Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΞΕΤΑΣΗ ΓΙΑ ΣΤΙΓΜΑ ΜΕΣΟΓΕΙΑΚΗΣ ΑΝΑΙΜΙΑΣ


Recommended Posts

Είμαι σίγουρη πως μπορείτε να βοηθήσετε ψάχνω το τηλέφωνο απο το κέντρο μεσογειακής αναιμίας για να κλείσω ραντεβού.

Θα ήθελα επείσης να ρωτήσω εάν γνωρίζει κανείς που μπορώ να την κάνω απόγευμα (γιατί δεν με βλέπω να παίρνω άδεια ούτε για 3 ώρες) και στοιχεία βέβαια.

 

Σας ςυχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 97
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Η εξέταση για αυτό που ο πολύς κόσμος αποκαλεί στίγμα γίνεται στο Κέντρο Μεσογειακής Αναιμίας στο Λαϊκο (Παράρτημα οδού Σεβαστουπόλεως στους Αμπελόκηπους τηλ 210-7456129 ) με ραντεβού , μόνο πρωινά... Η εξέταση που θα κάνεις για να δεις εάν έχεις στίγμα λέγεται Ηλεκτροφόρηση Αιμοσφαιρίνης και γίνεται σε διάφορα διαγνωστικά αλλά το ΚΜΑ θεωρείται το πιό έγκυρο για την συγκεκριμένη εξέταση... Από όλη την Ελλάδα στέλνουν κόσμο εκεί. Η εξέταση είναι στο ΚΜΑ είναι ΔΩΡΕΑΝ

 

Τώρα σε περίπτωση που η Ηλεκτροφόρηση δείχνει ύποπτες τιμές και στους δύο γονείς , υπάρχουν και άλλες πιό συγκεκριμένες εξετάσεις όπως η Βιοσύνθεση την οποία και πάλι κάνεις το ΚΜΑ

 

Σε ακόμα πιο δύσκολες περιπτώσεις υπάρχει και το απόλυτο "όπλο" τελευταίας τεχνολογίας για να αποφανθούμε εάν κάποιος είναι ετεροζυγωτής της Μεσογειακής Αναιμίας (στίγμα) είναι η PCR ανάλυση (Polymerase Chain Reaction) η οποία ουσιαστικά "φωτογραφίζει" το DNA και δείχνει εάν υπάρχει κάποιο από τα ελλατωματικά γονίδια που προκαλούν την α , β ή την (σπάνια) δ μορφή της Μεσογειακής Αναιμίας.... Δεν γνωρίζω εάν το ΚΜΑ κάνει την PCR ανάλυση , αλλά γνωρίζω ότι υπάρχουν κάποια εργαστήρια που την κάνουν , στην Αθήνα... Την εξέταση αυτή δεν την γνωρίζουν πολλοί γιατροί , πόσο μάλλον ο απλός κόσμος...

Link to comment
Share on other sites

Ηλεκτροφόρηση Αιμοσφαιρίνης κάνουν όλα τα μικροβιολογικά εργαστήρια, αρκεί να τη ζητήσεις. Δηλαδή δεν περιλαμβάνεται στο πακέτο της Γενικής Αίματος. Εγώ την έκανα μέσω του ταμείου (δωρεάν) στη Λάμδα στους Αμπελόκηπους. Ρώτα το ταμείο σου με ποια Μικροβιολογικά συνεργάζεται και κάνε την εκεί αφού σε διευκολύνει το απόγευμα...

Link to comment
Share on other sites

Το κέντρο στη Σεβαστουπόλεως είναι το καλύτερο εργαστήριο για γυναίκες που είναι ήδη έγκυες. Ο χαμηλός σίδηρος και φερριτίνη είναι δυνατόν να δημιουργήσουν αμφιβολίες για το σωστό αποτέλεσμα στα απλά εργαστήρια, και να χρειαστούν χρονοβόρες επαναλήψεις. Πιο καλά να πάει μια ήδη έγκυος γυναίκα στη Σεβαστουπόλεως, όπου θα την κατευθύνουν πιο σωστά για κάθε ενδεχόμενο.

