Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

αυνανισμός κοριτσιού


Recommended Posts

λοιπόν κορίτσια ακούστε πως έχει το θέμα...η κόρη μου στο νηπιαγωγείο ήταν κολλητή με ένα κοριτσάκι...όλα καλά..φέτος χωρίστηκαν στα τμήματα αλλά κάνουν παρέα ακόμη στα διαλείμματα, γνωρίζω δε και τη μαμά της και κάνουμε παρέα και εκτός σχολείου..

μέχρι εδώ καλά...δυστυχώς η μαμά του κοριτσιού αυτού από το Σεπτέμβριο αρρώστησε και διαγνώστηκε καρκίνος στο στήθος..κάνει χημειοθεραπείες και γενικά το παλεύει..το κοριτσάκι όπως καταλαβαίνετε έχει χάσει τη γη κάτω από τα πόδια του..

και περνάω στο δια ταύτα ..η μικρή σε όλη τη διάρκεια του μαθήματος "τρίβεται" στο θρανίο, έχει απομονωθεί και όλα τα παιδάκια την κοροϊδεύουν

όλα αυτά μου τα είπε η μητέρα της κλαίγοντας η καημένη...επικοινώνησε με παιδοψυχολόγο και της είπε ότι το παιδί βιώνει ένα έντονο στρες και αυτή είναι η μόνη της διέξοδος..ειλικρινά δεν ξέρω πως να τη βοηθήσω! το κοριτσάκι έχει μοναδική παρέα τη δικιά μου και κάθε μέρα παραπονιέται και δε θέλει να πάει σχολείο...

 Λατρεύω τα παιδάκια μου!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


δεν εχω ιδεα τι να σου πω πανω σε αυτο το προβλημα

αυτο που σκεφτομαι εγω ειναι οτι ολο το περιβαλλον της μικρης εχει απελπιστει και δεν ξερει πως να το χειριστει ολο τοι θεμα με αποτελεσμα ολο το βαρος αυτο να το περναει και η μικρη

και η μικρξ θα το σταματησει μονο οταν επιτελους δειξουν την δεουσα προσοχη και στο αγχος της μικρης ολα τα μελη της οικογενειας και μαλλον αυτο θα γινει οταν δειξουν καποια βελτιωση οι χημειοθεραπειες

 

ευχομαι στη μητερα να ξεπερασει το προβλημα της οσο πιο γρηγορα και ανωδυνα γιινετε και να μπορεσει επιτελους να βοηθησει και το κοριτσακι της

 

αυτο που θα πρεπει να προσεξει ιδιετερα ειναι να μην εκμεταλευτει το προβλημα της μικρης καποιος ενηλικος :?

Η οικογενοια μου ειναι ολη μου η ζωη

 

328e.jpg328ep3.png

Link to comment
Share on other sites

έχεις δίκιο...το ίδιο είπε και ο παιδοψυχολόγος..ότι δηλαδή θα "περάσει" όταν η μαμά της γίνει καλύτερα...

στο μεταξύ το παιδάκι υποφέρει και η μαμά που πήγε χθες να μιλήσει στη δασκάλα βρέθηκε αντιμέτωπη με μια πολύ άσχημη κι απαξιωτική συμπεριφορά..δεν ξέρει τι να κάνει πραγματικά!

 Λατρεύω τα παιδάκια μου!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Εύχομαι τα καλύτερα για την φίλη σου και ελπίζω να το ξεπεράσει γρήγορα!.

Καταρχήν να πω ότι δεν είμαι ιδική (οπότε μπορεί να πω και βλακείες:?)

-Κατά την γνώμη μου πρέπει πρώτα να ξεχωρίσετε αν η κύρια πηγή του άγχους είναι το πρόβλημα υγείας της μαμάς ή το σχολείο (Το πιο πιθανό είναι να συμβάλουν και τα δύο για αυτήν την συμπεριφορά)

-Από ότι κατάλαβα πάει πρώτη. Το να βρεθεί σε ένα νέο περιβάλλον και χωρισμένη από την φίλη της είναι εξίσου αγχωτικό. Αυτή η συμπεριφορά υπάρχει μόνο μέσα στην τάξη; στο διάλειμμα, στο σπίτι πως είναι !

