Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΠΑΙΔΙΚΟΣ ΣΤΑΘΜΟΣ ΣΤΟ ΠΑΛΑΙΟ ΦΑΛΗΡΟ ΚΑΙ ΑΛΙΜΟ


Recommended Posts

Να σου ζήσουν και τα τρία! Καλά δεν το συζητώ, εδώ για ένα παιδί και μας φαίνονται πολλά, φαντάσου για τρία! :lol: Έχω ακούσει για τον Αρλεκίνο στη Ν.Σμύρνη ότι είναι καλός. Πολύ οικογενειακό περιβαλλόν και τα δίδακτρα 320 ευρώ το μήνα. Τον ξέρετε;

 

Δεν τον ξέρω αλλά έτσι κι αλλιώς τώρα έχουμε γραφτεί αλλού όπου ξεκινάμε 1η Ιουνίου. Κι εκεί που θα πάμε λίγο φθηνότερα είναι από τη Λιλιπούπολη αλλά ευτυχώς εξασφαλίσαμε πολύ μεγάλη έκπτωση, παίρνουμε κι ένα ποσό από το ταμείο μας και έτσι παλεύεται το πράγμα. Ευχαριστώ πάντως.

 

Εύχομαι τα καλύτερα για το κοριτσάκι σας!

Ελίνα, μαμά του Θάνου-22/8/2003, της Εύας και της Χριστίνας (ομοζυγωτικά δίδυμα)-15/6/2006!

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Να σου ζήσουν και τα τρία! Καλά δεν το συζητώ, εδώ για ένα παιδί και μας φαίνονται πολλά, φαντάσου για τρία! :lol: Έχω ακούσει για τον Αρλεκίνο στη Ν.Σμύρνη ότι είναι καλός. Πολύ οικογενειακό περιβαλλόν και τα δίδακτρα 320 ευρώ το μήνα. Τον ξέρετε;

 

πού είναι ο 'Αρλεκίνο'?

δεν το έχω ξανακούσει..

 

Πάντως παιδιά ακούγονται και καλά και κακά για όλους τους σταθμούς.. (το λέω με αφορμή τη Λιλιπούπολη, γιατί έτυχε χθες να ακούσω κάποια αρνητικά). Δεν μπορείς να ξέρεις, αν δεν το δοκιμάσεις για το δικό σου παιδί.. φυσικά κάποια θετικά σχόλια πάντα είναι καλό να υπάρχουν, αλλά μπορεί τελικά να σου βγει εντελώς διαφορετικά απ'ό,τι περίμενες..

O gios mou-3 H korh mou-4

weight.png[/url]

Link to comment
Share on other sites

Sun, συγνώμη αν έχασα κάτι, αλλά επειδή ενδιαφέρομαι για την περιοχή, πού τα έγραψες. Στείλε και πμ, αν δεν θες να πεις. Ευχαριστώ πολύ πολύ.

 

Μaya τα γράψαμε στις Γλυκές Φατσούλες στον Άλιμο. Είναι βέβαια λίγο πιο μακριά αλλά μας άρεσε πολύ ο σταθμός απ΄όλες τις απόψεις. Το μόνο που μας προβλημάτιζε και μας είναι το θέμα των δρομολογίων, να μη συμβεί δηλαδή αυτό που περιέγραψε η giohanna... Το θέσαμε όμως εξ αρχής ως απαράβατο όρο να μην είναι πάνω από 30-40 λεπτά στο σχολικό και επειδή έχουμε ζητήσει να τα παίρνουν τελευταία το πρωί και να τα φέρνουν πρώτα το μεσημέρι δε νομίζω να υπάρξει πρόβλημα.

Άλλωστε και στη Ν.Σμύρνη που πήγαινε ο γιος μου, ένα μισάωρο στο πήγαινε και ένα στο έλα το έτρωγε γιατί έκαναν πολλές στάσεις στη διαδρομή. Τέλος πάντων τόση ώρα διαδρομή είναι για μας αποδεκτή γιατί ο Θανούλης δεν προλάβαινε να κουραστεί, το διασκέδαζε, είχε και "φίλους σχολικού" όπως τους έλεγε και ούτε ήθελε ν' ακούσει ότι μια μέρα π.χ. θα τον πήγαινε ο μπαμπάς του στο σταθμό.

