Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Στεγαστικό-Επισκευαστικό-γραμμάτεια,βοηθειααα!!!


renata

Recommended Posts

Καλησπέρα,πρόκειται να αγοράσουμε κάποιο διαμέρισμα κι ενώ μας είχε πεί η τράπεζα οτι θα μας εγκρίνει χ ποσό τελικά εγκρίθηκαν 40.000 ευρώ λιγότερα!

Ο διευθυντής της τράπεζας και φίλος του εργολάβου λέει οτι αν θέλουμε μπορούμε να προβούμε σε αγορά κάνοντας το συμβόλαιο και επειτα να μας βγάλει ένα επισκευαστικόΟι απορίες που μου δημιουργούνται είναι :

1.Αν είμαι εξασφαλισμένη οτι θα πάρω το επισκευαστικό καθότι οι τράπεζες έχουν γίνει αρκετά δύσπιστες στην έκδοση δανείων και πολύ φοβάμαι οτι μπορεί μετά να μας υποχρεώσουν να πάρουμε κάποιου άλλου τύπου δάνειο ,πράγμα που δεν θέλω γιατι είναι αρκετά υψηλότοκα.

2.Επίσης μου κάνει εντύπωση οτι πρώτα πρέπει να πάρω το στεγαστικό να υπογράψουμε το συμβόλαιο και μετά ΑΝ και εφόσον μας το εγκρίνουν να δούμε το επισκευαστικό

3.Ο εργολάβος είχε ή ήδη κάνει λόγο για γραμμάτεια αλλα για αυτό δεν ξέρω καθόλου,τα λεφτά είναι πολλά με συμφέρει κάτι τέτοιο?

4.Αύριο έχουμε με το σύζυγό μου ραντεβού με τον διευθυντή,αν δεν δεχτούμε την πρόταση που έχει να κάνει τί γίνεται σχετικά με την προκαταβολή που έχω ήδη δώσει για το ακίνητο?

Βοηθήστε όποιος γνωρίζει κάτι γιατι καιγόμαστεεεεεε

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Ο διευθυντής της τράπεζας και φίλος του εργολάβου

 

Αυτό τα λεει όλα για μένα. Σε άλλη τράπεζα δεν μπορείς να κάνεις αίτηση?

Έχεις υπογράψει κάποιου είδους προσύμφωνο με τον εργολάβο? Συνήθως την προκαταβολή την χάνεις , αν δεν είναι μεγάλη μη στεναχωριέσαι και πολύ.

Προκειμένου να μπεις στην λούμπα με τις τράπεζες θα σου έλεγα να το σκεφτείς 2 και 3 φορές περισσότερο.

Στην τελική ο δ/ντής και κάθε δ/ντης δεν μπορεί να σου διασφαλίσει ότι θα σου εγκριθεί στο τέλος το επιπλέον εππισκευαστικό, ότι και να σου λέει, και να βρεθείς στο τέλος στο έλεος του εργολάβου............... που είναι και φίλος του.

Link to comment
Share on other sites

Και εμένα αυτό με χαλάει πολύ οτι είναι φίλος του,βέβαια επειδή δεν γνωρίζω πολυ καλά τα περι δανείων ίσως να ισχύει κάτι απο όσα λέει και γ'αυτο ζητάω συμβουλές απο το φόρουμ μήπως κάποιος γνωρίζει κάατι περισσότερο!

Η προκαταβολή πάντως δεν είναι και μικρή το αντίθετο μάλιστα....τη θεωρώ καλή προκαταβολη και δνε θέλω να τη χάσω με τίποτα :mad:

Link to comment
Share on other sites

Δεν κοιτάς να κάνεις αίτηση και σε άλλη τράπεζα? Πες του εργολάβου ότι εφόσον ο "φίλος" του σας την έκανε γυριστή και η τράπεζα δεν ενέκρινε όλο το δάνειο, ότι θα κοιτάξεις και σε άλλη τράπεζα που έχεις δικούς σου γνωστούς (μούφα αυτό) για να πάρεις όλο το δάνειο μια και καλή.

Πάντως εάν το εισόδημά σας ήταν εντάξει απορώ γιατί δεν σας εκρίνανε όλο το δάνειο. Ζητάς το 100% της εμπορικής αξίας του ακινήτου? Αυτο είναι όντως δύσκολο εκτός αν έχεις υψηλό εισόδημα. Και πάλι αν έχεις (δεν είσαι υποχρεωμένη φυσικά να το πεις ) γιατί να μην στο εγκρίνουν?

