Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΑΙΔΙΚΟΙ ΣΤΑΘΜΟΙ ΣΤΑ ΑΝΩ ΠΑΤΗΣΙΑ


Recommended Posts

γειά σας κορίτσια.

από Σεπτεβρη θα στειλω τισ 2 κορουλες μου στη φωτεινή ηλιαχτιδα.

επειδη δεν εχω δει καποιο website και οι μονες πληροφορίες ειναι αυτες που έχω δει σε forum, (και ειναι σχετικα παλιές) θα ήθελα τη γνώμη σας σε σχεση με το τι παιζει με αυτο το σταθμό.

σας ευχαριστώ

 

Εάν εννοείς τη ΦΗ στη Χαλεπά, έχω στείλει το γιο μου εκεί και έχω γράψει διάφορα σχόλια σε αυτή την ενότητα. Γενικά μείναμε ευχαριστημένοι.

wjhKp3.png

c5dop3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 69
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γνωρίζει κάποιος σχετικά με την ποιότητα των δημοτικών σταθμών στα Άνω Πατήσια. Κάτι ιδιαίτερο για τον 8ο δημοτικό παιδικό σταθμό Πατησίων (Ροστάν και Πολυλά)?

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

μηπως καποια κοπελα πηγαινει το παιδακι της στο γελαστο πορτοκαλι η στο kinder club να μας πει εντυπωσεις???

pasxalitsa v

το καλύτερο δώρο της ζωής μας...είναι ΕΔΩ!!!

kALOp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα, θεωρώ ότι η περιοχή έχει διάφορους καλούς παιδικούς σταθμούς!Δεν πιστεύω ότι υπάρχει 1 σωστή απάντηση στο ποιός είναι ο καλύτερος σταθμός της περιοχής, είναι και θέμα γούστου καμιά φορά!Τοποθετώ 2-3 βιντεάκια από τους παιδικούς της περιοχής που ελπίζω να βοηθήσουν!

Υ.Σ.:Δεν βρήκα για όλους τους σταθμούς video, γιαυτό όποιος θέλει ας ανεβάσει κάποιο επιπλέον!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλημέρα σας ,

 

Εχω μια κόρη 30 μήνων και πρόκειται μετά το Πάσχα να ξεκινήσει παιδικό σταθμό. Θα ήθελα την γνώμη σας για την Φωτεινή Ηλιαχτίδα στην Χαλεπα. Εχω διαβάσει ότι γράφεται εδώ αλλά είναι πριν 3 ή 4 χρόνια τα περισσότερα post. Εχει κανένας πιο πρόσφατη εμπειρία ? Θα με ευχαριστούσε πολύ αν μπορούσατε να βοηθήσετε. Εχω δει ήδη 5 παιδικούς σταθμούς αλλά με ενδιαφέρει η γνώμη σας για την ΦΗ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Η αδελφή μου είχε την κόρη της στην Φωτεινή Ηλιαχτίδα και ήταν γενικά πολύ ευχαριστημένη, ειδικά με τα προγράμματα που εφαρμόζουν...Δες και τα Προσχολικά Βήματα στον Περισσό. Αυτοί νομίζω είναι οι καλύτεροι σταθμοί της περιοχής...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Γειά σας παιδιά. Είμαι κι εγώ μαμά ενός μικρού παιδιού και επειδή έψαχνα κι εγώ για παιδικούς, θα ήθελα να σας πω την εμπειρία μου για κάποιους απο αυτούς.