 

Όσο για τα χρήματα, για το επόμενο σχολικό έτος είναι 5750 αλλά εμείς έχουμε έκπτωση λόγω των 2 παιδιών και επιπλέον έκπτωση γιατί αποφασίσαμε να πληρώσουμε εφάπαξ. Όσο για τις αυξήσεις, όντως έκαναν μεγάλη αύξηση φέτος με το επιχείρημα ότι δεν έκαναν καθόλου πέρισυ αλλά εγώ μέχρι σήμερα δεν ξέρω κανέναν σταθμό που να μην έκανε αύξηση... Στο σταθμό που πήγαινε ο γιος μου έκαναν 4% αύξηση πέρισυ και άλλα 5% φέτος, σύνολο 9%. Στις Γλυκές Φασούλες η αύξηση ήταν 0 πέρισυ και 8% φέτος άρα μία η άλλη έρχεται...

 

Όταν ξεκινήσουμε με το καλό τον άλλο μήνα θα έχω να πω περισσότερα...

Ελίνα, μαμά του Θάνου-22/8/2003, της Εύας και της Χριστίνας (ομοζυγωτικά δίδυμα)-15/6/2006!

 

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσουν και τα τρία! Καλά δεν το συζητώ, εδώ για ένα παιδί και μας φαίνονται πολλά, φαντάσου για τρία! :lol: Έχω ακούσει για τον Αρλεκίνο στη Ν.Σμύρνη ότι είναι καλός. Πολύ οικογενειακό περιβαλλόν και τα δίδακτρα 320 ευρώ το μήνα. Τον ξέρετε;

 

Kalimera :)

Mporo na rotiso poso ine ta didaktra stin Lilipoupoli?

Rikiki & Καραμελίτσα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να σου ζήσουν και τα τρία! Καλά δεν το συζητώ, εδώ για ένα παιδί και μας φαίνονται πολλά, φαντάσου για τρία! :lol: Έχω ακούσει για τον Αρλεκίνο στη Ν.Σμύρνη ότι είναι καλός. Πολύ οικογενειακό περιβαλλόν και τα δίδακτρα 320 ευρώ το μήνα. Τον ξέρετε;

 

Kalimera :)

Mporo na rotiso poso ine ta didaktra stin Lilipoupoli?

 

OK akiri i erotisi mou kathos ida se allo post to poso

Exaristo :) kai kali tixi stin koroula sou sto neo tis ksekinima :)

Rikiki & Καραμελίτσα

Link to comment
Share on other sites

κι εγω για τις ιδιες περιοχες ενδιαφερομαι(μενω καλλιθεα) για να παω τις διδυμες(21 μηνων τωρα)απο τον Ιουνιο,μιας και γενναω τον Ιουλιο.

Καθε πληροφορια δεκτη με μεγαλη χαρα!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...

Θα ήθελα να μάθω εμπειρίες ή ότι γνωρίζετε για τις Μικρές Πατούσες! Είμαι έτοιμη να κάνω εγγραφή αλλά δεν έχω καταφέρει να μάθω κάτι από κάποια μαμά που έχει ήδη πάει το παιδάκι της εκεί.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλησπέρα σε όλους.

 

Είμαι καινούργια στο forum και χρειάζομαι τη βοήθεια σας, θέλω να στείλω το αγοράκι μου απο Σεπτέμβρη σε Βρεφονηπιακό Σταθμό.

Θά είναι 15 μηνών.

Εχει κάποιος εμπειρία απο την ΦΕΓΓΑΡΟΣΤΡΑΤΑ στο Π.Φάληρο ?

 

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
  • 2 months later...

καλημερα!!

 

μηπως καποια μαμα, εχει εμπειρια απο το ''τρενακι'' η' την ''κατερινα''??

