Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μεταθεση μεγαλων αγγειων


fidel

Recommended Posts

Καλησπέρα Fidel. Ετοιμαζόμαστε!

Τελικά μας άλλαξαν ημερομηνία και αντί 7/5 γεννάμε 30/4 (Μ.Τρίτη)(38η εβδομάδα). Σύμφωνα με τους υπερήχους το μωράκι αναπτύσσετε κανονικά,έχει φτάσει τα 3,5 κιλά και η μαμά στα +20 LOL .

Έχουμε πολύ άγχος τόσο με το μωρό όσο και οτι λόγο εορτών θα λείπουν πολλοί με άδειες και ουσιαστικά τα νοσοκομεία υπολειτουργούν!

Ελπίζω να πάνε όλα καλά.

Μεγάλη εβδομάδα έρχεται κάντε μια προσευχή και για μας, κάθε θετική σκέψη μετράει!

Ευχαριστώ!

Χαίρομαι που όλα πάνε καλά μέχρι στιγμής.Ελπίζω και εύχομαι να πάνε όλα ακόμα καλύτερα και στη συνέχεια.Η σκέψη μας και η προσευχή μας είναι δεδομένη.

Όσο για την ανησυχία σας,εφόσον είναι όλα προγραμματισμένα ,όλοι θα βρίσκονται στη θέση τους.Κι εμείς γεννήσαμε Τριτη του Πάσχα και ήταν όλοι όσοι έπρεπε και χρειαζόταν στη θέση τους.

Θα περιμένουμε τα νέα σας όποτε μπορέσετε!Καλή επιτυχία μέσα απ την ψυχή μου και καλή δύναμη.Αν χρειαστείτε κάποια άλλη πληροφορία και μπορούμε να σας βοηθήσουμε στείλτε μας πμ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 76
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Παιδιά σας εύχομαι μέσα απο την καρδιά μου τα καλυτερα μιας και στη θέση σας θα βρεθούμε και εμείς αρχές Μάη με ¨Μεταθεση μεγαλων αγγείων¨.

Καλή επιτυχία και σε έσας Ernesto.Eυχομαι όλα να πάνε μιά χαρά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Την έχουμε ανάγκη την ευχη σου. Να είσαι καλά

 

Πέρυσι τέτοιες μέρες μπαινοβγαίναμε στην μονάδα και περιμέναμε με αγωνία να περάσουν τα πρώτα 24ωρα μετά την επέμβαση του μικρού μας.Τώρα έχουμε τη χαρά να τον βλέπουμε να κάνει τα πρώτα του βηματα.Αυτό να σκέφτεστε.Είναι μερικές μέρες ταλαιπωρίας αλλά τα ποσοστά επιτυχίας είναι αρκετά μεγάλα και σύντομα θα έχετε κι εσείς στην αγκαλιά σας το μικρό σας θαυματάκι.Και μετά θα έχετε μόνο χαρές και χαμόγελα.Το πιστεύω μέσα απ την καρδιά μου και για εσάς ernesto και για τον steven_creta2...

Link to comment
Share on other sites

Γεννήσαμε!!!!!!!!!!.

 

Όλα πήγαν πολύ καλά.Το μωράκι γεννήθηκε 3.3 κιλά ροδοκόκκινο, ανέπνευσε μόνο του,έκλαψε αμέσως και κατούρησε όλο το χειρουργείο :P :p :P

Δεν χρειάστηκε να διασοληνωθεί διότι όλες οι εξετάσεις που του έκαναν ήταν πολύ καλές (και λόγο μεσοκοιλιακής) .Μετά από κανενα δίωρο μεταφέρθηκε με ασθενοφόρο στο ωνάσειο στην εντατική.

Αύριο πάμε για Rasking (καθετηριασμό στην καρδιά) ο οποίος θα το βοηθήσει ακόμα περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ πολύ.Σήμερα έγινε και το Ruskin με επιτυχία και τώρα περιμένουμε να δούμε πότε θα γίνει και η μεγάλη επέμβαση. Μάλλον θα γίνει μετά απο κανένα μήνα έτσι ωστε να έχει μεγαλώσει λίγο εκτός και αν παρουσιαστεί πρόβλημα και γίνει νωρίτερα.

