Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΠΑΠΕΙΛΟΥΜΕΝΗ ΚΥΗΣΗ ΚΑΙ ΙΚΑ


Recommended Posts

Καλησπέρα!!!

Γνωριζει καποια/ος τι δικαουσαι (αν δηλ [ληρωνεσαι απο τον εργοδοτη ή το ΙΚΑ)αν η κυηση χαρακτιριστει επαπειλουμενη και το ταμειο σου ειναι το ΙΚΑ?

Ευχαριστω πολυ.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Καλησπέρα!!!

Γνωριζει καποια/ος τι δικαουσαι (αν δηλ [ληρωνεσαι απο τον εργοδοτη ή το ΙΚΑ)αν η κυηση χαρακτιριστει επαπειλουμενη και το ταμειο σου ειναι το ΙΚΑ?

Ευχαριστω πολυ.

 

λογικα πληρωνεσαι απ το ικα κ οχι απ τον εργοδοτη.εγω επαιρνα συνεχεια αναρρωτικες μετα το 2ο μηνα της εγκυμοσυνης μου κ μεχρι να γεννησω και πληρωνομουν απ το ικα.

AfgIp2.png

 

our daugher 5/8/2009

our son 2/9/2012

our little girl 11/10/2014 we love you all♥

Link to comment
Share on other sites

λογικα πληρωνεσαι απ το ικα κ οχι απ τον εργοδοτη.εγω επαιρνα συνεχεια αναρρωτικες μετα το 2ο μηνα της εγκυμοσυνης μου κ μεχρι να γεννησω και πληρωνομουν απ το ικα.

Σε ευχαριστω πολυ Ελιζαμπεθ. Απλα δεν αντεχω τις ζαλαδες απο την προγεστερονη που παιρνω και σκεφτομαι μεχρι να σταματησω την προγεστερονη να μεινω σπιτι μου (εχω πολυ ασχημες ζαλαδες). Εγω μολις μπηκα στον 2ο μηνα -ειναι πολυ νωρις ακομη - αλλα θελω οσο περναει απο το χερι μου,να το προσεξω το θαυματακι μας!

Τι διαρκειας ηταν οι ανρρωτικες που επαιρνες?

Link to comment
Share on other sites

προγεστερονη επερνα κ εγω κ στα 2 μεχρι την 16η εβδομαδα κ ειχα εμετους κ ζαλαδες ολο αυτο το διαστημα.

Να σου ζησουν τα παιδακια σου Δήμητρα. Πως αντεχες τις ζαλαδες ? (σε εμαν ειναι πολυ εντονες και σε καρεκλα να καθομαι την ωρα που με πιανουν νιωθω να ''σβηνω'' και πρεπει επειγοντως να ξαπλωσω με τα ποδια πιο ψηλα απο το επιπεδο της καρδιας...Φοβαμαι παρα πολυ γιατι οσο περναει ο καιρος γινονται ολο και πιο εντονες οι ζαλαδες.Εμετους δεν εχω ακομη .

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σε ευχαριστω πολυ Ελιζαμπεθ. Απλα δεν αντεχω τις ζαλαδες απο την προγεστερονη που παιρνω και σκεφτομαι μεχρι να σταματησω την προγεστερονη να μεινω σπιτι μου (εχω πολυ ασχημες ζαλαδες). Εγω μολις μπηκα στον 2ο μηνα -ειναι πολυ νωρις ακομη - αλλα θελω οσο περναει απο το χερι μου,να το προσεξω το θαυματακι μας!

Τι διαρκειας ηταν οι ανρρωτικες που επαιρνες?

 

στην αρχη επερνα καθε 15 μερες και μετα καθε μηνα.περνας απο επιτροπη καθε φορα αλλα μην ανησυχεις αν σου γραψει ο γιατρος κατι σοβαρο(κ ας μη το εχεις ) ουτε που κοιταζουν τπτ αλλο.εγω δεν ειχα τπτ αλλα επαιρνα αναρρωτικες γιατι η πρωην προισταμενη μου στη δουλεια μ εβγαζε εκτος εαυτου κ ειχα φτασει σε σημειο να εχω πολυ αγχος...ετσι πηγα στο γιατρο μου κ μου γραψε κ καλα οτι εχω κολπικη αιμορραγια κ εκατσα σπιτι μου να ηρεμησω μεχρι να γεννησω.

με το καλο να γεννησεις κουκλα μου, να πανε ολα καλα!!

