Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πληροφορίες για ιδιωτικά σχολεία


Recommended Posts

Και εμένα δεν θα με πείραζε το πτυχίο του δασκάλου, εφόσον γινόταν σωστή δουλειά.

 

Να ΔΙΟΡΘΩΣΩ στο τελευταίο μήνυμα: εννοούσαν τέλος και όχι βέβαια έλεος.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,6k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Posted Images

Να ρωτήσω κάτι όσες ανέφεραν περί ταυτόχρονης παρουσίας δύο παιδαγωγών στην τάξη:

Αναφέρεστε στο Νήπιο ή στο Δημοτικό;

Κι αν αναφέρεστε στο Δημοτικό, οι δύο παιδαγωγοί συνυπάρχουν στην αίθουσα σε όλη τη διάρκεια του προγράμματος;

Και έλεος, τι ειδικότητα έχει ο δεύτερος παιδαγωγός;

 

Θα σου πω τι γίνεται στο δικό μας σχολείο, τι μας είπαν δηλαδή: Από την τρίτη δημοτικού και πάνω, τα 20 - 25 παιδιά στην τάξη είναι ένας απόλυτα λειτουργικός αριθμός, ώστε να μπορούν τα παιδιά να δουλέψουν ομαδικά, όταν χρειαστεί, δηλαδή χωρισμένα σε τρεις ομάδες (εννοείται τα μέλη των ομάδων εναλλάσσονται, δεν είναι σταθερές ομάδες). Έτσι λειτουργεί το πρόγραμμα του σχολείου. Τώρα, για τις δύο πρώτες τάξεις ο αριθμός αυτός είναι μεγάλος, γιατί εκεί τα παιδάκια χρειάζονται περισσότερη εξατομικευμένη αντιμετώπιση. Οπότε υπάρχει στην τάξη βοηθός του δασκάλου/ας. Τι έχω καταλάβει ότι κάνει: Κάνει βόλτα ανάμεσα στα παιδιά, και τα βοηθάει, όταν η δασκάλα είναι στον πίνακα, δείχνει κάτι και τα παιδιά πρέπει να κάνουν κάτι, πχ. να αντιγράψουν. Αυτό έχει και την παράπλευρη ωφέλεια ότι η τάξη είναι πιο ήσυχη:wink: και τα παιδιά συγκεντρώνονται ευκολότερα. Κάνει, μαζί με τη δασκάλα, τις βοηθητικές δουλειές για να μην χάνεται χρόνος, πχ. μοιράζει τα διορθωμένα τετράδια, φυλλάδια, εποπτεύει τι θα έρθει στο σπίτι, γιατί τα περισσότερα μένουν εκεί. Εποπτεύει την μία ομαδούλα, όταν η δασκάλα πρέπει να εξηγήσει κάτι στην άλλη. Επίσης στη μελέτη, που γίνεται στο σχολείο, μοιράζεται με τη δασκάλα την εποπτεία της μελέτης. Η μελέτη στο σχολείο, στα πρωτάκια είναι δύσκολο πράγμα, γιατί ρωτάνε συνέχεια, και πρέπει να διορθώνεται συνέχεια αυτό που κάνουν. Σίγουρα δεν μπορεί να γίνει καλά με ένα άτομο στα 25 παιδιά και φαντάσου ότι ο δικός μου κατά κανόνα δεν φέρνει τσάντα στο σπίτι. Οπότε ό,τι γίνει την ώρα της μελέτης, αυτό είναι. Σίγουρα πάντως οι ρόλοι είναι σαφείς. Η δασκάλα έχει τον κυρίαρχο ρόλο. Τώρα ποια είναι η ειδικότητα της βοηθού, δεν έχω ρωτήσει, μπορεί και να μην έχει σπουδάσει παιδαγωγικά, αλλά αμφιβάλλω γιατί υπάρχουν πλέον τόσοι άνεργοι εκπαιδευτικοί, που μία προϋπηρεσία σε τέτοια θέση, θα είναι πολύ χρήσιμη. Μπορεί να εκπαιδεύεται, μικρές είναι πάντως σε ηλικία.

