Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Τελικά πότε πεινάει και πότε θέλει "πιπίλα"?


Recommended Posts

Τελικά, έτσι πως πάμε, θα καταλήξουμε να είμαστε βεντουζωμένοι συνέχεια! Πεινάει, τρώει στο μισάωρο περίπου κ κοιμάται στο στήθος ...μετά από κανά 20λεπτό με μισή ώρα ξυπνάει, κάθεται λιγάκι και αρχίζει πάλι τη μουρμούρα. Κάνω το τεστ με το δάκτυλο και βλεπω ότι ψάχνει πάλι. Τον βάζω πάλι στο στήθος και σε 10 λεπτά το πολύ έχει πάλι ξεραθεί στον ύπνο...τον αφήνω κάτω, σε 5 λεπτά ξυπνάει...και ούτωκαθεξίς! Έχω απελπιστεί...τελικά αφού το κάναμε αυτό 4-5 μέρες και καταλήξαμε χτες να μην κοιμηθεί πάνω από μισαωρακια όλη μέρα σήμερα μετά από μαραθωνιο ταίσματος από τις 7 το πρωί (7,9:20,11...)στις 12:30 αναγκάστηκα να του βάλω πιπίλα με το ζόρι και να τον κάνω βόλτες στο σπίτι...και μ'αρέσει που είχα και τύψεις γιατί πινούσε το καημενούλη...Κοιμάται μέχρι τις 2 ακόμα με την πιπίλα...!!! Τελικά πως γλιτώνουμε από το να κάνουν το στήθος πιπίλα? Υπάρχει και τρόπος να το καταλαβαίνουμε? Γιατί ξέρω ότι και το 3ωρό δεν έιναι πανάκια όταν θηλάζουμε...!!

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Τελικά, έτσι πως πάμε, θα καταλήξουμε να είμαστε βεντουζωμένοι συνέχεια!

 

not true!!! περίμενε να μεγαλώσει λίγο, να δεις για πότε θα σου αφήνει το στήθος για να δει τη πεταλούδα που πετάει ( :P )..θα θες εσύ να τον ταίσεις, κι εκείνο θα κάνει τόξο τη πλάτη του γιατι τον σταμάτησες προτού φτάσει να αγγίξει το μυρμηγκάκι στο πάτωμα!!

 

το πιπίλισμα σε αυτή την ηλικία, το χρειάζεται για να αυξήσει την παραγωγή σου. Μπορεί να περνάει growth spurt, αν το κάνει για 3-4 μέρες συνεχόμενα.

Υπομονή. Έχεις κάτι να απασχολείσαι να περνάει η ώρα σου??

Link to comment
Share on other sites

Εμένα όλα αυτά που γράφεις μου ακούγονται πολύ γνώριμα... Και δυστυχώς έχουμε περάσει και στην επόμενη φάση που τρώμε λίγο και κοιτάμε την .... πεταλούδα!

Και εγώ μόνο υπομονή έχω να πω.

kr3fp2.png
Link to comment
Share on other sites

To θέμα είναι ότι έχω πολλά να ασχολούμαι καθώς έχω ένα αγριμάκι 3 χρονών! Και συν τις άλλης είχα την πεθερά μου εδώ μόνιμα για 1 μήνα και τώρα που έφυγε μου έχει κακοφανεί...έχω και όλες τις δουλειές του σπιτιού!! Βοηθάει κ ο σύζυγος, αλλά πόσα να κάνει και αυτός!!

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμενα παντως μεχρι τα 2 την πεταλουδα δεν την κοιταγε :lol: φαγητο δεν ετρωγε,μονο το στηθος μου ηθελε και αυτος ηταν και λογος αποθηλασμου για τοτε.

 

2 χρόνια?!!! Παναγία μου!!! Θα κουζουλαθώ! Μπα, εμάς μας βλέπω να την παλεύουμε για κανά 6μηνό και αυτό αν στρώσει η δουλειά! Αλλιώς... :shock:

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Μπα, εμάς μας βλέπω να την παλεύουμε για κανά 6μηνό και αυτό αν στρώσει η δουλειά! Αλλιώς... :shock:
Έλα καλέ ηρέμησε! αρχή είναι!! θα στρώσει το πράγμα θα περάσει ο καιρός και συ ούτε που θα το καταλάβεις!!! το νινάκι έχει ανάγκη τη μανούλα του! τη μυρωδια της και το γαλατάκι της!

όπως σου είπανε και τα κορίτσια, ακόμη ρυθμίζει την παραγωγή του!