 

εχουμε ραντεβου τις επομενες ημερες στους συγκεκριμενους σταθμους, και θα ηθελα μια γνωμη.

 

ευχαριστω πολυ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Αν ενδιαφέρεστε για παιδικούς σταθμούς και είστε σε φάση αναζήτησης, περάστε και από το Χαμόγελο στο Π. Φάληρο. Είναι low profile παιδικός σταθμός με συγκεκριμένη παιδαγωγική άποψη και πολύ καλός. Δεν θέλω να κάνω συγκρίσεις με άλλους, γιατί το θεωρώ άδικο για τους επαγγελματίες που κάνουν σωστά τη δουλειά τους. Απλά εμείς και το παιδί μας είμαστε πολύ ευχαριστημένοι από τη συνεργασία μας, δύο χρόνια τώρα, σε όλους τους τομείς.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

κοριτσια ψαχνω βρεφονηπιακο στο π.φαληρο ,ν σμυρνη που να μην ειναι ακριβος!!οι τιμες στους παραπανω σταθμους λογικα θα εχουν αλλαξει.........:confused:ξερει καποια να μου πει????????

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...
καλημερα!!

 

μηπως καποια μαμα, εχει εμπειρια απο το ''τρενακι'' η' την ''κατερινα''??

 

εχουμε ραντεβου τις επομενες ημερες στους συγκεκριμενους σταθμους, και θα ηθελα μια γνωμη.

 

ευχαριστω πολυ.

ο γιοσ μου περασε στο κατερινα 4 αξεχαστα χρονια χωρισ πολλεσ χλιδεσ με αγαπη κ πολλεσ ωρεσ δουλειασ αρχιζουμε σχολειο κ παρολαυτα οπωσ λεει κ ο ιδιοσ θα τοθσ εχει για παντα στην καρδια του

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
  • 4 months later...

Καλησπέρα! Επειδή έχω μπερδευτεί μήπως μπορείτε να με βοηθήσετε?? Κοιτάμε παιδικούς σταθμούς στο Π.Φάληρο για την μικρή μας και είμαστε ανάμεσα σε 3. Στα "καινούργια μπαλόνια", στο "αερόστατο" και στο"παιχνίδι και μάθηση". Μήπως υπάρχει καμιά μανούλα που να έχει άποψη για κάποιον απο τους τρείς????? :confused:

as1cCAg0g410010MDQyODI0ZHwwMDc1NmR8dG8gcmFuYWtpIG1vdSBlaW5haS4uLg.gif

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Τα δίδακτρα φετος είναι 500? / μήνα

Η ιδιοκτήτρια είναι πολύ συμπαθητική και μου φάνηκε πολύ μορφωμένη και έμπειρη. Έχουν 4 από τις 5 ημέρες της εβδομάδας μια δραστηριότητα έξτρα, πχ μουσική, αγγλικά, κ.λπ. Το περιβάλλον είναι πολύ καλό, αλλά νομίζω ότι είναι ακριβό για αυτά που προσφέρει. Επίσης μου φάνηκαν πολλά τα παιδάκια σε κάθε τμήμα.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...
  • 2 εβδομάδες μετά...

Για να καταλάβω καλά, σε εποχές με τέτοια κρίση ειναι λογική τιμή τα 500 ευρώ το μήνα, τη στιγμή που το ίδιο κοστίζουν οι πρώτες τάξεις δημοτικών σχολείων ιδιωτικών? Το λέω γιατι για τις συγκεκριμένες περιοχές αλίμου-φαληρου τόσο κοστίζει λες και ειναι ολοι συννενοημένοι να βαζουν τα ίδια, και εγώ 500 ευρώ πληρώνω σε σταθμό στο Φάληρο και το θεωρώ υπερτιμημένο το ποσό και ποσο μάλλον κάθε χρόνο αύξηση.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...

