Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Γιατί και ο δικός μου δεν "καρφώνει" τα άλλα παιδά


Recommended Posts

( για τον τίτλο προβληματίζομαι λίγο ) :?

 

Διάβαζα το θέμα στην σχολική ηλικία « κώδικας σιωπής στην τάξη» http://parents.org.gr/forum/viewtopic.php?t=13078&postdays=0&postorder=asc&start=45 και με ενδιαφέρει πάρα πολύ να μάθω το πώς αντιδρούν τα δικά σας μικρότερα παιδάκια διότι πραγματικά προβληματίστηκα. Τυχαίνει και συναναστρεφόμαστε με οικογένειες που έχουν περίπου συνομήλικα παιδιά.. Λοιπόν ο δικός μου ποτέ μα ποτέ δεν έχει έρθει να μου πει μαμά ο τάδε με χτύπησε, έκανε την τάδε ζημιά, είπε την τάδε «κακιά λέξη» ή να πάει να κάνει παράπονα σε άλλη μαμά.. γεγονότα που τα βιώνω από άλλα παιδάκια να πηγαίνουν στη μαμά τους να κάνουν παράπονα ή ακόμη και σε εμένα να έρχονται και να μου λένε ο Θ.. είπε αυτή την κακιά λέξη δεν θα τον βάλεις τιμωρία ? ώρες ώρες προβληματίζομαι, τα όρια που βάζει ο καθένας στα παιδιά του είναι διαφορετικά.. τι θέλω να πω εγώ ας πούμε δεν με απασχολεί π.χ αν πει γαμώτο ή χαζό ( παρόλλο που ξέρει ότι δεν είναι καλές λέξεις ) όταν έρχεται το άλλο και σου λέει δεν θα τον μαλώσεις ?…επίσης πολλές φορές όταν γίνεται κάτι χοντρό όταν είναι με άλλα παιδάκια ποτέ ο δικός μου δεν θα πει φταίει ο τάδε λέει όλοι μαζί το κάναμε ( λεπτομέρειες θα μου πείτε )….επίσης κάτι τελευταίο, πολλές φορές βλέπω μητέρες να «εθελοτυφλούν»? δεν ξέρω πώς να το πω…ενώ δεν είναι μπροστά πιστεύουν αβίαστα το παιδί τους. Π.χ ήμαστε κάτω στην αυλή εγώ με τον δικό μου, η διπλανή μου ( 2 αγοράκια ) και μια φίλη ( 1 κοριτσάκι ) λέει το κοριτσάκι « θα παίξουμε ένα παιχνίδι, εγώ θα κρύβομαι και με το 3 θα βγαίνω και εσείς θα με κυνηγάτε με τα σπαθιά» όντως το κάνουν αυτό και τρέχει κλαίγοντας το κοριτσάκι στη μαμά του φωνάζοντας θέλουν να με χτυπήσουν…και η φίλη μου να μου λέει « καλά ρε συ δεν θα του πεις τίποτα» ..

Μάλλον μπέρδεψα τα θέματα λίγο αλλά συζητώντας θα το ξεπεράσουμε :) ..Οι προβληματισμοί μου είναι καταρχήν αν είναι καλό στην ηλικία των 3,5 να αντιμετωπίζει το παιδί « κάρφωμα» τόσο ώριμα ( σε σχέση με άλλα παιδάκια ) και πως αντιμετωπίζουμε τις μητέρες που εθελοτυφλούνε…

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ρε συ νταλια ο γιος σου δεν ειναι το παιδι με τις θεικες ατακες? αυτο με τα πιτακια και αλλα που εχω διαβασει κατα καιρους?

γιατι κουκλα μου προβληματιζεσαι? να κλαιν οι χηρες να κλαιν κ οι παντρεμενες? ε ποτε.... :lol::lol::lol::lol:

οσο για τις φιλες πεφτεις στο επιπεδο τους κ τους λες τα ιδια....

