Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

INFANRIX-MENINGITEC


ΠΑΡΡΗΣΙΑ

Recommended Posts

Καλημέρα. Κάναμε χθες το απόγευμα τα δύο αυτά εμβόλια (INFANRIX και MENINGITEC) για πρώτη φορά (το μωράκι ειναι 2 μηνών). Μέχρι τώρα το μωρό δεν έχει εμφανίσει καμία παρενέργεια (πυρετός, εμετός κλπ). Μέχρι και πόσες ώρες μετά τον εμβολιασμό μπορεί αυτά να παρουσιαστούν?

 

Σε κάποιο άλλο φόρουμ διάβασα ότι τα εμβόλια που καταπολεμούν τη μηνιγγίτιδα μπορεί να προκαλέσουν εγκεφαλίτιδα και συνεπώς νοητική υστέρηση. Είναι έτσι?

 

Ευχαριστώ

Παρρησία

[email protected]

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Να σου ζήσει το μωράκι σου :)

 

Μέσα στα πρώτα 2 24ωρα συνήθως, εμφανίζονται τυχόν παρενέργειες. Εσείς κοντεύετε να συμπληρώσετε το πρώτο, οπότε είναι σχεδόν βέβαιο οτι το μωράκι δεν θα εμφανίσει τίποτα.

 

Τα εμβόλια, όπως και οποιοδήποτε άλλο φάρμακο, δεν στερούνται παρενεργειών. Ο κίνδυνος όμως από τον οποίο προστατεύουν είναι πολλαπλάσια σημαντικότερος από το ελάχιστο ρίσκο εμφάνισης παρενεργειών. Είναι σαν να λες, "δεν παίρνω αντιφλεγμονώδες για το απόστημα στο δόντι, γιατί είναι δυνητικά ηπατοτοξικό".

 

Σταθμίζουμε οφέλη και επιλέγουμε..

 

Να είσαι καλά!

 

Φιλικά,

Ηρώ

 

 

«Το μυστικό της Επιτυχίας: Να πηγαίνεις από αποτυχία σε αποτυχία χωρίς να χάνεις το ηθικό σου..»

Link to comment
Share on other sites

Ηρώ,

 

σ'ευχαριστώ για την ταχεία απάντηση.

 

Δηλαδή υπάρχει πράγματι πιθανότητα τέτοιας παρενέργειας (εγκεφαλίτιδα από εμβόλιο κατα της μηνιγγίτιδας)?

 

Ευχαριστώ και πάλι

Παρρησία

[email protected]

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω ακούσει ποτέ για κάτι τέτοιο.. Αν δεν έχεις πάρει το εμβόλιο ήδη για να διαβάσεις τις παρενέργειες που αναφέρονται εκεί, κάνε ένα γρήγορο ψάξιμο στο google με το όνομα του εμβολίου και την ένδειξη "side effects".

 

Όχι οτι είναι απάντηση αυτό που θα σου πω, αλλά το έχω κάνει στη μεγάλη μου κόρη, πρόκειται να το κάνω στο μωρό σε 15 μέρες, το έχουν κάνει όλοι οι γνωστοί μου, εδώ στο parents ποτέ δεν έχει ακουστεί κάτι σχετικό...

 

Ψάξτο όμως για να νιώθεις εσύ ασφαλής!

 

 

«Το μυστικό της Επιτυχίας: Να πηγαίνεις από αποτυχία σε αποτυχία χωρίς να χάνεις το ηθικό σου..»

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...