Link to comment
Share on other sites

Παντως για να ξεκαθαριστουν καποια πραγματα. Οταν υπηρχε η ελλειψη δασκαλων στα ιδιωτικα σχολεια με υπουργικη αποφαση που ανανεωνοταν καθε χρονο επιτρεποταν:

-νηπιαγωγοι (μονο για α' και β' δημοτικου)

-δασκαλοι ειδικης αγωγης

-καθηγητες (πε02-πε07) με μεταπτυχιακο παιδαγωγικου τμηματος υποχρεωτικα

-καθηγητες στο πρωτο τους πτυχιο και ταυτοχρονα να ειναι στο τελευταιο ετος στο παιδαγωγικο τμημα

-συνταξιουχοι δασκαλοι (με οριο ηλικιας)

Αυτη τη στιγμη δεν μπορει να γινει καμια τετοια προσληψη . Δικαιουνται μονο οι νηπιαγωγοι και οι καθηγητες με μεταπτυχιακο που ηδη εργαζονταν 4 χρονια με αυτο το τροπο να ανανεωσουν τα διοριστηρια τους.

Ομολογω να πω ως προσωπικη γνωμη επειδη λογω ειδικοτητας εχω συνεργαστει με ολες σχεδον τις παραπανω κατηγοριες οτι ημουν πολυ ικανοποιημενη απο τους καθηγητες με μεταπτυχιακο στα παιδαγωγικα. Ειχαν πολυ καλη θεωρητικη κατευθυνση για την Ε και τη ΣΤ δημοτικου λογω του οτι γνωριζαν και τις απαιτησεις του γυμνασιου αλλα λογω του μεταπτυχιακου τους ειχαν και πολυ καλες παιδαγωγικες γνωσεις. Επισης δουλευαν φοβερα την εκθεση, την κατανοηση κειμενου και την παραγωγη λογου γενικοτερα.

Link to comment
Share on other sites

Διαβάζω μέρες τα μηνύματα αλλά δεν μου άφηνε η μπέμπα χρόνο να απαντήσω.

Καλοί, μέτριοι και κακοί δάσκαλοι υπάρχουν παντού, όπως γίνεται σε όλα τα επαγγέλματα. Η διαφορά είναι ότι στο ιδιωτικό σχολείο δεν θα το καταλάβει ο γονιός ποτέ (εκτός και αν μιλάμε για γ΄κατηγορίας σχολείο ή εκπαιδευτικό με έντονα προβλήματα συμπεριφοράς). Υπαρχει συγκεκριμένο πρόγραμμα, που πρέπει να βγει. Συγκεκριμένο εύρος βαθμολογίας, που πρέπει να μπει. Συγκεκριμένες λέξεις/προτάσεις που μπορούν να ειπωθούν ή όχι. Ενδυματολογικός κώδικας. Δημόσιες σχέσεις. Φανταχτερές γιορτές και εγκαταστάσεις.

 

Προσωπικά, αν εξέταζα ποτέ το ενδεχόμενο να στείλω το παιδί μου σε ιδιωτικό σχολείο, θα προσπαθούσα να ελέγξω ποια είναι η διαρροή των εκπαιδευτικών του, ρωτώντας κάποιο συνάδελφο ή τσεκάροντας τον ιστότοπό του. Ή έστω να γνωρίσω τις δασκάλες της Α' τάξης.

Σχολείο που δεν επενδύει στους εκπαιδευτικούς του, δεν θα φροντίσει και για το μέλλον του παιδιού μου.

 

Την τελευταία δεκαετία έφευγαν σχεδόν ομαδικώς οι δάσκαλοι από τα ιδιωτικά και δεν ήταν το "άραγμα" το κίνητρό τους. Ο εκπαιδευτικός, που έχει μεράκι για τη δουλειά του, δουλεύει ούτως ή άλλως.

Την πρώτη φορά που δούλεψα σε ιδιωτικό σχολείο, ήμουν μία από τους 10 καινούριους "δασκάλους", το βάζω σε εισαγωγικά διότι οι μισοί ήταν από τότε συνταξιούχοι και φιλόλογοι, 5 μέρες πριν ξεκινήσει η σχολική χρονιά.

Σε περίπτωση που ρωτούσε ο γονιός θα έλεγα ότι ήμουν 26 ετών και όχι 22, για να μην φανεί ότι είμαι άπειρη και ένα σωρό άλλα θεματάκια, που με έκαναν να μη γυρίσω την επόμενη χρονιά ούτε κι εγώ.

