Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δοντάκια!Πότε άρχισαν να βγαίνουν τα δοντάκια του παιδιού σας!  

1.009

  1. 1. Δοντάκια!Πότε άρχισαν να βγαίνουν τα δοντάκια του παιδιού σας!

    • Πριν τους 3 μήνες
    • 3 μηνών
    • 4 μηνών
    • 5 μηνών
    • Mετά τους 6 μήνες


Recommended Posts


Διαφημίσεις


Ναι μπορείς να πείς οτι είναι δοντάκια αλλά νομίζω οτι είναι και το αναγνωριστικό στοιχείο τους

ότι βάζουν στο στόμα είναι για να το επεξεργαστούν και να το γνωρίσουν

Εμένα έβαζε τα πάντα απο τα πόδια χέρια του μέχρι και πράγματα τα οποία δεν τα χωράει ο νους σου

Πρέπει να τον προσέχεις πάρα πολύ μην καταπιεί κάτι

Και κάποια στιγμή θα σταματήσει μόνο του

Link to comment
Share on other sites

Πριν λιγες μερες σκεφτομουν το θεμα αυτο να το βαλω!!Και τσουπ μπροστα μου σημερα!!!Και μαλιστα ηθελα να ξερω τα ορια της ανοχης!!!

Αααχ ποτε θα σταματησει αυτο το μονο του νικ???!!

Εμεις στην αρχη λογο δοντιων, τωρα λογο περιεργειας!!!Και τελειωμο δεν εχει!!Βαζουμε τα παντα!!!Τι να την κανω!!Εγω την αφηνω αρκετα θα ελεγα!!Ειμαι ανεκτικη!!!!Μονο στα επικινδυνα την σταματαω!!!!

Link to comment
Share on other sites

Πολλά σαλάκια είχε και εμένα από πριν κλείσει τον 3ο. Το πρώτο δοντάκι έσκασε μύτη όταν ήταν 4 μηνών και 20 ημερών. Τώρα τον ενοχλούν όλα και βάζει τα πάντα στο στόμα. Το 2ο μόλις ξεπροβάλει!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμένα έβαζε τα πάντα στο στόμα από 2 1/2 μηνών και μάλιστα δάγκωνε με μανία. Αφού τότε λέγαμε καλά, από τώρα θα βγάλει δόντι? Δόντι όμως ακόμα δεν έχει εμφανιστεί :cry: Το ''όλα στο στόμα'' βέβαια συνεχίζεται με αμείωτους ρυθμούς :lol:

DoUwp3.png

Link to comment
Share on other sites

Το πρωτο μας δοντι το βγαλαμε ακριβως μολις κλεισαμε τον εκτο μηνα!Εμενα ο γιατρος μου ειχε πει οτι τα σαλακια δεν ειναι απ'τα δοντια.Δεν ισχυει αυτο που λενε!!!!Απλα οτι επειδη ειναι μικρουλια και εχουν αφθονο σαλιο δεν μπορουν να το κρατησουν και να το καταπιουν ολο!!!!

Link to comment
Share on other sites

Η Εβελίνα μου εβγαλε το πρωτο της δοντακι 9μιση μηνων και μετα απο 2 εβδομαδες το δευτερο. Τωρα ειναι 11 μηνων και εχει βγαλει και απο πανω 2 δοντια αλλα οχι τα 2 στο κεντρο, αλλα τα ακριβως διπλα, αριστερα και δεξια.

433974gp1poj7g3d.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

na rwtisw k kati allo? ta dika sas ta pianei vixas san na pnigontai ap ta salakia?

..oχι μονο βηχας,εμενα εχει κανει και εμετο απο τα φlεματακια... :( εμεις μεγα ζορι με τα δοντια..10 μηνων το 1ο ακριβως ενα μηνα μετα το ο κατω και εχουμε εδω και ενα μηνα προπσαθουν να κατεβουν τα 4 πανω ταυτοχρονα κοριτσια σας μιlαω για τρεlο ζορι η καημενη η δεσποινουlα μου.... :cry: ¨

καθε βραδυ ξυπναμε και :cry::cry::cry: στα μεγαlα ζορια τρωμε υποθετο και ηρεμουμε.....