γιατι μπουρδουκλωνεσαι δε μπορω να καταλαβω!! :D

Link to comment
Share on other sites

Dalia τα παιδια μας ειναι συνομηλικα... και μενα με απασχολει ιδιαιτερα το θεμα...

Η δικια μου κανει ακριβως το αντιθετο: ο,τι και να γινει, ερχεται και μου το "καρφωνει" :oops:, μια μαυρη κουκουλα της λειπει και θα ειναι κομπλε... Δεν ειναι δυσκολο παιδακι, και παιζει γενικοτερα ομορφα οταν βρεθει σε περιβαλλον με παιδακια... Αλλα οταν γινει οτιδηποτε (μια αντιπαραθεση πχ), αντι να το αντιμετωπισει μονη της, τρεχει και μου το λεει με παραπονο ή και κλαμματα... Δεν ξερω πως να το αντιμετωπισω αυτο, προσπαθω να την αντιμετωπιζω σωστα, δεν ειμαι απο τις μαμαδες που θα παρουν το μερος του δικου τους παιδιου και θα μαλωσω το ξενο... Συνηθως περναει το θεμα με λιγη αγκαλιτσα ή λογια παρηγοριας απο μερους μου και επιστρεφει στην παρεα της χωρις περαιτερω δραματα...

Ομως με απασχολει το θεμα, δεν ξερω ποια ειναι η ενδεδειγμενη συμπεριφορα απο μερους μου και θα ηθελα να ακουσω αποψεις...

Link to comment
Share on other sites

ρε συ νταλια ο γιος σου δεν ειναι το παιδι με τις θεικες ατακες? αυτο με τα πιτακια και αλλα που εχω διαβασει κατα καιρους?

 

:lol: αυτός είναι..ασε για ατάκες θα γράψω βιβλίο..λέγε οταν εισαι down να σου στελνω καμιά :lol:

 

γιατι κουκλα μου προβληματιζεσαι? να κλαιν οι χηρες να κλαιν κ οι παντρεμενες? ε ποτε.... :lol::lol::lol::lol:

 

προβληματίζομαι γιατί δεν ξέρω αν σ'αυτη την ηλικία πρέπει να αντιδρούν σαν τον δικό μου ή σαν της jena.. :?:

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

η μια προβληματιζεται γιατι δε φαιρεται ετσι κ η αλλη γιατι φερεται ετσι!!! :lol::lol::lol::lol:

συγγνωμη που γελαω αλλα η jena εχει -ας πουμε λογο να προβληματιζεται- εσυ ρε νταλια ομως??????

ρε νταλια κατσε κ απολαυσε το γιο σου!!!!!!! :lol::lol::D:D:D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

dalia πολυ ενδιαφερον το θεμα σου...

η κορη μου ειναι μικρουλα 2 χρονων αλλα ηδη βλεπω οτι αυτες τις καταστασεις τις αντιμετωπιζει μονη της...με ασχημο τροπο βεβαια...αν της παρει καποιο παιδακι παιχνιδι ή την μαλωσει για κατι θα απλωσει χερι και θα το χτυπησει...εχει ερθει 1 με 2 φορες μονο κλαμενη επειδη ενα αλλο παιδακι την πονεσε και μου εδειχνε με το χερακι της το παιδακι..

 

το καλυτερο ειναι να μιλας στο παιδι σου,να του εξηγεις τι εκανε λαθος ή τι εκανε λαθος το αλλο παιδακι που παιζει μαζι του, εννοειται να μην εθελοτυφλεις, χρειαζεται και η τιμωρια οπως την εχει ο καθε γονιος στο νου του βεβαια..

 

προσωπικα αν με ενοχλουσε κατι στη συμπεριφορα μανας απεναντι στο παιδι της ή το δικο μου θα το ελεγα.

 

ελπιζω να βγαλατε ακρη γιατι και εγω μπλεχτηκα με τα θεματα..