Σε παίρνει να αναβάλεις το ραντεβού με τον δ/ντή και να αρχίσεις να κοιτάς σε άλλη τράπεζα?

Link to comment
Share on other sites

Δεν ενέκρινε το όλο ποσό γιατι λέει οτι στα σχέδια φαίνονται λιγότερα τα μέτρα :shock:Αύριο θα έχω τα σχεδια και τις κατόψεις στα χέρια μου και μπρορώ να δω εύκολα νομίζω πόσα ημιυπαίθρια έχει(το γνώριζα οτι έχει καποια ημιυπαίθρια αλλα σε νορμάλ βαθμό)

Επίσης λέει (ο διευθυντης οτι το ποσό μειώθηκε γατι έχει κάποιες πέργκολες σ.σ. κεραμοσκεπές οι οποίες λέει είναι παράνομες...)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δ

Επίσης λέει (ο διευθυντης οτι το ποσό μειώθηκε γατι έχει κάποιες πέργκολες σ.σ. κεραμοσκεπές οι οποίες λέει είναι παράνομες...)

 

Στα ΝΟΜΙΜΑ σχέδια έχει πέργκολες και κεραμοσκεπές που είναι παράνομες? Για μ..... ψάχνει ο τύπος? Από πότε σε σχέδιο εγκεκριμένο από την πολεοδομία εμφανίζονται παρανομίες? Και στην περίπτωση που εσύ θέλεις μετά να βάλεις πέργκολα (που όντως μπορεί να είναι παράνομη), πως το ξέρει αυτός ότι θα την βάλεις?

Κοριτσάκι... βρωμάει πολύ η υπόθεση, άλλαξε τράπεζα. Εγώ στην θέση σου δεν θα το προχωρούσα το ζήτημα με αυτόν. Βρες και κα'να καλό μηχανικό να αρχίσεις να έλεγχεις σχέδια. Τι ημιυπαίθριους και κουραφέξαλα?

Αν θες να πιέσεις τον εργολάβο, πες του να μην κλείσει τους ημιυπαίθριους, αλλιώς δεν θα παραλάβεις το διαμέρισμα. Έμμεσος τρόπος πίεσης για να προκαλέσεις τριβή μπας και πάρεις την προκαταβολή σου πίσω. Έχεις κάθε δικαιώμα να ζητάς να παρλάβεις διαμέρισμα με "ανοιχτό" ημιυπαίθριο.

Καλά βρε παιδί μου έδωσες προκαταβολή έτσι χωρίς να έχεις σχέδια στα χέρια σου και να ξέρεις? Πρόσεχε πολύ από δω και πέρα.

Link to comment
Share on other sites

Οι πέργκολες δεν είναι στα συμβόλαια αλλα υπάρχουν στο διαμέρισμα και τις είδε ο μηχανικός στην αυτοψία που έκανε και βέβαια αυτο γράφτηκε στην έκθεση,το χειρότερο zana είναι οτι υποτίθεται οτι ο κύριος είναι χρόνια οικογενειακός φιλος του πατέρα μου και συνεργάτης,το σπίτι είναι τελειομένο και τα σχέδια τα ζήτησα αποτ ην πρώτη μέρα ,μου είπε όμως οτι δεν τα έχει αυτός οτι τα έχει η συμβολαιογράφος και όταν πήγα στη συμβολαιγράφο είπε οτι δεν τα έχει ,έπειτα μίλησα με το δικηγόρο μου και τουλ έω πρόκειται να κάνω αγορά δεν έχω δει τα σχέδια και μου λέει εντάξει δεν είναι και τίποτα αφου θα τα δεις στο συμβόλαιο έτσι κι αλλιως,του λέω λοιπόν μπορώ να προχωρήσω ή οχι? μου λέει εγω τέλειωσα με το νομικό έλεγχο προχώρα,δίνω έπειτα την προκαταβολή και τώρα είμαι εδώ που είμαι....είμαι χάλια πάντως:mad:

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω βρε κοπέλα μου..... έτσι γίνεται συνήθως.

Πάντως έχεις ένα ατού με τους ημιυπαίθριους, μπορείς να απαιτήσεις να μην τους κλείσει αλλιώς δεν παραλαμβάνεις. Επίσης εάν οι πέργκολες είναι παράνομες, μπορείς να απαιτήσεις να τις κατεβάσει. Γενικώς εάν το διαμέρισμα έχει παρανομίες μπορείς να μην το παραλάβεις.