όσο για την πιπίλα... μπορεί τώρα να τη βρήκες σούπερ λύση... αλλά πίστεψέ με, αργότερα θα το μετανοιώσεις! δεν θα μπορεί χωρίς πιπίλα! και άντε να του την κόψεις! με το ζόρι μπορεί να τη βάζει... αλλά με το ζόρι δεν τη βγάζει!!!

και εκτός αυτού, κανονικά, μωρά που θηλάζουν δεν πρέπει να έχουν πιπίλα γιατί μπερδεύονται... γι΄αυτό τις λένε και ψευδοθήλαστρα!

 

Υπομονή θέλει το πράγμα!

 

καλή συνέχεια! :)

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

To θέμα είναι ότι έχω πολλά να ασχολούμαι καθώς έχω ένα αγριμάκι 3 χρονών! Και συν τις άλλης είχα την πεθερά μου εδώ μόνιμα για 1 μήνα και τώρα που έφυγε μου έχει κακοφανεί...έχω και όλες τις δουλειές του σπιτιού!! Βοηθάει κ ο σύζυγος, αλλά πόσα να κάνει και αυτός!!
και εγω ετσι...η Μελινα 3 ηταν οταν γεννηθηκε ο Μαριος και δεν ειχα βοηθεια.Να σας πω ενα περιστατικο που τοτε με ειχε θυμωσει αλλα τωρα οταν το σκεφτομαι γελαω...μια μερα ειχα μια δουλεια και καθησε λιγο η μητερα μου με τον Μαριο,αυτος καποια στιγμη ηταν ανησυχοςκαι δεν ηρεμουσε με τιποτα...ξερετε πως ηρεμησε;;;οταν η μητερα μου τον εβαλε στο στηθος της. :lol: καλα ο Μαριος ακομη και τον πατερα του πιπιλαγε και τωρα μετα απο 1 χρονο και κατι ακομη μου ζηταει γαλατακι απο το στηθος μου.Οταν του λεω οτι δεν εχω,τσιμπαει το δικο του και μου δινει και καλα γαλα. :lol::lol:
Link to comment
Share on other sites

Έχεις κάτι να απασχολείσαι να περνάει η ώρα σου??

 

λοιπόν αυτό βοηθάει πολύ!

Είδα ένα ντοκιμαντέρ το πρωί για τα 7 θαύματα κι άλλο ένα για το τσάι κι ούτε το κατάλαβα πως μεσημέριασε!

Θα βγει το μωρό και ταϊσμένο και με γνώσεις!! :D

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχα!!Και η δικια μου ετσι ειναι τις τελευταιες 2-3 μερες. Σημερα εκατσε στο στηθος μου, χωρις να την αφησω καθολου απο την αγκαλια μου, απο τις 12 το μεσημερι μεχρι τις 4.

Παλι καλα που εχω βαλει νοβα, εχω μαθει ολη την ιστορια του 3ου Παγκοσμιου!! :lol::lol::lol:

[/url]

s-age.png

και η Μπουλιτα μου ηρθε στον κοσμο 09/07/2008

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μπα, εμάς μας βλέπω να την παλεύουμε για κανά 6μηνό και αυτό αν στρώσει η δουλειά! Αλλιώς... :shock:
όσο για την πιπίλα... μπορεί τώρα να τη βρήκες σούπερ λύση... αλλά πίστεψέ με, αργότερα θα το μετανοιώσεις! δεν θα μπορεί χωρίς πιπίλα! και άντε να του την κόψεις! με το ζόρι μπορεί να τη βάζει... αλλά με το ζόρι δεν τη βγάζει!!!

 

To ξέρω πολύ καλά αυτό!!! Ο μεγάλος ακόμα έχει την πιπίλα του! Έχουμε προσπαθήσει άπειρες φορές....έπρεπε βέβαια λίγο παραπάνω σίγουρα. Τώρα είναι σαν τον εξάρτημένο..."πρεζάκι" τον έχω ονομάσει!! Όλη μέρα κρύβω την πιπίλα για να την έχει μόνο στον ύπνο και όταν την δει φωτίζει το προσωπό του! Πιο εύκολο είναι νομίζω να κόψει κάποιος το τσιγάρο παρά αυτό...!! :cry:

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Αχ βρε Rosalita... αφού το έχεις ξαναδεί το έργο... κι εφόσον θέλεις να θηλάσεις... κάνε υπομονή τωρα που είναι ακόμη αρχή!... Δε μπορεί... θα στρώσει!