Σε μερικούς ανθρώπους έρχεται μια μέρα που πρέπει το μεγάλο Ναι ή το μεγάλο το Οχι να πούνε. Φανερώνεται αμέσως όποιος τόχει έτοιμο μέσα του το Ναι, και λέγοντάς το πέρα πηγαίνει στην τιμή και στην πεποίθησί του

y2BZp2.png

Link to comment
Share on other sites

Σας διαβάζω και απορώ πως επικράτησε η αντίληψη πως όποιος περάσει ΑΣΕΠ είναι αξιόλογος και ικανός!

Από πού και ως που;

Έχετε δώσει ΑΣΕΠ ή έτυχε να δείτε τις εξετάσεις;

 

Εγώ λόγω της θέσης μου ήμουνα σε επιτροπές ΑΣΕΠ και μάλιστα δύο φορές έβαλα και θέματα σε ΑΣΕΠ εκπαιδευτικών (που δεν έχω και σχέση με τα παιδαγωγικά, αλλά έβαλα θέματα στο αντικείμενό μου).

 

Πιστεύετε ότι η ξερή γνώση και η εξέταση σε μορφή πολλαπλών επιλογών μπορούνε να αξιολογήσουνε τον οποιοδήποτε εκπαιδευτικό;

Ίσως σε άλλους τομείς του δημοσίου να μετράνε πολύ αυτές οι γνώσεις, αλλά όχι στην εκπαίδευση κατά τη γνώμη μου.

 

Δεν είμαι εναντίον του διαγωνισμού του ΑΣΕΠ, πρέπει να υπάρχει ως ένα κριτήριο επιλογής, αλλά απ' εκεί και πέρα δεν αξιολογούμε ικανούς δασκάλους και καθηγητές με βάση την επιτυχία τους στον ΑΣΕΠ, αυτό κατά τη γνώμη μου δεν είναι καν μέσα στα κριτήρια αξιολόγησης.

 

συμφωνω μαζι σου 100%

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Διαβάζω μέρες τα μηνύματα αλλά δεν μου άφηνε η μπέμπα χρόνο να απαντήσω.

Καλοί, μέτριοι και κακοί δάσκαλοι υπάρχουν παντού, όπως γίνεται σε όλα τα επαγγέλματα. Η διαφορά είναι ότι στο ιδιωτικό σχολείο δεν θα το καταλάβει ο γονιός ποτέ (εκτός και αν μιλάμε για γ΄κατηγορίας σχολείο ή εκπαιδευτικό με έντονα προβλήματα συμπεριφοράς). Υπαρχει συγκεκριμένο πρόγραμμα, που πρέπει να βγει. Συγκεκριμένο εύρος βαθμολογίας, που πρέπει να μπει. Συγκεκριμένες λέξεις/προτάσεις που μπορούν να ειπωθούν ή όχι. Ενδυματολογικός κώδικας. Δημόσιες σχέσεις. Φανταχτερές γιορτές και εγκαταστάσεις.

 

Προσωπικά, αν εξέταζα ποτέ το ενδεχόμενο να στείλω το παιδί μου σε ιδιωτικό σχολείο, θα προσπαθούσα να ελέγξω ποια είναι η διαρροή των εκπαιδευτικών του, ρωτώντας κάποιο συνάδελφο ή τσεκάροντας τον ιστότοπό του. Ή έστω να γνωρίσω τις δασκάλες της Α' τάξης.

Σχολείο που δεν επενδύει στους εκπαιδευτικούς του, δεν θα φροντίσει και για το μέλλον του παιδιού μου.

 

Την τελευταία δεκαετία έφευγαν σχεδόν ομαδικώς οι δάσκαλοι από τα ιδιωτικά και δεν ήταν το "άραγμα" το κίνητρό τους. Ο εκπαιδευτικός, που έχει μεράκι για τη δουλειά του, δουλεύει ούτως ή άλλως.