AfgIp2.png

 

our daugher 5/8/2009

our son 2/9/2012

our little girl 11/10/2014 we love you all♥

Link to comment
Share on other sites

venus ειδικα στο 2ο οπως ειπες κ συ νομιζα οτι θα πεσω κατω.κ ειχα κ να προσεχω κ τη μεγαλη.ο αντρας απο το πρωι ως το βραδυ στη δουλεια τοτε.ασε για κλαματα ημουν...με το καλο να ερθει το μωρακι σου:)

Link to comment
Share on other sites

στην αρχη επερνα καθε 15 μερες και μετα καθε μηνα.περνας απο επιτροπη καθε φορα αλλα μην ανησυχεις αν σου γραψει ο γιατρος κατι σοβαρο(κ ας μη το εχεις ) ουτε που κοιταζουν τπτ αλλο.εγω δεν ειχα τπτ αλλα επαιρνα αναρρωτικες γιατι η πρωην προισταμενη μου στη δουλεια μ εβγαζε εκτος εαυτου κ ειχα φτασει σε σημειο να εχω πολυ αγχος...ετσι πηγα στο γιατρο μου κ μου γραψε κ καλα οτι εχω κολπικη αιμορραγια κ εκατσα σπιτι μου να ηρεμησω μεχρι να γεννησω.

με το καλο να γεννησεις κουκλα μου, να πανε ολα καλα!!

 

Την Παρασκευη στη δουλεια ενιωσα μια πολυ εντονη ζαλαδα που αναγκαστηκα να ξαπλωσω στο πατωμα με τα ποδια πανω στην καρεκλα για κανα μισαωρο .Ο προϊσταμενος ξερει οτι ειμαι εγκυος αλλα δεν γυρισε να κοιταξει τι εχω.Αυτο με εκνευρισε παρα πολυ και αναθεωρησα και για την δουλεια και για ολα...Τω μωρακι μας με νοιαζει μονο να ειναι καλα!

Θα μιλησω και γω με την γιατρο μου και ελπιζω να μην μου φερει καποια αντιρρηση.

Απο επιτροπη ΄πήγαινες εσυ η ιδια ή εστελνες καποιον δικο σου (επειδη ειχες αιμορραγια και κανονικα δεν κανει να κινεισαι)?

Link to comment
Share on other sites

Την Παρασκευη στη δουλεια ενιωσα μια πολυ εντονη ζαλαδα που αναγκαστηκα να ξαπλωσω στο πατωμα με τα ποδια πανω στην καρεκλα για κανα μισαωρο .Ο προϊσταμενος ξερει οτι ειμαι εγκυος αλλα δεν γυρισε να κοιταξει τι εχω.Αυτο με εκνευρισε παρα πολυ και αναθεωρησα και για την δουλεια και για ολα...Τω μωρακι μας με νοιαζει μονο να ειναι καλα!

Θα μιλησω και γω με την γιατρο μου και ελπιζω να μην μου φερει καποια αντιρρηση.

Απο επιτροπη ΄πήγαινες εσυ η ιδια ή εστελνες καποιον δικο σου (επειδη ειχες αιμορραγια και κανονικα δεν κανει να κινεισαι)?

 

εστελνα τον αντρα μου.ναι ειναι καλυτερα να μη βλεπουν εσενα την ιδια.

εγω 2 μερες πριν παρω την πρωτη αναρρωτικη τσακωθηκα πολυ ασχημα κ εφυγα φωναζοντας...εννοειται πως για κανεναν δε θα ρισκαρα την εγκυμοσυνη μου...τελικα αλλαξα γραφειο αλλα ειχα αποφασισει ηδη να κατσω σπιτι για να ειμαι πιο ηρεμη.

AfgIp2.png

 

our daugher 5/8/2009

our son 2/9/2012

our little girl 11/10/2014 we love you all♥

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια οταν ειχα ερθει ελλαδα ειχα παει με τη μανα μου στο ικα που ηθελε κ αυτη να περασει απο επιτροπη,κ ηταν μια κοπελα εγκυος 7 μηνων κ δε ξερω για πιο λογο περασε απο επιτροπη αλλα θυμαμαι τη φασαρια που εκανε η κοπελα επειδη της ζητησαν επικυρωση απο το γυναικολογο της οτι ειναι εγκυος!αν ειναι δυνατον!δε φαινοταν???τι να πει κανεις για τα συστηματα μας οτι ναι ειμαστε σαν χωρα σαυτο τον τομεα ειδικα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια οταν ειχα ερθει ελλαδα ειχα παει με τη μανα μου στο ικα που ηθελε κ αυτη να περασει απο επιτροπη,κ ηταν μια κοπελα εγκυος 7 μηνων κ δε ξερω για πιο λογο περασε απο επιτροπη αλλα θυμαμαι τη φασαρια που εκανε η κοπελα επειδη της ζητησαν επικυρωση απο το γυναικολογο της οτι ειναι εγκυος!αν ειναι δυνατον!δε φαινοταν???τι να πει κανεις για τα συστηματα μας οτι ναι ειμαστε σαν χωρα σαυτο τον τομεα ειδικα

 

α καλα δημητρα εδω στην ελλαδα ναι ετσι λειτουργει το συστημα δυστυχως...συναδελφος που ειχε προβλημα με την εγκυμοσυνη της της βγαλανε τη πιστη μεχρι να της δωσουν αδεια...εξαρταται βεβαια κ που θα πεσεις...