Link to comment
Share on other sites

εμένα ο γιατρός μου είπε να πάω στην αιμοδοσία του ΙΚΑ που είναι στην Δεληγιώργη στην Ομόνοια για την εξέταση για στίγμα

[url=http://www.ticker.7910.org/eng][img]http://www.ticker.7910.org/an1cEQc0g411310MTIwZHw3OTc1MTA5MGRhfEJvdWdhdHNha29zIGlzIA.gif[/img][/url]
[url=http://www.ticker.7910.org/eng][img]http://www.ticker.7910.org/an1cJUT0g410010MzAwMTI5NmR8NjgzMDg2MzQ1ZGF8UG9udGlrYWtpIGlz.gif[/img][/url]
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εάν η ηλεκτροφόρηση αιμοσφαιρίνης κάποιου τυχαίου εργαστηρίου, δείξει καταφανώς αρνητικά αποτελέσματα και στους δύο η σε έναν απο τους δύο γονείς τότε no problem την κάνεις όπου να ' ναι

 

Όμως, σε περίπτωση που υπάρχουν οριακές τιμές ή /και στίγμα και τους δύο γονείς ή δούν οριακά φυσιολογικές τιμές παράλληλα με ανισοκυττάρωση τότε σε στέλνουν σίγουρα στο ΚΜΑ γιατί δεν διακινδυνεύουν να δώσουν γνωμάτευση για κάτι τόσο σοβαρό...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

καλησπερα! Να ρωτησω κι εγω κατι... 2 φορες εχω κανει εξεταση για στιγμα στο παρελθον, κι απαντηση δεν πηρα. Η 1 απ τις 2 ηταν στο λαικο. Ημουν μικρη βεβαια τοτε, μ'ειχε παει η μαμα μου για να δει αν εχω το στιγμα οπως κι αυτη. Ειχα πολυ χαμηλες τιμες σε σιδηρο και φεριτινη και η εξεταση δε μπορεσε να δειξει αν εχω το στιγμα η οχι. Τωρα εκανε κι ο φιλος μου και βγηκε και σε αυτον αδιευκρινιστο. Συγκεκριμενα γραφει η απαντηση της εξετασης:

Αδιευκρινιστο. (χαμηλοι δεικτες). Συνισταται ελεγχος για αΜΑ, ελεγχος συζυγου. ελεγχος σε γονιδιακο επιπεδο (DNA).

Επειδη μενουμε Χανια κι ειναι λιγο δυσκολο να ανεβοκατεβαινουμε Αθηνα, κι επειδη παιρνω στο λαικο και δε μου λενε τηλεφωνικως τι πρεπει να κανω πριν παω, κι επειδη τελος εδω οι γιατροι ξερουν την τυφλα τους απο στιγμα, μηπως ξερετε τι θα μπορουσα να κανω ωστε οταν θα ανεβω για το ραντεβου μου στο λαικο, να κανω οσο πιο πιθανο γινεται το να βγει επιτελους αποτελεσμα και να μη μου πουν για αλλη μια φορα "αδιευκρινιστο"?? Εννοω να φτιαξω ισως τον οργανισμο μου(?) τους δεικτες μου(?) ωστε να μπορεσει η εξεταση να δειξει αν εχω το στιγμα ή οχι..

Ευχαριστω για την προσοχη σας! Ελπιζω να μπορεσετε να βοηθησετε

Link to comment
Share on other sites

Δεν το καταλαβαίνω το "αδιευκρίνιστο".

Η ηλεκτροφόρηση βγάζει 3 τιμές. Αν το αποτέλεσμα είναι μέσα στα φυσιολογικά όρια τότε δεν έχεις. Αν είναι εκτός ορίων έχεις.

Κοίτα για παράδειγμα τις τιμές στη δική μου ηλεκτροφόρηση (έχω στιγμα) και στου άντρα μου (δεν έχει): δική μου: Hb A: 90,9 (Φ.Τ. 96-99), Hb A2: 4,6 (Φ.Τ. <3,5), Hb F: 4,5 (Φ.Τ. <1,5)

Στα σχόλια από κάτω γράφει ξεκάθαρα: "ετερόζυγος β' μεσογειακή αναιμία" (στίγμα, δηλ.)

 

Του άντρα μου: Hb A: 97,3 (Φ.Τ. 96-99), Hb A2: 2,7 (Φ.Τ. <3,5)

Και στα σχόλια από κάτω δεν γράφει τίποτα.

 

Θέλω να σου πω λοιπόν ότι δεν καταλαβαίνω πώς γίνεται να μη σου βγάζουν τίποτα! Αλλά επειδή δεν είμαι και γιατρός για να σου δώσω μια έγκυρη απάντηση, αυτό που θα πρότεινα είναι να ξανακάνατε μια εξέταση σε κπ μικροβιολογικό στα Χανιά και να ανεβαίνατε Αθήνα έχοντας τα αποτελέσματα. Πες μου όταν την κάνεις.