Link to comment
Share on other sites

Fysalida μου σ’ευχαριστώ δεν είναι το πρόβλημα μου αν πρέπει να χτυπάει ή όχι. Αυτό το έλυσα: ναι πρέπει να αντιδρά ανάλογα με την περίπτωση διότι ο κόσμος άλλαξε . ( δεν επεκτείνομαι άλλο γιατί θα μας στήλουν σωστά σε άλλο θέμα :lol: )

Sofia_nefeli με προβληματίζει οτιδήποτε είναι διαφορετικό από αυτό που συνήθως βλέπω γύρω μου.. σκέφτομαι και λέω « βρε μπας ??»…

 

το ειπες και μόνη σου η μία προβληματίζεται για το ένα και η άλλη για το άλλο..το θέμα είναι ΠΟΙΑ από τις δυο μας πρέπει να προβληματιστεί.

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αν κ η δικια μου ειναι ακομα μικρη, ηδη σκεφτομαι το πως πρεπει να τη μαθω να αντιδρα..

Καταρχας σε καμια περιπτωση εγω δε θα θεωρουσα καρφωμα το να παει ενα παιδακι 3 ετων στη μαμα του να παραπονεθει που το χτυπησε καποιο αλλο!! Θελω να πω αν δεν ερθει σε εμενα για προστασια το μωρο μου που θα παει?? Κ σαφως ενα παιδακι σε αυτην την ηλικια δε νομιζω οτι ειναι σε θεση να χειριστει καταστασεις σωστα μονο του. Δε λεω να μαθουμε τα παιδια μας να γινουν δοσυλογοι αλλα μην υπερβαλουμε κιολας..

Το να ερχεται να μου λεει τι κανουν τα αλλα παιδακια για να τα μαλωσω σαφως κ δε θα το ενθαρρυνω . Πχ. ακομα κ στην ανιψια μου που ειναι 7 αν μου πει κατι τετοιο τις λεω οτι καθε παιδακι μπορει να κανει κ να λεει οτι θελει κ οτι δεν υπαρχει λογος να ασχολειται εκεινη με το τι κανουν οι αλλοι. Της εχουμε πει ομως οτι αν καποιο παιδακι αλλο την πειραζει να ερθει να το πει σε εμας ή στη δασκαλα της οταν ειναι σχολειο. Δε θα μου αρεσε να ειναι επιθετικη κ να χειριζεται μονη της καταστασεις, το οποιο σε αυτην την ηλικια σημαινει ξυλο. Ουτε ομως θα ηθελα να γινει το θυμα των αλλων παιδιων με το να μη μιλαει για να μη γινει το ΚΑΡΦΙ.

Σε αυτες τις ηλικιες ειναι λιγο μπερδεμενα τα πραγματα κ τα ορια. Θελει προσοχη να μη φτανουμε στα ακρα. Θελω η κορη μου να ερχεται σε εμενα να μου λεει οτι συμβαινει για να μπορω να τη προστατευω κ να τη καθοδηγω σωστα. Ζουμε κ σε επικινδυνους καιρους...

Link to comment
Share on other sites

Sofia_nefeli με προβληματίζει οτιδήποτε είναι διαφορετικό από αυτό που συνήθως βλέπω γύρω μου.. σκέφτομαι και λέω « βρε μπας ??»…

 

το ειπες και μόνη σου η μία προβληματίζεται για το ένα και η άλλη για το άλλο..το θέμα είναι ΠΟΙΑ από τις δυο μας πρέπει να προβληματιστεί.

 

αυτα που συνηθως θα βλεπεις γυρω σου θα πρεπει να αποφευγεις!!!

μακαρι ο γιος σου να μη μοιασει με τιποτα που βλεπεις γυρω σου!!!!