AfgIp2.png

 

our daugher 5/8/2009

our son 2/9/2012

our little girl 11/10/2014 we love you all♥

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!!!

Γνωριζει καποια/ος τι δικαουσαι (αν δηλ [ληρωνεσαι απο τον εργοδοτη ή το ΙΚΑ)αν η κυηση χαρακτιριστει επαπειλουμενη και το ταμειο σου ειναι το ΙΚΑ?

Ευχαριστω πολυ.

 

τις πρωτες 25 μερες θα πληρωθεις και απο το ικα και απο τον εργοδοτη σου(αν ειναι η πρωτη αναρρωτικη του χρονου).μετα αν συνεχιστει η αναρρωτικη μονο απο το ικα.

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

στην αρχη επερνα καθε 15 μερες και μετα καθε μηνα.περνας απο επιτροπη καθε φορα αλλα μην ανησυχεις αν σου γραψει ο γιατρος κατι σοβαρο(κ ας μη το εχεις ) ουτε που κοιταζουν τπτ αλλο.εγω δεν ειχα τπτ αλλα επαιρνα αναρρωτικες γιατι η πρωην προισταμενη μου στη δουλεια μ εβγαζε εκτος εαυτου κ ειχα φτασει σε σημειο να εχω πολυ αγχος...ετσι πηγα στο γιατρο μου κ μου γραψε κ καλα οτι εχω κολπικη αιμορραγια κ εκατσα σπιτι μου να ηρεμησω μεχρι να γεννησω.

με το καλο να γεννησεις κουκλα μου, να πανε ολα καλα!!

 

Ξερεις ποση ειναι η αμοιβη που παιρνεις σε περιπτωση επαπειλουμενης απο το ΙΚΑ? Δεν εχω αναρρωτικη καθοτι ενα προβλημα στην μεση μου την εφαγε ολη.

Link to comment
Share on other sites

Ξερεις ποση ειναι η αμοιβη που παιρνεις σε περιπτωση επαπειλουμενης απο το ΙΚΑ? Δεν εχω αναρρωτικη καθοτι ενα προβλημα στην μεση μου την εφαγε ολη.

 

τι εννοεις οταν λες οτι δεν εχεις αναρρωτικη και την εφαγες ολη????υπαρχει οριο στις μερες που παιρνουμε αναρρωτικη????παντως δεν νομιζω οτι εχει διαφορα στο ποσο που παιρνεις απο το ικα ειτε ειναι απλη αναρρωτικη ειτε επαπειλουμενη.εκτος και αν μου διαφευγει κατι.:?:?

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τι εννοεις οταν λες οτι δεν εχεις αναρρωτικη και την εφαγες ολη????υπαρχει οριο στις μερες που παιρνουμε αναρρωτικη????παντως δεν νομιζω οτι εχει διαφορα στο ποσο που παιρνεις απο το ικα ειτε ειναι απλη αναρρωτικη ειτε επαπειλουμενη.εκτος και αν μου διαφευγει κατι.:?:?

Νομιζω οτι δικαιουμαστε 25 ημερες στο οποιο πληρωνει ο εργοδοτης και το ΙΚΑ.Απλα αν παρεις αδεια με αιτιολογια επαπειλουμενη -επειδη αυτη η αδεια ειναι πολυ μεγαλυτερη των 25 ημερων - δεν ξερω τι διακαιουμαστε μισθολογικα ,ουτε ποσα παιρνουμε ουτε απο ποιον πληρωνομαστε.

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι δικαιουμαστε 25 ημερες στο οποιο πληρωνει ο εργοδοτης και το ΙΚΑ.Απλα αν παρεις αδεια με αιτιολογια επαπειλουμενη -επειδη αυτη η αδεια ειναι πολυ μεγαλυτερη των 25 ημερων - δεν ξερω τι διακαιουμαστε μισθολογικα ,ουτε ποσα παιρνουμε ουτε απο ποιον πληρωνομαστε.

 

δεν ειναι οτι δικαιουμαστε μονο 25 μερες,απλα απο εκει και μετα περνας απο επιτροπες ενω για τις πρωτες 25 οχι.εγω ημουν με επαπειλουμενη απο τον μαιο μεχρι τον σεπτεμβρη και τα λεφτα που επαιρνα ηταν αναλογα του μισθου και της ασφαλιστικης κλασης που ανηκα,δεν νομιζω οτι αλλαζει το ποσο.βεβαια αυτο το τελευταιο για το χρηματικο δεν το λεω με 100% σιγουρια.