 

Ουφ,προς το παρών το μισό άγχος έφυγε.

 

ernesto εσείς τι κανονίσατε?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Χριστός Ανέστη!

 

Εχθές τελικά βγήκαμε απο την εντατική και πήγαμε σε δωμάτιο στον τέταρτο.

Ή κατασταση του μωρου είναι σταθερά καλή, έχει βέβαια λίγο ίκτερο και μάλλον έχει ψιλοκρυώσει γιατι γκρινιάζει συνέχεια αλλά αυτά είναι λεπτομέρειες. Ημερομηνία για το μεγάλο χειρουργείο δεν μας έχουν ορίσει ακόμα αφού είμαστε ακόμα σταθεροί.

Link to comment
Share on other sites

Χριστός Ανέστη!

 

Εχθές τελικά βγήκαμε απο την εντατική και πήγαμε σε δωμάτιο στον τέταρτο.

Ή κατασταση του μωρου είναι σταθερά καλή, έχει βέβαια λίγο ίκτερο και μάλλον έχει ψιλοκρυώσει γιατι γκρινιάζει συνέχεια αλλά αυτά είναι λεπτομέρειες. Ημερομηνία για το μεγάλο χειρουργείο δεν μας έχουν ορίσει ακόμα αφού είμαστε ακόμα σταθεροί.

 

Ολα καλα να σας πανε απο εδω και περα!!!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Την έχουμε ανάγκη την ευχη σου. Να είσαι καλά

 

Και για εσας το ιδιο...ολα καλα να σας πανε απο εδω και περα!!!!!

Η φουρτουνα μου ηρθε...και ξεσηκωσε τον κοσμο μου στις 27/07/2012

Link to comment
Share on other sites

Χριστός Ανέστη!

 

Εχθές τελικά βγήκαμε απο την εντατική και πήγαμε σε δωμάτιο στον τέταρτο.

Ή κατασταση του μωρου είναι σταθερά καλή, έχει βέβαια λίγο ίκτερο και μάλλον έχει ψιλοκρυώσει γιατι γκρινιάζει συνέχεια αλλά αυτά είναι λεπτομέρειες. Ημερομηνία για το μεγάλο χειρουργείο δεν μας έχουν ορίσει ακόμα αφού είμαστε ακόμα σταθεροί.

Χρονια πολλα και χριστος ανεστη.Να σας ζησει το μωρακι σας και να ειναι παντα γερο.Εμεις χειρουργηθηκαμε και πηραμε εξιτηριο πριν μια εβδομαδα.Μας χειρουργησε ο Μητροπουλος για αγγειακο δακτυλιο και ολα πηγαν καλα.Ο Μητροπουλος τελειος ανθρωπος και ακομα καλυτερη η αναισθησιολογος η Κυρια Σοφιανιδου καθως και ολες η νοσηλευτριες του τεταρτου ειδικα η μαγδα και η ντανα.Ολα θα πανε τελεια και το μωρακι σας θα γινει γρηγορα καλα.Τα βρεφη αναρρωνουν πολυ γρηγορα.Στον τεταρτο θα γνωρισεις και την αναστασια και τη γιωτα και αυτοι με μετα θεση μεγαλων αγγειων και ηδη παει πολυ καλυτρεα.Φιλια και να σας δινει κουραγιο ο θεος.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Καλησπερα σας...steven_creta2 & ernesto τι κανετε

;Πως ειναι τα μωρακια σας;Εγιναν τα χειρουργεια σας;

Ελπιζω κ ευχομαι απο καρδιας οοοοοολα να εχουν παει

μια χαρα για τα μικρα σας!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα σας...steven_creta2 & ernesto τι κανετε

;Πως ειναι τα μωρακια σας;Εγιναν τα χειρουργεια σας;

Ελπιζω κ ευχομαι απο καρδιας οοοοοολα να εχουν παει

μια χαρα για τα μικρα σας!