Καλησπερα σας!! Σημερα πηγα με τον συζυγο μου και την κορη μας 15 μηνων απο τη Φωτεινη στον Αλιμο. Μπορω να πω πως οι εγκαταστασεις με εντυπωσιασαν παρα πολυ για την ασφαλεια που παρεχουν στα παιδια.Ειδα πραγματα που δεν τα εχω δει σε αλλους σταθμους. Μου αρεσε πολυ που ηταν χωριστα τα παιδια αναλογα με την ηλικια τους σε καθε ορορφο με το δικο τους μπανιο και κουζινα (σημειωση..το μπανιο πεντακάθαρο !) Η κεντρικη κουζινα επισης αψογη απο θεμα υγειηνης και μου αρεσε που ειχε και την πιστοποιηση για την ασφαλεια της φυλαξης των τροφιμων που χρησιμοποιουν. Βασικο...παρθενο ελαιολαδο απο το χωριο (του ιδιοκτητη)...κρεας και αυγα ελεγμενα με σφραγιδα πιστοποιησης και μονο το ψαρι ειναι κατεψυγμενο (γλωσσα) το οποιο δεν παρελειψε να μου το πει ο ιδιοκτητης(ενας ευγενεστατος ανθρωπος). Τα παιδακια στο βρεφικο τμημα δεν ξεπερνανε τα 8..κατι που θεωρω πολυ σημαντικο. Αυτο επισης που μου εκανε εντυπωση ειναι οτι οταν ηταν να μπουμε στο δωματιο των βρεφων μας εδωσε να βαλουμε πανω απο τα παπουτσια τα χειρουργικα παπουτσια κατι που πουθενα αλλου που πηγα δεν το εκαναν. Επισης οταν τα παιδια απο καθε ταξη βγαινανε να παιξουνε στην αυλη ανοιγανε τα παραθυρα οι δασκαλες (2 σε καθε ταξη) να αεριστει ο χωρος. Εβλεπες τα παιδακια 3 ετων να κατεβαινουνε τις σκαλες τοσο ηρεμα και με ταξη το ενα πισω απο το αλλο που μου εκανε εντυπωση γιατι ηταν και ο φοβος μου (οι σκαλες). Το παιδαγωγικο προγραμμα μου φανηκε αρκετα καλο.....ΗΥ, Αγγλικα,Γαλλικα,Χορο, Μουσικη, Θεατρο μουσικοκινητικο. Επισης δινουν βαση στο να διαπιστωσουν απο νωρις με την βοηθεια ειδικων αν το παιδι εχει καποιο προβλημα πχ τραυλισμο στην ομιλια και να ενημερωσουν αμεσα τους γονεις για να προβουν στην την επιλυση του με ειδικους.Επισης μια φορα καθε εναμιση μηνα κανουν ασκηση εγκαταληψης κτιριου πχ απο φωτια η προφύλαξη απο σεισμο..(πολυ καλο!)Τα διδακτρα ηταν καλα σε σχεση με αυτα που προσφερει. Επισης εχουν και λαχανοκηπο τα μεγαλυτερα παιδια που περιποιουνται. Μετα τις 4,30 τα παιδακια που μενουν κατεβαινουν ολα στο ισόγειο και ερχονται σε επαφη ολες οι ηλικιες κατι που εγω θεωρω καλο απο το να ειναι απομονωμενα μονο με την ηλικια τους, βοηθαει πιστευω στην κοινωνικοποιηση του παιδιου. Επσιης μου ειπε οτι μπορω να πηγαινω να την βλεπω οποτε θελω ...ειχαν και φινιστρινι στις πορτες ετσι ωστε καθε φορα να μπορω να την κοιταω απο εκει χωρις να με βλεπει και να ταραζεται οταν θα πρεπει να ξαναφυγω. Κατι που εγω θεωρω καλο για να μαθαινει το παιδι να καθεται χωρις την παρουσια μου. Η εβδομαδα προσαρμογης ειναι οπως σε ολους τους παιδικους...στην αρχη καθομαι κ εγω εκει..οχι μεσα στην ταξη..κατι που δεν με ενοχλει..γιατι την παρουσια σου την αντιλαμβανονται τα παιδια ακομη και αν εισαι στην διπλανη αιθουσα..και μετα την αφηνω και φευγω και επιστρεφω μετα απο καποια ωρα να την παρω. Δεν ξερω αλλα μου εκανε τρομερη εντυπωση και καλη...στο συζυγο μου δε αφησε την καλυτερη....Πηρα την αποφαση να την γραψω εκει...αλλα θα ηθελα να ρωτησω και καμια μαμα που μπορει να πηγαινει εκει το παιδι της να μου πει τις εντυπωσεις της. Επισης μου αρεσε οτι επειδη θα χρησιμοποιω το σχολικο οτι το παιδια πανω απο 25 λεπτα δεν ειναι στο σχολικο..Εμενα συγκεκριμενα θα κανει 10 λεπτα να ερθει απο το σταθμο στο σπιτι.

