Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΥΤΙΣΜΟΣ ΚΑΙ ΚΛΗΡΟΝΟΜΙΚΟΤΗΤΑ


Guest Irisa

Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους!

Είναι η πρώτη φορά που γράφω στο φόρουμ αλλά το διαβάζω εδώ και μερικούς μήνες και μου αρέσει πολύ.

Έχω την ανάγκη να θέσω μια ερώτηση που με καίει και με στενοχωρεί τα τελευταία δύο χρόνια. Το θέμα μου έχει ως εξής: Έχω ένα 5χρονο γλυκύτατο, πανέξυπνο γιο που όμως από τα 2,5 χρόνια του παρουσίασε μια ψυχοκινητική ανωριμότητα. Ο μικρός μου έχει αλματώδη πρόοδο και όλα δείχνουν ότι θα ξεπεράσει εντελώς τις δυσκολίες του λόγου που παρουσιάζει. Στο μεταξύ όμως έχουν διαγνωστεί στο ευρύτερο οικογενειακό μας περιβάλλον απ'την πλευρά τη δική μου καθώς και από την πλευρά του άντρα μου άτομα με αυτισμό. Σε συνάρτηση με τις δυσκολίες του γιου μου, αγχώνομαι πάρα πολύ. Φοβάμαι να κάνω ένα δεύτερο παιδί ενώ το θέλω πολύ. Απ'το ιντερνετ διάβασα κάποια σχετικά πράγματα αλλά θέλω μια γνώμη από ανθρώπους που έχουν ζήσει κάτι παρόμοιο. Θα εκτιμούσα πολύ την εμπειρία οποιουδήποτε έχει να μου κάτι γι'αυτό το θέμα.

Ευχαριστώ προκαταβολικά...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γειά σας,

 

αντίστοιχα θέματα υπάρχουν επίσης και εδω:

 

 

Αυτισμός και διαφορετικότητα

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=2&highlight=%E1%F5%F4%E9%F3%EC%FC%F2

%E4%E9%EA%DD%F2+%E1%ED%DC%E3%EA%E5%F2

«ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΕΛΛΗΝΩΝ ΕΝΗΛΙΚΩΝ ΑΥΤΙΣΤΙΚΩΝ ASPERGER ΚΑΙ ΥΛΑ»

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=11549&highlight=%E1%F5%F4%E9%F3%EC%FC%F2

"ΔΩΣΕ ΦΩΣ" για τον ΑΥΤΙΣΜΟ!

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=11911&highlight=%E1%F5%F4%E9%F3%EC%FC%F2

Βίντεο για τον αυτισμό

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=1981&highlight=%E1%ED%E1%F0%E7%F1%DF%E1

hand flapping and jumping (κούνημα χεριών και πηδηματάκια)

http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=5588&highlight=%E1%F5%F4%E9%F3%EC%FC%F2

Βοηθήστε στη διατήρηση της λειτουργικότητας του forum κάνοντας χρήση της αναζήτησης & αναφοράς.  Αν παρατηρήσετε κάποια δημοσίευση που θεωρείτε περίεργη επιθετική ή ενάντια στους κανόνες κάντε αναφορά δημοσίευσης  Οδηγίες για το πως γίνεται η αναφορά δείτε εδώ   Ευχαριστούμε

Ακολουθήστε μας και στο Instagram:

follow_insta.png.f136a60ab3d6a108659752cf6fcc0a5a.pngfollow_cafe.jpg.0bc77dbbb8cab70c6c8919c95cac08b8.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αγαπητη irisa εχω κ'εγω εναν 7χρονο γιο με αυτισμο. Το παιδι μου με βοηθησε με τον τροπο του να καταλαβω το πραγματικο νοημα της ζωης και να γινω αν οχι καλυτερος ανθρωπος τουλαχιστο καλυτερη μαμα.

Πρεπει να κανουμε τα παιδια μας να νιωθουν ανετα με τον εαυτο τους να τους δωσουμε το σεβασμο και την αγαπη μας και να δωσουμε τηνπροσοχη μας στην επικοινωνια που κανουν οποια και αν ειναι,να τους δειχνουμε τα ορια τους αλλα χωρις αγχος.

Ενας πολυ καλος εργοθεραπευτης μου ειπε καποια στιγμη κατι πολυ σοφο

οτι "εμεις πρεπει να πηγαινουμε μπροστα και το παιδι απο πισω"και ακομα μια φορα με ταρακουνησε.