 

Ο πρώτος παιδικός που δοκίμασα την τύχη μας ήταν η Φωτεινή Ηλιαχτίδα του Προμπονά γιατί με ενθουσίασε το κτηριο και η καθαριότητα. Όμως στη πορεία μου φάνηκε αρκετά απρόσωπος και ίσως παραπάνω "γραφειοκρατικός" για τα γούστα μου. Αυτό όμως που με ενόχλησε περισσότερο ήταν ότι δεν σου επέτρεπαν να δείς το παιδί σου κατα τη διάρκεια της παραμονής του στο χώρο, και οτιδήποτε συνέβαινε στο παιδί (απο πυρετό έως ίσως και κάποιο χτύπημα) ..κατα την άποψή τους ποτέ δεν συνέβαινε όταν το παιδί ήταν εκεί και ποτέ δεν σε ενημέρωναν για αυτό. Υπήρξαν και άλλα που παρατήρησα, που ήδη έχουν αναφερθεί στο φόρουμ, αλλά όλα μαζί με οδήγησαν στην απόφαση να διακόψω.

 

Ο επόμενος που δοκίμασα ήταν ο "Παιδότοπος" που έχει αναφερθεί πολλές φορές εδώ και με πολύ καλά λόγια. Επηρρεασμένη απο αυτά τα λόγια πήγα κι εγώ να τον δω και εν τέλει να πειστώ πως 'ηταν ένας σταθμός με καλό ανθρώπινο δυναμικό (σαν κτήριο ήταν πολύ μέτριο και αρκετά παρατημένο) και να αποφασίσω να πάω εκεί το παιδί μου. Όμως αυτά που είχα διαβάσει εδώ ήταν διαφορετικά με αυτά που εγώ αντιλήφθηκα στη πορεία. Το κυρίως πρόβλημα κατα την άποψή μου βρισκόταν στο τρόπο διοίκησης και οργάνωσης απο την ιδιοκτησία. Υπήρχαν 3 καλοί παιδαγωγοί για κάθε ηλικιακή τάξη και πολλοί βοηθοί, οι οποίοι όμως ήσαν κυρίως φοιτήτριες απο σχολές παιδαγωγικής που έκαναν τη πρακτική τους. Για αυτό και άλλαζαν κάθε 2-3 μήνες, με όποια προβλήματα μπορεί αυτή η εναλλαγή προσώπων να συνεπάγεται σε μικρά παιδιά που καλούνται να δεθούν με αγνώστους κάθε λίγο και λιγάκι. Εντόπισα και άλλα προβλήματα σχετικά με τα οικονομικά και το φαγητό, που δεν θα ήθελα να αναφέρω δημόσια, αλλά σαν αίσθηση είχα ότι με την Φωτεινή Ηλιαχτίδα βρέθηκα στη μια πλευρά ενός προβλήματος και με τον Παιδότοπο στην ακριβώς αντίθετη αλλά με το ίδιο αποτέλεσμα.

 

Τώρα βρίσκομαι σε ένα παιδικό που μου σύστησε φίλη μου που είχε εκεί τα παιδιά της, προσγειωμένη αρκετά όσον αφορά στις προσδοκίες μου, αρκετά ευχαριστημένη όμως αφού είναι κάπου στη μέση μεταξύ των παραπάνω 2.

 

Η συμβουλή μου πάντως είναι ότι τελικά ο καλύτερος τρόπος να βρεί κανείς παιδικό για το παιδί του δεν είναι ούτε το ίντερνετ ...που μπορεί πίσω απο το κάθε μήνυμα να βρίσκονται συμφέροντα, ούτε η εξωτερική εικόνα των κτηρίων, ούτε και η πρώτη εντύπωση του δυναμικού του. Μη ξεχνάμε ότι και οι παιδικοί σταθμοί είναι επιχειρήσεις και πολύ καλοστημένες πολλές φορές. Απο την εμπειρία μου πια ξέρω ότι ο σωστός τρόπος είναι να πας σε κάποιον παιδικό που έχει πάει ήδη κάποιος γνωστός σου με τον οποίο μοιράζεστε τις ίδιες ανησυχίες για τα παιδιά και ήταν ευχαριστημένος και το καλό αποτέλεσμα το έχεις δεί κι εσύ στα παιδιά του. Κι ας είναι λίγο πιο μακριά ή όχι και τόσο "φανταχτερός". Γιατί η ταλαιπωρία και του γονιού αλλά και του παιδιού είναι πολύ μεγάλη όταν η απόφαση είναι λάθος, και με μεγάλης διάρκειας επιπτώσεις κυρίως στο παιδί.

