Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Διατροφη - Πρόγραμμα Γευμάτων και Ωράριο


Recommended Posts

Καλημέρα!!

Ανοιξα αυτό το θέμα γιατί αντιμετοπίζω ενα ''προβλημα'' με τις μικρές μου και σκέφτικα οτι ίσως να το έχετε βρεί μπροστά σας και εσείς.

Απο 6 μηνών περίπου ενω τους έδινα όλα τα γεύματα κανονικά, το βράδυ 8.30 η ώρα τις εκανα μπάνιο τους έδινα το γαλα τους και τις έβαζα για ύπνο, ξαναζητάγανε γάλα πάλι γύρω στις 12 το βράδυ και μετά ύπνο μέχρι το πρωί. Ακόμα όμως έχουμε αυτό το πρόγραμμα που είναι 17 μηνών...Ακούω άλλες μαμάδες που λένε οτι ταίζουν τα μικρά στις 9 και κοιμουνται μέχρι το πρωί.Έμεις είναι αδύνατο να το κάνουμε. :!: μήπως είμαστε μικρές ακόμα ή είναι η συνήθεια που δεν μας αφήνει? Ε χετε αντιμετωπίσει παρόμοιο ''πρόβλημα''???

 

654010y18f4b1ogl.gif

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Gioyli, γειά σου να χαίρεσαι τις κοριτσάρες σου!

 

Καταρχήν όταν λες μέχρι το πρωί τί ώρα εννοείς; Γιατί και 6 και 9 π.χ. πρωί είναι. Τί ώρα ξυπνάνε μετά το τελευταίο γεύμα; Και οι άλλες μαμάδες τί ώρα το πρωί εννοούν; Γιατί αν τα ταΐσεις στις 8:30 μόνο με γάλα είναι νομίζω για τα περισσότερα παιδιά δύσκολο να κοιμούνται σερί μέχρι τις 8.30 το πρωί... Υπάρχουν μαμάδες που δουλεύον πολύ νωρίς το πρωί και τους βολεύει το πολύ πρωινό ξύπνημα των παιδιών και έτσι για αυτές όλα είναι οκ αν π.χ. κοιμούνται σερί από τις 9 έως τις 6:30. Άλλες θέλουν τα παιδιά να ξυπνούν αργότερα κι έτσι δεν τους βγαίνει το πρόγραμμα με τελευταίο γεύμα γάλα στις 8:30...

 

Πάντως κατά τη γνώμη μου παίζει ρόλο και η συνήθεια. Αν για παράδειγμα εσύ συνηθίζεις να τρως κάτι πάντα στις 12 το βράδυ, κάθε βράδυ τέτοια ώρα θα πεινάς, ο οργανισμός προγραμματίζεται κατά κάποιο τρόπο να ζητά τροφή εκείνη την ώρα. άρα είναι κάτι που θα πρέπει να το αλλάξεις σταδιακά, μειώνοντας ίσως την ποσότητα σιγά σιγά όπως θα έκανες και αν τα κορίτσια ήταν μικρότερα.

 

Δεν ξέρω βέβαια το πρόγραμμά σας αλλά μήπως θα μπορούσες να καθυστερήσεις λίγο περισσότερο το τελευταίο γέύμα; Επίσης πριν το βραδυνό γάλα τρώνε τίποτα ή είναι μόνο με το απογευματινό;

Εμείς και με το γιο μου και με τα δίδυμα διαπιστώσαμε ότι τα παιδιά μετά το χρόνο, όταν αυξήθηκε η φυσική τους δραστηριότητα, πεινούσαν το βράδυ και δεν καλύπτονταν μόνο με το γάλα μέχρι το πρωί.

 

Έτσι από τότε τους δίνουμε στις 9 λίγο φαγάκι ή γιαουρτάκι και μετά ακριβώς πριν τον ύπνο (κοιμούνται στις 10) πίνουν και γάλα. Κοιμούνται μέχρι τις 9 το πρωί χωρίς πρόβλημα. Έχω την εντύπωση ότι αν το παιδί έχει φάει καλά δεν πεινάει πολύ γρήγορα.

Ελίνα, μαμά του Θάνου-22/8/2003, της Εύας και της Χριστίνας (ομοζυγωτικά δίδυμα)-15/6/2006!

 

Link to comment
Share on other sites

Το πρόγραμμα μας έχει ως εξής:

Ξυπνάμε γύρω στις 8.30---γάλα 150 ml η κάθε μία

10.30-11 φρούτα και ύπνο μέχρι τις 12.30

μόλις ξυπνήσουμε κανένα μπισκοτάκι μέχρι τις 15.00 που θα φαμε το φαί μας.

15.30 περίπου ύπνο μέχρι 17.00(μπορεί και πιο νωρίς καμιά φορά ή και καθόλου)18.00 γιαούρτι ή κρέμα και 8.30 μπάνιο , γάλα 150 ml και ύπνο 21.00 και εκεί έρχεται το γεύμα των 00.30 που πίνουν αρκετό (250 η μία και 200 η άλλη)...!!!!Δεν ξέρω αν κάνω κάτι λάθος..άλλοι μου λένε οτι τις κοιμίζω πολύ...αλλα νυστάζουν κιόλας δεν μπορώ να τις κρατήσω παραπάνω!!!!Πειραματίζομαστε αλλά δεν μας βγαίνει αλλιώς το πρόγραμμα του ύπνου ούτε τα γεύματα!! :(:(

 

871631joj3ur5sl2.gif

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ

ΕΥΓΕΝΙΑ ΜΟΥ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΠΙΝΟΥΝ ΠΑΡΑΠΑΝΩ :cry:

