Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΣΥΜΠΕΡΟΦΟΡΑ, ΦΩΝΕΣ, ΚΛΑΜΑΤΑ


Recommended Posts

Γεια σας

Εχω 2 κόρες 3.5 χρονών και 9 μηνών. Η μεγάλη μου κόρη λοιπόν έχει μια άσχημη συμπεριφορά.Καταρχήν μόλις την πλησιάσει εκεί που παίζει το μωρό το σπρώχνει ή οταν θέλει να του εκφράσει την αγάπητης του πιάνει το κεφάλι και του τραβάει τα μαλλιά.Αλλά αυτά ειναι κάτι το οποίο το περίμενα.Αυτό που έκανε και πρίν έρθει το μωρό αλλα και τώρα ειναι να κλαίει και να γρινιαζει σχεδόν ολη μέρα και μόνο στο σπίτι και οταν είμαστε στην γιαγία στην βόλτα και κ.τ.λ. στο σχολείο δεν τα κάνει αυτά. Τώρα έχουμε συνέχεια στο στόμα μας την φράση <<<< ΑΦΗΣΕΜΕ, ΔΕΝ ΘΕΛΩ >>> όταν της λέω οχι σε κάτι.Και φυσικά δεν μπορώ να σας πω τι γίνετε οταν βγαίνουμε έξω για φαγητό φωνάζει πέφτει κάτω και χτυπάει τα πόδια της, άσε το άλλο που αν είμαστε σε παιδική χαρά πετάει πέρτες στα άλλα παιδιά.

Δεν ξέρω τι να κάνω την εχω βάλει τιμωρία, της έχω κάνει συζήτηση, της εχω δώσει 2 στον ποπό της αλλά αυτη τίποτα. Σταματάει για λίγο και μετά πάλι τα ίδια.

Θα ήθελα σας παρακαλώ την συμβουλή σας.

ΕΙΜΑΙ ΜΑΜΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΑΡΕΣΕΙ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Γειά σου Ειρήνη, καταλαβένω απόλυτα τι περνάς και ανακουφίζομαι γιατί τα ίδια περνάμε και εμείς. Εγώ έχω δύο γιούς όμως ο Σπύρος 38 μηνων και ο μπέμπης χρονίζει αύριο. Το μωρό μεγάλωσε κυριολεκτικά χωρίς να το πάρω χαμπάρι. Είμαι πάντα απασχολημένη με το Σπύρο και με τη συμπεριφορά του που το μωρό δεν προλάβαινα να το δω παρά μόνο όταν έλειπε ο μεγάλος. Όσον αφορά τη παράξενη αυτή συμπεριφορά ξέρω πως είναι ζήλια και νάζια αλλά και εγώ όπως και εσύ έχω δοκιμάσει τα πάντα και άκρη δεν βγάζω. Ίσα ίσα που όσο το παλεύω εγώ τόσο πεισμώνει αυτός και κάνει τα δικά του. Ωρες ώρες κάθομαι μόνη μου και κλαίω. Νομίζω πως δεν είμαι καλή μάνα και όλα τα σχετικά. Με όσους έχω μιλήσει μου έχουν πει ότι είναι μιά φάση που θα περάσει. Θέλει περισσότερη προσοχή κ.α. φαντάζομαι θα στα έχουν πει και εσένα. Εμείς πάντως τώρα πάμε κάπως καλύτερα. Δεν δέρνουμε το μωρό (όχι πάντα) και υπάρχουν φορές που καταφέρνουμε να επικοινωνούμε. Του λέμε συνέχεια ότι αυτός είναι μεγάλος, δυνατός, καταλαβαίνει, μιλάει και ότι άλλο τον κάνει να νοιώθει ανώτερος. Επίσης προσπαθώ να μην τον μαλώνω παρά να τον συμβουλεύω και κυρίως όχι ξύλο. Με τις φωνές και το ξύλο έβγαζε πολύ επιθετική συμπεριφορά. Κάνουμε πράγματα μαζί με το μωρό και ο Σπύρος βοηθάει, πχ πάμε βόλτα και σπρώχνει το καρότσι, τραγουδάμε ότι του αρέσει και κυρίως διαβάζουμε εκπαιδευτικά παραμύθια που του αρέσει και γενικά κάνουμε ότι τον ηρεμεί. Δεν ξέρω αν σε βοήθησα είναι δύσκολο το ξέρω άλλα θέλει μόνο υπομονή επίσης να δείχνεται στην μεγάλη πολύ αγάπη και όχι χάδια στο μωρό όταν είναι μπροστά. Καλή επιτυχία!!!!

καθαρός ουρανός αστραπές δεν φοβάται!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...