Ελπίζω να βοήθησα, ειδικά αυτό το διάστημα που όλοι οι γονείς ψάχνουν παιδικούς για τα βρεφάκια ή προπρονηπιάκια τους. :D

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...
  • 5 εβδομάδες μετά...

παρακαλω πληροφορίες για φωτεινή ηλιαχτίδα.

πιστεύω ότι σε όποιον παιδικό σταθμό και να πας, θα εχει τα υπέρ και τα κατά. Απλά να μην έχουμε δυσάρεστα. Αυτο έχω καταλάβει...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Οποία μαμά γνωρίζει λεπτομέρειες ας μας πει!

Ποιον θεωρείται πιο άξιο απο τους παρακάτω παιδικούς;

Φωτεινη ηλιαχτίδα στη Χαλεπα;

Παιδότοπος;

ΜΑΡΓΑΡΙΤΑ;

Φωτεινη ηλιαχτίδα Προμπονα;

Πρωτο βήμα στα Γκράβα;

Αν έχετε πληροφορίες η τους έχετε επισκεφθεί τι σας εντυπωσίασε και τι όχι;

Προσωπικά ξέρω μονο για Φ.Η στη χαλεπα,με μεγαλύτερο μείον το κόστος.

Απαντηστε μου και σε πμ αν δεν θέλετε να αναφερθείτε στο φόρουμ!

alKfp3.png

Vvc2p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...

Καλησπέρα,

 

μήπως κάποια κοπέλα έχει στείλει το παιδάκι της στα Στρουμφάκια στη Γαλατσίου, στο Kinder Club στο Γαλάτσι ή στην Καραμέλα στη Νέα Φιλαδέλφεια; Ψάχνω να βρω πληροφορίες γιατί σκέπτομαι να στείλω το γιο μου σε ένα από αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Για να βοηθήσω λίγο...πήγαινε η κόρη μου για δύο χρονιές στην Φωτεινή Ηλιαχτίδα στη Χαλεπά από το 2011 μέχρι πέρισυ που πήγε πια προνήπιο .Το κόστος ήταν 390 το μήνα, 200 η εγγραφη.

Έμεινα ευχαριστημένη με αυτά που έκαναν, καθαροί ωραίοι χώροι, πολλά ερεθίσματα, γιορτούλες κλπ.Κατά την άποψή μου είναι ο καλύτερος παιδικός σταθμός της περιοχής, υπερέχει σε χώρους, προσέχουν τα παιδάκια στο φαγητό και περνάνε πολύ ωραία.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Perlitsa αλλά την ΦΗ την έχω απορρίψει διότι έχω ακούσει πολλά και διάφορα και μάλιστα από κοπέλα που δούλευε μέσα αλλά και από φίλη μου που έστελνε το κοριτσάκι της. Συγκεκριμένα γι'αυτόν στο Προμπονά.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ Perlitsa αλλά την ΦΗ την έχω απορρίψει διότι έχω ακούσει πολλά και διάφορα και μάλιστα από κοπέλα που δούλευε μέσα αλλά και από φίλη μου που έστελνε το κοριτσάκι της. Συγκεκριμένα γι'αυτόν στο Προμπονά.