Βρες ένα καλό μηχανικό και άρχισε να ελέγχεις. Και εφόσον δεν έχεις συμβόλαιο, μην προχωράς.

Έχεις ιδιωτικό συμφωνητικό για την προκαταβολή? Πρόσεξε τι λέει μέσα.

Πάντως στο επαναλαμβάνω ότι δεν μπορεί να σε υποχρεώσει να παραλάβεις διαμέρισμα με παρανομίες. Έχεις ένα καλό ατού να τον πιέσεις και ίσως με κά'να εξώδικο σου δώσει πίσω την προκαταβολή.

Αφού δεν σεβάστηκε την φιλία με τον πατέρα σου γιατί να τον σεβαστείς εσύ? Στην τελική πες του φρόντισε με το φίλο σου τον δ/ντή να μου εκγριθεί ΟΛΟ το δάνειο ή δώσε μου την προκαταβολή μου πίσω, γιατί ο φίλος σου ο δ/ντής μου είπε ότι έχεις παρανομίες το διαμέρισμα γι'αυτό και μου μειώνει το ποσό.

Εφόσον δεν έχεις συμβόλαιο ακόμα πρόσεξε πως θα το χειριστείς από δω και πέρα.

 

Με τις παρανομίες τον έχεις στο χέρι... στην τελική πες του ότι θα του κάνεις καταγγελία στην Πολεοδομία (αν εκτραχυνθούν κι άλλο τα πράγματα). Αλλά προκειμένου να μπλέξεις με τράπεζες ή να χάσεις τα λεφτα της προκαταβολής, δώστου να καταλάβεις ότι δεν αστειεύεσαι.

Γνώμη μου είναι ότι το αυριανό ραντεβού με το δ/ντή είναι άνευ αντικειμένου. Ραντεβού με τον εργολάβο πρέπει να κάνεις και να ξεκαθαρίσεις κάποια πράγματα.

 

και κάτι πιο κουλό............ γράφτηκε μέσα στην έκθεση ότι υπάρχουν παράνομες πέργκολες και η τράπεζα προχώρησε στην έγκριση του δανείου? Κάτι βρωμάει κοριτσάκι.

Link to comment
Share on other sites

Την έκθεση του μηχανικού δεν την έχω δει είναι η αλήθεια και δεν ξέρω αν έχω πρόσβαση σε αυτο!Δεν νομίζω βέβαια να γράφτηκε κάτι τέτοιο αλλα μάλλον το είπε απλά στο διευθυντή ,γενικά για αυτο που λες μια τράπεζα είναι αδύνατο να δώσει στεγαστικό σε σπίτι που είναι νόμιμο μεν και έχει παρανομήσει στο θέμα πέργκολα?Κι ενα αλλο θέμα αν κλείσει όπως τους ημιυπαίθριους τότε το σπίτι δεν θα είναι αυτο που έχω δει ,κοινώς θα γκρεμιστεί σε όσα μέτρα υπάρχει η παρανομία ,οπότε μιλάμε για άλλο σπίτι......

Link to comment
Share on other sites

Δεν πρόκειται να γκρεμίσει τίποτε ο εργολάβος μην ανησυχείς, δεν τον συμφέρει.

Αλλά δεν είναι δυνατόν να μην έχει δεις τα σχέδια βρε κορίτσι μου και να πηγαίνεις να υπογράψεις συμβόλαιο.

Γιατί με αυτή την λογική εσύ μπορείς να πάς και σε άλλες τράπεζες να ζητήσεις δάνειο και τους πεις ότι αγοράζεις σπίτι 100 τετ. και στα σχέδια να είναι 60... οι υπόλοιποι 40 να είναι υμιυπαίθριοι. Η Τράπεζα τότε θα σου υπολογίσει δάνειο για 60 τετ. οπότε θα έρθεις πάλι στην ίδια θέση που είσαι τώρα.

Απλά σου αναφέρω κάποια σημεία που μπορείς να πιέσεις τον εργολάβο για να πάρεις την προκαταβολή σου πίσω αν δεις ότι στριμώχνεσαι.

