Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΑΙΔΙΚΟΣ ΣΤΑΘΜΟΣ ΣΤΟ ΠΑΛΑΙΟ ΦΑΛΗΡΟ ΚΑΙ ΑΛΙΜΟ


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους!!

Το Σεπτέμβριο θα βάλω την κόρη μου σε παιδικό σταθμό στην περιοχή του Καλαμακίου ή Παλαιού Φαλήρου και θα ήθελα να μου πείτε από την προσωπική σας εμπειρία, ποιούς σταθμούς θα συστήνατε και αν γνωρίζετε και τα δίδακτρα αυτών.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


Ολυμπία όπως έγραψα και στηνενότητα ΧΑΜΟΓΕΛΟ, ΛΙΛΙΠΟΥΠΟΛΗ, ΣΤΡΟΥΜΦΑΚΙΑ, ΦΩΛΙΤΣΑ Νότια προάστια, στις Γλυκές Φατσούλες τα δίδακτρα από Σεπτέμβρη θα είναι 5770 το χρόνο με το πλήρες πρόγραμμα. Η Λιλιπούπολη είναι ακόμα ακριβότερη. Και οι δύο σταθμοί πάντως είναι μεγάλοι, οργανωμένοι με πολύ ωραίες εγκαταστάσεις, δραστηριότητες κτλ.

Για τους άλλους μικρότερους σταθμούς που ανέφερες στην παραπάνω ενότητα (Φεγγαρόστρατα, Παιχνίδι και Μάθηση στο Π. Φάληρο και Φωτεινή στο Άλιμο) δεν ξέρω τα δίδακτρα -είναι σίγουρα φθηνότερα- αλλά έχω ακούσει καλά λόγια. Επίσης καλά λόγια έχω ακούσει και για τα "Καινούργια Μπαλόνια" στο Π.Φάληρο.

Στη Φωλίτσα για το γιο μου δίνω φέτος περίπου 395 ευρώ μαζί με το κολυμβητήριο και 2 παραστάσεις το μήνα. Αν και το παιδί πέρασε και περνάει καλά έχω αρκετά παράπονα...

Στο forum έχω διαβάσει καλά λόγια και για την Άλκηστη στη Ν.Σμύρνη.

Στη διάθεσή σου.

Ελίνα, μαμά του Θάνου-22/8/2003, της Εύας και της Χριστίνας (ομοζυγωτικά δίδυμα)-15/6/2006!

 

Link to comment
Share on other sites

....έχω πάει στην Φεγγαροστρατα και στην Φωτεινή, γιατι σκέπτομαι για του χρόνου τέτοια εποχή ή του παρά χρόνου, δεν ξέρω ακόμα θα ʼδω...πάντως έχω αρχίσει την ερεύνα αγοράς.

Η Φεγγαροστρατα μου άρεσε γιατι έχει λίγα παιδάκια και αφήνουν τα παράθυρα ανοιχτά και τα παιδάκια βγαίνουν διάλειμμα δεν τους πέτυχα όμως στο φαγητό θα πάω κάποια άλλη μέρα να δω τι κάνουν, είδα το προγράμμα του μήνα είχε μερεντα μια φόρα τον μήνα και το υπόλοιπο ήταν πολύ κάλο σαν μενού του μήνα. Το παιδαγωγικό κομμάτι μου φάνηκε κάλο και οι δασκάλες πού καλές η ιδιοκτήτρια έχει 2 κόρες και η μία ήταν εκεί όταν πήγα. Τα δίδακτρα είναι για φέτος 320

τώρα στην Φωτεινή δεν ανοίγουν παράθυρα και δεν, βγαίνουν διάλειμμα, μου φάνηκε αποπνικτική η ατμόσφαιρα. Τους είχα πετύχει στο φάγητο είχε πλακά όλα τα παιδάκια στα τραπεζάκια και τρώγανε....

Απʼ την γειτονία μου είχαν πει καλά λόγια, γιατι μένω σχετικά κοντά και στους δύο, άλλα η ιδιοκτήτρια δεν με έπεισε να σου πω την μαύρη αλήθεια, μου έλεγε για της εγκαταστάσεις και ότι το κτήρια είναι super ντουπερ αντισεισμικής προστασίας , και όταν της είπα ότι με ενδιαφέρει το παιδαγωγικό κομμάτι περισσότερο δεν ανέπτυξε συζήτηση πάνω στο θέμα. Οταν τελείωσε η ξενάγηση και κάτσαμε στο γραφείο της μου είπε οτι μαθαίνουν στα παιδάκια αγωγή και «θα δείτε και εσείς οτι θα του ρίξετε καμία κάποια φορά», επίσης δεν αναφέρθηκε καθόλου στο παιδαγωγικό κομμάτι πάρα μόνο μου εδειχνε τα πόσα πολλά βιβλία έχει το σχολείο. Στο βρεφικό τμήμα τους διαβάζουν παραμυθάκια αυτό μου φάνηκε κάλο. Το μενού ειναί κάλο έχουν όμως μία φορά την έβδομα στο πρόγραμμα μερεντα

αυτό δεν μου άρεσε, τα δίδακτρα είναι 360 αν θυμάμαι καλά. Α! και σε μια τάξη του νηπιαγωγείου που έτυχε να ανοίξει ή πόρτα από σπόντα η δασκάλα μου φάνηκε λίγο αυστηρή για τόσο μικρά παιδάκια

Θα ήθελα αν σου είναι αδύνατον να ρήξεις και εσύ ή ίδια μια ματιά και να μου πεις την γνώμης σου να δω μήπως είμαι λίγο υπερβολική ή αν κάποια μαμά στέλνει το παιδί της έκει.