 

Εγώ κάνω μαθήματα σε παιδάκια και τα περισσότερα από αυτά που έχω πήγαιναν στη φωτεινή ηλιαχτίδα. είναι πολύ ευχαριστημένοι και οι γονείς αλλα και τα παιδάκια, μου κάνει εντύπωση ότι την αναφέρουν συνέχεια και την αναπολούν. επίσης μια μαθήτριά μου πήγαινε στη μαργαρίτα. δεν ξέρω πως ήταν σα σταθμός γενικότερα αλλά από άποψη δουλειάς το παιδάκι μου ήρθε αρκετά έτοιμο...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, μου κάνει κι εμένα εντύπωση που διαβάζω τόσο καλά σχόλια εδώ στο forum ενώ έχω τόσες κοπέλες στην περιοχή που λένε αρνητικά.. Μήπως έχεις ακούσει τίποτα για Τα Στρουμφάκια που είναι στη Γαλατσίου;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα, κι εγώ έχω ακούσει καλά λόγια, αλλά με προβλημάτισε το γεγονός ότι εν ώρα λειτουργίας δεν σε αφήνουν να μπεις παρά μόνο στην είσοδο όπως επίσης ότι έχει πάρα πολλές σκάλες. Υπάρχει κάποια κοπέλα που να έχει στείλει το παιδάκι της;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα, κι εγώ έχω ακούσει καλά λόγια, αλλά με προβλημάτισε το γεγονός ότι εν ώρα λειτουργίας δεν σε αφήνουν να μπεις παρά μόνο στην είσοδο όπως επίσης ότι έχει πάρα πολλές σκάλες. Υπάρχει κάποια κοπέλα που να έχει στείλει το παιδάκι της;

 

Καλημέρα, εγώ έστελνα την κόρη μου στη Χαλεπά.Δεν έχω να πω κάτι αρνητικό και μάλιστα επειδή δεν ήθελα να ζορίζεται η δικιά μου που ήταν 2,5 ετών όταν ξεκίνησε, τους είχα ζητήσει να με παίρνουν τηλέφωνο στο δίωρο επάνω κάτι που το τήρησαν, και πήγαιναν οι γονείς μου και την έπαιρναν, όχι από την αυλόπορτα αλλά από την εσωτερική είσοδο.

Ο λόγος που φύγαμε από εκεί ήταν στο προνήπιο γιατί προτίμησα να πάει σε σχολείο και όχι σε σταθμό. Από εκεί και πέρα, είναι καθαρά προσωπικό θέμα.Όπως είπα και πιο πάνω όμως, θεωρώ σωστό να μην μπαίνουν οι γονείς μέσα γιατί τα παιδιά αναστατώνονται.

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...
Γειά σας παιδιά. Είμαι κι εγώ μαμά ενός μικρού παιδιού και επειδή έψαχνα κι εγώ για παιδικούς, θα ήθελα να σας πω την εμπειρία μου για κάποιους απο αυτούς.

 

Ο πρώτος παιδικός που δοκίμασα την τύχη μας ήταν η Φωτεινή Ηλιαχτίδα του Προμπονά γιατί με ενθουσίασε το κτηριο και η καθαριότητα. Όμως στη πορεία μου φάνηκε αρκετά απρόσωπος και ίσως παραπάνω "γραφειοκρατικός" για τα γούστα μου. Αυτό όμως που με ενόχλησε περισσότερο ήταν ότι δεν σου επέτρεπαν να δείς το παιδί σου κατα τη διάρκεια της παραμονής του στο χώρο, και οτιδήποτε συνέβαινε στο παιδί (απο πυρετό έως ίσως και κάποιο χτύπημα) ..κατα την άποψή τους ποτέ δεν συνέβαινε όταν το παιδί ήταν εκεί και ποτέ δεν σε ενημέρωναν για αυτό. Υπήρξαν και άλλα που παρατήρησα, που ήδη έχουν αναφερθεί στο φόρουμ, αλλά όλα μαζί με οδήγησαν στην απόφαση να διακόψω.

