Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Εξωσωματική: β-χοριακή "αρνητική" (325) -Δύο Τέστ εγκυμοσύνης θετικά!!!Βοήθεια


Recommended Posts

Καταρχήν θέλω να ευχηθώ Καλό Πάσχα σε όλες και όλους και Καλή Επιτυχία στη προσπάθεια για εγκυμοσύνη. Θα ήθελα πολύ τη βοήθειά σας..

 

Κάναμε εξωσωματική με την εμβρυομεταφορά 2 εμβρύων να γίνεται στις 8 Μαρτίου. Την περασμένη Δευτέρα 22 Μαρτίου κάναμε β' χοριακή η οποία έδειξε 325 (δηλαδή στην ουσία αρνητικό). Ο Γυναικολόγος μας είπε να κάνουμε δύο μέρες μετά (την Τετάρτη 24 Μαρτίου) ένα απλό τέστ εγκυμοσύνης για το..."τυπικό" του ζητήματος. Κάναμε και βγήκε θετικότατο...Πήραμε τον γιατρό και μας είπε να το επαναλάβουμε και καλού κακού να κάνουμε την Παρασκευή, αύριο δηλαδή, 2η β'χοριακή. Σήμερα 25 Μαρτίου ξανακάναμε το τέστ και έδειξε πάλι θετικό:|

Πιθανολογούμε ότι το τέστ, εκ των πραγμάτων θα έβγαινε θετικό, αφού υπάρχει μία τιμή χοριακής, καθώς στην ουσία αφορά τις "φυσιολογικές" εγκυμοσύνες. Από την άλλη όμως αν είναι έτσι γιατί μας είπε ο γιατρός μας να το κάνουμε;

Θέλουμε μια βοήθεια, αν γνωρίζετε κάτι, γιατί τα έχουμε "χάσει" λιγάκι. Βέβαια δεν ελπίζουμε για τώρα κάτι...

 

Υ.Γ.: Υπάρχει περίπτωση το μικροβιολογικό εργαστήριο να έχει κάνει κάποιο "λάθος";

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Το 325 εαν ειναι η τιμή της χοριακή σου εμένα για θετική μου μοιαζει!!!!!!

Πάνω από 5 τιμή χοριακής θεωρήτε θετική!! !! τουλαχιστόν στο μικροβιολογικό που κάνω εγω εξετάσεις ετσι λεει!!!

Να φανταστεις τα τεστ κυησεως από τα φαρμακεία ανιχνευουν παινω από 10 τιμή χοριακης!!!!! Και αν διπλασιάζεται η τιμή κάθε δυο μέρες τοτε λενε οτι η κυηση παει καλά!!!! Δεν μπορώ να καταλάβω τον γιατρό σου:shock:

dum spiro spero

Οσο ζω ελπίζω

Link to comment
Share on other sites

Φ.Τ. σε κύηση

 

Ηλικίες κυήσεως Tιμές αναφοράς

(IU/L)

 

3-4 Εβδομάδες 5-225

4-5 Εβδομάδες 30-8.500

5-6 Εβδομάδες 250-31.500

6-7 Εβδομάδες 2.700-64.000

7-8 Εβδομάδες 7.400-80.000

8-9 Εβδομάδες 15.000-100.000

9-10 Εβδομάδες 10.000-72.000

10-12 Εβδομάδες 10.000-72.000

12-13 Εβδομάδες 8.000-60.000

4ος -6ος μήνας 2.500-45.000

7ος -9ος μήνας 1.000-25.000

 

Η ΤΙΜΕΣ ΧΟΡΙΑΚΗΣ ΑΠΟ ΜΙΚΡΟΒΙΟΛΟΓΙΚΟ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ

dum spiro spero

Οσο ζω ελπίζω

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά θετική είναι!!

Οι εγκυμοσύνες είναι ίδιες... ανεξάρτητα από τον τρόπο με τον οποίο επιτεύχθηκαν.