Το πρωτο καιρο οταν εγινε η διαγνωση του μικρου και για πολυ καιρο μετα περιπου δηλ για 3,5 χρονια δεν ηθελα να ακουσω για δευτερο παιδι οταν ομως εβαλα σε μια σειρα τις σκεψεις μου καταλαβα οτι θα ηταν πολυ καλο και για τον γιο μου ενα αδερφακι και ξεκινησαμε τις προσπαθειες.

Ακομα προσπαθουμε αλλα δεν το βαζω κατω απλα στεναχωριεμαι που αφησα να χαθει τοσος χρονος.

Αυτο που θελω αγαπητη φιλη να σου πω ειναι να μην αγχωνεσαι και να σκεφτεις μονο τα θετικα και οτι σιγουρα θα το θελει πολυ και το παιδακι σου,εξαλου αν το καλοσκεφτεις μια μεγαλη μεριδα πληθυσμου εχει αυτιστικα χαρακτηριστικα και διαφορες αλλες δυσκολιες αλλα αν ειναι κατι που πραγματικα θελεις τοτε μην το παρατας.

Φιλικα elsy

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω να σας πω αν οντως υπάρχει κληρονομικότητα ή οχι παντως με τα χρονια και τις επαφές μου με αλλες οικογένειες που εχουν παιδιά με αυτισμο εχω καταλάβει οτι συνήθως μετα το αυτιστικο παιδί που συνήθως ειναι αγορι το επομενο παιδι αν ειναι αγορι εχει και εκεινο στοιχεια ή αυτισμο . Σε περιπτώσεις κοριτσιών σαν μετέπειτα παιδι δεν παρουσιάστηκε κατι. Το δικο μου συμπέρασμα ήταν να μην προχωρήσω σε μια άλλη εγκυμοσύνη παιζοντας ρώσικη ρουλετα με την υγεια του άλλου παιδιόυ, μιας και αν ήταν αγορι το επομενο θα ειχε αυξημένες πιθανώτες και θα ήταν αδικο να στερήσω απο το υπάρχων παιδι που εχει αυξημενες αναγκες, υλικές και συναισθηματικες κάτι απο αυτά γιατι τα εχει πραγματικά αναγκη και του αξιζει να προσπαθησω να του δώσω τα παντα για να εχει ενα οσο το δυνατον καλυτερο μελλον.

Βεβαια ο καθενας κανει οτι τον φωτισει ο Θεός !!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Άννα μου σ'ευχαριστω πολυ.

Όπως και καθε μανουλα ετσι κ'έγω νιωθω περηφανη για το παιδι μου και σε καμια περιπτωση δεν θα αποφασιζα για κατι αν ηξερα οτι υπαρχει εστω και η παραμικρη περιπτωση να στερηθει κατι ο γιος μου στο παρον η στο μελλον.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

ο μεγαλος μου γιος,ο δημητρης εχει διαγνωστει με αυτισμο υψηλης λειτουργικοτητας.οταν πηραμε τη διαγνωση,ειχα ηδη γεννησει το τριτο μου παιδι,κι αγχωθηκα αρκετα.τωρα,ενα χρονο μετα μπορω να πω τη γνωμη μου...

η κορη μου 2,5 ετων σημερα που εξεταστηκε ΠΡΟΛΗΠΤΙΚΑ κ απο δικη μου πρωτοβουλια απο αναπτυξιολογο,βρεθηκε εκτος φασματος

ο γιος μου,13 μηνων σημερα,βρεθηκε επισης εκτος φασματος,βεβαια επειδη ειναι μικρος,η αναπτυξιολογος μας ζητησε να τον ξαναδει στους 18 μηνες για να μας αποκλεισει τελειως το ενδεχομενο.

κ περιμενω το τεταρτο παιδακι μου,αγορι κι αυτο...

σε ερωτηση στην αναπτυξιολογο σχετικα με το θεμα,μου ειπε οτι στην περιπτωση που το ενα παιδι εχει αυτισμο,οι πιθανοτητες να εμφανισει το δευτερο,τριτο κλπ,ειναι 8%,κ οχι απαραιτητα βαρυτερη μορφη.

στη δικη μου περιπτωση,θεωρω οτι το οτι εκανα πολλα παιδια εχει βοηθησει πολυ το δημητρη στην αναπτυξη του κ την κοινωνικοποιηση...

ελπιζω να βοηθησα...

ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ 2.11.06 ΒΕΝΕΤΙΑ ΧΡΥΣΟΒΑΛΑΝΤΟΥ 18.12.07 ΕΦΡΑΙΜ ΓΕΩΡΓΙΟΣ 11.04.09

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ 3.09.10 Κ ΘΗΛΑΖΕΙ......

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...