Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΣΕΙΣ ΘΑ ΤΟ ΠΙΝΑΤΕ;


Marmota

Recommended Posts

Βρε κοπέλες ακούστε πάλι τι μου ήρθε!! Μόλις ήπια ένα ποτήρι γάλα γιατί αηδιάζω με τις ταμπλέτες του ασβεστείου που μου έγραψες ο γιατρός. Όπως το έπινα μου ήρθε το θέμα του θηλασμού πάλι στο μυαλό. Λέω αν είχα πολύ γάλα θα έβγαζα σε ένα φλιντζάνι να πιω; Και μόλις το σκέφτηκα αυτό μου ήρθε αναγούλα!!!! :shock::shock::shock: Εσείς θα το πίνατε το μητρικό γάλα; Αηδίασα μιλάμε!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 66
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γιατι καλε; Εγω οταν ειχα και για οσο ειχα 6-7 σταγονες το πρωι τις εριχνα στον καφε μου!! Μια χαρα, ελαφρυ και νοστιμοτατο!! Για σκεψου λιγο! Τι μπορει να ειναι καλυτερο απο το δικο σου γαλα; Της αγελαδας; Της κατσικας;

Link to comment
Share on other sites

Καλά μέχρι να καταλάβω τι γίνετε τα έπαιξα!!!!! Στο άλλο θέμα με την ιδιετερού της κοράκλας μου σε πέρασα για άντρα και λέω κοίτα εξέλιξη ο δικός σου βάζει της γυναίκας του το γάλα στον καφέ!!!!! :lol::lol::lol:

Μέσα στον καφέ μπορεί να το έβαζα και εγώ για δοκιμή αλλά έτσι και σκέτο με τίποτα μιλάμε!!!! Θα ξεράσω!!!!!!!! :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Eχω δοκιμασει λιγο,σταγονιτσες που περισευουν απο την αντληση, γλυκιζει λιγο το μητρικο και ειναι ελαφρυ, τοσο αντεχω να πιω.

Τωρα για να πιω ποσοτητα δηλ σε ποτηρι δεν νομιζω μου'ρχεται καπως.. ισως αναγουλιασω και'γω δεν ξερω,νιωθω σα να μου λενε να φτυσω το σαλιο μου και μετα να το ξαναβαλω στο στομα μου,κατι τετοιο τελοσπαντων........

6Qyip2.pngKvUzp2.png
Link to comment
Share on other sites

Γιατί να αηδιάσω???????????????

Ακόμη δεν εχω πιει ενα ολοκληρο ποτήρι δικό μου γάλα (το αφιερώνω με όλη μου την αγάπη στο μωρό μου προς το παρών...) αλλά έχω δοκιμάσει και σε πληροφορώ είναι πάρα πολύ νόστιμο!!!!!!

Σκέψου κάτι πολύ λογικό...

1ον το δίνω στο παιδάκι μου

και

2ον της αγελάδας ή της κατσίκας είναι πιο νόστιμο??? που ούτε ξέρουμε τι τα δίνουν και τρώει το κάθε ζωο???

και θα αηδιάσω με το δικό μου γάλα???

Όχι βέβαια....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλά μέχρι να καταλάβω τι γίνετε τα έπαιξα!!!!! Στο άλλο θέμα με την ιδιετερού της κοράκλας μου σε πέρασα για άντρα και λέω κοίτα εξέλιξη ο δικός σου βάζει της γυναίκας του το γάλα στον καφέ!!!!! :lol::lol::lol:

 

:lol::lol: Στον αντρα μου το προτεινα και αρνηθηκε! Του ειπα: Πινεις το γαλα της καθε γελαδας και οχι της γυναικας σου!!!!!!!!!;;;;;;;;; :lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Το γάλα δεν προορίζεται για ενηλικες . Ειναι για τα μωρά μας μεχρι να αποθηλάσουν ! Δεν υπάρχει κανενας λογος ενας ενήλικος να πινει οποιοδήποτε γάλα !!

 

Να συμπληρώσω οτι φυσικά το εχω δοκιμάσε και ειναι ...νεκταρ :D Πεντανόστιμο καμια σχεση με την αηδία το αγελαδινό γαλα (μπλιαχ) .

Δοκιμάζω παντα πριν δωσω κατι στο μωρό μου :D

VgL7.jpgIgLdp2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Διαφημίσεις

θα το δοκιμάσεις σίγουρα, όταν θα θηλάσεις, θα σε φάει η πριέργεια...