-Αν τελικά η πυγή είναι η κατάσταση της μαμάς μήπως το παιδί ακούει συζητήσεις που δεν πρέπει, μήπως υπάρχει αλλαγή στη συμπεριφορά από συγγενείς, φίλους (π.χ λύπηση) προς το παιδί

-Αφού το κοριτσάκι το κοροϊδεύουν στην τάξη δεν μπορούν με ένα διπλωματικό τρόπο να του αλλάξουν τάξη και να το βάλουν στην ίδια με την κορούλα σου έτσι φεύγει μια πιθανή πηγή του άγχους.

02/6/07 γίναμε ένα

16/6/08 πρώτο θαυματακι 30/4/10 δεύτερο θαυματακι

Καληνύχτα Ελλάδα,ο τόπος που γέννησε την Δημοκρατία κατάντησε να σκοτώνει την ελευθερία της έκφρασης. Καλό ταξίδι Σωκράτη 19.7.2010

Link to comment
Share on other sites

ΕΛΕΟΣ!!!!δασκαλοι που υποτιθετε θα επρεπε να βοηθουν τα παιδια να μην δειχνουν καμοια κατανοηση στα προβληματα του αλλου και το αντιμετοπιζουν απαξθωτικα:(και κατα τα αλλα διδασκουν ηθος που στελνουμε τα παιδια μμας να μαθουν τι πλεον????για αυτα που θα επρεπε να μαθαινουν απο το σχολειο τα μαθαινουν στα φροντηστηρια απο ηθος και ανθρωπια δεν το συζητω

παιδαγωγος σου λεει μετα πρεπει ολοι εκεινοι που διδασκουν τα παιδια μας να εχουν κανει και καποια μαθηματα ψυχολογιας ωστε να μπορουν να βοηθησουν ενα παιδι αν χρειαστει μα πανω απο ολα θα πρεπει να ειναι ανθρωποι με ψυχη και ανθρωποι που εχουν και μπορουν να δωσουν αγαπη

Η οικογενοια μου ειναι ολη μου η ζωη

 

328e.jpg328ep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γλύκα, αν θελεις να βοηθησεις τη φιλη σου μπορεις να την ενημερωσεις

α) πως να συζητησει γι'αυτο το θεμα με το παιδι. Εδω ειναι ενα εντυπο απο το ΑΛΜΑ ΖΩΗΣ για το πως να μιλησει στο παιδι

http://www.breastcancerhellas.gr/files/ti%20na%20pw%20sto%20paidi%20entypo.pdf

β)Επίσης υπάρχει μια μη κερδοσκοπικη εταιρεια η ΜΕΡΙΜΝΑ που εχει προγραμματα ψυχοσυναισθηματικης στηριξης και σε αυτα περιλαμβανει και στηριξη παιδιων που οι γονεις τους νοσουν. Εχουν και γραμμη στηριξης. Εχει καταπληκτικες ομαδες παιδιων για τη διαχειριση του αγχους οταν βρισκονται σε περιβαλλον που υπαρχει σοβαρη ασθενεια.

Δες εδω http://www.merimna.org.gr/Default.aspx?ID=1

 

Σκοπος πιστευω ειναι να γινει διαχειριση του αγχους του παιδιου για να ηρεμήσει, να αποδεχτει μεσα του το γεγονος και να επανελθει στους προηγουμενους ρυθμους του.

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν κορίτσια ακούστε πως έχει το θέμα...η κόρη μου στο νηπιαγωγείο ήταν κολλητή με ένα κοριτσάκι...όλα καλά..φέτος χωρίστηκαν στα τμήματα αλλά κάνουν παρέα ακόμη στα διαλείμματα, γνωρίζω δε και τη μαμά της και κάνουμε παρέα και εκτός σχολείου..