UmJ2p11.png

 

4/12/2009: Τhe first day of the rest of my life.

 

aMUmp10.png

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κι εγώ κάτι άλλο. Στην αμνιοπαρακέντηση ξέρω ότι μελετούν τον γονότυπο του παιδιού και σου δίνουν απαντήσεις για όλες τις ασθένειες που μπορούν να μελετηθούν. Σου δείχνουν αν έχει και στίγμα ή μόνο αν έχει μεσογειακή αναιμία;

UmJ2p11.png

 

4/12/2009: Τhe first day of the rest of my life.

 

aMUmp10.png

Link to comment
Share on other sites

Σ'ευχαριστω για την απαντηση Ρικα. Στην εξεταση που εκανε οντως εχουν τις φ.τ. για αυτους τους 3 τυπους αιμοσφαιρινης που ανεφερες. μονο που στην πρωτη αιμοσφαιρινη (ΗbA) γραφει τις φ.τ. (96,7-9) αλλα δεν του χουν γραψει τη δικη του τιμη, το χουν αφησει κενο (αυτη που υποτειθεται μετρηθηκε δλδ). Υποθετω οτι εκει κολλαει το "χαμηλοι δεικτες" που γραφει στα σχολια. Για καποιο λογο, δε μπορεσαν να τη μετρησουν. Στην ΑbA2 με φ.τ. 1,5-3,2 εχει 2,23 ενω στην HbF με φ.τ. 0,2-2 η δικη του τιμη γραφει <2. Και στο διαγραμμα που εχει διπλα, στην ΗbA και στην HbF εχει βαλει τη ραβδο στο 0, ενω στην ΑbA2 εχει βαλει ραβδο κανονικα στο 2,23.

Επισης στην ιδια εξεταση εχει κι αλλες μετρησεις απο κατω. απο τις οποιες οι: RBC, MCV, MCH, και RDW ειναι εκτος οριων (οι μισες πανω κι οι αλλες μισες κατω των οριων).

Και τελος στη μορφολογια ερυθρων, εχει ανισοκυτταρωση, υποχρωμια και μικροκυτταρωση (σε ολα +). Αυτα! Το ξερω οτι δεν ειστε γιατροι, αλλα λεω μηπως καποιος εχει παρομοιες εξετασεις-απαντησεις, κι ο γιατρος του του χει εξηγησει, γιατι ο δικος μας ειπε απλα: Αφου δε δειχνει καταφανως, σημαινει οτι οι πιθανοτητες να γεννηθει ενα παιδι με μ.αναιμια θα ναι μικροτερες του 25%... και θα φανει οταν μεινει εγκυος η κοπελα...και μην ανησυχεις κλπ.. Φοβερη γιατρος,ετσι?? Μας προετρεψε να το αφησουμε στην τυχη με λιγα λογια, κι αν θελουμε να ρωτησουμε επιπλεον να παρουμε στο αιματολογικο του νοσοκομειου εδω, μπας και ξερουν!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κοριτσάκια και εγώ έκανα την εξέταση και μου βγήκε αδιευκρίνιστο.Στην ΑbA2 έδινε φυσιολογικές τιμές πάνω από 1,80 και ως ένα νούμερο που δεν θυμάμαι και εμένα ήταν 1,70 - 1,77. Βλέπω βέβαια εδώ οτι σε κάποιους δεν υπάρχει κατώτατο όριο, μόνο ανώτατο. Εμένα βγήκε αδιευκρίνιστο γιατί ήταν μικρότερο. Τώρα πρέπει να κάνει εξέταση και ο σύντροφος και αν έχει το στίγμα ή του βγει επίσης αδιευκρίνιστο θα κάνουμε μια άλλη εξέταση που μου είπε ο γιατρός πιο εξειδικευμένη που θα δείξει. Πάντως μου φαίνεται σαν να μην ξέρουν τι τους γίνεται γιατί σύμφωνα με τα νούμερα που παραθέτει η rica εγώ είμαι στα φυσιολογικά πλαίσια!