Να προσέχεις πολύ από δω και πέρα και να σκεφτείς καλά πριν κάνεις το συμβόλαιο. Και προ παντων ΔΕΣ ΤΑ ΣΧΕΔΙΑ για να ξέρεις πόσα νόμιμα τετραγωνικά έχεις και βάσει αυτών τι λεφτά ζήτησες από τηνΤράπεζα. Όταν έχεις ημιυπαίθριο, έχεις πάντα τον κίνδυνο να σου κάνει κάποιος καταγγελία στην Πολεοδομία. Ου μπλέξεις με κακό γείτονα.

 

Και όσο για τον αν το λέει η έκθεση για την παράνομη πέργκολα........... δεν νομίζω να το λέει. Απλά σε "παίζει" ο δ/ντής. Πές του "συγνώμμη κυρ'απατούλη μου, έχετε έκθεση στα χέρια σας ότι ένα σπίτι έχεις παρανομίες και προχωράτε σε έγκριση δανείου?. Αν πάλι δεν λέει η έκθεση για παράνομες πέργκολες και τέτοια σχετικά, πως χρησιμοποιείται τέτοια αιτία για να μου μειώσετε το δάνειο?"

 

Το μόνο που ίσως στέκει είναι αυτό που σου είπε με τα τετραγωνικά. Έχει τα σχέδια (λογικό για να πάρεις την τελική έγκριση) και τα ΝΟΜΙΜΑ τετραγωνικά (χωρίς τους ημιυπαίθριους) μπορεί να μην δικαιολογούν το ύψος του δανείου που ζητάς εσύ.

 

Επίσης κάτι άλλο που πρέπει να ξέρεις είναι ότι όταν θα πας στην Εφορία με τα σχέδια για να πάρεις φοροαπαλλαγή για πρώτη κατοικία ή για να πληρώσεις τον φόρο σου, και δουν ημιυπαίθριο θα σε βάλουν να δηλώσεις αν είναι ανοιχτός ή κλειστός.

Αν το δηλώσεις ανοιχτό έρχονται και κάνουν αυτοψία και σου κόβουν τον κ.... μετά που θα το δουν κλειστό. Αν το δηλώσεις κλειστό, θα πληρώσεις επιπλέον φορολογία που αναλογούν στα "κλειστά" τετ. τα οποία δεν απαλλάσονται από πρώτη κατοικία γιατί απλά οι Η/Χ είναι παράνομοι.

Στα λέω πολλά μαζί το ξέρω, αλλά έχω περάσει από αυτό το λούκι (δάνεια τράπεζες, δικηγόροι κλπ) και ξέρω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

Η έγκριση δανείου έχει να κάνει αρχικά με τα φορολογικά σας στοιχεία και με τα τετραγωνικά που εσείς δηλώσατε προφορικά στον υπάλληλο της τράπεζας (ο οποίος απλά συλλέγει τα δικαιολογητικά και τα προωθεί, πχ. δ/νση ακινήτων, δικηγόρο, μηχ/κό, κλπ και δεν έχει τις γνώσεις αλλά και τη δικαιοδοσία να αποφανθεί).

Αφού δοθεί η προέγκριση από την περιφέρεια (κεντρικά) που υπάγεται η τράπεζα παραδίνονται τα δικαιολογητικά (άδεια, σχέδια, συμβόλαια) σε δικηγόρο και μηχ/κό και γίνονται οι αντίστοιχοι έλεγχοι (νομικός και τεχνικός).

Το 100% της ΕΑ (εμπορικής αξίας) δίνεται μόνο στα επαγγελματικά και επιχειρηματικά δάνεια, στα στεγαστικά σπάνια, μόνο εφόσον το εισόδημα το επιτρέπει και είσαι πολύυυυ καλός πελάτης.

