Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Απαράδεκτος παιδικός σταθμος στο βύρωνα


Recommended Posts

Σήμερα επισκεφτήκαμε εναν ιδιωτικό παιδικό σταθμό συμβεβλημένο με το εσπα στο καρέα, Σοκαρίστικα!!! τσιγαροθήκες παντού και γύαλινα τασάκια σε όλη την αυλή. Η μεγάλη πίσω αυλή επικοινωνούσε με το πάρκινγκ της διπλανής πολυκατοικίασ χωρίς να υπάρχει χώρισμα. Το γραφείο του διεθυντή...πανικός,η κουζίνα σα φυλακή. Ο σταθμός είναι ισόγειος , στο μπαλκόνι του πρώτου ορόφου(το κτίριο είναι ιδιόκτητο) κόντρα πλακέ και άχρηστα πράγματα που ένασ αέρασ ευκολα τα πετάει στη κάτω αυλή που παίζουν τα παιδια. Η κουζίνα 3 ορόφους κάτω που σημαίνει ότι παιδάκια 3 χρονών πρέπει να κατεβούν τσούρμο 3 ορόφους για να φάνε. Σκάλες εγασιάς στο τέλοσ του διαδρόμου παρατημένες. Απορώ ποιοσ τους ελέγχει.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αυτό που ξέχασα να πω είναι το εξής :συζητούσαμε με τον άντρα μου ότι εάν ο συγκεκριμένος παιδικός ήταν δημόσιος τότε θα κάναμε κάποιες υποχωρήσεις λόγω χρηματικών πόρων (όσον αφορά το κτίριο γιατί στο θέμα της ασφάλειας και του τσιγάρου είμαστε κάθετοι!).Είναι όμως ΙΔΙΩΤΙΚΟΣ και όταν πληρώνει κάποιος 300+ ευρώ το μήνα (άσχετα αν το πληρώνεις εσύ ή η ευρωπαϊκή ένωση) περιμένει για το παιδί του το καλύτερο!!!Γι αυτό και μόνο το λόγο παραμένω στον ίδιο παιδικό και για του χρόνου που πληρεί τις προσωπικές μου απαιτήσεις ο οποίος (δυστυχώς για μένα) δεν είναι στο ΕΣΠΑ. Ευχαριστώ για το χρόνο σας και συγγνώμη αν έγινα κάπως γραφική απλά ήθελα να σας περάσω την σημερινή μου-άκρως ενδιαφέρουσα για μένα και αποκαλυπτική- εμπειρία

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου αρέσουν αυτά που περιγράφεις και σίγουρα δεν θα πλήρωνα για κάτι τέτοιο. Ομως ίσως και να μην το καταλάβαινα, καθώς δεν κόβει το μάτι και πολύ σε κάτι τέτοια.

 

Πήγα προχτές σε δημόσιο παιδικό σταθμό στην περιοχή μου και έκλαιγα απ' την συγκίνηση. Μου άρεσαν όσα είδα τόσο πολύ... Μου εξήγησε τα πάντα η διευθύντρια, μου έδωσε την ανακοίνωση με τα δικαιολογητικά, μου είπε για το πρόγραμμα, μου έδειξε τους χώρους, την κουζίνα, τις τουαλέτες, τις τάξεις, το προαύλιο και το γραφείο της φυσικά. Παλιά κατασκευή, όλα καθαρά, όλα τακτοποιημένα, τα παιδιά χαρούμενα και η κουζίνα σαν καινούρια.

Τι θα έπρεπε να προσέξω και δεν το έκανα; που δίνετε περισσότερη βάση; δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι αρνητικό μέσα απ' αυτά που είδα μα δεν έχω σχετική εμπειρία.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα επισκεφτήκαμε εναν ιδιωτικό παιδικό σταθμό συμβεβλημένο με το εσπα στο καρέα, Σοκαρίστικα!!! τσιγαροθήκες παντού και γύαλινα τασάκια σε όλη την αυλή. Η μεγάλη πίσω αυλή επικοινωνούσε με το πάρκινγκ της διπλανής πολυκατοικίασ χωρίς να υπάρχει χώρισμα. Το γραφείο του διεθυντή...πανικός,η κουζίνα σα φυλακή. Ο σταθμός είναι ισόγειος , στο μπαλκόνι του πρώτου ορόφου(το κτίριο είναι ιδιόκτητο) κόντρα πλακέ και άχρηστα πράγματα που ένασ αέρασ ευκολα τα πετάει στη κάτω αυλή που παίζουν τα παιδια. Η κουζίνα 3 ορόφους κάτω που σημαίνει ότι παιδάκια 3 χρονών πρέπει να κατεβούν τσούρμο 3 ορόφους για να φάνε. Σκάλες εγασιάς στο τέλοσ του διαδρόμου παρατημένες. Απορώ ποιοσ τους ελέγχει.

 

Εφόσον υπάρχουν γονείς να πληρώνουν για να πηγαίνει το παιδί τους εκεί σαφώς και λειτουργεί ο σταθμός.. άρα ποιος έχει τον πρώτο λόγο ευθύνης??? ο ιδιοκτήτης μπορεί να είναι ανεύθυνος / οι ελεγκτικές αρχές ανεύθυνες / ο γονιός όμως θα επωμιστεί το κόστος να πάθει κάτι το παιδί του.. εμένα δεν μου κάνει εντύπωση το ότι υπάρχουν τέτοιοι παιδικοί σταθμοί.. εμένα μου κάνει εντύπωση το γεγονός ότι υπάρχουν γονείς που πληρώνουν κιόλας για να στείλουν το παιδί τους σε τέτοιους είδους οικήματα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Προς θεου δεν εχω κανενα προβλημα με την ηλικια του οικηματος. Δεν περιμενω το παιδι μου οτι θα παει παιδικο σε τελευταιας τεχνολογιας οικημα,με αυτοματισμους!ειμαι ρεαλιστρια.απλα σε θεματα ασφαλειας ειμαι καθετη και δεν το συζηταω.Να σας πω επισης ακομα οτι ακριβως πανω απο την εισοδο στο κτιριο,υπηρχαν στοιβαγμενα στο μπαλκονι πολλα ξυλα τα οποια μπορουσαν ανετα να περασουν μεσα απο τα καγκελα του μπαλκονιου.Πιστευετε οτι με εναν δυνατο αερα δεν θα μπορουσαν να βρεθουν απο κατω?

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω απολυτα με την elenip παραπανω.Αυτο ακριβως το ερωτημα εθεσα κι εγω στον εαυτο μου και αποφασισα να παραμεινει το παιδι μου στον ιδιο σταθμο και ας μου λειψουν τα χρηματα απο καπου αλλου.Το προτιμω απο το να τα δωσω σε γιατρους και νοσοκομεια...

Link to comment
Share on other sites

Και για τον παιδικο σταθμο που επισκεφθηκατε και απαγοητευτηκατε, ληγει εδω η ιστορια;

Δεν θα μπορουσατε , αν υπαρχει τετοια δυνατοτητα, να το καταγγειλετε καπου επισημα; να ελεχθει η καταλληλοτητα του συγκεκριμενου παιδικου σταθμου;

 

Δυστυχως, πολλοι γονεις πλεον, δεν εχουν δυνατοτητα να στελνουν τα παιδια τους σε παιδικους σταθμους αν δεν τα δεχονται με το ΕΣΠΑ....απο κει και περα, ομως οφειλουν να δραστηροποιουνται οταν βλεπουν τα στραβα για να αιτουνται να γινουν οι απαραιτητες διορθωσεις για το καλο των ολων των παιδιων!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...