 

 

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσάκια και εγώ έκανα την εξέταση και μου βγήκε αδιευκρίνιστο.Στην ΑbA2 έδινε φυσιολογικές τιμές πάνω από 1,80 και ως ένα νούμερο που δεν θυμάμαι και εμένα ήταν 1,70 - 1,77. Βλέπω βέβαια εδώ οτι σε κάποιους δεν υπάρχει κατώτατο όριο, μόνο ανώτατο. Εμένα βγήκε αδιευκρίνιστο γιατί ήταν μικρότερο. Τώρα πρέπει να κάνει εξέταση και ο σύντροφος και αν έχει το στίγμα ή του βγει επίσης αδιευκρίνιστο θα κάνουμε μια άλλη εξέταση που μου είπε ο γιατρός πιο εξειδικευμένη που θα δείξει. Πάντως μου φαίνεται σαν να μην ξέρουν τι τους γίνεται γιατί σύμφωνα με τα νούμερα που παραθέτει η rica εγώ είμαι στα φυσιολογικά πλαίσια!

 

Θυμασαι μηπως ποια εξεταση σου ειπε ο γιατρος οτι θα πρεπει να κανετε αν βγει αδιευκρινιστο και στους 2?

Link to comment
Share on other sites

RBC, MCV, MCH, και RDW ειναι εκτος οριων (οι μισες πανω κι οι αλλες μισες κατω των οριων).

Και τελος στη μορφολογια ερυθρων, εχει ανισοκυτταρωση, υποχρωμια και μικροκυτταρωση (σε ολα +).

 

Έτσι είναι και οι δικές μου τιμές. Αυτή δηλ. τη μορφολογία ερυθρών έχω όταν κάνω γενική αίματος. Και όλες μου οι τιμές ερυθρών είναι ό,τι να'ναι. Αιματοκρίτη έχει χαμηλό; Λογικά ναι.

UmJ2p11.png

 

4/12/2009: Τhe first day of the rest of my life.

 

aMUmp10.png

Link to comment
Share on other sites

Θυμασαι μηπως ποια εξεταση σου ειπε ο γιατρος οτι θα πρεπει να κανετε αν βγει αδιευκρινιστο και στους 2?

αυτή τη στιγμή δεν θυμάμαι, νομίζω όμως οτι το έγραφε στις παρατηρήσεις. Όταν μπορέσω να το δω θα σου πω

 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Όταν αναφέρεται αδιευκρίνιστο στίγμα, αυτό σημαίνει ότι κάποιοι συγκεκριμένοι δείκτες της ηλεκτροφόρησης αιμοσφαιρίνης υποδεικνύουν κάποια μορφή αιμοσφαιρινοπάθειας (π.χ. φορέας μεσογειακής αναιμίας ("στίγμα"), σιδηροπενία, δρεπανοκυτταρική αναιμία, κλπ.).

Ήξερα ότι ο άνδρας μου είναι φορέας μεσογειακής αναιμίας και όταν έκανα πρώτη φορά την εξέταση σε ιδιωτικό μικροβιολογικό, εγώ βγήκα αρνητική...παρόλαυτα, όταν αποφασίσαμε να κάνουμε παιδάκι, στις εξετάσεις που μου έδωσε ο γιατρός, συμπεριέλαβε ξανά την ηλεκτροφόρηση αιμοσφαιρίνης...εκεί ο γιατρός σημείωσε ότι υπάρχει υπόνοια αιμοσφαιρινοπάθειας και θα πρέπει να γίνουν περαιτέρω μοριακές εξετάσεις.

Οι εξετάσεις αυτές λοιπόν γίνονται στα κέντρα πρόληψης μεσογειακής αναιμίας (παράρτημα Λαϊκού στην Σεβαστουπόλεως αλλά και στα περισσότερα δημόσια νοσοκομεία της χώρας).

Στην περίπτωση που ο σύζυγος δεν είχε στίγμα, δεν θα χρειαζόταν να το ψάξω περαιτέρω...

Ξεκινήσαμε λοιπόν ένα ωραίο πρωί του Σεπτεμβρίου και πήγαμε Λαϊκό να δώσουμε αίμα (και ο σύζυγος γιατί παίζει ρόλο αν είσαι φορέας τύπου Α ή Β καθώς και η συμβατότητα ή μη μεταξύ των δύο τύπων).

 

Περίπου ένα μήνα μετά λάβαμε τα αποτελέσματα...ο σύζυγος φορέας β-τύπου μεσογειακής αναιμίας...η αφεντιά μου πάλι με υπόνοια δηλ. αδιευκρίνιστο! Σε αυτή τη φάση ζητείται από τους γονείς να κάνουν την εξέταση...αν ένας από τους δύο είναι φορέας, προχωράς σε βιοσύνθεση και ανάλυση DNA...αν όχι το θέμα τελειώνει εκεί...