Πιστεύω πάνω άπω όλα οτι πρέπει να πηγαίνουμε και να βλέπουμε και να εμπιστευόμαστε το ένστικτο μας και τι μας ταιριάζει περισσότερο σαν νοοτροπία.

Πάντως αυτή ή φράση που μου είπε οτι θα το δείτε και από μόνη σας οτι θα αναγκαστώ να του ρίξω και καμία δεν μου άρεσε καθόλου και δεν πρόκειται να τον στειλω εκεί.

Link to comment
Share on other sites

Ξέχασα να αναφέρω οτι στην Φεγγαρόστρατα κάθε μέρα μέσα στην τσάντα σου βάζουν ένα ενημερωτικό δελτίο τσεκαρισμένο σε κουτάκια με το τι έφαγε και τι όχι.Επίσης ρώτησα για το πως γίνεται ή προσαρμογή, στην Φεγγαροστρατα πήγαινες λίγο κάθε φόρα μέχρι να συνηθίσει και είσαι παρούσα για λίγες ώρες κάθε φόρα.Στην Φωτεινή μου είπε:«το αφήνεται και αν κλαίει γοερά σας τηλεφωνούμε και έρχεστε και το παίρνετε» μου εξήγησε και τον λόγο:«φανταστείτε να έχουμε 10 μαμάδες που θα θέλουν να έρχονται τι θα γίνει εδώ θα αναστατωθούν και τα παιδιά και δεν θα μάθουν και ολας να είναι χωρίς την μαμά τους», και ότι «τα παιδιά μαθαίνουν να τρώνε όλα το φαγητό τους και δεν σηκώνονται απο το τραπέζι εάν δεν το έχουν φάει όλο»

:?:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τα Καινούρια Μπαλόνια: Ήβης 20, Παλάιό Φάληρο. Τηλ. 210-9838059 και 9846649. Για τα δίδακτρα δεν ξέρω ακριβώς. Μου έχουν πει μόνο ότι δεν είναι φτηνά αλλά ούτε πολύ ακριβά.

Ελίνα, μαμά του Θάνου-22/8/2003, της Εύας και της Χριστίνας (ομοζυγωτικά δίδυμα)-15/6/2006!

 

Link to comment
Share on other sites

zetta, με παραξένεψε λίγο αυτο με το διάλειμμα στη Φωτεινη, γιατι ξέρω ότι τα παιδια βγαινουν και παιζουν...

Δεν είναι ο σταθμός που βαζει χαρτακι καθημερινά, όμως πάντα ενημερώνουν τηλεφωνικά αν υπάρξει κάποιο θέμα, και βεβαια η συνοδός που παραδίδει το παιδι το μεσημέρι ενημερωνει για το τι έφαγε κλπ... και υπάρχει συνεργασία με το γονιό για οτιδήποτε.

Επισης, στα μικρά παιδια, δεν αφήνουν την ευθυνη για το κόψιμο της πάνας στους γονείς αλλα βοηθούν οι ίδιοι και το παιδι μαθαίνει σιγα σιγα χωρίς πίεση, χωρις μάλωμα.

Το φαγητό τους είναι καλο - καλυτερο απο της μαμας, για το γιο μου.. - και δεν τα πιέζουν.

Τι άλλο...στο παιδαγωγικό κομμάτι γίνεται πολλή καλή δουλεια, οι δασκάλες είναι εξαιρετικές...

Link to comment
Share on other sites

Τα Καινούρια Μπαλόνια: Ήβης 20, Παλάιό Φάληρο. Τηλ. 210-9838059 και 9846649. Για τα δίδακτρα δεν ξέρω ακριβώς. Μου έχουν πει μόνο ότι δεν είναι φτηνά αλλά ούτε πολύ ακριβά.

Σʼ ευχαριστώ πολύ :lol:

Link to comment
Share on other sites

zetta, με παραξένεψε λίγο αυτο με το διάλειμμα στη Φωτεινη, γιατι ξέρω ότι τα παιδια βγαινουν και παιζουν...

Δεν είναι ο σταθμός που βαζει χαρτακι καθημερινά, όμως πάντα ενημερώνουν τηλεφωνικά αν υπάρξει κάποιο θέμα, και βεβαια η συνοδός που παραδίδει το παιδι το μεσημέρι ενημερωνει για το τι έφαγε κλπ... και υπάρχει συνεργασία με το γονιό για οτιδήποτε.

Επισης, στα μικρά παιδια, δεν αφήνουν την ευθυνη για το κόψιμο της πάνας στους γονείς αλλα βοηθούν οι ίδιοι και το παιδι μαθαίνει σιγα σιγα χωρίς πίεση, χωρις μάλωμα.

Το φαγητό τους είναι καλο - καλυτερο απο της μαμας, για το γιο μου.. - και δεν τα πιέζουν.

Τι άλλο...στο παιδαγωγικό κομμάτι γίνεται πολλή καλή δουλεια, οι δασκάλες είναι εξαιρετικές...

