Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σπερματεγχυση μετα απο αποτυχημενη εξωσωματικη


Recommended Posts

Καλημέρα κορίτσια! ηθελα να μοιραστώ μαζί σας ενα ερωτημα.

 

Εχω κάνει δυο αποτυχημένες εξωσωματικές και μια πετυχημενη σπερματεγχυση η οποία παλλινδρόμησε. Τωρα σκεπτομαι αμεσως μετα την δευτερη αποτυχ εξωσωματική να κανω μία σπερματεγχυση σε φυσικό κύκλο(δεν μπορώ να πάρω φάρμακα). Ξερω ότι τα ποσοστά επιτυχίας είναι πολύ λίγα.

Δεν υπάρχει καποιο προβλημα, με σπερμα, σαλπιγγες, εκτός της ηλικίας μου , που εχω κλείσει τα 40, και όπως είναι γνωστό (μου το είπε και ο γιατρός) τα ωάρια δεν εχουν καλή ποιότητα.

Πετυχε καποια κοπελα με σπερματεγχυση μετα απο αποτυχημενη εξωσωματική?

Οι ωοθήκες θα δουλεψουν μετα απο ενα κύκλο εξωσωματικής?

 

Καλη μέρα σε όλες τις κοπέλες και καλή επιτυχία!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


geia sou olgita kai ego skeftomai auto to endexomeno exo kanei kai ego 2 eksosomatikes alla apotuximenes kai me spermstenxisi tin proti fora eixa meinei eguos alla dustuxos apebala apo riksi traxilou...kai skeftomai i epomeni kinisi mou na einai spermatenxisi den ksero an petuxei pantos tha dokimaso....ego exo polikistikes oothikes tha xaro na matho an kapoia kopela to dokimase kai ti egine telika.....

Link to comment
Share on other sites

Οπως μου ειπαν και οι δυο πρωην γυναικολογοι μου, μετα την εξωσωματικη οι ωοθηκες εξακολουθουν να δουλευουν εντατικα, λογω των ορμονων που προηγηθηκαν, για τουλαχιστον τους επομενους 3 μηνες. Με αυτο το σκεπτικο θα ειχε νοημα και μια και δευτερη σπερματεγχυση σε φυσικο κυκλο. Εγω μετα απο δυο αποτυχημενες εξωσωματικες ειχα φυσικη συλληψη (ένα μηνα μετα) και συλληψη απο σπερματεγχυση λιγους μηνες αργοτερα. Η διαφορα ειναι οτι με τη δευτερη εξωσωματικη ξεκινησα και αγωγη για αντιφωσφολιπιδικο συνδρομο, κι ετσι ξαφνικα αρχισα να μενω εγκυος, ενω οι εξωσωματικες αποτυγχαναν. Εφοσον το μονο προβλημα ειναι η ηλικια (40, σιγα τα αυγα!!) θα σου ελεγα: μην αφηνεις κυκλο ανεκμεταλλευτο!! Καθε ωαριο εχει τις πιθανοτητες του... Καλη τυχη!

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια, σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!!

 

Εχω διαβασει ελληνικα και ξενα sites γι αυτο το θεμα. Μου δωσατε ελπιδες!

Αν και η σπερματεγχυση εχει πολυ χαμηλα ποσοστά επιτυχίας, νομίζω δεν χανουμε και τιποτα να δοκιμάσουμε και όπως είπες georgia (και σ'ευχαριστώ πολύ) , σκεπτομαι να δοκιμασουμε και δυο κύκλους. Δεν ήξερα, ότι οι ωοθηκες δουλευουν εντατικά, υπο την επιδραση των φαρμακων, τουλαχιστον για τρεις μηνες .

Δεν ξερουμε ποιος κύκλος θα εχει το καλο ωάριο.

 

Lizaki αν εχω καποιο νεο, θα σου πω.Νομιζω αξιζει να δοκιμασουμε. Καμιά φορά δεν ξέρεις .Η σπερματεγχυση εχει και μικρο κοστος και δεν επιβαρυνομαστε με φαρμακα. Εγω να σου πω ετσι το σκεφτηκα αλλα δεν ήξερα απο ιατρικής πλευρας τι γινεται με τις ωοθηκες. (αλλα τωρα το εμαθα)

 

 

Ευχαριστω και παλι και τα ξαναλεμε!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 6 months later...