Την πρώτη φορά που δούλεψα σε ιδιωτικό σχολείο, ήμουν μία από τους 10 καινούριους "δασκάλους", το βάζω σε εισαγωγικά διότι οι μισοί ήταν από τότε συνταξιούχοι και φιλόλογοι, 5 μέρες πριν ξεκινήσει η σχολική χρονιά.

Σε περίπτωση που ρωτούσε ο γονιός θα έλεγα ότι ήμουν 26 ετών και όχι 22, για να μην φανεί ότι είμαι άπειρη και ένα σωρό άλλα θεματάκια, που με έκαναν να μη γυρίσω την επόμενη χρονιά ούτε κι εγώ.

 

Kyra Daskala, σέβομαι την τοποθέτησή σου, χωρίς να συμφωνώ βεβαίως μαζί της. Επίσης, θέλω να σου πω πως το θέμα της συζήτησης εδώ είναι "πληροφορίες για ιδιωτικά σχολεία" και απευθύνεται σε όσους γονείς αναζητούν πληροφορίες για ιδιωτικά σχολεία, στα οποία θέλουν συνειδητά να φοιτήσουν τα παιδιά του. Το θέμα δεν είναι αν τα δημόσια σχολεία έχουν καλύτερους δασκάλους από τα ιδιωτικά και vice versa. Υπάρχουν πάρα πολλοί λόγοι, τους οποίους μπορεί να παραθέσει ένας γονιός που προτιμά το ιδιωτικό σχολείο από το δημόσιο και το αντίστροφο.

Θέλω να σου υπενθυμίσω πως υπάρχει ειδικό topic "δημόσιο σχολείο ή ιδιωτικό;", στο οποίο μπορείς να παραθέσεις τις απόψεις σου.

Στο topic αυτό ανταλλάσσουμε πληροφορίες για τα ιδιωτικά. Είναι κρίμα να βγούμε off topic και στο τέλος να κλειδώσει το θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Kyra Daskala, σέβομαι την τοποθέτησή σου, χωρίς να συμφωνώ βεβαίως μαζί της. Επίσης, θέλω να σου πω πως το θέμα της συζήτησης εδώ είναι "πληροφορίες για ιδιωτικά σχολεία" και απευθύνεται σε όσους γονείς αναζητούν πληροφορίες για ιδιωτικά σχολεία, στα οποία θέλουν συνειδητά να φοιτήσουν τα παιδιά του. Το θέμα δεν είναι αν τα δημόσια σχολεία έχουν καλύτερους δασκάλους από τα ιδιωτικά και vice versa. Υπάρχουν πάρα πολλοί λόγοι, τους οποίους μπορεί να παραθέσει ένας γονιός που προτιμά το ιδιωτικό σχολείο από το δημόσιο και το αντίστροφο.

Θέλω να σου υπενθυμίσω πως υπάρχει ειδικό topic "δημόσιο σχολείο ή ιδιωτικό;", στο οποίο μπορείς να παραθέσεις τις απόψεις σου.

Στο topic αυτό ανταλλάσσουμε πληροφορίες για τα ιδιωτικά. Είναι κρίμα να βγούμε off topic και στο τέλος να κλειδώσει το θέμα.

 

Ε, σιγά το οφ τόπικ πια. Δε νομίζω να υπάρχει πρόβλημα και να κλειδωθεί το θέμα.