Ok! Ευχαριστώ πολύ το ξέρω οτι μερικές φόρες γένομαι λίγο υπερβολική στο θέμα που θα αφήσω το μωρό και ίσως φτάνω και στα άκρα :oops:

...όταν είδα τα παιδάκια να κάθονται και να τρώνε στα τραπεζάκια με τάξη και ησυχία μπορώ να πω οτι με εξέπληξε :wink:

Για το διάλειμμα θυμάμαι ότι μου είπε ότι δεν βγαίνουν πάντα και οτι τα βρεφάκια βγαίνουν σε ενα μικρό μπαλκόνι και όχι πάντα;!

Επίσης μου έδειξε την ταράτσα και οτι εκεί βγαίνουν με επίβλεψη νομίζω οτι μου είχε πει οτι δεν βγαίνουν πάντα...Θυμάμαι μάλλον λάθος; Πάντως στην ξενάγηση θυμάμαι την ταράτσα!!

Τελικά που βγαίνουν διάλειμμα;

:oops:

Link to comment
Share on other sites

Κάθε τάξη βγαίνει διάλειμμα αλλού - οι ταξεις στο ισόγειο βγαινουν στην αυλη και στο κιόσκι, οι άλλες βγαινουν και στην ταράτσα που ειναι διαμορφωμενη σε "παιδοτοπο" με παιχνιδια, δαπεδο κλπ

 

Α, κατι άλλο -ισως ασημαντο- που θυμηθηκα λογω των ημερων..... Στη Φωτεινη, τα πιτσιρίκια ευτυχως ΔΕΝ μαθαινουν και δεν απαγγελουν ποιηματάκια στις διάφορες γιορτές!!! Μαθαίνουν τραγουδακια κι ένα σωρό άλλα, αλλα δεν τα βαζουν να αποστηθισουν τα γνωστα ποιηματάκια που να τα απαγγέλλουν χωρίς να καταλαβαίνουν λέξη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Mama αν και δεν γνωριζω το σταθμο που λετε θελω να επεμβω σε κατι... Σχεδον σε κανεναν παιδικο τα παιδια δεν απαγγελουν ποιηματακια στις γιορτες.. Αυτο ειναι πλέον κατι πολυ ξεπερασμενο το οποιο γινεται μονο στα νηπιαγωγεια που κανουν γιορτες και στις εθνικες επετειους..

Στους παιδικους πλέον οι γιορτες ειναι παντα μια μικρη παραστεση.. τα παιδακια αναλογα με την ηλικία τους ετοιμαζουν κατι, που μπορει να ειναι ενα μουσικοχορευτικο, ενα σκετς ή κατι αναλογο..

οποτε αυτο δεν ειναι επιχειρημα που αποδεικνυει οτι ο σταθμος ειναι καλος..

Απο αυτα που διαβαζω θα ελεγα οτι η "Φωτεινη" ακολουθει μαλλον ενα σχετικα αυταρχικο παιδαγωγικο συστημα, το οποιο επισης δεν σημαινει κατι για το αν ο σταθμος ειναι καλος ή κακός.. Αυτο συμβαινει ακομα και μεσα στην οικογενεια.. Αλλοι γονεις ειναι πιο αυταρχικοι και πιο πειθαρχιμενοι και με αυτο τον τροπο θελουν να διαπαιδαγωγισουν τα παιδια τους και αλλοι ειναι "κουκου" και "τρεις λαλουν και δυο χωρευουν" και ενεργουν αναλογα με τον χαρακτηρα τους.. Οπότε ο καθενας στελνει το παιδι του σε σταθμο που η φιλοσοφια του ταιριαζει καλυτερα με τη δικη του.

Και επαναλαμβανω για να μην παρεξηγηθω.. το παιδαγωγικο συστημα και η φιλοσοφια που εχει ο καθε σταθμος δεν ειναι αυτο που θα τον χαρακτηρισει ως καλο ή κακό.. :wink:

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Τα Καινούρια Μπαλόνια: Ήβης 20, Παλάιό Φάληρο. Τηλ. 210-9838059 και 9846649. Για τα δίδακτρα δεν ξέρω ακριβώς. Μου έχουν πει μόνο ότι δεν είναι φτηνά αλλά ούτε πολύ ακριβά.

 

 

480 ευρώ για φέτος με σίτιση και σχολικό.

Πράγματι η ιδιοκτήτρια είναι παιδαγωγός με όλη την σημασία της λέξης.

Link to comment
Share on other sites

Mama αν και δεν γνωριζω το σταθμο που λετε θελω να επεμβω σε κατι... Σχεδον σε κανεναν παιδικο τα παιδια δεν απαγγελουν ποιηματακια στις γιορτες.. Αυτο ειναι πλέον κατι πολυ ξεπερασμενο το οποιο γινεται μονο στα νηπιαγωγεια που κανουν γιορτες και στις εθνικες επετειους..

Χαίρομαι που τ'ακούω αυτο, dora, γιατι ομολογώ πως η εμπειρία μου απο άλλους παιδικους σταθμούς όπου πηγαίνουν γνωστοι/φιλοι τα παιδια τους ήταν άλλη - ευτυχως φαινεται πως ήταν η εξαίρεση στον κανόνα. :D:D

Απο αυτα που διαβαζω θα ελεγα οτι η "Φωτεινη" ακολουθει μαλλον ενα σχετικα αυταρχικο παιδαγωγικο συστημα

Αν και δεν είναι αυτό το θέμα του συγκεκριμένου ποστ... δεν είναι καθολου αυταρχικό το σύστημα της Φωτεινής, δεν μπορει να βγει ένα τέτοιο συμπερασμα απο 1-2 κουβεντες της διευθυντριας. Αυτο που συμβαίνει είναι ότι στην περίπτωση που κάποιο παιδί είναι τρομερά άτακτο, ή κάνει κάτι, αναλαμβάνει η διευθύντρια να επιβάλλει την τάξη.