η μητέρα μου καθαρή, ο μπαμπάς...στίγμα αδιευκρίνιστο!

 

Έπρεπε λοιπόν να κάνω γονιδιακές εξετάσεις (DNA) και μου κλείνουν ραντεβού για 18/11 καθότι δεν ήμουν έγκυος άρα όχι επείγουσα περίπτωση...

'Ελαβα τα αποτελέσματα 2 μήνες μετά και αφού έχω μείνει έγκυος! Φανταστείτε το άγχος μου...

Εντέλει, είμαι φορέας α-μεσογειακής αναιμίας (άλλου τύπου από τον λεβέντη που παντρεύτηκα)...η γονιδιακή εξέταση όμως έδειξε ότι σε συνδυασμό με τον τύπο της αγάπης μου δεν οδηγεί σε απόγονο που θα ασθενήσει με νόσο Cooley (αλλιώς θαλασσαίμια ή μεσογειακή αναιμία...σας τα γράφω για να μην μπερδεύεστε όταν θα σας τα αραδιάζουν οι γιατροί) και δεν θα χρειαστεί προγεννητικός έλεγχος του εμβρύου...(δεν αποκλείεται να είναι φορέας βέβαια!)

περιττό να σας πω ότι μέχρι να φτάσω στην τελευταία φράση, κόντεψα να πάθω εγκεφαλικό! :?

 

Ο γυναικολόγος βάσει των αποτελεσμάτων του Λαϊκού, συμφώνησε και αυτός ότι δεν χρειαζόταν προγεννητικός έλεγχος (αμνιο ή λήψη τροφοβλάστη)...

 

Συγνώμη για το τεράστιο post, αλλά έχοντας ζήσει επί μήνες το άγχος, θα ήθελα να σας επιστήσω την προσοχή έτσι ώστε να εξαντλήσετε κάθε περιθώριο εξετάσεων (οι οποίες γίνονται μόνο στα κέντρα πρόληψης μεσογειακής αναιμίας).

 

Εύχομαι να έχουν όλες οι παρόμοιες περιπέτειες αίσιο τέλος όπως η δική μας. Να μην αγχώνεστε και ακόμα και αν υπάρχει στίγμα, υπάρχουν πάντα εναλλακτικές να γεννηθούν υγιή παιδιά (και όχι δεν εννοώ διακοπή κύησης, το οποίο μου είχε γίνει εφιάλτης :!: ).

JnDWp3.png Η λίστα με τα eshops-->Εδώ
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έτσι είναι και οι δικές μου τιμές. Αυτή δηλ. τη μορφολογία ερυθρών έχω όταν κάνω γενική αίματος. Και όλες μου οι τιμές ερυθρών είναι ό,τι να'ναι. Αιματοκρίτη έχει χαμηλό; Λογικά ναι.

 

Κι ομως.. αιματοτοκριτη δεν εχει χαμηλο..46. Με φ.τ. 40-50. Αυτο βεβαια σε καποιες παλιοτερες εξετασεις που εκανε στο νοσοκομειο το Μαη (για ασχετο λογο), γιατι η "καλη" μας γιατρος ξεχασε(!) να του γραψει γενικη αιματος τωρα, οταν τον εστειλε δλδ να κανει την ηλεκτροφορηση αιμοσφαιρινης!

Link to comment
Share on other sites

Παιρνω εντωμεταξυ στο λαικο τωρα 2-3 μερες και δεν το σηκωνουν ποτε. Εχω παρει σε τουλαχιστον 5 διαφορετικα τηλεφωνα. Κι εκει που εψαχνα απελπισμενη στο ιντερνετ για κανα αλλο τηλ, βρηκα ενα λινκ που ελεγε ...εξεταση στιγματος..κεντρο μεσογειακης αναιμιας...τηλ:2107467461. Παιρνω λοιπον κι εκει ελπιζοντας να το σηκωσουν και οντως το σηκωνει μια κυρια, της εξηγω τι θελω και με ρωταει αν μπορω τη Δευτερα στις 24 Αυγουστου!!! Και φυσικα μενω καγκελο, γιατι νομιζα απ'αυτα που εχω διαβασει οτι θα μου λεγε σε κανα 2μηνο. Και τελικα για να μην τα πολυλογω αφου κλεισαμε τα ραντεβου, αρχισε να μου εξηγει που ειναι το νοσοκομειο: Παιδων Αγια Σοφια στο Γουδι, Χωρεμειο. Και τοτε καταλαβα γιατι το ραντεβου ηταν τοσο νωρις! Τωρα δεν ξερω τι να κανω... να το ακυρωσω και να προσπαθησω να επικοινωνησω επιτελους με το λαικο κλεινοντας εκει ραντεβου? Εχει ακουσει κανεις κατι για εξετασεις στιγματος σε αυτο το νοσοκομειο?