ΕΧΩ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕΙ ΝΑ ΤΙΣ ΒΑΛΩ ΚΑΙ 21.30 ΓΙΑ ΥΠΝΟ ΑΛΛΑ ΠΑΛΙ ΞΥΠΝΑΝΕ ΤΑ ΑΓΓΕΛΟΥΔΙΑ ΜΟΥ 00.30 ΓΙΑ ΓΑΛΑ :!: ΜΑΛΛΟΝ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΣΥΝΗΘΕΙΑΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΩΣ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΨΩ :(

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Από τη στιγμή που ξυπνάνε 8.30 το πρωί είναι λογικό να θέλουν γάλα γύρω στα μεσάνυχτα. Επιπλέον το γάλα που πίνουν κατά τη διάρκεια της υπόλοιπης ημέρας είναι μάλλον λίγο. Μπορεί να ταλαιπωρείσαι λίγο αλλά τα μωρά πεινάνε προφανώς και συμπληρώνουν εκείνη την ώρα. 500 ml γάλα την ημέρα είναι κάτι που συνιστάται και το χρειάζονται. Το τι θα κάνεις εξαρτάται από το πόσο μεγάλο πρόβλημα είναι για σένα να ταΐζεις εκείνη την ώρα (π.χ. αν σηκώνεσαι πολύ νωρίς την επομένη για δουλειά). Αν δεν σου είναι πρόβλημα μην αγχώνεσαι και μη συγκρίνεις τα παιδάκια σου με άλλα παιδιά. Το καθενα παιδί έχει τα υπέρ και τα κατά του στο πρόγραμμά του, να είσαι σίγουρη.

 

 

Link to comment
Share on other sites

KatFON έγραψε: Από τη στιγμή που ξυπνάνε 8.30 το πρωί είναι λογικό να θέλουν γάλα γύρω στα μεσάνυχτα. Επιπλέον το γάλα που πίνουν κατά τη διάρκεια της υπόλοιπης ημέρας είναι μάλλον λίγο.

 

Θα συμφωνήσω με την KatFON. Εμένα και η ποσότητα του γάλακτος μου φαίνεται μικρή αλλά και συνολικά το τί τρώνε από το απόγευμα ως τον ύπνο λίγο για να τα κρατήσει ως τις 8:30 το πρωί... Με μόνο π.χ. ένα γιαούρτι και 150 γραμμάρια γάλα δεν μπορεί να αντέξουν τόσες ώρες...

 

Όσο για τον ύπνο, τα παιδιά καθορίζουν το πόσο θα κοιμούνται, τό μόνο που μπορούμε να κάνουμε εμείς είναι να φτιάχνουμε ένα πρόγραμμα ώστε να κοιμούνται σε νορμάλ ώρες...

 

Θα χρειαστεί να προσπαθήσετε για λίγο μεγαλύτερο διάστημα, δεν αλλάζουν οι συνήθειες και τα προγράμματα μέσα σε 2-3 μέρες αλλά γνώμη μου είναι ότι τα παιδάκια χρειάζονται περισσσότερο φαγητό και γάλα πριν τον ύπνο...

Ελίνα, μαμά του Θάνου-22/8/2003, της Εύας και της Χριστίνας (ομοζυγωτικά δίδυμα)-15/6/2006!

 

Link to comment
Share on other sites

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΑΣ!!!!

SUN

EXEIΣ ΔΙΚΙΟ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΤΟ ΓΙΑΟΥΡΤΙ ΣΤΙΣ 18.30 ΚΑΙ 150ML ΓΑΛΑ ΣΤΙΣ 20.30 ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΡΩΝΕ ΠΑΡΑΠΑΝΩ :(

ΙΣΩΣ ΑΝ ΤΙΣ ΚΡΑΤΟΥΣΑ ΛΙΓΟ ΑΚΟΜΑ ΞΥΠΝΙΕΣ ΝΑ ΠΙΝΑΝΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΓΑΛΑ!!! ΕΤΣΙ ΟΠΩΣ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΩΡΑ ΠΙΝΟΥΝ ΑΚΡΙΒΩΣ 500 ml ΓΑΛΑ ΤΟ 24ΩΡΟ ΑΛΛΑ ΣΕ 3 ΓΕΥΜΑΤΑ ΟΧΙ ΣΕ ΔΥΟ( ΠΡΩΙ - ΒΡΑΔΥ ) :roll: !!!

KATFON ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ....ΟΧΙ ΔΕΝ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΝΑ ΤΙΣ ΤΑΙΖΩ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗΝ ΩΡΑ ΜΙΑΣ ΚΑΙ ΕΧΩ ΤΗΝ ΠΟΛΥΤΕΛΕΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΕΡΓΑΖΟΜΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΤΙΣ ΜΕΓΑΛΩΣΩ ΛΙΓΟ ΑΚΟΜΑ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΜΕΧΡΙ ΤΑ 2!!! ΑΠΛΑ ΕΛΕΓΑ ΜΗΠΩΣ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΛΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΜΙΚΡΟΥΛΕΣ ΜΟΥ!! ΑΛΛΑ ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΑΓΧΟΣ...ΚΑΜΙΑ ΦΟΡΑ ΓΙΝΟΜΑΣΤΕ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΕΣ ΤΗΕΛΟΝΤΑΣ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΓΙΑ ΤΑ ΜΩΡΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΨΑΧΝΟΜΑΣΤΕ ΙΣΩΣ ΧΩΡΙΣ ΛΟΓΟ!!!! :):):)

 

1055938b18bdrdis9.gif

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...