Από εκεί και πέρα, υπάρχουν κάποιοι κανόνες - πχ. τα πιτσιρίκια γενικά δεν επιτρέπεται να φέρνουν παιχνιδακια απο το σπιτι τους γιατι δημιουργειται προβλημα (αρχιζουν και χαρίζουν το ένα στο αλλο, μετα τα ξεχνανε και τα ζητανε, καποια παιχνιδια μπορει να μην ειναι της ηλικίας τους κλπ κλπ.

Τωρα, σε σχέση με το κτιριακό, χωρις να λέω ότι μπορεί να είναι το μόνο κριτήριο για να επιλέξει κανεις σταθμό, δεν θα το θεωρούσα ασήμαντο. Δεν πρέπει ο χώρος να είναι προσεγμένος, καθαρός και, κυρίως, ασφαλής για τα παιδια??

Link to comment
Share on other sites

Κάθε τάξη βγαίνει διάλειμμα αλλού - οι ταξεις στο ισόγειο βγαινουν στην αυλη και στο κιόσκι, οι άλλες βγαινουν και στην ταράτσα που ειναι διαμορφωμενη σε "παιδοτοπο" με παιχνιδια, δαπεδο κλπ

 

Α, κατι άλλο -ισως ασημαντο- που θυμηθηκα λογω των ημερων..... Στη Φωτεινη, τα πιτσιρίκια ευτυχως ΔΕΝ μαθαινουν και δεν απαγγελουν ποιηματάκια στις διάφορες γιορτές!!! Μαθαίνουν τραγουδακια κι ένα σωρό άλλα, αλλα δεν τα βαζουν να αποστηθισουν τα γνωστα ποιηματάκια που να τα απαγγέλλουν χωρίς να καταλαβαίνουν λέξη.

Αρχίζω να αλλάζω την άποψή μου για την Φωτεινή.....δεν ξέρω άλλα δεν μου άρεσε η αίσθηση που μου έδωσε η ιδιοκτήτρια...αυτό δεν σημαίνει ότι είναι καλός ή κακός μιλάω πάντα με τα δικά μου δεδομένα :lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καταρχήν κορίτσια, ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Στα Καινούρια Μπαλόνια στέλνουν τα παιδιά τους 4 φίλες μου, οι οποίες όμως δεν δουλεύουν και παίρνουν τα παιδιά τους μεταξύ 13:00 και 14:00. Τα παιδιά τρώνε στο σπίτι τους. Επίσης ξέρω ότι δεν έχουν κρεββατάκια. Σε περίπτωση που κάποιο παιδάκι θέλει να κοιμηθεί το βάζουν σε στρωματάκι στο πάτωμα. Γι αυτό και μόνο το λόγο εγώ έχω αποκλείσει τα Καινούρια Μπαλόνια διότι πριν από τις 16:00 δεν θα μπορώ να παίρνω την μικρή μου. Σίγουρα θέλω να ξαπλώνει λιγάκι στο σταθμό. Κατά τα άλλα όμως όλες οι φίλες μου είναι ευχαριστημένες. Μία από αυτές ήταν και δασκάλα Αγγλικών στα Μπαλόνια.

Link to comment
Share on other sites

...αλλά πια μπορεί να είναι τελικά τα κριτήρια ενός παιδικού;;

Ο καθαρός και προσεγμένος χώρος είναι το δεδομένο νομίζω στους παιδικούς σταθμούς, αυτό που έχει την μεγαλύτερη και νομίζω την πιο σημαντική είναι η ποιότητα των δασκάλων και το παιδαγωγικό σύστημα που ακολουθούν.

Link to comment
Share on other sites

ανεξαρτήτως που ποιός είπε τα εξής , σαφέστατα, όποιος έχει δηλώσει τα παρακάτω, ακολουθεί ένα πιο αυταρχικό μοντέλο διαπαιδαγώγησης

 

«τα παιδιά μαθαίνουν να τρώνε όλα το φαγητό τους και δεν σηκώνονται απο το τραπέζι εάν δεν το έχουν φάει όλο»

 

Αλοίμονο αν αναγκάζονται τα παιδιά να τρώνε περισσότερο φαγητό απο αυτό που επιθυμούν. Με ποιούς τρόπους αναγκάζονται? τα απειλούν? τα εκβιάζουν (αν δεν δεν θα).. το φαγητό είναι κάτι στο οποίο τα παιδιά πρέπει να έχουν την ελευθερία να προσαρμόσουν εκείνα την ποσότητα που έχουν ανάγκη να καταναλώσουν. Αυτό που πρέπει να τους παρέχεται είναι σωστές τροφές - εκείνα θα διαλέξουν αν εκείνη την στιγμή θα φάνε μισή φέτα ψωμιού ή δύο φέτες ψωμιού μαζί με το τυρί τους, δύο ή τέσσερα κομμάτια μπανάνα κτλ. Αποδεδειγμένα ο εξαναγκασμός παιδιών να καταναλώσουν περισσότερο, ή και λιγότερο φαγητό, οδηγεί σε διατροφικές διαταραχές ή/και παχυσαρκία στην ενήλικη ζωή.