 

Ο επόμενος που δοκίμασα ήταν ο "Παιδότοπος" που έχει αναφερθεί πολλές φορές εδώ και με πολύ καλά λόγια. Επηρρεασμένη απο αυτά τα λόγια πήγα κι εγώ να τον δω και εν τέλει να πειστώ πως 'ηταν ένας σταθμός με καλό ανθρώπινο δυναμικό (σαν κτήριο ήταν πολύ μέτριο και αρκετά παρατημένο) και να αποφασίσω να πάω εκεί το παιδί μου. Όμως αυτά που είχα διαβάσει εδώ ήταν διαφορετικά με αυτά που εγώ αντιλήφθηκα στη πορεία. Το κυρίως πρόβλημα κατα την άποψή μου βρισκόταν στο τρόπο διοίκησης και οργάνωσης απο την ιδιοκτησία. Υπήρχαν 3 καλοί παιδαγωγοί για κάθε ηλικιακή τάξη και πολλοί βοηθοί, οι οποίοι όμως ήσαν κυρίως φοιτήτριες απο σχολές παιδαγωγικής που έκαναν τη πρακτική τους. Για αυτό και άλλαζαν κάθε 2-3 μήνες, με όποια προβλήματα μπορεί αυτή η εναλλαγή προσώπων να συνεπάγεται σε μικρά παιδιά που καλούνται να δεθούν με αγνώστους κάθε λίγο και λιγάκι. Εντόπισα και άλλα προβλήματα σχετικά με τα οικονομικά και το φαγητό, που δεν θα ήθελα να αναφέρω δημόσια, αλλά σαν αίσθηση είχα ότι με την Φωτεινή Ηλιαχτίδα βρέθηκα στη μια πλευρά ενός προβλήματος και με τον Παιδότοπο στην ακριβώς αντίθετη αλλά με το ίδιο αποτέλεσμα.

 

Τώρα βρίσκομαι σε ένα παιδικό που μου σύστησε φίλη μου που είχε εκεί τα παιδιά της, προσγειωμένη αρκετά όσον αφορά στις προσδοκίες μου, αρκετά ευχαριστημένη όμως αφού είναι κάπου στη μέση μεταξύ των παραπάνω 2.

 

Η συμβουλή μου πάντως είναι ότι τελικά ο καλύτερος τρόπος να βρεί κανείς παιδικό για το παιδί του δεν είναι ούτε το ίντερνετ ...που μπορεί πίσω απο το κάθε μήνυμα να βρίσκονται συμφέροντα, ούτε η εξωτερική εικόνα των κτηρίων, ούτε και η πρώτη εντύπωση του δυναμικού του. Μη ξεχνάμε ότι και οι παιδικοί σταθμοί είναι επιχειρήσεις και πολύ καλοστημένες πολλές φορές. Απο την εμπειρία μου πια ξέρω ότι ο σωστός τρόπος είναι να πας σε κάποιον παιδικό που έχει πάει ήδη κάποιος γνωστός σου με τον οποίο μοιράζεστε τις ίδιες ανησυχίες για τα παιδιά και ήταν ευχαριστημένος και το καλό αποτέλεσμα το έχεις δεί κι εσύ στα παιδιά του. Κι ας είναι λίγο πιο μακριά ή όχι και τόσο "φανταχτερός". Γιατί η ταλαιπωρία και του γονιού αλλά και του παιδιού είναι πολύ μεγάλη όταν η απόφαση είναι λάθος, και με μεγάλης διάρκειας επιπτώσεις κυρίως στο παιδί.

Ελπίζω να βοήθησα, ειδικά αυτό το διάστημα που όλοι οι γονείς ψάχνουν παιδικούς για τα βρεφάκια ή προπρονηπιάκια τους. :D

 

Εχει περασει πολυς καιρος απο τοτε που εγραψες αυτα τα σχολια για την ΦΗ Προμπονα. Μπορεις να μου στειλεις πμ για οτι εχεις συναντησει εκει.. ευχαριστω

επισης θελω να μου πεις απο θεμα δραστηριοτητων πιο ηταν το καλυτερο; ΦΗ ή ΠΑΙΔΟΤΟΠΟΣ;

μετα που το πηγες το παιδι σου και τι συναντησες εκει;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...