Είμαι καιρό μέλος στο forum και έζησα με πολλές κοπέλες την αγωνία της εξωσωματικής. Τα συμπεράσματά μου για όσους ανήκουν στην κατηγορία "ανεξήγητη υπογονιμότητα", όπως ήμουν εγώ;

ΠΡΩΤΑ ΚΑΝΤΕ ΘΕΡΑΠΕΙΑ ΜΙΚΡΟΒΙΩΝ και οι 2 σας., μετά 3 ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΣΠΕΡΜΑΤΕΓΧΥΣΕΙΣ ΧΩΡΙΣ ΦΑΡΜΑΚΑ και, αν αποτύχουν ΜΕΤΑ ΠΑΡΤΕ ΦΑΡΜΑΚΑ και τελευταία η ΕΞΩΣΩΜΑΤΙΚΗ.

 

Εγώ 38 με χαμηλή ΑΜΗ, όλοι οι γιατροί μου λέγαν κατευθείαν εξωσωμ, δεν σε παίρνει είσαι μεγάλη και η σπερματέγχυση δεν έχει πιθανότητες. Κάνω 2 αποτυχημένες εξωσωματικές, με εξαιρετικά χαμηλή ανταπόκριση στα φάρμακα.

 

Τον Αύγουστο του 2012 έκανα μία καλλιέργεια κολπικού υγρού σε γιατρό του ΕΟΠΥΥ και διαγνώστηκα με ουρεόπλασμα και μύκητες. Έκανα θεραπεία και τον Σεπτέμβριο, περιμένοντας να περάσω επιτροπή για την 3η εξωσωματική, αποφασίζω να κάνω μία σπερματέγχυση μετά από προτροπή του. Και μένω έγκυος!

 

Ο μόνος που μου είπε ότι δεν θα έπρεπε να πάω κατευθείαν σε εξωσωμ πριν κάνω σπερματέγχυση ήταν ο γιατρός του ΕΟΠΥΥ. Είπα να δοκιμάσω και μάλιστα χωρίς σταγόνα φάρμακο. Σε απόλυτα φυσιολογικό κύκλο !!!Μόνο pregnyl πήρα για να σπάσει στην ώρα του. Ούτε utrogestan!Βέβαια το σπέρμα μας δεν ήταν κακό αλλά ούτε και άριστο, απλά ήταν πολύ καλό ΜΟΝΟ την πρώτη ώρα, άρα ήταν πολύ δύσκολο να συναντηθεί τυχαία με το ωάριό μου...Μου είπε ότι

είναι δύσκολο να πετύχεις το ωάριο με το απλό σεξ. Βοηθάει η παρακολούθηση από γιατρό ή η σπερματέγχυση.

 

Μην παίρνετε φάρμακα καν αν δεν έχετε πρόβλημα με το σπέρμα σας. ...δεν είναι όλα τα τα ωάρια μας καλά για να εξελιχθούν σε έμβρυα.Υπομονή θέλει μέχρι να πετύχουμε το καλό ωάριο. Πετύχαμε το σωστό timing και το καλό ωάριο και μετά από 3 χρόνια συνολικά προσπαθειών έμεινα τώρα έγκυος. Και δεν είμαι η μόνη εδώ μέσα.

 

Να ναι καλά ο γιατρός του ΕΟΠΥΥ, ο κος Λάμπρος Δημολένης, που μου μίλησε για την δυσκολία ακόμα και του υγιούς σπέρματος να ανέβει όλη την διαδρομή μέσα από τα υγρά του τραχήλου και να φτάσει στο ωάριο που είναι μακριά το άτιμο...του χρωστάω πολλά και τον ευχαριστώ και δημόσια!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...
  • 3 εβδομάδες μετά...

αυτό θα το κρίνει ο γιατρός σου συνεκτιμώντας και το δικό σου ιστορικό. ό,τι και να να σου πούμε εμείς καμία κοπέλα δεν έχει ιατρικές γνώσεις...