 

Οταν τελείωσε η ξενάγηση και κάτσαμε στο γραφείο της μου είπε οτι μαθαίνουν στα παιδάκια αγωγή και «θα δείτε και εσείς οτι θα του ρίξετε καμία κάποια φορά», επίσης

 

ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ ΣΧΟΛΙΟ.......

 

(απο την πρώτη μέρα αποχώρηση του γονιού) «το αφήνεται και αν κλαίει γοερά σας τηλεφωνούμε και έρχεστε και το παίρνετε» μου εξήγησε και τον λόγο:«φανταστείτε να έχουμε 10 μαμάδες που θα θέλουν να έρχονται τι θα γίνει εδώ θα αναστατωθούν και τα παιδιά και δεν θα μάθουν και ολας να είναι χωρίς την μαμά τους»,

 

αναληθής ψευδής παρατήρηση. όταν κάποιος γνωρίζει πως γίνεται σωστά η προσαρμογή, το γεγονός αυτό είναι μόνο θετικό. Η άρνηση παιδικών να έχουν κάποιες μέρες προσαρμογή τα παιδιά, προκύπτει απο άγνοια, των παιδοκεντρικών διεθνώς εδώ και χρόνια αναγνωρισμένων θεωριών και ερευνών, ή λόγω έλλειψης εμπειρίας του πως αυτό μπορεί να οργανωθεί σωστά με επιτυχία.

Και στις δυο περιπτώσεις δείχνει ότι ο παιδικός αυτός δεν είναι εκσυγχρονισμένος.

 

τα πιτσιρίκια γενικά δεν επιτρέπεται να φέρνουν παιχνιδακια απο το σπιτι τους γιατι δημιουργειται προβλημα (αρχιζουν και χαρίζουν το ένα στο αλλο, μετα τα ξεχνανε και τα ζητανε, καποια παιχνιδια μπορει να μην ειναι της ηλικίας τους κλπ κλπ.

 

και αυτό είναι υπερβολικό.

όταν τα παιδιά φέρνουν παιχνίδια απο το σπίτι τους, μοιράζονται κάτι προσωπικό με τα παιδιά και δείχνουν ανάγκη του παιδιού να μοιραστεί κάτι με τα άλλα παιδάκια, μια ανάγκη προσέγγισής τους.

η σωστή αντιμετώπιση είναι

μπορείς να φέρεις ένα παιχνίδι, να το δείξουμε, την ώρα που έχετε ελευθερο παιχνίδι, και μετά θα το βάλεις στην τσάντα σου,

για να μη χαθεί. Αν δεν θέλεις να το μοιραστείς, μπορείς και κατευθείαν να το δείξεις να παίξετε 5 λεπτά και να το βάλεις στην τσάντα σου.

 

αυτό που καλό είναι να απαγορεύονται είναι όπλα, αυτά δεν βγαίνουν απο την τσάντα των παιδιών- όμως ακόμα και αυτό είναι έναυσμα εναρξης συζήτησης για το θέμα πόλεμος..

τα σπαθιά, μπορούν να τα δείξουν, αλλά μετά μπαίνουν τσάντα αν όχι στο γραφείο έτσι ώστε να μην αποτελέσουν αντικείμενο πάλης ανάμεσα στα αγόρια.

αν θέλει καποιο παιδάκι να χαρίσει παιχνίδια, ας επιτραπεί να φέρουν μικρά παιχνιδάκια και αν θέλει ένα παιδάκι να το χαρίσει σε καποιο άλλο. είναι έναυσμα να δοθεί απο την δασκάλα οδηγία, όλοι να φέρουν μια μέρα ένα παιχνίδι που να θέλουν να το χαρίσουν. να υπάρξει μια τυχαία κλήρωση, ο καθένας να πάρει στα τυφλά κάτι απο μια τσαντούλα πχ.

αλοίμονο αν είναι ένα παιδάκι να τιμωρείται επειδή θέλει να χαρίσει κάτι.

εάν ένα παιδί εμφανίζει συνεχώς/καθημερινά αυτή την ανάγκη, μια απαγόρευση, δεν θα το βοηθήσει εκείνο ή τους γονείς, να δουν τι κρύβεται πίσω απο αυτό (προσπάθεια εξαγοράς μιας φιλίας μέσω υλικών αγαθών ? )΄έτσι ώστε να το αντιμετωπίσουν.

 

λίγες τέτοιες κουβέντες είναι υπεραρκετές για να καταλάβει κανείς το σκεπτικό και την φιλοσοφία του παιδικού, όποιος και αν είναι αυτός.

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Ας μου επιτραπει να κανω καποια σχόλια, Μαρια..

Κατ'αρχην δεν προσπαθω να πεισω κανεναν για το αν ο συγκεκριμενος σταθμος ειναι καλος ή οχι, απλα εχω ξεκαθαρη προσωπικη αποψη. Ξερω πωςι υπαρχει αγαπη και ενδιαφερον απ'όλους - απο τις δασκαλες μεχρι τις συνοδους, τον οδηγο του σχολικου και τις κοπελες που φροντιζουν τα παιδια στο φαγητο..Υπαρχουν κανονες, δεν υπαρχει αυταρχισμος - και αυτο το λεω με βαση οχι καποιες θεωρητικες κουβεντες αλλα με βαση τι βλεπω να γινεται εκει εδω και καποια χρονια.

 

Πχ, κανεις δεν καθεται πανω απο τα πιτσιρίκια υποχρεωνοντάς τα να αδειάσουν το πιάτο τους, απλα τα πράγματα δεν είναι τελείως χύμα...