1kOup2.pngTxJmp3.png
Link to comment
Share on other sites

na rwtisw k kati allo? ta dika sas ta pianei vixas san na pnigontai ap ta salakia?

..oχι μονο βηχας,εμενα εχει κανει και εμετο απο τα φlεματακια... :( εμεις μεγα ζορι με τα δοντια..10 μηνων το 1ο ακριβως ενα μηνα μετα το ο κατω και εχουμε εδω και ενα μηνα προπσαθουν να κατεβουν τα 4 πανω ταυτοχρονα κοριτσια σας μιlαω για τρεlο ζορι η καημενη η δεσποινουlα μου.... :cry: ¨

καθε βραδυ ξυπναμε και :cry::cry::cry: στα μεγαlα ζορια τρωμε υποθετο και ηρεμουμε.....

 

kale idies eiste ap oti vlepw sthn fwto sthn ypografh sou... :D

Link to comment
Share on other sites

Η μια κόρη άρχισε γύρω στους 2,5 μήνες να βάζει συνέχεια τις μπουνίτσες τις στο στόμα και να έχει πολλά σάλια. Ανακάλυψα κάτω από τα ούλα μια άσπρη τελίτσα. Πριν από λίγες μέρες εμφανίστηκαν τα 2 πρώτα δοντάκια της στους 8,5 μήνες.

Η άλλη κόρη, αν και κατά καιρούς έχει συμπτώματα, ακόμα τίποτα από δοντάκια!

kr3fp2.png
Link to comment
Share on other sites

ΚΙ εμεις ειχαμε παρα πολλα σαλια απο 2 μηνων,στους 6 περιπου μηνες σταματησαν και το πρωτο δοντι βγηκε στους 8.Αρα τα σαλια δεν ηταν απο τα δοντια!

Νομιζω οτι γενικα τα μωρα,βαζουν τα παντα στο στομα τους γιατι ετσι ανακαλυπτουν τον κοσμο!

Link to comment
Share on other sites

10 μηνων το πρωτο κατω αριστερα και μετα απο μια εβδομαδα το δευτερο κατω δεξια.Τωρα που ο Γιωργος μου ειναι 15 μηνων εχει και τα 2 πανω και ετοιμαζεται αλλο ενα ΟΥΑΟΥ ΧΙ-ΧΙ!!! mariantinos,οσον αφορα τα σαλια,ο δικος μου απο 3+ εβγαζε ΠΟΛΥ σαλιο και μου ελεγαν οι παλιες,μαμα,πεθερα κ.αλ,πως ριζοδοντιαζει το παιδι.Ειχα βαρεθει να το ακουω αυτο το πραγμα,μεχρι που ρωτησα τον γιατρο και ο ανθρωπος μου ειπε χαριτολογοντας:Αχ αυτες οι γιαγιαδες τι μας κανουν!Το παιδι σε αυτη τη φαση αναπτυσσει τους σιαλογονους αδενες,και ετσι δικαιολογειται τοσο σαλιο.Φυσικα,αλλα μωρακια βγαζουν περισσοτερο και αλλα λιγοτερο,ειναι σχετικο. Ακομα μεχρι και σημερα το σαλιο δεν λεει να σταματησει,μουσκεμα κανει τα ρουχα του,μεσα στο σπιτι κυκλοφορει με σαλιαρα!Που θα παει ομως?καποια στιγμη θα σταματησουν κι αυτα!

0b50f73f94.png

 

af879bb122.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

3 μηνων και μιας εβδομαδας ενιωσα την ακρη του πρωτου δοντιου και ολοι γελαγανε μαζι μου που τους ελεγα δοντι....μεσα σε δυο μηνες ειχες βγαλει τα 8 (4 πανω και 4 κατω )που τα ατιμα σκασανε μαζι ...ε εχασα το μετρημα...ενος χρονου ειχε σχεδον ολα .....για αυτο τρωμε κανονικα πλα τα φαγητα.....

 

σαλια δεν ειχε πολλα εμενα παντως....τωρα που το σκεφτομαι....αληθεια...γιατι αραγε??? :roll:

μαιμουδακι 08/05/07

αγριοκατσικο 01/12/09

Link to comment
Share on other sites

3 μηνων και μιας εβδομαδας ενιωσα την ακρη του πρωτου δοντιου και ολοι γελαγανε μαζι μου

 

Γιατι γελάγανε της φιλης μου ο γιος 3 μηνων είχει κανονοκοτατα δόντι.Ενός ετους τα είχε ολα και τωρα στα 4 ηδη του πέσανε 2, θα τα αλλάξει.