Η β-χοριακή είναι πιο ακριβής από το τεστ εγκυμοσύνης. Το 325 δείχνει μια θετικότατη ανταπόκριση! Καλή στερέωση να έχεις...! :)

 

Υ.Γ. Η δική μου εγκυμοσύνη την οποία πέτυχα με εξωσωματική, ξεκίνησε με χοριακή 19 (τη 14η μέρα). Και να σημειώσω πως ήταν... δίδυμα!

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν ευχαριστώ για τη γρήγορη απάντηση. Ο γιατρός που είπε ότι έπρεπε να είναι πάνω από 500. Ίσως επειδή είναι περίπτωση εξωσωματικής. Εκτός κι αν έχει να κάνει με τον τρόπο μέτρησης (πολλαπλάσια κτλ...). Τι να πω...Μας είπε πάντως από το μικροβιολογικό 325. Ακόμα όμως κι αν το 325 ήταν στην ουσία 3,25 (εκ του 500 --> 5) το τέστ δε θα έβγαινε θετικό αφού ανιχνεύει πάνω από 10. Επιπλέον διάβασα ότι η pregnyl αλλοιώνει τα αποτελέσματα αλλά έχουν περάσει 20 ημέρες από την ημέρα που έγινε το τεστ οπότε δεν υπάρχει τέτοιο θέμα...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μάλλον ο γιατρός μπέρδεψε την κλίμακα......

Τα μικροβιολογικά εργαστήρια συνήθως μετράνε με την ίδια κλίμακα για να μην υπάρχουν παρανοήσεις. Επίσης, στο χαρτί που έχεις για τη β-χοριακή γράφει και τις αναμενόμενες φυσιολογικές τιμές. Εκεί, τι γράφει;; Ρίξε μια προσεκτική ματιά και θα σου λυθούν όλες οι απορίες.

 

Αποκλείεται η β'-χοριακή να βγαίνει "αρνητική" και τα απλά τεστ εγκυμοσυνης να δίνουν ψευδώς θετικά αποτελέσματα. Συνήθως συμβαίνει το αντίθετο.

 

Και πάλι λέω πως πιστεύω ότι είναι κάποιο σφάλμα στην κλίμακα που κατάλαβε ο γιατρός. Η τιμή δείχνει απλά.... υπέροχη!! :)

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Στην θέση σου θα έκανα μια ακόμη χοριακή και θα εβλεπα εαν αυξάνεται κατα 60% κάθε δυο ολόκληρες μέρες!!! θα την έκανα στο ίδιο μικροβιολογικό!!!!!!

Εχω δει εγκυμοσύνες να ξεκινάνε και να συνεχίζουν με μικρότερη χορική από την δικιά σου!!!!! Νομίζω ότι και στην περίπτωση που εννοουσε το μικροβιολογικό 3.25 και το τεστ ειναι θετικό τοτε παλι δείχνει αύξηση!!!!! Καλή επιτυχία!!!!!!

dum spiro spero

Οσο ζω ελπίζω

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν ευχαριστώ για τη γρήγορη απάντηση. Ο γιατρός που είπε ότι έπρεπε να είναι πάνω από 500. Ίσως επειδή είναι περίπτωση εξωσωματικής. Εκτός κι αν έχει να κάνει με τον τρόπο μέτρησης (πολλαπλάσια κτλ...). Τι να πω...Μας είπε πάντως από το μικροβιολογικό 325. Ακόμα όμως κι αν το 325 ήταν στην ουσία 3,25 (εκ του 500 --> 5) το τέστ δε θα έβγαινε θετικό αφού ανιχνεύει πάνω από 10. Επιπλέον διάβασα ότι η pregnyl αλλοιώνει τα αποτελέσματα αλλά έχουν περάσει 20 ημέρες από την ημέρα που έγινε το τεστ οπότε δεν υπάρχει τέτοιο θέμα...

