Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

τι γίνεται αν έχουμε και οι δυο το α-στίγμα Μεσογειακής Αν.


Recommended Posts

Χαιρεται! Συγχαρητήρια για το site σας.

Η γυναίκα μου έχει το α-στίγμα Μ.Α. και οι εξετάσεις για μένα έδειξαν ότι ενδέχεται να το έχω και εγώ. Οι περαιτέρω εξετάσεις για να αποσαφηνιστεί αν έχω εγώ το α-στίγμα είναι χρονοβόρες και πολυδάπανες. Επίσης μου έχουν συστήσει να μην τις κάνω γιατί το α-στίγμα που μπορεί να έχω, δεν επηρεάζει τόσο.

Όμως ανησυχώ... Μήπως μπορείτε να μας απαντήσετε αν υπάρχει πράγματι κίνδυνος;

 

Σας ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπερα.Εγω εχω το στιγμα της μεσογειακης αναιμιας.Δεν ξερω για α-στιγμα.Αυτο που ξερω ειναι οτι αν και οι δυο εχουν το στιγμα της μεσογειακης αναιμιας υπαρχουν παρα πολλες πιθανοτητες να γεννηθει το παιδι με μεσογειακη ανιμια.Καλο θα ηταν να ρωτουσατε εναν ειδικο και ακομα καλυτερα να ξοδεψετε χρονο και χρημα για να κανετε αυτες τις εξετασεις.Ελπιζω να βοηθησα.

Link to comment
Share on other sites

Maki καλησπερα! Τοσο η αδερφη μου οσο και ο γαμπρος μου εχουν το α-στιγμα Μεσογειακης αναιμιας (οπως κι εγω αλλα ευτυχως δεν το ειχε ο αντρας μου). Οταν αυτο προεκυψε τους ειπαν οτι ειναι αναγκαιο να διερευνηθει με εξειδικευμενες εξετασεις. Τους παρεπεμψαν σε καποιο κεντρο θαλασσαιμιας, κρατικο ηταν, δεν θυμαμαι τωρα ποιο αλλα θα τους ρωτησω και εκαναν εκει την εξειδικευμενη εξεταση (απ' οτι ξερω δεν πληρωσαν κατι, αλλα τα αποτελεσματα αργησαν αρκετα να βγουν λογω βλαβης στο μηχανημα τους) και τελικα τα αποτελεσματα εδειξαν οτι δεν υπαρχει προβλημα. Αλλα τους ειχαν τονισει οτι ηταν απαραιτητη αυτη η εξεταση για να μην τρεχουν μετα τσαμπα για αμνιο ή ληψη τροφοβλαστη. θα ρωτησω αυριο πληροφοριες γι' αυτο το κεντρο και θα επανακαμψω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κεντρο Μεσογειακης Αναιμιας

Σεβαστουπόλεως 16, Αμπελοκηποι, Αθήνα

Τηλέφωνο 210-7456120

 

Θα παρεις να κλεισεις ρβν και να πεις οτι κανατε και βγηκατε α μεσογειακης και θελετε να κανετε βιοσυνθεση. Η εξεταση γινεται δωρεαν, πατε δινετε αιμα και σας ερχεται η απαντηση στο σπιτι ταχυδρομικως.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΑΝ Ο ΕΝΑΣ ΓΟΝΕΑΣ ΕΧΕΙ ΤΟ ΣΤΙΓΜΑ ΤΗΣ Α ΜΕΣΟΓΕΙΑΚΗΣ ΚΑΙ Ο ΑΛΛΟΣ ΤΗΣ Β ΜΕΣΟΓΕΙΑΚΗΣ?

ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΝΕΙ ΕΞΞΕΤΑΣΕΙΣ ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΣΤΗ ΣΕΒΑΣΤΟΥΠΟΛΕΩΣ ΚΑΙ Ο ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΦΟΡΕΑΣ ΤΗΣ Β.ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΔΟΥΜΕ ΑΝ Ο ΑΝΤΡΑΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΗΣ Α ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΣΙΓΟΥΡΟΙ ΚΑΙ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΠΕΡΑΙΤΕΡΩ ΕΗ=ΞΕΤΑΣΕΙΣ..ΕΧΟΥΜΕ ΟΜΩΣ ΑΓΩΝΙΑ.ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΑΝ ΕΧΕΙ ΤΟ ΣΤΙΓΜΑ ΤΗΣ Α..?

Link to comment
Share on other sites

  • 5 χρόνια μετά...

Γεια σας!Ειμαι καινουριο μελος κ ο λογος που μπηκα ειναι γιατι κ εγω κ ο αρραβιωνιαστικος μου εχουμε κ οι δυο το στιγμα.Ηθελα να συζητησω με ατομα που εχουν το ιδιο προβλημα κ αν τελικα καταφεραν να κανουν υγιεστατα παιδακια.Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 6 months later...
Γεια σας!Ειμαι καινουριο μελος κ ο λογος που μπηκα ειναι γιατι κ εγω κ ο αρραβιωνιαστικος μου εχουμε κ οι δυο το στιγμα.Ηθελα να συζητησω με ατομα που εχουν το ιδιο προβλημα κ αν τελικα καταφεραν να κανουν υγιεστατα παιδακια.Ευχαριστω!

Αν εννοεις το στιγμα Β της Μ.Α. τοτε οι πιθανοτητες για πασχον εμβρυο ειναι 25%. Οποτε,εχεις πολλες πιθανοτητες για υγιες μωρο (αν και ειναι θεμα τυχης). Υπαρχει ομως σχετικο thread στο οποιο γραφουμε ατομα που εχουμε το ιδιο προβλημα (και οι δυο το στιγμα Β) οπου θα δεις οτι οι περισσοτεροι απο μας εχουμε υγιεστατα παιδια. Μπορεις να γραψεις κ εκει αν θελεις περισσοτερες λεπτομερειες.

6B4yp3.png5Zo9p3.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου, ralli.

 

Με τον άντρα μου έχουμε το ίδιο πρόβλημα. Έμεινα έγκυος με φυσιολογική σύλληψη, δυστυχώς το έμβρυο έπασχε και κάναμε διακοπή της κύησης. Για εμένα και τον άντρα μου ήταν πολύ δύσκολη απόφαση και πραγματικά επώδυνη. Μετά από αυτό -και για να μην ξαναπεράσουμε τα ίδια- είπαμε να καταφύγουμε στην εξωσωματική με προεμφυτευτική διάγνωση (επιλέγουν κατόπιν εξέτασης τα έμβρυα που δεν πάσχουν από Μ.Α. και σου μεταφέρουν μόνο αυτά) αλλά ακόμα δεν τα έχουμε καταφέρει.

 

Η επιφανειακή απάντηση στο ερώτημά σου είναι ότι και βέβαια υπάρχουν ζευγάρια που τα έχουν καταφέρει. Το θέμα είναι με τι τίμημα τα καταφέρνει το κάθε ζευγάρι (εκτρώσεις, εξωσωματικές κλπ). Ελπίζω ολόψυχα να είστε μεταξύ των τυχερών όπως ήταν τα πεθερικά μου που δύο παιδιά έκαναν και τα δύο ήταν υγιή (με στίγμα αλλά αυτό δεν είναι τίποτα). Όμως αν θες μία πραγματική έγκυρη ενημέρωση μην αρκεστείς στο forum. Στο Χωρέμειο που βρίσκεται στο Νοσοκομείο Παίδων Αγία Σοφία προσφέρουν προγεννητική συμβουλευτική σε ζευγάρια που αντιμετωπίζουν το δικό μας πρόβλημα. Είναι τα πλέον κατάλληλα άτομα για να σας εξηγήσουν τις επιλογές σας.

 

Καλή επιτυχία!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...