μέχρι εδώ καλά...δυστυχώς η μαμά του κοριτσιού αυτού από το Σεπτέμβριο αρρώστησε και διαγνώστηκε καρκίνος στο στήθος..κάνει χημειοθεραπείες και γενικά το παλεύει..το κοριτσάκι όπως καταλαβαίνετε έχει χάσει τη γη κάτω από τα πόδια του..

και περνάω στο δια ταύτα ..η μικρή σε όλη τη διάρκεια του μαθήματος "τρίβεται" στο θρανίο, έχει απομονωθεί και όλα τα παιδάκια την κοροϊδεύουν

όλα αυτά μου τα είπε η μητέρα της κλαίγοντας η καημένη...επικοινώνησε με παιδοψυχολόγο και της είπε ότι το παιδί βιώνει ένα έντονο στρες και αυτή είναι η μόνη της διέξοδος..ειλικρινά δεν ξέρω πως να τη βοηθήσω! το κοριτσάκι έχει μοναδική παρέα τη δικιά μου και κάθε μέρα παραπονιέται και δε θέλει να πάει σχολείο...

μπορεις να την προτινεις αναλογα τι ασφαλια εχει να παει στην αντιστοιχη υπηρεσια π.χ στο νοσοκομειο οπου εναι σγκεντρομενη διεπστμονικη ομαδα

που αποτελειται απο ψυχολογο, παιδοψχιατρο, κοινωνικη λειτουργο κ.α εκενοι θα μπορεσουν κ με το σχολειο να επικοινωνησουν

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Εύχομαι τα καλύτερα για την φίλη σου και ελπίζω να το ξεπεράσει γρήγορα!.

Καταρχήν να πω ότι δεν είμαι ιδική (οπότε μπορεί να πω και βλακείες:?)

-Κατά την γνώμη μου πρέπει πρώτα να ξεχωρίσετε αν η κύρια πηγή του άγχους είναι το πρόβλημα υγείας της μαμάς ή το σχολείο (Το πιο πιθανό είναι να συμβάλουν και τα δύο για αυτήν την συμπεριφορά)

-Από ότι κατάλαβα πάει πρώτη. Το να βρεθεί σε ένα νέο περιβάλλον και χωρισμένη από την φίλη της είναι εξίσου αγχωτικό. Αυτή η συμπεριφορά υπάρχει μόνο μέσα στην τάξη; στο διάλειμμα, στο σπίτι πως είναι !

-Αν τελικά η πυγή είναι η κατάσταση της μαμάς μήπως το παιδί ακούει συζητήσεις που δεν πρέπει, μήπως υπάρχει αλλαγή στη συμπεριφορά από συγγενείς, φίλους (π.χ λύπηση) προς το παιδί

-Αφού το κοριτσάκι το κοροϊδεύουν στην τάξη δεν μπορούν με ένα διπλωματικό τρόπο να του αλλάξουν τάξη και να το βάλουν στην ίδια με την κορούλα σου έτσι φεύγει μια πιθανή πηγή του άγχους.

 

Αννικο κι εγώ πιστεύω πως συμβάλλουν και τα δύο, αν και το πρόβλημα εμφανίστηκε με την αρρώστια της μαμάς-και βασικά χειροτέρεψε σιγά σιγά.

αυτή η συμπεριφορά γίνεται μόνο μέσα στην αίθουσα, η δε δασκάλα υποστηρίζει ότι γίνεται συνεχώς..στο σπίτι της όπως μου είπε η μαμά της δε γίνεται και πραγματικά επειδή μετά από την τελευταία χημειοθεραπεία της μαμάς -πριν 10 ημέρες -πήρα τη μικρή σπίτι μου για να τη βοηθήσω στο διάβασμα-δεν το έκανε ούτε εδώ!

σαφώς υπάρχει αλλαγή στη συμπεριφορά όλης της οικογένειας-πως θα μπορούσε να μην υπάρχει μιλάμε για μια γυναίκα 34 χρονών -η οποία έχει άλλα δύο παιδάκια 2 χρονών και 9 μηνών!!