 

Ο γιος μου αρχισε να τα βγαζει στους 8 μηνες αλλά δεν εβαζε τίποτα στο στομα του, αλλα ουτε ειχε και ποτε σαλια.Τα δοντια του για'μενα ηταν μια εντελως ανωδυνη περιοδος.Παντως απ'οσο ξερω τους ενοχλούνε για μηνες πριν σκάσουν μυτουλα.

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Απο τον 3ο μήνα είχαμε σάλια....υπερπαραγωγή......δεν προλαβαίναμαι να αλλάξουμε σαλιάρα...τώρα 7 μηνών η φραση...ΟΛΑ ΣΤΟ ΣΤΟΜΑ μας αντιπροσωπεύει οσό τιποτα άλλο και όσο για δόντι......ακόμα κοιμούνται.......

Link to comment
Share on other sites

Η δικιά μας έβγαλε το πρώτο δοντάκι γύρω στους 8 μήνες και μέχρι σήμερα έχουν βγει άλλα 5! Σύνολο 6 δόντια, 4 πάνω και 2 κάτω. Η φράση όλα μα όλα στο στόμα ισχύει απο πάρα πολύ νωρίς, σχεδόν 2,5 μηνών άρχισε να βάζει στο στόμα όλο το χέρι τς και στη συ΄νεχεια ο,τι βρίσκει μπροστά της!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

η κορούλα μου που είναι 5,5 μηνών από 3 μηνών έχει πολλά σαλάκια και βάζει τα χεράκια της στο στόμα, τα παιχνίδια της, τη σαλιάρα της, την κουβέρτα της, τα ρούχα μας, όταν την έχουμε αγκαλιά, τα παιχνίδια της... Κυρίως της αρέσει να βάζει τα δάχτυλά της στο στόμα. Κάνει και ήχους ευχαρίστησης.χιχιχιχι!

την αποτρέπω μόνο όταν βάζει τον αντίχειρά της στο στόμα, όχι όλη τη γροθιά, γιατί διάβασα ότι είναι θέμα γνωριμίας με τον εαυτό της και ευχαρίστησης από την ανακάλυψη νέων πραγμάτων.Φάση είναι θα περάσει. όσο για δόντι, άφαντο προς το παρόν.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 1 χρόνο μετά...

5,5 μηνών έβγαλε τα 2 κάτω δοντάκια, 6,5 τα 2 πανω , ένα μήνα μετά άλλα 2 κάτω .......εχουμε 6 δόντια και περιμένουμε τα επόμενα.

 

** ειναι 12 μηνών κ 2 εβδομάδων

 

** χάθηκε το τικερ μου..................

6da11a174c.png

 

Γι ΄αυτό έγινε ο κόσμος μάτια μου , για να σε συναντήσω !!!!! 7-4-2011

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κι απο μενα!!τα φωτα σας μανουλες!!!η μικρη μου ειναι 5μιση μηνων και τετοιο σαλιο...τι να πω..βαζει τα παντα στο στομα μεχρι και τον ορο για την μυτουλα τον γραπωσε να τον πιπιλισει κι αυτον!!!:lol::lol:

ακομα δοντακι δεν φαινεται απλα ηθελα αν καποια γνωριζει να μου πει.ωρες ωρες εχει απιστευτη γκρινια και φαινεται οτι την ενοχλει,εχει χαλασει και ο υπνος της ομως και τα γευματα της(δεν εχει στανταρ ωρες οπως πριν ουτε στανταρ ποσοτητα)την βλεπω που κουτουλαει και δεν κοιμαται,γαληνευει μονο στην αγκαλια και μετα απο πολυ βολτα.ειναι δυνατον να συμβαινουν αυτα απο τα ουλα που σκληραινουν?καταλαβαινω πως ο πονος ειναι ανυποφορος,και στεναχωριεμαι που δεν μπορω να κανω κατι.αληθεια εσεις δινατε ντεπον?κι αν ναι απο πιο μηνα και καθε ποσο?

miwt37f1iullcsq1.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...