δεν ειμαι υπερ του να ειναι ενα παιδι πιο ωριμο απο την ηλικια του αλλα ο μικρος σου μου κανει πολυ μαγκακι και πανεξυπνος!! και οχι με τη κακη εννοια... :D:D:D

Link to comment
Share on other sites

Καταρχας σε καμια περιπτωση εγω δε θα θεωρουσα καρφωμα το να παει ενα παιδακι 3 ετων στη μαμα του να παραπονεθει που το χτυπησε καποιο αλλο!!...

Δεν μιλάω για τόσο ακραία περιστατικά..αν και παλι ο δικός μου θα ανταπόδιδε ή θα έσπρωχνε :? παντως ΠΟΤΕ δεν έχει χτυπησει παιδάκι αν δεν του έχει επιτεθεί..

 

Σε αυτες τις ηλικιες ειναι λιγο μπερδεμενα τα πραγματα κ τα ορια. ...

 

συμφωνώ απόλυτα μαζί σου γι'αυτό και έθεσα τον προβληματισμό μου :wink:

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Προβληματισμοι.... δεν εχουν τελος!

 

Παντως η δικια μου δεν σηκωνει χερι σε αλλο παιδακι...

Οταν λοιπον τα Χριστουγεννα πηγαμε διακοπες με ενα φιλικο ζευγαρι και τα παιδακια τους, ο μικρος τους (2 χρ) την εσπρωχνε, της τραβουσε τα μαλλια, της επαιρνε τα παιχνιδια... η δικια μου, μην εχοντας αντιμετωπισει τετοιες καταστασεις (μοναχοπαιδι γαρ) γουρλωνε τα ματια και μας φωναζε σε βοηθεια, δεν μπορουσε να χειριστει τον μικρο... Σε σημειο που ο αντρας μου ειπε οτι θα ηθελε να την δει να διεκδικει το δικιο της, να σπρωξει κι αυτη πισω, του φανηκε πολυ "μη μου απτου", ηθελε να γινει λιγο πιο "σκληρη", πιο "μαγκακι"(που λει και η sofia_nefeli)...

Δεν ξερω αν ειχε δικιο, παντως το να βλεπεις να δυσκολευεται να υπερασπιστει τον εαυτο της, ειναι καπως... κι αν την επομενη φορα δεν ειμαι κοντα? τι θα κανει? Και στον παιδικο? πώς ειναι?

Ουφ... αμα αρχισω με τα ερωτηματικα δεν θα τελειωσω...

Link to comment
Share on other sites

εμένα ο μικρός μου ανήκει και στις δύο κατηγορίες

μέχρι πριν λίγους μήνες χειριζόταν την κατάσταση μόνος του (χτυπούσε). ήταν το παιδάκι που με τόση λύπη γράφω στο θέμα «παραδείγματα προς αποφυγή». τότε νόμιζα ότι είχα ένα επιθετικό παιδί που στα καλά του καθουμένου χτυπούσε όποιον βρισκόταν μπροστά του. όταν άρχισα να παρατηρώ καλύτερα το παιδί μου (στον παιδότοπο για παράδειγμα) συνειδητοποίησα ότι αυτή ήταν η αντίδραση του όταν τον ενοχλούσαν ή τον χτυπούσαν τα άλλα παιδάκια (ακόμη και όταν τον μάλωνα που χτυπούσε δεν μου έλεγε ότι κι αυτόν τον είχαν χτυπήσει!!!!!!!)

 

εδώ και λίγους μήνες έχω το παιδάκι που περιγράφω στο «μαμά να τη μαλώσεις». ότι και να κάνει κάποιο παιδάκι έρχεται και μου το λέει «μαμά ο γ…….. είπε είσαι χαζός» κλπ

 

τι προτιμώ από τα δύο??????? :rolleyes: :rolleyes:

μάλλον το δεύτερο γιατί τουλάχιστον έτσι έχει ελαττώσει πολύ το ξύλο (αν και είναι κάπως ενοχλητικό να τον έχω συνέχεια να μου λέει τι κάνουν τα άλλα παιδάκια)

Η ζωή μου όλη .....