Kht7p2.png

 

3iVPp3.png

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Καλημερα .Αν μπορει καποια να μου λύσει την εξης απορια θα ημουν ευγνωμων.

Πηρα σημερα τηλ στο 184 για να κλεισω ραντεβου με γυναικολογο να μου γραψει την αδεια (επαπειλουμενη) και επι της ευκαιριας να μου κανει συνταγογραφηση για ορμονες που παιρνω. Τι την ηθελα και την ανεφερα την συνταγογραφηση στο 184?

Αρχισε να μου λεει οτι ο γιατρος του ΙΚΑ δεν θα με εξυπηρετησει και οτι μονο απο το κεντρο Μανας και Παιδιου θα εξυπηρετηθω.

Μα ειναι δυνατον να πας στον γυναικολογο του ΙΚΑ και να μην σου γραψει την αδεια (επαπειλουμενη κυηση)?

Αρχισε αρχικα το 184 να μου λεει οτι η συνταγογραφηση γινεται μονο απο το κεντρο μανας και παιδιου:Οκ,να παω εκει να μου κανουνσυνταγογραφηση της απανταω.Οποτε κλειστε μου ενα ραντεβου με γυναικολογο στο ΙΚΑ και ενα στο Κεντρο Μανας και Παιδιου.Αρχικα μου εκλεισε 2 ραντεβου και μετα μου ακυρωσε το ραντεβου με τον γυναικολογο του ΙΚΑ.

Δεν μπορεσα να βγαλω ακρη.Το κεντρο Μανας δεν βολευει καθολου τους δικους μου να πανε γαιτι δεχεται τα ραντεβου μονο πρωινες ωρες, και ολοι οι δικοι μοθ ανθρωποι δουλευουν.Εγω δεν μπορω να παω λογο επαπειλουμενης.

Εσεις κοριτσια που ειχατε αδεια επαπειλουμενης ποιος σας την εγραφε?ο γυναικολογος του ικα ή απο το κεντρο μανς και παιδιου?

Σας ευχαριστω πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!Οτι αφορα εγκυμοσυνη μονο ο γιατρος του σταθμου προστασιας μανας και παιδιου μπορει να σε δεχτει.Εχω κι εγω επαπειλουμενη απο την αρχη της εγκυμοσυνης.Για φαρμακα,αδειες,εξετασεις μονο εκει θα πηγαινεις.:D

ry6tp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα!Οτι αφορα εγκυμοσυνη μονο ο γιατρος του σταθμου προστασιας μανας και παιδιου μπορει να σε δεχτει.Εχω κι εγω επαπειλουμενη απο την αρχη της εγκυμοσυνης.Για φαρμακα,αδειες,εξετασεις μονο εκει θα πηγαινεις.:D

 

Με το καλο να ερθουν τα διδυμακια σας :).

 

Βασανο αυτο με το κεντρο μανας...πρεπει να ανακοινωσω την εγκυμοσυνη στα πεθαρικα γιατι μονο αυτα εχουν τον χρονο να πανε...Απλα ερχομαι απο παλλινδρομη και μολις απεβαλα μου ειχαν πει καποιες βλακειες εξου και δεν τους το ανακοινωσαμε ακομη.

 

Θα προσπαθησω να δω μηπως φιλοτημηθει σημερα ο γιατρος του ΙΚΑ αλλιως στο κεντρο μανας.

 

Οσο σκεφτομαι τι εχω να ακουσω παλι...μαυρισε η ψυχη μου τωρα.

Link to comment
Share on other sites

Ξερεις ποση ειναι η αμοιβη που παιρνεις σε περιπτωση επαπειλουμενης απο το ΙΚΑ? Δεν εχω αναρρωτικη καθοτι ενα προβλημα στην μεση μου την εφαγε ολη.

 

αν δε κανω λαθος παει αναλογα με το μισθο.εγω επαιρνα το 80% περιπου του μισθου μου.

οσο για το ποιος γραφει την αδεια εγω πηγαινα με το χαρτι του ιδιωτη γυναικολογου κ περναγα απο επιτροπη.

να εχεις μια ομορφη εγκυμοσυνη χωρις κανενα προβλημα κ με το καλο να γεννησεις το μωρακι σου!

AfgIp2.png

 

our daugher 5/8/2009

our son 2/9/2012

our little girl 11/10/2014 we love you all♥

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

καλησπερα κοριτσια.

υπαρχει πιθανοτητα να παρω επαπειλουμενη και θελω να ξερω τι χρηματα θα παρω απο το ΙΚΑ. επισης τα ενσυμα διαφοροποιουνται ή ειναι οπως οταν εργαζομαστε κανονικα. ελπιζω να μην χρειαστει να τη παρω αλλα τουλαχιστον να ξερω τι με περιμενει....

ZOrwp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...