Η ΕΑ προκύπτει στις οριζόντιες ιδιοκτησίες από το γινόμενο (εμβαδόν x τιμή πώλησης αγοράς), το εμβαδόν για τη Β. Ελλάδα που υπολογίζεται είναι το μικτό (γιατί με αυτό πωλούν εδώ οι εργολάβοι), ενώ από Λάρισα και κάτω με το καθαρό εμβαδόν. Κατά συνέπεια με τη μείωση του εμβαδού αυτόματα πέφτει και η εκτιμηθείσα αξία (όλες οι τράπεζες πλέον ελέγχουν πριν την εκταμίευση την εκτίμηση του μηχ/κού, ο οποίος αποτελεί μεν εξωτερικό συνεργάτη του κατ/ματος & «τοποθετείται» συνήθως μετά από σχετική εισήγηση του δ/ντή, αλλά ανήκει στο δυναμικό θυγατρικών εταιριών της τράπεζας που διαχειρίζονται την ακίνητη περιουσία και έχουν τεχνική υπηρεσία που ελέγχει την έκθεση εκτίμησης και κατόπιν εγκρίνει. Επίσης όλες οι τράπεζες έχουν κάποια «όρια» τιμών, και ο γνωστός σου σίγουρα εκτίμησε το ακίνητο με τιμή μεγαλύτερη από αυτή που αγοράζεις στην πράξη, γιατί η ΕΑ απομειώνεται στο 80% περίπου στα στεγαστικά). Η εκτίμηση παραδίδεται σε κλειστό φάκελο κανονικά και ο εκτιμητής οφείλει να μην κοινοποιεί στους εμπλεκόμενους (τραπεζ. υπαλλήλους, δανειζόμενο, εργολάβο) το περιεχόμενο της εκτίμησής του. Ο φάκελος της εκτίμησης με την αλληλογραφία της τράπεζας πάει στη θυγατρική διαχείρισης ακινήτων, ελέγχεται και εκείνοι ενημερώνουν το κατάστημα. Εκείνοι «κόβουν» ή όχι λεφτά, ο δ/ντής είναι απλά ο κράχτης του «μαγαζιού», δεν έχει τέτοια δικαιοδοσία απʼ ότι γνωρίζω (απλά μπορεί να εισηγηθεί για το ποιόν σου, να ζητήσει ευνοϊκότερους όρους αλλά όχι να εγκρίνει ή να απορρίψει ποσό δανείου).

Ο μηχ/κός μαζί με την έκθεση εκτίμησης αποστέλλει ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ & φωτογραφίες του ακινήτου (εξωτερικές – εσωτερικές) και είναι υποχρεωμένος να καταγράψει τις αυθαιρεσίες. Στην εκτίμηση λαμβάνονται υπόψη μόνο οι νομίμως υφιστάμενες επιφάνειες, με τη νόμιμη χρήση τους (πχ. ημιυπαίθριος χώρος νόμιμος εκτιμάται ως η/μ και γράφεται ως παρατήρηση ότι έχει «κλειστεί» και αποτελεί κύριο χώρο κατοικίας). Σε περίπτωση ύπαρξης αυθαιρεσιών σε ακίνητο κατά τον έλεγχο από τη δ/νση ακινήτων μπορεί να απομειωθεί η ΕΑ (δανιεοδοτείται απλά λόγω του ρίσκου που παίρνει η τράπεζα «ρίχνει» την αξία).

 

Στα ΝΟΜΙΜΑ σχέδια (της οικοδομικής άδειας δλδ) οι πέργκολες αποτυπώνονται μεν, ΑΛΛΑ ως πέργκολες, εξ ορισμού πέργκολα νοείται ανοιχτός χώρος μη σκεπασμένος (μόνιμα- πχ μόνο με τεντόπανο ή καφασωτό τελάρο), το ακριβώς αντίθετο των κεραμοσκεπών. Οπότε από ότι καταλαβαίνω ή οι εμφανιζόμενες ως πέργκολες στην άδεια έχουν σκεπαστεί με κεραμίδια ή η κεραμοσκεπή έχει στην απόληψή της κολονάκια, οπότε σε κάθε περίπτωση αποτελούν ημιυπαίθριους χώρους (υπάρχει οριζόμενο ποσοστό αναλογικό με το ΣΔ το οποίο δεν πρέπει να υπερβαίνουν οι η/μ, όπως και μέγιστες διαστάσεις πλάτους/βάθους). Επίσης τα σχέδια που επισυνάπτονται στα συμβόλαια υπογράφονται από μηχ/κό, δεν είναι τα υπογεγραμμένα της Πολεοδομίας.

Το επισκευαστικό (στην περίπτωσή σου θα κάνει έναν εικονικό προϋπολογισμό πρόσθετων εργασιών ο μηχ/κός) έπεται της αγοραπωλησίας γιατί πρέπει να σου ανήκει το ακίνητο για να το αποπερατώσεις ή να το επισκευάσεις. Τώρα το αν θα σου το εγκρίνουν τι να πω δεν ξέρω τι ακριβώς παίζεται στην περίπτωσή σου.

Αντίγραφα σχεδίων μπορείς να πάρεις ανά πάσα στιγμή από την αρμόδια Πολεοδομία. Αυτό που δε μου άρεσε είναι ότι δεν απαίτησες να δεις σχέδια πριν αγοράσεις.