Πάντως να ξέρεις ότι είναι καθαρά θέμα γιατρού. Πρέπει να πέσεις σε σωστό άνθρωπο πρώτα από όλα και μετά επιστήμονα. Πρόσεξέ το αυτό γιατί αρκετοί σε πάνε κατευθείαν σε εξωσωματική ενώ δεν χρειάζεται (δες την δική μου περίπτωση) και άλλοι σου κάνουν άπειρες σπερματεγχύσεις για να σου παίρνουν λεφτά συνέχεια ενώ μπορεί να μην είσαι στην κατηγορία αυτή και να χρειάζεσαι εξωσωματική. Σου εύχομαι να βρεις έναν σωστό άνθρωπ-γιατρό λοιπόν!

Πάντως από την μικρή μου εμπειρία θεωρώ ότι το σπέρμα δεν είναι ανάγκη να είναι τέλειο γιατί το καθαρίζουν, αυτό που έχει σημασία είναι να πετύχει ο γιατρός το τέλειο timing και αυτό το πετυχαίνει αν σε παρακολουθεί καθημερινά και σου δίνει σημασία, έτσι ώστε να πετύχει το ώριμο ωάριο και όχι να πάει η διαδικασία χαμένη...

Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...
Οπως μου ειπαν και οι δυο πρωην γυναικολογοι μου, μετα την εξωσωματικη οι ωοθηκες εξακολουθουν να δουλευουν εντατικα, λογω των ορμονων που προηγηθηκαν, για τουλαχιστον τους επομενους 3 μηνες. Με αυτο το σκεπτικο θα ειχε νοημα και μια και δευτερη σπερματεγχυση σε φυσικο κυκλο. Εγω μετα απο δυο αποτυχημενες εξωσωματικες ειχα φυσικη συλληψη (ένα μηνα μετα) και συλληψη απο σπερματεγχυση λιγους μηνες αργοτερα. Η διαφορα ειναι οτι με τη δευτερη εξωσωματικη ξεκινησα και αγωγη για αντιφωσφολιπιδικο συνδρομο, κι ετσι ξαφνικα αρχισα να μενω εγκυος, ενω οι εξωσωματικες αποτυγχαναν. Εφοσον το μονο προβλημα ειναι η ηλικια (40, σιγα τα αυγα!!) θα σου ελεγα: μην αφηνεις κυκλο ανεκμεταλλευτο!! Καθε ωαριο εχει τις πιθανοτητες του... Καλη τυχη!

 

γεια σου, δεν ξερω αν ειμαι στο σωστο θεμα αλλα σου γραφω επειδη βλεπω οτι εισαι online..

μολις χθες πηρα αρνητικη χοριακη απο σπερμ/ση με διεγερση κ πρεγκνιλ... γνωριζεις αν μπορω να κανω αυτον το μηνα και παλι αλλα χωρις φαρμακα ή πρεπει να περιμενω 2 μηνες? ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

γεια σου, δεν ξερω αν ειμαι στο σωστο θεμα αλλα σου γραφω επειδη βλεπω οτι εισαι online..

μολις χθες πηρα αρνητικη χοριακη απο σπερμ/ση με διεγερση κ πρεγκνιλ... γνωριζεις αν μπορω να κανω αυτον το μηνα και παλι αλλα χωρις φαρμακα ή πρεπει να περιμενω 2 μηνες? ευχαριστω

Μπορεις.Ακομα και με φαρμακα μπορεις για δυο συνεχομενους κυκλους, αλλα και χωρις φαρμακα(δηλ.απλα να σου εγχυσουν το σπερμα την καταλληλη στιγμη, ειτε μετα από πρεγκνυλ ειτε με απλό υπερηχο, αν εχεις τυφλή εμπιστοσυνη στις δεξιοτητες του γυναικολογου σου), ενας λογος παραπανω!Ειναι σαν να λες:μπορώ να κανω σεξ:cool:?

Καλή επιτυχία!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μπορεις.Ακομα και με φαρμακα μπορεις για δυο συνεχομενους κυκλους, αλλα και χωρις φαρμακα(δηλ.απλα να σου εγχυσουν το σπερμα την καταλληλη στιγμη, ειτε μετα από πρεγκνυλ ειτε με απλό υπερηχο, αν εχεις τυφλή εμπιστοσυνη στις δεξιοτητες του γυναικολογου σου), ενας λογος παραπανω!Ειναι σαν να λες:μπορώ να κανω σεξ:cool:?

Καλή επιτυχία!!!