Εμένα μου αρέσει το αγελαδινό πολύ περισσότερο, αλλά περί ορέξεως... γενικά από αυτά που τρώει το μωρό, μόνο τη φρουτόκρεμα απολαμβάνω, κατάρα κι αυτή...

Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν συμπαθώ το γάλα γενικώς, αν και είχα μπει στον πειρασμό, δεν δοκίμασα ποτέ.Δοκίμασε η μεγάλη και δεν της άρσε καθόλου, ο άντρας μου πάλι ενθουσιάστηκε!

Link to comment
Share on other sites

το μητρικό που αντλείται εκείνη τη στιγμή, το φρέσκο, είναι ωραιότατο. Ελαφρύ και γλυκούλι (χωρίς να έχεις βάλει ζάχαρη ;) ). Το απεψυγμένο, έχει μεταλλική γεύση, δε μου άρεσε. Η Μαρίνα το έπινε μια χαρά.

 

Στις συνταγές μπορείτε να το χρησιμοποιήσετε, αλλά προσοχή στις ποσότητες, καθώς είναι πιο αραιό από το κανονικό γάλα (θέλει δηλ. λιγότερη ποσότητα).

Link to comment
Share on other sites

Έχω δοκιμάσει το γάλα σε σκόνη που πίνουν όταν το έριχνα στο χέρι μου για να δω την θερμοκρασία του και ήταν τελείως αηδία. Πως το πίνουν τα μικρούλια αυτό το πράγμα; Και σας το λέει ένας που το γάλα το έπινα από μικρός αντί για νερό. Ακόμα πίνω κάθε πρωί.

 

Το μητρικό δεν το έχω δοκιμάσει, γιατί νομίζω κάπου είχα ακούσει ότι κάνει κακό σε ενήλικα και με έχει φοβήσει. Μπορεί να είναι και μύθος δεν ξέρω :)

 

Edit: Επίσης λένε ότι το γάλα σε σκόνη είναι πιο γλυκό από το μητρικό. Αν εσείς λέτε ότι το μητρικό είναι τόσο γλυκό, μήπως είναι μύθος τελικά ότι το γάλα σε σκόνη είναι πιο ωραίο;

Link to comment
Share on other sites

 

Το μητρικό δεν το έχω δοκιμάσει, γιατί νομίζω κάπου είχα ακούσει ότι κάνει κακό σε ενήλικα και με έχει φοβήσει. Μπορεί να είναι και μύθος δεν ξέρω :)

φαίνεσαι λογικός άνθρωπος. Για ξανασκέψου το λίγο :lol:

Link to comment
Share on other sites

 

Το μητρικό δεν το έχω δοκιμάσει, γιατί νομίζω κάπου είχα ακούσει ότι κάνει κακό σε ενήλικα και με έχει φοβήσει. Μπορεί να είναι και μύθος δεν ξέρω :)

φαίνεσαι λογικός άνθρωπος. Για ξανασκέψου το λίγο :lol:

 

Ναι, τελείως ηλίθιο μου ακούγεται το ξέρω, αλλά πάλι δεν έχω κάτσει να το καρατσεκάρω :)

Link to comment
Share on other sites

 

Edit: Επίσης λένε ότι το γάλα σε σκόνη είναι πιο γλυκό από το μητρικό. Αν εσείς λέτε ότι το μητρικό είναι τόσο γλυκό, μήπως είναι μύθος τελικά ότι το γάλα σε σκόνη είναι πιο ωραίο;

Στους πρώτους μήνες είναι πιο γλυκό..όσο περνάει ο καιρός, αλλάζει η γεύση του, γιατί αλλάζει και η σύστασή του (ώστε να ανταποκρίνεται στις ανάγκες της κάθε ηλικίας). Τώρα που η κόρη μου είναι 15.5+, το γάλα μου δεν είναι τόσο γλυκό όσο στις αρχές.

 

Άλλωστε, αυτό είναι το καλό με το μητρικό γάλα...δεν έχει μία μόνο γεύση, όπως το ξένο!!

Περιμένω πως και πως να φτάσουμε με την κόρη μου να μιλάμε καθημερινά για τη γεύση που είχε το γαλατάκι που ήπιε από τη μαμά:)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...