 

 

Link to comment
Share on other sites

dalia αυτος ο τιτλος παντως μου θυμιζει μια μουρλοφιλη μου η οποια μου λεει "δεν ξερω τι να κανω, εχω πολα λεφτα στο λογαριασμο μου και δεν ξερω τι να τα κανω" :D:D:D

 

Βρε κλαιν οι χηρες κλαιν και οι παντρεμενες...?

Προσωπικα εκτιμω παρα πολυ τα παιδια που δεν καρφωνουν. Οχι το οτι να καρφωνουν ειναι παραλογο, απολυτως λογικο και συμβατο με την ηλικια τους ειναι. Απλα εκεινα που δεν το κανουν εχουν μια ωριμοτητα παραπανω κατα τη γνωμη μου.

 

jenna ετσι ηταν η κορη μου και ανησυχουσαμε τι θα γινει γενικα και ειδικα στο σταθμο. Τα παιδια τη βρισκουν την ακρη τελικα μονα τους και αυτο ειναι που με συμβουλευσαν και ολοι οι ειδικοι (και μη). Ναι μεν εισαι εκει σα γονιος για συμπαρασταση αλλα δε λες εσυ στο παιδι τι να κανει.

Πραγματι λοιπον στο σταθμο, αλλα και στον παιδοτοπο, ναι μεν δε χτυπαει (και δε στενοχωριεμαι κιολας γι αυτο), αλλα πλεον δεν καθεται στη γωνια να κλαιει αν της παρουν κατι. Το διεκδικει σθεναρως.

Αυτο που δεν εχουμε ξεπερασει ειναι το σπαραχτικο κλαμα, αλλα νομιζω οτι ειναι εκ φυσεως λιγο γκρινιαρα και παραπονιαρα. Στη φυση της δεν παρεμβαινω, ουτε και μπορω να βαλω ταμπελες. Την αφηνω ακομα και βλεπουμε.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

επιμενω να μην καταλαβαινω γιατι θεωρειτε καρφωμα το να ερθει το μωρο μου να μου πει οτι καποιος το πειραξε???? ειναι τοσο κακο? ενα μικρο παιδακι ειναι σε θεση να χειριστει μονο του καταστασεις? κ βεβαια το οτι θα ερθει να μου πει οτι κατι εγινε δε σημαινει οτι δε θα ειναι σε θεση να αντιδρασει. δηλαδη μονο τα ανημπορα παιδακια μιλουν στους γονεις τους? που πηγε το "να τα λες ολα στη μανουλα"??

κ επαναλαμβανω οτι ζουμε σε δυσκολους κ πονηρους καιρους κ θεωρω χρεος των γονιων να γνωριζουν τα παντα που συμβαινουν στα παιδια τους για να μπορουν να τα προστατεψουν. αν το παιδι μαθει απο 3 ετων να μην λεει τιποτα στους γονεις του γιατι πρεπει να ειναι δυνατο κ να τα αντιμετωπιζει ολα μονο του οταν αργοτερα συμβει κατι πιο σοβαρο τι θα λεμε μετα? κ δε μιλαω μονο για το αν θα τους παρει ενα παιδακι το παιχνιδι τους..

Link to comment
Share on other sites

Νεφελη σιγουρα δε θεωρω κακο να λεει το παιδακι στη μαμα του τα παντα. Ως μαμα το προτιμω κιολας :D

Νομιζω ομως οτι δεν εννοουσε ακριβως αυτο η dalia οταν εθετε το θεμα. Το "καρφωμα"ειναι λιγο διαφορετικο.

Οσο για το αν μπορουν να χειριστουν τα παιδακια τις καταστασεις μονα τους, σιγουρα πρεπει να τους δωσουμε την ευκαιρια να προσπαθησουν.

Εξαλλου η δυσκολια των καταστασεων ειναι αναλογη της ηλικιας τους συνηθως.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...