 

 

ααααα, μαλιστα........ !! εισαι σιγουρη οτι μπορω να παρω φαρμακα 2ο κυκλο συνεχομενα? εκανα 3 πολυ καλα ωαρια σ αυτον τον κυκλο κι ημουν πολυ αισιοδοξη....... δεν υπαρχει κανενα προβλημα κατα τ αλλα... μονο το 43!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Γεια σας κορίτσια. Είμαι καινούρια εδώ και με ενδιαφέρει να μάθω σχετικά με την μέθοδο της σπερματέγχυσης και με δότη σπέρματος. Έχω κλείσει τα 40 και θα ήθελα να ενημερώσει όποια κοπέλα είχε επιτυχία σχετικά με γιατρό και κόστος. Έχω ταλαιπωρηθεί παλαιότερα με γιατρούς και θα εκτιμούσα τις απόψεις σας.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια. Είμαι καινούρια εδώ και με ενδιαφέρει να μάθω σχετικά με την μέθοδο της σπερματέγχυσης και με δότη σπέρματος. Έχω κλείσει τα 40 και θα ήθελα να ενημερώσει όποια κοπέλα είχε επιτυχία σχετικά με γιατρό και κόστος. Έχω ταλαιπωρηθεί παλαιότερα με γιατρούς και θα εκτιμούσα τις απόψεις σας.

 

Καλησπερα! Εχω κανει σπερματεγχυσεις(2)στη θεσσαλονικη κ εχω ενα μωρακι. Η διαδικασια ειναι πολυ ευκολη κ γρηγορη! Το ζορι ειναι οι εξετασεις πριν!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα! Εχω κανει σπερματεγχυσεις(2)στη θεσσαλονικη κ εχω ενα μωρακι. Η διαδικασια ειναι πολυ ευκολη κ γρηγορη! Το ζορι ειναι οι εξετασεις πριν!

 

Αχ μπράβο κούκλα μου, να σου ζήσει! Μακάρι να τα καταφέρω κι εγώ.. Βέβαια εγώ ενδιαφέρομαι για Αθήνα. Τί εξετάσεις χρειάζονται πριν;

Link to comment
Share on other sites

Αχ μπράβο κούκλα μου, να σου ζήσει! Μακάρι να τα καταφέρω κι εγώ.. Βέβαια εγώ ενδιαφέρομαι για Αθήνα. Τί εξετάσεις χρειάζονται πριν;

 

Χρειαζονται ορμονικες-ανοσόογικες, γενικα σου παιρνουν αιμα κ σου κανον ο,τι εξεταση υπαρχει, καλλιεργεια κολπικου υγρου κ αν βρεθει κατι θεραπεια φυσικα! Σαλπιγγογραφια οπωσδηποτε γιατι αν ειναι κλειστες δεν υπαρχει λογος σπερματεγχυσης. Κ ο συζυγος εξετασεις αιματος κ σπερμοδιαγραμμα. Αφου γινουν ολα αυτα μολις αδιαθετησεις σε παρακολουθει ο γιατρος με υπερηχο αλλα κ με εξεταση οιστραδιολης κ προγεστερονης, αυτο ειναι κουραστικο(τρεις την ωρα τρυπημα)! Μετα κανεις μια οβιτρελ ή πουρεγκον κ σε 30 ωρες περιπου πας για τη σπερμ. Ξαπλωνεις κ ειναι σαν να κανεις τεστ παπ. Την πρωτη φορα δεν καταλαβα τπτ τη δευτερη ηταν σαν να εκανα τεστ! Μετα περιμενεις ενα 20λεπτο ξαπλωμενη κ μετα φευγεις!! Οσο για το οικονομικο.. Ειναι θεμα γιατρου κ κεντρου.