Αλήθεια, πώς είναι τα πράγματα τις τελευταίες μέρες;;; άλλαξε τίποτε;;;

 

και κάτι ακόμη. κάθε φορά που το βάζεις στο στήθος με την υποψία της πείνας, τρώει πάντα; η απλά πιπιλάει και το παίρνει ο ύπνος;

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Αχ βρε Rosalita... αφού το έχεις ξαναδεί το έργο... κι εφόσον θέλεις να θηλάσεις... κάνε υπομονή τωρα που είναι ακόμη αρχή!... Δε μπορεί... θα στρώσει!

Αλήθεια, πώς είναι τα πράγματα τις τελευταίες μέρες;;; άλλαξε τίποτε;;;

 

και κάτι ακόμη. κάθε φορά που το βάζεις στο στήθος με την υποψία της πείνας, τρώει πάντα; η απλά πιπιλάει και το παίρνει ο ύπνος;

Μισοτρώει μισοκοιμαται...ανάλογα.

Πάντως νομίζω ότι ούτως ή άλλως την πιπίλα δεν την θέλει...Οπότε θα την έχω μόνο σαν λύση ανάγκης. Γιατί θα πάμε και Αθήνα την άλλη βδομάδα και έχουμε ταξίδι με το πλοίο, και μετά θια πάμε και στο χωριό του άντρα μου ...3 ώρες από την Αθήνα, οπότε θα μου είναι δύσκολο να τον έχω όλη την ώρα να πιπιλίζει ή να γκρινιάζει...θα δούμε πως θα τα καταφέρουμε..!

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Καλά ταξίδια!!

καλά θα κάνεις να την έχεις μαζί σου, αχρείαστη να 'ναι!

αν και στο αυτοκίνητο τουλάχιστον, δε νομίζω ούτε να γκρινιάζει ούτε να τη χρειαστεί! τα περισσότερα μωράκια υπμνωτίζοντε από το κούνημα και κοιμούντε σαν πουλάκια! αρκεί να μη ζεστένεται! τότε δε θα γκρινιάξει για πιπίλα ή στήθος! :wink:

 

Α! και κάτι ακόμη!

αν τελικά πάρει πιπίλα, να δοκιμάζεις αφότου κοιμηθεί να του τη βγάζεις! δεν είναι ανάγκη να τη φορά συνέχεια, ασ' την έχει μόνο για νανούρισμα! εγώ έτσι κάνω με τον δικό μου (αναγκαστικά!)

 

τώρα τί σου λέω... τα ξέρεις και από το μεγάλο σου!! :lol::lol::lol:

 

καλά να περάσετε!

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Ούτως ή άλλως χτες το μεσημέρι που κοιμήθηκε ο μικρός με πιπίλα την έφτυσε μόνος του μετά από λίγο. Ο μεγάλος δε.....του την βγάζω και ξυπνάει κλαίγωντας και την ξαναβάζει μόνος του...άστα...μεγάλα δράματα...φαντάροι θα πάμε με την πιπίλα...!!

 

Α,και κάτι άλλο! Κόψετην πιπίλα τώρα!!! Μην περιμένεις να μεγαλώσει να είναι πιο εύκολο! Πιο δύσκολο θα είναι! Μην κάνεις τα λάθη μας!!!

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Α,και κάτι άλλο! Κόψετην πιπίλα τώρα!!! Μην περιμένεις να μεγαλώσει να είναι πιο εύκολο! Πιο δύσκολο θα είναι! Μην κάνεις τα λάθη μας!!!
Το ξέρω... έχω σκοπό να προσπαθήσω μετά τις διακοπες :? ...

και να σκεφτείς πως δεν ήθελα με τίποτε να τη μάθει... αλλά με "ανάγκασαν" οι γιαγιάδες όταν ήμουν πολύ φρέσκια μανούλα! την έμαθε με το ζόρι ο κακομοίρης και τώρα... έχω τα δικά μου έχω και τις γιαγιάδες να μου λένε "να δούμε πως θα την κόψει..." :evil: γκρρρρ τί τους λες;;;

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Α,και κάτι άλλο! Κόψετην πιπίλα τώρα!!! Μην περιμένεις να μεγαλώσει να είναι πιο εύκολο! Πιο δύσκολο θα είναι! Μην κάνεις τα λάθη μας!!!
Το ξέρω... έχω σκοπό να προσπαθήσω μετά τις διακοπες :? ...