 

Εύχομαι καλά Ξεμπερδέματα και καλορίζικο!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα παιδιά,

Έχω μια ερώτηση σχετικά με το θέμα των γραμματίων. Ο κατασκευαστής ζητάει να αναφερθεί στο συμβόλαιο αγοράς, στο σημείο που περιγράφει την προσωπική μας συμμέτοχη, ότι έγινε σε μορφή γραμματίων.

Θα δημιουργήσει αυτό πρόβλημα με την δανειοδότηση μας από την τράπεζα? Μέχρι στιγμή δεν έχουμε αναφέρει στην τράπεζα αν η συμμετοχή μας θα είναι μετρητά ή με γραμμάτια. Φυσικά θα προτιμούσαμε τα γραμμάτια για να κρατήσουμε τα μετρητά για επίπλωση, πρώτα έξοδα, και για να έχουμε ένα ποσό για ασφάλεια μέχρι να συνηθήσουμε το βάρος αυτής της αγοράς.

Όσον αφορά τον κατασκευαστή, έχει δίκιο ότι είναι υποχρεωτικό να αναφερθούν τα γραμμάτια στο συμβόλαιο ή είναι επίσημα από μόνα τους?

Τα σχόλια σας θα μας βοηθήσουν πολύ. Είμαστε λίγο μπερδεμένοι επειδή δεν έχουμε ξανά αγορά σπιτιού! L

Link to comment
Share on other sites

Όταν πήρα το στεγαστικό μου λόγω της μικρότερης αντικειμενικής αξίας του σπιτιού χρειάστηκε να πάρω και επισκευαστικό. Και τα δυο όμως εγκρίθηκαν ταυτόχρονα και φυσικά ΠΡΙΝ την αγορά του σπιτιού και πριν τα συμβόλαια. Έχουν το ίδιο επιτόκιο ανεξάρτητα εάν είναι στεγαστικό για απόκτηση πρώτης κατοικίας ή επισκευαστικό.

1.12.2008- Αντίκρυσα το φως της ζωής μου.

Link to comment
Share on other sites

Κλασσικό παράδειγμα στεγαστικού και ημιυπαιθρείων και άλλων μή νόμιμων κατασκευών......Η τράπεζα παρέχει δάνειο σύμφωνα με πραγματομωσύνη ενος μηχανικού που συνεργάζεται με την τράπεζα. Ο μηχανικός αυτός βάση αντικειμενικής αξίας της περιοχής και του ΝΟΜΙΜΟΥ σχεδίου εγκεκριμένου απο Πολεοδομία ορίζει το ποσό αγοράς και αυτομάτως το ύψος του δανείου......Κανονικά εγώ "βλέπω" το λάθος 1ον στον εργολάβο που ΔΕΝ σας ενημέρωσε περι αυτού αλλά κατα 2ον και σοβαρότερου στον δικηγόρο σας που σας συμβουλεύει!!!!!! Οι δικηγόροι που ασχολούνται με ακίνητα ΠΡΕΠΕΙ και ΣΙΓΟΥΡΑ ξέρουν οτι συμβαίνει κάτι τέτοιο σ' αυτές τις περιπτώσεις......

Την προκαταβολή ΔΕΝ την χάνεται ακόμα και με ιδιωτικό συμφωνητικό.....με τελικό συμβόλαιο αγοράπωλησίας υπάρχουν ποινικές ρήτρες. Εκτός άμα ορίζονται εξ' αρχής στο ιδιωτικό συμφωνητικό σας!!!!!

Να πάρετε στεγαστικό και έπειτα επισκευαστικό είναι ριψοκίνδυνο γιατί η επιτροπή που θα ελέγξει το 2ο (επισκευαστικό) θα δεί οτι αφορά κατοικία νεόδμητη και μάλλον δεν θα το εγκρίνουν.....Μιλώ για νόμιμες διαδικασίες!!!!!

Καλύτερα συζητήστε με τον κατασκευαστή περι δόσεων ΑΤΟΚΩΝ!!!!! Στο 99,99% των 10 πχ δόσεων δεν εφαρμόζεται τόκος....βέβαια αυτά ΟΧΙ ΜΟΝΟ με λόγια αλλά και ΜΕ ΥΠΟΓΡΑΦΕΣ σε συμβόλαιο παρουσία δικηγόρου!!!!!! Δλδ μπορείτε αυτά τα 40.000 να κάνετε 10 δόσεις άτοκες των 4.000 τον μήνα

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...