Σε σχέση με τα παιχνιδια τωρα, εγω ως μητερα, προτιμω αυτη την τακτική... Προφανως κανενα παιδί δεν τιμωρείται αν δεν ακολουθησει τις συστασεις και φερει παιχνιδι στο σχολειο, αλλα θεωρω οτι το παιδι μπορει να μοιραστει αλλα πραγματα αν θελει με τους φιλους του. Ο μικρος μου ας πουμε μερικες φορες φτιαχνει ζωγραφιες για να χαρισει, παιρνει μερικα αυτοκόλλητα, ή παιρνει μαζι του ένα βιβλίο.

Και, για να'μαι ειλικρινής, θα προτιμουσα να υπαρχουν και κανονες σε σχεση με άλλα πράγματα - πχ. τι παιχνιδακια δινουν μερικοι γονεις σαν δωρακια σε μικρα 'παρτακια΄γενεθλιων που γινονται στο σχολειο (γιατι εχουν φερει τα παιδια πισω μερικα απαραδεκτα πραγματα, και απορω πραγματικα πώς μερικοι γονεις μπορουν να δινουν κατι τετοιο στα παιδια τους...)

Link to comment
Share on other sites

... το πρόβλημα είναι ότι αυτά που γραφτηκαν χρησιμοποιήθηκαν απο άτομο που έκανε ξενάγηση και ενημερωση για τον ίδιο το σταθμό και προφανώς δείχνουν άλλη εικόνα.

Γιατί όμως να υπάρχει τέτοια διαφορά?

είναι για να πείσει ότι δεν είναι τα πράγματα εντελώς χύμα?

και τι στο κάτω κάτω είναι "εντελώς χύμα"?

 

κρίμα εάν όντως γίνεται καλή δουλειά εκεί, στο άτομο που επέλεξε αυτές τις φράσεις για να περιγράψει τον παιδικό , προφανώς δεν είναι το κατάλληλο άτομο για να περιγράφει την δουλειά που γίνεται εκεί, αφού δίνει λάθος εικόνα! :(

 

τέλος πάντων όλα τα άλλα ίσως είναι λεπτομέρειες εκτός απο αυτό =

 

η προσαρμογή είναι κάτι βασικό, και πολύ σημαντικό, που δείχνει την στάση που υπάρχει απο τους υπευθύνους όσον αφορά τον σεβασμό στις ανάγκες του παιδιού.

 

το να λες στον γονέα να αφηνει το παιδί του απο την πρώτη μέρα στον παιδικό, δυστυχώς δείχνει την επιλογή μιας βολικής λύσης, μια λύση που αρκετοί παιδικοί επιλέγουν εξαιτίας πολλών δικαιολογιών (ας πούμε αυτό που αναφέρθηκε πιο πανω που το παραθέτω στο πόστ μου, είναι δικαιολογία)- το λέω επειδή χρόνια βοηθούσα στις προσαρμογές παιδιών -

και δεν δείχνει την διάθεση να δημιουργηθεί μια σχέση, εμπιστοσύνης και εγγύτητας απο την πρώτη στιγμή του παιδιού στο χώρο.

 

Δεν τα γράφω αυτά επειδή θέλω να σχολιάσω τον συγκεκριμένο σταθμό, (για τον οποίο δεν εχω άλλωστε καμία προσωπική επαφή, σε αντίθεση με σένα μαμα :) -δεν μου αλλαζει την γραμματοσειρα σε αγγλικα-,) και ελπίζω να μην αισθάνεσαι ότι φέρομαι εναντια μιας προσωπικής σου επιλογής,

 

αλλά για να σχολιάσω την φιλοσοφία αυτή γενικά που υπάρχει όπως είπα σε αρκετούς σταθμούς, κ τα γράφω περισσότερο για τους άλλους γονείς έτσι ώστε να το διαβάζουν συχνά και συνηθίσουν να απαιτούν αυτό το πράγμα στους παιδικούς που πηγαίνουν μιας και είναι μια λάθος τακτική, να υποχρεώνουν τους γονείς να αφήνουν τα παιδιά τους απο την πρώτη μέρα.

 

αυτά!

 

Ζεττα δες εδώ για κριτήρια

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?p=221#221

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Μου κάνανε και σε μένα ξενάγηση και αλήθεια είναι ότι οι εντυπώσεις ήταν αντιφατικές. Το σχολείο μου φάνηκε οργανωμένο και με καλό εκπαιδευτικό πρόγραμμα. Αλλά, το κτίριο ήταν πεντακάθαρο και μου είπε η κυρία ότι όταν τα παιδιά παίζουνε με χρώματα, περνάνε από τις πόρτες-διάδρομο με τα χεράκια κολλημένα στο κορμάκι τους για να μη λερώσουνε τους τοίχους γιατί "τα παιδάκια είναι σαν τα σκυλάκια, όπως τα μάθεις"! Μετά, είδαμε κάτι τεράστιες μερίδες φαγητού, που σε άλλους γονείς μπορεί να φαίνεται θετικό, και μας διαβεβαίωσε ότι επιβλέπει η ίδια προσωπικά να φάνε όλο το φαγητό τους. Επιπλέον, είπε στα παιδάκια "να φάτε όλο το φαγητό σας, γιατί όποιος δεν το φάει δε θα πάει στον παιδότοπο την άλλη εβδομάδα". Μπήκαμε και σε μία τάξη την ώρα που άκουγαν τα παιδιά παραμύθι από κασετόφωνο και ενώ εγώ είχα όλη τη διάθεση να φύγουμε αμέσως για να μη διακόψουμε τα παιδιά, η συζήτηση συνεχιζόταν αλλά το κασετόφωνο δεν έκλεισε.

