Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ιδέες για μεσημεριανό φαγητό...


konstadina

Recommended Posts

Εδώ και 3 εβδομάδες περίπου έρχεται μια κοπέλα και κρατάει τις κόρες μου από το πρωί μέχρι και τις 2.30 περίπου. Το πρόβλημα μου έχει να κάνει με το μεσημεριανό τους φαγητό. Εχω στερέψει πια απο φαγητά που μπορούν να μαγειρευτούν από την προηγούμενη ημερα και να χρειάζονται απλώς ένα ζέσταμα το επόμενο μεσημερι για να τις ταίσει η κοπέλα. Δώστε μου τα φώτα σας και την βοηθειά σας, σας παρακαλώ....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Εδώ και 3 εβδομάδες περίπου έρχεται μια κοπέλα και κρατάει τις κόρες μου από το πρωί μέχρι και τις 2.30 περίπου. Το πρόβλημα μου έχει να κάνει με το μεσημεριανό τους φαγητό. Εχω στερέψει πια απο φαγητά που μπορούν να μαγειρευτούν από την προηγούμενη ημερα και να χρειάζονται απλώς ένα ζέσταμα το επόμενο μεσημερι για να τις ταίσει η κοπέλα. Δώστε μου τα φώτα σας και την βοηθειά σας, σας παρακαλώ....

 

 

Καλησπέρα, το ίδιο πρόβλημα έχω και εγώ.Δουλεύω εως τις 5 και το μόνιμο πρόβλημα είναι αυτό.Εμένα είναι και κακόφαγα.Βέβαια τον μικρό μου τον κρατάει η μαμά μου μετά τον παιδικό , όπου σπάνια τρώει ,αλλά έχω και εναν 11χρονο που όλο μπριζολάκια και φιλετάκια μου θέλει.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, το ίδιο πρόβλημα έχω και εγώ.Δουλεύω εως τις 5 και το μόνιμο πρόβλημα είναι αυτό.Εμένα είναι και κακόφαγα.Βέβαια τον μικρό μου τον κρατάει η μαμά μου μετά τον παιδικό , όπου σπάνια τρώει ,αλλά έχω και εναν 11χρονο που όλο μπριζολάκια και φιλετάκια μου θέλει.

 

12χρονο , σόρρυ.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα!

παστίτσιο, φασολάκια, κοτόπουλο και μοσχαρι (στο φούρνο με πατατες, γιουβετσι, κοκκινιστο με χυλοπιτες ή μακαρονακι κ.α ή με φασολάκια , αρακά), φακές, φιλετο ψάρι στο φουρνο και πατατοσαλατα, κανελονια, μπριαμ, πατατες γιαχνι, μελιτζανες με σαλτσα ντοματας και φετα στο φουρνο.

ελπιζω να βοηθησα λιγο, αν θυμηθω κατι αλλο θα επανελθω;)

Λινακι μου κοιμήσου..... σε παρακαλώ!!!

  

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Εγώ κορίτσια αντιμετωπίζω ένα άλλο πρόβλημα. Εχουμε αφήσει εδώ και λίγες εβδομάδες τα αλεσμένα, ούτως ή άλλως δεν τα έτρωγε ούτε ακόμη και σε κομματάκια και έχουμε ξεκινήσει από τα δικά μας φαγητά. Δεν τρώει καθόλου παρά μόνο αγγούρι και ψωμί. Η παιδίατρος μου είπε να του δίνεω το μεσημέρι την απογευματινή κρέμα και το απόγευμα το κυρίως φαγητό, αλλά ούτε εκεί είδα αποτελέσματα. Την φρουτόκρμα την τρώει αλεσμένη γιατί δεν θέλω να του στερήσω τα φρούτα. Τι να κάνω; Είναι φυσιολογική αυτή η αντίδραση;

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και 3 εβδομάδες περίπου έρχεται μια κοπέλα και κρατάει τις κόρες μου από το πρωί μέχρι και τις 2.30 περίπου. Το πρόβλημα μου έχει να κάνει με το μεσημεριανό τους φαγητό. Εχω στερέψει πια απο φαγητά που μπορούν να μαγειρευτούν από την προηγούμενη ημερα και να χρειάζονται απλώς ένα ζέσταμα το επόμενο μεσημερι για να τις ταίσει η κοπέλα. Δώστε μου τα φώτα σας και την βοηθειά σας, σας παρακαλώ....

Τώρα με τη ζέστη το φαγητό μπορεί να φαγωθεί κρυό ευκολότερα. Γεμιστά,παστίτσιο,αρακάς,τυρόπιτα,κεφτεδάκια,μπιφτέκια,κοτομπουκιές,σουφλέ,πέννες με κόκκινη ή άσπρη σάλτσα,κοφτό μακαρονάκι με καλαμαράκια,μακαρονάδα,μουσακάς (αν τον τρώνε),βραστά λαχανικά,ψάρι φούρνου,κοκκινιστό με πατάτες ''μπλουμ''.Θα σου πω τι κάνω εγώ που μπορεί να σε βολέψει.Φτιάχνω την Κυριακή μεγάλη ποσότητα κοκκινιστού κρέατος και το τρώμε Κυριακή-Δευτέρα-Τρίτη με κάποιο συνοδευτικό πχ πατάτες,μακαρόνια,ρύζι.Αν έχεις χρόνο να βράζεις κάτι από αυτά το πρωί.

oC5Ep3.png

73sZp3.png

Link to comment
Share on other sites

Μυδοπίλαφο ή πιλάφι με θαλασσινά, καιρό έχω να κάνω! πωπω, τί έπαθα τώρα! μου κόλλησε. θα πω στον αγαπούλη να πάει για ψώνια.