(Εγω εκανα σε φυσικο κυκλο. Αν χρειαστεις φαρμακα περνας απο επιτροπη για να τα παρεις δωρεν με ολες τις εξετασεις συν αλλα δυο σπερμοδιαγραμματα του συζυγου απο δημοσιο νοσοκομειο εαν υπαρχει προβλημα με το σπερμα)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 8 months later...
Χρειαζονται ορμονικες-ανοσόογικες, γενικα σου παιρνουν αιμα κ σου κανον ο,τι εξεταση υπαρχει, καλλιεργεια κολπικου υγρου κ αν βρεθει κατι θεραπεια φυσικα! Σαλπιγγογραφια οπωσδηποτε γιατι αν ειναι κλειστες δεν υπαρχει λογος σπερματεγχυσης. Κ ο συζυγος εξετασεις αιματος κ σπερμοδιαγραμμα. Αφου γινουν ολα αυτα μολις αδιαθετησεις σε παρακολουθει ο γιατρος με υπερηχο αλλα κ με εξεταση οιστραδιολης κ προγεστερονης, αυτο ειναι κουραστικο(τρεις την ωρα τρυπημα)! Μετα κανεις μια οβιτρελ ή πουρεγκον κ σε 30 ωρες περιπου πας για τη σπερμ. Ξαπλωνεις κ ειναι σαν να κανεις τεστ παπ. Την πρωτη φορα δεν καταλαβα τπτ τη δευτερη ηταν σαν να εκανα τεστ! Μετα περιμενεις ενα 20λεπτο ξαπλωμενη κ μετα φευγεις!! Οσο για το οικονομικο.. Ειναι θεμα γιατρου κ κεντρου.

(Εγω εκανα σε φυσικο κυκλο. Αν χρειαστεις φαρμακα περνας απο επιτροπη για να τα παρεις δωρεν με ολες τις εξετασεις συν αλλα δυο σπερμοδιαγραμματα του συζυγου απο δημοσιο νοσοκομειο εαν υπαρχει προβλημα με το σπερμα)

 

Καλησπερα.Μπορεις σε παρακαλω να μου πεις που και με ποιον γιατρο την εκανες... στην Θεσσαλονικη και ποια ειναι ακρυβος η διαδικασια με την επιτροπη που λες ? Σε ευχαριστω εκ των προτερων

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλημέρα κορίτσια, συμφωνω κι εγώ ότι δεν πρεπει να αφήνουμε κύκλο ανεκμετάλλευτο ωστόσο και η ψυχολογία παίζει απίστευτα σημαντικο ρόλο..βέβαια πως μπορείς να μην το σκεφτεσαι όταν ακολουθεί η μια αποτυχία την άλλη, ξέρω περιπτώσεις ανεξαρτήτου ηλικίας, που μόλις το βγαλαν απο το μυαλό τους τα κατάφεραν.Εγώ ακόμα δε τα εχω καταφέρει και διανύω ήδη την τρίτη αποτυχημένη σπερματέγχυση, έχοντας κάνει όλες τις απαραιτητες εξετασεις κ εγω κ ο συζυγος μου και όντας 28 χρονών και μαλιστα σενα από τα πιο αξιόλογα κέντρα στο embio στην Αθήνα.😶😶

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια, συμφωνω κι εγώ ότι δεν πρεπει να αφήνουμε κύκλο ανεκμετάλλευτο ωστόσο και η ψυχολογία παίζει απίστευτα σημαντικο ρόλο..βέβαια πως μπορείς να μην το σκεφτεσαι όταν ακολουθεί η μια αποτυχία την άλλη, ξέρω περιπτώσεις ανεξαρτήτου ηλικίας, που μόλις το βγαλαν απο το μυαλό τους τα κατάφεραν.Εγώ ακόμα δε τα εχω καταφέρει και διανύω ήδη την τρίτη αποτυχημένη σπερματέγχυση, έχοντας κάνει όλες τις απαραιτητες εξετασεις κ εγω κ ο συζυγος μου και όντας 28 χρονών και μαλιστα σενα από τα πιο αξιόλογα κέντρα στο embio στην Αθήνα.😶😶

 

 

 

Ειρήνη σου έστειλα προσωπικο μηνυμα...

Link to comment
Share on other sites

Ειρήνη σου έστειλα προσωπικο μηνυμα...

 

Σε ευχαριστώ πολύ..τελικά η δύναμη που κρίβουμε η υπομομή και η έντονη επιθυμία μας μας δίνει δύναμη.

Θα επισκεφτώ κι άλλον, έχεις δίκιο.

Να σου ζήσει κι όλας το αστερακι σου❤❤

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ πολύ..τελικά η δύναμη που κρίβουμε η υπομομή και η έντονη επιθυμία μας μας δίνει δύναμη.

Θα επισκεφτώ κι άλλον, έχεις δίκιο.

Να σου ζήσει κι όλας το αστερακι σου❤❤

 

 

Ειρήνη μου μπερδευτηκες! Ηθελες σε αλλη κοπέλα να απαντησεις! Εγω ειμαι αλλη περίπτωση.. δεν εχω ακομα αστερακι!