Μπορεί ο εν λόγω σταθμός να είναι καλός, στον άντρα μου μάλιστα άφησε θετικές εντυπώσεις. Εγώ όμως τρομοκρατήθηκα. Ένοιωσα πολύ πίεση.

.png,.png
Link to comment
Share on other sites

'το κτίριο ήταν πεντακάθαρο και μου είπε η κυρία ότι όταν τα παιδιά παίζουνε με χρώματα, περνάνε από τις πόρτες-διάδρομο με τα χεράκια κολλημένα στο κορμάκι τους για να μη λερώσουνε τους τοίχους '

Κοίταξε, αυτό δεν με χαλάει. Ο σταθμός είναι και χώρος αγωγής και δεν είναι κακό τα παιδιά να μαθαίνουν ότι δεν λερώνουμε τους τοίχους όταν πηγαίνουμε να πλύνουμε τα χέρια μας, και ότι άλλος είναι ο χώρος και τα ρούχα του παιχνιδού και άλλο το υπόλοιπο σπίτι.

 

Αυτό με το 'να φάς όλο το φαί σου' μου δημιουργεί φρίκη. Ίσως όμως γιατί το παιδί μου ... παρατρώει το φαί του. Αν δεν έτρωγε, θα ήθελα κάποιον να το φροντίζει και να μην είναι αδιάφορος, ώστε να γυρνάει το παιδί νηστικό στο σπίτι (το έχω δει σε πολύ καλούς και ακριβούς σταθμούς)

Όσο για το τελευταίο παράδειγμά σου, αυτό μου δείχνει έλλειψη σεβασμού προς τα παιδιά. ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΠΑΡΑΜΥΘΙ ΑΠΟ ΚΑΣΕΤΟΦΩΝΟ?????? Πείτε μου σας παρακαλώ γιατί είμαι άσχετη, ΕΙΝΑΙ ΣΥΝΗΘΙΣΜΕΝΟ ΑΥΤΟ?????????

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά!

 

Σχετικά με τη Φωτεινή, είχα το γιο μου εκεί από 22 μηνών έως και το νήπιο. Σίγουρα τα παιδιά κάνουν διάλλειμα και η δασκάλα που αναφέρεις, μπορώ να μαντέψω ποια είναι, γιατί την ίδια εντύπωση είχα κι εγώ αρχικά. Είναι η δασκάλα των νηπίων, αν μιλάμε για την ίδια. Όμως, είναι καταπληκτική τελικά και τα παιδιά που βρίσκονται πια με το γιο μου στην Α' τάξη σε δημόσιο σχολείο ακόμα μιλούν ενθουσιασμένα γιαυτήν. Τους είχε κάνει πολύ καλή προετοιμασία για την Α' δημοτικού, όπως διαπιστώσαμε φέτος και όπως μας επιβεβαίωσε και η δασκάλα του δημοτικού και είχε ένα ιδιαίτερο χάρισμα να κρατά την προσοχή των παιδιών.

 

Οσο για το αυταρχικό, με καμία δύναμη δεν μπορώ να πω ότι ήταν αυταρχικό με την έννοια της "παλιάς σχολής". Αντίθετα, είναι ένα πολύ ζεστό περιβάλλον με αγάπη και έδινε μεγάλη έμφαση στην έννοια της αγωγής, κάτι που, απ'ό,τι μας εξηγεί τώρα η διευθύντρια του δημοτικού είναι κάτι που λείπει από πολλά παιδιά. Δίνεται ακόμα μεγαλύτερη έμφαση στην έννοια της αγωγής στο προνήπιο και στο νήπιο, όπου τα παιδιά μαθαίνουν να συγκεντρώνονται σε αυτό που κάνουν και στα λόγια της δασκάλας. Αυτό θα χρησιμεύσει πολύ στην Α' δημοτικού, όπου το σύστημα απαιτεί από τα παιδιά να κάθονται ακίνητα και αμίλητα στο θρανίο τους και να παρακολουθούν το μάθημα. Στο δημοτικό η επιείκια είναι πολύ λιγότερη. Στο προνήπιο και στο νήπιο, κάθονται σε κύκλο και συμμετέχουν σε ομαδικές συζητήσεις κτλ, και μαθαίνουν να εστιάζουν σε ένα θέμα. Γίνεται προσπάθεια, επίσης, να μάθουν να γίνονται λίγο πιο ανεξάρτητα. Τους μαθαίνουν να ακολουθούν ένα σύστημα, πράγμα που θα χρειαστεί όταν ενταχθούν στην κοινωνία του δημοτικού σχολείου όπου το παιδί πρέπει να είναι πιο ανεξάρτητο και σίγουρα είναι λιγότερο προστατευμένο.

 

Ο γιος μου δεν είναι πολυφαγάς και ποτέ δεν τον πίεσαν να φάει το φαγητό του. Τον ενθάρρυναν, όμως, και καθόντουσαν μαζί του αν είχαν τελειώσει όλα τα παιδιά. Δεν του μαζευαν το πιάτο μέχρι να σιγουρευτουν αν πράγματι δεν ήθελε άλλο. Πολλές φορές μου έλεγαν "ο Ιάσονας σήμερα δεν εφαγε όλο το φαγητό του" κι αυτό όχι ως παράπονο ή παρατήρηση, αλλά περισσότερο για να γνωρίζω να του δώσω να φάει ένα καλό πιάτο το βράδυ...να μη μένω με την εντύπωση ότι έφαγε το μεσημέρι.