κοφτό μακαρονάκι με χταποδάκι.

ριζότο με θαλασσινά.

θαλασσινά με ρύζι α λα κρεμ. έχω πέσει πάτωμα από την πείνα. σχολάω σε λίγο.

κοτόπουλο με πατάτες, πιπεριές, μπέηκον αλά κρεμ (αντί για κρέμα γάλακτος μπαίνει και το γιαούρτι). ή με ρύζι.

σπετζοφάι. τυρόψωμο. λαλάντζα= παραδοσιακό μικρασιάτικο φαγητό ζύμη με τυρί που τηγανίζεται. αντί για τυρί μπαίνει πατάτα με κρεμμύδι φρέσκο ή το απλό, κασέρι με μπέηκον ή γαλοπούλα.

γεμιστές μελιτζάνες. μελιτζάνες με μοσχάρι.

φασολάκια. μπορώ να τα τρώω όλη την εβδομάδα. με μπόλικο λαδάκι για βούτες με ψωμάκι.

μανεστρούλα με ντοματούλα και κρεμμυδάκι, σκέτη με μπόλικη παρμεζάνα.

κοτόπουλο με πατάτες και πορτοκάλι αντί για λεμόνι. στη γάστρα γίνεται απλά τέλειο.

σνίτσελ κοτόπουλου ή χοιρινού με συνοδεία ρυζιού ή πουρέ πατάτας.

μακαρόνια με κιμά.

αρνί με πατάτες, με ρύζι ή με μακαρόνια.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
Εγώ κορίτσια αντιμετωπίζω ένα άλλο πρόβλημα. Εχουμε αφήσει εδώ και λίγες εβδομάδες τα αλεσμένα, ούτως ή άλλως δεν τα έτρωγε ούτε ακόμη και σε κομματάκια και έχουμε ξεκινήσει από τα δικά μας φαγητά. Δεν τρώει καθόλου παρά μόνο αγγούρι και ψωμί. Η παιδίατρος μου είπε να του δίνεω το μεσημέρι την απογευματινή κρέμα και το απόγευμα το κυρίως φαγητό, αλλά ούτε εκεί είδα αποτελέσματα. Την φρουτόκρμα την τρώει αλεσμένη γιατί δεν θέλω να του στερήσω τα φρούτα. Τι να κάνω; Είναι φυσιολογική αυτή η αντίδραση;

 

τι ηλικίας είναι το μωρό; είχα παρόμοιο πρόβλημα αλλά τελικά κατέληξα στο συμπέρασμα ότι το κάθε παιδί έχει το δικό του πρόγραμμα και καλό είναι να προσπαθούμε να του μάθουμε πράγματα αλλά να μην το πιέζουμε.

εμένα επί 6 μήνες με ταλαιπωρούσε τόσο πολύ στο μεσημεριανό που ψυχολογικά γινόμουν ράκος αλλά εδώ και 2-3 βδομάδες έχει αρχίσει και τρώει κανονικά και σιγά σιγά του βάζω και δικό μας φαγητό, χωρίς να του αλέθω και το δέχεται ενώ πριν ένα μήνα δεν το δεχόταν. είναι τώρα 14 μηνών. μια φίλη μου μου είπε ότι στο ένα από τα δύο παιδιά της άλεθε το φαγητό μέχρι τα 2,5...

4opXp3.png 1cSqp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ομελέτα με λίγο αλεύρι. μου το έκανε η μανούλα μου όταν ήμουν μικρή. δεν έτρωγα με τίποτα τυρί φέτα. παραδοσιακό κι αυτό μικρασιάτικο.

αυγόφετες.

 

Σεβούλα μπορείς να γράψεις τη συνταγή?? Άλλη εγω... Στα απλά χάνομαι.

Link to comment
Share on other sites

Ένα φαγάκι που τρώνε όλοι στο σπίτι μας είναι τα γιουβαρλάκια σε διάφορες εκδόσεις:αβγολέμονο, με τομάτα, με "κρυμμένα " λαχανικά στη σάλτσα για τον ιδιότροπο γιό μου...

Link to comment
Share on other sites

λοιπον :

 

 

Μακαρόνια με κιμα

κοτοπουλο με πατατες στον φουρνο

φασολακια με πατατες

μπιφτεκια φουρνου

κοτοπουλο αλα κρεμ

μουσακας

αρακας με πατατες

γιγαντες

γιουβαρλακια

χιλοπίτες με κοκκινη σάλτσας -μοσχαρακι ή κοτοπουλο

μπριαμ

μοσχαρακι κοκινιστο με πατατες

ψαροσουπα

ψαρι ψητο

 

μοσχαρακι λεμονατο με ρυζακι μπορω να φαω 1 κατσαρολα

 

:)

 

Αντε να δουμε πόσο υπομονη ακομα ....

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...