αυτό βασικά προσπάθησε κι η μητέρα αλλά τώρα είναι δύσκολο, σύμφωνα με τη δασκάλα...

 Λατρεύω τα παιδάκια μου!!

Link to comment
Share on other sites

ΕΛΕΟΣ!!!!δασκαλοι που υποτιθετε θα επρεπε να βοηθουν τα παιδια να μην δειχνουν καμοια κατανοηση στα προβληματα του αλλου και το αντιμετοπιζουν απαξθωτικα:(και κατα τα αλλα διδασκουν ηθος που στελνουμε τα παιδια μμας να μαθουν τι πλεον????για αυτα που θα επρεπε να μαθαινουν απο το σχολειο τα μαθαινουν στα φροντηστηρια απο ηθος και ανθρωπια δεν το συζητω

παιδαγωγος σου λεει μετα πρεπει ολοι εκεινοι που διδασκουν τα παιδια μας να εχουν κανει και καποια μαθηματα ψυχολογιας ωστε να μπορουν να βοηθησουν ενα παιδι αν χρειαστει μα πανω απο ολα θα πρεπει να ειναι ανθρωποι με ψυχη και ανθρωποι που εχουν και μπορουν να δωσουν αγαπη

 

αχ παιδιά τι να πω ..μπορεί όντως η κατάσταση να είναι δύσκολη, μπορεί όντως το παιδάκι να το κάνει όλη την ώρα ..σίγουρα όμως ΔΕ ΦΤΑΙΕΙ..

φανταστείτε κάλεσε τη μάνα-είναι φυσικά ενήμερη για την κατάσταση της- και της είπε ότι το παιδί της έχει πρόβλημα σοβαρό, ότι το κοροϊδεύουν όλοι και ότι η μόνη που την παίζει είναι η δική μου κόρη, που όμως άμα τη δει τι κάνει θα τη σιχαθεί κι αυτή...μάλιστα για να επιλύσει το πρόβλημα αυτό έβαλε το κοριτσάκι μόνο στο θρανίο στο κέντρο της αίθουσας...

δεν κάνει καμία προσπάθεια να βοηθήσει το καημένο το παιδάκι...

 Λατρεύω τα παιδάκια μου!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γλύκα, αν θελεις να βοηθησεις τη φιλη σου μπορεις να την ενημερωσεις

α) πως να συζητησει γι'αυτο το θεμα με το παιδι. Εδω ειναι ενα εντυπο απο το ΑΛΜΑ ΖΩΗΣ για το πως να μιλησει στο παιδι

http://www.breastcancerhellas.gr/files/ti%20na%20pw%20sto%20paidi%20entypo.pdf

β)Επίσης υπάρχει μια μη κερδοσκοπικη εταιρεια η ΜΕΡΙΜΝΑ που εχει προγραμματα ψυχοσυναισθηματικης στηριξης και σε αυτα περιλαμβανει και στηριξη παιδιων που οι γονεις τους νοσουν. Εχουν και γραμμη στηριξης. Εχει καταπληκτικες ομαδες παιδιων για τη διαχειριση του αγχους οταν βρισκονται σε περιβαλλον που υπαρχει σοβαρη ασθενεια.

Δες εδω http://www.merimna.org.gr/Default.aspx?ID=1

 

Σκοπος πιστευω ειναι να γινει διαχειριση του αγχους του παιδιου για να ηρεμήσει, να αποδεχτει μεσα του το γεγονος και να επανελθει στους προηγουμενους ρυθμους του.

 

χίλια ευχαριστώ...θα ενημερώσω τη μαμά...να είσαι καλά!

 Λατρεύω τα παιδάκια μου!!