 

Σημείωμα μου έδιναν κάθε μέρα στο προ-προνήπιο. Κι αυτό σταμάττησε στο προνήπιο. Ομως, με την παραλαβή του από το σχολικό, με ενημέρωναν για το αν έφαγε και για το πώς ήταν η διάθεσή του κατά τη διάρκεια της ημέρας. Με ενημέρωναν αν φαινόταν κουρασμένος, κατσουφιασμένος, χαρούμενος....

 

Αν δεν τον έβλεπαν να εμφανίζεται έως τις 10 το πρωί μου τηλεφωνούσαν να μάθουν αν ήταν καλά και αν θα πήγαινε. Καμιά φορά, παραμελούσα να τους ειδοποιήσω.

 

Το κτίριο είναι πεντακάθαρο... πράγματι δεν έχεις τις διαστάσεις που έχουν κάποια άλλα του τύπου "Κωστέα-Γείτονα". Οι τουαλέτες είναι άψογες, όποια ώρα κι αν πας. Τα παιδιά παίζουν στον κήπο όταν ή στην ταράτσα όπως ανέφερε η μαμά. Το προσωπικό είναι πολύ ευχάριστο. Ακόμα και οι δύο οδηγοί αντιμετωπίζουν τα παιδιά σα δικά τους. Τον έναν μάλιστα τον βλέπουμε ακόμα. Τον πετύχαμε έξω από το δημόσιο δημοτικό και τα παιδάκια ξεσάλωσαν όταν το είδαν.

 

Το σχόλιο της υπεύθυνης για το "θα του ρίξεις κι εσύ"...μη το φέρνεις βαρέως... αν είχα καταλάβει κάτι τέτοιο όχι μόνο δεν θα τον πήγαινα εκεί, αλλά θα είχα κάνει τον κόσμο άνω κάτω... δεν αποδέχομαι τη βία σε καμία περίπτωση, ούτε φυσική, ούτε λεκτική. Η υπεύθυνη κακώς το είπε, όμως, διότι ορίστε, έχει δώσει την εντύπωση ότι βαράει τα παιδιά πού και πού, και δικαίως κάποιος θα λάβει αυτή την εντύπωση αν δεν γνωρίζει το περιβάλλον. Εννοεί ένα απαλό "τσακ" στο ποπό... αυτό μπορώ να το ορκιστώ, γιατί την έχω δει. Το κάνει με την αγάπη μιας γιαγιάς που μαλώνει ένα άτακτο παιδάκι με περιπαιχτικό και ύφος μεταξύ σοβαρού και αστείου... δεν αφήνει κανένα στίμγα στο παιδί... Μη μου πεις ότι δεν το κάνει και κανείς εδώ, έτσι? Αλλίως, να με καταγγείλουν για κακομεταχείριση παιδιού που τραβάω περιπαιχτικά το αυτάκι του γιου μου και του λέω "βρε τέρας, θα σε δαγκώσω αν δεν κάτσεις φρόνιμα".

 

Επίσης, είναι πολύ συζητήσιμη η υπεύθυνη, καθώς και ο υπεύθυνος (και οι εκπαιδευτικοί). Μπορείς να κάτσεις και άφοβα να ανοίξεις συζήτηση για οποιοδήποτε θέμα σε απασχολεί σχετικά με την αγωγή του παιδιού σου στο σχολείο.

 

Γενικά, το περιβάλλον που ζήσαμε (και λέω "ζήσαμε" διότι και εμείς σαν γονείς και τα παιδιά μας ζήσαμε καλά εκεί) είναι ζεστό, με αγάπη και οικειότητα. Τέλος, ενθαρρύνουν τους γονείς να συζητούν μεταξύ τους. Ηρθαμε κοντά με πολλούς γονείς μέσω του περιβάλλοντος της Φωτεινής.

 

Μακάρι να μπορούσα να πω τα ίδια για το δημόσιο δημοτικό που πάει... μέρα με τη νύχτα σε όλα τα θέματα... μα σε ΟΛΑ τα θέματα... απογοήτευση σκέτη.

 

Πάντως, είμαι σίγουρη ότι υπάρχουν εξίσου αξιόλογοι παιδικοί σταθμοί στις περιοχές αυτές και θα βρεις τον χώρο που σε εκφράζει καλύτερα. Να πας με το ένσικτό σου και να ασκείς το κριτικό σου μάτι καθόλη τη διάρκεια της "φοίτησης" του παιδιού σου στο παιδικό σταθμό που θα επιλέξεις, όπως κάνεις τώρα.

 

Ολα παίζουν ρόλο. Το κτίριο, οι άνθρωποι, η καθαριότητα, η αγωγή που δίνουν... μην είναι υπερβολικά προστατευτικοί...μην είναι αδιάφοροι... να δώσουν στα παιδιά μας τα εφόδια να βγουν σιγά-σιγά στον κόσμο με αυτοπεποίθηση...αυτό έχει σημασία.

 

Εύχομαι να βρεις το σταθμό εκείνο που θα σε κάνει να αισθανθείς καλά και να το θυμάται το παιδί σου με την ίδια νοσταλγία που τα δικά μας θυμούνται τη Φωτεινή.

 

Δήμητρα

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...