να ην στεναχωριεσαι.η χωριακη σου ειναι θετικοτατη.υπηρξαν εγκυμοσυνες απο εξωσωματικη με 20-30-40 μοναδες που κυλανε μια χαρα.ακομα κι εγω την 14 μερα που την εκανα ηταν 470 κια νομιζαμε οτι ηταν διδυμα.απο το μικροβιολογικο τι σου ειπανε?σιγουρα αυριο θα εχιε ανεβει ακομα περισοτερο.

Nrulp3.png?mUxDOJnd
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ όλους σας. Μου ανεβάσατε την ψυχολογία. Το χαρτί από το μικροβιολογικό δεν το πήρα γιατί μένω σε χωριό και δε μου ήταν εύκολο. Η απάντηση ήταν τηλεφωνική. Αύριο θα επαναλάβουμε το τεστ στο Λητώ γιατί θα κατέβουμε Αθήνα να δούμε και τον γιατρό.

Link to comment
Share on other sites

Στο τηλέφωνο δηλαδή σου είπε... ο μικροβιολόγος πως είναι αρνητική;;;

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όχι...απλά μου είπε ότι η τιμή είναι 325. Στην ερώτησή μου τί σημαίνει αυτό μου είπε να μιλήσω με τον γυναικολόγο μου. Εγώ δε το προχώρησα. Κάτι η απειρία της 1ης φοράς, κάτι η αίσθηση ότι αυτό είναι αρνητικό δεν μπόρεσα να ρωτήσω...Πάντως το τεστ δε μπορεί να επηρρεάστηκε από κάτι άλλο. Τεστ εγκυμοσύνης clear blue και τα δύο + καραμπινάτα...

Άντε να δούμε από αύριο

Link to comment
Share on other sites

Λέω πάντος να πάρω αύριο στο μικροβιολογικό να ρωτήσω για λεπτομέρειες. Άλλωστε δεν έχω ξαναπάει στο συγκεκριμένο καθώς πήγαινα Αθήνα. Μου το σύστησαν για πολύ καλό...

Link to comment
Share on other sites

Ο γιατρός σου είναι γιατρός που έχει ειδικότητα με την υποβοηθούμενη αναπαραγωγή ή απλός γυναικολόγος; Εννοώ, εκείνος έκανε την εξωσωματική ή είναι ο γυναικολόγος σου που σε παρέπεμψε σε κάποιον άλλο;

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

παντως θα σου ελεγα να την επαναλαβεις...ετσι κι αλλιως σε εγκυμοσυνη η χοριακη οσο περνανε οι μερες αυξανεται ετσι θα τσεκαρεις σιγουρα τι γινεται <αν σου βγει ακομα πιο πανω απο την προηγουμενη εισαι μαλλον εγκυος που στο ευχομαι μεσα απο την καρδια μου!!>

D1Uip3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όχι...απλά μου είπε ότι η τιμή είναι 325. Στην ερώτησή μου τί σημαίνει αυτό μου είπε να μιλήσω με τον γυναικολόγο μου. Εγώ δε το προχώρησα. Κάτι η απειρία της 1ης φοράς, κάτι η αίσθηση ότι αυτό είναι αρνητικό δεν μπόρεσα να ρωτήσω...Πάντως το τεστ δε μπορεί να επηρρεάστηκε από κάτι άλλο. Τεστ εγκυμοσύνης clear blue και τα δύο + καραμπινάτα...

Άντε να δούμε από αύριο

 

Κορίτσι μου, η χοριακή σου είναι θετικότατη. Μάλλον από το άγχος σου δεν το κατάλαβες που σου το είπε ο γιατρός. Οπότε συγχαρητήρια για την εγκυμοσύνη σου. Είσαι πάρα πολύ έγκυος!

Σε ό,τι αφορά την αυριανή επανάληψη, μην τρομάξεις αν δεν αυξηθεί όσο προβλέπεται. Κανονικά οι τιμές είναι συγκρίσιμες μόνο αν έχουν βγει στο ίδιο εργαστήριο. Και αν κατάλαβα καλά, την πρώτη χοριακή δεν την έκανες στο Λητώ, ε;

Και πάλι συγχαρητήρια και καλή συνέχεια.