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πω τι γίνεται στο δικό μας σχολείο, τι μας είπαν δηλαδή: Από την τρίτη δημοτικού και πάνω, τα 20 - 25 παιδιά στην τάξη είναι ένας απόλυτα λειτουργικός αριθμός, ώστε να μπορούν τα παιδιά να δουλέψουν ομαδικά, όταν χρειαστεί, δηλαδή χωρισμένα σε τρεις ομάδες (εννοείται τα μέλη των ομάδων εναλλάσσονται, δεν είναι σταθερές ομάδες). Έτσι λειτουργεί το πρόγραμμα του σχολείου. Τώρα, για τις δύο πρώτες τάξεις ο αριθμός αυτός είναι μεγάλος, γιατί εκεί τα παιδάκια χρειάζονται περισσότερη εξατομικευμένη αντιμετώπιση. Οπότε υπάρχει στην τάξη βοηθός του δασκάλου/ας. Τι έχω καταλάβει ότι κάνει: Κάνει βόλτα ανάμεσα στα παιδιά, και τα βοηθάει, όταν η δασκάλα είναι στον πίνακα, δείχνει κάτι και τα παιδιά πρέπει να κάνουν κάτι, πχ. να αντιγράψουν. Αυτό έχει και την παράπλευρη ωφέλεια ότι η τάξη είναι πιο ήσυχη:wink: και τα παιδιά συγκεντρώνονται ευκολότερα. Κάνει, μαζί με τη δασκάλα, τις βοηθητικές δουλειές για να μην χάνεται χρόνος, πχ. μοιράζει τα διορθωμένα τετράδια, φυλλάδια, εποπτεύει τι θα έρθει στο σπίτι, γιατί τα περισσότερα μένουν εκεί. Εποπτεύει την μία ομαδούλα, όταν η δασκάλα πρέπει να εξηγήσει κάτι στην άλλη. Επίσης στη μελέτη, που γίνεται στο σχολείο, μοιράζεται με τη δασκάλα την εποπτεία της μελέτης. Η μελέτη στο σχολείο, στα πρωτάκια είναι δύσκολο πράγμα, γιατί ρωτάνε συνέχεια, και πρέπει να διορθώνεται συνέχεια αυτό που κάνουν. Σίγουρα δεν μπορεί να γίνει καλά με ένα άτομο στα 25 παιδιά και φαντάσου ότι ο δικός μου κατά κανόνα δεν φέρνει τσάντα στο σπίτι. Οπότε ό,τι γίνει την ώρα της μελέτης, αυτό είναι. Σίγουρα πάντως οι ρόλοι είναι σαφείς. Η δασκάλα έχει τον κυρίαρχο ρόλο. Τώρα ποια είναι η ειδικότητα της βοηθού, δεν έχω ρωτήσει, μπορεί και να μην έχει σπουδάσει παιδαγωγικά, αλλά αμφιβάλλω γιατί υπάρχουν πλέον τόσοι άνεργοι εκπαιδευτικοί, που μία προϋπηρεσία σε τέτοια θέση, θα είναι πολύ χρήσιμη. Μπορεί να εκπαιδεύεται, μικρές είναι πάντως σε ηλικία.

 

Σε ευχαριστώ για την απάντησης σου. Από ότι καταλαβαίνω, η μελέτη δεν διακρίνεται σαφώς από το υποχρεωτικό πρόγραμμα του Υπουργείου.ίσως σε αυτό στηρίζεται το σχολείο για να δικαιολογεί την παρουσία του δεύτερου παιδαγωγού διότι έχω την εντύπωση ότι δεν επιτρέπεται να παρευρίσκεται στην τάξη σε μόνιμη βάση άλλος πλην του δασκάλου.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας,

γνωριζετε μηπως πληροφοριες σχετικα με τη σχολη χιλλ; τι δουλεια γινεται, που εστιαζουν , ποια τα υπερ και τα κατα;

 

Eυχαριστω:-)

 

Μπορώ να σου πω κάποια πράγματα, γιατί το είχα ψάξει πολύ και πηγαίνουν πολλοί γνωστοί μου. Η σχολή χιλλ είναι μικρό σχολείο, στο κέντρο της Αθήνας, μόνο δημοτικό. Αυτοπροσδιορίζεται ως προοδευτικό σχολείο, γενικά έχει μία χαλαρότητα στην εκπαιδευτική προσέγγιση, μέσα από ομαδικές δράσεις, βιωματικά σχήματα, συμμετοχή των γονιών, καλές τέχνες κλπ. Ενισχύει πολύ τη διαθεματική προσέγγιση της γνώσης και γενικά για κάποιον που θα εμπιστευθεί αυτή τη μέθοδο, είναι πολύ καλό σχολείο. Παράπονα ακούγονται όπως σε όλα τα σχολεία, αλλά είναι συμπτωματικά (πχ. κάποια χρονιά θα τύχει κάποιος λιγότερος δάσκαλος κλπ). Κάνει εξαιρετική δουλειά στα αγγλικά, γενικά το πρόγραμμα των αγγλικών είναι πολύ ενισχυμένο. Είναι ακριβό σχολείο, περίπου 9000 ευρώ μέχρι τις 14.45 με σχολικό. Επίσης, όσο έψαχνα εγώ ήταν και δύσκολο να μπεις, γιατί έπαιρναν λίγα παιδιά. Φέτος πχ. δεν έκαναν καν κλήρωση για το νήπιο, γιατί κάλυψαν τις θέσεις με αδέρφια μαθητών του δημοτικού. Δεν ξέρω αν θέλεις να μάθεις κάτι άλλο, ρώτα, μπορεί να το ξέρω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΚΑΛΗΜΕΡΑ,ΤΕΛΙΚΑ ΤΙ ΚΑΝΑΤΕ ΜΕ ΤΑ ΠΑΙΔΑΚΙΑ ΣΑΣ?ΤΟ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΓΙΑ ΖΗΡΙΔΗ.ΜΟΥ ΚΑΝΑΝΕ 50% ΕΚΠΤΩΣΗ ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΠΑΙΔΑΚΙ ΜΟΥ.Η ΜΕΓΑΛΗ ΘΑ ΠΑΕΙ ΝΗΜΙΟ ΚΑΙ Ο ΜΙΚΡΟΣ ΠΡΟ-ΠΡΟΝΗΠΙΟ