 

Τα νεα απο εμας δυστυχως δεν ειναι καλα. Η εγχειρηση

πετυχε αλλα ο μικρος μας δεν αντεξε. Προλαβε να ζησει 9

μερες και γνωριστηκαν με τον μικρο του steven ηταν διπλα

στα κρεβατακια. Ευχομαι στα παιδια να πανε ολα καλα αντιθετα

απο εμας. Ολες οι ευχες μας μαζι τους.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Επιτέλους, μετά από τρεις σχεδόν μήνες παραμονής στο Ωνάσειο επιστρέψαμε σπίτι με το μωρό. Δυστυχώς ο χειρούργος δεν μπόρεσε να κάνει το switch (την μετάθεση των αγγείων) γιατί οι αρτηρίες δεν είχαν το ίδιο μέγεθος και έτσι έκανε περίδεση πνευμονικής και shunt έτσι ώστε να μπορέσει ο μικρός να μεγαλώσει και να κάνουμε αργότερα το ολικό χειρουργείο.

 

Τάσο ,για άλλη μια φορά, τα θερμά μας συλλυπητήρια από εμένα και την γυναίκα μου. Τα φιλιά μας στην γυναίκα σου και στα παιδάκια σου.

 

Τα περαστικά μας στην μικρή Ιωάννα-Παναγιώτα που στάθηκε δυνατή και τώρα αναρρώνει στον 4ο μετά απο δύο απανωτά χειρουργεία ,δυόμιση ολόκληρους μήνες στην εντατική με υποστήριξη αναπνοής και με λοίμωξη.

 

Τα περαστικά μας σε όλα τα παιδάκια που αγωνίζονται στην εντατική για επιβίωση και σε όλα αυτά που τα κατάφεραν και τώρα είναι σπίτι τους.

 

Σιδερένια και περαστικά σε όλους.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Καλά Χριστούγεννα με υγεία χαρά και ευτυχία σε όλους!

Επαναφέρω το θέμα προς ενημέρωση όλων των ενδιαφερόντων.

 

7,5 μηνών πλέων ο μπέμπης και αφού έκριναν οι γιατροί οτι τα επίπεδα οξυγόνου στο αίμα έχουν πέσει αρκετά (65% κορεσμός) αποφασίσαμε να πάμε στο χειρουργείο για την ολική διόρθωση. Το χειρουργείο, αν και πάρα πολύ δύσκολο λόγο περίεργων στεφανιαίων, πήγε αρκετά καλά. Ο μπέμπης ανάρρωσε πολύ γρήγορα και τώρα 2 εβδομάδες μετά το χειρουργείο είμαστε σπίτι μας με ένα ζωηρό, ροδοκόκκινο και όλο χαμόγελα αγοράκι.

 

Καλά Χριστούγεννα και καλή χρονιά να έχουμε ΟΛΟΙ.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Καλά Χριστούγεννα με υγεία χαρά και ευτυχία σε όλους!

Επαναφέρω το θέμα προς ενημέρωση όλων των ενδιαφερόντων.

 

7,5 μηνών πλέων ο μπέμπης και αφού έκριναν οι γιατροί οτι τα επίπεδα οξυγόνου στο αίμα έχουν πέσει αρκετά (65% κορεσμός) αποφασίσαμε να πάμε στο χειρουργείο για την ολική διόρθωση. Το χειρουργείο, αν και πάρα πολύ δύσκολο λόγο περίεργων στεφανιαίων, πήγε αρκετά καλά. Ο μπέμπης ανάρρωσε πολύ γρήγορα και τώρα 2 εβδομάδες μετά το χειρουργείο είμαστε σπίτι μας με ένα ζωηρό, ροδοκόκκινο και όλο χαμόγελα αγοράκι.

 

Καλά Χριστούγεννα και καλή χρονιά να έχουμε ΟΛΟΙ.

 

 

Εύχομαι μέσα από τα βάθη της καρδιά μου να πάνε όλα καλά με τον μπέμπη σας!!!!!! Ελπίζω να είναι πάντα ένα ζωηρό, ροδοκόκκινο και όλο χαμόγελα αγοράκι. Όποτε μπορείς γράφε μας πώς τα πάει.. Είχα κι εγώ ένα αγοράκι που είχε μετάθεση μεγάλων αγγείων...:cry::cry::cry::cry::cry::cry:

 

Καλή χρονιά να έχουμε!!!!