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΘΑ ΚΑΝΕΙΣ ΝΑ ΕΠΙΣΚΕΦΤΕΙΣ ΑΛΛΟΝ ΓΙΑΤΡΟ

 

ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΕΣ ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΜΗΝΥΜΑ

 

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ

 

Ναι και σευχαριστώ πάρα πολύ..παρα πολυ 🖒

Link to comment
Share on other sites

  • 3 χρόνια μετά...

Ειχε καποια επιτυχια;;Προτεινει καποια καποιο κεντρο;Σκεφτομαι μηπως αποφυγω τα εξοδα της εξωσωματικης :|

Το πρωτο μου παιδακι το εκανα με εξωσωματικη και σκεφτομαι να αλλαξω γιατρο μονο και μονο για ψυχολογικους λογους.

Lilypie Kids Birthday tickers
3231580x15ta1yz3w.gif
Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχω κάνει, ένα παιδάκι με εξωσωματική έχω. Αλλά αναρωτιέμαι, αν ειχε πιθανοτητες επιτυχιας η σπερματέγχυση, δεν θα σου το ειχε προτείνει ο γιατρός; ή προτιμήσατε την εξωσωματικη απευθειας επειδη ηταν το πρωτο; 

 

θεωρητικε κ με φυσικη σύλληψη μπορεις να μεινεις εγκυος μετα επι εξωσωματικη αν δεν εχετε καποιον απαγορευτικο παράγοντα πχ φραγμένες σάλπιγγες ή αζωοσπερμια. Το θεμα ειναι να βρεις καποιον έμπιστο γιατρο που να μην σου πουλήσει ψεύτικη ελπίδα κ τελικα σου κοστίσει περισσοτερο απι την εξωσωματικη. Σε καταλαβαινω παντως που προτιμας μια πιο απλη διαδικασια.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 14 λεπτά , Έσπερος είπε:

Δεν το έχω κάνει, ένα παιδάκι με εξωσωματική έχω. Αλλά αναρωτιέμαι, αν ειχε πιθανοτητες επιτυχιας η σπερματέγχυση, δεν θα σου το ειχε προτείνει ο γιατρός; ή προτιμήσατε την εξωσωματικη απευθειας επειδη ηταν το πρωτο; 

 

θεωρητικε κ με φυσικη σύλληψη μπορεις να μεινεις εγκυος μετα επι εξωσωματικη αν δεν εχετε καποιον απαγορευτικο παράγοντα πχ φραγμένες σάλπιγγες ή αζωοσπερμια. Το θεμα ειναι να βρεις καποιον έμπιστο γιατρο που να μην σου πουλήσει ψεύτικη ελπίδα κ τελικα σου κοστίσει περισσοτερο απι την εξωσωματικη. Σε καταλαβαινω παντως που προτιμας μια πιο απλη διαδικασια.

Επειδη εχω εγω θεμα με υψηλη fsh και ισως έπαιζε και θεμα προωρης εμμηνόπαυσης (μεχρι να τα καταφερουμε εννοω) μου προτεινε εξωσωματικη.Και οι 3 ηταν πετυχημενες αλλα ειχα μια αποβολή και μια παλλινδρομη.

Προτιμω τη σπερματεγχυση σαν ιδεα οχι μονο για το οικονομικο(αν και ο σημαντικοτερος λογος) αλλα κι επειδη θελω κατι λιγοτερο αγχωτικο.

Θελω να αλλαξω γιατρο απλα και μονο επειδη περασα πολλα εκει.Κι ακομα και που τα καταφερα και ολα κατεληξαν καλα ομολογω οτι νιωθω μια στεναχωρια να βρισκομαι εκει.Παρολο που ο γιατρος ηταν σουπερ και δεν εχω κανενα παραπονο.

Κατι αλλο που σκεφτομαι ειναι οτι ισως η σπερματεγχυση να μην εχει πολλα ποσοστα επιτυχιας αλλα φανταζομαι οπως και η φυσιολογικη συλληψη εχει λιγοτερες πιθανοτητες για αποβολη.Δεν ξερω αν ισχυει ειναι μια σκεψη που κανω εγω...

Επεξεργάστηκαν by Cacao
Lilypie Kids Birthday tickers
3231580x15ta1yz3w.gif
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...