤΗΣΕΙ το παιδι.

Ελπίζω να βοήθησα.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 χρόνια μετά...

Γειά σας. Έχω ένα κοριτσάκι 5μιση μηνών και όταν ήταν 3μιση μηνών ο παιδίατρος βρήκε ένα πρόβλημα στο ποδαράκι του πήγαμε στον παιδορθοπαιδικο και μας βρηκε εξαρθρωση ισχιου, μας συνέστησε να βάλουμε γύψο και εδώ και 1μιση μήνα είναι το παιδάκι μου με γύψο στο αριστερό πόδι μέχρι κάτω στον αστράγαλο και στο δεξί μέχρι το γόνατο και πιάνει όλη την κοιλίτσα μέχρι κάτω από τα στηθακια της.Σε 1εβδομαδα θα πάμε να βγάλουμε τον γύψο θα κάνουμε ακτινογραφια και αν είναι εντάξει θα βάλουμε έναν ναρθηκα που μπαινοβγαινει αν όχι θα ξαναβαλουμε γύψο, και όλη αυτή η διαδικασία με ολικη ναρκωση όπως φυσικά έγινε και την πρώτη φορά.Ευχομαι να μην χρειαστεί γιατί το καημενουλι μου ταλαιπωρηται και ιδρωνει απίστευτα.Ο γιατρός μας είπε ότι μέχρι να περπατήσει θα το παρακολουθουμε. Ψάχνω αν κάποιος το έχει περάσει όλο αυτό να μου πει εμπειρίες και τι έγινε τελικά πως πήγαν τα πραγματα. Ευχαριστώ.

C6rZp8.png

gP5ap8.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...