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

κοπελα μου,μια χαρα θετικοτατη ειναι η χοριακη σου αν ειναι 325 (και οχι 3,25).εγω ειχα κανει εμβρυομεταφορα στις 25-02-08 και εκανα την πρωτη χοριακη στις 07-03 η τιμη ηταν 85,95 και στις 11-03 ειχε παει 485.πιστευω οτι καπου εχετε μπερδευτει,ελπιζω αυριο να μας πεις τα ευχαριστα!!!:-P:razz:

qMlNp2.png

 

cVHYp3.png

Link to comment
Share on other sites

μια χαρα θετικη ειναι η χοριακη σου.καλη στερεωση κ με το καλο!μαλλον απο το αγχος σου δεν καταλαβες καλα τι σου ειπαν...εγω ξεκινησα στις 14 μερες με 500 μοναδες απο εξωσωματικη αλλα ξερω περιπτωσεις παλι απο εξωσωματικη που ξεκινησαν με πολυ λιγοτερες μοναδες απο τις δικες σου!μην ανησυχεις κ παλι με το καλο..

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

εχω την εντυπωση οτι υπαρχει καποιο μπερδεμα.Με 325 χοριακη δεν ειναι σιγουρα αρνητικο το αποτελεσμα.Εκτος και αν ειναι 3,25

εγω με εμβρυομεταφορα 12/6/09 ειχα χοριακή στις 24/6/09 470 και εχω τα διδυμακια μου

καλή επιτυχια κοπέλα μου.Περιμενουμε τα ευχαριστα

YUfSp2.png
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά θετική είναι!!

Οι εγκυμοσύνες είναι ίδιες... ανεξάρτητα από τον τρόπο με τον οποίο επιτεύχθηκαν.

Η β-χοριακή είναι πιο ακριβής από το τεστ εγκυμοσύνης. Το 325 δείχνει μια θετικότατη ανταπόκριση! Καλή στερέωση να έχεις...! :)

 

Υ.Γ. Η δική μου εγκυμοσύνη την οποία πέτυχα με εξωσωματική, ξεκίνησε με χοριακή 19 (τη 14η μέρα). Και να σημειώσω πως ήταν... δίδυμα!

 

καλησπερα κοριτσια και εγω εκανα εξωσωματικη εμβρυομεταφορα στις3/3/2010 πρωτη φορα β χοριακη στις22/3/2010 με τιμη 624 τη δευτερη σημερα26/3/2010 με τιμη 444 μηπως εχει καμμια εμπειρια να μου πει ειμαι εγκυος? ο γιατρος μου μου ειπε να ξανακανω τη δευτερα ξανα διοτι ισως ηταν διδυμα και παλινδρωμησε το ενα εμβρυο

Link to comment
Share on other sites

Κερκυράκι,

 

γιατί άργησες τόσο πολύ να κάνεις χοριακή; κανονικά έπρεπε να κάνεις την πρώτη χοριακή νωρίτερα από τις 22/3, γύρω στις 15 -16/3...

 

Το πρώτο σου νούμερο αρκετά μεγάλο και μάλλον όντως για δίδυμα πήγαινες... Η πτώση της χοριακής μπορεί να υποδεικνύει ότι το ένα εμβρυάκι παλινδρόμησε αλλά σαφώς θα πρέπει να την επαναλάβεις τη Δευτέρα τη χοριακή για να δεις οπωσδήποτε αύξηση...

 

Μακάρι κοριτσάκι να πάνε όλα καλά!

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Σου εύχομαι να αυξηθεί!! Να αισιοδοξείς... και υπομονή! :)

Δεν εκπαιδεύω παιδιά... Εκπαιδεύομαι γονιός.

"... άλλωστε, η εμπειρία που αποκτούμε είναι η συσσώρευση των λαθών μας, έτσι δεν είναι; ... " -E.M.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...