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι μεταξύ Ερασμείου και Κωστέα Γείτονα. Αν δεν ήταν τα γερμανικά στην Εράσμειο και ήταν Ελληνοαγγλική θα το αποφάσιζα αμέσως αλλά τα γερμανικά με χαλάνε.

 

Θα αποφασίσω μέσα στη βδομάδα. Θα πάω άλλη μία βόλτα κια από τα δύο.

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Βέρα εφόσον θες και αγγλικά γιατί δεν σκέφτεσαι και την Ελληνοαγγλική;

Οι εγγραφές φυσικά ολοκληρώθηκαν αλλά μπορείς να ρωτήσεις.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

Βέρα εφόσον θες και αγγλικά γιατί δεν σκέφτεσαι και την Ελληνοαγγλική;

Οι εγγραφές φυσικά ολοκληρώθηκαν αλλά μπορείς να ρωτήσεις.

 

Γιατί η ελληνοαγγλική είναι πολύ μακριά από την περιοχή μου και δε μας εξυπηρετεί καν το σχολικό. Είχα ρωτήσει. Αν είχα κοντά μου την ελληνοαγγλική δε θα είχα δεύτερες σκέψεις.

Αυτό που με στεναχωρεί είναι ότι δεν έχω ακούσει πολλά για τον Κωστέα ... μάλλον οι γονείς των παιδιών εκεί δεν μπαίνουν στον κόπο να γράψουν στο forum ...

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ είμαι μεταξύ Ερασμείου και Κωστέα Γείτονα. Αν δεν ήταν τα γερμανικά στην Εράσμειο και ήταν Ελληνοαγγλική θα το αποφάσιζα αμέσως αλλά τα γερμανικά με χαλάνε.

 

Θα αποφασίσω μέσα στη βδομάδα. Θα πάω άλλη μία βόλτα κια από τα δύο.

 

Αν ήμουν στη θέση σου, θα αποφάσιζα Κωστέα, κι εγώ λόγω γερμανικών. Έχω ακούσει καλά λόγια για το σχολείο, κυρίως όμως από αποφοίτους.

Θα περιμένω να ακούσω νέα σου.

Link to comment
Share on other sites

Αν ήμουν στη θέση σου, θα αποφάσιζα Κωστέα, κι εγώ λόγω γερμανικών. Έχω ακούσει καλά λόγια για το σχολείο, κυρίως όμως από αποφοίτους.

Θα περιμένω να ακούσω νέα σου.

 

Εγώ από παλιούς απόφοιτους (πριν 20χρόνια όμως περίπου) έχω ακούσει πολύ άσχημα λόγια.

Με έχει ενοχλήσει το γεγονός ότι δε ζεσταίνουν το φαγητό (δλδ ουσιαστικά σε αναγκάζουν να πληρώσεις εκεί φαγητό).

 

Και τέλος μου έδωσε μία αίσθηση μπάχαλου ... σε αντίθεση με την εράσμειο. Αλλά όπως λες κι εσύ τα γερμανικά σαν πρώτη γλώσσα είναι έναν πρόβλημα...