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να την προτινεις αναλογα τι ασφαλια εχει να παει στην αντιστοιχη υπηρεσια π.χ στο νοσοκομειο οπου εναι σγκεντρομενη διεπστμονικη ομαδα

που αποτελειται απο ψυχολογο, παιδοψχιατρο, κοινωνικη λειτουργο κ.α εκενοι θα μπορεσουν κ με το σχολειο να επικοινωνησουν

 

ευτυχώς η οικογένεια δεν έχει οικονομικό πρόβλημα και συνεργάζονται ήδη με παιδοψυχολόγο αλλά μόλις ξεκίνησαν και θέλει χρόνο το πράγμα...πάντως καλά λες αν το νοσοκομείο ή ο ψυχολόγος μιλούσαν με το σχολείο τότε μπορεί και η δασκάλα να καταλάβαινε καλύτερα το "πρόβλημα"

ευχαριστώ!

 Λατρεύω τα παιδάκια μου!!

Link to comment
Share on other sites

 

ευχαριστώ! πάντως το κοριτσάκι γνωρίζει από την αρχή την ασθένεια της μαμάς και πρέπει να πω πως δε φαίνεται λυπημένο .. είναι ένα χαρούμενο παιδάκι..να όμως που η ψυχούλα του υποφέρει..

 Λατρεύω τα παιδάκια μου!!

Link to comment
Share on other sites

αχ παιδιά τι να πω ..μπορεί όντως η κατάσταση να είναι δύσκολη, μπορεί όντως το παιδάκι να το κάνει όλη την ώρα ..σίγουρα όμως ΔΕ ΦΤΑΙΕΙ..

φανταστείτε κάλεσε τη μάνα-είναι φυσικά ενήμερη για την κατάσταση της- και της είπε ότι το παιδί της έχει πρόβλημα σοβαρό, ότι το κοροϊδεύουν όλοι και ότι η μόνη που την παίζει είναι η δική μου κόρη, που όμως άμα τη δει τι κάνει θα τη σιχαθεί κι αυτή...μάλιστα για να επιλύσει το πρόβλημα αυτό έβαλε το κοριτσάκι μόνο στο θρανίο στο κέντρο της αίθουσας...

δεν κάνει καμία προσπάθεια να βοηθήσει το καημένο το παιδάκι...

 

Εγώ θα πρότεινα και καμιά μολότοφ στο αυτοκίνητο της δασκάλας!!

3Wwep3.png

k8Q2p3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα πρότεινα και καμιά μολότοφ στο αυτοκίνητο της δασκάλας!!

τη δασκάλα ΠΡΕΠΕΙ να την αναφέρουν στη διεύθυνση του σχολείου για την επιλογή της, να απομονώσει το παιδί και να το ρεζιλέψει μπας και "στρώσει". Με τέτοια συμπεριφορά δε θα ήταν έκπληξη αν τα κακοποιούσε κι όλας για να τα συνετίσει. (με ξύλο εννοώ). Δεν είναι εκπαιδευτικός. Να την αναφέρετε και όχι μόνο στη διεύθυνση αλλά και στον αρμόδιο φορέα (δ/νση πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης??? δεν είμαι σίγουρη)

ΑΝΟΗΤΗ γυναίκα, προφανώς χωρίς παιδιά, και προφανως και χωρίς καρδιά!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τη δασκάλα ΠΡΕΠΕΙ να την αναφέρουν στη διεύθυνση του σχολείου για την επιλογή της, να απομονώσει το παιδί και να το ρεζιλέψει μπας και "στρώσει". Με τέτοια συμπεριφορά δε θα ήταν έκπληξη αν τα κακοποιούσε κι όλας για να τα συνετίσει. (με ξύλο εννοώ). Δεν είναι εκπαιδευτικός. Να την αναφέρετε και όχι μόνο στη διεύθυνση αλλά και στον αρμόδιο φορέα (δ/νση πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης??? δεν είμαι σίγουρη)

ΑΝΟΗΤΗ γυναίκα, προφανώς χωρίς παιδιά, και προφανως και χωρίς καρδιά!

ποσο δικιο εχεις:cry::cry:

Η οικογενοια μου ειναι ολη μου η ζωη

 

328e.jpg328ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...