και να σκεφτείς πως δεν ήθελα με τίποτε να τη μάθει... αλλά με "ανάγκασαν" οι γιαγιάδες όταν ήμουν πολύ φρέσκια μανούλα! την έμαθε με το ζόρι ο κακομοίρης και τώρα... έχω τα δικά μου έχω και τις γιαγιάδες να μου λένε "να δούμε πως θα την κόψει..." :evil: γκρρρρ τί τους λες;;;

καλυτερα στις διακοπες που θα εχεις και συμπαρασταση και το παιδι περισσοτερο παιχνιδι και ηρεμια.
Link to comment
Share on other sites

Νομίζω είναι θέμα απόφασης. Εγώ την πήρα όταν ήμουν ήδη έγκυος στο δεύτερο και τότε...εγινε χαμός 2 μέρες και τελικά εξαντλήθηκε η υπομονή μου...λόγω εγκυμοσύνης ίσως...

Ήταν και εδώ η γιαγιά και την λυπήθηκα να τον λυπάτε...δεν μίλαγε βέβαια...αλλά φαινότανε! Μια μέρα τώρα του έπεσε στην τουαλέτα και την πετάξα και τον είδες...αγχώθηκε! Καθότανε στην άκρη στο κρεβάτι και έλεγε και ξανάλεγε " Τι θα κάνω τώρα?! Τι θα κάνω τώρα?! Πως θα κοιμηθώς με χωρίς πιπίλα?"...τελικά βρήκα μια άλλη στο συρτάρι εντελώς διαφορετική με σιλικόνη και σκέφτηκα, δε θα του αρέσει και θα την σιχαθεί...την καταβολεύτηκε!!! Άστα!!!

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Η δικιά μου μπέμπα είναι 2 μηνών και 16 ημερών και ήδη το βάρος της είναι 6.150 γρ! (Γεννήθηκε 3350)

Εχω καταφέρει τον αποκλειστικό θηλασμό αλλά υποψιάζομαι οτι ορισμένες φορές που νόμιζα οτι θέλει στήθος, δεν έπρεπε να την βάζω.

Εννοώ πως κάποιες φορές, έτσι όπως καθόταν και "ρέμβαζε" στο ριλάξ, έγλυφε λαίμαργα τα δάχτυλά της, αλλά δεν γκρίνιαζε. Εγώ την έβαζα στο στήθος και τις περισσότερες φορές απλώς πιπίλαγε, αλλά νομίζω οτι και με το απλό πιπίλισμα πίνει λίγο γάλα. Δηλαδή πίνει κι ας μην πεινάει, έτσι δεν είναι; Μήπως έπρεπε να περιμένω να γκρινιάξει λίγο πρώτα;

Την πιπίλα δεν την "πιάνει" πάντως. Αν έπιανε την πιπίλα, θα έπινε λιγότερο γάλα, ίσως όσο πρέπει να πιει κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Η δικιά μου μπέμπα είναι 2 μηνών και 16 ημερών και ήδη το βάρος της είναι 6.150 γρ! (Γεννήθηκε 3350)

Εχω καταφέρει τον αποκλειστικό θηλασμό αλλά υποψιάζομαι οτι ορισμένες φορές που νόμιζα οτι θέλει στήθος, δεν έπρεπε να την βάζω.

Εννοώ πως κάποιες φορές, έτσι όπως καθόταν και "ρέμβαζε" στο ριλάξ, έγλυφε λαίμαργα τα δάχτυλά της, αλλά δεν γκρίνιαζε. Εγώ την έβαζα στο στήθος και τις περισσότερες φορές απλώς πιπίλαγε, αλλά νομίζω οτι και με το απλό πιπίλισμα πίνει λίγο γάλα. Δηλαδή πίνει κι ας μην πεινάει, έτσι δεν είναι; Μήπως έπρεπε να περιμένω να γκρινιάξει λίγο πρώτα;

Την πιπίλα δεν την "πιάνει" πάντως. Αν έπιανε την πιπίλα, θα έπινε λιγότερο γάλα, ίσως όσο πρέπει να πιει κανονικά.

 

Είναι σχεδόν αδύνατο να θηλάσει παραπάνω από όσο χρειάζεται!

Είχα κι εγώ τα ίδια "προβλήματα" και έκανα ό,τι κι εσύ. Βλέπω πια εκ των υστέρων ότι δεν έκανα λάθος. Καμία θερμίδα δεν είναι περιττή στο μητρικό γάλα, υπάρχει η ιδανική ισορροπία στα θρεπτικά συστατικά.