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι μεταξύ Ερασμείου και Κωστέα Γείτονα. Αν δεν ήταν τα γερμανικά στην Εράσμειο και ήταν Ελληνοαγγλική θα το αποφάσιζα αμέσως αλλά τα γερμανικά με χαλάνε.

 

Θα αποφασίσω μέσα στη βδομάδα. Θα πάω άλλη μία βόλτα κια από τα δύο.

 

Καλησπέρα :)

Από εμπειρία προσωπική δεν θα διάλεγα την Εράσμειο.Έστελνε ο αδερφός μου το παιδί του και απεδείχθη ένα πολύ μέτριο σχολείο μαθησιακά.Και αυτό που περισσότερο τον απογοήτευσε, ήταν τα γερμανικά.Μέσα σε δυο χρόνια μόνο 5-6 τραγουδάκια και αυτά μηχανικά και χαζολεξούλες.Για τον Κωστέα Γείτονα πάλι δεν γνωρίζω κάτι ιδιαίτερο.Ακούγεται πάντως ως σχετικά καλό σχολείο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα :)

Από εμπειρία προσωπική δεν θα διάλεγα την Εράσμειο.Έστελνε ο αδερφός μου το παιδί του και απεδείχθη ένα πολύ μέτριο σχολείο μαθησιακά.Και αυτό που περισσότερο τον απογοήτευσε, ήταν τα γερμανικά.Μέσα σε δυο χρόνια μόνο 5-6 τραγουδάκια και αυτά μηχανικά και χαζολεξούλες.Για τον Κωστέα Γείτονα πάλι δεν γνωρίζω κάτι ιδιαίτερο.Ακούγεται πάντως ως σχετικά καλό σχολείο.

 

Μου κάνει πολύ εντύπωση αυτό που λες ... δεν έχω ακούσει από κανέναν αρνητικά σχόλια για την Εράσμειο.

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Μου κάνει πολύ εντύπωση αυτό που λες ... δεν έχω ακούσει από κανέναν αρνητικά σχόλια για την Εράσμειο.

 

Καταρχήν Καλησπέρα :lol:

 

Εγώ κατέθεσα την προσωπική μου γνώμη λόγω κοντινών μου ανθρώπων για το συγκεκριμένο σχολείο επειδή συζητούσατε γι'αυτό.Ο καθένας μας μπορεί να έχει διαφορετική άποψη έτσι δεν είναι?Και μένα μπορεί να μου κάνει εντύπωση κάτι, αλλά δεν παύει να είναι η άποψη του άλλου και η δική του αλήθεια.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν Καλησπέρα :lol:

 

Εγώ κατέθεσα την προσωπική μου γνώμη λόγω κοντινών μου ανθρώπων για το συγκεκριμένο σχολείο επειδή συζητούσατε γι'αυτό.Ο καθένας μας μπορεί να έχει διαφορετική άποψη έτσι δεν είναι?Και μένα μπορεί να μου κάνει εντύπωση κάτι, αλλά δεν παύει να είναι η άποψη του άλλου και η δική του αλήθεια.

 

Δεν το έγραψα για να αμφισβητήσω ή να μειώσω την προσωπική σου γνώμη απλά είπε ότι μου κάνει εντύπωση (και με προβληματίζει κιόλας) γιατί έχω ακούσει απ' όλους πολύ καλά λόγια για την Εράσμειο. Το μόνο που ξέρω κι εγώ είναι ότι στα γερμανικά δεν είναι τόσο φοβερό, ειδικά αν θέλεις να δώσει εξετάσεις το παιδί για τη Γερμανική Σχολή. Επίσης έχω ακούσει ότι πάνε αργά στα Αγγλικά και ίσως χρειάζονται ιδιαίτερα .... εκεί τώρα αν χρειαστεί και μία ώρα την εβδομάδα ιδιαίτερο για να προχωρήσει το παιδί πιο γρήγορα θα κάνουμε!

azHYp2.png

 

vwuep3.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν το έγραψα για να αμφισβητήσω ή να μειώσω την προσωπική σου γνώμη απλά είπε ότι μου κάνει εντύπωση (και με προβληματίζει κιόλας) γιατί έχω ακούσει απ' όλους πολύ καλά λόγια για την Εράσμειο. Το μόνο που ξέρω κι εγώ είναι ότι στα γερμανικά δεν είναι τόσο φοβερό, ειδικά αν θέλεις να δώσει εξετάσεις το παιδί για τη Γερμανική Σχολή. Επίσης έχω ακούσει ότι πάνε αργά στα Αγγλικά και ίσως χρειάζονται ιδιαίτερα .... εκεί τώρα αν χρειαστεί και μία ώρα την εβδομάδα ιδιαίτερο για να προχωρήσει το παιδί πιο γρήγορα θα κάνουμε!