Irthate epitelous !!!!!!iEMZp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

καλησπέρα σε ολους πριν ένα μηνα σχεδόν γεννησα κ γω το παιδακι μου,αλλα όπως γνωριζα ηδη από τη β επιπεδου ειχε μεταθεση μεγαλων αγγειων.νοσηλευτηκαμε στο ωνασειο κ μετα από 14 ημερες εγινε η επεμβαση.η εγχειρηση πηγε καλα κατά τα λεγομενα του γιατρου αλλα μετα από 3 ωρες ο μικρος επαθε ανακοπη κ δεν αντεξε.θα ηθελα να ενημερωσω τις μητερες ότι τα ποσοστα των 85 με 90% επιτυχιας κατά την ταπεινη μου γνωμη δεν ισχυουν.στις 14 μερες που εκατσα εκει χειρουργηθηκαν 5 μωράκια με το ιδιο πρόβλημα κ τα 4 δεν τα καταφεραν.γι αυτό να ειστε λιγο πιο προσεκτικες με αυτά που σας λενε...:cry::cry::cry:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

στις 2 Οκτωβρίου το 2013 σε μια επαρχιακη πολη της Μακεδονιας γεννησα στις 35,5 εβδομαδες με καισαρικη τον μονακριβο μου μετα από 7 χρονια προσπααθειων τον περιμεναμε ολοι η οικογενεια σαν τρελοι απο την χαρα μας, το παιδι γεννηθηκε με συμπλοκη συγγενη καρδιοπαθεια την οποία δεν ειδαν οι γιατροι στην β επιπεδου γιατι λεει ημουν υπερβαρη( κατι που στην πορεια διαψευσθηκε) το πιδι δεν το πηρα αγκαλια δεν το αγγιξα μου το πηραν αρον αρον για το Ιπποκράτειο οπού εκει την επομενη μερα αντιλυφθηκαν και την κατασταση του, ολοι οι γιατροι εκει μου ελεγαν πως επετρεψα να ερθει σε περας μια τετοια κυηση και πως δεν σκεφτηκα το παιδι και εμενα λες και ηξερα η μου εδωσαν την επιλογη οχι οτι θα εκαν αποβολη αν το ηξερα αλλα τουλαχιστον θα ημουν ενημερη και ετοιμη για οτι με περιμενε τις επόμενς μερες, το μωρο μου μετα κοπον και βασανον μεταφερθηκε την 15η μερα στο Ωνασειο οπου και εκει μου τονισαν ποσο τραγική ειναι η κατασταση του παιδιου, τελικά χειρουργηθηκε στην 29η μερα οπου και εφυγε μετα από 5 ωρες από ανακοπη δεν αντεξε το αγγελουδι μου...... ειναι αβασταχτος πονος καμια μανα να μην το νιωσει αν και δυστηχως το εχουν νιωσει πολλές σε νιωθω απολυτα Xrisa1983 αλλά και την κοπελια που απέβαλε να μην την κατακρινει κανεις απο εξω ολοι ευκολα λεμε και συμβουλευουμε αλλα μονο αυτος που το ζει ξερει , το μονο που με παρηγορει ειναι αυτο που μου ειπε ενας φιλος οτι τωρα πια ειμαι η Μάνα ενος Αγγέλου!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αχ καλή μου Δεσποινα τι περασες και εσυ... Η αλήθεια είναι ότι μόνο κάποιος που έζησε κάτι ανάλογο μπορεί να σε καταλαβει... Κι εγώ στις 34 εβδομάσδες γέννησα το αγοράκι μου το οποίο ήταν όμως ήδη νεκρο.. Καταλαβαίνω πόσο πολύ πονάς, ίσως και περισσότερο από μένα αφού το έζησες το αγγελούδι σου έστω και για μερικές μέρες... Μην τα βάζεις όμως κάτω! Έχουμε και εμείς δικαίωμα στη μητρότητα και κάποια στιγμή θα τα καταφέρουμε!! Πραγματικά το ευχομαι σε όλες μας! Και αφού μείναμε μια φορά έγκυες σημαίνει ότι μπορούμε και άρα θα ξαναμείνουμε!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...