Τα μωρά αξιοποιούν το βάρος αυτό όταν αρχίζουν να μπουσουλάνε/περπατάνε (και δεν βάζουν κ@λο κάτω :lol: )

Άλλωστε το δεύτερο-τρίτο χρόνο τα περισσότερα δεν τρώνε και τόσο πολύ, ενώ συνεχίζουν να αναπτύσσονται (και όλες τα κυνηγάμε με το κουτάλι στο χέρι) :lol:

Εμπιστεύτηκα την κόρη μου, ενώ πρόσφερα υγιεινές τροφές, χωρίς περιττές "λιχουδιές" και είδα τις δίπλες της να εξαφανίζονται μαγικά μόλις πριν από ένα μήνα. Το κορίτσι μου (φτου μην το ματιάσω) είναι στις πάνω καμπύλες του ύψους και προφανώς το σώμα της ήξερε τι θα χρειαζόταν αργότερα.

 

Πιθανά παράπλευρα κέρδη: ήταν πάντα ήρεμη, δεν χρειάστηκε ποτέ πιπίλα, το δάχτυλο το κράτησε πολύ λίγο και το έκοψε μόνη της, (δηλαδή γλυτώσαμε το μαρτύριο της απεξάρτησης), δεν ανησυχούσα για την ποσότητα των στερεών που έτρωγε/τρώει. :wink:

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Αν περιμενα πια να γκρινιάξει η μικρή μου για να φαει , θα εμενε νηστική ! Ακομα και την νυχτα που ξυπναει , καθεται (τροπος του λεγειν ...τραμπαλα πανε τα χερια και τα ποδια) και περιμένει να ξυπνήσω . Αν αργησω κανει κανα "εε εεε" :lol::lol:

 

Οταν δεν θελει να θηλασει , κοιταει δεξια -αριστερα , κανει γκριμάτσες και γελακια :D

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites

και πού να δείτε τη στάση "θέλω και δε θέλω":

ξαπλωμένες, παίζει με ένα παιχνίδι, βλέπει το στήθος, ρουφάει μία, πιάνει άλλο παιχνίδι, θυμάται το στήθος, ρουφάει άλλη μία, κ.ο.κ. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Τελικά πως γλιτώνουμε από το να κάνουν το στήθος πιπίλα?

 

Τα παιδιά δεν κάνουν το στήθος πιπίλα, την πιπίλα κάνουν στήθος. :lol:

 

Απ'τη φύση τους, το στήθος, είναι η τροφή τους, και η παρηγοριά τους. Η πιπίλα είναι απλά υποκατάστατο του στήθους. Αυτό δε σημαίνει οτι αν θέλεις δε μπορείς να τησς δώσεις πιπίλα. Δεν το θεορώ κακό. Απλά δε χρειάζεται να ανυσηχείς, για το πότε πεινάει, και πότε θέλει πιπίλα. Το στήθος κάνει και για τα δύο. Το πιο πιθανό, είναι να περνάει growth spurt, και να προσπαθεί να αυξήσει την παραγωγή σου.

 

Κουράγιο, θα περάσει κι αυτο. :D

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ήδη πέρασε και βρήκαμε πάλι ένα κάποιο ρυθμό! Μια μένει ξύπνιος κια τρώει στις 2 ώρες και μια κοιμάται και τρώει στις 3-4! Ωραιότατα! Και όσο για την πιπίλα...την θέλει ελάχιστα και την δέχεται μόνο συγκεκριμένες στιγμές και του την βάζω μόνο σε "επείγουσες" καταστάσεις! Οπότε καλά πάμε μέχρι στιγμής!!

5Aqjp3.png

Link to comment
Share on other sites

Αν περιμενα πια να γκρινιάξει η μικρή μου για να φαει , θα εμενε νηστική ! Ακομα και την νυχτα που ξυπναει , καθεται (τροπος του λεγειν ...τραμπαλα πανε τα χερια και τα ποδια) και περιμένει να ξυπνήσω . Αν αργησω κανει κανα "εε εεε" :lol::lol:

 

:lol::lol::lol:

 

Φαίνεται απ'τη φατσούλα της οτι είναι άπαιχτη!!!

 

Η αλήθεια είναι οτι ούτε η δική μου έκλαιγε. Μάσαγε τα χέρια της, κι έκανε μμμ μμμμ. Μου έλεγαν, τι τη θηλάζεις αφου δεν κλαίει?

Κι εγώ έλεγα, θα περιμένουμε μέχρι να βάλεις κι εσύ τα κλάματα για να σε ταίσουμε. :lol:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...