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΠΟΙΑ ΜΑΜΑ ΑΠΟ ΦΩΤΕΙΝΗ?

 

Καλησπέρα!! Είδα οτι ρωτουσες για το σταθμό Φωτεινή .επειδη σκέφτομαι να γράψω την μικρη μου μπορείς να μου πεις εντυπώσεις; Εκεί πηγαίνεις το δικό σου παιδάκι; Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Καλησπέρα. Οι δικές μου εντυπώσεις από τους 2 παιδικούς σταθμούς που επέλεξα να δω στο Παλαιό φάληρο: η λιλιπούπολη είναι πλέον εκτός συζήτησης. Στηρίζονται ακόμη στις δάφνες του παρελθόντος. Είχαν όντως καλή φήμη γιατί όντως έκαναν καλή δουλειά. Πλέον όχι. Κάνουν τα ίδια πράγματα που έκαναν πριν 15 χρόνια και δεν έχουν φροντίσει ούτε κάν να ανανεώσουν έστω και λίγο το χώρο τους.

 

Τα καινούρια μπαλόνια: φαίνεται ότι κάνουν καλή δουλειά. Όλοι οι παιδαγωγοί φάνηκαν να έχουν πολύ καλό προφίλ. Αυτό που με προβλημάτιςε είναι ο αριθμός των παιδιών ανά τμήμα, και η καθαριότητα του χώρου και πιο συγκεκριμένα μιλώ για τις τουαλέτες. Μια έντονη μυρωδιά αναδυόταν από τις τουαλέτες και των 2 ορόφων. Δεν μπορείς να περιμένεις από παιδάκια προσχολικής ηλικίας να φροντίζουν να μη λερώσουν την τουαλέτα. Εάν όμως οι τουαλέτες καθορίζονταν πιο σχολαστικά κατά τη διάρκεια της ημέρας, σίγουρα δεν θα αναδυόταν αυτή η ενοχλητική,για χώρο όπου υπάρχουν παιδιά, μυρωδιά. Επίσης αρκετά από τα παιχνίδια στον κήπο ήταν χαλασμένα ( έλειπαν ρόδες από οχήματα κτλ.) με αποτέλεσμα να γίνονται επικίνδυνα για τα παιδιά.

 

Αν είχε κανείς να μου προτείνει κάποιο σχολείο στο παλαιο Φάληρο που να συνδυάζει την ποιότητα της δουλειάς με την καθαριότητα και την ασφάλεια του χώρου, πραγματικά θα το εκτιμούσα! Θερμά ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα.Θα καταθέσω τα χαρτιά μου μεσω εσπα για την περιοχη του παλαιου φαληρου. Μηπως γνωριζει καποια τους

ΧΟΥΡΔΑΚΗ

ΧΑΜΟΓΕΛΟ

ΠΡΑΞΙΣ ΚΑΙ ΠΡΑΞΕΙΣ

ΑΕΡΟΣΤΑΤΟ

ΦΩΛΙΤΣΑ

ή γενικα στανοτια προαστια κάποιον καλό. απλα μενουμε φαληρο!Ευχριστω πάρα πολύ για την οποια βοηθεια!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...