 

Είναι ακριβώς έτσι, ακόμα και γαι την Γερμανική Σχολή να μη θέλεις, τα ιδιαίτερα από τετάρτη-πέμπτη είναι σίγουρα.Για τα αγγλικά δεν το συζητώ.Πώς λέμε εγώ για τον γιό μου πως θα ξεκινήσει ιδιαίτερα αγγλικά από σεπτέμβρη, επειδή τα αγγλικά του σχολείου του δεν επαρκούν?Ε,ναι ένα πολύ οργανωμένο δημόσιο σχολείο, άλλά κακά τα ψέμματα δεν επαρκεί η διαδασκαλία τω αγγλικών.Και όσον οφαρά την Γερμανική ναι, είναι πολύ καλό σχολείο, δυνατο σχολείο και θέλει άριστη γνώση των γερμανικών, επομένως είναι δεδομένο πώς η Εράσμειος, αλλά και η Ελληνογερμανική Αγωγή στην Παλλήνη, τα γερμανικά τους δυστυχώς δεν επαρκούν ούτε στο ελάχιστο.

Link to comment
Share on other sites

δυστυχως βερα και εγω δεν εχω ακουσει (απο ενα ατομο βεβαια) καλα λογια για την ερασμειο, και για τα γερμανικα και γενικοτερα. η μαμα που ξερω πηρε το παιδι της, οπως και αλλες 2 (που δεν ξερω προσωπικα) και τα πηγαν σε αλλο σχολειο μετα την τριτη δημοτικου. Μια δοκιμη θα μας πεισει!

Link to comment
Share on other sites

δυστυχως βερα και εγω δεν εχω ακουσει (απο ενα ατομο βεβαια) καλα λογια για την ερασμειο, και για τα γερμανικα και γενικοτερα. η μαμα που ξερω πηρε το παιδι της, οπως και αλλες 2 (που δεν ξερω προσωπικα) και τα πηγαν σε αλλο σχολειο μετα την τριτη δημοτικου. Μια δοκιμη θα μας πεισει![/QUOT

 

Ξέρεις τί συμβαίνει?Ενώ υπάρχει πολλά χρόνια σαν σχολείο δεν ακούγονταν όπως τα κλασσικά, διαχρονικά σχολεία, τα τελευταία μόνο 7-8 χρόνια έχει πολυδιαφημισθεί ίσως και λιγότερο, λόγω την ανόδου καλώς ή κακώς της γερμανικής γλώσσας.Είναι λίγο μόδα...Βέβαια μην ξεχνάμε ο κόσμος δυστυχώς και δη οι Έλληνες ενθουσιάζονται πολύ με το "ρεύμα",όπως επίσης με τις super εγκαταστάσεις κτλ.Παρόλαυτά σεβαστό κι αυτό ,γιατί ο καθένας κάνει τις επιλογές του.Το συγκεκριμένο σχολείο, πουλάει αρκετό αερα για μεταξωτές κορδέλες κατ'εμέ αλλά και άλλων φίλων ή συγγενών.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας!

Είμαι καινούργια στο forum και ήθελα τη βοήθειά σας στην επιλογή ιδιωτικου νηπιαγωγείου (που θα συνεχίσουμε δημοτικό).

Έχουμε δει αρκετά σχολεία και είμαστε μεταξύ Ιονίου στο Μαρούσι, Ζαγοριανάκου και Παναγιωτόπουλου.

Όποιος έχει πληροφορίες ειδικά για το Ζαγοριανάκο (δεν έχω βρει τίποτα εκτός από το site τους) παρακαλώ ας ενημερώσει.

 

Ευχαριστώ πολύ :)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...