Link to comment
Share on other sites

chania 2005 Η εξέταση αιμοσφαιρίνης για τη διαπίστωση στίγματος Μεσογειακής Αναιμίας ή άλλων θαλασσαιμιών, στους ενήλικες μπορεί να γίνει με ή χωρίς παραπεμπτικό γιατρού. Στην περίπτωση που έχει διαπιστωθεί εγκυμοσύνη και οι γονείς βρεθούν ότι είναι φορείς, μπορεί να γίνει έλεγχος εμβρύου πριν τον 3ο μήνα της κύησης.

 

 

 

Η εξέταση στο Κέντρο Μεσογειακής Αναιμίας γίνεται δωρεάν

Σεβαστουπόλεως 16, Αθήνα 210-7456120

καλο θα ηταν να κανεις και την εξεταση για κυστικη ινωση η οποια κοστιζει εξω 210?

και εκει ειναι δωρεαν αν κλεισεις για ηλεκτροφορηση μπορεις να ζητησεις και για την κυστικη εγω τις εκανα μαζι και μου ηρθαν τα αποτελεσματα στο σπιτι μετα απο 15 εργασιμες.Νομιζω για την κυστικη θα εχει μεγαλυτερη καθυστερηση,ζητα να σε ενημερωση σχετικα ο γιατρος σου γιατι ειναι σοβαροτερο το προβλημα αν καποιος ειναι φορεας.

eQMGp2.png

Link to comment
Share on other sites

Οταν κανω το τεστ ΠΑΠ στο γυναικολογο μου, μου κανει μια φορα το χρονο προληπτικα και υπερηχο...μου χει εξηγησει για ποιο λογο, αλλα δε θυμαμαι! Κατι βλεπει, και μου λεει οποτε τον κανει: "αν ηθελες τωρα να μεινεις εγκυος εισαι μια χαρα". Εχει να κανει αραγε αυτο με την κυστικη?

Και κατι αλλο.. μεθαυριο εχω ραντεβου στο γυναικολογο. Εχω ακουσει (εχει κανει και φιλη μου δηλαδη) για προγεννετικο ελεγχο. Με τον οποιο βλεπουν αν ολα ειναι καλα και εχεις τη δυνατοτητα να μεινεις εγκυος. Να του ζητησω να μου το γραψει, ή μπορουν να μου το κανουν και αυτο στο Λαικο? (Οταν τους βρω, γιατι σημερα κλεινω βδομαδα που παιρνω ασταματητα και δεν το σηκωνει κανεις!!!)

Link to comment
Share on other sites

δεν υπαρχει περιπτωση πθτε μια στο εκατομυριο να διαγνωστει η κυστικη ινωση αν δεν γινει εξεταση συγκεκριμενη σωστα ειπε και η maggie ειναι γονιδιακη νοσος.

 

 

maggie την εχεις κανει εσυ?

eQMGp2.png

Link to comment
Share on other sites

όχι, αλλά όταν έκανα άμνιοπαρακέντηση έγινε έλεγχος και για κυστική ίνωση. Δεν το ήξερα ότι μπορούσαμε να κάνουμε την εξέταση στο κέντρο μεσογειακής αναιμίας

Link to comment
Share on other sites

Και κατι αλλο.. μεθαυριο εχω ραντεβου στο γυναικολογο. Εχω ακουσει (εχει κανει και φιλη μου δηλαδη) για προγεννετικο ελεγχο. Με τον οποιο βλεπουν αν ολα ειναι καλα και εχεις τη δυνατοτητα να μεινεις εγκυος. Να του ζητησω να μου το γραψει, ή μπορουν να μου το κανουν και αυτο στο Λαικο? (Οταν τους βρω, γιατι σημερα κλεινω βδομαδα που παιρνω ασταματητα και δεν το σηκωνει κανεις!!!)

 

 

εγω τον προγεννητικο ελεγχο τον εκανα οταν ημουν 7 εβδομαδων

τις οποιες τις εγραψε γιατρος το ικα τις εκανα στο ικα δωρεαν μονο την ηλεκτροφορηση δεν κανανε στο ικα οπου πηγα στο λαικο και την εκανα μαζι με την εξεταση κυστικης ινωσης

eQMGp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...